20 ROTTERDAM Dordtenaar beboet voor Smorrebrod in snmandskirke Milieugroepen tegen sluiting Kralingse drinkwaterfabriek - mishandelen bejaarde Sint Bernard Bob was een balconhond Politierechter na onlusten in Stadion Feyenoord BLOKJE ROND Dood door schuld niet bewezen ISNt Eottenisms Nieuwsblad vnidag 4 november 1983 RV/RY/RW Dordrecht Een 57-jarige Dordtenaar is gistermorgen door de politierechter in zijn woonplaats veroordeeld tot 500 gulden boete wegens mishandeling van zijn 68-jarige buurman. Het slachtoffer overleed kort na de ruzie, maar de rechter had geen bewijzen, dat dit aan de gevolgen van de mishande ling zou zijn geweest. De Dordtenaar kreeg in de nacht van 22 op 23 april van dit jaar ruzie met zijn buur man, toen deze kwam klagen over geluidso verlast Omwonenden hoorden klappen en ook zou iemand tegen een ander hebben ge zegd: „Ik vermoord je, ik sla je naar bene denEven later zag iemand hoe de verdach te het slachtoffer achterna zat in het trap penhuis. Ruim dertig uur na de ruzie vond de politie de 68-jarige man dood naast zijn bed. Sectic wees uit, dat hij was mishandeld, maar pat haloog-anatoom Zeldenrust kon niet aanto nen dat de man aan de gevolgen daarvan was overleden. Officier van justitie mr.H.A.van Brum men had in de dagvaarding al laten blijken, dat ook hij geen kans zag bewijzen te vinden voor „dood door schuld". Wel achtte hij de mishandeling bewezen. Hij eiste een boete van 750 gulden. Aan de hand van de diverse getuigenverkla ringen probeerde de raadsman van de ver dachte, mr.P.J.P. Severijn, vrijspraak te krijgen voor zijn cliënt. „De zaak staat bol van de onduidelijkheden. Verschillende mensen hebben wat gehoord, maar niemand heeft iets gezien. Ik kan niet zeggen dat er geen geweld heeft plaatsgehad, maar de of ficier kan evenmin 2eggen dat dat wél zo was. De bewijsmiddelen zijn bepaald ontoe reikend", aldus Severijn. De politierechter oordeelde anders: „Dat de mishandeling is gepleegd, staat voor mij vast. De officier heeft een hoge boete geëist, omdat het een bejaarde man betrof, maar ik houd het toch op de voor dit soort zaken ge bruikelijke boete: 500 gulden." 'De echte raddraaiers De bezoekers laten zich de Deense producten in de kerk goed smaken blijven buiten schot' Botterdam De Rotterdamse politierechter mevrouw mr. R.C, Lensink-Bosman heeft de nacht na het UEFA-Cupduel Feyenoord-Tottenham Hotspur geen oog dicht gedaan. Hetgeen zich enkele uren eerder in het Stadion Feyenoord vlak voor haar ogen had afgespeeld, ver vulde haar daags na de veldslag nog met diepe afschuw. „Het was doodangstig wat er gebeurde. Een schande ook. Die Nederlandse supporters waren beesten met moord lust in hun ogen. Ze bespron gen alles wat maar rook naar een Engelsman. Ze sprongen er zelfs voor over auto's heen. Ik liep er zelf tussen en vond het doodeng. Als er alleen zo nog maar kan wor den gevoetbald, kunnen we er maar beter mee stoppen. Dan is het alleen nog maar mogelijk om te voetballen als er een politiemacht op de been wordt gebracht," De politierechter bracht op deze manier haar afschuw onder woorden tijdens de gisteren gehouden snelrecht zitting waarbij drie suppor ters van de Spurs en één aanhanger van Feyenoord betrokken waren. Twee van hen een 17-jarige Engels man en een 2l-jarige inwo ner van Katwijkhadden deelgenomen aan de veldslag in en rond het stadion waar bij dertig gewonden vielen. Een andere Nederlandse sup porter zit nog in bewaring. Hij wordt er van verdacht tijdens de onlusten met een mes te hebben gestoken. De oorzaak van de bloedige rel len is inmiddels bekend: En gelse supporters hadden op de zwarte markt toegangs kaartjes voor vak S bemach tigd en waren —doordat ze pas laat bij bet stadion arri veerden— door de controle geglipt. De verontwaardinging van mevrouw Lensink-Bosman over de veldslag werd volle dig gedeeld door officier van justitie mr.W.F. Hendriks. Ook hij had supportersoorlog in en rond vak S van het sta dion van nabij met afgrijzen gadegeslagen. „Het is al lang geleden dat een handjevol politiemannen de zaak in zo'n stadion kon regelen", blikte iiij terug naar ogen schijnlijk lang vervlogen ja ren. „Nu plukken we de wrange vruchten van het zachte optreden van politie en justitie", zocht hij naar de oorzaken voor het geweld in de voetbalstadions. Al voeg de hij er onmiddellijk aan toe: „Maar gelukkig is er nog steeds politie, die bereid is op te treden in zo'n stadion," Afkeuring Het bevreemdde de officier van justitie, dat de 'met moordlust in hun ogen door het stadion stormende bees ten* na afloop van zo'n veld slag telkens weer de aardig ste mensen blijken te zijn. Ik vj-ees dat dit komt door dat de maatschappij dit alle maal maar toestaat. Ik geloof dan ook dat hier een halt moet worden toegeroepen. Er moet hard worden inge grepen. De weg terug kan al leen maar worden ingeslagen door een strengere afkeu ring." De officier eiste tegen de Katvijkse supporter dan ook drie weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk. en een verbod om tien thuiswedstrijden van Feye noord te bezoeken. Niemand betwistte gisteren de ernst van de zaak. Daar voor zaten de bloedige beel den van de onlusten nog te vers in het geheugen gegrift. Maar het ging de politierech ter duidelijk te ver om uitge rekend deze ene supporter uit vak L. die zich schuldig had gemaakt aan het tot twee keer toe 'teruggooien* van een afgebroken stoelleu ning, te laten boeten voor de totale veldslag. Daarop doelde ook zijn raadsvrouwe, toen zij zei „Hij wordt nu gestraft vooi alles wat er is gebeurd. Hi. wordt gepakt voor een heel stadion." Overigens sprak het politierapport andere taal: daarin werd hij één van de aanstichters genoemd, die twee stoelleuningen met kracht in de richting van een persoon had geworpen. De stoelengooier zelf ver weerde zich met het argu ment, dat dertig Engelse sup porters vak L waren binnen gestormd en vervolgens wa ren begonnen met schoppen door Hans Soeters slaan en het gooien met stoeltjes. „En die heb ik te ruggegooid. Moet ik anders alles maar over me heen la ten scheren?" De politierechter vond var wel en vroeg zich af of ei geen andere aanleiding vooi de plotseling ontvlamde agressie was geweest. „Ik ben het er mee eens: Wat Feyenoord bood was slecht Dat was geen voetbal meer Ik begrijp dat je, als echte fan, de smoor in had. Was dat misschien de reden dat je plotseling ging gooien?" Hoewel de politierechtei openlijke geweldpleging be wezen achtte, stelde zij ook „De grote radddraaiers zijr kennelijk uiterst bedreven ir het ontwijken van de politie De mensen die toevallig ge pakt worden, blijken zich voor het eerst aan zo iets dergelijks te hebben schuldig gemaakt. De aanstichters sla gen er blijkbaar steeds weer in om buiten schot te blij ven." Voor elk gegooid stoeltje eis te zij een week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De 21- jarige supporter mag verder vijf thuiswedstrijden van zijn club niet bijwonen. „Van de wedstrijden tegen DS'79, Elinkwijk en Willem II en de bekerwedstrijd zal je niet wakker liggen", merkte zij nog op. „Maar dat je ook de topper tegen Ajax zal moeten missen lijkt me minder leuk." De man zal zich tij dens de betrokken duels bij de Katwijkse politie moeten melden. De 17-jarige Engelse suppor ter, die buiten het stadion met stenen had gegooid, werd eveneens wegens open lijke geweldpleging veroor deeld tot vijftig gulden boete en een week voorwaardelij ke gevangenisstraf. De twee andere supporters van de Spurs bleken niets met de rellen van doen te hebben gehad. De twee Lon- denaren, 27 en 31 jaar, had den de wedstrijd zelfs niet gezien. In de nacht vooraf gaand aan het duel waren zij op stap gegaan. Bij het verla ten van een seksclub waren ze in een taxi gesprongen, waarvan de chauffeur op dat moment buiten de auto een klant hielp. Hoewel het tweetal bij hoog en bij laag beweerde nooit eerder iets dergelijks te hebben gedaan, slaagden zij er in de auto zonder contactsleutel op gang te krijgen. Tien minuten la ter maakte de politie een einde aan de rit. Van hun verweer, dat zij op straat een groep mannen dreigend op zich af hadden zien komen, geloofde de poli tierechter geen snars. „Vol gens mij hadden jullie een flink stuk in de kraag. Dat boze-mannenverhaai is ver zonnen. Jullie beseften niet maar wat jullie deden." Het feit dat bij de jongste van de twee een ploertendoder werd aangetroffen noemde de po litierechter een 'uiterst kwa lijk punt in het geheel'. Hem was echter geen verboden wapenbezit ten laste gelegd. Ook in dit geval wilde de of ficier van justitie een voor beeld stellen. „Er is een ten dens gaande dat buitenlan ders maar denken dat er aan dit soort dingen in Neder land toch niet zo zwaar wordt getild. Hier wil ik paal en perk aan stellen. Het komt niet te pas dat buiten landers maar denken dat je in Nederland zomaar gewa pend kan rondstappen." Hij eiste een gevangenisstraf van vijf dagen. Het werd uit eindelijk voor eik een geld boete van 350 gulden wegens joy-riding. De ploertendoder wordt vernietigd. Rotterdam Jaarlijks lopen circa duizend Deense schepen de haven van Rotterdam binnen. Voor ge- middeld 12.500 Deense zeevarenden vormt de aanwe- zigheid in de Maasstad aanleiding om een bezoek te =j brengen de Dansksomandskirke aan de Coolhaven 1- 7 in Rotterdam. Maar de kosten van het Deense zee- manskerkje ziin hoog, terwijl voor de exploitatie van 55 het godshuis slechts kan worden geput uit de jaarlijk- se opbrengst aan giften. Om toch wat meer te kunnen doen en niet uitsluitend afhankelijk te zijn van vrijblijvende donaties, wordt er in het kerkje jaarlijks een bazaar gehouden. Voor talloze Rotterdammers groeide deze jaarlijkse gebeur- =S tems uit tot een begrip, want vooral de liefhebbers van Scandinavische producten komen er volledig aan hun trekken Ook gisteren, na de opening door de Deense ambassa- E= deur in Nederland, E Krog-Meyer, bood de bazaar SEE weer de mogelijkheid om in het bezit te komen van in Denemarken vervaardigde artikelen als sieraden, =j= borduursels, aardewerk, kaarsen, glaswerk en levens- middelen. In een speciaal Deens restaurant konden de bezoekers kennismaken met het bekende Deense gebak en natuurlijk het wereldberoemde smorrebrod. Rotterdam De mi lieugroepen Duinbe houd, Centrum Mi lieubeheer Zuid Hol land en Natuur en Milieu hebben de ge meenteraad van Rot terdam laten weten ernstig bezwaar te hebben tegen de voorgenomen sluiting van het DWL-zuive- Veel verder dan een balcon- netje zal de elf maanden oude reu Bob niet zijn ge weest. En dan te bedenken dat het hier een kanjer van een Sint Bernard betreft, die juist zeer veel beweging no dig heeft. Het gebrek daar aan heeft merkbaar afbreuk gedaan aan de conditie van het dier. Wanneer je een kwartiertje met hem wan delt, loopt hij met de tong op de borst. Gewoon omdat de driekleurige (kop met veel zwart; verder bruin en wit) Sint Bernard niet gewend is te lopen. Hij belandde in het asiel, doordat zijn baas tenslotte in zag dat Bob geen hond voor een bovenwoning is. Enkele malen zou de nog jonge, speelse reu de vrouw des hui zes van de trap hebben ge trokken. Het behoeft geen betoog dat deze manoeuvre mens en dier niet ten goede kwam. Er zal dan ook goed cp wor den gelet, dat een eventuele nieuwe eigenaar de hond een behoorlijke ruimte op de be gane grond hééft te bieden. Dit houdt m dat het 't beste is Bob te plaatsen bij iemand m een min of meer landelijke omgeving. De Sint Bernard mag graag een stoeipartij aangaan met zowel kat als hond. Hei merkwaardige feit doet zich daarbij voor dat hij soms he vig schrikt van de "bokke- sprongen' van juist een klein hondje. Ook druk straatver keer is in staal hem danig uit zijn evenwicht brengen. Alle maal bewijzen, dat nij slechts weinig is buiten geweest. Hij kan gedurende ongeveer een uur een autorit aan; daarna wordt hij meestal onrustig. In alle opzichten zal deze 'balconhond' dus heropge voed dienen te worden. Dit geldt ook voor zijn optreden ten opzichte van kinderen- Niet, dat hij ze iets doet. Inte gendeel, daar is hij veel te goedig voor, maar hij kent gewoon zijn kracht niet, het geen al gauw zou kunnen re sulteren in een horizontale houding van zo'n kind. Volgens opgave van zijn ex- baas is het mogelijk hem ge durende ongeveer drie uur door Ben Swaep alleen te laten, wat toch weer een belangrijk positief punt mag worden genoemd. Bob zit in al rijn vriendelijke forsheid in verblijf B10. Het behoeft geen betoog, dat het noodzakelijk is, zeker in de aanvang, zeer veel geduld met hem te betrachten. Een hond uit het opvangcen trum van Dierenbescherming aan de Roel Langerakweg 22 (voorheen Abraham van Stolkweg) vergt een vergoe ding van 125 gulden. Voor zeer grote honden, zoals Sint Bernard en Duitse (Deense) dog betaalt men tweehonderd gulden. Bij wat oudere hon den of in andere, zeer bijzon- Bob is een echte balconhond en moet nodig heropgevoed worden. dere gevallen bestaat de mo gelijkheid af te wijken van de standaard bedragen. In de vergoeding zijn de kos ten van hondepaspoort en dergelijke begrepen. Er wordt zoveel mogelijk con trole uitgeoefend op geplaat ste dieren, dus ook op katten. Voor het afhalen is het asiel geopend op zaterdag van tien tot twaalf uur en van half drie tot vijf uur. Op werkda gen van tien uur tot half een en van kwart over een tot vier uur. Het is telefonisch bereikbaar uitsluitend op nummer 010-374211. ringsbedrijf in Kra lingen, dat met over capaciteit kampt. Be gin december moet de gemeenteraad zich definitief uitspreken over de sluiting van DWL. De milieugroepen zijn te gen sluiting, want zij ver wachten dat de Rotter damse overcapaciteit bin nen afzienbare tijd benut kan worden in Zoeter- meer en omgeving en in het Westland. Op deze manier, zo schrijven zij, kan op zeer goedkope en doelmatige manier verde re schade aan natuur en milieu (door uitbreiding van de duinwaterwinning} worden voorkomen. Zij wijzen er in de brief aan de gemeenteraad op dat deze mening gedeeld wordt door een ambtelijke stuurgroep die daarover onlangs een rapport heeft uitgebracht aan onder an deren de minister van VKOM en aan het Provin ciaal bestuur van Zuid Holland. De waterzuiveringsfa- briek bij de Van Brienen- oordbrug werd in juni 1978 geopend maar kampt nu met overcapaciteit Sluiting van DWL was eerder dit jaar voorgesteld uit bezuinigingsoverwé' gingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 8