20 ROTTERDAM Graaf Florisstraat blijft zoals hij is GRAAG4SEDAAN. BEL VOOR 010144144 BOOY CLEAN: Spanning bij PTT"ers stijgt 'Kotsmisselijk van 'Ommoord en Randweg' zelfstandig Cuba gaat met vrachtdienst weg uit Rotterdam Raad stemt verdeeld: 'Regeling cheques niet water dicht' Bestuurders 'parkeren' tram en bus Ook Utrecht wijkt uit naar illegale stort PCC-directeur: pluSdsb Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 11 november 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De Graaf Floris straat blijft zoals hij is: half af gesloten. Een klemmend be roep van tien bedrijven in de straat om de verkeersbelem- merende maatregelen onge daan te maken haalde het in de gemeenteraad niet. Met 23 tegen 21 stemmen besliste de raad over de toekomst van deze bedrijven. Namens de meerderheid van de PvdA zei mevrouw Y.M. de Rijk, dat de bereikbaarheid van de bedrijven in de straat uitstekend is en dat er dus geen enkele aanleiding is om de straat te veranderen. J.H, Kerstholt van de VVD stelde daartegenover, dat het de be drijven slecht gaat. Zelfs al is de gedeeltelijke afsluiting daar niet de hoofdoorzaak van, dan nog vond hij dat weer open stellen de bedrijven een steun tje kon geven. Hij deed het voorstel de straat weer twee zijdig open te stellen. Bij de PvdA waren het slechts wethouder drs.R. den Dunnen en A.Zevenbergen, die von den, dat er iets aan de ontslui ting van de bedrijven moet worden gedaan. „Nu wonen en werken evenveel prioriteit heeft gekregen, zou je op zijn minst de scherpste kantjes van Rotterdam De gezond heidscentra Ommoord en Randweg: krijgen een stichtingsvorm. Daar mee hoopt de gemeente, die de centra tot nog toe runde, van de tekorten af te komen. Voorlopig moet de gemeente nog zo'n drie ton aan de cen tra blijven bijdragen. Alleen de WD stemde tegen. De lange discussie over dit on derwerp was te wijten aan het feit, dat wel dedze privatise ring aan de orde was, maar de algemene nota over privatise ring nog niet in de raad was behandeld, ondanks een toe zegging van het college dit in oktober te doen. B.F. Bohré vroeg namens CDA en VVD om die reden uitstel van de behandeling- Wethouder WJ. van der Have wilde van uitstel niets weten, ^mdat de verzelfstandiging van beide gezondheidscentra vóór I januari rond moet zijn wil Rotterdam niet nog een miljoen extra op de centra ver liezen. Na de belofte van het college de nota privatisering tijdens de begroting apart aan de orde te stellen, zag het CDA van uitstel van de behandeling af. Miskleun Het VVD-raadslid mevrouw N. van der Pol-van den Dorpel noemde het opzetten van ge meentelijke gezondheidscentra in 1975 een miskleun. „De bei de centra hebben de gemeen schap veel geld gekost", zei zij. Ze vond, dat de particuliere gezondheidszorg, die veel overheidsgeld kost, niet nog eens geld aan de gemeente mag kosten. V.F. Tromer van het CDA vond het onbegrijpe lijk, dat niet eerder is ingegre pen. Hij deed het voorstel, dat de centra Rotterdam vanaf 1987 geen geld meer mogen kosten, W.'Vleugels van de PvdA wees erop, dat er al jaren wordt ge sproken over een concurren tiebeding, dat het artsen uit de centra vrijwel onmogelijk maakt zich later zelfstandig in de wijk te vestigen. In een voorstel vroeg hij de stichtin gen niet eerder officieel in het leven te roepen, voordat de artsen zo'n concurrentiebeding hebben ondertekend. Wethouder Van der Have ant woordde op de vragen, dat het bijna onmogelijk is om in 1987 van de tekorten van de ge zondheidscentra af te zijn, maar wilde daar wel naar stre ven. Met de eis van de PvdA over het concurrentiebeding, had hij weinig moeite. De WD had met dat laatste juist grote moeite, omdat de hele verzelfstandiging door de art sen getorpedeerd kan worden, als zij weigeren een concur rentiebeding te ondertekenen. Daarom stemde de VVD ten slotte tegen de verzelfstandi ging. de afsluiting af moeten halen", aldus de heer Zevenbergen, die ook de mening van Chr.G. Faasen van D'66 vertolkte. Bij de stemming bleek D'66-wet- houder M.J.D. Jansen het niet met zijn tractiegenoot eens. Het voorstel van de heer Ke rstholt kreeg alleen steun van CDA, VVD, SGP, de twee Pvd A-leden en de heer Faasen en was daarmee verworpen. Rotterdam De provesorisch ge troffen regeling met de stakende chauffeurs het geldverkeer op gang te brengen, is volgens de PTT-directie niet voor de volle hon derd procent wa terdicht. „Vier van de vijf mensen, en in hef gelukkigste geval negen van de tien mensen, kunnen wij aan hun geld helpen. Maar des ondanks zullen er mensen uit de boot vallen", al dus adjunct-direc teur H.R.Hellinga van het Rotter- damse postdis* trict. De stakende chauffeurs beslo- PTT-directie: ten gisteren om de geldwagens weer te laten rij den en kasche ques en giro-be taalkaarten via de postbode bij de mensen thuis te doen belanden. Voor de bestellin gen van de ver schillende giro kantoren heeft de PTT-directïe een alternatieve route in het leven ge roepen. Postauto's zullen vanaf Leeuwarden, Arn hem en Den Haag alle postkantoren in het land bedie nen, dezelfde wa gens nemen kaar ten weer mee te rug. „Hiermee proberen we te voorkomen, dat mensen zonder cheques komen te zitten", aldus Hel- linga. Het verzilveren van zichtcheques van de GSD en de verschillende be- dri j fsverenigin- gen als het GAK en Detam kan volgens Hellinga meer problemen met zich meebren gen. Rotterdam De spanning onder de PTT'ers in het Rotterdamse postdistrict groeit, nu steeds vaker besmet werk wordt aangebo den bij de verschillende regiokantoren. Het tijdschriften, k] kran- gaat voornamelijk om ten en radio- en tv-gidsen. Maar ook overheidsdiensten als het Dordtse GEB zoeken de alternatieve routes - met mede weten van de PTT-directie - op. „De druk op de bond vanuit het Rotterdamse postdistrict mee te staken is groot", aldus actieleider Toon Muller gisteravond na een personeelsbijeen komst met PTT'ers in Dordrecht. Op een landelijke vergadering, vanmiddag in Zoetermeer, wordt besloten of de staking bij de PTT wordt uitgebreid tot ook de kleinere kan toren. In het uiterste geval betekent dit dat er in het land een achtduizend stakende postamb tenaren bijkomen. Het actiecentrum van de de stakende chauf feurs aan het Delftseplein werd gisteravond overspoeld met telefoontjes van kaderleden uit het hele postdïstrikt, die 'illegale aanlevering' meldden. Veelal behelsde het aanlevering van postzakken, die eigenlijk thuishoren op het nu verlamde centrale punt op het Delftseplein. Woede wekte gisteren ook een wagen van de Telegraaf, die kranten wilden afleveren bij de stakers. De chauffeur vroeg de blokkade 'even te onderbreken', zodat hij zijn kranten kwijt kon. Stakers zonden, de man weg. Medische zendingen van ziekenhuizen baren de stakers steeds meer zorg. De stapel past wordt met de dag dikker. In voorgaande dagen heb ben de chauffeurs al de nodige brieven gevon den, die in medische zendingen niet thuis ho ren. In overleg met de directie van het postdis- trikt worden eventuele maatregelen overwo gen. Er wordt onder meer gedacht aan een strikte controle, waarbij bevoegde beambten brieven openen om de werkelijke inhoud te be kijken. Niet dicht geplakte brieven en rouwcir- culaires worden nu al door postende stakers ge controleerd. Beleid minister schofterig' Rotterdam Trams en bussen van de RET bleven vanmorgen staan, omdat de be stuurders deelnamen aan een demonstratie ve vergadering op het Zuidplein. Pas tegen twaalven reed het Rot terdamse openbaar vervoer weer 'stipt' op tijd. Het verzoek om de voertuigen te parkeren werd vanmorgen even na negen uur gedaan door de centrale posten van de RET. Dat op verzoek van het actie comité. Bussen en trams, die in het noor delijk stadsdeel rijden, verzamelden zich op het Weena. Zuidplein was het centrale punt voor de voertuigen, die op zuid rijden. De metro werd niet uit gebruik genomen, onder meer om collega's vanaf het noordelijk stadsdeel naar het Zuidplein te* vervoeren en het streekvervoer vanuit de regio niet in het ge drang te laten komen. Desondanks werd het streekvervoer toch ge troffen toen twee RET- bussen de uitgang van Tientallen trams en bussen legden het verkeer op het Weena lam het busstation van West-Nederland op het Delftseplein blokkeer den. Honderden chauffeurs werden op het mistige en koude Zuidplein toe gesproken door onder meer vakbondsbestuur der Siep Dorenbos van de AbvaKabo. De bij eenkomst werd buiten gehouden, omdat het Theater Zuidplein door stiptheidsactie van het personeel daar de deu ren gesloten hield. Botterdam „Schofterig." Zo noemt directeur J. Booij de aangekondigde opzegging van de lozingsver gunning, een plan van minister Smit-Kroes, genoemd. Volgens de directeur van Booy Clean heeft de politiek zijn bedrijf als zondebok gekozen, terwijl elders in de Rotterdamse haven illegale lozingen volop doorgaan. Volgens Booij komt door de te verwachten maatregel van de minister de werkgelegen heid van 35 man op de tocht te staan. Bovendien twijfelt hij er niet aan, dat een ge deelte van de eigenaars van de 600 schepen die normaal gesproken zijn bedrijf aan doen, nu zelf illegaal de schoonmaak ter hand gaan nemen. Schandalig noemt de direc teur tevens, dat de minister zijn bedrijf heeft uitgesloten van deelneming in een te bouwen ontvangstinstallatie voor afvalstoffen uit de Rot terdamse haven. Volgens Booij is door deze maatregel anderhalf miljoen gulden aan ondermeer research voor niets uitgegeven. De maatregelen van de mi nister hangen samen met be schuldigingen dat het schoonmaakbedrijf door ille gale lozingen het havenslib van de Rotterdamse Geulha ven zou hebben verontrei nigd. Daarover loopt nog een strafzaak tegen het bedrijf. Rijkswaterstaat liet vorige maand al beslag leggen op het bezit van Booy Clean, om de schoonmaakkosten te be talen. Rotterdam Na verschil lende Rijnmond-gemeenten laten nu ook twaalf gemeen ten in Utrecht sinds gisteren huisvuil achter op een ille gale stortplaats in Groene- kan, een dorpje in de huurt van Utrecht. De gemeentebesturen, waar- onder die van de gemeente Utrecht, besloten tot deze maatregel, omdat het over- laadstation van de gemeen ten overvol is. Door de stipt heidsactie bij de AVR komt maar een mondjesmaat con tainers terug naar het sta tion. De bergruimte biedt Utrecht een week soelaas. Dagelijks wordt er duizend ton huis vuil gestort, ruim honderd vuilniswagens. De DCMR, de milieudienst van Rijnmond, heeft hekend gemaakt dat zij de illegale stortplaatsen in de Rotter damse regio oogluikend zal toestaan. „Het is beter het vuil op deze wijze te bergen dan het met gevaar voor de volksgezondheid op straat te laten staan", aldus een woordvoerder van het open baar lichaam. Amsterdamse haven bood lager tarief Rotterdam De Cubaanse staatsrederij Empresa Navega- cion Mambisa heeft haar dienst mei conventionele vrachtschepen van Rotterdam naar Amsterdam verplaatst. Het gaat om zeven tol acht schepen per jaar en een jaar lijkse hoeveelheid lading van zo'n 50.000 ton (het grootste deel betreft stukgoed naar Ha vana). De Cubanen hebben dat be sluit vooral genomen omdat Amsterdam een lager stuwa doorstarief (ruim 15 procent) aanbood; aan de andere kant hebben ook doelmatigheidso verwegingen meegespeeld. Het Amsterdamse stuwadoors be drijf Combined Terminals be handelt reeds vanaf 1975 de volcontainerdienst, die Mam bisa tussen West-Europa en Cuba onderhoudt (12.000 ton containers per jaar en eenmaal per drie weken een afvaart). De rederij heeft al haar activi teiten volgens de directie van Combined Terminals het liefsi in één hand. De Mambisa-schepen werden in Rotterdam bij het stuwa- doorsbedrijf Felshaven aan Waalhaven Pier 1 gelost en geladen: het bedrijf dat finan ciële problemen heeft en sinds enkele weken met de gemeen te Rotterdam onderhandelt over verkoop van de loodsen e.d. (om ze daarna weer te hu ren). De Rotterdamse havenwet houder drs. Roel den Dunnen wist weken geleden al dat de door Bram Oosterwijk Amsterdamse haven de Cuba nen een laag tarief had aange boden. „Van onze kant hebben we toen Felshaven en ook an dere stuwadoors in Rotterdam benaderd met de vraag wat er aan te doen was, maar ieder een zei me dat er met een der gelijk laag tarief in Rotterdam absoluut niet te werken viel", aldus Den Dunnen. Overigens ziet de wethouder op de wat langere termijn goe de mogelijkheden om Cubaan se lading met name fruit via Rotterdam te leiden. Cuba exporteert jaarlijks flinke hoe veelheden fruit naar Oost-Eu ropa en de gemeente gaat ini tiatieven ondernemen om de Rotterdamse haven daarbij als aanvoerpunt in te schakelen. In februari volgend jaar komt een Cubaanse missie in Rotter dam over deze zaak praten. Cuba verkoopt op dit moment aan Nederlandse afnemers per jaar ongeveer 20.000 ton ei- trusfruit; het wordt gelost bij Müller-Thomsen aan de Mer- wehaven. Rotterdams burgemeester dr. Bram Peper, die in augustus van dit jaar met een kleine de legatie (gemeente en bedrijfs leven) in Cuba op bezoek is geweest, hoorde daar toen dat Mambisa op dat moment reeds min of meer besloten had de vrachtdienst uit Rotterdam te rug te trekken. Zijn commen taar nu: „Ons hoofddoel was destijds niet om ladingstrornen hierheen te halen, maar om Rotterdam als handelscentrum voor Cubaanse produkten te promoten". Rotterdam De directeur van het Projectcoördinato rencollectief (PCC), Fred de Ruiter, heeft in felle be woordingen zijn ongenoegen geuit over de houding van de dienst midden- en klein bedrijf en de secretarie-afde ling voor economische za ken. Tot twee maal toe zei De Rui ter in de raadscommissie voor stadsvernieuwing, dat hij kots misselijk wordt van alle als zodanig betitelde verwijten, die de mensen van economi sche zaken maken over de projectgroepen, van waaruit de stadsvernieuwing wordt gere- geld. Van de zijde van de onderne mers uit het midden- en klein bedrijf is onlangs in een com missievergadering voor econo mische 2aken enige stampij ge maakt over de vermeende te genwerking van projectgroe pen. Groepen, waarin stads vernieuwingsambtenaren en bewoners samen de wederop- houw van nun wijk proberen voor te bereiden. Onder voorzitterschap van wethouder Roel den Dunnen kwamen de 'economische' po litici tot de conclusie, dat de projectgroepen de onderne mers te weinig kansen bieden om hen een voortbestaan in de stadsvernieuwingsgebieden te garanderen. De Ruiter, directeur van het overkoepelende orgaan van alle projectgroepen in Rotter dam, gaf gisteren tegengas. Dat deed hij toen de voort gangsrapportage 'problemen midden- en kleinbedrijf in stadsvernieuwingsgebieden' aan de orde kwam. Nadat een vertegenwoordiger van de dienst midden- en kleibedrijf daar een korte toelichting op had gegeven, werd de PCC-di- recteur van het ene op het an dere moment heel erg boos. „Ik word er kotsmisselijk van, wanneer ik al die verhalen hoor van economische zaken, dat stadsvernieuwing er de oorzaak van is, dat er proble men zijn bij ondernemers. Ik baal enorm van kreten als 'woonproco's' (proco=project- coordinator, red.). Er vindt een voortdurende beeldvor ming plaats, dat voor bedrij ven in de stadsvernieuwing geen ruimte geboden wordt. Daar erger ik me aan." De Ruiter, die wel vaker de moed heeft getoond om zónder ingewikkelde termen gewóón te zeggen wat hij bedoelt, ging onverkort verder met het ui ten. van zijn ongenoegen: „Een tweede punt van irritatie is het feit, dat door economische zaken thans de indruk wordt gewekt, dat het allemaal wel beter zal gaan met de stadsver nieuwing, wanneer vertegen woordigers van het bedrijfsle ven in de projectgroepen zit ting krijgen. Dat is pure stem mingmakerij van economische zaken, waar ik niet goed van word." Wethouder Pim Vermeulen per traditie minder fel in 2ijn bewoordingen merkte op, dat 'er geen sprake van verbe tering kan zijn als de projeet- groepenstructuur veranderd wordt overeenkomstig de ver langens van de ondernemers'. „Het is natuurlijk een karika tuur te suggereren, dat de pro jectgroepen zich alleen bezig houden met de vvoonbelangen in een wijk", aldus Vermeu len. Van de aanwezige raadsleden was er één - PSP-er Nelis Oos terwijk - die ook bij die ge wraakte commissievergade ring voor economische zaken had gezeten, Oosterwijk kon zich nog her inneren, dat 'er toen gezegd werd, dat stadsvernieuwing oogkleppen voor had'. In hoe verre hij daartegen geprotes teerd had temidden van de club ondernemers en ambte naren van economische zaken, repte de PSP-er met geen woord. Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriend in misschien. Breng daar even Naanj;_ verandering in. Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst i PQsi en goed beloond! Want voor die kleine» e: moeite krijgt u een verzilverd 0oApia, miniatuur van de Laurenskerk. 'JUflg- als:_ m oio,-.?en"*>ile I f""»'Uur«ndeia Adres I P°sla,dB-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4