ROTTERDAM 13 Winkeliers zien omzet dertig procent dalen Officier van justitie reageert nog niet: Belastingdienst net bos in' Swinging 1 Dinner Badijotel iïtockanje SHANGHAI ROTTERDAM China vanuit het raampje van een auto. Scholiere verongelukt Door acties en stakingen GOEIE FILM VANAVOND? KIJK IN DE KRANT. JL j Busdienst ZWN enkele uren plat Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 12 november 1983 Rotterdam Door stakingen en ac ties bij post en het openbaar vervoer zien de Rotterdamse winkeliers hun omzet met derig, en in sommmige ge vallen met vijftig procent, dalen. Dit stelt penningmeester Dik Zijlstra van de Rotterdamse Ondernemers Orga nisatie vast. In een brief aan regering en vakbon den spreken de organisatie en de Raad voor het Filiaal en Grootwin kelbedrijf hun ernstige bezorgdheid uit over de grote economische gevol gen van de huidige situatie voor de detailhandel in het Rijnmondgebied. „Dagelijks ontvangen winkeliers dui zend gulden minder dan normaal. Van groot winkelbedrijven hebben we vernomen dat zij aan het eind van de dag een gelijk bedrag minder per kassa tellen", aldus Zijlstra. Indien de ambtenaren-acties langer duren dan drie weken vreest pen ningmeester Zijlstra onherstelbare problemen bij vooral beginnende on dernemingen, maar ook bij bestaande bedrijven. De Rotterdamse winke liers hadden dit jaar veel verwacht van de Sintnicolaas-verkopen, die hun jaarresultaten aanzienlijk diende te verbeteren. Zijlstra: „Door de acties bij trein en streekbus zien veel mensen uit de re gio af van een uitstapje naar Rotter dam. Zij weten 's-morgens nooit of zij 's-avonds wel thuis kunnen komen". Door de RET-actie van gistermorgen was het opvallend stil in de Rotter damse winkelcentra. Als gevolg van de actie vbij de post is volgens Zijstra het betalingsverkeer met girocheques in de war geraakt. Winkeliers incasseren weliswaar de cheques maar kunnen deze niet ver zilveren. Leveranciers van goederen vragen wèl om contante betaling. Daarnaast is geen enkele onderne mer in staat om een adequate boek houding te voeren. Ook consumenten zijn volgens de penningmeester van de Rotterdamse Ondernemers Organisatie uiterst te rughoudend met het uitgeven van geld. ,,De mensen houden duidelijk de cheques die ze nog hebben, vast. Bang om straks zonder te zitten". Vakbondsbestuurder Siep Dorenbos van de AbvaKabo legt de verklaring van Rotterdamse middenstanders uit als een steun in de rug van de actie voerende ambtenaren. „Tussen de re gels door zeggen ook de winkeliers dat zij bevreesd zijn voor een daling van de koopkracht, waardoor op lan ger termijn hun omzet structureel in elkaar zakt", aldus Dorenbos. Penningmeester Zijlstra zegt dat het om het even is hoe het ambtenaren- conflict wordt opgelost als er maar snel een einde aan de acties komt. Het personeel van winkels aan de Lijnbaan is gisteren begonnen aan het blader- en papiervrij houden van hun winkelstraten. Meer kopstukken vallen in affaire 'Onze Woning' Rotterdam Het re cherche-onderzoek, dat is verricht naar malver saties binnen woning stichting Onze Woning, heeft een grootschaliger karakter dan tot nog toe verondersteld is. Officier van justitie, mr. H. de Doelder, besteedde het onderzoek in eerste instantie uit aan de recherche-afde ling van het ministerie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM). Want daar zitten de specialisten in volkshuis vestingszaken. Gedurende het onderzoek heeft VROM's reeherche-af- .ii ling echter ook een beroep moeten doen op de FIOD (fiscale inlichtingen en op sporingsdienst), de rijksre cherche en de Belgische jus titie. Betrouwbare bronnen mel den, dat er meer processen- verbaal zijn opgemaakt, dan tot op heden door De Doel der is toegegeven en toege licht. Nog niet eerder vermeld is, dat tegen de ex-onderdirec teur van Onze Woning pro ces-verbaal is opgemaakt. Wat hem ten laste is gelegd, valt nog niet van de officier van justitie te vernemen. Ook de ex-voorzitter van Rotterdams twee na grootste woningstichting heeft een proces-verbaal gekregen. Op 10 september jongstleden citeerde het RN hem over zijn entree in het bestuur in '78: „Toen ik werd binnen gehaald bij Onze Woning, was het eerste wat ik vroeg aan de andere bestuursleden: Zeg, snappen jullie iets van die boekhouding? Ik begreep er niets van. Maar antwoord kreeg ik niet. De bestuursle den bleken er nóóit iets van begrepen te hebben." Huurderskrantje De ex-voorzitter verdiende overigens zelf via de wo ningstichting. Zo liet hij bij zijn eigen drukkerij iri Rot terdam het huurderskrantie van Onze Woning drukken. De woningstichting, die de kosten verhaalde op haar huurders betaalde de ex- door Kees Jonker voorzitter een hoog bedrag voor de drukwerkzaniheden. En los daarvan: het is met Bij hel lezen van de reeks verhalen, die het Rotterdams Nieuwsblad sinds be gin augustus wijdt aan opvallende financiële verwikkelingen binnen Rotterdams woning bouwcorporaties, ont breekt voortdurend één belangrijk ding: het weerwoord! Niet dat daar niet om gevraagd wordt, maar de verantwoordelijke (ex-)bestuursleden zwijgen gewoonweg. Of ze geven blijk van een selectief geheu gen: ze weten nog wel, dat zij de veel geroemde 'stadsver- nieuwingstrein' heb ben doen laten ver trekken, maar zijn vergeten welke mal versaties daarbij ge pleegd zijn. De Rotterdamse offi cier van justitie, mr. H. de Doelder, is vrij wel klaar met het strafrechtelijk vooron derzoek, dat is ge pleegd binnen wo ningstichting Onze Woning. Ruim driehonderd amb tenaren van de belasting dienst aan Puntegaalstraat ADVERTENTIE hebben gisteren een de monstratieve actie gehou den in het park bij de Eu romast. Rond het middaguur leg den de belastingmensen het werk neer om de pro testbijeenkomst, georgani seerd door de vakbonden. zaterdag 29 oktober 19 november 17 december Swinging dinner: een combinatie van sfeervol dineren en dansen op (of luisteren naar) de klanken van het befaamde kwarlet van Jossche Monilf (Hotclub "69). Prijs i 44,50 per couvert Aanvang 21.00 uur. Wilt U tijdig reserveren? Rockanje Tweede Slag 1 Tel. 01814 - 1Z5S bij te wonen. Ook bij de belasting voert men acties tegen de kortingsplannen van minister Rietkerk. In zijn toespraak ging vak bondsbestuurder Huub Vermeulen in op de acties van douane en het haven bedrijf in de Rotterdamse haven. Volgens Vermeulen zijn 'de miljoenen guldens schade die de havenba ronnen opsommen schro melijk overdreven'. De vakbondsbestuurder meent dat veel bedrijven bij het horen van de acties direct zijn begonnen met het versneld versturen van ladingen. „Een andere ver klaring voor de stilte in de haven heb ik niet", aldus Vermeulen. toegestaan, dat een bestuur der van een woningbouwcor poratie een zakelijke relatie heeft met het bedrijf, waar van hij directeur is. De ex-voorzitter heeft als ge volg van het recherche-on derzoek te horen gekregen, dat hij geld moet terugbeta len aan de woningstichting. In het 'informele circuit' wordt een boete van zon tienduizend gulden genoemd. Ook tegen de ex-secretans is proces-verbaal opgemaakt. Hij is ambtenaar bij de ge meente Rotterdam en werkt daar ais hoofd van het bu reau salarisadministratie van de secretarie-afdeling voor onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk. Waarmee een verklaring is gegeven voor de bemoeienis van de rijksrecherche, die als taak heeft stafbare feilen van ambtenaren na te gaan Bo vendien is de in staat van be schuldiging gestelde topamb tenaar penningmeester van de Stichting Onderwijs aan Zieke Kinderen te Rotter dam. Tegenover het RN verklaar de de ex-secretans, die 'op verzoek' van de Nationale Woningraad (NWR) vorig jaar opstapte, dat hij nooit iets heeft geweten van moge lijke frauduleuze handelin gen Dat zei hij begin sep tember. Omkoping Nadat al een paar weken ge leden het hoofd van de afde ling bewonerszaken van Onze Woning als gevolg van het recherche-onderzoek werd ontslagen, heeft de wo ningstichting zeer recent ook moeten overgaan tot het ont slag van een opzichter. Deze werknemer zou zich even eens aan strafbare feiten schuldig hebben gemaakt. En nog even ter herinnering: De Doelder deelde in okto ber mede, dat de ex-direc- teur en twee bevriende aan nemers uit Heerjansdam en het Belgische grensdorp Pop- pel waren aangehouden: De ex-directeur is verduis tering. omkoping en valsheid m geschrifte ten laste gelegd. De aannemer uit Hemen- oord heeft volgens de officier van justitie valsheid in ge schrifte gepleegd. En de kort geleden naar Poppel verhuisde aannemer, van wie bij de Belgische jus titie om uitlevering moest worden gevraagd, is omko ping en valsheid in geschrif te gelegd. Kort samengevat kwamen de malversaties van Onze Wo ning op het volgende neer: de ex-directeur liet één be drijf, De Schie BV uit Rotter dam, talloze werkzaamheden verrichten waardoor zeer hoge bedragen betaald wer den. De Schie BV stond tot '80 on der leiding van de naar Por tugal uitgeweken H. Nelis- sen. Het bedrijf werd overge nomen door de toen nog in Rotterdam wonende 'aanne mer uit Poppel', die ai gedu rende lange tijd de compag non was van Nehssen. De ex-directeur van Onze Woning, die de hoge kosten voor glazenwassen, schoon maken, grondwerkzaamhe den enzovoorts op zijn huur ders verhaalde, kreeg 'belo ningen' van De Schie BV. Zoiets heet omkoping. Ook verduisterde de ex-di- recteur gelden van 'zijn' wo ningstichting. Zo verzorgde Onze Woning de administra tie van een bedrijf, dat zon neschermen leverde. De administratiekosten, die dat bedrijf moest betalen, stak de ex-directeur in zijn eigen zak Afgezien van een klein deel, dat hij gaf aan het - inmiddels ontslagen - hoofd van de afdeling bewonersza ken. Hoeveel? Ingewijden bevestigen, dat de diverse beschuldigingen ten aanzien van gepleegde valsheid m geschrifte met name te maken li ebben met het met goed invullen van belasting formulieren, het geen de betrokkenheid van de FIOD verklaart. Hoeveel geld er in totaal in de zakken van de betrokken personen is verdwenen, blijft nog steeds een groot vraagte ken De meest betrouwbare indicatie daarvan is gegeven door NVVR-directcur, N. van Velzen (tevens waarnemend voorzitter van Onze Wo ning), die zei, dat 'het om tonnen per jaar gaat'. Dat terwijl de ex-directeur al sinds de jaren '60 zaken deed met De Schie BV. Huurders van Onze Woning hebben hun krachten reeds gebundeld om gezamenlijk stappen te ondernemen tegen Onze Woning. De woning stichting, die hen jarenlang teveel servicekosten liet be talen. De huurders hebben al con tacten gelegd met de Rotter damse advocaat, mr. W. van den Bosch. Van Onze Wo ning is een afrekening van de servicekosten geeist. Dat niet alleen, de huurders wil len ook weten, wat er ge beurd is met verschillende fondsen. Fondsen, die zijn opgebouwd met gelden van de huurder- Advocaat van den Bosch zal, wanneer de geeiste informa tie binnen is, bekijken in hoeverre Onze Woning de te veel in rekening gebrachte kosten behoort terug te beta len. Een proces ligt in hel voor uitzicht, waarin Onze Wo ning gedwongen kan worden geld terug te betalen aan dui zenden huurders in Rotter dam. De grote, zwarte limousi ne, waarmee burgemeester Bram Peper en wethouder Pim Vermeulen in China werden rondgereden, is vertederend mooi. Het is zo'n kolossale Hongqi, een auto van Chinees makelij. Eik gemeentebestuur schijnt daar over zo'n wa gen te beschikken om zijn gasten eer te kunnen be wijzen. In elke stad stond er één klaar. Het was elke keer een vehikel van de zelfde bejaarde leeftijd en ze leken zo op elkaar, dat het er op leek dat de 'Rode Vlag' (de vertaling van Hongqi) met het vliegtuig van Peking naar Nanking en van Nanking naar Sjanghai werd meege voerd. Een kolossale personenau to dus, hoog op de wielen, in de lengte uitgerekt, zo als men hier verlengde Mercedessen ziet rijden. De achterbank doet voor de twee2itsbank in de huiskamer niet onder, in clusief het gobelinmotief. En wat een sjiek noten houten dashbord: prachtig. De twaalf gewone leden van de Rotterdamse dele gatie moesten het met minder stellen. Voor hen meestal vier licht blauw groene automobielen van evenoud bouwjaar. Soms ook een spiksplinternieuw Japans busje. Vervoer lijkt een onbedui dend detail. Het is ook niet het belangrijkste bij een reis(je) naar China. Maar achteraf realiseer je je, dat die auto's die elf da gen min of meer je thuis zij" geweest. Je bent dan voor het eerst in China en je wilt uiteraard wel kwijt wat de ervaringen zijn ge weest. Maar berichtgeving uit China kent enorme be perkingen: de pril vergaar de kennis over China strekt zich uit over de stuk of vier, vijf bijeenkomsten en bezoeken, die per dag dienden te worden afge werkt. Het stadsbeeld ken je vrijwel alleen door waarneming vanachter de raampjes van de auto. Een babbeltje met de gewone man van Sjanghai is on mogelijk. De contacten be perken zich tot de kleine kring van gastheren en dan nog tot degenen, die zonder tussenkomst van een tolk Engels willen spreken. Afwijkingen van het over volle programma waren nauwelijks mogelijk, hoe wel de Chinese gastheren maar al te graag bereid waren aan aanvullende wensen te voldoen: maar die werden dan ook echt extra vervuld, buiten het programma om. Eén van de charmes van een bezoek aan vreemde steden is om op je dooie akkertje rond te kuieren. Maar daarvoor moest je wel om zes uur op om vóór het ontbijt anderhalf uur in de directe omgeving van het hotel te kunnen rondstruinen. In die lutte le uren zie je dan hoe Rot terdams zusterstad Sjang hai leeft. Sjanghai is een heel bij zondere zuster. Om te be ginnen is het een indruk wekkende stad, die on dankszijn acht miljoen in woners toch heel wat over eenkomsten met het zoveel kleinere Rotterdam heeft. De belangrijkste is, dat ook hier de rivier, de Hu- angpo, dwars door de stad loopt Maar wat een allure heeft het rivierfront daar. Langs wat hier de Maas boulevard is de monumen tale gebouwen, die herin neren aan het oude Sjang hai. Een druk door vooral fietsers bereden straat. Met rinkelende bellen pro beren de fietsers toch nog het lawaai van permanent toeterende autobestuur ders te overtreffen. Ver volgens richting rivier een gezellige parkstrook met de wonderlijke bomen, die karakterestiek zijn voor het groen langs de hoofd straten in Chinese steden: stammen als dikgegroeide berken: groene bollen bo venin, die op kastanjes lij ken; kronen als bij plata nen, die van takken en bladeren tunnels maken. Een promenade geeft dui zenden wandelaars uitzieh over de nevelige rivier, die juist in het centrum een bocht maakt en schepen tot vlak langs de kant brengt. Het rivierbeeld is onge meen boeiend. Er varen zeilschepen voorbij naar het binnenland; trampers, die hier allang afgeschre ven zouden zijn, blazen zwarte rookpluimen uit; er varen passagierschepen voorbij, waarop 1500 pas sagiers verdeeld over vijf dekken in vier klassen in vier dagen de Yangtze af varen naar steden stroom opwaarts. Je leest weieens over rampzalige ongeluk ken met overbevolkte veerschepen op rivieren in het Verre Oosten. Hier ziet je pas, wat men zich daar bij moet voorstellen. In een land met ruim één door Koos de Gast. miljard inwoners is de constatering dat het er zo druk is natuurlijk het in trappen van een open deur. Maar hoe druk is druk In de hoofdstraat van Sjanghai, Nangking- road (alle straten van Sjanghai zijn vernoemd naar een plaats in China), kunnen alleen voetgan gers, fietsers en de trolley bussen terecht. Fietsers rinkelen van de vroege morgen tol de vroege avond (tegen negenen slaapt Sjanghai) drie, vier breed in één lange stroom voorbij. Voetgangers be wegen zich schouder aan schouder. 'Je hebt hier permanent het gevoel tussen een me nigte te lopen, zoals bij het uitgaan van een. uitver kocht Feyenoord-stadion', karakteriseerde wethou der Pim Vermeulen het feit, dat je hier voortdu rend omringd wordt door duizenden mensen. Hebben Chinezen dan zo veel tijd over? De meeste grote fabrieken - en ook de haven - zijn zeven dagen In de week met twee of drie ploegen in vol bedrijf. De werknemers hebben een zesdaagse werkweek, zonder onze vroegere vrije middag. Alleen de vrije dag wisselt: een deel heeft inderdaad op zondag vrij, de anderen op een dag tus sen maandag en zaterdag. Dat verklaart waardoor men Op zondag even hard aan woningbouw of straat- onderhoud ziet werken als door de week, Het ver klaart ook waardoor het er elke dag even druk is, want er zijn per dag altijd honderdduizenden men sen. die vrij hebben. Een druk verkeer van vrachtauto's en bestelwa gens, vrijwel geen perso nenauto's. Een sliert perso nenauto's valt onmiddel lijk als delegatie op. Hon derden bussen voor het openbaar vervoer. Eenvou dige winkels, kleding die onvergelijkbaar is met onze mode. Sjanghai ademt de sfeer, zoals Rot terdam die in de jaren '20 en '30 moet hebben gehad. Geregelde bezoekers van China zien hoe het land bezig is de enorme ver schillen met de westelijke wereld te verkleinen. De doorbraak is ingezet. Dat zie je zelfs vanaf de ach terbank van de auto, die je heel ongemerkt in het ga reel houdt. Het is deze re lativiteit, die steeds tot te rughoudendheid maant* in drie agen krijg je van Sjanghai niet meer dan een speldeknop te zien. Maar 't zijn wel mooie spelden. (Wordt vervolgd). Viaardmgen De zestienjarige scholiere Sylvia Bremer uit Vlaardingen is gisteren in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Ze reed in haar woonplaats op de bromfiets over de Kethelweg en werd overreden door een vrachtwagen die rechtsaf de Gera niumstraat wilde inslaan. Spijkenisse Na de ongeregelde busdiensten gistermorgen oo Voorne en Putten, hebben de chauffeurs van de ZWN-busdien sten gistermiddag het streekvervoer voor een paar uur plat ge legd. Tegen drie uur rukten de buschauffeurs weer uit om de diensten te hervatten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3