SPORT toch naai-EK A Schaatsbond blust binnenbrand Van Heumen: 'Eens, maar nooit weer' Weinig kansen voor atleten Rummenigge voor tucht- commissie Volmac naar Belgrado Tiende remise Borg kan het nog Slechts twee interlands in aanloop naar Spelen Stevens niet tegen Ajax Stockholm kost Connors geld Kraft trainer Kaiserslautern Oostduitse voetballers verdwenen Ajacied zeker twee maanden uitgeschakeld Toto-resultaten APPIE HAPPIE en de BOLLE UIT ZWOLLE Den Bosch schiet niet zuiver IJshockeyteam in Zoetermeer tegen DDR Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 4 november 1983 Den Haag Theo Meijer en Laurens van As zijn de voornaamste Nederlandse troeven in het toernooi om de Europese judokampioen - schappen voor junioren, die van 11 tot en met 13 novem ber in het nationaal sport centrum Papendal worden gehouden. Het deelnemen van_ Meijer, in de klasse tot 86 kilogram, 3s lang twijfelachtig geweest. De judoka uit Amersfoort, die dit jaar tijdens de we reldtitelstrijd in Porto Rico en vorig jaar in het Europese toernooi derde werd, is her stellende van de ziekte van Pfeiffer. Bondscoach Chris de Korte acht hem fit ge noeg om op de mat te ver schijnen, De Maassluise ju doka Martin Speïier 2ou in eerste instantie als vervan ger van Theo Meijer optre den, trainde al extra, maar Chris de Korte gaf uiteinde lijk toch de voorkeur aan zijn eerste keus. Van As ein digde in het wereldtoernooi als vijfde. De voorbereidende trainin gen worden dit weekeinde afgerond met een driedaagse stage op Papendal. Sinds au gustus is de ploeg wekelijks bijeen geweest. De Judobond Nederland vaardigt naar de titelstrijd zes judoka's af. In de zwaarste klasse (boven 95 kilogram) is Nederland niet vertegenwoordigd. „De kwa liteit in die categorie is niet zodanig, dat wij iemand de mat kunnen opsturen", aldus De Korte. De ploeg bestaat uit: tot 60 kilogram: Rene van Oost- stroom (Tilburg), tot 65 kilo gram: Laurens van As (Leidschendam), tot 71 kilo gram: John Ebbers (Nijme gen), tot 78 kilogram: Ed van der Berg (Amersfoort), tot 86 kilogram: Theo Meijer (Amersfoort), tot 95 kilo gram: Ronald Joorse (Am sterdam), Den Haag Nederlandse atle ten, die zich willen kwalifice ren voor de Olympische atle tiekwedstrijden zullen daar voor erg weinig gelegenheid krijgen. Bij het bekend maken van de Olympische limieten bepaalde het Nederlands Olympisch Comité dat aan de minima ten minste een keer zal moeten worden voldaan in de periode van 15 mei tot 6 juli. Op het kalendercongres van de Europese Atletiek As sociatie te Madrid heeft de KNAU in de kwalifica ticpe riode slechts twee interland wedstrijden kunnen afsluiten. Op 9 en 10 juni komen de kan didaten voor de zeven- en de tienkamp in Ottawa uit tegen Canada. Engeland en Dene marken. Een week later vindt in Lissabon de twee-jaarlijkse West Athletic ontmoeting plaats met Portugal, Oosten rijk, Belgie, Denemarken, Ier land, Zwitserland, Spanje en Nederland. In deze wedstrijd voor dames en heren start slechts een deelnemer per on derdeel. De Nederlandse baan- kampioenschappen zullen op 23 en 24 juni in Sittard worden gehouden. De laatste mogelijkheid tot kwalificatie in eigen land is de F.B.K.-games op 6 juli in Hen gelo. Het ligt in de bedoeling van de A tletiekunie ook Olympische kandidaten af te vaardigen naar internationale wedstrijden, waarvan er overi gens slechts weinig zullen zijn in Europa tijdens de kwalifica tieperiode. Na tv-beelden Frankfurt Op grond van televisiebeelden heeft aanklager Hans Kindermann stervoet baller Karl-Heinz Rummenigge voor de tuchtcom missie van de Westduitse voetbal bond gedaagd. De international hitste in het competitieduel van zijn club Bayern Mun- chen tegen Borussia Monchengladbach (4-0) het publiek op bij een arbitrale beslissing. De Westduitse tv zond het optreden van Rum menigge uit in de samenvatting van het duel. Een identiek geval betreft trainer Rudi Kro ner van l.FC Nurnberg. In de competitie wedstrijd tegen Bayern München registreerde de televisie zijn scheldkanonnade tegen scheidsrechter Wippker. Kroner wordt even- i Karl-Heinz Rummenigge eens door Kindermann voor de tuchtcom mis sie gesleept. De Westduitse tuchtcom missie erkent tv- beelden ai geruime tijd als bewijsstuk. Daar mee is de Westduitse voetbalbond zijn tijd vooruit. In de meeste andere landen inclusief Nederland is dat niet het geval. Eindhoven Huub Stevens zal morgenavond de topper te gen Ajax missen. De aanvoer der en voorstopper van PSV bleek nog een voorwaardelijke straf te hebben lopen. Gisteren kreeg Stevens bericht van de tuchtcommissie van de KNVB, dat hij naar aanleiding van de gele kaart in de wedstrijd te gen FC Groningen alsnog is geschorst. Jaap Jonk kreeg na een mondelinge behandeling geen straf voor de rode kaart, die hij afgelopen zondag kreeg in het duel tegen FC Utrecht. De zaak werd door de tucht commissie geseponeerd. Rotterdam In de tweede ronde van de Europa Cup voor schaakteams heeft de Neder landse landskampioen Vol- mac-Rotterdam geloot tegen de Joegoslavische club Parti- zan Belgrado. De wedstrijd zal op een nader overeen te ko men datum worden gespeeld in Joegoslavië. Bij Partizan spelen onder an deren de grootmeesters Gligo- I ric, Matulovic, Sahovic en Rai- cevic. Volmac kan hier de grootmeesters Timman, Korts- jnoj. Van der Wiel en Stean te genover stellen. New York Jimmy Connors is in problemen geraakt omdat hij het met 800.000 gulden ge doteerde GP-tennistoernooi in Stockholm, heeft afgezegd. De Internationale Prof Tennis Council (IPTC) zal de 31-jarige Amerikaan bestraffen met een een boete van 10.000 dollaar (25.000 gulden), als hij geen geldige reden kan opgeven. Connors neemt deze week met Chris Evert deel aan het toer nooi om de wereldbeker voor gemengd-dubbels in Houston. In de zaak-Vilas, die beschul digd wordt van het 'onder ta fel' aannemen van startgeld voor zijn optreden in het Grand Prixtoernooi in Rotter dam, zal half december een beslissing vallen. Een jaar schorsing en een forse boete zijn de straffen als hij niet kan aantonen dat hij geen geld heeft gekregen. Deventer Halverwege de damtweekamp om de wereld titel tussen titelverdediger Jannes van der Wal en uitda ger Harm Wiersma is de stand nog steeds gelijk: 10-10. Ook de tiende partij, waarin Wiers ma de witte schijven hanteer de, eindigde, na de 33ste zet op voorstel van Wiersma. in een puntendeling. Kaiserslautern Manfred Kraft is de nieuwe trainer bij de 1. FC Kaiserslautern. Hij v°lgt Dietrich Weise op. die vorige week zijn ontslag kreeg bjj de Westduitse voetbalclub. Ue 45-jarige Kraft was trainer van de amateurclub FV Offen- burg. ^Igrado Twee spelers van «e Oostduitse voetbalclub Dy- Berlijn, verdediger Dirk «•Wegel en aanvaller Falko hebben de Europacup- ontrijd tegen Partizan in °*igrado aangegrepen om te luchten. De twee zijn vrijwel *®ker via de Westduitse ara- ï^ssade reeds op weg naar West-Duitsland. Van Basten speelt niet tegen Spanj e Den Haag Marco van Basten speelt woensdag 16 novem ber niet mee in het Nederlands elftal te gen Spanje. De aan valsleider van Ajax en Oranje lijdt aan de ziekte van Pfeif fer. Hij zal zeker twee maanden niet mogen voetballen. De ziekte kwam gistermid dag aan het licht na een keu ring door de militaire inter nist Dammers en Ajax-dok- ter Groot. Ajax heeft zich onmiddellijk beraden over de aankoop van een vervan- door Gfjsbert Spierenburg ger. Trainer De Mos: „Nadat het nieuws van Van Basten bekend was, heb Ik een ge sprek gehad met voorzitter Harmsen. We willen ons best versterken, maar capabele vervangers zijn er eenvoudig niet voorhanden. De aan- koop moet bij Ajax passen en we moeten er zeker van zijn, dat het een versterking is". „Er zijn helaas zo weinig goe de spelers te koop", verzucht De Mos. „Ludo Coeck mis schien. Maar als Anderlecht hem al niet kan houden, kan Ajax hem zeker niet betalen. Zolang in Italië wedstrijden als In ter-AC Milan 90.000 toe schouwers trekken en de wed- Marco van Basten, hier nog voor Ajax in actie tegen FC Groningen, is geveld door de ziekte van Pfeiffer. strijden hier in Nederland door de supporters worden verpest, blijf je dat houden". Kees Rijvers Kees Rijvers, de coach van Oranje, wilde gisteravond nog niet reageren op de ziekte van Van Basten. De Brabander had begrepen, dat de Ajacied al enige tijd vermoeidheids verschijnselen vertoont, maar was over de aard van de ziekte nog niet ingelicht. Rijvers zal vandaag contact opnemen met de medische staf van Ajax. Rijvers: „Ik wil op de zaken niet vooruil lopen". Van Basten is de tweede Aja cied, die is getroffen door de ziekte van Pfeiffer. Twee we ken geleden werd het virus ook geconstateerd bij Felix Gasselich. De Oostenrijker moet tot en met de winterstop rust houden. De selectie van Ajax-trainer De Mos is door het wegvallen van Gasselich en Van Basten gereduceerd tot tien spelers, van wie Jan Molby een schor sing uitzit en Ophof. Olsen en Ronald Koeman op de lijst staan met twee gele kaarten. Van Basten zal morgenavond in Eindhoven, in de wedstrijd tegen PSV, worden vervangen door John van 't Schip. Utrecht Nog voor het schaatseizoen op zaterdag 3 december begint met de' traditionele wedstrijden om de IJssel Cup in Deven ter is de eerste binnen brand bij de schaatsbond geblust. Deze week lieten de allrounders uit de schaatsploeg een protest horen omdat het beschik baar gestelde bedrag aan sponsorgeld van nieuwe Sponsor Tarvo minder zou zijn dan voorheen van Uniekaas. De allrounders weigerden daarom de opge stelde 'contracten' te onder tekenen. Gisteren vóór de presentatie van de kernploegen en de nieuwe sponsor in het restau rant van de Utrechtse kunst ijsbaan werd deze kwestie ech ter opgelost KNSB-voorzitter jhr, mr, W. H. D. Quarles van Ufford: „We zijn aan de rede lijke verlangens van de rijders tegemoet gekomen. Er wordt gewerkt volgens de visie zoals de kernploeg die via de trainer aan ons heeft voorgelegd. Wij verwachten deze maand de ondertekende regels van de kernploegleden terug". Hoe hoog het sponsorbedrag is dat de Rotterdamse meelfa briek Tarvo het komende jaar - met een optie voor meer ja- door Bert Hertog ren - naar de schaatsbond laat toevloeien, daarover wilde Quarles van Ufford geen me dedeling doen. Kernploegrij der Hein Vergeer uit Haas trecht vertelde echter dat het uit te keren bedrag hoger is dan vorig seizoen bij Uniekaas. Bondsvoorzitter Quarles van Ufford maakte bekend dat de sponsor-overeenkomst met de hoofdsponsor zo is geregeld dat co-sponsorïng van de kernploegleden mogelijk wordt. „Maar", waarschuwde hij, „de amateurstatus is alleen gewaarborgd als de KNSB partij is in de co-sponsoring". De dames kernploeg. v.l.n.r. Steenbrug- Boorsma, Ineke Kooi man, Marie- Stam, Yvonne van Gennip, Ria Visser Theo bach. Van der Duim Het vorige seizoen ontstond er flinke deining toen Hiibert van der Duim in zee wilde met co-sponsor Lahello. Door tussenkomst van het bestuur van de schaatsbond ging dat niet door. Dezelfde sponsor steunt nu de marathonrijders Jan Kooiman, Jan Roelof Kruithof en Wim Westerveld. De eerste belangrijke ontmoe ting voor de allrounders is de drielanden-wedstrijd Neder- land-Noorwegen-2weden op 17 en, 18 december in Heeren veen. Trainer Henk Boer: „De eerste twee rijders kwalifice ren zich voor de EK in I.arvik (op 21 en 22 januari). De twee volgenden kunnen zich klasse ren bij de NK op 29 en 30 de cember in Groningen". Overi gens zullen bij deze nationale titelstrijd de sprinters ontbre ken. Zij rijden hun eigen NK aan het einde van het seizoen. Dit onder protest van trainer Nijholt, die woedend is omdat de andere trainers dit hebben besloten tijdens zijn verblijf in Inzeil. De voorbereiding op de Olym pische Spelen (half februari in het Joegoslavische Sarajevo) heeft plaats in Davos. Tot dan zullen ook de afvallers bij de NK, die kans maken om bij de Spelen op een afstand bij de eerste acht te eindigen, deel uit blijven maken van de ploeg. „Voor de dames geldt de NK als eerste belangrijke selectie wedstrijd", liet nieuwe trainer- /coach Tjaard Kloosterboer weten. Hij noemde ais zijn be langrijkste taak de eenheid in de darneskernpioeg terug te brengen. Den Haag Dubbeltoto nr. 43a heeft één winnaar opgele verd, Hij ontvangt bruto f 16.330,-. Voorts zijn er 20 win naars van de tweede prijs, die f. 544.30 ontvangen en 313 winnaars van de derde prijs- ,die f 86.90 ontvangen. Het winnend nummer van cij- ferspel nr 43 en 43a: 465487. Met 6 cijfers goed: 1 winnaar; 5 cijfers goed: 2 winnaars; 4 cijfers goed: 23 winnaars; 3 cij fers goed; 242 winnaars; 2 cij fers goed: 2305 winnaars DE F* /(Cf Karatsjï Wim van Heu men heeft zijn les geleerd in Karatsjï. Hij weet precies hoe het komt, dat de Neder landse herenhockeyplocg t gewend aan successen, in het vijfde toernooi om de Champions Trophy ver on der de maat is gebleven. We hadden eigenlijk niet mogen meedoen," stelt de bondscoach, „maar we moes ten wel. Als bekerhouder konden we niet wegblijven". „Door het toernooi om het Eu ropees kampioenschap, dat nog maar net achter de rug is, was de voorbereiding volstrekt onvoldoende om hier weer een topprestatie te leveren. De clubeoaches klaagden in Nederland na het EK dat de internationals zo futloos speel den. Met een optimale voorbe reiding zouden we hier zeker van India en West-Du itsland hebben gewonnen. Want voor al de Duitsers speelden hier echt niet zo geweldig". Van Heumen zal in het ver volg bij soortgelijke omstan digheden feestelijk voor de in vitatie bedanken: „Dat is eens maar nooit weer". Voor Van Heumen staat het ook vast dat hij voor de Olympische Spelen van het volgend jaar moet kunnen rekenen op een be trouwbare organisator in de Limoges Den Bosch behoort dit seizoen niet tot de sterkste zes Europese basketbalteams. De Nederlandse kampioen verloor de uitwedstrijd tegen het Franse Limoges met 79-98. Die nederlaag was veel te groot na de overwinning inet slechts één punt verschil (70-69) in de Bossche Maas poort. Den Bosch heeft de sterke Franse kampioensploeg voor 6500 toeschouwers twee keer verrast: vóór het begin van de wedstrijd, toen duidelijk werd dal Kees Akerboom zou spelen en na acht minuten in de eer ste helft. De achterstand uit de eerste fase was op dat moment weggewerkt, 16-16. Het evenwicht duurde kort. Limoges schoot veel beter dan Den Bosch, dat eindigde op een percentage van onder de vijftig (46). De Amerikaan Ed Murphy (ex-BOB) haalde bij de Fransen 41 punten, met het onwaarschijnlijke totaal van 17 voltreffers uit 23 scholpo gingen. Bij Den Bosch scoorde Plaat 20 punten en Akerboom 14. Ook het damesteam van Am stelveen werd gisteren uitge- chakcld in het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen. Amstelveen verloor in Praag van Slavia met 79-65.-Bij de rust leidde Amstelveen nog met 31-30. De eerste wedstrijd werd vorige week in Amstelveen ook door Slavia Praag gewonnen, 66-65. ploeg. Die hebben we hier heel erg gemist", zei hij na de training van gisteren. Ik dacht dat Jenniskens het zou aankunnen. Ik heb me vergist. Hij kon het niet opbrengen. Het ging allemaal te traag. Een goede spelverdeler hebben we dringend nodig". Het ligt dan ook voor de hand dat Van Heumen weer terug 2al vallen op de in Karatsjï ontbrekende Ties Kruize. De coach maakt zich voorals nog geen zorgen over de te rugval van zijn ploeg. De oorzaken zijn duidelijk. Er is absoluut geen sprake van pa niek. In januari beginnen we met de voorbereiding op de Olympische Spelen. Dan is er wekelijks een looptraining. In april gaan we naar Los Ange les om alvast poolshoogte te nemen en direct daarna komt het vierlandentoernooi in Ber lijn met Australië, India en West-Du itsland. In de zomer maanden spelen we in Neder land acht interlands tegen di verse ploegen. Dan moet het in Los Angeles gebeuren". Belangrijk Toch kon Nederland vandaag in Karatsji nog een belangrijke rol spelen in het toernooi om de Champions Trophy. In een ongetwijfeld propvol stadion met heetgebakerde Pakistani, die er niet voor terugdeinzen rot fruit naar de tegenstanders te gooien, moest Pakistan van Nederland winnen om de Champions Trophy weer in ei gen land te houden. Het stond al voor het begin van dat duel vast dat Neder land in het toernooi als vijfde eindigt. In de enige wedstrijd, die gisteren op het programma stond, won India met 2-1 ge wonnen van Nieuw-Zeeland. Daardoor is India voor Neder land 'onbereikbaar' geworden. De stand: 1. Australië 4 2 2 0 6 11- 6 2. Pakistan 4 3 0 t 6 8-3 3. W-Duitsiand 4 3 0 1 6 8- G 4. India 5 2 1 2 5 8-9 5. Nederland 4 1 0 3 2 8-11 6. Nw-Zeeland 5 0 14 1 5-13 Den Haag Het Nederlandse ijshockey team speelt op dins dag 6 december in hel bonds- centrum van de NIJB in Zoe termeer een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Oost-Duits- land. Een dag later staan de teams in Groningen tegenover elkaar. Rond de jaarwisseling reist Oranje naar Frankrijk om daar tegen enkele clubteams uit te komen. Eind februari staat er een tegenbezoek aan Oost-Duitsland op het pro gramma en op 18 maart neemt Nederland in Grenoble deel aan een acht-landentoernooi. Houston Björn Borg is het tennissen niet verleerd. De Zweed maakte zijn come-back met een zege. Hij won de eerste partij in het toernooi om de wereldtitel in het gemengd dubbel in Hous ton, ruim acht maanden na zijn 'definitieve nee' tegen, een ver der spelen in het Grand Prix-circuit. De vjjfvou-.j Wimbledon- -winnaar versloeg met zijn gelegenheidspartner Betiina Bunge het Amerikaans/Chinese duo Marty Riessen/Hu Na: 6-3, 6-7, 7-6. Het toernooi is gedoteerd met 400.000 dollar (ruim een miljoen gulden), waarvan het winnende koppel een kwart opstrijkt. In Tilburg zijn Rene Moos en Eric Wïlborts in de eerste ronde van het dubbelspel bij het Masterstoernooi van het satellietctr- (VS jUitgeschake3d door Karl Meiler (WD1) en Robert Green De 17-jarige Stefan Edberg zorgde in het GF-tennistoemoo: van Stockholm voor een verrassing. De Zweedse junior versloeg in de tweede ronde de geplaatste Amerikaan Steve Denton in drie %ets: 7-5,4-6,6-4. tv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7