B en W gedogen afsluitingsaetie m Stadhuis: 'We verbinden u vandaag niet door!' Onderwijzers 2 weken stipt VIAABOINSS DftGBlAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURflNT termeulen Grappenmaker neergestoken Automobilist met ketting aangevallen Actievoerende politie 'lief* voor publiek Taxichauffeur verongelukt Passage in exotica □WATERWEG MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 Vlaardingen In een brief, die B en W hebben gestuurd aan de ambtenareneentrales als antwoord op de officiële aan zegging van de actie die vandaag op het stadhuis wordt ge voerd, heeft het gemeentebestuur zich van het afsluiten van het stadhuis formeel gedistantieerd, maar ook kenbaar ge maakt dat geen rechtspositionele maatregelen tegen de actie voerders zullen worden getroffen. In de brief zijn de centrales opgeroepen de actie zo rustig mogelijk te laten verlopen. Tevens zijn de bonden aan sprakelijk gesteld voor even tuele schade, die door de ac tie aangebracht zou kunnen worden. Burgemeester Fred van Lier meldde vanmorgen dat een 'zeer redelijk' overleg met de bonden is gevoerd over de actie. „Ons is duidelijk ge maakt dat echt dringende za ken kunnen dorgaan, zoals dé aangifte van overlijden of geboorten, of wanneer ie mand wegens omstandighe den plotseling een paspoort nodig heeft. Daarom verzet ten we ons niet tegen de af sluiting van het stadhuis, ais het tot vandaag beperkt blijft, al moeten we ons er formeel van distantiëren. Nog steeds geldt dat we be grip kunnen opbrengen voor de acties, al hebben we van uit onze bestuurlijke achter grond natuurlijk wel een ei gen verantwoordelijkheid." De ambtenaren die vandaag betrokken zijn bij de blokka de van het stadhuis en die daardoor niet aan hun nor- ïit -ie werk toekomen worden gewoon doorbetaald. Van Lier: „Dat zijn toch vooral vakbondsmensen, en die hebben hun vakbondsfacili teiten." Bruseker op liet matje geroepen Fractieleiders storen zich aan openheid CPN mmmm Schiedam Ben als grap pig bedoelde opmerking tégen een hem tegemoet 'wandelend paartje is een 37-jarige Schiedammer duur komen te staan. De man werd vrijdag rond middernacht op de Broersveld neergestoken. De daders konden een ;dag later alsnog worden 'ingerekend. Samen met zijn vriendin was hij ter hoogte van café International een be kende tegen gekomen. Langs zijn neus weg maakte hij een geintje te gen de 27-jarige man die vergezeld was van een 23- jarige vrouw. Of de aange sprokene kon de grap niet waarderen of hij begreep het verkeerd; het gevolg was in ieder geval dat er onverhoeds een knokpar tij tussen de twee mannen uitbrak. Tijdens het vechten be merkte de oudste, zoals hij de Schiedamse politie la ter vertelde, dat hij 'in zijn rug werd geprikt'. In het Schieland-ziekenhuis, waar de grappenmaker eerst naar toe was ge bracht, bleek dat hij niet alleen een sneetje in zijn rug had. Ook zijn linker- long was geraakt. Pas in het Rotterdamse Dijk- 2ichtziekenhuis kon de le vensgevaarlijke toestand van de man worden afge wend. Hij maakt het nu redelijk. Schiedam Toen hij door een auto op de Parkweg werd gesneden, werd een 22-jarige fietser zo boos dat hij de bestuurder met een kettingslot te lijf ging. De 47-jarige automobilist, voormalig bokser, wist de klappen op te vangen en draaide de rollen om. De £étser liep enkele rake klappen op en de automo bilist een dikke hand. Vlaardingen Wat verwezen kijkt de man, die zojuist van zijn fiets is gestapt, voor de ingang van het Vlaardingse stadhuis om zich heen. Hij loopt eerst naar de automatische schuifdeuren van de secretarie die echter niet zoals altijd openschuiven, doet een stapje achteruit alsof hij het mechaniek wil bekijken en draait zich vervolgens om naar de ingang van het oude stadhuis onder de loopbrug. Maar daar is zelfs het stalen hek gesloten. Met een wat glazige blik in de ogen kijkt hij de hal van het secretariegebouw binnen, naar het groepje actievoerders dat hem vriendelijk doch beslist staat toe te knikken. Eén van hen helpt de man door een op een kier geopende zijdeur uit de droom: „U mag er vandaag niet in, meneer. Drie en een half procent, weet u wel? Mor gen oent u weer welkom." De man lijkt het niet begrepen te hebben. Hij klimt weer op zijn fiets en verdwijnt: Het Vlaardingse stadhuis is sinds vanmorgen vroeg her metisch van de buitenwereld afgesloten. Geen mens, die er niet werkt, komt er in. Tele foontjes worden vriendelijk doch beslist afgekapt. „We kunnen u vandaag niet door verbinden, mevrouw. Vanwe ge de acties, ja. Belt u morgen nog even?" door Paul Houkes „We hebben tot nu toe vrijwel alleen positieve reacties gekre gen", meldt de telefoniste van het stadhuis opgewekt. „Ik heb nog maar twee mensen aan de lijn gehad die boos wa ren. Sommigen wensen ons zelfs sterkte of een plezierige dag." Voor de zekerheid heb ben de actievoerders een tele- foonploeg achter de hand ge houden. Die is geposteerd in een kamer ergens in het secre tariegebouw, om 'moeilijke ge vallen' op te vangen of om te assisteren als het wat telefoon tjes betreft druk wordt. De blokkade van het stadhuis is zo volledig, dat de verslag gever van deze krant die tegen negen uur binnenwandelt om de sfeer te proeven en waar van de bodes gewend zijn dat hij regelrecht naar de afdeling voorlichting wandelt, krijgt toegeroepen nog voor hij bin nen is: „Vandaag niet, hoor! Voorlichting is ook dicht! Je komt niks te welen." Vader Spruijt trekt zich niets van de actie aan. Ondanks de opmer kingen die daarover tegen hem zijn gedaan zwaait hij ais vanouds naar voorbijgangers. Om kwart over negen komt een wat zenuwachtige man aangelopen. Hij haalt een pa pier uit zijn binnenzak en wappert ermee naar de actie voerders. „Ik kom aangifte doen van een geboorte", meldt hij. Hij mag doorlopen naar lo- i Een stoet auto's van GEWB'ers, die hun solidariteit met de acties van de politie kwamen betuigen. Vergeelde regels komen uit de kast Vlaardingen Een colon ne toeterende auto's van de energie- en waterlei dingbedrijven kwam van morgen om half tien het parkeerterrein voor het politiebureau aan de Delfseveer oprijden. De stoet werd met luid ap plaus ontvangen door de agenten, die in de kantine van het bureau vergader den over acties tegen de korting op hun salarissen. Er was om half tien geen agent meer op straat. Het publiek zal door de actie voerende agenten „extra aardig" bejegend moeten worden, was de boodschap van districtsbestuurder Hendrik de Jong' (Abva Kabo), die sprak namens de politiebonden. Stiptheid en vriendelijk heid staan gedurende de actie hoog in het vaandel. Vergeelde regels komen uit de kast, politie-auto's en diensfielsen waar maar het geringste aan man keert komen niet meer op straat en overtreders kun nen eerder een stichtend woord verwachten dan een bekeuring. De Jong: „De relatie met het pu bliek krijgt hogere priori teit." Overwerk is voorlo pig uit den boze, tenzij zich calamiteiten voor doen. Op die manier wil de poli tie te kennen geven, dat de plannen van het kabi net om te korten op de sa larissen niet in goede aar de zijn gevallen. „De poli tie kent zijn verantwoor delijkheid donders goed", aldus De Jong. „Dit is een waardige actie met duide lijke grenzen. Het verant woordelijkheidsbesef druipt uit het Vlaardingse actieprogramma." De kantine van het poli tiebureau was bijna te klein voor alle politiemen sen. „Doorschuiven, door schuiven", klonk het deze keer jolig uit de monden van de agenten. De sfeer was opperbest bij het be gin van de politie-acties in Vlaardingen. „Wij voeren deze actie in de hoop dat ons alsnog recht wordt ge daan", zei De Jong. „Wij zijn de achterstand in loon beu. Vandaar dit unieke gebeuren. Want als de po litie het werk neerlegt dan moet er iets aan de hand zijn." De toespraak van De Jong werd herhaaldelijk onderbroken door luid ap plaus en gebonk op de ta fels. ket drie, want dit soort zaken staan op de lijst met uitzonde ringsgevallen. De ambtenaar van de burgerlijke stand die hem ontvangt lijkt blij te zijn, even iets te doen te hebben. Er blijken meer uitzonderings gevallen te zijn, ook al staan die niet allemaal op de lijst. „Stadhuis in Vlaardingen", meldt de telefoniste achter de centrale. „Nee, u wordt van daag niet doorverbonden. IJ belt voor uw zus? Nou, een ogenblikje dan." Het privé-ge- sprek mag wel. Vlaardingen Het comité Vrouwen in de Bijstand heeft aangekondigd, in het kader van de acties tegen het over heidsbeleid dinsdagochtend het gebouw van de sociale dienst aan de Hof laan te zullen bezetten. Met de actie, die van tevoren met de medewerkers van de GSD is doorgespro ken, wil het comité haar ongerustheid uiten over de kortin gen op de uitkeringen en de ambtenarensalarissen. Het is niet bekend hoe lang de bezettingsactie zal duren. 'Alleen lesgeven, niet vergaderen' Schiedam Hef openbaar onderwijs in Schiedam draagt ook haar steentje bij aan de acties tegen de bezuinigingen van de regering. Gedurende twee weken worden volgens woordvoerder Peter Stadhouders van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) afdeling Schiedam op de scholen stiptheidsacties gehouden. Zn de praktijk houdt dat in, dat er door de onderwijzers uitsluitend les wordt gegeven aan de leerlingen en dat men alleen taken uitvoertdie hier rechtstreeks mee verband houden. Vergaderen na schooltijd is er dus vrijwel niet meer bij. De leerlingen zelf merken overigens niets van de acties. De ouders zijn eind vorige door middel van een stencil ingelicht over de actie. Mogelijk verschijnen in de loop van de week spandoeken aan de gevels van diverse scholen. Op die manier wil het onderwijzend personeel ui ting geven aan hun ongenoegen over de salariskorting. Vergaderingen over het schoowerkplan, met de onder wijsbegeleidingsdienst en thema vergaderingen voor onder wijsgevenden van de gemeente moeten worden opge schort", laat Stadhouders weten. Hij motiveert de actie door te stellen, dat de korting op de salarissen moet worden opgebracht door een aparte groep mensen. Dat vindt hij niet terecht. Het bestuur van de ABOP heeft ook de bijzondere scholen en het voortgezet onderwijs in Schiedam gevraagd zich bij deze acties aan te sluiten. Over deelname aan de stiptsheidactie wordt bin nen het bijzonder onderwijs nog overleg gepleegd. Schiedam De fractieleiders van PvdA, WD en CDA willen het optreden van hun communistische collega Ulferd Bruseker aan de kaak steilen in een vergadering, die morgenavond in het stadhuis wordt gehouden. Bruseker, fractieleider van de CPN, heeft volgens hen uit de school geklapt. Dat kan het functioneren van de raad beïnvloeden, schrijven Gé Brouwer, Gerard Verhuls- donk en Aad van Lingen in een brief aan loco-burgemees ter Reinier Scheeres, voorzit ter van de commissie voor al gemene en bestuurlijke zaken (ABZ). Bruseker schond in hun ogen de vertrouwelijkheid na een besloten vergadering van de welzijnscommissie, die overi gens woensdagavond in het stadhuis bijeenkomt. Daar was een besluit van Ben W aan de orde gekomen, waarin staat dat het college nauwlettend gaat toezien op ziektevallen in het welzijnswerk. Dat was volgens wethouder Hafkamp overeengekomen met de bedrijfsvereniging voor de gezondheid (BVG), die dit overigens nadrukkelijk ont kent bij monde van voorlich ter H.W. Knol en de Rotter damse rayon-inspecteur. Vol gens dezen heeft de BVG slechts gesteld, dat zij Schie dam niet kan tegenhouden, als het gemeentebestuur in de schoenen gaat staan van een controlerend bedrijfsarts. De BVG vraagt zich wel af, waarmee een subsidieverlener in dit geval bezig is. Ook Bru seker vond, toen deze kwestie in Schiedam vertrouwelijk aan de orde kwam, dat het college van B en W de juiste verhou dingen uit het oog verliest in haar naijver om de beruchte SSSN-affaire tot een eind te brengen, zonder dat de ge meente haar gezicht verliest, Bruseker vond dat het college tot op het onbehoorlijke af over de schreef ging. Onverkwikkelijk De CPN-fractïeleïder kon zich om die reden niet meer met de geheimhouding verenigen. Hij zou zich dan, redeneerde hij, aan een onverkwikkelijke af faire medeschuldig hebben ge maakt. Daarom liet hij met grote nadruk weten de pers, inclusief het ANP, in te scha kelen. Overigens werd het Rotterdams Nieuwsblad de si tuatie via een ander kanaal ge waar. Dat was tot niet geringe verbazing van wethouder Haf kamp, die hierop zelf reageer de met openbaarmaking van de nu gewraakte gegevens. Voor Bruseker speelde boven dien mee dat Brouwer en Ver- hulsdonk schriftelijk hebben aangedrongen op openbaarma king van alle gegevens, die op de funest gebleken werksfeer bij de stichting samenlevings opbouw Schiedam-Noord (SSSN) gepaard gaande met het ontslag op staande voet van Jos van der Lugt te maken hebben, Hierbij hoorde volgens de CPN'er de nasleep van de SSSN-kwestie, te we ten de controle die B en W wilde toepassen op de bedrijfs arts van de BVG. Bruseker vraagt zich dan ook af, indien Brouwer en Verhulsdonk die openheid oprecht wilden, waarom zij zich dan samen met CDA-aanvoerder Van Lingen nu zo druk maken. Over de brief van de drie frac tieleiders bestond aanvanke lijk enige verwarring. Veron dersteld was, dat het in de brief ging om de brandstich tingen in Schiedam, waarover enkele fractieleiders in Schie- dam-Zuid vergaderden op de dag, waarop de brief gedateerd is. Sovjet-inval De scheidende gemeentesecre taris mr. Melis Blok wijst er desgevraagd op, dat een raads lid, dat uit de school klapt, hooguit kan worden 'bestraft' door zijn benoeming in een commissie vervallen te doen verklaren. Dat zou dan een raadsbesluit moeten worden. In Schiedam werd het commu nistische raadslid Eef Collé toen uit alle commissies van de gemeenteraad geweerd. Collé zit ook nu nog in de raad en vormt met Bruseker de CPN- fractie. Snerend merkt hij op dat Brouwer, Verhulsdonk en Van Lingen, indien zij Bruse ker uit een commissie willen weren, mogelijk overeenkom sten zien tussen de Hongaarse kwestie van toen en de affaire rond de bedrijfsarts nu. Vlaardingen De 25-jarige taxichauffeur Robert van de Peppel uit Vlaardingen is zondagochtend vroeg om het leven gekomen. Krap drie kwartier aan het werk reed hij rond kwart voor ze ven op de Maassluissedijk richting Maassluis om een collega op te halen. Nabij het Lickebaertbos zag de Vlaardinger in de dich te mist echter een linkerbocht over het hoofd. Een fietser die op weg was naar zijn werk bij Windmill, zag hoe de Mercedes, die verder nog geen passagiers vervoerde van dé dijk vloog, over de kop sloeg en uiteindelijk in een sloot beland de. Chauffeur Van de Peppel door de klap uit zijn wagen ge slingerdoverleed ter plekke. Door de mist waren zaterdagmorgen ook al twee ongelukken in één van de scherpe bochten op de Maassluissedijk gebeurd. Een 40-jaiige Maassluisse liep ernstig hersenletsel op toen het door haar man bestuurd Volkswagenbusje rond negen uur in de och tend van de weg raakte. De wagen kwam eveneens in de zeven meter lage sloot terecht. De vrouw is naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam overgebracht. Een 22-jarige vrouw uit.Vlaardingen bleek fortuinlijker. Ander half uur na het ongeluk met het busje was zij met haar Datsun van de dijk afgeraakt. De Vlaardingse kwam echter met de schrik vrij. De drums dreunden ritmisch, de Latijnameri- kaanse muziek nodigde de vijf danseressen en de bezoekers tot swin gen: Tropennacht in het Schiedamse Passage- theater, waar het vijftig jarig bestaan van de Passage op een broeie rige wijze luister werd bijgezet Want heet was het, deze Tropennacht. Maar het publiek veel te weinig eigenlijk voor dit evene mentsloeg er geen acht op. Ze maakten van de dansvloer een heksenketel en genoten met voüe teugen. Wat heertjes op leeftijd dan sten vol overgave met de danseressen, die na hun beweeglijke num mer opvallend genoeg via de in valideningang uit het zicht verdwenen. Tot diep in de nacht ging het door. Een af wisselend spelende Turkse en Surinaamse band lieten horen wat het kille Holland eigen lijk allemaal mist. Met hun tropische Manken vol vuur en warmte zweepten ze het pu bliek, dat massaal op de dansvloer verscheen, op tot de meest vreemde capriolen. Exotische drankjes smaakten naar meer, maar rond vieren werd er toch een punt achter de Tropennacht gezet. ADVERTENTIE zacht schoon. 2 Flakons vloeibare zeep met verwisselbare pomp. !nh per fiakon 300 ml. aar van voor 'ff W» 6 stukken Palmollve zeep. van .3,95 MtMQOVF. vloeibare sukrettlne. voor het zoeten van koude en war me gerechten. lnh„ 150 gram. van -SjSCr voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1