ROTTERDAMS NIEUWSBLAD i Rotterdam één in woede over halvering bouwprogramma Bewaking bij vakbondshuis Zwartrijders kri jgen waarschuwing PTT plat Actie bij AYR: DWL waarschuwt Zestig Poolse jongens in Ambacht Geen politie acties bij Sparta-Feyenoord Capelle registreert actievoerders Politie Ridderkerk doet het ook Stiptheidsactie RET levert vertraging bij haltes op Ideeënbus in sociale dienst 'Overheid wil innovatie nog meer bevorderen' Mark van Vlierberghe verhuist □ROTTERDAM ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Rotterdam De AbvaKabo aan de Heemraadssingel heeft een partieuISere beveiligingsdienst in de arm genomen om het gebouw te vrijwaren van aanslagen. De maatregel is genomen nadat er in de nachtelijke uren enkele ruiten waren gesneuveld. Van de daders ontbreekt elk spoor. De vakbond was eerder opgeschrikt door brieven van het tot nu toe anonieme Front voor de Nationale Orde, die heeft gedreigd met bomaanslagen, ontvoering en geweldplegin gen. „Het is geen kwestie van paniek, maar veeleer van voor zorg. Met feiten heb je gewoon rekening te houden", aldus bestuurder Huub Vermeulen. Ook de directie van de PTT waar zondagnacht een staking begint, heeft een particuliere bewakingsdienst in de arm ge nomen. Ook de PTT-directie zijn dreigbrieven van dezelfde organisatie ter oren gekomen. Botterdam De controleurs van de RET zullen vanaf maandag zwart- en grïjsrijders niet op de bon slingeren, maar een officiële waarschuwing geven. Wel zal de normale ritprijs worden opge ëist. Deze maatregel maakt deel uit van de stiptheidsactie bij het openbaar ver voersbedrijf. De RET gaat niet over tot een gratis ver- voersactïe omdat deze actievorm enkele maanden geleden door de Utrechtse rechter is verboden. De bonden verwachten dat de stiptheids actie bij de RET over niet al te lange tijd vertragingen oplevert bij haltes en me trostations. „Het zal voorkomen dat er opeens twee, drie trams, bussen of me tro's voorrijden en dat daarnbij lange wachttijden onstaan", aldus actieleider Jan van Schijndel. Bij de RET-actie zijn nagenoeg alle afde lingen betrokken. Door het naleven van regels worden aanzienlijke vertragingen verwacht bij administratieve afwikkelin gen, de levering van onderdelen, repara ties aan voertuigen en bij de beveilin- gingsafdeling voor het metro- en snel- trambaanvlak. Rusttijd Verder zullen de chauffeurs zich stipt houden aan de voorschriften. In het meest gunstige geval betekent dat de in dividuele reiziger uitgebreid en beleefd antwoord krijgt op vragen. Verder zul len de chauffeurs na viereneenhalf uur rijden de twintig minuten rusttijd in acht nemen. Stakingsactiviteiten zijn er bij het Rot terdamse openbaar vervoersbedrijf voor alsnog niet te verwachten. Niet is uitge sloten dat er over enkele weken acties komen tijdens de spitsuren. Met de directie van de RET zal iedere morgen overleg worden gevoerd over de actie. Dit om te voorkomen dat er ontoe laatbare schade wordt toegebracht aan materieel en individuele belangen. i Cliënten met «deeen over het functioneren van de sociale dienst kunnen ze voortaan kwijt. Wethouder voor sociale za ken, Wim van der Have, stelde de eerste clientenidëëènbus gistermiddag officieel in gebruik. In de dependances van de sociale dienst komen ook dergelijke bussen te hangen. Op deze manier wil de sociale dienst meer inzicht krijgen over haar eigen functioneren. Grote bedrijven in probleme n gevallen dat de bedrijven zelf de afgelopen dagen meer afne men dan normaal", aldus de woordvoerder. Rotterdam Door de stiptheidsactie die maandag bij de AVR begint, dreigen twaalf grote bedrijven in het Europoort- /Botlek-gebied vanaf woensdag in de pro blemen te komen. In een telex aan die bedrijven waarschuwt directeur drs.K.Kleiwegt van het Rotterdamse drinkwaterbedrijf DWL ervoor dat de AVR onvoldoende gedestilleerd water zal produceren. Als voorzorg heeft de DWL een beperkte afname van het water voorgeschreven. De bedrijven waaronder Esso, BP, Chemische Industrie Rijn mond, Nieuwe Matex en Akzo Zout Chemie, krijgen twee maal per dag bezoek van wa- teropnemers. Zij zullen contro leren of de bedrijven zich aan de voorgeschreven hoeveelhe den houden. Zo niet, dan zal de DWL niet schromen de af levering van het water te stop pen, aldus de DWL-directeur m zijn telex, gistermiddag. Het gedistilleerd water dat d» AVR produceert en via het DWL aflevert, wordt door de bedrijven onder meer gebruikt als koelwater voor processen (onder meer het raffinage-pro- ces) en als ketelvoeding. Wanneer de stiptheidsactie langere tijd zal duren, zullen de bedrijven gedwongen zijn fabrieksonderdelen te sluiten. Onder meer dreigt dat voor de raffinaderij van Esso, Akzo Zout Chemie, de Chemische Industrie Rijnmond en Esso- Chemie en Brinkers Margari ne Fabrieken op de Botlek. Ook voor BP loopt op langer termijn kans tot het noodge dwongen stilleggen van het produktieproees. De DWL schuift in de telex de verantwoordelijkheid door naar de AVR. „Van ons be hoeft u geen soelaas te ver wachten", aldus ir.Kleiwegt. Volgens een woordvoerder van de AVR is er nog een re delijke voorraad gedistilleerd water. Het is onmogelijk aan te geven, wanneer die voor raad is verdwenen. „Wel is op- Rotterdam De 150 chauffeurs van de PTT in Rotterdam houden vanaf maandag de wagens in "de garage. Unaniem besloten de PTT'ers gisteren op twee vergaderingen over te stappen op een staking voor onbepaalde tijd. De PTT'ers hebben de af gelopen weken stipt ge werkt. In Rotterdam bete kende dat een vertraging van de postbestelling. De staking bij de PTT zal gevolgen hebben voor alle afdelingen. Postbestellin gen blijven achterwege, brievenbussen worden niet meer geleegd enlo kethandelingen zullen steeds moeilijker worden, omdat de aanvoer stokt. Onder meer blijven de geldwagens van de PTT achter in de garages. Volgens de actievoerders doet het publiek er goed aan geen brieven te pos ten, omdat er 'niets mee gebeurt'. Verder wordt aangeraden tijdig geld in huis te halen, wanneer de staking lange tijd gaat du ren. De actiebereidheid onder de PTT'ers bleek gisteren groot. Al bij de eerste ver- Handen omhoog ....vóór actie.... gadering was de limiet ge haald om een staking uit te roepen. De tweede avondvergadering diende er alleen maar toe om het voorgeschreven aantal le den te bereiken. Rotterdam Het gemeentebe stuur, inclusief het CDA en de VVD, en de Rotterdamse be wonersorganisaties hebben ge zamenlijk een brandbrief ge stuurd naar alle Tweede Ka merleden. In de brief wordt grote bezorgdheid uitgespro ken over de halvering van het contingent woningwetwonin gen. Eerder deze week stuurde het Rijnmondbestuur een soortgelijke brief naar Den Haag, omdat het bouwpro gramma 1984-3987 met tien duizend woningen gekort is van afgerond 36.000 naar 26.000. Op dit moment liggen er in de oude wijken voor drieduizend woningen plannen kant en klaar voor uitvoering. De toe wijzing van staatssecretaris Brokx heeft echter volgens wethouder ir, P.O. Vermeulen tot gevolg dat er in 1984 slechts 1572 woningwetwonin gen beschikbaar zijn voor de stadsvernieuwing, -Dit is een netto-cijfer, omdat al rekening is gehouden met de zeshonderd woningen, die de gemeente beloofd heeft aan "de' uitbreidingsgebieden Be verwaard en Oosterflank. „Die •oelofte zullen we gestand doen", zei wethouder Vermeu len gisteren. Voor de kleine kernen zoals Hoek van Hol land en Hoogvliet schiet er echter opnieuw de komende jaren niets over. De heer de F. de Ruyter, hoofd van de projectorganisa tie stadsvernieuwing, ver wacht dat er dit jaar, mede door eerdere kortingen op de contingenten, maximaal vijf tienhonderd woningen klaar zullen komen, In 1982 kwa men in de stadsvernieuwings- wijken rond de 1200 woningen klaar en in het topjaar 1981 bijna drieduizend. De bewonersorganisaties over treffen elkaar in de superlatie ven waarmee men het huidige regeringsbeleid aan de kaak stelt. Volgens hen gaat het he lemaal niet om de cijfers, maar om het feit dal „die verderfe lijke regering" een .stront- ziekmakende" politiek voert, „waarvan voor de zoveelste maai de mensen die geen wo ning kunnen kopen maar noodgedwongen aangewezen zijn op sociale woningbouw, de dupe worden". Wethouder Vermeulen vreest dat de hele stadsvernieuwings machinerie zal stokken, wan neer Rotterdam niet meer wo ningen krijgt toegewezen. In de brief aan de Tweede Ka mer worden nogmaals nog maals de spookbeelden ge- schüderd waartoe het beleid van Brokx zou leiden: „Ver krotting, verpauperingen, werkeloosheid, ondermijning van de middenstand en voor zieningen, kale lege plekken in de stad, oude havens die niet bebouwd worden, kortom kommer en kwel omdat „voor de zoveelste maal politieke be loften niet worden waarge maakt". De komende dagen zal wet houder Vermeulen kamerle den persoonlijk benaderen om het tij te keren. Achter hem klinkt de dreigende stem van de bewonersorganisaties: „Als dit protest geen effect heeft, zullen we dat effect op een an dere wijze afdwingen." Hoe, dat zegt men er niet bij. Staatssecretaris Van Zeil: Ridderkerk Per 1 oktober volgend jaar zal de innovatie stimuleringsregeling ïn werking treden, waarmee vooral wordt beoogd de kennis-intensieve produktie te be vorderen, ook bij kleine bedrijven. In het kader van de bevordering van de innovatie zullen begin volgend jaar voorstellen wor den gedaan, die tot doel hebben het meer toegankelijk maken van bij TNO en th's op geslagen kennis, ook voor de kleine onder nemingen. Met deze en nog enkele andere voorbeelden gaf staatssecretaris P.H. van Zeil van economische zaken tijdens een toe spraak ter gelegenheid van de opening van een nieuw bedrijfspand van Metagis in Rid derkerk aan dat het de regering ernst is de innovatie nog meer te bevorderen. Het door hem geopende bedrijf, een metaalgie terij, noemde hij ook een voorbeeld van 'sociale innovatie' omdat het bedrijf binnenkort wordt overgedragen aan de medewerkers. „Een situa tie die in ons land nog zelden voorkomt. Een compliment aan al degenen, die dit gerealiseerd hebben", luidde zijn lof. H.I, Ambacht Zestig Poolse jongens van het Lutnia-jon- genskoor uit Warschau en 25 begeleiders zijn gisteravond na een tweedaagse reis per bus in Hendrik Ido Ambacht aange komen. Zij komen voor een tiendaags verblijf op uitnodi ging van het mannenkoor In- ter Nos en zuilen in die perio de ook zeven concerten ver zorgen in verschillende plaat sen in het land. Alle Poolse gasten zijn ondergebracht in gastgezinnen. Een aantal van de Poolse jongens was ook twee jaar geleden al in Am bacht. De ontmoeting met hun tijdelijke pleegouders van toen waa soms ontroerend. Na de belofte van Inter Nos-voorzit- ter M. Kroos dat de Poolse gas ten tien onvergetelijke dagen mogen verwachten, sprak de presidente van de Lutnia-ko~ ren, Halma Olszewska, woor den van dank. „We zijn niet alleen met de kinderen geko men maar ook met veel liefde in onze harten. We zijn met vreugde naar vrienden geko men." Ook sprak zij een dan kwoord voor de hulp die van uit Ambacht met een aantal transporten aan de gezinnen van, de Poolse jongens is gege ven. Het jongenskoor treedt van avond op in de Doelen in Rot terdam tijdens het concert van het RET-mannenkoor. Rotterdam Dc gezamenlijke politiebonden hebben giste ren in een overleg met burgemeester Bram Peper besloten, dat bij de wedstrijd Sparta-Fevenoord. morgenmiddag, geen actie gevoerd zal worden. Aanvankelijk was men van plan het verkeer niet te regelen, als protest tegen de regerings plannen om 3,5 procent te korten op te ambtenarensalaris- sen. Centraal in het overleg stonden de acties, die de politie ko mende maandag start. De bonden hebben nogmaals bena drukt, dat bij de acties de veiligheid van de burgers centraal staat. Volgens een woordvoerder zijn er met de korpsleiding en de burgemeester goede afspraken gemaakt over het tole reren van alle ambtenarenacties. Burgemeester Peper wilde na afloop van het overleg geen mededelingen doen. Capelle aan den IJsse! In Capelle gaat het college van B en W registreren wie op eni gerlei wijze aan ambtenare nacties meedoet. De AbvaKa bo ervaart die aankondiging als een duidelijke intimidatie poging van het college. Een woordvoerder van de bond meent dat B en W daarmee duidelijk partij hebben geko zen tegen het eigen personeel. De aankondiging van dc regis tratie ging gisteren vergezeld van een dienstbevel om alle pamfletten en affiches, die op de actie betrekking hebben uit het gemeentehuis te verwijde ren. Ook politie en brandweer worden gesommeerd hun met papier behangen auto's van het actiemateriaal te ontdoen. Toen zo'n veertig ambtenaren verhaal gingen halen bij wet houder personeelszaken Ro nald Eerhart werd het dienst bevel omgezet in een verzoek. Ook dat wordt door de ambte narenbond als intimidatie ge zien. Zowel het wagenpark van po litie en brandweer als het ge meentehuis werden kort daar op weer vol geplakt. Ridderkerk Ook de politie van Ridderkerk gaat vanaf maandag actie voeren. Tijdens een bijeenkomst, belegd door de politiebonden NPB en ACP is besloten vanaf maandag niet meer verbaliserend op te tre den, tenzij een overtreding van dien aard is dat een cor rectie op z'n plaats is. Ook wordt geen onbetaald over werk meer verricht, zuilen za ken waarmee de surveillance- i De begroeting van de Poolse gasten in De Schoof. dienst wordt geconfronteerd stipt worden afgehandeld en zullen nauwgezette controles op het verkeer worden uitge oefend. Ook is besloten niet tegen elke demonstratie op te treden waarbij ambtenaren of uitke ringsgerechtigden betrokken zijn. Tevens zijn regels opge steld hoe te handelen bij zaken welke aan het bureau worden gebracht. Getracht wordt de inwoners zo min mogelijk te confronteren met actievoeren de politieambtenaren. De Rid- derkerkse politie volgt de lan delijke lijn, die onder meer met stickers 'de politie doet het ook' wordt gelardeerd. Op de bijeenkomst waarop tot de actie is besloten, Is gebleken dat niet alle politieambtenaren achter de actie staan. De te genstanders vrezen vooral een ernstige verstoring van de re latie politie-publiek, die juist de laatste jaren verbeterd is. Mark van Vlierberghe's rubriek 'Gegeten en Ge dronken', die jaren lang op zaterdag in het RN ver scheen. gaat verhuizen in onze krant. Met ingang van woensdag 9 november wordt 'Gegeten en Ge dronken' opgenomen in de wekelijkse UlT-bijlage van het RN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9