I De waarde van werk Koken met 9 La belle aubergine9 1. 'Kus de hand lie j e kan breken' m 1ELIGIEUZE LEIDERS ZWEPE ■Canada in feiten en foto' Stichting voor alleenstaanden Voordelen redactie I Joke j Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 november 1983 '•Uitgever Schuyt i(rechts)overhandigt fhet eerste exem- ïplaar van 'Canada' laan de Canadese j ambassadeur (Smith. „Men wil over dit soortJeken nog wel eens beweren dat ze meer ter decoratie dienedan om te lezen. Het zogenaamde kof- fietafelboek: uitbundig ïilustreerd, in een zo'n groot mogelijk formaat uitgegeven en 3oi gedrukt. Daar erger ik me aan. Dit boek geeft actuele feite een informatieve tekst en goede fo to's". De Haarlemse uitgevejchuyt zei dit gistermiddag öpï Ca- nadese ambassade in In Haag, waar hij ambassadeur-A.H. Smith het eerste exeniaar overhandigde van heoek 'Canada'. Journalist toert 'Fulford zorgde voor tekst van het boek, dat eereeld geeft van degeschienis en het heden van Cana»- De schitterende foto's id van John de Visser. Hij Nederlan der van geboorte, vont sinds 1952 in Canadi en ?niet in dït land grote faan akotograaf. 'Canada' is tot stand gekomen door de samenwerking van een aantal uitgevers. Schuyt: „Het idee voor het thema is van mij. Ik ben toen met een Zwitserse collega naar Canada gegaan om daar een geïnteresseerde uitge ver te zoeken. Dat is gelukt". Het boek verschijnt niet alleen in Nederland, Zwitserland en Canada, maar ook in Italië, Frankrijk, Japan, Oostenrijk, Zweden en de Duitse Bondsre publiek. In totaal zullen er 75.000 exemplaren van worden gedrukt „We zijn begonnen met veertien alleenstaanden en binnen enkele maanden zijn dat er nu al tweehonderd. Voor mij een bewijs dat de stichting jn een behoefte voorziet". Dit zegt Freek van den Broe- ke, voorzitter van de stich ting 'rekreatie-activiteiten alleenstaanden'. Begin van dit jaar is de stichting in Le lystad opgericht. Zo'n zes maanden nu worden er door het hele land in de weekein den allerlei bijeenkomsten gehouden, zoals koffie-och- tenden en bezoeken aan mu sea en de bioscoop. Maar de stichting beperkt zich niet alleen tot de2e acti viteiten. Ook worden er rei zen georganiseerd. Van den Broeke: „De reizen zijn bij ons goedkoper omdat de stichting geen winst hoeft te maken. Bovendien streven we er naar om iets te bieden wat een beetje uniek is. Zo hebben we kortgeleden een reis naar Lapland georgani seerd. Ook met de lagere in komens houden we reke ning. Afgelopen zomer heb ben we een camping afge huurd. waar mensen voor de dagprijs van nog geen zeven gulden konden kamperen". Voor meer informatie kan worden gebeld naar het nummer (03200) 42514. Werken voor Japanners het belangrijkste in hun lev. Ook Nederlanders hechten grote waarden werk, maar Britten stellen andere eisen a^iun leven. Dit blïjuit een onderzoek van sociologen uit Japan, Verenigde Staten, Nederland, Enge land, Ejie en Israël. Zij hebben in elk land aan m»en gevraagd welke waarde zij' toe- kennean verschillende activiteiten: recrea tie, sole contacten, werk. godsdienst en ge zin. De Janners blijken degenen die veruit de hoogste betekenis toekennen aan hun werk, op enige afstand gevolgd door de Nederlanders, Daarna komen de Belgen, Amerikanen en Is raëliërs, met de Britten als hekkesluiters. Voor de meeste ondervraagden in alle landen was het salaris en de vraag of het werk interes sant is, het belangrijkste punt. Alleen de Japanners vallen hier een beetje uit de toon. Voor hen is het salaris minder belang rijk dan de vraag of ze werk hebben dat 'over eenkomt met hun bekwaamheid en hun erva ring'. „Het gaat allemaal zo snel. Ik weet niet waar het zal eindi gen". Ria van Eijndhoven klinkt een beetje verbaasd. Zojuist heeft ze in vogelvlucht beschreven hoe het haar in de afgelopen vijfjaar is vergaan. Op rappe toon heeft ze verteld over het ontstaan van h^ar Delftse restaurantje de 'Kok- kerie', de kookdemonstraties waaraan Nederlandse, Franse en Belgische koks meewerken en de reizende keuken waar mee ze geregeld door Neder land trekt. „En nu dan dit boek", lacht ze. „Ik ben van het een in het ander gerold". 'Koken als een kok' is de titel van het boek dat Ria van Eijn dhoven in samenwerking met de journaliste Jeanne Roos schreef en waarin recepten staan van twintig Nederland se en Belgische chef-koks, plus hun levensverhaaltje. Maandag 21 november is de officiële presentatie. Om het helemaal in stijl te doen, heeft Ria voor die dag Dominique Bouchet, chef de cuisine van het Parijse drie-sterren res taurant Tour d* Argent, uitge nodigd een demonstratie te geven voor de culinaire pers en enige Nederlandse chef koks. Ria: „Dat boek is er door toe val. Ik had er alles al voor in huis. De recepten, die ik had bewaard van koks die hier een demonstratie hebben ge geven, foto's en hun levens- verhaaltjes. Leuk, zei de uit gever, begin maar". Toeval. Ria van Eijndhoven zei het al. Zo ontstond ook het plan voor haar restaurantje. „Verjaardagen werden bij ons altijd met etentjes gevierd. Lekker, dat zou je elke week moeten doen, vond iemand tij dens zo'n partijtje. Waarop ik zei: wat kost dat niet? Het ant woord luidde: wij willen best meebetalen. En het idee was gelanceerd". De 'Kokkerie' aan de Delftse Bui ten watersloot is nu zo'n vijf jaar open. Een maal per week schuiven achttien men- i Ria van Eijndhoven in haar demonstratie-keuken sen bij Ria aan tafel. Ze krij gen er acht gangen voorgezet. Het diner wordt door haar in geleid met een verhaaltje over de gerechten en de streek waar ze vandaan komen. „Soms zijn het groepen, meestal wildvreemden voor elkaar en toch zijn die avon den oergezellig. Het komt maar zo eens per jaar voor dat mijn man en ik tegen elkaar moeten zeggen; mmmm. van avond klikten het met". Koken was altijd al een hobby van Ria van Eijndhoven. Om zich nog meer te bekwamen, volgde ze cursussen in Parijs aan 'La Varenne' en behaalde haar diploma. Daarna liep ze onder meer stage bij Maxim's in de Franse hoofdstad. Om op de hoogte te blijven van de nieuwste culinaire snufjes wipt ze nog zo af en toe over naar Frankrijk. Het plan om kookdemonstra ties te gaan geven ontstond doordat mensen na afloop van het diner vaak naar recepten vroegen. Aanvankelijk deed Ria van Eijndhoven dit zelf in het keukentje van de 'Kokke rie'. Nu is er een speciale ruimte en worden voor de de monstraties chef-koks uit bin nen- en buitenland uitgeno digd. Ria grinnikt: „En toen kwam het volgende tdet Alles in de demonstratie-keuken is in klapbaar en opvouwbaar. Daar zou ïkdoor heel Neder land demonstraties mee kun nen geven, bedacht ik. En dat doe ik dus nu geregeld". 'La belle aubergine', wordt Ria in het culinaire wereldje genoemd. Ze legt uit hoe ze aan het koosnaampje komt. „Er moest een diner gemaakt worden ter ere van Wina Born. Uit elke provincie moest iemand iets voor haar te koken. Ik vertegenwoordigde Zuid-Holland en had kleine, gevulde aubergines gekozen. Het was een gerecht waaraan niets voorbereid kon worden. Alles moest ter plekke gebeu ren. Toen ik klaar was, zag ik even paars als de aubergines". Aan de hand van een Arabische gezegde maakte de Zoon van een dorpshoofd in Zuid-Libanon deze week duidelijk dat het Israëlische bezettingsleger, ondanks de bedrieglijke uiterlijke schijn, de aartsvij and van de sji'itische dorpelingen is geworden. Dat gezegde luidt: 'De hand die jou kan breken, moet je kussen'. Do Israëlische autoriteiten hebben prompt gereageerd door massale arrestaties onder Amal-activisten in Zuidlibane- se dorpen uit te voeren. geven dat Libanon voor de sji 'itische gelovigen een heilig land is. Jtezelfde Israëlische mi litairen die Zuid-Liba non zeventien maanden geleden van het Pale stijnse juk hebben ver- |Mt, worden nu door de Libanezen als bezetters 'tracht. aanslag op het Israëlische Militaire hoofdkwartier in tynts heeft een voorgeschie denis van toenemende con- foontaties van de overwe gend sji'itische bevolking vpn Zuid-Libanon met die hraëlische bezettingsmacht goed in cellen zijn georgani seerd en gewend zijn om on dergronds te werken. Sinds een half jaar voeren de sji'itische aanhangers van de 'Jihad Muslemieh', de 'Islama- tische Heilige Oorlog'-groepe- ring, echter de meeste acties uit. Deze splintergroep van Hoessein Mussavi heeft zich afgescheiden van de sji'itische Amal-beweging van Nabil Berri en wordt dan ook wel de 'Islamitische Amal' genoemd. Ze zien hun aanvallen op Is raëlische militairen als een heilige opdraeht. Cellen Zuidlibanees verzet tegen Hraeiische leger was aan hankelijk vooral in handen an leden van de Lihanese wmmunistische partij, die Escalatie Met een g< middelde van één of twee aanslagen per dag. is er de laatste weken duidelijk sprake van een escalatie. Met hun heilige oorlog tegen het Israëlische bezettingsleger hebben de sji'itische Libanezen in de tweede helft van oktober in een reeks incidenten vier Israëlische militairen gedood en twaalf gewond. De aanslagen worden meestal uitgevoerd door explosieven in de plantages aan de kant van door onze correspondent Rob Simons de kustweg tot ontploffing te brengen op het moment dat een Israëlisch voertuig pas seert. De hoogste religieuze leider van de sji'ieten en de voorzit ter van de hoge islamitische raad in Beiroet, Sheikh Mo hammed Mehdi Shams Edin, heeft zijn geloofsgenoten op 16 oktober opgeroepen een heili ge oorlog tegen Israël te voe ren en tevens gewaarschuwd met met Israel te collaboreren. Processie De spanning steeg nog verder toen een Israëlische patrouille drie weken geleden in een re ligieuze processie in Nabatijeh verzeild raakte. Bij dit inci dent werd een Libanees ge dood en raakten dertien Liba nezen gewond. In het sji'iti sche bolwerk Nabatijeh waren zo'n 50.000 gelovigen samenge stroomd om het islamitische Asjoera-feest te vieren. Op spandoeken in de straten van Nabatijeh kwamen de religieu ze en politieke onlustgevoelens tot uiting. Door de verdwijning van iman Moussa Sadr, de vereerde op richter van de Amal-bewegmg die enkele jaren geleden in Libië spoorloos verdween en steun aan de Libanese ge vangenen in het Israëlische Ansar-kamp als voornaamste motto's te voeren, kreeg het Asjoera-feest een actuele bete kenis. Met leuzen als 'elk stuk land is Kerbala' werd aange- Magisch Met het magische getal 10.452, dat steeds meer op plakplaat jes, pamfletten en als opdruk op tassen verschijnt, geven de Libanezen hun vrees voor een territoriale verdeling van Li banon aan: 10.452 vierkante kilometer is de oppervlakte van Libanon waarvan een op rechte Libanees geen centime ter wil opgeven. „De mensen gaan bever dood dan Libanon verdeeld te zien", zegt een westers officier met enig begrip voor de jarenlange moord en doodslag tussen de verschillende bevolkingsgroe pen vanuit het verscheurde drie miljoen inwoners tellende land. Vuisl In het blad van de Amal-be weging heeft Sheikh Abdel Amir Qabalan de sji'itische zo nen van het zuiden opgeroe pen één vuist te vormen opdat het zuiden Libanees zal blij ven. De sji'itische leider riep zijn volgelingen op de bruggen naar alle andere Libanese groeperingen te openen om sa men te werken met Amal en alle religieuze machten opdat zij een eenheid vormen in dienst van het zuiden. In de eerste jaren na de op richting in 1978 was Amal een zuiver religieuze beweging die opkwam voor de rechten van de sji'itische bevolking in het achtergebleven zuiden van Li banon. In de laatste roerige ja ren zijn de religieuze en poli tieke lijnen door elkaar heen gaan lopen hetgeen tot scheu ringen heeft geleid. Sheikh Quabalan waarschuwde voor Israëlische pogingen hen te overheersen en op tc jagen. Opzwepen Van .cie religieuze leiders die de sji'itische bevolking opzwe pen gaat voor de Israëli's een grotere dreiging uit dan van ae politieke leiders van de Amal-bewegmg. Amal-leider in Zuid-Libanon Daoud, direc teur van een middelbare school, wenst zelfs geen isla mitische staat in Libanon. Acht jaar burgeroorlog, acht jaar van aanslagen en wraakacties. Deze krater ont stond bij het Islraëlische hoofdkwartier, waar gister morgen de vrachtwagen met springstof tot ontploffing kwam. Uitgaande van het Libanese mozaïek van religieuze min derheden streeft deze pragma tische politicus naar een demo cratisering van de Libanese samenleving die tot een sociale en economische gelijkstelling van zijn traditioneel minder bedeelde sji'itische achterban moet leiden. In tegenstelling tot sommige religieuze fanatici onder zijn geloofsbroeders, die zich met wapengeweld tegen de Israëli sche bezetters willen keren, wil Daoud een politieke strijd voeren, „Acht jaar burgeroor log in Libanon heeft bewezen dat je met geweld geen beslis sing kunt forceren'. Deze vui stregel van geweldloosheid wordt in Libanon en in de an dere landen van het Midden- Oosten helaas niet algemeen erkend. Fred Racke m% Er zitten natuurlijk ook wel voordelen aan die acties. De trein bij voorbeeld. Wie veel instapt bij Pa Spoor krimpt toch nog telkens weer een beetje ineen als het sonore ding-dong-geluid klinkt, op het moment dat men aan de einder het trein- stel meent te zien opdoemen. Op de grote stations zegt een welluidende damesstem het een en ander over vertra ging, op de kleinere stop plaatsen knarst het met aan omroepen gewende geluid van de adjunct-chef de on heilsmededeling het lucht ruim in. Overigens, en dit terzijde: ze' sjoemelen nogal, met die tij den bij de NS, in de dagelijk se gang van zaken. Dat gaat zo. Eerst hoor je met die ding-dong, maar ge woon een klik en dan de dame die op zakelijke toon zegt: Dienstmededeling 2725 plus 16". Dat is gewoon spoorwegtaai voor het feit dat de Intercity van Utrecht naar Den Haag 16 minuten vertraging heeft, maar die mevrouw zegt dat enkele tellen later op een geheel andere wijze tegen de wach tende passagiers: „Dames en heren, tot onze spijt heeft de In tercity trein met bestem- ming Rotterdam en Den Haag een vertraging van pi us minus tien minuten". Plus minus tien minuten... Je bent geneigd nog even naar beneden te rekenen ook, een minuutje of acht misschien denk je hoopvol, terwijl ze er met die tien al minstens zes van je hebben gepikt. Je besluit dus even géén koffie te drinken, want acht minuten en nog hele- maal de roltrap op... En dus komt de trein bijna 20 minu ten te iaat. Met die acties wordt het al lemaal eenvoudiger. Je gaat er van uit, het perron betre dende, dat hei eerste half uur geen trein arrtwert en alles wat voor die tijd bin nenkomt is meegenomen. Blij dat je wordt gereden stap je in en binnen heerst de uitermate gezellige sfeer van mensen onder elkaar, die het vandaag verdraaid goed /tebben getroffen, bof fers zogezegd, nergens op ge rekend en toch in de trein. Als er inzittenden zijn, uiter aard, want veel lieden heb ben hei vertrouwen m de NS tijdelijk (of voorgoed?) opgezegd. En er is geen nieuwe generatie reizigers voor in de plaats gekomen, juist op het moment dat alom in het land automobi listen wanhopig de handen heffen als ze alweer in een door de reparaties van Neel- ie aan het wegdek veroor zaakte file zijn terechtgeko men. Toch is dit voor de ongeoe fende treinreiziger een idea le tijd. Wie niet precies weet hoe het allemaal in zijn werk gaat, tussen de rails, en dus moet vertrouwen op van graffiti voorziene borden waarachter de dienstrege ling schuilgaat, defecte of om andere redenen met werkende bakken boven de perrons, die wordt nü gedul dig te woord gestaan door stipte spoormanrten, die vroeger met norse blik knik ten omdat het nogal logisch was, dat déze trein naar Lei den ging, maar die nu om standig uitleggen dat men, als men zou willen, nog een heel stuk verder dan de Sleutelstad zou kunnen ko men Ja. je moet met dit ongerief leren leven en er de goede kanten van opzoeken. Van de week belde ik met een uitgever, die een artikel tje van mij verlangde. Door drukte en trein ver tragingen was ik nog niet tot het uit werken ervan gekomen, maar. zo bezwoer ik hem, het zou nu ten spoedigste op zijn bureau dwarrelen. Op hetzelfde moment realiseer de ik mij, dat er nog het een en ander méér op het pro gramma stond. Ik slikte het 'morgenochtend heeft u het' half in, en bouwde een marge van en kele dagen in. Wantje weet nooit met de post tegenwoordig", sprak ik schijnheilig. „Die staken niet", sprak hij bits. „Nou...", riep ik nog aarzelend, maar het hoefde al niet meer, want hij had neergelegd en de radio-nieuwsdienst kon digde een half uur later aan, dat men zich bij de posterij en had voorgenomen de vol gende week het postverkeer danig in de war fe sturen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7