4 BUITENLAND Urban: '161 politieke gevangenen in Polen' Roep in Israël om sluiten Awali-linie Als dat de winterschilder niet is... BALANS VAN AANSLAG TYRUS: 39 DODEN Libanon- conferentie opgeschort FAO: zorg over weinig graan Pools bewind: excuses voor rantsoenering mm 'Coard liet Bishop vermoorden' X X. Mooi huis. Mooiepremie. Plannen voor aanslag tegen YS in Japan Staking verlamt busvervoer VS VS blij met uitslag referendum Arrestatie na brandstichting in Paramaribo Bulldozer doodt Palestijnen EEG-hulp voor aardbevings slachtoffers Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 november 1983 Tot 14 november Genève De Libanon-confe- rentie in Genève is gister avond opgeschort tot 14 no vember. In tussentijd zal presi dent Gemayel naar Washing ton en andere hoofdsteden rei zen voor overleg over "het her stel van de volledige en abso lute souvereiniteit van Liba non over zijn gehele grondge bied' oftewel: het vertrek van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Dat komt er op neer dat Liba non het akkoord met Israel over troepenterugtrekking zal 'bevriezen' zonder het op te zeggen zoals was geeist door druzen-leider Djoemblatt. Tijdens de onderbreking van de conferentie zal in een werkgroep vast de volgende zitting worden voorbereid. President Gemayel staat een druk programma: hij gaat naar de VS, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannie, Syrië, Ma rokko, Tunesie, Saoedi-Arabie, Jordanië en mogelijk Egypte. Gemayel heeft gisteravond in de marge van de conferentie een ontmoeting gehad met Walid Djoemblatt, leider van de voornamelijk uit druzen be staande Progressieve socialisti sche partij en een van de voor naamste oppositieleiders. Dit is in goedingelichte kring in Ge nève vernomen. Belde mannen waren slechts vergezeld van hun naaste me dewerkers. Over de sfeer en inhoud van het gesprek is niets meegedeeld of uitgelekt. Rome Een honderdtal mi nisters van landbouw uit de hele wereld zijn vanmorgen in Rome begonnen aan de confe rentie van de FAO, de voed sel- en landbouworganisatie door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome van de VN. Hun grootste be kommernis dit jaar is een klei nere wereldgraanoogst en een daling van de graanvoorraden tot aan de veiligheidsgrens. In meer dan twintig Afrikaanse landen heerst een ernstig te kort, de ministers zullen maat regelen bespreken om de voedselproduktie in de wereld te vergroten. FAO-directeur-generaal Saou- ma noemde het in zijn ope ningsrede 'bijzonder ontmoedi gend' dat de resultaten van het ontwikkelingswerk niet in overeenstemming zijn met de verwachtingen die in zoveel plechtige verklaringen worden gewekt. „Als wij nu het voed selprobleem van de arme lan den niet weten op ie lossen, komen wij later voor nog veel grotere problemen te staan", aldus Saouma. De conferentie duurt drie weken. Voor Ne derland neemt minister van landbouw Braks eraan deel. Warschau De Poolse rege ring heeft zich tegenover de bevolking verontschuldigd voor de plotselinge herinvoe ring van de boterrantsoene- ring. Ze geeft toe dat de maat regel slecht is uitgelegd aan het publiek. Niettemin zal hij gehandhaafd blijven. De boterrantsoenering ging dinsdag in en werd slechts twee dagen van tevoren aan gekondigd. Dat leidde tot woe dende reacties. Rantsoenering is nodig wegens daling van de melkproduktie en gebrek aan deviezen voor aankopen in het buitenland, aldus het bewind. De boter rantsoenering geeft iedere vol wassen Pool slechts recht op een pond boter per maand. Zeker 60 doden door wraak- bombardement Jeruzalem Negenen twintig- Israëlische mili tairen en tien Pale stijnse en Libanese ge vangenen gedood en een dertigtal gewonden. Dat is de balans van de gis teren gepleegde aanslag op het Israëlische mili taire hoofdkwartier in de Zuidlibanese haven stad Tyrus. Israel heeft de kustweg en de bruggen over de rivier de Awali (de Israëlische defen- sielijn) afgesloten, waardoor het bezette Zuid-Libanon voorlopig van de rest van het land is afgesneden. In Israel gaan overigens stemmen op om de bruggen en de kust weg permanent te sluiten. In Tyrus werd voor drie dagen een uitgaansverbod afgekon digd. Bij langdurige vergeldings bombardementen van de Is raëlische luchtmacht op Pale stijnse doelen in de omgeving van de steden Bhamdoun en Sofar op de hoofdweg van Bei roet naar Damascus vielen minstens zestig doden en raak ten meer dan honderd mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn Palestijnse commando's Iraanse vrijwilligers en in Li banon gelegerde Syrische en Libische militairen. Bij de luchtaanvallen werden voornamelijk Palestijnse com mandoposten en bases in het Sjoef-gebergte getroffen, waaruit Israëlische troepen zich twee maanden geleden hebben teruggetrokken. Vol gens de Libanese radio werden ook drie artilleriebatterijen van het Syrische leger uitge schakeld. Verder werden pantserwagens, enkele tanks en 130 mm-kanonnen getrof fen. Door de waakzaamheid en re actiesnelheid van de drie Is- door onze correspondent Rob Simons in Jeruzalem raelische militairen die voor het met aarden wallen en be tonblokken beschermde hoofdkwartier op wacht ston den, kon een grotere ramp worden voorkomen. Toen de chauffeur van een met 500 kilo explosieven beladen be stelwagen gisterochtend om streeks zes uur linksaf sloeg om het militaire terrein op te rijden hadden de militairen meteen door dat hij een aan slag wilde plegen. Met hun Uzi-machinepistolen openden de wachtposten het vüur op de cabine nog voordat de wagen het toegangshek had bereikt. Hoewel de chauffeur achter het stuur m elkaar zakte wist hsj de wagen nog door de weg versperring heen te rijden. De bestelwagen kwam op twintig meter van het hoofdkwartier tot tot ontploffing. „Israël zal hard terugslaan te gen diegenen die deze misda den begaan", aldus Arens. De 'Jihad Muslemieh', de 'Isla mitische heilige oorlog'-groe- pering, die de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op zich heeft genomen zegt dat de actie is bedoeld ais protest te gen het Ltbanees-Israëlische akkoord en tegen de Israëli sche arrestaties in Zuid-Liba non. De 'Jihad Muslemieh' zal haar acties voortzetten totdat het Israëlische leger Libanon zal hebben verlaten. Zie ook de pagina Mensen Met de hulp van een speurhond doorzoeken Israëlische militairen de puinhopen van hun hoofdkwartier. Jeruzalem Nog geen twee weken na de aanslagen op de Amerikaanse en Franse hoofd kwartieren in Beiroet is de aanslag op het Israëlische hoofdkwartier in Tyrus niet als een volslagen verrassing geko men. In de Is raëlische pers werd de afgelo pen weken her haaldelijk ge waarschuwd voor het gevaar van zelfmoord- commando's met auto's vol explosie ven dat ook de talrijke Israëlische posten in Zuid-Libanon bedreigt. De wijze waarop de aanslag bij Tyrus werd uitgevoerd komt vrij wel overeen met de me thode die in Beiroet werd gebruikt. Officieren van het Israëli sche leger hadden juist deze week een speciale in spectie voltooid om na te gaan of bij de Israëlische hoofdkwartieren en con troleposten de vereiste op timale veiligheidsmaatre gelen waren getroffen. De commandant van de grens troepen heeft enkele dagen geleden nog nieuwe veilig heidsmaatregelen uitge vaardigd. „De aanslag werd desondanks niet voorkomen, hetgeen bete kent dat wij meer veilig heidsmaatregelen moeten nemen die ook het levens door onze correspondent Rob Simons in Jeruzalem patroon van de bevolking in het gebied zullen beïn vloeden", aldus opperbe velhebber generaal Levi, die gisteren een militair onderzoek heeft gelast. Twee Knessetleden van de regerende Likoed en van de oppositionele Arbeiders partij hebben gisteren on middellijk de oprichting van een staatscommissie van onderzoek naar de aanslag in Tyrus geeist. Volgens deze parlementa riërs hadden uit de aansla gen in Beiroet de nodige lessen moeten worden ge trokken zodat de Israëli sche kampen afdoende te gen dit soort bomaanslagen zouden zijn beveiligd. Awali-lijn De druk om de zogenaam de Awali-lijn, de nieuwe Israëlische frontlinie langs de gelijknamige rivier, voor noord-zuidverkeer te sluiten is inmiddels toege nomen, Enkele Israëlische ministers hebben er giste ren opnieuw op aangedron gen de bruggen over de ri vier de Awali permanent te sluiten om de smokkel van explosie ven naar het door Israel bezette zuiden van Libanon te voorko men. De controle van de 20.000 personenauto's en vrachtwagens die de drie Awali-bruggen dagelijks passeren is een vrijwel on mogelijke opgave. Israel had eerder deze week al gewaarschuwd dat de Awali-lijn wellicht zal worden afgesloten indien het op 17 mei bereikte Li- banees-Israelische akkoord op de Libanese conferentie van nationale verzoening in Genève ongeldig zou worden verklaard. Op voorspraak van minister van defensie Arens heeft de regering-Sjamir bij haar open bruggen-politiek in Libanon die sinds de Israë lische terugtrekking uit het Sjoef-gebergte de afgelopen twee maanden worden ge voerd het veiligheidsrisico op de koop toegenomen. V erdeling Jeruzalem is zich er terde ge van bewust dat sluiting van de bruggen over de Awali in Beiroet zal wor den uitgelegd als een ver dere stap naar een defacto- verdeling van Libanon. Zo'n stap zou de regering van president Gemayel en de christelijke bondgenoten van Israel op de Geneefse verzoeningsconferentie in ernstige verlegenheid brengen. 'Vrede Nu' De aanslag in Tyrus heeft een nieuwe impuls gegeven aan de 'Vrede Nu'-bewe- ging en een deel van de op positionele Arbeiderspartij die de regering voortdu rend oproepen de Israëli sche troepen zo snel moge lijk uit Libanon terug te trekken. De regering-Sja mir is echter vastbesloten Zuid-Libanon pas te ont ruimen als tot uitvoering van de in het Libanees-Is- raelische akkoord overeen gekomen veiligheidsrege lingen kan worden overge gaan en de Syrische troe pen eveneens uit Libanon worden teruggetrokken. Na de aanslag op het Israë lische hoofdkwartier in Ty rus heeft Israel er nog min der vertrouwen in dat op de Libanese verzoenings conferentie in Genève aan deze twee voorwaarden zal worden voldaan. Met de vergeldingsactie van de Is raëlische luchtmacht op Palestijnse doelen in Liba non werd als het ware door Jeruzalem bevestigd dat Libanon ook in de afzien bare toekomst het slagveld zal blijven vormen waar het Arabisch-Israelisch conflict zal worden uitge vochten. Parijs/Washington De Syrische ambassadeur in Parijs, Yoessef Chakkoer, noemde de aanslag op de Israëliërs in Tyrus gisteren 'een daad van verzet in een land dat onder worpen is aan een buitenlandse bezetting'. Hij zei dat het 'hem niet zou verbazen' als Israël de aanslag 'aangrijpt als argument voor een aanval op Syrië'. Walid Djoemblatt, leider van de Libanese druzen, verklaar de in Genève, waar hij deelnam aan de Libanon-conferentie, dat zijn partij en de druzen 'niets te maken hebben' met de aanslag in Tyrus. 'Ik zie niet waarom het Sjoef-gebergte of Aley moeten lijden onder de wraak voor de aanslag', zei Djoemblatt. President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren gezegd de aanslag zeer diep te betreuren. De aanslag bewijst hoe ver 'radicale elementen' willen gaan om het vredespro ces in Libanon en het Midden-Oosten te dwarsbomen, aldus Reagans woordvoerder Larry Speakes. De Franse regering veroordeelde de aanval, maar wees ook de Israëlische bombardementen van de hand. Warschau In Poolse gevan genissen zitten 161 mensen die wegens politieke overtredin gen veroordeeld zijn of in voorarrest zitten. Dit heeft re geringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren meegedeeld. Onder hen zijn 79 mensen, die al voor de op 22 juli afgekon digde amnestie vastzaten en niet zijn vrijgelaten. Van de gedetineerden zitten 40 mensen een gevangenisstraf uit, die op grond van de am nestie gehalveerd is. Ondanks de amnestie 2ijn 24 mensen in voorarrest gebleven, die met een proces moeten rekenen. Tot hen behoren de vier op richters van het 'comité tot verdediging van de arbeiders' (KOR) en zeven kaderleden van het verboden vakverbond Solidariteit. Urban herhaalde dat er tegen de elf geen proces komt als zij voor een bepaalde tijd naar het buitenland gaan. De reactie van de elf op dit aanbod be schreef hij als 'verschillend'. Sinds 22 juli 2ijn 82 mensen gearresteerd of in voorlopige hechtenis genomen. Op hen is de amnestie niet van toepas sing. St. George's Premier Bishop van Grenada, drie ministers en twee vakbondsleiders wer den vermoord in opdracht van vice-premier Coard. Dit heeft de voormalige Grenadaanse minister van landbouw, Loui- son, gezegd. Louison zei dat hij zelf door puur geluk aan exe cutie is ontkomen. Dat Bishop naar Fort Rupert ging, nadat een menigte men sen hem had bevrijd uit zijn huis, verschafte Coard een volmaakt excuus zijn plannen ut te voeren, aldus Louison. ADVERTENTIE Wat dacht u van een tngoi luns zoals alleen dc winterschilder dat kan maken? Hij komt graag overleggen en brengt de nieuwste stalcnbockcn mee. Wat dacht u van een ronde premie van 50 gulden per man, per dag? Die premie cddt alleen voor particulieren. En wordt verleend"2oor het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor onder- homlsbinncn schilder- en behang werk dat min ste ns 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de penode van 21 november 1983 tot cn met 9 maart 1984 en waarvoor de aanvraag voor het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten cn andere lagere over heden geldt ecu premie van 35 gulden per man, per dag. Uw schilder kent alle voorwaarden jP. cn regelt de aanvraag voor u. Fiscaal voordeel. Als u eigenaar/ V|\ bewoner bent, profiteert u soms ook nog L~~Lj van een fiscaal voordcel. Ook daarover kan rj uw schilder u verder informeren. -C Publckatic vji; het llcdnjtschap SchiKlershcdnjtce Rijswijk (ZH). Tokio De Japanse politie heeft documenten en kaarten in beslag genomen die ver moedelijk zijn gemaakt ter voorbereiding van aanslagen op Amerikaanse doelen in Ja- pan, mogelijk tijdens het be zoek van president Reagan ko mende week. De stukken zijn .gevonden bij overvallen op drie schuilplaat sen van een extreme splinter groep, die zich heelt afgeschei den van een protestbeweging van Japanse studenten tegen het Japans-Amerikaans veilig- hetdsverdrag. Er zijn twee ar restaties verricht. Tijdens Reagans bezoek zal de politie 23000 extra manschap pen op de been brengen. Phoenix Een staking van 12.700 werknemers bij de Amerikaanse busonderneming Greyhound uit protest tegen een aangekondigde loonsverla ging heeft het busvervoer over de lange afstand in de VS ver lamd. Vorig jaar vervoerde Greyhound 57 miljoen passa giers. Honderden werklozen melden zich in de Greyhound- -depots om de plaats van de stakers tn te nemen. Maar de directie liet weten twee weken te zullen wachten alvorens sta kers worden ontslagen. Zuid-Afrika Washington De Ameri kaanse regering is verheugd over de uitslag van het refe rendum in Zuid-Afrika, waar bij de blanke kiezers de nieu we grondwet hebben goedge keurd. 'We hopen dat de Zutd- afrikaanse regering dit man daat zal gebruiken om zich be zig te gaan houden met de po litieke rechten van de zwarte meerderheid', aldus woord voerder van buitenlandse za ken Hughes. De Socialistische Internationa le is van mening dat ook na het referendum institutionele schending van de rechten van de mens' doorgaat. Voorzitter Willy Brandt zegt dat het pre mier Botha is gelukt de racisti sche politiek voor te schrijven volgens het principe van 'ver deel en heers'. Kleurlingen en Indiërs mogen nu meepraten, maar kunnen haast nergens over beslissen, aldus Brandt. De blanken hou den het laatste woord Paramaribo/Den Haag In Paramaribo is een arrestatie verricht in verband met dc re cente pogingen tot brandstich ting. De aanhouding werd via de televisie bekendgemaakt door minister van leger en po litie, Meynard, die geen nade re bijzonderheden gaf. Vorige week werden de korte- en middengolfzender van de staatsradio SRS door brand verwoest. Op dezelfde dag werden mislukte pogingen tot brandstichting gedaan in een school en een overheidsge bouw. Tel Aviv Zes Palestijnse ge vangenen zijn gisteren in hel Israëlische gevangenenkamp Ansar in Zuid-Libanon omge komen toen een ontsnappings tunnel waarin zij zich bevon; den onder het gewicht van een bulldozer instortte. Twee an dere gedetineerden in de tun nel weigerden eruit te komen en werden volgens een Israëli sche verklaring 'gewond bij het overbrengen'. Brussel De Europese Com missie heeft gisteren besloten om 1,26 miljoen gulden uit te trekken voor spoedbulp van de EEG aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. De hulp wordt verstrekt via de liga van Rode Kruis-vere- nigingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4