ROTTERDAM Oogziekenhuis en Dijkzigt om integratieplan gevraagd Stiel iting j rhuis hi ilp nu officieel v anstart Toch nieuw postkantoor STATEN AKKOORD MET FUSIES ZIEKENHUIZEN DRECHTSTEDEN In Rotterdam en Vlaardingen Samengaan op langere duur 4Rotterdams Nieuwsblad M zaterdag flh* 12 november 1983 'Gehandicaptenzorg fantastisch, behalve als je je kind thuis hebt' Rotterdam/Vlaardingen Er zijn heel wat instellingen in ons land, die zich be- zighouden met gehandicaptenzorg. Er zijn ook tal van voorzieningen voor ge- 1 handicapte volwassenen en kinderen; I tientallen subsidieregelingen en andere vormen van materiële of immateriële hulp. Maar wie een gehandicapt of een ander 'probleemkind' thuïsheeft is heel wat slechter af. Het lijkt wel alsof dan vrijwel niets meer kan, of al die mooie voorzieningen ineens niet meer van toe- passing zijn. Het maken van de keuze om een gehandicapt kind zelf thuis op te voeden is juist daardoor een zeer moeilij- ke zaak. De laatste jaren is het beleid van de rijksoverheid er steeds meer op gericht, dat uithuisplaatsingen 20veel mogelijk worden voorkomen, en dat er vooral poliklinische hulp of dagbehandeling wordt gegeven. Toch komt het nog dagelijks voor, dat er kinderen uit huis moeten worden geplaatst omdat andere voorzieningen te kort schieten, vooral om- dat die zelden oog hebben voor de thuissituatie. „Er worden kinderen uit huis geplaatst omdat de ouders het water tot de lippen staat; omdat er nie- mand is die in het gezin eens assisteert of komt kij- ken. En dat is droevig, heel droevig", vindt de Schiedamse maatschappelijk werkster Twink Hoeksema. „De gehandicaptenzorg is fantastisch, behalve als je je kind thuisheht. zo lijkt het wel." Om juist aan dat aspect wat te doen is vorig jaar de Stichting Thuishulp Rijnmond opgericht. Dat ge- beurde nadat in 1981 een groepje ouders en instel* door Paul Houkes lingen de koppen bij elkaar hadden gestoken om te proberen, juist voor die situatie thuis iets te doen. Wat die gesprekspartners onafhankelijk van el- kaar al wel wisten kwam toen overduidelijk naar I voren; er zijn allerlei voorzieningen, behalve goede hulp voor mensen die hun kind thuishebben. Dat geldt voor assistentie bij allerlei opvoedkundige si tuaties. voor begeleiding van de ouders, maar ook voor heel praktische zaken als een avondje oppas, zodat de ouders eens samen naar de film kunnen, I Na veel praten kwam de stichting er. In die stich ting zijn zowel ouderverenigingen als gehandicap tenorganisaties gebundeld. TwiT Hoeksema werkt sindsdien voor twintig uur per week vast voor de stichting. Ze is voor dat werk door de SPZ, de sociaal-pedagogische dienst waar ze nog steeds in dienst is, 'uitgeleend*. Laten zitten „Ouders met een gehandicapt kind of een kind dat om andere redenen zorgen geeft zitten thuis met allerlei problemen. Hulpverlening buiten de deur is er genoeg, maar aan praktische dingen in huis komt het maatschappelijk werk niet toe. Er wordt bij hulpverleningsinstellingen best aardig met mensen gepraat, maar daarna laten ze hen er toch maar weer tot de volgende afspraak mee zitten. Er is vrijwel niemand die kan zeggen; laten we nou eens in het gezin gaan kijken hoe hei er daar aan toegaat", meent Twink „En het is m veel gevallen juist vreselijk belangrijk, zo nu en dan iemand in huis te hebben die een beetje assisteert met de kin deren, die ook eens ziet hoe een kind thuis funetio- icrt en die vanuit die situatie probeert mee te denken welke verdere maatregelen er genomen zouden moeien worden Je helpt op die manier niet alleen het kind, maar ook de ouders. En dat De Stichting Thuishulp is te bereiken bij de Sociaal-pedagogische Dienst, zowel in Rot terdam als in Vlaardingen. In Rotterdam is het centrale adres Avenue Concordia 39, tel. 111234, terwijl inwoners van Vlaardingen en Maassluis terecht kunnen op het adres Binnensingel 108, tel. 346517. ontbreekt er nog steeds aan: die hulpverlening is eenvoudig niet te krijgen. Was niet te krijgen, want de Stichting Thuishulp probeert juist dat onderdeel van de hulpverlening aan te pakken. Dat gebeurt door het inzetten van deskundige vrijwilligers, die in de meeste gevallen flink wat ervaring in de gehandicaptenzorg heb ben of die ai een tijdje bezig zijn aan een studie in de richting. Die vrijwilligers komen regelmatig bij de mensen thuis, spelen met de kinderen, assiste ren desnoods wat m de huishouding als de moeder daar door alle problemen met meer aan toekomt; ze zijn in elk geval zeer praktijkgericht en prak tisch bezig „De hulpvraag is erg gevarieerd", zegt Twink. „Soms is die hulp ook sterk pedagogisch gericht; bij ouders die orthopedagogische onder steuning bij de opvoeding van hun kind hard no dig hebben. Meestal gaal hel echter om puur prak tische zaken. Het kan alle twee." Sinds de oprichting is de stichting heel voorzichtig van start gegaan Veel publiciteit hjeeft Twink Hoeksema niet gezocht, omdat men eerst wilde af wachten of het idee zou aanslaan. Dat deed het: uit de contacten die de deelnemende ouderverenigin gen en instellingen al hadden kwamen gezinnen genoeg naar voren, die graag van de diensten van de stichting gebruik wilden maken. Ook het wer ven van een voorlopig bescheiden groepje gekwali ficeerde vrijwilligers leverde niet al te veel proble men op. En zo draait de stichting, die werkt voor geheel Rotterdam en de randgemeenten, maar ex clusief de eilanden, al weer een jaar. Volgende maand za! het besluit moeten worden genomen of het project definitief wordt voortgezet, maar nu al staat vast dat dat zal gebeuren. Hans Klop, lid van het dagelijks bestuur van de stichting en zelf ouder van een gehandicapt kind: „De financiering voor volgend jaar hebben we gelukkig rond; de SPZ heeft weer een garantie toegezegd voor de diensten van Twink. Die kan dus ook volgend jaar voor de stichting blijven werken. Op dc langere termijn ben ik redelijk optimistisch over de mogelijkheid Een van de vrijwilligers van de Stichting Thuis hulp, Jannie Passchier, in een hulpvragend gezin aan het werk. „Bij de hulpverlening wordt best aardig met de mensen gepraat, maar daarna la ten ze zich er toch weer mee zitten", aldus Twink Hoeksema. de stichting draaiende te houden. Ik denk dat we zowel uit particuliere fondsen als van de rijksover heid voldoende middelen zullen kunnen krijgen om te kunnen voortbestaan. Als je ziet wat er bij de andere voorzieningen gesnoeid wordt de laatste tijd, dan móet er ook wel meer geld voor dit soort instellingen, tafel komen." Spelletjes Wat voor mensen maken gebruik van de diensten van de stichting? Twink: „Dat kan van alles zijn. We hebben momenteel een gezin, waarvan het jon getje vijf maanden in het gips ligt. Als moeder non je het dan heus wel een paar weken uit, om tde hele dag spelletjes met zo'n kind te doen, maar er komt op een gegeven moment toch een eind aan. Kun je dan een vrijwilliger inzetten, die Regelma tig een dagje komt spelen, dan betekent dat een enorme verlichting. Maar er zijn ook totaal andere vormen van hulp die je kunt geven. We hebben een groep kinderen, die op de wachtlijst staan voor een medisch kleuterdagverblijf. Het staat vast dat ze daar over enige tijd naar toegaan, maar dat kan nog wel enkele maanden duren, en in de tussentijd is de situatie thuis onhoudbaar geworden. Ook dan kun je uitstekend een vrijwilliger inzetten. Hoewel we hoofdzakelijk met kinderen werken komt het soms ook voor, dat je hulpvragen krijgt van vol wassen gehandicapten. We hebben bijvoorbeeld een thuiswonende gehandicapte man, die door de week voldoende hulp heeft, maar niet op zaterdag en zondag. Dan heeft hij in elk geval iemand nodig om te helpen met eten en met naar bed gaan. Wij zorgen er dan voor dat er iemand is." De stichting richt zich echter in principe op allerlei soorten zor genkinderen: zowel zïchbaar lichamelijk en geeste lijk gehandicapten als kinderen met andere proble men, zoals MBD, emotionele stoornissen en derge lijke. „In de meeste gevallen ïs er al wel contact met andere hulpverlenende instanties, zodat we ir» de thuissituatie aanvullende hulp kunnen geven. Soms heeft men dergelijke contacten nog niet, en in dat geval zullen wij dat ook niet forceren. Maai je probeert bij die mensen wel begrip te kweka voor de hulpverlening. Meedenken wat in hun a- tuatie nodig is." De stichting is nu inmiddels zo ver, dal er op wat grotere schaal gezinnen geholpen kunnen worder die een al dan niet zichtbaar gehandicapt kind thuis hebben wonen. Daarnaast moet echter oot het bestand van vrijwilligers, die regelmatig kun nen worden ingezet, worden uitgebreid. Die vrij willigers krijgen eerst een interne opleiding, waar in aan allerlei aspecten aandacht wordt besteed. „In februari beginnen we bijvoorbeeld met een driedaagse cursus, opgezet door de Stichting Spel en Opvoeding, Voor mensen die nel vaji een oplei ding afkomen en die nog geen werk gevonden hebben, maar die als vrijwilliger alvast aan de slag willen is zo'n cursus wellicht niet zo nodig, maar voor mensen die hun opleiding al enkele jaren achter de rug hebben kan het toch erg nuttig zijn", meent Twink Hoeksema. „Waar we momenteel vooral behoefte aan hebben zijn mensen, die erva ring hebben in het werken met lichamelijk gehan dicapte kinderen. Het is vreemd, maar juist van dat soort mensen hebben we nauwelijks adressen." Den Haag/Rotterdam De besturen van Dijk zigt (het Academisch Ziekenhuis) en het Rot terdamse Oogziekenhuis moeten samen vóór ja nuari 1985 met een plan voor integratie komen. Een plan, dat op langere termijn tot het opgaan van het Oogziekenhuis in het AZR voert. Daarin vonden provinciale staten van Zuid-Holland el kaar gisteren na een langduri ge discussie, gewijd aan hei advies over de ziekenhuissitu atie in Rijnmond dat gedepu teerde staten aan de staatsse cretaris var» welzijn, volksge zondheid en cultuur zullen uit brengen. Het is de gevraagde -aanbeveling over de manier waarop het aantal ziekenhuis bedden in de regio tegen hei jaar 1990 moet zijn terugge bracht tot 4800 stuks. De toekomst van het Oogzie kenhuis was voor de staten nog een moeilijk punt in dit -geheel. Zelfs zo, dat een door de VVD-fraetie aangevoerde meerderheid (met PvdA, D'66 en de combinatie PSP/CPN /PPR) eerst per wij zigingsvoorstel probeerde een op honderd bedden begrensd oogziekenhuis maar op de hui- ,dige plek te laten staan. Men beschouwde de door gedepu teerde staten (GS) voorgestel de overgang naar Dijkzigt^ kennelijk als een te drastische operatie. GS, zo maakte de gedeputeer de dr.J.W. Hekkelman zeer duidelijk, zien het opgaan van het specialisme oogheelkunde in het academisch geheel als de enig juiste oplossing, gun stig voor alle betrokkenen en op den duur zelfs financieel voordelig. Men vond elkaar tenslotte, zoals gezegd, in de oplossing beide ziekenhuizen rustig een bevredigende inte gratie te laten ontwerpen. Holy Ander discussiepunt: de 'ge lijkwaardigheid* van het Schïedamse Schieland en het Vlaardingse Holy-ziekenhuis. Die zou vooral volgens WD en D'66 ook in de gewenste beddentallen tot uitdrukking moeten komen. Na een mislukte poging uit ge noemde fracties om het Schie- land-beddental met vijftien tot 335 te verminderen en hei be stand van Holy met die vijf tien op 320 bedden te krijgen, ook hier een compromis. Het Vlaardingse ziekenhuis gaat nu eerst terug naar 320, en pas naar 305 bedden als de ver- pleeghulscapaciteit in Water weg-Noord is verbeterd. Ook GS aanvaarden deze nuance. Reumatologie Alle commotie ten spijt blijft het advies behelzen, dat ac t Daniel den Hoed-kliniek zijn afdeling reumatologie met 53 bedden kwijtraakt aan het tweehonderd meter verder staande Zuiderziekenhuis. De VVD-fractie maakte zich er sterk voor deze overgang on gedaan u? maken, maar het li berale statenlid mevr. mr.E. van Leeuwen-Schut stuitte daarbij allerwegen op tegen stand, Drieluik En dan was het opnieuw de si tuatie in Rotterdam-Noord, die m de statenzaal veel aandacht kreeg. In het kort' een samen werkingsverband tussen Berg wegziekenhuis. Van Dam-Be- thesda en Eudokia moet op pad naar de wording van twee nieuwe ziekenhuizen, te bou wen in Spijkenisse en m het zogenaamde Roca-g bied. Rot terdam-Oost met Capelle. Via wijzigingsvoorstellen zijn daar enkele puntjes aange scherpt. Via een amendement van H. Pasman (PSP/CPN/PPR) is toege voegd, dat terdege met de al zo productieve commissie 'reali satie ziekenhuis Spijkenisse' wordt overlegd. En een voor stel van PvdA-vertegenwoor- diger Th. de Boer haalde het ook: één van de bestaande drieluik-ziekenhuizen kan spoedig al dicht (het gebouw- wordt daarna liefst weer in de gezondheidssfeer herbruikt). De totale omvang waarvan het samemverkingstrio mag uit gaan moet vóór 1990 op 680 bedden zijn teruggebracht. Beide wijzigingsvoorstellen kregen geen steun van de VVD. Brede steun was er wel voor de uitspraak per motie (ook weer van De Boer afkomstig), dat het genoemd samenwer kingsverband vóór 1985 al met plannen komt voor 'onder- zoeksbehandelcentrales' in Spijkenisse en Roca-zone. Men acht deze 'voorlopers' op zie- kenhuïsgebied gewenst omdat beide gebieden nu al sterk be hoefte hebben aan dergelijke medische voorzieningen. Kk V* Den Haag Zonder wezenlijke veranderin gen gaat het door het provinciebestuur ont worpen advies over de gewenste ziekenhuissi tuatie in Dordrecht en omgeving naar de staatssecretaris van welzijn, volksgezond heid en cultuur. De Zuid holland se staten hebben zich gisteren met deze aanbeveling verenigd. Het advies behelst al lereerst een tweetal fu sies- die i assen de ge meenteziekenhuizen in Dordrecht en Slie- drecht, en tussen het diaconessenhuis Refaja en het r.-k. ziekenhuis in Dordrecht. Maar in het laatste geval mag onder bepaalde voor waarden ook sprake zijn van een degelijk samenwerkingsver band in plaats van een fusie. Daarnaast beveelt het provinciale advies een constructie aan, waar bij het fusie2iekenhuis in Gorinchem 315 bed den krijgt, en het Lin- geziekenhuis in Leer dam alleen een buiten- polikliniek overhoudt. Het Dordtse gemeente ziekenhuis. dat tegen het jaar 1990 niet meer dan 410 bedden mag tellen, kan een nieuw gebouw krijgen in Dordwijk. Het zieken huis in Shedrecht ziet het bedden lal begrensd op 120. maar blijft tot veler vreugde in elk geval behouden. Voor het r.-k. zieken huis (200 bedden) is nieuwbouw voorzien in Ter Steeghe in Zwijn- d recht en Refaja moet het beddenbestand te rugbrengen naar 370. Inwoners van Heerjans- dam kunnen maandag voor hun postzaken naar het nieuwe postkantoor aan de Sportlaan. On danks alle acties bij de posterijen is gisteren toch dit nieuwe kantoor door burgemeester H.J. Trap geopend. „Het is een vreemde gewaarwording een postkantoor te openen op een dag dat de PTT in staking is. Dit heeft iets Kafka-achtigs. ik hoop dat de acties spoedig tot het verleden behoren", aldus Trap. Het nieuwe kantoor, van waaruit de drie Heerjans- damse PTT'ers gaan wer ken, is het modernste In het postdistrict Rotterdam. De bouwkosten bedroegen 350.000 gulden. De burgemeester opende het gebouw met een sleu tel die hij had bemachtigd met penalty-schieten. Hi) moest een papier voor een doel, met daarop een kee per getekend, kapot schie ten, waarachter de sleutel was opgehangen. Vanaf maandag is het kan toor voor het publiek open, maar of er door de acties al direct veel ge bruik wordt gemaakt is nog de vraag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2