Rijnstraat afgraven na aanleg Deltadijk Bouwplan voor Maassluissedij k op lange baan PvdA: twee moties over steun aan ambtenarenacties DESTAfl ViAllilIGS DAGBLAB SGHIEDAIHIS£HE GOIIRANI NIEUWE WATERWEG COURANT Ambtenarenactiein Vlaardingen: Politie start actie met werk onder breking 'f Vierkantje is failliet Trekker kantelt: jongen gewond De Peperstraat, een naam die verdween Raad van State stelt raaden bewoners in het gelijk Vijftien huizen naar Schiedam VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 Stadhuis maandag dicht Vlaardingen Het stadhuis zal maandag geheel van de buitenwereld afgeslo ten zijn. In het kader van de ambtenarenacties, waarbij Vlaardingen als een van de speerpunt-gemeenten wordt beschouwd, onderhouden de ambtenaren op de gemeentesecretarie en mogelijk ook die van andere diensten en bedrij ven op die dag geen contacten naar buiten. Binnenkomende telefoonge sprekken worden niet door verbonden; bezoekers zullen niet worden binnengelaten. Ook deelnemers aan de voor maandagavond geplande ver gaderingen van de Vlaar- dingse Raad voor Sport en Re- Schiedam De afdelingsvergadering van de PvdA is er gis teravond niet in geslaagd om in één motie solidariteit te be tuigen met de acties tegen de kortingen op de ambtenarensa larissen en de uitkeringen. Nadat er geruime tijd was 'geouwehoerd', zoals wethou der Chris Zijdeveld het uit drukte, waren twee moties aangenomen, die slechts op de tails van elkaar verschilden. De later ingediende motie, waarin de fractie wordt opge dragen om te bewerkstelligen dat de gemeenteraad zich soli dair verklaart, werd aangeno men met 26 stemmen voor, 9 tegen en 4 onthoudingen. De leden stemden enkele minuten eerder wel unaniem voor de bestuursmotie waarin het ge meentebestuur wordt verzocht zich solidair met de acties te verklaren, zonder dat de frac tie wordt genoemd. „We moeten eens afzien van de geouwehoer op de millime ter", zo hield wethouder Zijde veld de aanwezigen voor. „Je staat het sterkst door unaniem een motie aan te nemen." Fractievoorzitter Gé Brouwer zei dat een tweede motie ver warring zou scheppen. „De be stuursmotie is ruim voldoende voor de fractie om aan te voe len wat er moet gebeuren. Twee moties geeft de indruk dat de afdeling verdeeld is." De indieners van de tweede motie bleven er echter bij dat de fractie uitdrukkelijk ver zocht dient te worden om de zaak in de gemeenteraad aan te kaarten. Schiedam Het meest be kende café van Schiedam, t Vierkantje, is failliet. Nadat Barend Wasman, die vroeger de zeer succes volle en gezellige zaak dreef, drie jaar geleden de actieve horeca vaarwel zei, ging het bergafwaarts. Het café aan de Broersvest werd nu geëxploiteerd door de voormalige patatbakker Ad Klerks, die deze week zijn faillissement heeft aange vraagd. De sfeer in het café was sinds de periode-Wasman veran- jjfcrd. Langzaam maar zeker Weven steeds meer klanten weg. Volgens stamgasten is dat i voornaamste reden van het faillissement. Er wordt geen enkele relatie gezien met de Van He trambaan, die ,üe hele Koemarkt op zijn kop '?et en de verkeerscirculatie kü°r deur van 't Vierkantje bemoeilijkt, 't Vierkantje heeft -«jn laatste avond deze week JO besloten kring 'gevierd'. Dok het vermaarde restaurant fn de Gouwe Geit van Dirk ■komijn aan de 's-Gravelandse- weg is onlangs bankroet ge gaan Was het voorheen 't •«erkantje waar PvdA'ers wel Aangingen na vergaderingen, Gouwe Geit was vooral een SSf*PtruiTl Van VVD'ers en DD A-led en. Mijnsheerenland Een 16-ja- rige inwoner van Barendrecht is gistermiddag gewond ge raakt, toen de landbouwtrek ker kantelde waarmee hij reed op provinciale weg 43 bij Mijnsheerenland. De landbouwtrekker viel om in de bocht van de Vrouwe- huisjesweg en de provinciale weg, Ondanks het verbod sloeg hij linksaf, vermoedelijk met te hoge snelheid. De jon gen is vervoerd naar het Zui derziekenhuis in Rotterdam. Er wordt proces-verbaal opge maakt. creatie en van diverse raads fracties zullen geen toegang tot het stadhuis krijgen. De landelijke ambtenbaren- bonden hebben de Vlaardingse afdelingen tot de stadhuis- dicht-actie opgeroepen. Het is niet onmogelijk, dat die actie enkele dagen of weken later nog eens zal worden herhaald. Donderdagavond heeft een ac tiecomité de hoofdlijnen van de actie bepaald. Om half één vanmiddag heeft het comité burgemeester Fred van Lier van het karakter van de actie op de hoogte gesteld. Gedurende de gehele dag zul len de ingangen van het stad huis worden bewaakt om te voorkomen, dat mensen die er niet werken binnenkomen. Het actiecomité zou zich van daag nog beraden over de vraag, of gemeenteraadsleden die de leeskamer willen bezoe ken binnen zullen worden ge laten. Ook de pers krijgt maandag geen inlichtingen over zaken die de gemeente betreffen. Een groepje ambte naren bemant gedurende de actiedag een aantal telefoon toestellen, waarnaar alle bin nenkomende telefoontjes wor den doorgegeven. Die lele- foongroep zal het publiek ver tellen waarom men niet naar de gevraagde afdeling wordt doorverbonden. Tijdens de actie worden slechts enkele uitzonderingen gemaakt in het contact naar buiten. Burgers die aangifte komen doen van overlijden of geboorten worden wél tot het stadhuis toegelaten. Er zijn voor maandag geen trouwerij en gepland, zodat die niet in het gedrang komen. Vlaardingen De Centrale van politïe-organisaties, ge vormd door de Algemeen Christelijke Politiebond en de Nederlandse Politiebond, luidt maandag in Vlaardingen de acties tegen de korting op de ambtenarensalarissen in met een werkonderbreking, die van 9.30 tot 11.30 uur duurt. Tijdens deze werkonderbre king komt het personeel bijeen in de kantine van het politie bureau, waar het actiecomité uiteen zal zetten welke acties de komende tijd gevoerd zul len worden. Het politiebureau is in die tijd gesloten en de surveillancedienst is niet op straat. Wel worden uitrukploe gen beschikbaar gehouden die op zullen treden bij meldingen van ernstige aard. De acties zullen in drie fasen verlopen van elk zeven tot tien dagen. In elke volgende fase wordt het karakter van de acties zwaarder. Het zwaar tepunt zal liggen bij de afde lingen recherche en algemene surveillance, waar stiptheid sacties worden gehouden. Overwerk wordt niet meer verricht. Bij de surveillance dienst zullen de dienstvoor schriften stipt worden uitge voerd. Het personeel van de surveillancedienst zal voor verkeersovertredingen geen bekeuringen geven. Overtre ders krijgen alleen een waar schuwing. Ernstige overtre dingen en verkeersmïsdrijven zullen overigens wel worden aangepakt. In Schiedam starten dinsdag bij de politie soortgelijke ac ties. Onze huidige burgemeester was nog niet geboren, toen er in Rotterdam al een Peperstraat was. In feite was die straat, hier geschilderd door Pi eter van den Doel naar een foto van Ber- ssenbrugge, één van de oudste straten in Rotterdam. In het stratenboekje van Moquette en Droogendijk, uitgegeven in 1910, lezen we: „Deze straat werd in 1595 door Kerkmeesters, als eigenaars van het gehele terrein in erven uitgegeven op de grond van het St. Agathaeonvent,genaamd 'het Sus te ren vel tIn 1584 wa ren daar al huizen verkocht, toen nog de Heerestraat gehe ten, in 1594 Peperstraat. De naam Raamslootstraat, naar de vroegere raamsloot aldaar, komt ook voor. Peperstraat en Halvemaanstraat komen in de eerste tijd door elkaar voor, pas later is de onderscheiding ge maakt van Peperstraat voorde straat van Cool vest tot Zand straat, Halvemaanstraat van Zandstraat tot Westewagen straat. Een verklaring van de naam is niet te geven. Mis schien heeft hier een pepermo len gestaan of verkocht een der bewoners of eigenaren aldaar peper. Het schilderij beeldt de omstan digheden van deze straat, die ook voor het nieuwe stadhuis moest verdwijnen, uit in dezelf de tijd, waarin het stratenboek je werd uitgegeven. Duidelijk is het, dat de straat de plaats was voor het sociaal contact; men leefde buiten en daar werd ook de burenhulp geregeld, of de straf bepaald voor wie de onge schreven regels van de buurt had overtreden. Herinneringen aan die Peper straat zullen er niet veelmeer zijn. Destemeer reden om dege nen, die er nog wél iets van we ten, te verzoeken hun gegevens op te sturen aan Rotterdams Nieuwsblad, redactie Rotter dam Centraal, Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Ook kleine bij zonderheden zijn heel erg wel kom. in de Rijnstraat wonen de mensen laag en staan de auto's op stand... Schiedam De voltooiing van de Deltadijk in Schie- dam-Zuid zal tot gevolg heb ben, dat één van de meest karakteristieke straten in de stad van aanzien verandert. De Rijnstraat, die nu min of meer dienst doet als buiten waterkering, zal na de reali satie van de Deltadijk wor den afgegraven. Het wegdek wordt dan gelijk vloers en dat is nooit zo ge weest. De Rijnstraat ligt op twee niveaus. Als het een huis was, zou het een split-level- wonïng genoemd worden. Nu gaat het dus om een split-le- vel-straat. Aan de kant van de Heilig Hartkerk staan de hui zen met voortuintjes, die in de diepte liggen. De rijbaan ligt opgehoogd tot halverwege de straat en parallel hieraan ligt nog een rijbaan op het niveau van de tuintjes aan de over kant. De mensen, die hier een huis hebben, kijken altijd te gen een lelijk, grauw dijk- wandje aan. En toch is de Rijnstraat niet onaardig van karakter. Vooral sinds de re novatie door Eendracht is het gebiedje goed leefbaar. De gemeente hoopt die leef baarheid te vergroten na het afgraven van de hoger gelegen rijbaan. De Rijnstraat wordt wellicht een woonerf, maar dat is nog helemaal niet defi nitief en hangt vooral van de bewoners af. Die zullen geïn formeerd worden, als er meer bekend is over de aanleg van de Deltadijk zelf. Den Haag/Vlaardingen Het zwaar omstreden bouw plan voor de Maassluissedïjk mag vooralsnog niet worden uitgevoerd. De Raad van State besliste vanmorgen, na dat wethouder Bas Goudri- aan en de bewoners van de Markt gisteren voor staats raad mr. Boukema hun standpunten nog eens moch ten uiteenzetten, dat het Vlaardingse college van B en W in strijd met de procedu res heeft gehandeld. Dat betekent een 'overwin ning' voor de betrokken bewo ners die om schorsing van het bouwvoorstei hadden ver zocht. Maar ook de gemeente raad van Vlaardingen {op de PvdA na) en met name het CDA is zodoende in het gelijk gesteld. De christen-democra ten staken tijdens de roerige raad van 6 oktober hun nek uit door hun twee eigen wet houders te laten vallen. Resul taat was dat het voltallige col lege van B en W naar huis werd gestuurd. Op het terrein op de hoek van de Maassluissedijk en de Markt zouden vijftien zoge naamde Van Dam-eenheden woningen met niet meer dan drie kamers worden neergezet. Het zou dan om flatbouw gaan, zoals de ge meente toegeeft, En juist daar protesteerden de bewoners te gen. Markt-woord voerder Windhorst hield staatsraad Boukema voor „geenszins de bebouwing tegen te willen houden. Maar het plan moet worden aangepast." ger onder andere doelde op de in vroeger stijl gerestaureerde Schoolstraat. „Het historische gebied wordt hersteld en versterkt", wist echter gemeente-woord voer der mr. Bosscher, medewerker van een bui eau voor ruimtelij ke ordening, gistermiddag mede te delen. De woonkazer ne' zou wel een stukje hoger worden dan in de bouwveror dening stond omschreven, maar hij wist dat wijzend op tal van verordeningsartike len die elkaar aanvulden of el kaar juist uitsluiten keurig recht te breien. waarin de bewoners worden geschaad, vroeg staatsraad Boukema zich af. Windhorst: „Ik kijk er op; woon er recht tegenover. In wezen is het een heel lelijk plan. Het uiterlijk van de bouw, dat is voor ons het belangrijkste." Of de vijf tien woningen nu echter wel of niet in het stadsbeeld pas sen, dat staat er geheel buiten. Staatsraad Boukema maaxte de bewoners duidelijk dat zijn overweging „uitsluitend een interpretatie van de geldende bouwverordening is. Met es thetisch heeft het niets van doen." Een verdere motivatie van de uitspraak van de Raad van State is er nog met. Die zal over vier weken schrifte lijk worden toegezonden. Historisch De hoogte van de te verwe zenlijken huizen stuit de men sen tegen de barst, terwijl het volgens hen ook tegen de uit 1942 stammende bouwveror dening is. „Het gebied", be toogde Windhorst, „is van be langrijke, historische beteke nis. Het verbaast ons dat het bouwwerk sterk afwijkt van de stedebouwkundige cul tuur." Waarmee de Vlaardin- In strijd Hoofd bouw- en woningtoe zicht van Vlaardingen Mole naar vulde aan: „De situatie ter plekke is moeilijk. Elke planontwikkeling zal pchteraf altijd in strijd blijken te zijn met de geldende bouworde- ning. We zijn blij dat er na zo veel iaren een plan op tafel ligt, dat realiseerbaar is." Wat is precies het belang Schiedam/Vlaardingen Nu het Vlaardingse bouw plan voor de Maassluissedijk is geschorst, mag Schiedam vijftien woningen extra in sociale sector gaan bouwen. Voor deze gemeente is het een voorschot op het contin gent van 1984. Hoewel de woningen op de Maassluisse dijk voor Vlaardingen zijn geschrapt, krüet zi\ dit aan tal volgend jaar extra t wezen. Deze verschuiving v nieuwbouw van Vlaardn. gen naar Schiedam berust op een plannetje van Rijn mond-gecommitteerde Lex van der Jagt. „Het is mijn eigen belanglaat hij weten. „Zo verlies ik die vijftien woningen niet uit het Rijn mond-contingent. Vlaardin gen is z'n huizen voor dit jaar kwijt, maar krijgt ze in 84 weer terug. En Schiedam heeft zoveel reserveplanne tjes dat ze gelijk aan de slag kunnen. Zo doe ik niemand schade."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1