Huren tweede fase Mariastraat hoger Afsluiting stadhuis zonder problemen Sociale dienst Vlaardingen vanmorgen bezet VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COIIRAMI NIEUWE WATERWEG CODRANT Open jongerencentrum Noord twijfelachtig Ook acties in Maasland -.Aardbeving Schiedam geconstateerd Demonstratie mag niet in stadhuis Kwijtschelding Vragen over ontslagen bij Schiecarton DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 ifü ook in Schiedam De aarbeving, agelopen nacht, in Limburg en België is ook in Schiedam waargenomen. Een bewoner van de twaalfde verdieping aan het Schubertplein belde rond een uur of twee vannacht de politie, dat zijn appartement had staan te schudden. Volgens de man hadden.de schilderijen aan de -'muur geslingerd. ';Bouw- en -woningtoezicht werd 'ingeschakeld, maar kon niets Ontdekken. Pas toen *,<je radio-nieuwsdienst /enige tijd later de 'aardbeving meldde, ■•kwam men tot de conclusie dat dat de 'oorzaak geweest .moest zijn. Schiedam De stichting Open Jongerencentrum Schiedam- Noord heeft zich tot de gemeenteraad gewend met de vraag, wanneer er nu eens aan de Poldervaart gebouwd kan gaan worden. Het OJC wil na zeven jaar voorbereidingen wel eens weten, waar het aan toe is. De vrees, dat er niets meer van komt, is niet ongegrond. Er kwam vorig jaar al een advies van het Jongerenoverleg Schiedam (JOS) om niet tot nieuwbouw van een geldverslin dend OJC over te gaan. En nu het OJC met vragen aan de gemeenteraad komt, willen B en W ook nog even voorzichtig zijn met uitlatingen. Voorgesteld wordt de brief slechts ter kennisgeving aan te nemen, met als argument dat de kwestie betrokken wordt bij de afwegingen rond de 'analyse be staand beleid' (ABB). Deze ABB is niets anders dan een om vangrijke bezuinigingsoperatie. Schiedam De huren vau, de woningen in de tweede fase van de stads vernieuwing bij de Mari- astraat liggen een stuk hoger dan bij de eerste fase. Het verschil be draagt in de meeste ge vallen enkele tientallen guldens. Het verschil in huur tussen een tweeka merwoning in de eerste en tweede fase bedraagt gemiddeld 50 gulden per maand; die van een drie kamerwoning tot 70 gul den en een vierkamer woning bijna 60 gulden. De reden is dat met de voor bereidingen en de bouw op verschillende tijdstippen is begonnen en subsidies zijn aangevraagd. Daarom gelden ook andere subsidieregelin gen van de overheid. Project leider Han de Kluyver zei op 1 september, bij het overhan digen van de eerste sleutel al, dat de huren voor de tweede fase hoger zouden komen te liggen. Sinds 1 september heeft de Muwi, die de bouw uitvoert, elke week een portiek met de daarop uitkomende wonin gen opgeleverd. Waarschijn lijk wordt de laatste woning half december opgeleverd. Er wordt door de Muwi nu nog gewerkt aan de laatste twee blokken: bij de Gordonstraat en het Vrïendschapsplein. Wethouder Cor van Til borg mag maandagmiddag met het slaan van een eerste paal het startsein geven voor die tweede fase van de Maria straat De renovatie bestaat uit 129 woningen, waarvan er 19 bestemd zijn voor de kleine huishoudens. Bij de woningen worden 45 over dekte parkeerplaatsen ge bouwd. De helft van de nog te bouwen woningen is al uit gegeven. Volgens de plan ning komen de eerste wonin gen van de tweede fase in oktober 1984 gereed. De Werkgroep Nieuwbouw, die een onderdeel is van de Pro jectgroep West, maakt stads vernieuwingsplannen voor dit deel van Schiedam. Al in 1977 is men begonnen met de voorbereidingen. De SSSW wordt de beheerder van dit nie u w bouwp r ojec t De Werkgroep Nieuwbouw is op dit moment ook al bezig met de nieuwbouwplannen voor het Fabriplein en "de Anthonie Muysstraat. Deze plannen moeten volgend jaar klaar zijn. De nieuwbouw plannen voor het gebied Brugmanstraat zijn vorig jaar al gereed gekomen en bij de gemeente ingediend. Er zsjn ook plannen gemaakt voor een nieuw wijkcentrum en een gymnastiekzaal, die bin nen afzienbare tijd moeten verrijzen op de hoek van de Aloidastraat en de Jan van Avennestraat. De gymzaal is bestemd voor de schoten, maar ook andere organisaties kunnen er gebruik van ma ken. Met de bouw wordt vol gend jaar begonnen. De Schiedamse gemeenteraad heeft de bouwplannen voor het wijkcentrum goedge keurd. Gemeentereiniging stort huisvuil in Broekpolder Telefoontjes werden tijdens de actie niet doorverbonden. „Belt u morgen maar weer" moest de telefoniste vele malen per uur zeggen. Vlaardingen De afsluiting van het Vlaardingse stadhuis, dfe gisteren in het kader van dé ambtenarenacties plaats vond, heeft weinig problemen 'opgeleverd. Slechts enkele boze reacties kwamen er van het publiek, naast tientallen uitingen van begrip en vele mensen die laconiek mede deelden het vandaag wel weer opnieuw te zullen proberen. Gedurende de gehele dag mochten bezoekers het stad- Maassluis De voor don derdag in Maassluis geplan de demonstratieve bijeen komst tegen de salariskor- ,ting van de gezamenlijke ambtenaren- en politiebon den mag niet in het stadhuis worden gehouden. De vakorganisaties hadden verzocht de actie vergade ring in de burgerzaal te mo gen houden. Omdat er niet alleen gemeente-ambtena ren -worden verwacht, maar fcnder andere ook PTT-be- ambten, hebben B en W het actiecomité laten weten dat de demonstratie daar onder geen beding mag worden gehouden. „Dat is natuur lijk gelul", stelt een van de leden van het actiecomité. „Het lijkt meer op onwil." De actievergadering, die donderdag om drie uur staat gepland, zal nu worden ge houden in gebouw De Kern aan de P. C. Hooftlaan. In een pamflet, waarin de ambtenaren worden opge roepen om naar de manifes tatie te komen, laat het ac tiecomité overigens uit drukkelijk weten dat bij elke werkonderbreking de mogelijkheid van salarisin houding bestaat. Wéstland De politiekorpsen in het Westland hebben van ochtend de eerste stiptheidsacties gehouden. Het is een geza menlijke actie van de gemeentepolitie van Monster en Naaldwijk en van de rijkspolitiekorpsen uit 's-Gravenzan- jte, Wateringen en De Lier, waaronder ook Maasland valt. Op de plaatselijke bureaus zijn gisteren in de vorm van een t^Kee uur durende werkonderbreking vakbondsvergaderin- £cn gehouden, waarbij de eerste fase van het actieprogram ma's is vastgesteld. Hierop is besloten voor 18 november °ék nog tot een tweede verkeersactie over te gaan. In prin cipe worden tot volgende week vrijdag voor eenvoudige overtredingen geen bekeuringen maar 'gele kaarten' uitge deeld. Tevens worden geen zogenoemde parketarrestanten aangenomen. Ook recherche en administratie gaan tot süpt- briasacties over. huis niet in voor enkele bij zondere gevailen uitgezonderd en werden telefoongesprek ken niet doorverbonden. On danks het feit dat de actie te voren was aangekondigd, kwamen toch heel wat mensen naar het stadhuis. De actieleiding speeit met de gedachte, de protestactie bin nen afzienbare tijd te herha len. „Dan doen we het alleen anders: dan zal het een over rompelingsactie warden, want dan kondigen we het niet van- tevoren aan, zoals nu gebeurd is", aldus een van de vak bondsmensen. Of het inder daad tot een herhaling komt, moet eerst nog besproken wor den met het personeel. Tijdens de actie is het werk op het stadhuis normaal doorge gaan, al was er in principe geen contact met de buitenwe reld. De actievoerders lieten enkele burgers, die aangifte van geboorten kwamen doen, wel tot het stadhuis toe. Slechts enkele malen ontstond er enige twijfel bij de groep, die in de hal van het secreta riegebouw de ingang contro leerde, over de vraag of be paalde bezoekers wel of niet toegang konden krijgen. Dat gebeurde bijvoorbeeld rond kwart voor vier, toen enkele politic-agenten binnenkwa men met een brief, die ze per soonlijk aan burgemeester Fred van Lier moesten geven. Aanvankelijk grinnikten de agenten naar de actieleiders: „We mogen er zeker niet in, hè?", waarna ze weer vrolijk naar de buitendeur liepen, maar waf later werd omdat niet bekend was hoe belang rijk de brief was na overleg met de actieleiding van de po litie toch besloten, de politie mannen toegang te verlenen. Ze werden onder escorte naar de burgemeesterskamer ge bracht Vlaardingen De ge meentelijke reinigings dienst heeft gisteren huisvuil gestort op de al jaren gesloten vuil stortplaats in de Broek polder. Dat is gebeurd, omdat diverse- ophaal wagens hun lading niet kwijtkonden hij de AVR in de Botlek, van wege de stiptheidsactie die daar aan de gang is. Nadat SP-raadslid Remi Poppe er lucht van kreeg, werden de stortingen, dié illegaal ^ijn.pm- dat op het terrein geen huis vuil meer gedumpt mag wor den, vanmorgen ijlings ge staakt. Eerst zal het college van B en W, dat vandaag ver gadert, een definitief besluit moeten nemen over wat er met het huisvuil moet gebeu ren. Het afvoeren van het huisvuil ondervindt door de stiptheids actie bij de AVR grote vertra gingen. Het duurde gisteren ook voor de Vlaardingse vuil niswagens erg lang om hun vracht kwijt te raken. Daarom werd gistermiddag door de rei nigingsdienst besloten om voorlopig een aantal ladingen te storten op de oude stort plaats in de Broekpolder. Daarmee werd voorkomen dal vuilniszakken langs de straat bleven slaan. Op de stortplaats ligt op het ogenblik een aardi ge berg huisvuil. Het stortings- besluit kwam echter al binnen enkele uren het SP-raadslid Remi Poppe ter ore, die ogen blikkelijk fel protesteerde. Vanmorgen vroeg heeft Poppe een brief op het stadhuis afge geven, waarin hij ernstige be zwaren tegen de storting ken baar maakt. „Wij protesteren tegen het feit dat de positie van het reinigingspersoneel wordt misbruikt om de actie van de AVR te breken of te ontkrachten", aldus Poppe. Daarnaast voerde hij ook mi lieu-technische bezwaren aan. Poppe was van plan om, als de stortingen vandaag zouden doorgaan, het reinigingsperso neel op te roepen solidair te zijn met de AVR-medewer- kers en het bevel tot storting in de polder te weigeren. Volgens een woordvoerder van de afdeling milieuzaken op het stadhuis zal er, ook vanwege de brief van Poppe, vandaag niet gestort worden. Dat betekent echter dat hel ophaalschema niet gehaald kan worden. Wat men gisteren door de storting wilde voorko men, zou daarom vandaag wel kunnen gebeuren: op diverse plaatsen in de stad zal het huisvuil waarschijnlijk niet opgehaald kunnen worden. Schiedam Het bejaarden- werk en de bewonersvereni ging in Schiedam -Zuid bie den een helpende hand aan mensen, die na aftrek van al- ierlei vaste lasten een te klein inkomen overhouden om daar ook nog eens onroe rend-goed belasting OGB van te betalen. Deze mensen komen wellicht voor kwijt schelding in aanmerking, als zij de directeur der rijksbe lastingen hiertoe schriftelijk verzoeken. i De bezetters van het GSD-gebouw; „Er kan echt geen vijftig gulden meer af. Vlaardingen „Als deze korting op de uitkeringen doorgaat, zijn. we gedwongen om te gaan stelen of zwart bij te verdienen." Dat was de boodschap van uitkeringsgerechtigden, die vanmor gen om half tien het gebouw van de sociale dienst aan de Hof- laan in Vlaardingen bezetten. „Om uiting te geven aan onze on gerustheid over het kabinetsbeleid." GSD-direeteur mevrouw Van Miltenburg en demissionair wethouder Jelle Wijnstok schaarden zich achter de actie. O ok zij vinden dat met de be zuinigingen van de regering de grens is bereikt. „Misschien kan ik Rietkerk vragen of die een nieuwe broek voor mijn Woonwagenkamp krijgt weer opbouwwerker Schiedam Binnenkort zal op het woonwagencentrum langs de Schiekade weer een opbouwwerker voor twintig uur iri de week worden aangesteld. De woonwagenbewoners stellen het al geruime tijd zonder opbouwwerker, nadat de vorige van baan verwisselde. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt dat een nieuwe opbouwwerker noodzakelijk is. „De integratie van de bewoners van het woonwagencentrum in de Schiedamse be volking maakt begeleiding wenselijk", schrijven B en W in een brief aan de raadscommissie voor welzijn en volksge zondheid. De salariskosten van de aan te stellen opbouwwerker wor den voor het grootste deel door het rijk gedragen. dochtertje wil geven", zei een van de bijstandsvrouwen met een wrang gevoel voor humor. Menselijkheid is bij deze rege ring ver te zoeken, zei Leny Bosselaar namens Vrouwen in de Bijstand. „Er zijn in dit land al mensen, die geen be schikking meer hebben over gas en elektriciteit Als bet ka binet dit beleid blijft volgen, zal hun aantal snel groeien." Zij vond dat er dan terecht ge sproken kan worden van a-so- eiaal beleid. „Deze bezuinigin gen kunnen echt niet meer", aldus mevrouw van Milten burg. Ze noemde de kortingen funest voor vrouwen m de bij stand en langdurig werklozen. De bezetting van de GSD ver liep, evenals twee weken gele den bij een bezetting van de GSD in Schiedam, in een ge moedelijke sfeer. „Een waardi ge actie", meende wethouder Wijnstok. Hij wees erop, dat de gemeente de lasten probeert te beperken. „Maar ik weet dat dat voor u een druppel op een gloeiende plaat is." Na het voorlezen van de verklaringen bleven de bezetters nog een uurtje in de hal van de GSD, om over de gevolgen van de kortingen te praten. „Je bent al een hele spekkoper als je met een bijstandsuitkering tweehonderd gulden weet over te houden", zei een van de vrouwen. „Daar kan echt geen vijftig gulden meer af." De bezetters hadden er overi gens geen idee van wat er moet gebeuren als alle acties in het land geen succes heb ben. „Het is toch godgeklaagd dat de regering het geld bij de zwaksten weg wil halen", al dus Aad van Zanten, voorzit ter van de vereniging Mensen zonder werk. „Ais deze acties geen effect hebben? Tja, ik denk dat we dan maar met z'n allen heel hard 'help' moeten g&an roepen." Schiedam Pas enkele maan den nadat bekend werd dat bij Schiecarton dentallen werk nemers op straat komen te staan, hebben twee PvdA- raadslcden in schriftelijke vra- ten aan burgemeester en wet- ouders hun bezorgdheid ge uit. Bij het arbeidsbureau zijn in middels 83 ontslag vergunnin gen aangevraagd. Bij Schiecar ton werken ruim 160 werkne mers. Slechts een deel van de produktie (sigarendozen) blijft in Schiedam gehandhaafd. Dat betekent werk voor een kleine veertig werknemers. Nog eens 35 werknemers kunnen in Hoogerheide aan de slag bij Imca-catonnages, dat Schiecar ton heeft overgenomen. Van de zomer werd duidelijk dat de Koninklijke Nederland se Papier-groep Schiecarton wilde afstoten, omdat al jaren met verlies wordt gedraaid. De FN V-bond Druk en Papier heeft vanaf het begin van de onderhandelingen al gesteld dat overname door Imca de enige mogelijkheid is. „De helft van het personeel kan zo behouden blijven. Anders had den alle 160 man op straat ge staan", zo verklaarde vak bondsbestuurder Aalders en kele maanden geleden al te genover deze krant. De PvdA-raadsleden Arle Verlinde en Lou van der Stel vragen zich af of B en W stap pen hebben ondernomen om de werkgelegenheid bij Schie carton zoveel mogelijk te red den. Verder willen ze onder meer van het college weten of er sprake is geweest van dwang bij de overplaatsing.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1