RBTTBHMM Cor gaat het afval ophalen Stadsvernieuwing gaat werken in hal stadhuis Noodkreet aan minister Smit: Schoolhoofden hoeven namen stakers niet door te geven •/ter: 'Lichte9 'acties bij politie indien overleg mislukt Post geeft bladen yerenigingen •vrij' Vrouw bedreigt bedrijfs- rechercheur 'Klanten' stelen 17 mille uit kluis Sociale dienst ook 'ontzettend boos' Geen bussen in Krimpenerwaard Schipperskind verdronken Politie neemt ook persfoto's in beslag van voetbalrellen Rotterdams Nieuwsblad woensdag 16 november 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De politie zal maandag opnieuw actie gaan poeren tegen de korting op de ambtenaren-salarissen, indien bet overleg tussen minister Rietkerk en de bonden mis- Ilikt. Dit is gisteravond tijdens een vergadering lussen de ver schillende politiebonden beslo ten. Nadat maandagmiddag de Al gemene Christelijke Politie bond (ACP) in Utrecht met vierhonderd leden had verga derd, kwam gisteren in de Doelen de NPB bijeen. Hier waren zeshonderd politiemen sen uit het hele land aanwezig. Centraal stond de vraag welke acties nog gevoerd kunnen worden, zonder opnieuw door de rechter te worden teruggef loten. Veel agenten zouden niet meer gemotiveerd zijn zich in te zetten, omdat de acties die nu nog zijn toegestaan niet doeltreffend zouden zijn. De bonden willen een button- en Sticker-actie. Ook zullen ad vertenties worden geplaatst en zal er in beginsel niet worden Opgetreden tegen andere actie voerende ambtenaren, tenzij ér sprake is van een onaan vaardbare verstoring van de openbare orde. Daarnaast willen de bonden de plaatselijke afdelingen veel vrijheid geven zelf acties te voeren. Wel moet het hoofdbe stuur eerst toestemming ge ven. tlit de vergadering in de Doe- lfen bleek gisteren dat vooral ih Limburg en Brabant de ac- tjebereidheid nog groot is. Hier denkt men nog aan Werkonderbrekingen en het weigeren overwerk te verrich ten. Volgens tie voorzitter van ae NPB Leen van der Linden kan dat niet door de uitspraak van de rechter. Wel zullen de bonden goed keuring verlenen aan een ver kapte stipheïdsactie. Men denkt aan net nauwkeurig na leven van de sterk verouderde dienstvoorschriften. De agen ten zouden voortaan alleen van de voorschriften afwijken, indien ze per geval uitdrukke lijk opdracht krijgen dat te doen. Secretaris van de A PB Van Duijn: „Een mooi bijko mend effect is dat wordt aan getoond, dat die dienstvoor schriften sterk zijn verou derd." In Rotterdam is sinds de rech terlijke uitspraak de bereid heid tot actie sterk afgenomen. Voor de grote landelijke bij eenkomst op het Malieveld, waar Wim Kok zal spreken, hebben zich nog geen honderd agenten gemeld. Een beletsel is vooral dat er een vrije dag opgenomen moet worden om de manifestatie bij te wonen. Openlijk werd gisteren de vraag gesteld of een lidmaat schap van de politiebond nog nut heeft, als de rechter toch echte acties verbiedt. Het be stuur van de bond heeft zijn hoop gevestigd op het hoger beroep, dat tegen de uitspraak is aangetekend. bfif ï'ffkkfim i mtgirmw Tegenactie van de versmarkt Vervolg van de voorpagina Rotterdam Door de acties van de Roteb blijken veel Rotterdammers in moeilijkhe den te komen. Niet alleen omdat de duizen den zakken kris-kras door de stad verspreid liggen, maar ook omdat de Roteb geen rat- tengif verspreidt en huisafval nu eenmaal ratten en ander ongedierte aantrekt. Cor van de Polder, mede-eigenaar van een 'versmarkt' aan de Roderijsestaat, leeft dui delijk mee met de medemens in problemen. En omdat hij over voldoende opslagruimte beschikt heeft hij de buurt de helpende hand geboden. Tegen betaling van een gulden kan iedereen het afval bij hem kwijt. Dan regelt Cor de zaken wel verder. „Want je moet je voorstellen dat je op een bovenhuis woont", zegt Cor. „Geen balkon, Bewoners var de Roderijseweg kunnen sinds giste ren hun afval kwijt. Bij de groenteman op de hoek. Extra informatielijnen Rotterdam De RET zal de komende dagen de telefoni sche informatiepost voor reizigers uitbreiden in ver band met mogelijke acties. Yoor inlichtingen over het openbaar vervoer kan men bellen 546890 vanaf 6.00 uur 's ochtends tot 's avonds cir- ck 11.00 uur. èotterdam Maand- en \Veekbladen van vereni gingen in de Rotterdamse ifegto kamen vanaf van daag weer ongestoord in de brievenbussen. Dit heb ben de stakende chauf feurs van de PTT gisteren hl overleg met zo'n dui zend soorteerders besloten. JCranten en periodieken olijven besmet werk en gorden niet besteld. Brieven van gemeentelijke Qnstanties worden uitslui ten binnen de voorsorteer- centra van het Rotterdam se posidistnct bezorgd. Er zijn in de Rotterdamse re gio zesentwintig van der gelijke centra. In de prak tijk betekent het dat veel gemeenten hun burgers kunnen bereiken. Al eerder besloten de sta kers om post van giro en bank, dat van postorderbe drijven medische zendin gen en rouwcirculaires te verwerken. Al andere bestellingen, uitgezonderd streek- en stadspost, worden wel door ge staking getroffen. »,De regeling die we giste ren hebben getroffen, is in het overleg met de directie afgedwongen. Het was een hard gesprek, omdat men bezig was tal van alterna tieve postroutes in het le ven te roepen", aldus ac tieleider Toon Muller. m Rotterdam Een bedrijfre- chercheur van een lingerie zaak aan het Zuidplein is gis termiddag door een 25-jarige Vrouw met een mes bedreigd, madat hij haar had betrapt op het wegnemen van kleding ter waarde van zeshonderd gul- füen. Hij zag kans het mes van de vrouw af te pakken. waar laat je dan je huisvuil? Je kunt het met eindeloos binnen bewaren, want het gaaf na tuurlijk enorm stinken. Vandaar dat wij deze stap hebben ondernomen." Bang voor ongedierte is de groentenman niet. „Kijk, die ratten die zijn er toch wel. En of er nou één of honderd lopen te snuffelen, overlast hebben we toch al. En het lukt ons nog steeds aardig om ze buiten de winkel te houden. Ik denk dat het merendeel van die beesten hier vlakbij in het plantsoen eten haalt. Want daar worden de vuilniszakken ook neergegooid." Geen goed woord heeft hij over voor de ac ties van de ambtenaren. „Ze pakken de ver keerde", zegt Cor. „Nu worden er mensen de dupe die er helemaal niets mee te maken hebben. Net zoals die staking bij de PTT, Niet de regering krijgt daardoor problemen! maar wel de man die geen cheques meer kan innen of geld kan gaan halen. Daarom vind ik het zo onredelijk." Rotterdamse haven kan vuil niet meer kwij t Rotterdam Vier vrouwen en een man heb ben gistermid dag kans gezien uit een kluis in een winkel aan de Mathenesser- weg zeventien duizend gulden weg te nemen. De vrouwen kwamen de winkel binnen en plaatsten al lerlei bestellin gen, die later op gehaald zouden worden. In de verwarring za gen de 'klanten' kans de kluiss leutel uit de kas sa te halen en deze ongemerkt te openen. Rotterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft de noodklok geluid over het stokken van de verwerking van oliehoudend en chemisch afval. In een brief aan minister Smit wijzen B en W erop, dat de sluiting van Tankercleaning Schiedam en het in trekken van de vergunning van Booy Clean illega le praktijken bij het verwijderen van olie- en che misch afval in de hand werken. In verband met de sta king bij de posterijen la ten wij weten dat post (advertenties en redac tionele kopij) voor het Rotterdams Nieuwsblad ook kan worden be zorgd op het kantoor in Rotterdam, Coolsingel 67. De directie Onder druk van ABOP uitzondering basisonderwijs Rotterdam Wethouder Hans Simons zal schoolhoofden in het kleuter- en lager onderwijs niet dwingen om de namen van sta kende onderwijzers door te geven. Hoewel Simons overwoog schoolhoofden tot registratie van stakers te dwingen, heeft hij er op aandringen van de FNV-onderwijsvakbond de ABOP van af gezien. De verhoudingen binnen schoolteams zouden er ernstig door verstoord kunnen worden, aldus de ABOP Simons heeft dit argument overgenomen. Onderwijzers worden nu zélf geacht zich bij het gemeente bestuur als staker te melden. De wethouder verwacht dat dit getrouw zal gebeuren, op dat niet-stakende leerkrachten niet op hun salaris zullen wor den gekort. „Ik heb er alle vertrouwen in", aldus Simons gisteren. „Maar wanneer het niet gebeurt, moet ik een vol gende keer overwegen om schoolhoofden toch een op dracht te geven tot registra tie." Directeuren en rectoren in het voortgezet onderwijs worden wèl geacht bij hel gemeentebe stuur te melden wie morgen staakt. Volgens Simons zijn er binnen het voortgezet onder wijs nauwelijks gevolgen voor de verhoudingen binnen een school. „Het is daar allemaal grootschaliger. Bovendien acht ik rectoren in het voortgezet onderwijs medeverantwoorde lijk voor de beleidslijn van de gemeente." Overigens ontkende Hans Si mons gisteren dat het plan om scholenpost rond te laten bren gen door ambtenaren van bu- Rotterdam De sociale dienst is ook ontzettend boos op de regering. Niet alleen omdat de ambtenaren door de bezuini gingen worden getroffen, maar de uitkeringsgerechtig den worden volgens de wer kers van de sociale dienst one venredig zwaar gepakt. Om de cliënten niet te benade len, wil de sociale dienst geen harde acties voeren, maar heeft zich wel solidair ver klaard met acties van collega ambtenaren. Wel begint men donderdagochtend met het op treden van een speciale So(o)S-band. Deze groep zal voorlopig elke dinsdag en don derdagochtend optreden in de verschillende dependances. Het laatste optreden zal wor den verzorgd in het hoofdkan toor van de sociale dienst aan de Willem Ruyslaan. reau leermiddelen van hém afkomstig was. De wethouder erkende wel dat van een der gelijke noodgreep sprake was geweest, maar benadrukte dat het om een ambtelijke sugges tie ging. „Het college van bur gemeester en wethouders heeft alleen beslist dat de for mulieren voor een registratie van de stakers zo snel moge lijk op de scholen bezorgd moest worden." Wethouder Simons bevestigde dat de gemeentelijke inspectie donderdag een rondje zal ma ken langs alle scholen, om de stakingsformulieren in te ne men. Hij ontkende dat het col lege daarmee een extra contro le wil inbouwen op de vrijwil lige registratie van stakers. „Misschien dat dat inderdaad een neveneffect is, maar wij hebben het zo per se niet be doeld." Vandaag en morgen rijden er geen bussen In de Krimpener waard. Gisteravond hebben de chauffeurs van de vervoerson derneming Wesï-Nederiand in de vestigingen Schoonhoven en Krimpen aan den IJssel be sloten tot een staking van 48 uur. Vanochtend hebben veel busreizigers vergeefs gewacht op de komst van de bus, om dat de staking niet van tevoren was aangekondigd. De Rotterdamse haven be vindt zich momenteel in een noodsituatie. Bedrijven en schepen kunnen hun oliehou dende stoffen en vloeibaar chemisch afval niet kwijt, ter wijl ook het schoonmaken van tanks van schepen onmogelijk is geworden. Slechts Verolme Tankreini ging kan nog schepen schoon maken, maar doet dit uitslui tend voor eigen klanten. Het gevolg is, dat schepen, die zich aan de wet willen houden, verplicht zijn naar andere ha vens in Europa uit te wijken. Zelfs de mogelijkheid tot schoonmaken van binnensche pen is tot vrijwel nul geredu ceerd. Noodoplossing Ais noodoplossing wil Rotter dam zeer snel een organisatie opzetten voor de inzameling van deze afvalstromen door bonafide ophalers. Ophalers, die geen goed materieel heb ben, of bij wie overtredingen zijn geconstateerd, moeten snel worden gesaneerd. Vergun ningaanvragen van bedrijven, die niet in deze organisatie passen, moeten worden afge wezen, meent Rotterdam. Rotterdam mikt nog steeds op Verolme Tankreiniging als het bedrijf, dat opslagcapaciteit, oliescheidingsmogelijkheden en schoonmaakfaciliteiten tot zijn recht kan laten komen, als het toegankelijk wordt voor derden. Maar dan moet er wel aanvullende opslagcapaciteit voor chemicaliën en een tijde lijke oplossing voor behande ling van dit afval komen. In de brief aan minister Smit wijst het Rotterdams college erop, dal de gemeente aanzien lijke risico's met deze noodop lossing loopt. Rotterdam stelt zich zeer kwetsbaar op door medeverantwoordelijk te wor den voor ophalen, opslaan en verwerken van afval in een organisatie, die technisch, fi nancieel en organisatorisch ta melijk gebrekkig is: de appara tuur is verouderd, de capaci teit is beperkt en de vergun ningen zijn ontoereikend. Het gemeentebestuur wil daarom een steuntje in de rug van het rijk bij deze tijdelijke oplos sing. Rijkstaak De door Rotterdam voorgesta ne oplossing kan siechst tijde lijk zijn, omdat de Rotterdam se haven in ieder geval een havenontvangstinstallatie voor scheepsafval nodig heeft. Vol gens de Marpol-conventie, hel verdrag over bestrijding van vervuiling op zee, moet die in stallatie er inmiddels zijn. Plannen van Booy Clean, sa men met Nieuwe Matex en Paktank voor zo'n installatie zijn onderuit gehaald, omdat Booy wordt verdacht van ver vuiling van de Geulhaven. Het gemeentebestuur wijst mi nister Smit erop, dat de rege ring verantwoordelijk is voor water, lucht en bodem. Rotter dam is_ wel bereid een nood- ooplossing aan te dragen, maar neemt geen verantwoordelijk heid voor een havenontvang stinstallatie als daar geen con crete en bevredigende finan ciële toezeggingen van het rijk tegenover staan. Rotterdam De 13-jarige Stephanie de Ruyter, samen met haar ouders opvarende van het binnenschip Concor dia, Is gistermiddag in de Waalhaven verdronken. Het kind struikelde en viel over boord. Rotterdam Met ingang van gisteren hebben ook de ambtenaren van stadsvernieuwing zich aangesloten bij de ambtenarenacties tegen de loonverlagingsmaatregel. De Rotterdamse stadsvernieuwings-ambtenaren, werkzaam op de negentien projectbureaus in stadsvernieu- wingswijken, ondersteunen de actie onder meer door het beschikbaar stellen van alle facilitei ten in de projectbureaus (kopieermachine, ver gaderruimte en dergelijke) aan uitkeringsge rechtigden in de oude wijken. Ook hebben de SV-ambtenaren al aangekon digd dat ze donderdag niet op hun kantoren zuilen zijn. Die morgen zullen ze hun normale werkzaamheden uitvoeren in de hal van het stadhuis, 's Middags gaan de ambtenaren naar een FNV-bijeenkomst in de Doelen. De mededeling willen ze gelijk gebruiken om alle uitkeringsgerechtigden uit de oude wijken op te roepen dan ook naar de Doelen te komen. Vrijdagmorgen zullen de SV-ambtenaren op nieuw in de hal van het stadhuis te vinden zijn, waar ze overleg willen plegen met organisaties van uitkeringsgerechtigden over gezamenlijk te ondernemen acties, die zoveel mogelijk volgen de week gevoerd moeten worden. In een verklaring zeggen de ambtenaren dat ze de regeringsvoorstellen onverteerbaar achten, niet alleen omdat het een forse daling in loon betekent en dus een onderwaardering voor het vaak moeizame werk in stadsvernieuwingsge bieden, maar ook omdat juist degenen getroffen worden voor wie de stadsvernieuwing bij uit stek bedoeld is. Ze wijzen erop dat uitkeringsgerechtigden en andere mensen met lage inkomens grotendeels in oude wijken wonen. „In vele oude wijken leeft meer dan vijftig procent van de bevolking van een sociale uitkering. De Rotterdamse stadsvernieuwing is vooral gericht op het reali seren van goede huisvesting van deze bewoners van de oude wijken. Meer en meer worden be woners echter slachtoffer van het regeringsbe leid: enerzijds door de verhoging van woonlas ten en door het inkrimpen van de woning- bouwcontingenten, anderzijds door verlaging van lonen en uitkeringen. Op deze wijze wordt het onmogelijk gemaakt de stadsvernieuwing te ontwikkelen." Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gistermiddag bij het fotobureau Ton den Haan aan de Vondelweg, in op dracht van de rechter-commiS' saris twaalf filmrolletjes in be slag genomen met negatieven van de rellen op 2 november bij de voetbalwedstrijd Feye- noord - Tottenham Hotspur. Het gaat hier om al beeld mgen die niet zijn gepubliceerd. De rechter-commissaris had de politie opdracht gegeven alle foto's van de gebeurtenissen in de Kuip in beslag te nemen, behalve opnamen van de wed strijd. De agenten dreigden het foto- bureau te sluiten en zelf alle filmrolletjes na te kijken, toen Den Haan in eerste instantie weigerde het materiaal af te geven. Toch heeft de politie niet op alle rolletjes de hand kunnen leggen, zoals de op dracht luidde. Zes afbeeldin gen, die wel in kranten zijn gepubliceerd en waarop een steekpartij is te zien, waren hiet meer in het bezit van Den Haan. Hij had ze opgestuurd naar de advocaat van zijn vak bond (NVF) mr. R. Fles. De raadsman heeft deze negatie ven door de staking bij de PTT nog niet in zijn bezit. Den Haan is vooral verbolgen omdat ook al het materiaal is meegenomen, dat nergens is gepubliceerd. „Wij waren bij die wedstrijd met vijf mensen aanwezig, omdat er ook acties van de politie werden ver wacht. Er zijn nu opnamen meegenomen, die edit niets met de rellen te maken heb ben, zoals foto's van spandoe ken, agenten en de gebeurte nissen rond de vader van Ver meulen, die tijdens de wed strijd een hartaanval kreeg." Verlengstuk justitie Het Genootschap van hoofdre dacteuren betreurt deze gang van zaken. Er is een gesprek aangevraagd met minister var justitie Korthals Altes. Voor zitter G.A, de Kok, hoofdre dacteur van deze krant, noemt de inbeslagneming buiten alle proporties, omdat ook niet ge publiceerd materiaal in beslag is genomen, „Fotografen zouden een be paalde foto niet meer kunnen maken, omdat ze vrezen, dat later inbeslagneming zal volgen. Ze worden op deze wijze een verlengstuk van jus titie. Persoonlijk heb ik er geen moeite mee, indien de politie in kranten afgedrukte foto's wi! hebben. Tenslotte zijn die al openbaar gemaakt en kan iedere krantelezer die foto's bestellen. Andere hoofd redacteuren denken daar ech ter weer anders over." Bij de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) neemt men de inbeslagneming even eens hoog op. Ook daar heerst de vrees dat fotografen op deze wijze een verlengstuk worden van justitie en politie. De kwestie zal ter sprake wor den gebracht in het overlegor gaan van justitie, politie en pers. Ook bij het Algemeen Dagblad is een verzoek van de politie binnengekomen een foto af te staan, die stond afgedrukt en waarop een steekpartij is te zien. Hoofdredacteur Ai. Abram voelt er weinig voor de foto af te staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4