Posters van Legioen in stadskantoor opgehangen Addie mocht niet spelen Reisje naar Yienne leidt lot kritiek Meer veiligheid schoolkinderen Welke straat? 'Neem voorbeeld aan Opsterland' Ambtenaren hopen op gemeenteraad procent alleszins redelijk Rijwielhandelaren: 'Bewaakte stalling dringende behoefte' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners op de vlucht voor rook Jongetje geschept: Schedelbasis- fractuur Verkenners wachten op hondeweer Van Maerlantlaan: Uitbreiding kabelnet in 1985 CDA bezorgd over nieuw popfestival Brandstichting in woonhuis Vrouwen in de bijstand: 'Zandworsten' moeten strand beschermen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 G^ezin van vierde etage gehaald i Schiedam De Schie damse brandweer heeft gisteravond met een lad derwagen vier mensen van de vierde verdieping van een flat aan de Dr. kuyperlaan gehaald, toen Üoor een brand zich zo~ j/eel rook ontwikkelde dat j/erstikkingsgevaar dreig de. bie rook kwam van een me terkast, beneden in het trap penhuis, die door onhekende porzaak in brand was ge taakt. Door de brand viel te- lens de stroom in de flat uit, toen kortsluiting ontstond in een hoofdelektriciteitskabel. Ee overige bewoners van de at zagen kans zichzelf in veiligheid te brengen. Maar pet gezin op de bovenste ver dieping zag de weg naar bui len versperd door de grote poeveelheid rook in het trap penhuis. Nadat het vuur was geblust, jverd met man en macht ge- tverkt om de stroomvoorzie ning weer in orde te bren gen. Daardoor kon de stroomstoring worden be perkt tot een periode van circa twee uur. i Maassluis Een zesjarig jon getje uit Maassluis is gister avond na een aanrijding op de Uiverlaan met een sehe- delbasisfractuur achtereen volgens naar het Holyzteken- huis en naar het Sint Fran- siscusziekenhuis gebracht. Het ventje stak met de fiets in de hand de Uiverlaan over in de buurt van winkel centrum Koningshoek en werd daarbij geschept door een 30-jarige Haagse automo biliste'. De exacte toedracht van het ongeval kent de poli tie niet. Mensen die getuige waren van de botsing wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Maassluisse politie (telefoon: 01899- 13444). Maasland De hondeweerrace van de Maaslandse zeeverkenners is voor het komend weekeinde op nieuw vastgesteld. De afgelopen zaterdag en zondag moest deze zeilrace wegens het veel te mooie weer worden afgelast. In plaats van novemberstormen en fikse regenbuien, kwam de wind niet hoger dan twee Beaufort en wilde het ook niet regenen. De organisatie hoopt nu dat de weersomstandigheden •het komende weekeinde meer willen meewerken, zo dat het een echte hondeweerrace kan worden. De wil de vaart begint zaterdagmiddag om twee uur, waarna het grote spektakel van de zeeverkenners zondagmid dag om twaalf uur van start gaat. Beiaardier De Jong: geen deuntje voor de vrede... Schiedam Stadsbeiaa rdier Addie de Jong heeft op za terdag 29 oktober niet op het carillon van de Grote Kerk in Schiedam mogen spelen. Dat vernam het comité te gen kernbewapening Schie dam. Ondanks het zwijgen der klokken kwam het comité ter ore, dat B en W de bei aardier verboden hebben op die dag een speciale vredes- harmonie te klingelen. B en W vonden dat het carillon niet voor politieke doelein den mocht worden 'mis bruikt Het college van B en W is hiervoor verantwoordelijk, want de toren van de Grote Kerkwaar het carillon staat, is eigendom van de ge meente, aldus loco-burge meester Scheeres. Hij heeft dat geantwoord op vragen van CPN'er Uiferd Bruse- ker, die van het comité de informatie doorgespeeld kreeg, dat De Jong het zwij gen was opgelegd. In Vlaardingen en Rotter dam hebben de carillons op 29 oktober wel geklonken. Bruseker vroeg waarom dit nu niet in Schiedam kon. Waarom gaat u niet verhui zen?" vroeg PvdA 'er Van Kleef hem. En PvdA-leider Brouwer: „Je hèbt nogal wat onvrede, hè?" B en W uit op bar winst Schiedam Twee wethouders en een topambtenaar hebben onlangs een cultureel reisje naar de pittoreske Franse stad Vienne gemaakt, dat nu tot vragen in de politiek heeft ge leid. Het communistisch raads lid Bruseker vroeg zich af, of de wethouders Luub Hafkamp en Herman Posthoorn en amb tenaar Ben Hakkenbroek die reis uit eigen zak betalen, of dat de gemeenschap financieel bijdraagt tot het 'snoepreisje' naar de stad, die iets ten zui den van Lyon rustiek gelegen is aan de oevers van de Rhone. «Vienne is de Franse zusterstad van Schiedam. En hoewel de Schiedamse Gemeenschap, die de culturele banden onder houdt, zich wil herbezinnen op het voortduren van die inter nationale contacten, hebben B en W een delegatie gestuurd ter gelegenheid van een mee ting met ook de andere part nersteden. „Was dat nu zó be langrijk?" vroeg Bruseker zich af. Loco-burgemeester Reinier Scheeres beaamde dat Schie dam niet zo actief trekt aan de banden met de zustersteden. Maar juist daarom werd nu in gegaan op een oproep om allen te komen. De gemeente betaalt die reis. Arie Verlinde (PvdA) wees erop, dat het een jaarlijks gebruik is dat de partnerge meenten bijeenkomen, telkens in een andere stad. Overigens gaan niet steeds de wethouders als Schiedamse delegatie. Zelf is Scheeres voor het laatst acht jaar geleden geweest, naar Ess- lingen. Verlinde wees erop dat tijdens zo'n bijeenkomst af spraken worden gemaakt over uitwisseling van gezelschap pen op cultureel en sportief gebied. Vlaardingen Naast de twee eerder geplande ver keersdrempels in de Geert Grootelaan zal er nog een derde komen. Die drie snelheidsbeperkende ■yoorzieningen moeten yoldoende zijn om de ver keersveiligheid voor kin deren, die naar de nabij gelegen scholen moeten, te waarborgen. Eind de cember kunnen de werk zaamheden van start gaan. De ouders en bewoners van de Maerlantlaan en Melis Stokelaan in Vlaardingen hadden hier nadrukkelijk om gevraagd, nadat andere plannetjes niet mogelijk ble- -ken. ïn de Van Maerlant- schoof gaf een twintigtal aanwezigen gisteravond dan ook groen ligt aan de drie speciale drempels, die door de schooljeugd tegelijkertijd als een soort oversteekplaat sen kunnen worden ge bruikt.- Voor - de Gansfoortstraat achtte de gemeente geen maatregelen noodzakelijk. Er is ontzettend weinig verkeer en het is maar een straatje van honderd meter, luidde de motivatie. Maassluis Als de ge meenteraad een bedrag van een miljoen gulden ter beschikking stelt, kan het Maassluisse CAl-net in 1985 fors worden uitgebreid. De abonnees op de kabel zullen dan in de loop van dat jaar naast de tv- programma's die nu al worden doorgegeven ook kunnen kijken naar BRT 2 en RTRF 1, BBC 1 en BBC 2, Anglia en Channel 4 en het derde WDR-net. Daarnaast zal dan ook de onderti teling van Nederland 1 en 2 kunnen worden doorgegeven, terwijl verder een infokanaal kan worden ingevoerd. Na de uitbreiding zullen 16 televisieprogramma's en 25 FM-radiopro- gramma's kunnen wor den doorgegeven. In de aanbiedingsnota bij de begroting voor volgend jaar heeft het college van B en W la ten weten, dat uitbrei ding voor volgend jaar nog niet wenselijk wordt geacht, hoewel het CAI-bedrijf over het afgelopen jaar winst heeft geboekt. Die winst wordt echter ge bruikt om de begroting voor 1984 sluitend te maken, en daarom had Ben W besloten de uit breiding van het pro gramma-pakket nog een jaar op te schorten. Als de gemeenteraad met het plan instemt zal de CAI-abonnee vanaf 1985 wel meer voor de kabel moeten betalen. Naar schatting gaat het tarief met twee kwar tjes per maand omhoog. In welke straat sta ik nu eigenlijk? Als er straatnaambordjes zijn, is dat een vraag waar je meestal zelf wel uitkomt. Maar drie borden onder elkaar is ook weer teveel van het goede. „Kunt u me vertellen welke straat dit is?", is dan ook een veelgehoorde vraag op dit punt in de Componistenbuurt in Maassluis. Schiedam In het Schiedamse stadskantoor zijn affiches opge hangen van. het Oud-Strijders Legioen (OSL), voorgezeten door Prosper Ego. Een ambtenaar zou deze posters hebben opgehan gen over de enkele affiches heen van het comité tegen kernbe wapening Schiedam. Dat heeft CPN-raadslid Uiferd Bruseker gemeld bij loco-bur gemeester Reinier Scheeres, die hier niet van op de hoogte was, Beiden waren verbaasd, omdat tenslotte het stadskantoor in de ogen van B en W ver schoond moet blijven van poli tieke affiches en pamfletten. Oogluikend kan volgens Scheeres een affiche wel wor den toegestaan, als het bijvoor beeld bij een ambtenaar op zijn kamer is, waar doorgaans toch weinig publiek komt. Maar anders zijn posters uit den boze. Het vermoeden bestaat, dat een ambtenaar het anti-kern- wapen-comitè heeft willen provoceren door opzettelijk af fiches van de ultra-rechtse OSL eroverheen te hangen. Het OSL was ook verantwoor delijk voor de vliegtuigjes, die op 29 oktober over Den Haag heen vlogen en de draak sta ken met de grootste demon stratie ooit in Nederland ge houden. De affiches van het Legioen kwamen aan de orde tijdens de discussie, die in de commis sie ABZ gehouden werd over het verbod van affiches. B en W blijven tegen, behalve in die gevallen dat de vakbewe ging de ambtenaren wil infor meren over zaken, die naar het oordeel van B en W 'des vakbonds' zijn. Maar als de vakbond zich uitspreekt over allerhande kwesties, zoals over kernbewapening, dan mogen de ambtenaren niet via affi ches in het stadskantoor wor den geïnformeerd. Die conclu sie trok PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf, toen Scheeres 2ei dat de vakbewe ging dan maar andere kanalen moet zoeken. Vlaardingen Het Vlaardingse college van B en W houdt vast aan de eis, dat buurthuizen en jonge rencentra met ingang van volgend jaar minimaal 50 procent winst moeten maken op de baromzet Die winst kan niet gebruikt worden voor extra activitei ten, maar zal benut moeten worden om de normale be groting sluitend te krijgen. Wie meer winst maakt dan 50 procent kan dat meerdere wel naar eigen inzicht beste den. Over die barwinsten is de laatste tijd nogal wat te doen geweest. Op 18 oktober werd op verzoek van enkele raads leden zelfs een extra com missievergadering aan dat onderwerp gewijd, omdat zij meenden dat de raad of de commissie voor sociaal-cultu rele aangelegenheden zich daarover had moeten uit spreken. Ook vanuit het so ciaal-cultureel werk zelf zijn felle protesten tegen de nor mering van de barwinst ge komen. De wijkvereniging in de VOP en het open jonge rencentrum Summerstreet hebben zich er hevig tegen verzet. Met name de VOP vreest afbraak van diverse activiteiten die nu dankzij de barwinst draaiend gehouden kunnen worden. In een adviesnota, die de af deling algemene zaken op de gemeentesecretarie heeft uit gebracht, wordt het opleggen van de eis dat minimaal 50 procent winst wordt gemaakt 'alleszins redelijk en haal baar' genoemd, en dat is ook de opvatting van het college van B en W. Volgens alge mene zaken zou er, als de barwinsten niet zouden wor den meegeteld, een extra subsidie van 180.000 gulden moeten worden uitgetrokken om het sociaal-cultureel werk ongewijzigd te kunnen laten draaien, zo is op het stadhuis uitgerekend. Dat staat gelijk aan drie beroeps krachten, zo is wat dreigend in de adviesnota gesteld. Burgemeester en wethouders houden daarom aan het prin cipe van de normering vast. De gemeenteraad moet er volgende week, tijdens de Schiedam Het gewelddadig optreden van een motorbende, eerder dit jaar op het Schie- pop-festival, heeft CDA-raads- iid Riet van Lambalgen onge rust gemaakt over nieuwe eve nementen van dit kaliber. „Vorige keer is het nogal uit de hand gelopen. Nu er weer een festival wordt georgani seerd, is er al gedacht aan een andere locatie en een betere bescherming van de burgerij?" vroeg mevrouw Van Lambal gen deze week. Zij vreesde dat opnieuw schade wordt berok kend aan panden in de omge ving van het Spinhuispad, zo als vorige keer café De Gouds bloem. Loco-burgemeester Scheeres zei dat aan bescherming en een andere locatie nog niet is gedacht, maar dat is niet zo vreemd, redeneerde hij, want de vergunning is door B en W nog niet eens afgegeven. Te gen de tijd dat dit wel gebeurt, zal met de vragen van de CDA-vrouwe rekening wor den gehouden. begrotingsdebatten, een defi nitieve uitspraak over doen. Maasland In een huis aan de Weverskade in Maasland is gisternacht om één uur een poging tot brandstichting ge daan. Via een achterraam heeft de onbekend gebleven dader de gordijnen in de keu ken in vlam gezet. De vries kist in de keuken brandde uil en ook enkele kleinere zaken werden door het brandje ver nield. De bewoners ontdekten de brand zelf. Vlaardingen De Vlaardingse rijwielhandelaren hebben hun. bezwaren tegen een fietsenstalling in het centrum van de stad laten varen. Twee werklozen wilden dat plan als werkgelegen heidsproject erkend zien, maar omdat zij aanvankelijk ook klei ne reparaties wilden uitvoeren waren de fietsenmakers en mas se tegen. Nu de initiatiefnemers hebben besloten om dan maar geen reparaties uit te voeren staan de handelaren positief tegen over het plan. De winkeliers, die tijdens een informatieve bijeenkomst nog te- fen het plan te hoop liepen, noemen de fietsenstalling nu in een rief van 'zeer grote waarde'. Om hun project veilig te stellen, hebben de initiatiefnemers besloten reparaties maar achterwege te laten. Het plan voorziet volgens de handelaren ïn een 'drin gende behoefte aan een goed bewaakte fietsenstalling en aan werkgelegenheid voor een aantal werkloze medeburgers'. Het plan vooreen bewaakte fietsenstalling in Vlaardingen, waar per maand meer dan honderd fietsen worden gestolen, moet nog door de stuurgroep werkgelegenheidsprojecten worden goedge keurd, Dat gebeurt volgende maand. Vlaardingen De vereniging 'Vrouwen in de Bijstand' wil dat Vlaardingen, om mensen met een minimuminkomen tegemoet te komen, het voorbeeld van de Noordhollandse gemeente Op^ sterland volgt. De raad van Opsterland besloot in juni dat aan mensen met een laag inkomen kwijtschelding van gemeentelijke belastingen kan worden gegeven. Vrouwen in de bijstand zal de Vlaardingse gemeenteraad vragen hetzelfde te doen. „De Opsterlandse constructie is een van de mogelijkheden om de laagste inkomens daadwerkelijk te hulp te komen", aldus de vereniging. „Het is immers de taak van de gemeente de zwakste groep in onze samenleving te helpen." Het voorstel komt kort- na de bezetting van de sociale dienst door 'Vrouwen in de Bij stand'. De kwijtschelding zou kunnen gelden voor het rioolrecht, de a£*d valstoffenbeffing en de hondenbelasting. De constructie bete-* kent dat mensen met een hoger inkomen iets meer belasting' zouden moeten betalen, „Hieruit zou", aldus voorzitter Lenie) Bosselaar van 'Vrouwen in de Bijstand', „de vrijstelling van de- echte minima kunnen worden gefinancierd." 1 Schiedam De Schiedamse gemeenteambtenaren hebben hun hoop gevestigd op de ge meenteraad. Ze verwachten dat de raad een stokje steekt voor het plan van burgemees ter en wethouders de door de ambtenarenactïes verzuimde uren in te houden op de sala rissen. Vorige week legde de ambte naren enkele uren het werk neer om op de Broersvest mas saal te demonstreren tegen de salariskorting. Het college ver spreidde daarop onder de diensthoofden ministeriële richtlijnen, waarin staat dat niet gewerkte uren «Jour vak bondsacties niet uitbetaald mo gen worden. AbvaKabo-bestuurslid Tom Verweij heeft niet het idee dat er aan die maatregel zo hard" wordt getrokken. Maar hij sluit niet uit dat de niet ge werkte uren zullen worden in-^ gehouden. „Wij gaan er vanuit dat tijdens de volgende verga-" dering van de gemeenteraad* de motie van de PvdA aan dev orde komt. waarin steun wordC betuigd aan de ambtenarenac; ties, Misschien dat dan ook; over de inhoudingen wordt ge-i praat. We wachten gelaten af."", Zie ook pagina 17; Hoek van Holland De strandexploitanten in Hoek van Holland hebben bakzeil moeten halen. Niet een dam- wand, maar een groot aantal 'zandworsten' (dertig meter lange zandzakken) gaan be scherming bieden aan het af kalvende strand. De damwand bleek financieel niet haalbaar. Het zou te duur zijn zo'n wand diep in te gra ven. De dienst gemeentewer ken zal op zeer korte termijn in ieder geval vóór 1 de cember de zandworsten over een lengte van vijfhon derd meter voor de strandten ten plaatsen. Tijdens een speciale vergade ring in De Hoek is gebleken dat de standexploitanten be paald niet overlopen van en thousiasme vóór de gevonden oplossing. Maar vooral door.de financiële beperkingen (Rot terdam wil niet meer uittrek ken dan drie ton) zijn er geen andere alternatieven voorhan den. De toezegging dat het werk al voor 1 december gereed zal zijn, was aanleiding om toch met de nieuwe plannen ak koord te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1