ifffli 9'Accentleggen op vrijwilligers is haast onmogelijk9 Politie prijst 'moedig besluit' MEDEDELING VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WAFtBWEG CDUBflWT Hoe staan R en W tegenover Wiltons duikboten-order? msm SP kwSqIh» «a 911 Herder blaft buren wakker Vrachtwagen opengebroken 'Sinterklaas- vechtersbaas' Meisjes ten val Stads kantoor moet gezelliger worden Schiedamse brandweer: Vuil zorgt voor stank in De Hoek WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Schiedam De CDA-frac- tie in de Schiedamse ge meenteraad wil van B en W weten, of zij zich wat betreft de Taiwanse order voor twee duikboten scha ren achter de directie van Wilton-Fijenoord of achter de Rotterdamse burge meester Peper. Duidelijkheid hierover is er nog niet en Schiedam heeft toch recht om te weten wat zijn dagelijks bestuur ervan vindt, is de drijfveer van de CDA-raadsleden Aad van Lingen, Piet Roosen en Jaap van Katwijk. Wilton wil de duikboten- bouwen, omdat bij het schrappen van de order de hele werf op het spel zou ko men te staan. En Peper is te gen, omdat China tegen is en er in de Rotterdamse haven dan wel eens orders kunnen sneuvelen. Het CD A-trio is benieuwd, of het college van B en W nu Péper of Wilton ondersteunt. Als daar nog geen standpunt over bepaald is, vindt het CDA het tijd om dat alsnog te doen. Het CDA herinnert B en W eraan, dat in het recente verleden wel gepoogd is de werkgelegenheid bij de werf te bevorderen. In de CDA- vragen klinkt door, dat het college dat ook nu zou moe ten doen. Van Lingen, Roos- en en Van Katwijk verne men graag welke stappen B en W hiertoe denken te ne men of misschien al geno men hebben. ,'r. r> Vlaardingen De onder handelingen over een nieu we ploeg wethouders van PvdA en WD zijn nog lang niet rond. De socialis tische fractieleider en on derhandelaar Kees van der Windt zei dat gistermiddag in de kantine van het poli tiebureau, nippend aan de door burgemeester Fred van Lier meegebracht beaujolais primeur, waar mee de eerste paal van het noodgebouw voor de poli tie werd 'natgemaakt'. Sterker, de onderhandelin gen zijn volgens Van der Windt nog niet eens begon nen. „We zijn nog met de verkennende besprekingen bezig", aldus de PvdA-er. Zowel Van der Windt als VVD-fractievoorzitter Ma- riëtte Hoogendijk waren, met alle demissionaire PvdA- wethouders, bij die officiële gebeurtenis aanwezig en babbelden gezellig met el kaar. „De sfeer bij de onder handelingen is uitstekend", aldus Van der Windt. Maar moeilijk is het wei, liet hij weten. Veel politici, vooral van de partijen die niet bij de besprekingen betrokken zijn, klagen dat het „allemaal zo lang duurt." Er liggen nogal wat verschillen, zegt Van der Windt. Maar van de bedor ven verhoudingen, die bij het aantreden van het CDA/PvdA-college ontston den, en die de VVD'ers ertoe brachten om in rouwkleding in de raadszaal te verschij nen, is volgens de PvdA'er niets meer over. De gesprekken zijn volgens beide partijen nog niet rijp om in de openbaarheid ge bracht te worden. Er moeten concessies gedaan worden; wil het tot samenwerking komen. Van der Windt: „Het kan alsnog mislukken en dan is het niet zo verstandig om de andere partijen nu ai te laten weten tot welke con cessies je bereid bent." Maar zo gauw er zicht is op resul taat, laat Van der Windt we ten. worden de onderhande lingen zo snel mogelijk open baar gemaakt. Schiedam Wethouder Cor van Tilborg komt binnenkort met een voorstel de entree van het Schiedamse stadskantoor drastisch te veranderen. Het moet er wat gezelliger gaan uitzien voor de mensen, die hier binnenkomen, vindt de wethouder voor stadsvernieuwing en financiën. Hij verwacht overigens wel problemen. „Als ik met een pleidooi kom voor die balie hier beneden in het stadskantoor, Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft vannacht rond half twee een Duitse herder naar het asiel in het Oranje park moeten brengen, omdat het dier de buren wakker blafte. De eigenaar had de hond in de woning aan de Pro fessor Rutgersstraat al leengelaten. De herder kon daar niet tegen en maakte zijn ongenoegen kenbaar door te blaffen. Vlaardingen Inbrekers zijn vannacht in Vlaardingen op twee plaatsen actief geweest. Uit een vrachtauto, die gepar keerd stond op de Marathon- weg werd foto-apparatuur ge stolen met een waarde van 1500 gulden. De dieven kon den binnenkomen door de achterdeuren open te breken. Door het gaas naast de toe gangsdeur van een kelderbox in de Meerkoetstraat te ver wijderen konden onbekenden de benen nemen met een brui ne herenfiets. De waarde van de fiets is tweehonderd gul den. Vlaardingen Het comité Vlaardingen tegen Kernbewa pening ageert zoals ook in voorgaande jaren rond Sinter klaas-tijd weer tegen de ver koop van oorlogsspeelgoed. De winkeliers van Vlaardingen hebben van het comité een brief gekregen, waarin hen wordt gevraagd dit soort kin derspeeltjes niet te verkopen. Het motto 'Sinterklaas, maak van ons geen vechtersbaas', dat Vlaardingen tegen Kern bewapening vorig jaar han teerde, geldt nog steeds. Om dat de verkoop van oorlogstuig vijf procent van de omzet be draagt, begrijpen zij heel goed dat de winkeliers om een offer wordt gevraagd. Maar, schrijft het comité, „de immateriële winst weegt daar ruimschoots tegenop." Schiedam Twee twaalfjari ge meisjes die gisteravond op het fietspad naast de Parkweg ten val kwamen zijn, de een met een lichte hersenschud ding en de ander met kneuzin gen, overgebracht naar het Sehielandzïekenhuis. De twee, waarvan er een uit Rotterdam en een uit Schiedam komt, fietsten naast elkaar. krijg ik vast net zo'n huilbui over mij heen als over de nieuwe kantine, waartoe wij onlangs besloten. Maar ik zal het toch aankaarten. Ik vind de en free van het stadskantoor een graf hol en ik wil er wat mee", aldus Van Tilborg. „Komt het er niet van, dan weten we dat. Dan weten we ook weer waar wij de eerste paar jaar aan toe zijn.Van Tilborg heeft er geen moeite mee nu al zijn voornemen openbaar te maken. Diplomatie is nooit weg in de politiek", zegt hij, „maar je moet jezelf niet wijsmaken dat iets lang geheim blijft. Uitkeringst rekkers leggen ONS plat Schiedam Bij de Openbare Nutsbedrijven is van daag: niet gewerkt. Uitkeringstrekkers blokkeerden vanmorgen vroeg de hoofdingang van het gebouw aan de Van Heekstraat en lieten niemand naar binnen. Alleen het personeel van de meld- en regelkamer mocht het gebouw in. „We willen niet dat er ongelukken gebeu ren", lichtte actieleider Jo Schaap toe. „Als er ergens een gaslek of iets dergelijks is, zul len wij niet beletten dat daar iets aan wordt gedaan." Schaap zei dat er de komende weken nog meer dergelijke ac ties zullen volgen als de kor tingen op de uitkeringen door gaan. „De ambtenaren gaan weer overleggen met de minis ter over de salariskorting, maar ik heb voorzitter Van de Scheur van de ambtenaren- centrales gisteravond op de te levisie helemaal niet meer over de uitkeringen gehoord." Na overleg met de actïeleiders van de Bond van Uitkerings gerechtigden Schiedam (BUS) en de WAO-groep van de FNV zei directeur dr.ir,J. van Willigen om een uur of negen tegen de circa driehonderd werknemers dat het het ver standigste was om vandaag naar huis te gaan. Hij nam die beslissing zonder overleg met loco-burgemeester Reinier Scheeres. Van Willigen pro beerde bij een naburig bedrijf diverse malen telefonisch con tact te leggen met de wethou der, maar die was vanmorgen niet op het stadhuis. Huisvuil Het personeel van de ONS kon vandaag het bedrijf niet in. Enkele tientallen uitkerings gerechtigden beletten hen aan het werk te gaan. Burgemeester Fred van Lier slaat de eerste paal voor de 'noodoplossing'. Vlaardingen Het is en het blijft een noodoplos sing, onderstreepte ieder een gistermiddag nadat burgemeester Fred van Lier de eerste paal had geslagen voor de tijdelijke uitbreiding van het poli tiebureau. Van Lier noemde een meer perma nente oplossing voor het ruimtegebrek bij:de poli tie een 'rechtvaardige eis'. Maar het rijk is niet be reid daarvoor geld op de begroting te zetten. Van Lier stak na het slaan van de paal een pluim op de hoed van het actiecomité van de po litie. „De Vlaardingse politie is terughoudend geweest in de acties. Ik waardeer dat", zei Van Lier. Hij noemde het 'doortastend ingrijpen' van de rijksoverheid in de arbeids voorwaarden van de politie onnodig. „Op die manier kan de gemeente geen vader en moeder zijn voor haar kinde ren, de ambtenaren." De complimentjes gingen over en weer. Een woordvoerder van het actiecomité bedankte op zijn beurt het gemeentebe stuur voor het 'moedige be sluit' tot uitbreiding. „Het on gerief nemen we op de koop toe", zei hij. De gemeente heeft niet willen wachten op geld voor perma nente uitbreiding, omdat op het politiebureau al jaren een schreeuwend ruimtegebrek heerst. „Dat gevoegd bij de taakverzwaring van de poli tie", zei Van Lier, „heeft de gemeenteraad unaniem tot de nooduitbreiding doen beslui ten." Ongerief zal er zeker zijn, want de eerste paal die Van Lier op de binnenplaats bij het politiebureau aan de Delfse- veer sloeg zorgde al voor de nodige suizende oren. De poli tie krijgt er een noodgebouw van twee verdiepingen bij, waar de afdelingen verkeers zaken, bijzondere wetten, wij- kurveillance, vreemdelingen en inlichtingendienst en de mobiele eenheid gehuisvest worden. Het gebouwtje moet in maart volgend jaar klaar zijn. Voor de verbinding met het hoofdbureau wordt een ge sloten loopbrug gemaakt. Van Lier maakte er toch nog een beetje een feest van in de kantine. Hij bracht een doos met flessen beaujolais primeur mee, die hij eerder op de dag kreeg van de Vlaardingse wij nambassadrice. „Om de eerste paal nat te maken", heette het. „En als we eerlijk delen kan iedereen een vingerhoedje vol krijgen." De gas-, elektriciteit en water voorziening zijn geen moment in gevaar geweest, omdat dat vanuit Rotterdam wordt gere geld. Door de actie kan van daag geen huisvuil in Schie- dam-Noord worden opgehaald. Directeur Van Willigen: „We draaien vandaag met een nood bezetting. Ongeveer het zelfde als in de weekeinden. De mensen, die bij calamitei ten in actie moeten komen, zijn de hele dag beschikbaar." De actie van de uitkerings trekkers kwam volkomen on verwacht. Rond een uur of kwart over zeven trokken en kele tientallen actievoerders naar het ONS-gebouw in in dustriegebied 's-Graveland en posteerden zich voor de hoofd ingang en blokkeerden de poorten, zodat er geen wagen meer in of uit kon. Begrip Het personeel, dat vanaf een urn of half acht druppelsge wijs aankwam, was zeer ver rast door de actie. De meesten toonden begrip. Slechts enke len gingen met de actievoeders in discussie en zeiden het 'waardeloos' te vinden dat hen het werken werd belet. „Van daag staan ze actie te voeren, maar morgen staan ze zwart te klussen", zei een boze loodgie ter van een particulier bedrijf, die ook het terrein niet op mocht om een aangenomen karwei op te knappen. De po litie vertoonde zien niet. Voorzitter G. Koelen van de afdeling Schiedam van de Ab vaKabo, die bij de ONS werkt, zei uitdrukkelijk dat het geen vakbondsactie was en dat ook hij er door verrast was. „Het enige dat we hebben gezegd is dat we de actie niet zullen bre ken." Schiedam Het is hoogst onzeker of de brandweer in Schiedam erin zal slagen om, zoals het gemeentebestuur wil, het accent bij het uitoefenen van haar ta ken meer op de vrijwil ligers te leggen. Dat is noodzakelijk, omdat er in het kader van de be zuinigingen steeds min der geld is voor beroep- spersoneeL De brandweer heeft nu al moeite genoeg om het aantal vrijwilligers op de gewenste sterkte te houden; momenteel zijn er zeker zes te weinig. Ge zien het feit is het haast een utopie, te denken aan uitbrei ding van het vrijwilligers korps. Dat zeiden brandweer commandant Arie Metaal en plaatsvervangend comman dant Van Leeuwen gisteren tijdens een informeel overleg met het college van B en W en de Schiedamse pers. In het kader van de bezuini gingen moet de brandweer het betaalde personeel volgend jaar weer met twee man in krimpen. Al eerder heeft de brandweer beroepspersoneel moeien inleveren. Na de laat ste snoei-operatie zal de brandweer met een uiterst mi nimum aan beroepspersoneel werken, zo waarschuwde Me taal. Suggesties vanuit het ge meentebestuur, dat het accent dan maar wat meer op vrijwil ligers gelegd moeten worden, noemde hij onzin. „Je moet de eerst uitruk met beroepsmen sen bemannen: daar kun je geen vrijwilligers voor inzet ten, omdat die eerst van huis naar de kazerne moeten ko- In verband mei de staking bij de posterijen laten wij weten dat post (advertenties en redactionele kopij) voor deze krant ook kan worden bezorgd op het kantoor in Vlaardingen, Brede Havenstraat 6. De directie men. De nieuwe bezuinigingen betekenen dat we voortaan in de eerste uitruk nog maar een beroepsploeg van zes mensen hebben: dat zouden er acht moeten zijn. Het betekent dat we nu al in de problemen ko men, ais er ergens iets echt uit de hand loopt." Het is erg moeilijk om vrijwil ligers te vinden voor de brandweer, omdat de eisen die aan kandidaten worden ge steld behoorlijk hoog zijn, maar ook omdat het lidmaat schap van de vrijwillige brandweer volgens ondercom- mandant Van Leeuwen een enorme druk betekent voor de mensen. „Het is een enorme inbreuk op je privacy, als je als vrijwilliger een week lang wachtdienst hebt. Het houdt in dat je vrijwel nergens heen kunt, dat je op ieder moment van de dag of de nacht in staat moet zijn- met spoed naar de kazerne te komen, en dat je vrouw niet eens afspraken kan maken. Er ziin nog steeds vrijwilligers die het met veel beide doen, maar het wordt steeds moeilijker om nieuwe mensen te vinden die die druk aankunnen." De grote druk die op de vrijwilligers rust heeft waarschijnlijk ook conse quenties voor de enige vrou welijke vrijwilliger, die de brandweer rijk is. Zij over weegt ermee te stoppen. Monster In Hoek van Holland stapelt het huisvuil zich op nu de tweede week is inge gaan van de staking van de Rotterdamse rei nigingsdienst. In de eer ste week was het effect nog niet 20 zeer merk baar, maar bij de meeste gezinnen zijn de mini- containers volgeraakt. De bevolking zoekt naar andere wegen om van het huisvuil af te komen. Dat betekent dat men probeert de rommel kwijt te raken bij de grote betonnen containers die op een aantal plaatsen in het dorp zijn neergezet. Ook die zijn echter voor het merendeel al vol, zodat bij de betonnen containers nu ook plas tic zakken met huisvuil en losse dozen worden geplaatst. Doordat de zakken onder meer door katten worden stuk getrokken ontstaat niet alleen een minder fraaie aanblik, maar ook stankoverlast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1