ROTTERDAM 17 GRAAG fiEDAAN. CROOSWIJK ZOALS 7 WAS n |ÖQH Crooswijk als hoek Crooswijk aan het einde van de jaren veertig Tegen 1986zijn de kiezers weer interessant i tTp!aTz - -----Lr Dodelijk ongeval Rijnmond helpt alle jonge werklozen aan tijdelijke baan I Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RL/RZ/KV/RY/RW/RS 15 november 1983 De historie van Crooswijk verschijnt ook als boek. Onder de titel Crooswijk, zoals 't was wordt, geïllustreerd met meer dan tweehonderd unieke foto's, een beeld gegeven van de geschiedenis van deze bekende Rotterdamse volkswijk. Het boek is een herinnering aan talrijke ver dwenen monumenten, zoals de Koninginnekerk, het abattoir, de veemarkt en de fabrieken van Jamin en Hei- neken. Het boek verhaalt ook over het Schuttersveld met zijn schutters en Mariniers en als de plek, waar Sparta zijn eerste kampioenschap van Nederland behaalde en waar de huurstaking in voile hevigheid ontbrandde. Crooswijk, zoals 't was is daardoor een document ge worden: de geschiedenis van een eeuwenoude volkswijk. Prijs ƒ29,50. Bij vóór-intekening ƒ24,50. Na storting van dit bedrag op girorekening 11000 t.n.v. Rotterdams Nieuwsblad, onder vermelding van "Crooswijk', krijgt u bericht wanneer het boek aan de balie van het Rotter dams Nieuwsblad, Coolsingel 67, kan worden afgehaald. Wik u het boek thuisbezorgd, dan kan dit door ƒ2,50 extra aan portokosten over te maken. Er moest iets gebeuren. 'Hier wonen wij. Komt u maar kijken'. Een bleke vrouw doet de deur voor ons open. Een kamer van vier bij vier, een kale vloer, bed den naast de kachel en legen het raam; een kinderledikant dat de bedstede verspert, in de hoek een nis voor gootsteen en gasstel. 'Meer hebben we niet en we zijn met z'n achten'. 'Het is met dat kind halen en brengen', ver telt een andere moeder en ze wijst op een baby, die in de kinderwagen hoestgeluidjes laat horen. Hij heeft bronchitus, komt wat bij, valt wat af. Ik ben soms bang dat het t.b. wordt'. Zo bracht een krant op zater dag 14 februari 1948 de wo ningnood in Crooswijk onder de aandacht. De leefomstan digheden in de buurt waren schrijnend geworden. Terwijl elders m Rotterdam met inzet van alle krachten gewerkt werd aan de wederopbouw en overal hutzen uit de grond werden gestampt, verpauperde Crooswijk tot een achterbuurt. De woningnood in Rotterdam had door het bombardement ontstellende vormen aangeno men en het saneren van het uitgeleefde Crooswijk zou be tekenen dal het aantal wo ningzoekenden alleen maar groter zou worden. En boven dien, zo redenee de men kort na het einde van de tweede wereldoorlog in het onder hoogspanning werkende stad- sitmmerhuis, hadden de Cxooswijkers altijd nog méér dan duizenden Rotterdam mers: een eigen dak boven het hoofd, En dus werd Crooswijk maar even vergelen Welis waar stond er m een hoekje van het stadstimmerhuis een maquette, zoals Crooswijk ooit moest worden, maar er waren dringender zaken, plaatsen waar de problemen nóg nij pender waren. Het 36.000 inwoners lellende Crooswijk telde op dat mo ment echter rond de driedui zend gezinnen zonder eigen huis. Men leefde er met meer dere gezinnen in één kamer, waarbij zolders waren vertim merd om tenminste kinderen en ouders gescheiden te kun nen laten slapen. Zo leefde men er eigenlijk aan de rand van de afgrond; met tien per sonen in een vochtig kamertje, waarbij verstopte toiletten, be dompte alkoven on stinkende keukentjes slechts waren afge scheiden door groezelige gor dijntjes of gammele deuren. Wormsteek Zo schreef Het Hotterdamsch Parool drie jaar na het einde van de oorlog: Welk kind zou niet ziek wor den als het dag in dag uit le ven moet in een te kleine ruimte, waar gekooktgewas- Rotterdam De 66-jarige Rotterdammer P. van Leeu wen is gistermiddag bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Het slachtof fer werd op de rijbaan van de Rotterdamsestraat door een achteruitrijdende vracht auto overreden. Van Leeu wen overleed onderweg naar het Dijkzigtziekenhuis. sen en geslapen wordt zonder dat er geventileerd kan wor den-' In de voorkamer woont een gezin, in de achterkamer ook. Zo is het hier, zo is het in talrijke huizen in Crooswijk. En waren de huizen nu nog maar geschikt voor grote ge zinnen. Maar de kamers zijn klein, de alkoven benauwd. Hier liggen patiënten aan al lerlei ziekten, teriviil in ver scheidene huizen net water tussen muur en behang siepelt Wij kwamen in een huis waar de riooüeiding van het toilet onherstelbaar kapot was; vaak is daar de stank in kamer en keuken - waar ook nog ie mand van het gezin slapen moet - ondraaglijk. Op Croos wijk dreigt een deel van de Rotterdamse bevolking te gronde te gaan: lichamelijk, moreel, sociaal. Mannen en vrouwen verpauperen, kinde ren vagebonderen langs de stralen of kwijnen langzaam weg, gezinnen vallen uit el kaar. Sommige gedeelten van Crooswijk zijn een wormsteek in Rotterdam, die zich steeds meer uitbreidt als niet spoedig wordt ingegrepen. Buiten Crooswijk leek men zich nauwelijks bewust van de angstaanjagende woningnood in deze buurt. Er werden wel iswaar plannetjes ontwikkeld, waarbij gedacht werd aan het vestigen van kleïnindustrie op het Schuttersveld. Ook werd gespeeld met de gedachte noodwoningen neer te zetten, maar dit werd prompt weer ontraden omdat het beschikba re geld, de inzetbare arbeids krachten en de schaarse mate rialen beter voor andere doel einden konden worden ge bruikt. En dus bleef de situatie in Crooswijk zoals ze was. En men vroeg zich er wanhopig af wat er zou gaan gebeuren als de veie honderden gezin nen de grens van het a-sociale zouden hebben bereikt. Men wees op de hulp aan de sociaal zwakkeren in Rotterdam-zuid, waarvoor een half miljoen gul den beschikbaar was gesteld. Maar in Crooswijk gebeurde niets. En dus keek men in de rich ting van de kerk. Sinds de cember 1947 had Crooswijk weer een hervormde wijkpre- cfikant, die onmiddellijk een begroting van enkele duizen den guldens opstelde. Maar toen het op daden aankwam, bleek er nog geen cent in kas te 2ijn. Er waren ook plannen mzt i taplllipppllpl De kleine woonkamer van een Crooswijkse woning in 1946. voor het aantrekken van een sociaal werkster en een wika (werker in kerkelijke arbeid), maar het geld hiervoor was nog niet beschikbaar. En er door Hans Soeters zouden op bescheiden schaal kinderkampen gehouden gaan worden. Maar subsidie was er niet en de giften waren nog te gering om zelfs maar één Crooswijks kind voor een paar dagen naar een bosrijke omge ving te kunnen sturen. Toekomst Toch moet er iets gebeuren, schreef een krant in 1948. Als in de ergste gevallen met be hulp van sociale werksters wordt ingegrepen, als de kin deren bun vertier niet meer in de mistroostige straten behoe ven te zoeken, als de Croos wij kers het gevoel wordt ontno men, dat er niet naar hen wordt omgekeken, zal er mis schien wat vreugde terugke ren in dit sombere stadsdeel, wat moed en nieuwe hoop op de toekomst, die er nu al te donker uitziet. Maar de vere nigingen - en Crooswijk telt er vele - zullen mei elkaar aan tafel moeten gaan zitten om te overwegen wat men zelf kan doen. Het eerste antwoord kwam van dominee Gijsbert van Veldhuizen. Op 26 oktober 1947 was deze op dat moment 44-jarige rijzige gestalte met zijn klankvolle stem in Croos wijk neergestreken. Na een korte verkenningsperiode toog hij aan het werk, waarbij hij zijn eerste actie richtte tot... de ftostduivenhouders. Onmiddel- ijk stond Crooswijk op zijn kop. £>ir is nog nooit vertoond geweestschreef een krant in 1948. Van Veldhuizen had het wijkgebouw van de hervorm de kerk in de Van Reynstraat verhuurd aan de leden van de postduivenverenigingen OCC, Stiel vliegers, Vitesse, Sper wers-Centrum en Tot Weder- ziens. Voor de vrijdag en de zaterdag moesten de postdui- venclubs een kleine vergoe ding betalen, maar zondags verbleef men gratis in het wijkgebouw. Op die dag verhuurde de kerk namelijk niet. Het gebaar van dominee Van Veldhutzen was het gesprek van de dag. In het café van Piet van Kal, vlakbij het wijkgebouw, sprak men over niets anders; hoe was dat nou mogelijk, 'die fijnen' en 'die zwervers', die de handen ineen hadden geslagen? En dat was precies wat Van Veldhui zen wilde: de aandacht werd voor even van de zorgelijke leefomstandigheden afgeleid... Er volgden verhitte discussies. Zo citeerde een krant een be woner uit de Pleretstraat: 'Wil ik je es wat zeggen, dat doen ze van de kerk, om straks de duivensport op zondag te kun nen verbieden, want ze zijn er tegen vanwege de zondag en het wedden'. De postduiven clubs bekeken het gebaar van de dominee met het nodige wantrouwen. Een bestuurslid van het Rayon Crooswijk, een combinatie van vijf clubs: 'Dat heeft de dominee gedaan, om te maken dat wij op zondag morgen niet zullen zeggen: 'daar gaan die fijnen', en dat zij niet zullen denken: 'daar lo pen die zwervers, op zondag, in hun daagse pakkie. Hij deed het heus niet om ons allemaal te kunnen inschrijven als lid'. Maar Gijsbert van Veldhuizen ging onverstoorbaar verder. Legde huisbezoeken af en kwam zo tot de ontdekking dat er van de ruim tiendui zend namen in zijn kaartsy steem eri nog slechts tweehon- derdtach,tig een financiële bij drage leverden. Het aantal kerkbezoeken lag nog bedui dend lager. Tijdens de ruim vijfhonderd huisbezoeken die hij avond aan avond aflegde om zo snel mogelijk de buurt en zijn bewoners te leren ken nen, kwam Van Veldhuizen tot het besef dat Crooswijk be hoefte had aan méér dan al leen maar een traditionele bij bellezing. En dus gingen zijn preken over 'de dikke en de dunne', over 'verliefd, verlo ren', organiseerde hij filma vonden en glimlachte als men hem in één gesprek achtereen volgend aansprak met 'dokter', 'pastoor' en 'meneer*. Maar hij bereikte er wel mee dat het wijkgebouw steeds voller werd. Speciaal voor het lenigen van de nood in Crooswijk slaagde dommee Van Veldhuizen er in een bedrag van zevenduizend gulden los te peuteren. Er werd door de kerk een sociaal arbeidster beschikbaar gesteld en aan het einde van de jaren veertig kon rond pasen een groep van zestig Crooswijkse kinderen een week lang met vakantie. Kampen voor oude ren waren in voorbereiding. Stijlprijs Hoeveel dominee Gijsbert van Veldhuizen voor Crooswijk heeft betekend, is onmogelijk in cijfers of woorden uit te drukken. Zeker is echter, a at vooral op het moment dat de officiële gemeentelijke instan ties nog achteloos aan cje Crooswijkse nood voorbij gin gen, Gijsbert van Veldhuizen er gewoon begon. Hoeveel mensen hij er in die jaren van de rand van de afgrond wegs leepte, is niet te schatten. In talloze publicaties over Croos wijk vroeg hij voortdurend aandacht voor de problemen van de bevolking. Hij werd bekend door zijn uit spraken, zoals: 'In Crooswijk mag men niet ziek worden, maar men wordt het soms des ondanks'. En: 'Gaf Rotterdam maar één gulden per binnen komend schip, dan waren wij uit onze geldnood voor du werk'. Bekend werd hij ook door zijn grote incasseringsvermogen, want niet zeiden stuitte hij juist door zijn wilskrachtige karakter op grote tegenstand. Maar Crooswijk waardeerde Van Veldhuizen op die typisch Crooswijkse manier. Zoals in 1956, toen de in het wijkge bouw trainende Crooswijkse boksvereniging Herman van 't Hof hem naast het erevoorzit- terschap ook de stijlprijs toe kende. De officiële waardering kwam er pas op 30 april 1963, toen hij m het ziekenhuis m Assen werd geridderd. Zijn ziekte verhinderde dat de toenmalige Rotterdamse bur gemeester Van Walsum hem de ridderorde persoonlijk kon overhandigen. Op donderdag 16 mei 1963 werd ds.G.van Veldhuizen in het Friese Han- tum begraven. Na de rouw dienst luidden de klokken en liep de talloze Crooswnkers tellende rouwstoet, volgens oud gebruik, driemaal rond het kerkje. Op zondag 19 mei werd ook in Rotterdam domi nee Van Veldhuizen herdacht. Dit gebeurde in de Groote- of Sint Laurenskerk, die voor deze gelegenheid tot de laatste plaats bezet was. De gemeente Rotterdam heeft de AbvaKabo dus voor de rechter gedaagd om te proberen een eind te maken aan de stipt heidsactie, die nu al meer dan een week het werk bij de NV Afvalverwer king Rijnmond aanzien lijk vertraagt. Op zichzelf is dat een opmerkelijk feit. Het ligt niet zo voor de hand dat een overwe gend links stadsbestuur de vakbeweging voor de rechter daagt om beëindi ging van een actie te for ceren. Het college van B en W wordt ook tot het nemen van die stap gedwongen. De bij de vuilverbranding beschikbaar komende warmte wordt onder meer gebruikt voor de produk tie van gedestilleerd wa ter, dat aan twaalf omlig gende bedrijven wordt ge leverd. Doordat nog maar één van de zes ovens in gebruik is, stagneert ook de produktie van gedestil leerd water. Tot nu toe heeft de AVB ïn het tekort kunnen voorzien door de voor- raadtanks aan te spreken. Maar die raken leeg en dat betekent, dat de be drijven nu al hebben la ten weien met enorme schadeclaims naar de ge meente toe te zullen ko men, als ze door gebrek aan gedestilleerd water hun bedrijf moeten stil leggen. Het demi-water (gedemineraliseerd wa ter) wordt onder meer bij de koeling gebruikt. Nu wilden de bonden best met de gemeente onder handelen over een kleine opvoering van de produc tie om de levering van demi-water te kunnen ga randeren. Maar tegen net einde van de week heeft één van de bedrijven meer demi-water nodig, omdat één van de nu buiten ge bruik zijnde installaties opnieuw moet worden op gestart. Er is dan zoveel produktie nodig, dat de bonden vinden, dat het ef fect v*.n hun actie voor een grooi deel verloren gaat. Het is wel zinnig het be sluit van het college tegen deze achtergrond te bekij ken. Het is volstrekt ge baseerd op juridische gronden en komt aller minst voor uit overwegin gen van principiële aard. De AVR heeft tegenover de twaalf aangesloten be drijven contractuele ver plichtingen water te leve ren. Weliswaar is het be drijf gevrijwaard tegen overmacht, maar het con tract geeft ook aan, dat de gemeente gehouden is al het mogelijke te doen om te kunnen blijven leveren. 'Al het mogelijke' is dus in dit geval het aanspan nen van een kort geding. In dit geval is het college dus door de bocht gegaan onder de druk van de van de AVR afhankelijke pe- tro-chemische bedrijven. Het duidt aan, hoe kwets baar bedrijven zich heb ben gemaakt door inder tijd hun eigen produktie van gedestilleerd water te beëindigen en dat over te laten aan het overheidsbe drijf. Het heeft bij de ontwikke ling van het vuilverwer- kingsbedrijf al de groot ste moeite gekost het demi-water aan de bedrij ven te slijten. De demi- waterfabrïek is nooit een volledig succes geworden. De gemeente heeft er al miljoenen verlies op gele den. Het probleem is ech ter, dat vuil verwerkings bedrijf, energieopwek king en demi-waterpro- d uk tie zodanig geïnte greerd zijn, dat de proces sen niet te splitsen zijn. Dat maakt de stiptheids actie van de ambtenaren bij de AVR in dubbel op zicht riskant. De concerns zullen door deze situatie ook hun les geleerd heb ben en er rekening mee houden als de contracten moeten worden verlengd. Ze zullen ongetwijfeld na gaan of het - gezien de ri sico's die stakingen en ac ties opleveren - toch niet aantrekkelijker wordt zelf weer gedestilleerd water te gaan maken. Dat maakt het verlies op door Koos de Gast lange terwmijn compleet. En dan zit de gemeen schap met de gebakken peren, want de demi-wa- terfabriek bij de AVR is niet van de vuilverbran ding te ontkoppelen, dan- wel stil te leggen. Er zijn overigens ook wel kanttekeningen van maatschappelijke aard te gen de stiptheidsacties te maken. Bij acties dienen er relaties te bestaan tus sen doel en effect. Of men nu wel of geen sympathie voor de ambtenarenacties heeft, in beide gevallen dienen de gevolgen de werkgever van de ambte naren te treffen. Maar gevolgen van stipt heidsacties bij de AVR zijn rechtstreeks voor re kening van de burgerij in Rijnmond. De hoogte van de reinigingsrechten in het Rijnmondgebied zijn gebaseerd op de prijs, die de gemeenten voor de ver werking van het huisvuil dienen te betalen. De AVR heeft jarenlang met grote verliezen gewerkt, die alleen maar wegge werkt konden worden door de reinigingsrechten drastisch te verhogen. De laatste jaren wordt er een heel kleine winst ge maakt en dat werkt on middellijk in die tarieven door: in tegenstelling tot andere belastingen en ta rieven zijn de reinigings rechten in de meeste ge meenten de laatste jaren niet of nauwelijks ver hoogd. De eerste week van de ac tie levert bij de AVR al een miljoen minder aan inkomsten op. Elke dag, dat de stiptheidsactie wordt voortgezet (en een volledige staking bij de AVR behoort zelfs nog tot de mogelijkheden) levert een slechter bedrijfsresul taat op. Dat merkt de bur ger dus rechtstreeks in de portemonnee. Het zou best aardig ge weest zijn, als een ge meentebestuur dat ook in zijn overwegingen zou hebben betrokken. Twaalf met name beken de bedrijven kunnen ech ter schadeclaims leggen. Eén miljoen naamloze Rijnmonders kunnen hun schadeclaim slechts om de vier jaar in de stembus deponeren en zijn voor de politiek op dit moment kennelijk oninteressant. Tegen 1986. dan komen zij weer aan bod.... Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even f ban verandering in. - Adi Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst M pOQt en goed beloond! Want voor die kleinea moeite krijgt u een verzilverd °°aP^aafs. miniatuur van de Laurenskerk. n ?utoï»*tiseh °ntiee u'enslcerj, naar; I Postcode.- reie'oon; I Stüu- Rotterdam Het openbaar li chaam Rijnmond heeft een ga rantieplan opgesteld, om alle jongeren tussen 17 en 23 jaar die al een jaar werkloos zijn, aan een tijdelijke baan te hel pen Het moet volgens Rijn mond mogelijk zijn dat alle 7600 werkzoekenden in deze leeftijdsgroep, met behoud van hun uitkering, in aanmerking komen voor deeltijdbanen (20 uur per week) bij gemeenten. Een verkennend onderzoek in Schiedam en Capelle aan den IJssel heeft uitgewezen dat die gemeenten 650 arbeidsplaatsen 'boven de sterkte' kunnen cre- eren. De werkgelegenheid betreft overheidstaken zoals achter stallig onderhoud aan school gebouwen, plantsoenen en we gen en het schoonhouden van straten. De kosten van het project ruwweg berekend op tien mil le per arbeidsplaats op jaarba sis moeten in beginsel door de gemeenten zelf worden op gebracht. Daar staat tegenover dat een deel van de gelden voor werkgelegenheidsverrui- mende maatregelen in Rijn mond overbodig wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5