ROTTERDAM 23 nte; prale verwerkingvan afvalstoffen f13.995/ SURPRISE DE PARIS: DE FRIVOLE RENAULT 5 PARISIENNE TEN VOETEN UIT. .SSSïBSS» I j Gooi leerkrachten bij ontslag op een hoop Onderwijscommissie: IOOO PARISIENNES VERRASSEN 1000 NEDERLANDERS, Vlaardingen; Dorzo, James Wattweg 12-14, Tel. 010-353533. Maassluis; Automobielbedrijf R. Wijnands Zn., B.V., Mozartlaan 334, Tel. 01899-20066. I?: g; li Over enkele weken zal Siebel Juweliers in Rotterdam er heel anders uitzien. Maar voor 't zover is, houden we eerst een grandioze ver bouwingsuitverkoop. Dat wil zeggen: tijdens de verbouwing krijgt u kortingen van 20-60% op briljanten, gouden en zilveren ringen, oorknoppen, han gers, colliers, armbanden, broches, alsmede V 1 op vele horloges, klokken, wekkers, zilver en pleetartikefen en cassettes. Bij deze koop jes vindt u ook topmerken als Omega, Seiko, Longines en Prisma. Bovendien krijgt u op alle niet afgeprijsde artikelen 10% korting. En natuurlijk verkopen we alle artikelen met garantie. Maak gebruik van deze kans. Het komt maar zelden voor. a' JUWELIERS w i Rotterdams Nieuwsblad donderdag g\V 3 november 1983 Alblasserwaard „We hebben kennelijk een steen in de vijver gegooid en deze steen heeft een flinke rimpel veroorzaakt", zegt ing. R. E. Lammerts, directeur van het Gorinchemse In genieursbureau Van der Mast B.V., samen met de heer Ir. J. Langevoord, als hij het over de door het bureau gepresenteerde methode van integrale verwerking van huisvuil en zui veringsslib heeft. Een methode waarbij huis- vuil en zuiveringsslib in een bepaalde verhou- - ding gezamenlijk worden gecomposteerd bin nen een relatief kort tijdsbestek. /In feite geen nieuwe metho- de gesloten com posteren en er staan een tweetal /goed functionerende installa ties in ons land. Hier wordt ude methode van integrale verwerking evenwel nog met toegepast. De minister van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu beheer weet op vragen van de CDA-fractie in de Tweede Kamer slechts te antwoorden dat de methode alleen dan kan worden aangewend in dien dit strookt met de afval- stoffenplannen van de pro vincies. „Een experiment zal nuttig kunnen blijken indien behalve op economische con sequenties ook de milinihy- giènische merities, de i v, •- dering van de reststoi 'cn i de toepassingsmogelijki, u<_n van de compost worden be studeerd", aldus de minister. Een andere zaak is dat het bureau aantoont aan de hand van hard cijfermateriaal dat het gezamenlijk composteren aanzienlijk goedkoper kan zijn dan verbranden. Voor de regio Gorinchem is de bespa ring ongeveer 30 procent. In dien de kosten worden ver geleken met die van een nieuwe verbrandingsinstalla tie is het voordeel zelfs 50 procent. In het voorgestelde systeem wordt het slib prak tisch om niet meegecompos- teerd. Daar tegenover staat dat slibafvoer naar en ver werking door een zwart- grond-bedrijf het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden plusminus 25,- door Prefer A. Kerkwijk per ton kost en op droge stof- basis circa 350,- per ton. Dit terwijl het een publiek geheim is dat de vuilver brandingsinstallatie in Dor drecht capaciteit over heeft om het slib te verbranden. De heer Lammerts stelt vast dat reeds de motie Lansïnk in 1979 het hergebruik van afvalstoffen accentueert. Beleidsplan Bij deze motie werd de rege ring verzocht een Beleids plan Hergebruik te maken. De plannen zijn daarna opge steld per provincie. Van der Mast geeft aan de motie de uitleg dat zo veel mogelijk reeds aan de bron verschil lende stoffen gescheiden zou den moeten worden, Ing, Lammerts: „Daarbij wel in aanmerking nemend dat plusminus 70 procent van het huishoudelijk afval gevormd i Rotterdam In de toekomst zal bij ontslag van onder wijzers wellicht geen onderscheid meer worden ge maakt tussen fulltimers en parttimers. De onderwijs commissie van de gemeente Rotterdam heeft zich giste ren uitgesproken voor een gelijke behandeling van bei- de categorien onderwijzers. Alleen wethouder Hans Si mons blijft voorstander van een gescheiden afvloeiing, zoals die in de gemeente Rotterdam al enkele jaren geldt. -Een definitieve beslissing zal m december in de gemeente raad worden genomen. De discussie over de Rotter damse afvloeiingsregeling wordt in de onderwijswereld als uitermate belangnik be stempeld. In feite gaat net om een keuze tussen rechtspositie en onderwijskwaliteit. De on- denvijsvakbonden maken zich uitermate sterk voor die rechtspositie, vooral ook om dat de kwaliteit van een on derwijzer moeilijk te meten is. Anderen willen greep krijgen op de kwaliteit van het onder wijs, door het aantal dienstja ren niet meer alleenzaligma kend te verklaren Overal in het Nederlandse on derwijs worden onderwijzers met de minste dienstjaren het eerst ontslagen. Dat betekent dat jonge leerkrachten eerder de dupe zijn dan oude leer krachten. Naar de kwaliteit van een onderwijzer wordt daarbij niet gekeken. In Rotterdam gaat het anders: er wordt gewerkt met twee lij sten. Eentje voor fulltime on derwijzers en eentje voor part time onderwijzers. Wanneer op een school een 'hele' leer kracht weg moet door de be zuinigingen, dan wordt de fullümeiijst gebruikt. Wie op die lijst de minste dienstjaren heeft moet weg. Moet op een school een parttimer weg dan wordt de parttimelijst gebruikt en moet de leerkracht weg die op die lijst de minste dienstja ren heeft wordt door organische frac ties. In de praktijk echter wordt dit anders vertaald. Men denkt nog te veel aan vooral dure en gecompliceer de verbrandings- en schei dingsinstallaties. De huidige trend gaat nu meer in de richting van de seheidmgsm- stallatie ondanks het gege ven dat de geleverde produc ten nog steeds niet kunnen voldoen aan de door poten tiële afnemers gestelde eisen met betrekking tot de kwali teit van het gescheiden pro duct. Hierbij dient wel eer lijkheidshalve te worden op gemerkt dat er misschien nog de nodige kinderziektes aan het scheidingssysteem kleven. De VAM heeft nog niet de tijd gehad zich vol doende in het probleem te verdiepen. Hopelijk maakt men positief gebruik van de VAM-ervaring bij de bouw van de nieuwe installatie te Zoetermeer." ■Siibprobleem In opdracht van Hollandse Eilanden en Waarden is het bureau Van der Mast belast met het ontwerp van afval waterzuiveringsinstallaties voor de regio Gorinchem in de Alblasserwaard. Voor het waterschap De Nederwaard heeft het bureau studies ver richt met betrekking tot het slibprobleem. In Nederland weet men nog niet goed raad met het slibprobleem. Per in woner produceert men onge veer 15 kg droge stof (inge dikt zuiveringslib). Het zui veringschap „verkoopt" het slib aan een bedrijf dat er zwarte grond van maakt maar dat kost het zuivering schap wel geld. Een andere oplossing is dat men 't gaat verbranden, maar de trage die is dat slib voor 96 procent uit water bestaat. Het bureau in Gorinchem is al 10 jaar bezig met het af- valstoffengebeuren en is van. mening dat door de verwer king van huisvuil en zuive ringsslib te combineren posi tieve resultaten kunnen wor den bereikt. Voor het com posteren van slib is in princi pe een „drager" nodig. Huis vuil is daar erg geschikt voor. Van der Masts idee is dat men zoveel mogelijk moet scheiden aan de bron, dat men zich daarna moet rich ten op de bulk van de afval stoffen en niet zo zeer op de reststoffen zoals plastics. „Probeer probleemstoffen gescheiden in te zamelen, composteer de organische fractie en het zuiveringsslib, verbrand alleen datgene wat noodzakelijk is uit milieu overwegingen en stort de reststoffen, zeefresten en verbrandingsresten", verdui delijkt Ing. Lammerts. Open Bij de VAM vindt open com- postering plaats. Een procédé dat ongeveer zeven maanden duurt. Na die periode is de compost afzeefbaar. Gedu rende de gehele periode ech ter zijn alle stoffen, ook de probleemstoffen, met elkaar in contact en kunnen uitlo gen waardoor ook bepaalde componenten in de compost aanwezig zijn die men er lie ver niet in heeft, ook kan deze manier veel ongedierte aantrekken. Uit milieuhygië nisch oogpunt geen frisse be doening, Ing. Lammerts over het idee van Van der Mast: „Bij het „gesloten composte ren" daarentegen gaat het afval in grote stalen trom mels van ongeveer dertig meter en met een diameter van ca. drie meter. Voordat het afval in de trommel wordt gebracht zijn reeds di verse componenten verwij derd onder andere door se lectie vóór de trommel en door middel van een ontijze- ringsmagneet die de ferro- me talen verwijdert. Door een speciaal invoersysteem kan. een nog efficientere voorscheiding tot stand wor den gebracht. Het procédé in de composteertrommel vraagt gemiddeld twee da gen, Het product wordt door de hoge temperaturen tevens ziektekiem vrij gemaakt. Eventueel achtergebleven probleemstoffen zijn slechts gedurende die twee dagen met de toekomstige compost in contact met andere woor den de invloed daarvan is gering. Wat dus bij de VAM zeven maanden duurt ge beurt hier in een veel korte re periode, die afhankelijk is van de gewenste rijpheid van het compost. Verse compost heeft men reeds na enkele weken; rijpere compost na een aantal maanden want na het composteren in de trom mel moet het product nog nafermenteren. Dit is milieu hygiënisch een zeer accepta bele methode want compost en zeefresten oefenen geen aantrekkingskracht uit op vogels en ongedierte." Spectaculair Het bureau toont zich tevre den over de zeer veel positie ve reacties van de overheid op zijn methode. Binnen het kader van deze methode rijst de vraag bestaat er behoefte aan compost? Ing. Lammerts reageert: „De commissie Schuffelen heeft m 1980 een onderzoek verricht naar de behoefte aan compost m ons land. Zij kwam tot de conclu sie dat er jaarlijks behoefte is aan een miljoen ton. Een nieuw onderzoek onder au spiciën van de IVA in Amersfoort heeft recentelijk uitgewezen dat plusminus vijf miljoen ton een veel aan nemelijker hoeveelheid zou zijn. Indien al het Neder landse huishoudelijk afval zou worden gecomposteerd zouden we een hoeveelheid compost kunnen produceren van nlusminus 1.500.000- 2.000.000 ton Er lijkt dus met veel aanleiding om ang stig te doen over de afzetmo gelijkheden. Wel is het zo dat door de juiste manier van composteren en controle een goede kwaliteit gegaran deerd moet worden. De com post zou 2eer goed kunnen worden gebruikt om onder meer het humusgehalte van de Nederlandse landbouw grond die door intensief ge bruik uitgeput zijn weer een beetje op peil te brengen Daarnaast zijn er nog diverse andere positieve invloeden toe te kennen aan de toepas sing van compost bijvoor beeld mmder kunstmest en bestrijdingsmiddelen, minder erosie, betere beluchting enz In het buitenland wordt compost veel toegepast in bij voorbeeld de wijnbouw. Gaat daar erosie en uitspoeling te gen en houdt vocht vast. Ook buiten de landbouw zijn er legio gebruiksmogelijkhe den." De heer Lammerts stelt tenslotte vast dat het helaas zo is dat vroegere composteersystemen de naam van compost geen goed hebben gedaan. IEDERE WOENSDAG GRATIS BIJ DEZE XBANT INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Voilé, hier is ze dan. De nieuwe Parisienne-2 van Renault Recht streeks uit Frankrijk, geurend naar de "Lichtstad". Een tikje koket, een vleugje frivool. Maar tóch met alle aardse trekken waar de "vijfjes" van Renault al jarenlang bekend om staan: betrouwbaar rijgenot en onvolprezen zuinigheid. De prijs die u betalen moet om haar in geel, blauw of bor deaux rood aan uw zij te krijgen? Sièchts f13.995 (inclusief de vele extra's). Maar, omdat er slechts 1000 in Nederland zijn, raden wij u wel aan netzo vlot naar onze showroom te komen als de /A Parisienne-2. m, DERENAULTS PARISIENNE-Z ANDERS DAN ANDEREN DOOR Z'N VERRASSEND AANTAL GRATIS EXTRA'S: H Een doorzichtig, opklapbaar zonnedak. Om even af te koelen als 't nodig is Een practische dakantenne en een eigentijdse radio- console Bredere banden (145 SR 13) Een ronduit chic te noemen interieur Stoelen met een verstelbare rugleuning Beide zonnekleppen hebben een make-up spiegeltje Voorin ligt dik .moquette tapijt ■I Een vlotte, modieuze striping H Een brede voorbumper met een geïntegreerde spoiler WM Twee achteruitrijlampen voor extra veiligheid ■M Een speelse type aanduiding "Pa rist enne-2" op zowel de voor-als achterkant M Fraaie wielvelgen ■1 Een afsluitbare tankdop en een eiectrische ruitesproeier. ■1 Een handige wisser en sproeier op de achterruit Een pittige motor van 956 cm3 voor een nog groter "loopvermogen". Een eigentijdse dakspoiler ifWeon^il ,.»i< /Oü'beï'o .dt* De Renault 5 Pansienne-2 De Renault-dealer informeert u desgewenst over eer» financiering via Renault Credit Nederland en leasing via Renault Leasing NedtHand Renault adviseert elf oliën GEEFT SEBELHAU WEG? «BEIEN Uitsluitend geldig voor het filiaal Rotterdam. 3 Stadhuisplein 24-28, Rotterdam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5