18 WATERWEG Sterren van 'Mexico' na afloop weer gewoon AGENDA 'Geen receptie, dat kost alleen maar geld' Aardbeving trilt nog na in debatje Kunst Na Arbeid jubileert zonder franje Krediet voor waterleiding mantels met urtneemöare warme voering /en mantelkostuums Vanavond laatste voorstelling Toneelgroep 71 'De bruidssluier bloeit niet meer' Geheime instructies vullen Schiedams rampenplan aan ilr 1 Sinterklaas zaterdag al in De Hoek Wint en Lou ruilen stoel Nieuwe stadsgids ■P Rotterdams Nieuwsblad vrijdag II november 1983 HW Schiedam Zodra ze van het podium af zijn, wor den de sterren uit de mu sical 'Mexico Mexico' weer mensen. „Hoe vonden jul lie het?" klinkt het vele malen opgewekt, nadat de spelers zich bij alle fami lieleden en bekenden in de foyer van het Passage theater voegen. De vraag is even overbodig als het antwoord. Tot drie keer toe ging het doek op en moesten de medewerkers het refrein inzetten van de titel- momentopname uit de musical, die vanavond nog te s in het Passagetheater. Vader droomt hardop zingend en nieuw kroegje. song van het stuk. Ze kregen voor hun inspanningen een staande ovatie van de aan wezigen. De familie is uiteraard ver rukt en die niet alleen; overal in de hal wordt de be wondering voor de prestatie van de leden van Toneel groep '71 en tijdelijk herop gerichte The Creedsingers niet ondier stoelen en banken gestoken. En terecht. Van al die weken hard werken wordt nu de oogst binnenge haald. De kop ging er gistermiddag af met een voorstelling, die bestemd was voor de bejaar den van Schiedam. Gister avond was de productie voor het eerst te zien voor ander publiek. De musical was na drie jaar weer eens te voor schijn gehaald, ter gelegen- door Bert van Elk heid van het vijftigjarig be staan van het Passagetheater. Voor de twee deelnemende groepen kan het al niet meer kapot. Men heeft twee suc cesvolle voorstellingen ach ter de rug en de derde en laatste van vanavond in het Passagetheater is vrijwel uit verkocht. De voorstelling van gisteravond werd ge speeld voor een zaal die niet uitverkocht was. Het 'onder ste' deel van de zaal zat praktisch vol. Het 'bovenste' vrijwel leeg. De musical zelf is een nogal ingewikkeld verhaal. De ka pitein (Jan Meulendijk) van het schip Oranje wordt in het nauw gebracht als hij gaat meedoen aan een spelle tje, waarvan hij, zoals hijzelf in het stuk zegt, de conce- quenties niet kan overzien. Maria (Anny Bijlsma), waar mee hij twee jaar geleden ooit eens had gedanst toen het schip daar had aange legd, is verliefd op hem. Ze kreeg de afgelopen tijd alle maal brieven waarvan 2e denkt, dat ze door de kapi tein zijn geschreven. Die weet echter nergens van, want de brieven zijn ver stuurd door een matroos, de Rooie (Peter van Leeuwen). Die deed dat uit medelijden met Maria, omdat ze alleen aan de kade achterbleef. Ma ria's moeder (Agaath van Dijk) is fel tegen op een eventueel huwelijk tussen haar dochter en de kapitein. Ze vertrouwt zeelieden niet omdat ze met een zeeman ge trouwd is. In het script zijn dus alle in grediënten voor 'verwarring en een happy end aanwezig. De Rooie moet samen met zijn maat Sjuul (Jan Scholte) alles recht zien te breien zon der al te veel 'schade' aan te richten. De acteerprestaties waren goed. Een aantal acteurs zou onrecht worden aangedaan als ze niet apart worden ge noemd. An Pennings zette een levensechte oma neer; de altijd aanwezige zwijgende oma in de schommelstoel. Tot in de kleinste details was zij een oude vrouw. Ook Agaath van Dijk wist als de bazige moeder te overtuigen. Zij spéélde de moeder niet, maar was het. Een zelfde compliment krijgen ook Pe ter van Leeuwen en Jan Scholte. Met name de laatste wist als Vlaming de harten van de aanwezigen te stelen met zijn taalgebruik. Het was alleen jammer dat de musical op een enkel punt niet wat geactualiseerd is. Als Sjuul halverwege de mu sical zingt, dat hij een 'hip pie' wordt en vervolgens een grote pruik over het hoofd trekt is dat ouderwets en achterhaald. Hippies zijn er niet meer, een enkele uitzon dering daar gelaten. Daar voor had een recenter maat schappelijk verschijnsel kun nen worden genomen. Dat zelfde geldt ook een beetje voor het aanprijzen van het huwelijk als het hoogste goed. Voor veel (jonge) men sen heeft het huwelijk afge daan. Daardoor deed het stuk af en toe wat ouderwets en achterhaald aan. Al met al is door Toneel groep '71 en The Creed Sin gers een goede prestatie gele verd. Nu maar afwachten of de twee groepen aan een nieuwe productie gaan be ginnen. Het is in elk geval het overwegen waard. In het Schiedamse zolderthea ter de Teerstoof is vanavond en morgenavond het Theater Hollands diep te zien met 'De bruidssluier bloeit niet meer'. Het stuk, dat wordt gespeeld door Diana Dobbelrnan en Paul Beudel, is door de laatste geschreven. Het stuk draait om Roos en Johan. die allebei een mislukte relatie achter de rug hebben. Als ze elkaar ont moeten worden ze verliefd op elkaar, ni- - de angst voor een nieuwe mislukking is nadruk kelijk aanwezig. Hoewel ze apart blijven wonen, drukken ze steeds meer een stempel op elkaar. Onder die druk haakt Roos af. Als ze elkaar terug zien na enige tijd, raken ze weer in elkaar geïnteresseerd en gaan ze op zoek naai een nieuw begin. De voorstelling m de Teerstoof begint zowel morgen als van daag om negen uur. Vrijdag 11 november: 20.30 uur: Gebouw Harmonie Viaardingen. Damiet van Dai- sum met voorstelling 'Op het oog'. 20 30 uur: Filmhuis Harmonie Viaardingen. Filmvoorstelling 'Histoires extra ordinaires". 21.00 uur: Teerstoof Schiedam. Voorstelling Theater Hollands Diep met 'De bruidssluier groen niet meer*. 21.30 uur: Filmclub Schiedam in de Teerstoof. Filmvoorstel ling tekenfilm 'Wizards' van Ralph Bakshi. 23.00 uur: Discotheek Pee Dee Viaardingen. Optreden Ameri kaanse soulformatie Detroit Emeralds. Zaterdag 12 november; 14 30 uur: Teerstoof Schiedam. Poppentheater Komedie Fan tasie met 'Hei, hei, hoe zit dat?'. 2000 uur: Stadsgehoorzaal Viaardingen. Toneelgroep Othello uit Schiedam- 20.00 uur Filmhuis Rood Viaardingen in het Weeshuis. Filmvoorstelling 'Le dernier metro' van Francois Truffaut, 20.15 uur: Immanuelkerk Maassluis. Jubileumconcert KNA Maassluis met het Rot terdams Jongens Koor. 21.00 uur: Theater de Teer stoof Schiedam. Voorstelling Theater Hollands Diep met 'De bruidssluier groeit niet meer'. Zondag 13 november: 15.00 uur. Visserijmuseum Viaardingen. Concert door Emsttfctolz (clavecimbel). j n - .-i; Lucardi (links) en Boèc „Het peil van de muzikanten stijgt" KNA zit in de eredivf sie op muziekgebied. De Maassluisse harmonie Kunst Na Arbeid (KNA) is een bijzonder muziekgezelschap. Het orkest loopt vrij wel nooit marsen op straat en weigert ook nog bij een dergelijke gelegenheid een uniform aan te trekken. Een stelletje ongeregeld, dat al toeterend door de stra ten van Maassluis trekt? ,In het geheel niet", vindt penningmeester J.S. Lucardi, „We gaan wel uniform ge kleed ais we een mars lopen, dus allemaal een blazer en een broek, maar geen echt uni form. We zijn een muziekvere niging", legt de vijftiger vrien delijk uit. „De drumbands en de majorettenkorpsen hebben op straat de taak van de mu ziekverenigingen overgeno men", licht hij toe. „Wij repe teren hard en geven uitslui tend concerten. Als het even kan binnen, maar 's zomers ook wel eens buiten." Jeugddirigent L. Boer knikt ter ondersteuning. „Bovendien moet je op honderden guldens onkosten rekenen, als het korps in de regen loopt", vult hij aan. Dat wil overigens niet zeggen, dat KNA nooit uniformen heeft gehad. Enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog wer den de eerste aangeschaft- Tot 1976 werden de keurige uni formen gedragen en indien nodig aangeschaft. Toen in dat jaar de kleding weer moest worden vervangen, heeft men ervan afgezien. Jubileumconcert De Maassluisse harmonie Kunst Na Arbeid geeft zater dag 12 november, omdat het gezelschap 65 jaar bestaat, in de Immanuölkerk in Maassluis een jubileumconcert. Hieraan werkt het Rotterdams Jon genskoor, onder leiding van Freek Velders, mee. Het koor treedt dan voor het eerst op met het onlangs gevormde or kest. Het concert begint om acht uur. Het 65-jarig bestaan wordt niet op een andere manier gevierd. „Geen receptie", zegt Lucardi. „Dat kost alleen maar geld. Als we geld moeien uitgeven, dan doen we dat liever vooi de leden." Van de harmonie vereniging van Shell heeft KNA, omdat 2ij jubileert, een redelijke som geld gekregen. Daardoor kon het slagwerk van de vereniging worden aangevuld. Als tegenprestatie moet het korps volgend jaar een keertje spelen op het sportpark van Shell bij de Vijfsluizen. De harmonie werd in 1918 op gericht als Van der Lely's fan farekorps Kunst Na Arbeid en was ook verbonden aan de ge lijknamige touwfabriek. Elf jaar na de oprichting werd de fanfare een harmonie: het korps werd uitgebreid met houten blaasinstrumenten. Veel instrumenten heeft de harmonie overigens in 1944 onvrijwilig moeten afstaan aan het stafmuziekkorps van de Wehrmacht. De drumband, die toen nog bij de drumband hoorde, maakte zich twintig jaar geleden los van het mu ziekgezelschap en gaat sinds die dag onder de naam 'Het wapen van Maassluis' door het leven. Sinds 1976 staat het muziekge zelschap onder leiding van André Glotzbach, een voorma lig lid van de Koninklijke Mi litaire Kapel. „Door Glotzbach is het korps beter gaan spe len", menen Lucardi en Boer. „Niet alleen het peil van de se- niorengroep is gestegen, ook dat van de leerlingen." Ook het feit, dat de leerlingen allemaal naar de muziekschool gaan, is daarvoor illustratief Boer heeft er als instructeur van het jeugdkorps vrijwel da gelijks mee te maken. „De theoretisch kennis wordt steeds groter bij de jonge leer lingen. Hun opleiding is gede- gener dan bij ons vroeger, maar de resultaten zijn cr dar ook naar." Op dit moment speelt KNA in de 'klasse uit muntendheid', met andere woorden: eredivisie op muzi kaal gebied. Volgens Boer is ep dit mo ment, dankzij Berdien Steo- berg, de dwarsfluit het mees populaire instrument onder de jonge muzikanten. De hoi het minst. KNA heeft veel jeugdleden en kan wat dat be treft de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. Schiedam De aardbeving trilde tot in Schiedam door. Een flatbewoner, twaalf- hoog op het Schubertplein, alarmeerde dinsdagochtend half twee de politie, die na tuurlijk niets kon vinden. Want bij een enkel schokje bleef het. Pas enkele uren later werd duidelijk, dat het de Belgische aardbeving moest zijn geweest, die de flatbewoner deed trillen. Het KNMI reageerde laconiek: „Ach, zoiets hebben we elke vijftig jaar." En toch, toen 's avonds het ontwerp voor een Schiedams rampenplan aan de orde werd gesteld in het stad huis, spraken de commisstele- den er opmerkelijk serieus over. Het was een gewichtig thema- Het wil met rampenplannen wel eens zo zijn. dat zij worden afgeschilderd als uitwassen in een uitgebreid net van hulp- voorzieningen. 't Is leuk dat je 't hebt, maar wat moet je er mee? Schiedam was de eerste gemeente niet geweest, waar over rampenplannen gespro ken zou zijn als over de be faamde 'richtlijnen in oorlogs tijd'. Een niet gering aantal mensen noemt deze, 38 jaar na de Tweede Wereldoorlog, lachwekkend. Gistermorgen, in bus 38 (want de treinen reden niet), twee vrouwen kletsten met elkaar over van alles en nog wat. „Ze hebben nu een rampenplan! Waar gaan we naartoe? Krij gen we dan oorlog?" Die vraag klonk ernstig, maar toch moesten de twee dames la chen. Tikje nerveus. Zo is dat met rampenplannen. Zij maken mensen bang. En toch kan een zichzelf respecte rende overheid er niet aan ontkomen om zo'n plan te ma ken. Want stél je toch eens voor... Die aardbeving... En dan twaalfhoog... Treinramp Arie Verlinde van de PvdA refereerde aan de Schiedamse treinramp van 1976. De tien tallen hulpverleners gingen perfect te werk, er was een noodcentrum, er was een goe de coördinatie, en dat allemaal zonder rampenplan en toch zeiden de deskundigen na af loop, dat de hulp hier en daar beter had gekund. Juist dit soort constateringen leidt er al gauw toe, dat de behoefte aan een rampenplan groeit. Treinramp, aardbeving of oor log, het zijn van die dingen die ver van je bed lijken, maar wie weet wat de mensheid nog voor zichzelf in petto heeft? Hoe begon het ook weer, dat gedoe met rampenplannen? Er was eerst die gifwolk van de Shell, nu twintig jaar geleden, die leidde tot de oprichting door Kor Kegel van het CAR, het Centraal Aktiecomité Rijnmond, later min of meer opgegaan in het MAN van Remi Poppe. Het leidde tot een bloei van de mi lieubeweging. En toen gebeur de er nog iets. In de Nieuwe Waterweg kreeg een tanker een aanvaring, tegenover het Hoofd in Schiedam. De Water weg zag zwart. Ontploffingsge vaar. Een ramp dreigde. Toen is men echt aan rampenplan nen gaan denken, want de overheden in dit gebied voel den zich ineens in de hoek ge drukt. De hulpverlening bleek zo moeilijk. Dat kon beter alle maal vooraf geregeld worden. En eindelijk is men hier en daar zover. Alle gemeenten in Rijnmond trekken eraan. Schiedam deed het deze week (de fractieleiders gingen met het ontwerpplan akkoord) en in Maassluis komt het 24 no vember aan de orde: dan is er een informatieavond ïn het stadhuis aan de Koningshoek. Sabotage Nu staat niet alles in zo'n ram penplan, hoorden de fractielei ders in de Schiedamse ge meenteraad deze week van loco-burgemeester Reinier Scheeres. Hoe bijvoorbeeld de schoolhoofden, de peuterleid sters, de bejaardenoorden en de crèches geïnstrueerd moe ten worden in geval van een ramp, staat er nog met in. Hoe de hulpverleners zelf (vaak honderden mensen) in geval van nood aan hun 'natje en droogje' moeten komen, staat er evenmin in. Beide vragen werden gesteld door Gerard Verhulsdonk (VVD). Hij kreeg als antwoord, dat dit soort specifieke maatregelen apart op een rij worden gezet. Behalve het rampenplan wor den ook rampbesirijdingsplan- nen gemaakt, die alleen be stemd zijn voor de gemeente lijke diensten, politie en brandweer. Dat zijn geheime instructies. Die bestrijdings- plannen worden niet openbaar gemaakt, want (stel, 't is oor log) eventuele saboteurs weten dan precies hoe zij de hulpver lening kunnen stagneren. CDA-woord voerster Riet Lambaigen vond het wei vreemd, dal in het rampen plan niet wordt gerept over het inschakelen van de ge meenteraad in geval van een ramp. Niet dat de raad al die manschappen te eten moet ge ven, maar hij is als stadsbe stuur verantwoordelijk en hij moet er dan toch van weten, vond mevrouw Van Lambai gen. Scheeres zei dat ook dit soort dingen in die vertrouwe lijke bestrijdingsplannen wor den geregeld. Puntje van Herman Noorde- graaf (PSP/PPR) vond nog, dat radio Rijnmond moet wor den ingeschakeld. En brand weercommandant Arie Metaal vertelde, dat de Bescherming Bevolking niet per 1 januari 1984 wordt opgeheven maar een jaar later, en dat heeft consequenties voor de taken, die de brandweer er in geval van een ramp bij krijgt. En toen ging men over tot de van de dag. Er deden zich geqp rampen voor. 'Ti t if I Stukken van daken en schoorstenen belandden dinsdagochtend op het wegdek van de Rue des Bons Buveurs. Een aardbeving. Het was in Luik, maar dat is alweer wat dichterbij dan Californië of Italië of Turkije. !n Schiedam trilde er deze keer ook iets na. Om dit soort dingen maakt het stadsbestuur een rampenplan. Hoek van Holland Sinter klaas doet zaterdag in Hoek van Holland zijn intrede in het Westland. H»j wordt omstreeks half twee pr- s*oomboc-* aan de Berghavt.i vjrwachi De meeste Wesuandse genreenten verwelkomen de Sint een week later. De Goedheiligman en zijn knechten maken na aankomst in De Hoek een rijtoer langs het koopcentrum. Deelraads voorzitter dr. ir. P.J.A.L. de Lint zal het Spaanse gezel schap vervolgens bij de deel raadssecretarie toespreken. Daarna is er in gebouw De Hoekstee ter afsluiting een feestprogramma voor kinde- Schiedam Er is een bedrag van 110.000 gulden nodig om op het Schiedamse industrieterrein Nieuwe Water wegstraat waterleiding- en gasbuizen aan te leggen voor bedrijven, die zich daar gaan vestigen of hebben geves tigd. Voor het uitbreiden van het elektriciteitsnet op het industriegebied werd vorig jaar al een krediet van 360.000 gulden gevoteerd voor de bouw van een trans formatorhuis. Schiedam De PvdA'ers Wim Oomen en Lou van der Stel ruilen van zetel in de commissies ruimtelijke orde ning en sociale zaken en cul tuur, Van der Stel verlaat de 'harde sector" en gaat het 'zachte' welzijnswerk doen, Oomen gaat juist de meer con crete zaken behartigen. Deze wissel heeft de PvdA volgens een woordvoerder niet toegepast, omdat er problemen in de fractie zouden zijn over de belangenbehartiging. Ge doeld wordt hierbij op de af wijkende visie die Oomen aan vankelijk had op de stichting Sjop in relatie tot de Trechter Hierover was de PvdA-fractie verdeeld. Er zou sprake van zijn, dat Oo men niet langer sociale zaken wil doen als Schiedams politi cus. omdat het onverenigbaar zou zijn met zijn functie als ad junct-directeur van de sociale dienst in Viaardingen. Viaardingen De afdeling voorlichting op het stadhuis werkt momenteel aan de nieuwe editie van de ëe' meentegïds, die in februan of maart moet verschijnen. Alle verenigingen en instel lingen die in de huidigè uil* gave staan zijn aangeschre ven met het verzoek hun vermeldingen te controleren en eventueel te rectificeren- Ook verenigingen of instel lingen die tot nu toe niet in de gemeentegids zijn ver meld kunnen in de nieuwste editie worden opgenomen- Wie nieuwe opgaven of wij zigingen heeft kan zich tot en met dinsdag 15 november melden bij de afdeling voor lichting op de gemeentese cretarie, Westnieuwland telefoon 355888 toestel 279-1 Vederlichte f o<o ?s?ei6 Oo-owóo^ port

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2