16 ROTTERDAM AYR splitst bedrijf Spellessen onverwacht populair Drugs in limonade: scholier verdacht Half miljoen voor lokaal vredesbeleid 'Zelfstandige vrouwenopvang moet vanwege emancipatie' theater festival komt opgang i ACTIE GEMEENTEWERKEN VERLOOPT RUSTIG BIJ NIEUWBOUW CHEMIE Geen commissie AVR 'STIPT' 'Rotterdam De rieten manden en tuinge- reedschappen bleven op de wagens liggen. Vandaag wordt er actie gevoerd. Gemeen tewerken pikt het niet langer, is boos op Koos, heeft honger en laat rich niet verder van het loon afknibbelen. Twaalf kinderen naar ziekenhuis Auto brandt op eigen kracht AFTREDENDE ROO-VOORZITTER ONDERSCHEIDEN Van schilderen tram tot vredesprijs Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 4 november 1983 RZ/RV/RY/RW ^Rotterdam De NV Afvalverwerking: Rijnmond (AVR) in de Botlek zal het bedrijf bij doorgang van de T nieuwbouw van de chemische oven in twee delen split- ;sen. Dit heeft de directie vanmiddag meegedeeld aan -vertegenwoordigers van alle regionale gemeenten, die aandeelhouder zijn van de AVR, De (oude) AVR zal de huisvui- 'r lovens beheren, terwijl de che- r mische sector beheerd zal wor- den door de AVR, mogelijk de -rijksoverheid en het bedrïjfsle- ven. De splitsing is volgens de directie noodzakelijk voor een 'duidelijke en afzonderlijke fi- nanciering, 'In hel jaarplan voor 1984, eveneens vanmiddag gepre senteerd, laat de directie zich SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 'Spijkenisse De vergadering van de commissie voor finan- 'ciën, die op 9 november in bet gemeentehuis van Spijkenisse fzou worden gehouden, gaat 1 niet door. -Er was voor deze vergadering slechts één agendapunt. Dit betreft een le wijziging van de begroting 1983 voor de „Open- bare MAVO-school Voorne- Putten". zeer positief uit over de kans om door de rijksoverheid te worden uitgekozen als enig chemisch afvalverwerkingsbe drijf irt ons land. „Hoewel er verschillende opties op tafel liggen voor de verwerking van chemisch afval, lijkt met riame overeenstemming kun nen te worden bereikt over dat gedeelte dat handelt over de AVR-nieuwbouw", aldus het rapport. Verder merkt de directie in het jaarplan op dat een defini tief besluit van minister Win- semius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi- lieu-hygiene binnenkort te venvachten is. biet gewest Twente denkt er over om huisvuil aan te voe ren naar de AVK op de Botlek. Het Overijsselse gewest heeft onvoldoende stortmogelijkhe- den om het vuil te bergen. De AVR heeft nog geen con tact gehad met de politiek ver antwoordelijke bestuurders. „Maar de volle 350.000 ton die Twente jaarlijks produceert, kunnen wij nimmer verwer ken", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Met het onlangs afgesloten contract met Dordrecht is de overcapaciteit van de AVR vrijwel gereduceerd. Er is nog voor zestigduizend ton huis vuil ruimte. Met de gemeente Delft zijn er onderhandelingen gaande over de aanvoer van veertigduizend ton. Rotterdam Werkne mers van de AVR heb ben gistermiddag beslo ten om vanaf maandag stipt te gaan werken. Van een staking werd gisteren afgezien, om dat met stiptheidsac ties hetzelfde resultaat kan worden geboekt, aldus actieleider Peter IJdo. Het AVR-personeel ver wacht lange rijen wachtende vrachtwa gens. In plaats van der tig tot veertig vracht wagens die het bedrijf normaal utirlijks af werkt, zullen er met de stiptheidsactie niet meer dan tien aan de beurt kunnen komen. Overwerk zal er bij de AVR niet meer worden verricht. Om vijf uur gaat de bunker dicht. Verder zullen alle ladingen vuil die het bedrijf bin nen komen nauwlet tend worden gecontro leerd en zal men con form de veiligheidsre gels werken. Mocht de actie niet het effect sor teren van wat men er van verwacht, dan is een staking niet uitge sloten. t Klaarwakker dromen... Weer de Maastunnel Vanmorgen om zeven uur verzamelden ze zich bij de Euromast. De ijzeren honden, tractoren versierd met stickers en posters en de groene en blauwe Volkswagens. Rond kwart over acht zet de stoet zich lang- zaam in beweging. „Jongens, niet sneller dan 1 vijf kilometer per uur", roept Jan van der Graaf via de megafoon het gezelschap toe. De spandoeken klaar en rijden maar. Vertwïj- feld kijken autobestuurders naar de stoet. Ie mand draait in razernij het raampje van zijn luxe personenauto open en begint een scheld- I kanonnade die later in de Maastunnel nog lijkt 1 door te klinken. De jongens storen zich er niet - aan en delen rustig pamfletten uit die begrip vragen van de autobestuurders. "Wij lopen hier niet alleen voor onszelf'. '1934 of 1984' toont een spandoek op een ijzeren hond. Gisteren besloten de ambtenaren van gemeen- J tewerken tot de demonstratieve optocht. Wet- houder Ries Jansen wilde de optocht verhinde- - ren en stelde disciplinaire straffen in het voor- uitzicht. Maar hij bond in. De actie kon begin- nen. Medewerkers van de Roteb lopend door het tunneltracé Dordrecht Een 16-jarige ^scholier uit Strijen is gisteren .door de politie in Dordrecht 'opgepakt, omdat hij er van 1 wordt verdacht tijdens een kinderfeestje in een Dordts t buurthuis verdovende midde- Hen in limonadesiroop te heb- *ben gestopt. Twaalf kinderen 'zijn met vergiftigingsver- -schijnselen naar het zieken - 'huis vervoerd. De kinderen vierden een 'feestje in het buurthuis. Na het drinken van de limonade wen dden twee kinderen onwel en -vielen buiten flauw. Na afloop *van de instuif werden ook an- idere kinderen ziek. Van de ^verhalen, dat de kinderen le gden aan hallucinaties, wat hel ^gebruik van LSD zou doen vermoeden, is volgens hoofd inspecteur F. Kooiman niets ^waar. Alle kinderen mochten "na onderzoek in het zieken- ^huis weer naar huis. «De Strijense jongen is aange houden op grond van verkla ringen van mensen die aanwe zig waren tijdens het feestje in buurthuis 't Erfje in de nieuwe wijk Stadspolders. Hij ontkent in alle toonaarden iets in de li monade te hebben gedaan. Wel heeft hij toegegeven wei eens drugs te gebruiken. De politie wacht op bericht van het gerechtelijk laborato rium, dat op dit moment de li monade onderzoekt. Buurthuis 't Erfje staat bij de politie geenszins bekend als ontmoetingscentrum van drugsgebruikers. „Het is een keurig buurthuis in een mooie nieuwe wijk. Naast de gebrui kelijke geluidsoverlast van de disco waren er nooit proble men. Ook in andere Dordtse buurt- en clubhuizen is dit nog nooit voorgekomen", aldus hoofdinspecteur Kooiman. Zuid-Beijerland - De 20-jari- ge Zuid-Beijerlander L.N. Vis ser keek gisteravond even voor acht uur vreemd op toen hij uit een loods aan de Dorps straat naar zijn auto wandelde en zag dat het vervoermiddel in lichter laaie stond. Eerst nam hij zelf de brandblusser ter hand, maar even later schoot de plaatselijke brand weer hem te hulp. Van de auto bleef echter niets over. De technische recherche van de rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Rotterdam De heer J.F. Bergsma is gisteren tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau benoemd. De daarbij be horende koninklijke onder scheiding werd hem tijdens de ledenvergadering van de Rotterdamse Ondernemers Organisatie (KOU) uitgereikt door staatssecretaris P.H.van Zeil van economische zaken. De heer Bergsma kreeg de onderscheiding wegens zijn bijzondere staat van dienst als vrijwillige belangenbe hartiger voor het midden- en kleinbedrijf in Rotterdam. Hij trad gisteren af als voor zitter van de ROO. De belangenorganisatie bege leidt en adviseert het mid den- en kleinbedrijf in Rot terdam en fungeert voor die sector als gesprekspartner van het gemeentebestuur. Rotterdam Het verloop van een theaterfestival is vooraf moeilijk te bepa len. In de praktijk blijkt namelijk dat belangstel lenden vaak op andere dingen afkomen, dan de organisatoren bij de sa menstelling van het pro gramma voor ogen hebben. Zo ook met het jeugdthea terfestival dat zich tot 23 oktober op veel plaatsen in de stad afspeelt, In het Theater Zuidplein trad de Franse theater groep Compagnie Porte Lune op met de voorstel ling 'Klaarwakker dro men'. Een voorstelling waarin geen woord werd gesproken en waarna de toeschouwertjes zelf hun interpretatie konden ge ven in de vorm van spel lessen. Marianne Schuurs, werk zaam bij de Rotterdamse Kunststichting, heeft zich verbaasd over de belang stelling voor de spellessen, „Juist die spellessen heb ben wij gezien als een rela tief klein onderdeel van het programma. Immers, al jarenlang worden spel lessen gegeven bij de stich ting Musische Vorming. Met het jeugdtheaterfesti val wilden wij zoveel mo gelijk groepen laten optre den. We hebben dertig groepen naar Rotterdam gehaald, waarvan drie bui tenlandse. En wat blijkt nu? Dat veel mensen niet op de groepen maar op de spellessen afkomen." Een twintigtal kinderen heeft zaterdag kunnen meemaken hoe zo'n voor stelling van de Compagnie Porte Lune wordt ge maakt. Maar oh, wat bleek het moeilijk om zonder woorden iets te vertellen. Als je het echt heel moei lijk vond, mocht je wel praten, maar liever had de juffrouw dat je geluiden maakte en gebaren. De voorstelling hoefde niet per se nagespeeld te worden, want je mocht ook je eigen fantasie ge- wikkeling geweest op het bruiken. En zo gebeurde gebied van het jeugdthea- het dat in opperste concen- ter. Het jeugdtheater moet tratie kinderen een prach- worden ontdaan van het tig schouwspel te zien ga- vooroordeel dat het rain- ven over een tennisspel der zou zijn dan volwasse- waar twee oude vrouwen nentheater." Het jeugdthe- naar kijken. De hal vol- aterfestival duurt tot en gend, en plots, wat? De bal met 23 oktober. is weg. Waar is de bal? Oh jee, opgepikt door een vo gel. Gebrul alom. En de spiegeloefeningen. Wie weet wat dat is? Je gaat tegenover elkaar staan en de één maakt be wegingen en de ander moet volgen. Gevolg, gek ke bek, standje onmoge lijk en struikelen. Het eerste grote jeugdthea terfestival in Rotterdam is het afgelopen weekeinde goed op gang gekomen. In de stedelijke theaters, de wijkgebouwen, en buurt en clubhuizen, waren op tredens van verschillende jeugd- en kinderthea ter- groepen. „Ook voor pa en ma moet zo'n jeugdthea- terfestïvai leuk zijn", vindt Marianne Schuurs. „De afgelopen vijftien jaar is er een enorme ont- Rotterdam Als de gemeente Rotterdam haar eigen eman cipatiebeleid ook maar enigzins serieus neemt, moet zij de Vrouwen Opvang Rijnmond toestaan geheel op eigen benen te staan. Met die kritiek keerde klein links zich gisteren in de commissie sociale zaken tegen wethouder Wim van der Haven. Deze vond dat de vrouwenopvang hoe dan ook ver bonden moest blijven aan het Centrum van Dienstverlening. In de commissievergadering maakten de massaal aanwezige vrouwen van de VOR duide lijk dat de visies over hulpver lening te veel uiteenlopen. De vrouwen zeggen dat zij sinds 1978 hebben geprobeerd om een werkelijk eigen beleid te voeren, met een eigen wijze van hulpverlening voor mis handelde vrouwen, maar dat zij daar telkens niet in zijn ge- Rotterdam De gemeente Rotterdam kan hooguit een signaal naar de lande lijke overheid geven inza ke ontwapening. Alle be slissingen op dat gebied liggen echter in handen van de landelijke overheid. Een lokaal vredesbeleid kan dan ook niet verder gaan dan het geven van zo'n signaal, zelf in contac ten met andere steden stre ven naar ontspanning en door informatie bijdragen aan ontspanning en ontwa pening. Aldus de nota-Lokaal Vre desbeleid, waarin Rotterdam de mogelijkheden op een rij heeft gezet. In de nota stellen B en W zich op het stand punt, dat modernisering van de kernwapens bijdraagt tot vergroting van het gevaar. Het programcollege van PvdA, D'66 en PSP/PPR is voorstander van het des noods eenzijdigafstoten van een aantal kerntaken door het Nederlandse leger. Omdat de gemeente alleen een signaal kan geven en niet kan beslissen over ont wapening, zien B en W meer in ondersteuning van vredes groepen en het geven van zoveel mogelijk informatie over vredesaetiviteiten. Daarnaast kan Rotterdam door uitwisselingen met zus tersteden en het opnemen van vertegenwoordigers uit de vredesbewegingen in de delegaties actief aan de ont spanning bijdragen. Concreet willen B en W de komende drie jaar bijna een half miljoen gulden aan het lokaal vredesbeleid uitgeven. Het college wil bovendien niet meer overgaan tot de aanleg van atoomschuilkel ders, omdat een afdoende be scherming tegen krachtige wapens niet mogelijk is. Voornaamste voorstellen zijn het beschilderen van een tram, tentoonstellingen in het stadhuis en in de wijken, het instellen van een Rotter damse vredesprijs, het plaat sen van bordjes 'kernwapen- vrije gemeente' aan de gren zen van de stad of het laten vervaardigen van een vre- desmonument, het organise ren van een vredescongres in 1985, en het opnemen van vertegenwoordigers in uit wisselingen met bevriende steden. Daarnaast willen B en W vredesgroepen subsidie geven, een informatiefolder over het vredesbeleid laten maken en lesmateriaal over de vrede aan scholen voor voortgezet onderwijs ter be schikking stellen. Wethouder Wim van der Have meent dat de VOR in haar voorstel voldoende armslag krijgt voor een eigen beleid. Zij mogen zelf personeel aan nemen en ontslaan en krijgen het beheer over een deel van de financiën. „Dat moet vol doende zijn", meende Van der Have. „Temeer omdat ik zelf bereid ben over conflicten te bemiddelen. De vrouwen verzetten zich heftig tegen deze oplossing. „Hoe kun je nu eigen beleid voeren als het centrum voor dienstverlening uiteindelijke zeggenschap blijft behouden?", vroegen zij zich af. Van der Have rekende de commissie voor dat een ver zelfstandiging van de VOR zou betekenen dat het rijk minder eeld ter beschikking stelt. "Daar is niet alleen de VOH de dupe van, maar ook de andere instellingen die bij het Cen trum voor Dienstverlening zijn aangesloten." Raadslid Els Boxhoorn van de PSP/PPR vond dat de gemeente dat geld dan maar over moest hebben voor emancipatie. Alleen de CPN en PSP/PPR "bleven de VOR steunen. De rest van de commissie vond het voorstel van B en W voor alsnog ver genoeg gaan. Als de wethouder bereid is te bemid delen, dan is er voldoende per spectief op een eigen beleid voor de vrouwen. Mocht dat niet lukken, dan komt de zaak vanzelf in de commissie terug, redeneerde men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4