Metselwerk in plaats van ruiten Racistisch pamflet gaat naar justitie Vlag halfstok Bruseker komt er heelhuids van af VLAARDINGS OAGBiAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schmitz twee maal nummer 1 Fietsendieven 'plaag' voor winkelcentra Voorlopig geen ophalen huisvuil Verspreid in Schiedam- West 'Als een klap met een houten hamer 'Rouwstemming' bij Westlandse politie Bedrijven doel wit van dieven Vrouw zakt door voorvork 'Je veegt je voeten af aan de wetten des lands' WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Schiedam Om schade door vernielingen en inbraken te be perken gaat de gemeente bij gymnastiekzalen ramen dichtmet- selen. Vooral de onderste ruiten gaan vaak aan diggelen door verniel zucht van de jeugd. Omdat dit een niet onaanzienlijke schade post betekent, heelt gemeentewerken een plan uitgewerkt dat voorziet in het dichtmetselen van die gedeelten van de ramen, waarin de ruiten het meest sneuvelen. Binnenkort zal het gymnastieklokaal aan de Thorbeckesïngel onder handen worden genomen. Met het werk is ruim twintig duizend gulden is gemoeid. Dat bedrag moet zich echter snel te rugverdienen, omdat de schade door vernielingen en inbraken op de lange termijn veel hoger uitvalt. Een soortgelijke maatregel is al genomen bij een gymnastieklo kaal aan de Dr. Kuyperlaan. De ervaringen daarmee zijn goed. In de toekomst zullen mèer gymnastiekzalen, die regelmatig het doelwit zijn van vandalen en inbrekers, onder handen worden genomen. Den Haag De Rotter damse oud-wethouder mr. Elisabeth Schmitz zou behalve op de voor dracht voor het burge meesterschap van Voor burg ook op de voor- dracht staan, die com missaris der koningin Vrolijk voor de gemeen te Schiedam aan minis ter Rietkerk heeft doen toekomen. Volgens bronnen in Den Haag geeft een commis saris in zo'n situatie daarmee aan, dat zijn kandidaat in ieder geval ergens burgemeester moet worden. Minister Rietkerk mag nu kiezen. Een derde kandidaat naast Schmitz en de Schiedamse wethouder Scheeres is een wethou der uit Leiden. Elke dag drie fietsen gestolen Vlaardingen Een (brom-)fiets buiten voor de deur laten staan, voor al in winkelstraten, wordt een steeds gevaarlijkere 2aak. Een simpel optel sommetje leert dat in Vlaardingen in de eerste week van november zeker zo'n 30 fietsen en brom mers zijn ontvreemd. et is echt weer een plaag", rea geert de Vlaardingse recher che. In de maand oktober kwamen op het hoofdbureau van politie in Vlaardingen 106 aangiftes van gestolen tweewielers bin nen. Wat betekent, dat elke dag zekqr drie fietsen of brom fietsen verdwijnen. Vreemd is evenwel dat op de pas gehou den fietsenkijkdag slechts en kele mensen hun eigendom te rugvinden. Opvallend is ook, stelt een woordvoerder, hel grote aantal fietsendiefstallen op de Van Hogendorplaan. Vooral rijwie len voor Albert Heijn blijken een gewilde prooi. Overigens stonden negen van de vijftien onlangs gestolen fietsen niet op slot. Ook blijken de dieven zich meer om de duurdere exemplaren te bekommeren. De politie-woordvoerder noemt het hele Vlaardingse centrum en de drie stations ais de belangrijkste plaatsen waar fietsen en brommers met de regelmaat van de klok worden gepikt. „Het is vechten tegen de bierkaai. Een fietsslot stelt niet veel voor; ook niet dat van de ANWB. Die lieden ope reren met een betonschaar en daar is weinig tegen bestand", aldus de recherche. Daarbij komt, stelt deze afde ling, dat door gebrek aan man kracht weinig tijd kan worden vrij gemaakt om achter ftet- senrovers aan te gaan, hoewel zo nu en dan een avondje wordt gepost op bijvoorbeeld de Van Hogendorplaan. De po litie heeft echter weinig aan wijzingen omtrent de diefstal len. De politie: „Het zou best om een verslaafde kunnen gaan, die er mee naar Rotter dam rijdt en daar de gestolen fiets ruilt voor heroïne." B en W De remigtngs dienst moest gisteravond nog in actie komen, om de troep die baldadige jeugd van het huisvuil maakte on te ruimen verbieden gebruik stortplaats Vlaardingen/Maassluis Burgemeester en wet houders van Vlaardingen hebben gisteren het tij delijk gebruik van de voormalige stortplaats in de Broekpolder verboden. De stortplaats mag al jaren niet meer gebruikt worden om huisvuil te, dumpen, maar maandag gebeurde dat met enkele ladingen tóch. De wanhopige reinigingsdienst wist met het huisvuil geen weg meer, Bij de Afvalverwerking Rijn mond (AVR), waar ook Vlaar dingen zijn huisvuil brengt, wordt een stiptheidsactie ge houden, die enorme vertragin gen bij het lossen tot gevolg heeft. De vuilniswagens ko men er niet meer aan toe hun normale routes te rijden. Maassluis heeft dezelfde pro blemen. Daar wil de gemeente echter wel een tijdelijke stort plaats in gebruik nemen. In Schiedam zijn geen moeilijk heden- Zoals deze krant gisteren meldde heeft het SP-raadslid Remi Poppe op het Vlaarding se stadhuis fel geprotesteerd tegen de stortingen in de Broekpolder, waarvan hij maandagmiddag had verno men. Ook B en W hadden toen gehoord, wat er op maandag was gebeurd. Dinsdagochtend vroeg besloot de reinigings dienst de storting in de polder op te schorten tot het college zich erover had uitgesproken, en dat college zette er even la ter een definitieve streep door. Burgemeester Fred van Lier: „De stortplaats in de Broekpol der mag helemaal niet voor dat doel gebruikt worden, nog los van het feit of je daarmee Schiedam Het Schiedamse gemeentebestuur zal de officier van justitie benaderen over een opruiend pam flet, dat in een deel van Schiedam-West huis aan huis is bezorgd. Het pamflet bevat vier strofen, waarin bui tenlanders van onwaarheden worden beschuldigd en op één hoop worden gegooid. instelt. De burgemeester, loco Het pamflet, dat niet onderte kend is, kwam ook in de bus bij de raadsleden Adri Reijn- hout (D'66) en Ulferd Bruse- ker (CPN), die beiden in Schiedam-West wonen en gis teravond de zaak aan de orde stelden in een commissiever gadering. Reijnhout sprak van 'opruien de taal', wat Arie Verlinde (PvdA) tot de droge opmer king verleidde dat het deson danks niet door Bruseker ge schreven zou zijn. Loco-burgemeester Scheeres üag eerst geen taak weggelegd voor de gemeente om in te grijpen, maar begreep dat toch op zijn minst het pamflet kan worden doorgestuurd aan de officier van justitie. Alleen dan kan het mogelijk worden, dat de politie een onderzoek of niet, kan daar zelf geen in structies toe geven. Reijnhout zei bezorgd te zijn over dit soort pamfletten, Bru seker sprak van een enge ont wikkeling en Scheeres had ook het vermoeden dat 'het niet helemaal op zichzelf staat'. PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf, die vernomen had dat achter de recente brandstichtingen ook fascistoï de ideeen schuil gingen, vroeg waarnemend commissaris Piet van den Hengel hoe het met het onderzoek hiernaar stond. Van den Hengel hoopte dat „alle branden boven water ko men" en verwachtte dat nog vijf a tien aanhoudingen zul len worden verricht. de actie van de AVR zou door breken. We hebben er daarom een einde aan gemaakt. Het probleem met de AVR blijft echter. Zoals de situatie er nu voor staat kan er de komende tijd vrijwel geen huisvuil wor den opgehaald. De weinige la dingen die we nog bij de AVR kwijtkunnen hebben we hard nodig omdat er capaciteit vrij moet blijven om bepaald afval, dat direct verwerkt moet wor den, af te kunnen voeren." Het gevolg van de actie bij de AVR en het stortings verbod is, dat veel huisvuil gisteren langs de straat bleef staan. Dat zal vandaag en de komende dagen niet anders zijn. In som mige straten brachten bewo ners met vereende krachten de op de stoep staande vuilnis zakken naar parkeerplaatsen, om op die manier de zaak een beetje ordelijk te houden. Slechts weinigen hebben hun vuilniszakken weer mee naar binnen genomen, is de indruk. In brand Baldadige jeugd stak gister avond op sommige plaatsen het huisvuil in brand, of hin derde het verkeer door de zakken midden op de weg te zetten. In de Van der Drift straat moesten passagiers de bus verlaten, om de met huis vuil geblokkeerde weg weer begaanbaar te maken. Later op de avond moest een agent jongeren vermanend toespre ken, omdat zij in de Zomer straat en de Hoogstraat vuil niszakken en -bakken in brand staken en het vuil over de straat verspreidden. In Maassluis, waar de reini gingsdienst dezelfde vertragin gen ondervindt, is men ertoe overgegaan om een tijdelijke opslagplaats te maken in de Kapelpolder, op een terrein dat gebruikt wordt voor buize nopslag door Key Kramer. De bodem is afgedekt met plastic en polyester om te voorkomen dat schadelijke stoffen in de grond dringen. Er komt een hek omheen en er zal vrijwel de gehele dag bewaking zijn. Daar wil Maas sluis het huisvuil voorlopig verzamelen. „We willen kost wat kost voorkomen dat de bevolking met het huisvuil blijft zitten, want het wordt anders gega randeerd een grote troep in de stad", aldus een woordvoerder van de reinigingsdienst. Schiedam kent in het geheel geen problemen met het huis vuil. Deze gemeente plukt de vruchten van het reit, dat Schiedam tot nu toe heeft ge weigerd gebruik te maken van de AVR. Het Schiedamse huis vuil wordt bij de VAM in Drente verwerkt. Daar wordt tot nu toe normaal gewerkt. ?.&vöc. De politie hijst het teken van rouw. Schiedam „Alsof er met een houten hamer op ons hoofd is geslagen". Zo verwoordt een van de leden van net actiecomité hij de Schiedamse politie de stemming, die op hei bureau heers te, nadat gistermiddag bekend was geworden dat de president van de Utrechtse rechtbank acties bij de politie niet toelaatbaar vindt. Het Schiedamse korps had gistermorgen nog het werk voor een uur neergelegd om de acties door te pratendie nog op stapel stonden. Voor vandaag stond een grote verkeerscontrole gepland, die tot files in de ochtendspits hadden moeten leidenEn gisteravond was her de bedoeling om in een massale demonstratie naar het stadhuis te trekken, waar de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken, waaronder ook de politie valt, vergaderde. Westland „Er heerst hier een rouwstemming. De klok is 25 jaar teruggezet nu actievoeren ons is verboden." Dat is de kernachtige reactie van de Naaldwijkse hoofdagent G.C. Rijsdijk namens het comité Westland op de beëindiging van de acties. Bij het comité was tachtig tot negentig procent van de korpsen in De Lier, Monster, Naaldwijk en Wateringen aangesloten en van 's-Gravenzande zelfs honderd procent. Het was een domper na de aanvankelijke tevredenheid over de eerste verkeersactie. De politie beschouwde die actie als een succes. Het was de bedoeling publiekvriendelijk op te treden en dat gebeurde. Bekeuringen werden niet uitgedeeld, wel kregen de chauffeurs 'gele bonnen'. Vlaardingen De stem ming op het Vlaardingse politiebureau zakte gis termiddag naar een diep tepunt. De korpsvlag ging een tijdje halfstok. „Er heerst een grafstcm- ming sinds de rechtbank verdere acties heeft ver boden", bekende reehen cheur Van Tcijlingen. „We zijn monddood ge maakt", zei hij bitter. Voorzitter Willem Zwik- ker kondigde om half vier het einde aan van het korte bestaan van het actiecomité. Het GEWB liet zich net als maandag niet onbe tuigd. Weer kwam het personeel van het ener giebedrijf met een stoet auto's al toeterend soli dariteit betuigen aan de politie. Be agenten wa ren er duidelijk van on der de indruk. Een paar gingen voor het raam staan zwaaien, „Mensen, geniet maar even van het uitzicht", zei Zwik- ker. Stilte. „Vuilnisman, mag deze zak ook mee", pro beerde iemand nog, maar de sfeer bleef be drukt. „We zijn vreselijk bedroefd en bedroefde mensen dragen een rouwband. Laten wij dat ook doen", zei een van de agenten. Maar het actie comité was niet van plan om tot welke vorm van actie dan ook op te roepen, „Dat recht is ons afgenomen", aldus Zwik- ker. De voorzitter van het co mité legde een dramati sche verklaring af. „Wij zijn verworden tot rech teloze tweederangs bur gers, overgeleverd aan willekeur. Er staat een heel legerapparaat ach ter ons met de loop in onze rug." Het comité restte nog slechts de taak om de acties bij de politie te beëindigen. „Doe de buttons maar af, haal de affiches maar van de ramen. Alles, maar dan ook alles, is ingetrokken." Bang was het politie personeel ook, hang dat ze ingezet zullen worden tegen stakende collega ambtenaren. „De kans op conflicten is erg groot. Maar wij staan achter de ambtenaren en uitkeringsgerechtigden die doorgaan met de ac tie", zei Zwikker. Rechercheur Van Teij- lingen toonde zich niet echt verbaasd over de uitspraak van de rech ter. „Het zat erin. Nu blijft alleen onze solida riteit over." Schiedam Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de s- Gravelandseweg zijn elektri sche kantoormachines gestolen met een waarde van 15000 gul den. Men kwam vermoedelijk binnen met een valse sleutel. Inbrekers hebben bij een verf- fabriek aun de Sl riek lede weg gereedschap ter waarde van 5000 gulden buit gemaakt. Schiedam Op de Schiedam- seweg is gistermiddag een 47- jange vrouw van haar brom fiets gevallen toen de voor vork het begaf. Met een hersenschudding en enkele kneuzingen is ze naar het Schielandzickenhuis ge bracht. Schiedam CPN-raadslid Ulferd Bruseker is gister avond ongeschonden uit de strijd gekomen. Er wachten hem geen tuchtmaatregelen, zoals uitzetting uit com missies van de gemeenreraad. Los van de vraag, of dat al mogelijk zou zijn, kwam gisteravond in het stadhuis niet eens aan de orde of er iets ondernomen moest worden. Het ging de fractieleiders Brouwer (PvdA) en Verhuls- dank WD) er meer om een lange tirade te houden om dui delijk te maken, dat vertrou welijke informatie niet zomaar op eigen houtje naar buiten mag worden gebracht. Zo zag Bruseker het niet Het 'corpus delictus', zoals hij door Brouwer werd genoemd, stel de zich op het standpunt dat hij juist had gedaan wat Brou wer en Verhulsdonk graag wilden. Hij had na een beslo ten commissievergadering ge gevens, die te maken hebben met de ontslagaffaire bij de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), openbaar gemaakt. Dat had hij gedaan, zei hij gisteravond, omdat Brouwer en Verhuls- donk er zelf op hebben aange drongen dat die openbaarma king 'van alle gegevens over de SSSN' er kwam. Bruseker vroeg zich dan ook af, of het tweetal dat oprecht gemeend heeft. „Of mogen alleen din gen naar buiten, als zij hele- mn.d m het straatje van de PvdA/VVD-coalitie passen?" Adn Reijnhout (D'66) meende dat Bruseker te goeder trouw gehandeld heeft en zag geen aanleiding er verder op in te gaan, Verhulsdonk noemde het D'66-raadslid om die reden 'advocaat van de duivel'. Her man Noordegraaf (PSP/PPR) zei de indruk te hebben dat bij de coalitie sprake is van 'selec tieve verontwaardiging'. Hij herinnerde zich hoe vroeger om de haverklap vertrouwe lijkheden uit de school werden geklapt. „Maar toen is er nooit iets van gezegd," zei Noorde graaf verbaasd. Bruseker vul de aan dat het toen bovendien stiekum gebeurde. „Ik hang tenminste mijn naamkaartje er nog aan. als ik iets doe", zei hij. Aad van Lingen (CDA), die een boos epistel van Bruuwer en Verhulsdonk mede had on dertekend. bemoeide zich nau welijks met de discussie. „Laat het hierbij blijven en wees voorzichtiger rnet vertrouwe lijkheden", adviseerde hij. „dan is voor nnj de kous af." De discussie ging als een- nacht kaarsje uil en loco-burge meester Scheeres was blij, dat Noordegraaf had gevraagd om de politieke spelregels nog eens te bespreken. Met die toe zegging kon Scheeres afron den. De harde woorden van Brou wer en Verhulsdonk maakten wel duidelijk, dat als Bruseker nog eens zo handelt zonder te voren de voorzitter van een commissie op de hoogte te stel len, er wel maatregelen wor den beoogd. Voor Verhuls donk was de maat al vol, toen hjj begreep dat Bruseker er een sport van wil maken om uit de school te klappen. „Dan heb ik er grote moeite mee nog langer met jou aan tafel te zitten," zei de WD-leider. Maar Bruseker had dat niet bedoeld. Brouwer was het felst. Hij had Bruseker verweten op eigen houtje zijn mede-bestuurders te passeren. „Dat is gek voor iemand, die een jaar geleden nog zei trouw te zijn aan de wetten des lands. Daar veeg je je voeten dus mee af. Daarmee zetje de raad voor gek." Brou wer wees op een bepaling in het wetboek van strafrecht, waarin ook politici in bepaalde gevallen kunnen worden be straft met een jaar gevangenis straf of 6000 gulden boete.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1