22 RQTTEÜDAM Rotterdam Airlines lokt zakenmensen met 'zacht eitje' Graaf Florisstraat open? De PvdA is niet gek.... Een jaar en tbr voor doodsteken vriendin Sfc RET laat scholen abri's adopteren Een week van 605 schepen KRONIEK EN KRITIEK Rotterdam op expositie in Houston Horloges gestolen Voetganger zwaar gewond Partij vuurwerk in beslag Gemeentewerken plat, secretarie 'stipt' Acties op stapel bij Cabot Weer arrestaties in vals-geldzaak Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 11 november 1983 KW Rotterdam In de Ame rikaanse stad Houston wordt dinsdag een grote tentoonstelling geopend over de technologie van kolenwinning, waar de gemeente Rotterdam sterk vertegenwoordigd zal zijn. Het gemeentelijk Haven bedrijf verzorgt er samen met een aantal particu liere bedrijven een pre sentatie onder het motto: Port of Rotterdam, the European Coal Port. Met het Havenbedrijf werken in Houston samen Frans Swarttouw bv, European Coal Stevedoring Compa ny en NEMAG bv. Rotterdam Tijdens het ge reedmaken van een zending is gisteren overdag bij een juwe lierszaak aan de Nieuwe Bin nenweg een doos met 297 hor loges gestolen ter waarde van 28 mille. Van. de daders ont breekt elk spoor. Rotterdam De 45-jarige En gelse zeeman J.A. Couthland heeft gisteren een schedelba- sisfractuur opgelopen door een aanrijding met een personen auto op de Eendraehtsweg. De voetganger is opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. Aangezien de toedracht van het ongeluk niet duidelijk is, vraagt de politie eventuele ge tuigen zich in verbinding te stellen met telefoonnummer 143144, toestel 3403. Rotterdam De Rotterdamse en Ridderkerkse politie heb ben gisteren in een woning aan de Rijksstraatweg in Rijs- oord 200 kilo en 2even dozen vuurwerk in beslaggenomen. Tegen de eigenaars is proces verbaal opgemaakt. Rotterdam De afdelingen bestrating en magazijnen van de Rotterdamse gemeentewer ken gaan maandag voor vier entwintig uur plat. Het ^aat om 260 man. De andere afde lingen blijven 'stipt' doorwer ken. De ambtenaren-vakbond Ab vaKabo heeft de staking van morgen aangekondigd bij het gemeentebestuur. Bij de secretarie-afdeling op het stadhuis staan vanaf maandag stiptheidsacties op het program. Het betreft hier de afdeling ruimtelijke orde ning en stadsvernieuwing, de bodes, de telefooncentrale, de reproduktie-afdelingen en de centrale schrijfkamer. De vier gezamelijke bonden hebben tot deze actie besloten. De effecten zijn volgens be stuurder Sieb Dorenbos van de AbvaKabo nog niet te voor spelen. Bij de RET en het streekver voer gaat het er woensdag we derom om spannen. Mogelijk gaat het openbaar vervoer er vierentwintig uur uit, anderen denken aan ue >pits, om be drijven, maar niet de reiziger te treffen. Rotterdam Bij het chemi sche bedrijf Cabot op de Bot lek staan acties op stapel, nu de onderhandelingen over een nieuwe cao zijn vastgelopen. Volgens districtsbestuurder peter van Emmenes van de Industriebond FNV doet Cabot 'best een aardig aanbod', maar is het voor de werknemers on verteerbaar dat het bedrijf bij voorkeur de arbeidstijdverkor ting in geld wil uitbetalen, „Wij willen roostervrije dagen, ornaat alleen op die manier er nieuwe arbeidsplaatsen ko men", aldus Van Emmenes. Verder wil de directie het sy steem van variabele werktij den afschaffen en de tijd-voor- tijd-regeling. Ook de Industriebond CNV is gekant tegen het uitbetalen van de arbeidstijdverkorting. Rotterdam De Rotterdam se rechtbank heeft een jarige 31-jarige Rotterdammer ver oordeeld tot een jaar gevan genisstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft in mei van dit jaar zijn 28-jarige minnares A.M. Tho- Rotterdam De politie heeft gisteren opnieuw drie arresta ties verricht in verband met het maken van drie miljoen valse Amerikaanse dollars. Aangehouden werden twee in woners van Heerlen (43 en 51 jaar) en een 53-jarige Maas trichtenaar. Twee van hen hadden falsifi- caten en onderdeeltjes van een nummerator in hun bezit. De drie worden voorgeleid aan de officier van justitie in Rotter dam. Op 14 oktober hield de politie al drie verdachten aan in deze zaak. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Directeur Andrê Verlinden (rechts) heeft gisteren, zittend in een vliegtuigstoel, de vliegplanrien van Rotterdam Airlines bekend ge maakt. Naast hem voorzitter M.A. van den Bos van de Kamer van Koophandel die de nieuwe lucht vaartmaatschappij alle goeds wen ste Rotterdam Met een reclamecam pagne vol beloften over extra comfort ('een zachtgekookt eitje, verzilverd- bestek, zilveren peper- en zoutvaat jes') probeert Rotterdam Airlines (RAL) zakenmensen uit het Water weggebied te winnen voor de nieuwe verbinding tussen Rotterdam en Lon den/Gatwick met een van een Belgi sche luchtvaartmaatschappij gehuurd toestel. Directeur André Verlinden (43) heeft overigens nog niet alle vereiste vergunningen van de Britse luchtvaartautori teiten in huis, maar hij is er zeker van dat hij die vóór het einde van de maand krijgt. Hij heeft inmiddels wel minis ter Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en burgemeester Bram Peper van Rotterdam uitgenodigd voor de openings- vlucht op woensdag 30 novem ber. De lijndienst begint een dag later met twee dagelijkse retourvluchten; half december volgt een derde vlucht, begin januari een vierde en in febru ari mogelijk een vijfde. Over de aantallen passagiers die hij voor zijn Gatwick- dienst verwacht, doet Verlin den geen uitspraken. De ver voerscapaciteit op de route naar Londen is thans al ruim voldoende. De komst van de RAL zorgt voor een uitbrei ding met ruim vijfhonderd stoelen. Verlinden waagt zich evenmin aan voorspellingen over het reizigersaanbod voor de lijn diensten naar Innsbruck (twee keer per week) en Bordeaux (een keer per week) die half december en begin januari worden geopend. „Ik durf het risico wel aan, maar het zijn uiterst dunne lijntjes", zei hij gisteren. Geen zorgen heeft Verlinden over de chartervluchten die hij met ingang van 3 december elke zaterdag naar Las Pairnas op de Canarische eilanden uit voert. De passagiers voor deze verbinding komen aan boord via zijn reisorganisatie die hij na de faillissementen van Christoffel Reizen en Vliegu- nie van de grond heeft getild. Geldschieters Geldschieters die onbekend wensen te blijven, hebben de financiële basis gelegd voor de RAL. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 25 miljoen gul den. Daarvan is vijf miljoen geplaatst en volgestort. Naar men zegt is het laatste bedrag voldoende, om de luchtvaart maatschappij (25 medewerkers in vaste dienst) tot april te la ten vliegen. De RAL-direeteur kent echter geen pessimisme: „Na zeven magere jaren zijn zeven vette jaren in aantocht!". Hij spreekt ook ongeremd over een reeks andere verbindingen, met het vliegveld Zestien hoven als thuisbasis: Luxemburg, Bazel, Hamburg, Manchester, Oslo, Kopenhagen, Genève. Turijn, Barcelona, Parijs en Nice. Tot eind maart heeft Verlin den slechts één toestel be schikbaar, een tweemotorige Boeing 737 van Trans Europe an Airlines in Belgiè, herdoopt in 'Delfshaven' ('Daar ben ik geboren...') en met de Neder landse registratie PH-RAL. Christoffel Reizen had inder tijd een financieel belang in deze chartermaatschappij. In april komt er een zelfde toestel bij. Beide vliegtuigen zijn voor onderhoud en repa raties aangewezen op de tech nische dienst van de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lingus in Dublin. Rotterdam Airlines is niet aan gesloten bij de IATA, de inter nationale organisatie van bur gerluchtvaartmaatschappijen. Het al in 1977 opgerichte be drijf heeft via de IJslandse luchtvaartmaatschappij Icelan- dair toegang gekregen tot een wereldwijd reserveringssys teem. De tickets van de RAL staan ook op naam van Ieelan- dair en geven daardoor toe gang tot lijndiensten van ande re ÏATA-maatschappijen. Gestrand Een poging van Verlinden om, met toestemming van de Rijksluchtvaartdienst (RLD), Twee tweedehands-gebouwtjes dienen de RAL voorlopig ais kantoor op Zestienhoven een laag toeristentarief op de KLM en haar dochter NLM dienst Rotterdam-Londen- CityHopper. De RAL is daar- /Gatwick te introduceren, is door verplicht de geldende begin deze week gestrand op I AT A-prijzen te berekenen, het verzet van drie Engelse Verlinden wil niet bevestigen luchtvaartmaatschappijen, de dat hij speelt met de gedachte, om een 'tienrittenkaart* met kortingen voor goede klanten uit te geven. „De mensen zullen de komende dagen nog veel meer geruchten horen hoe meer hoe beter", zegt hij. mas met messteken om het leven gebracht. De verdachte woonde met zijn vrouw en dochter in het zelfde huis als het slachtoffer en haar man. Het tweetal ging begin dit jaar met el kaar een relatie aan. Toen de vrouw na verloop van tijd niets meer van hem wilde weten, stak hij haar in blinde woede dood.De officier van justitie had twee jaar gevan genisstraf en tbr geeist. Rotterdam In de strijd tegen agressie en vandalisme wil de RET wachthuisjes van tram en bus, de zogeheten abri's, laten adopteren door scholen. Eerste be doeling is om de jeugd meer te betrekken bij het openbaar vervoer. Een aantal scholen heeft zich al enthousiast getoond over het plan volgens de RET. De eerste school die werke lijk tot adoptie is over gegaan is de eerste christelijke technische school aan de Gordel- weg. De geadopteerde abri is die van buslijn 45 aan de Bergsingel. De leerlingen zelf zul len de geadopteerde abri's geel verven. Ze zijn zelf vrij in de kleur die ze op de daklijst wil len aanbrengen en mo gen daarop ook een ei gen vignet aanbrengen. De RET stelt daarvoor een onderhoudspakket beschikbaar. Rotterdam In de afgelo pen week zijn in de Nieuwe Waterweg binnengekomen 605 schepen metende 5.304.670 brt. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Botlek en Europoort) 523 schepen, Schiedam 1, Vlaar- dingen 28, Dordrecht 17, Hoek van Holland 16, Zwijn- drecht 4 en overige havens 16. In hetzelfde tijdvak van 1982 kwamen binnen 622 schepen metende 4.914.466 brt. waar van 524 schepen bestemd waren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnen gekomen 28,277 schepen me tende 227.295.181 brt. tegen 29.483 schepen metende 237.021.287 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. Het is toch om je wild te ergeren, als je ziet hoeveel jpoespas zo'n college van B en W maakt over de sim pele wens van bedrijven aan de Graaf Florisstraat om de straat weer van twee kanten bereikbaar te ma ken. Het is of je deze politi ci vraagt van partij te ver anderen. De Graaf Florisstraat is niet meer dan een drie cen timeter lang streepje op de kaart van Rotterdam. Daaraan liggen een stuk of tien bedrijven, die het niet al te florissant gaat. Of daarom de straat weer aan twee kanten open kan, vroegen die tien bedrijven met dertig man personeel. Of je de PvdA en 'klein links' iets oneerbaars vraagt, 't Gaat mooi niet door, want de bedrijven hebben niet kunnen aanto nen dat het ze slechter gaat door deze verkeersmaatre gel. Het komt ook door de algemene recessie, het komt ook doordat het aan tal inwoners verminderd is, het komt ook doordat die bedrijven tot gevoelige bedrijfstakken behoren. Bij wethouder Jan Laan bewijzen bedrijven dat het ze slecht gaat kennelijk pas als ze echt kapot ge gaan zijn. Wat maakt het nu uit of het verminderde verkeer de oorzaak is van de teruggang, of allerlei andere omstandigheden. Vaststaat, dat een betere bereikbaarheid de kans op overleving vergroot, en al leen die factor moet al vol doende moeten zijn om wat soepel te zijn met de aan passing van maatregelen, waarmee niet iedereen even gelukkig is. IVIaar neen: in zijn niet te meten wijsheid besliste het college, dat die winkels in de Graaf Florisstraat geen stap tegemoet gekomen kan worden. Dan krijg je het in wezen politiek be schamende tafereel, dat over zo'n kwestie in de raad hoofdelijk gestemd moet worden over een mo tie van VVD'er Jan Kerst- holt, zelf middenstander, die een door de Dienst Mid den-en Kleinbedrijf voorge steld compromis een kans wil geven. Je houdt het niet voor mogelijk: daar over wordt dan met 23-21 afwijzend beslist; een uit slag die meer bij een poli tiek gevoelige halszaak hoort, dan bij een besluit, dat met een hamerslag af gedaan zou moeten kunnen worden. Gelukkig telt de PvdA- fractie nog twee realisten: wethouder Roel den Dun nen en raadslid Aad Zeven bergen. Van de wethouder voor economische aangele genheden verwachtte 't 46- ste overigens niet anders. Het is bovendien om je rot te lachen, dat over zo'n simpele kwestie zelfs nog verschil van mening kan bestaan binnen de twee mansfractie van D'66: raadslid Guus Faasen koos partij voor de bedrijven in de Graaf Florisstraat, wet houder Ries Jansen voor het collegestandpunt: trouw als immer aan zijn coalitiegenoten: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Het was trouwens toch weer een vergadering in kribbige sfeer. Bertus Boh- ré (CDA) had volstrekt ge- lij k* dat hij de behandeling van het voorstel tot reorga nisatie van de groepsprak- tijken Ommoord en Rand weg wilde uitstellen tot na de behandeling van de nota privatisering, die op komst is. Hem was nota bene toe gezegd, dat die nota in ok tober zou komen. Wethouder Ries Jansen probeerde nog wat draai end onder die toezegging uit te komen, maar wethou der Wim van der Have er kende ruiterlijk dat het Bohré begin september wel beloofd was. Hij gaf ook toe dat er ergens in de ver te inderdaad een relatie ligt tussen de reorganisatie van de gezondheidscentra en privatisering. En dan krijg je een moeilijke aan burgemeester Bram Peper, die dan terecht over de rechten van de raad waakt en dat uitstel wel wilde ge ven. Maar toen raakte wethou der Van dei; Have in een ze kere paniek, want bij uit stel van de behandeling kunnen de overeenkomsten niet tijdig worden gete kend en loopt de gemeente het risico straks een mil joen op de exploitatie van de gezondheidscentra te moeten bijpassen. Gelukkig wint dan de rede lijkheid het van het oppor- tunisme van de oppositie. Maar de vlam sloeg volle dig in de pan, toen Van der Have een motie van zijn PvdA-genoot Wim Vleugels moeiteloos overnam, waar in staat, dat de stichtings- acten pas mogen worden ondertekend als er met de betrokken artsen overeen komsten over het concur rentiebeding zijn gesloten. De VVD was furieus: hoe bestaat het dat de wethou der in één en dezelfde ver- gadering eerst geen uitstel van behandeling wil toe staan omdat dat de zaak op losse schroeven zou kun nen zetten, en vervolgens in dezelfde zaak akkoord gaat met een motie, die zelfs een ontbindende voor waarde voor de hele over eenkomst inhoudt, zo vroeg Nel van der PolVan den Dorpel pinnig. '4 Minus Polak (WD) ken schetste de motie Vleugels bovendien als 'stom', om dat de artsen het nu echt helemaal voor het zeggen hebben bij het stellen van nadere eisen. Immers: de raad is al door de bocht ge gaan. Wil de overeenkomst per 1 januari kunnen in gaan, dan moet de gemeen te alles toestaan wat artsen nog eisen. Hoewel Van der - Have weet, dat het sinds 1976 nog niet gelukt is met artsen overeenkomsten over het concurrentiebeding te ma ken, heeft hij nu een blin delings vertrouwen in de bereidheid van de dokters. Het maakt de wijze, waar op dit soort toch belangrij ke zaken in de raad wordt behandeld, knap griezelig. Ook hier ligt de oorzaak rechtstreeks bij de ruzie tussen de PvdA en VVD/CDA Als het commissiewerk normaal zou verlopen, had Bohré (CDA) kunnen we ten, dat er in de raadscom missie APO voor de nota over de privatisering een andere route was afgespro ken. Als het commissiewerk normaal zou verlopen, had den VVD en CDA Vleugels (PvdA) er in beperktere kring van kunnen overtui gen, dat zijn motie een domme manouevre is. En als het commissiewerk normaal zou verlopen, zou Peter van Agteren (PvdA) kunnen nalaten te hooi en te gras hautaine opmerkin gen te maken over de wij ze, waarop Peper vindt de orde te moeten handhaven. Het is belangrijker een de batje over de orde van de vergadering ordentelijk te laten verlopen en des noods wat te laten uitlopen om iedereen stoom te laten afblazen(zoals Peper pleegt te doen), dan onge geneerd voor te stellen (zo als Van Agteren interrum perend deed), dat er nu maar gauw gestemd moet worden omdat wel duide lijk is hoe de kaarten lig gen. Inderdaad, die kaarten la gen gistermiddag op 26 -18. Ongeduld verraadt alleen maar de arrogantie van de macht 't 46-ste.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6