ROTTERDAM 19 Het goede humeur was verdwenen... Rotterdamse technici tekenen tunnel onder de Huangpo CROOSWIJK ZOAISTWAS (slot) Ctooswijk de jaren vijftig in J Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 16 november 19S3 Jamin aan de Hugo de Groot straat in 1900. m In 1873 kocht de Heine- ken's Brouwerij aan de Crooswijksesingel, op de hoek van de Linker Rot- tekade, voor veertigdui zend gulden twee bunder grond. Kort hierna werd er begonnen met de bouw van de fabriek. De bouw kosten vielen hoger uit dan geraamd: 735.000 gul den in plaats van de be grootte 600.000 gulden. Maar vanaf dat moment hoorde de brouwerij, die eerder ook in Amsterdam een vestiging had neerge zet, met al zijn dagelijkse bedrijvigheid volledig bij Crooswijk. En al in 1897, het jaar waarin op 9 april directeur en mede-oprieh- ter W.Feltman overleed, was het complex er lang zaam maar zeker volge bouwd. Mede door de brouwerij in Crooswijk groeide Heineken uit lot een wereldconcern, dat al in 194? ruim veertig procent van de in totaal over zee ver voerde 14.814 hectoliter bier voor zijn rekening nam. En trots maakte de leiding van het bedrijf in die jaren bekend dat overal ter wereld Heine ken's bier verkrijgbaar was; zelfs tijdens de festiviteiten rond het honderdjarig bestaan van de republiek Liberia was aan de hoge gasten heerlijk, helder Heineken voorgezet. De brouwerij tn Crooswijk was toen al het werkterrein gewor den voor een staf van chemici, biologen en analisten, die cr dagelijks controle uitoefenden op het productieproces. Tege lijkertijd waren ingenieurs be zig met het nog meer verbete ren en moderniseren van de installaties. Tot 1968 bleef de brouwerij in Crooswijk gevestigd, toen werd de fabriek gesloopt en het bedrijf verplaatst naar de gemeente Zoeterwoude. Maar Heineken was vooral Croos wijk. Talloze buurtbewoners werkten er vele jaren van hun Jeven. Anderen bewaarden er herinneringen aan de honger winter tijdens de tweede we reldoorlog, toen er in de grote ketels in'de ziederij dagelijks honderdduizend porties gaar keukensoep werden gekookt. Op de plaats waar ooit de brouwerij stond kwamen wo ningen. Maar voor het zo ver was werd er eerst nog stevig onderhandeld over de prijs van het stuk grond. Terwijl de directie het met Rentegevende Eigendommen in december 1975 eens was geworden over een bedrag van /4.150.000,-, Jieien de commissarissen van net bedrijf weten dat dit veel te weinig was. De problemen werden opgelost en in novem ber 1977 kwam de eerste van de in totaal 279 woningen ge reed. Een jaar later lanceerde het architectenbureau Van de Broek en Bakema een ontwerp voor een kantoorgebouw aan de Crooswijksesingel. Volgens dit plan zou de eerder gesloop te westgevel van de vroegere Heineken brouwerij worden herbouwd. De monumentale kopgevel van de brouwerij, die aanvankelijk gespaard zou blijven, zou na te zijn gesloopt, eveneens worden herbouwd. De opdracht voor het ruim zestien meter hoge kantoorge bouw was gegeven door de Verenigde Dura Bedrijven. Weliswaar maakte het open baar lichaam Rijnmond nog ernstig bezwaar tegen 'groot schalige kantoorbouw in een „kleinschalige woonwijk', maar de argumenten werden door minister Van Aardenne van economische zaken ter zijde "gelegd. De grond was ooit be eneden de op dat moment gel- ^dende marktwaarde aan de -'gemeente Rotterdam verkocht Crooswijk zoals 't was in de jaren vijftig. De fabriek van Heineken in 1875. om sociale woningbouw moge lijk te maken. Er was tevens de voorwaarde aan verbonden dat een gedeelte van het ter rein bestemd zou zijn voor kantoorbouw. Jamin Een ander gebouw waar Crooswijk herinneringen aan bewaart, de fabriek van C.Ja min, viel in februari 1980 ten prooi aan de slopershamer. Ook Jamin was Crooswijk, Het kleine pandje aan de Hugo de Grootstraat van voor de eeuw wisseling groeide uit tot een grote fabriek, waarvoor in 1924 het ontwerp werd gelan ceerd. Ai voor de eerste wereldoorlog had de toenmalige directie de omliggende panden opgekocht om, zodra de tijd rijp was, het bedrijf te Kunnen uitbreiden. Eerst was het de oorlog van 1914-* 18 die er voor zorgde dat de plannen stagneerden. Hier na werden de uitbreidings plannen beteugeld door de heersende woningnood, waar door het steeds weer onmoge lijk bleek om de 21 opgekochte woningen te slopen. Telkens moest de bewoners huurver- lenging worden verleend. Op een gegeven moment was de situatie zelfs van dien aard, dat Jamin liet weten dat over wogen werd de bouwplannen maar op te geven. Hierdoor kwamen de nieuwbouw, waar mee een bedrag van een mil joen gulden gemoeid was, en vijfhonderd nieuwe arbeids plaatsen op de tocht te staan. Het nieuwe bedrijf kwam er toch. De oude fabriek bleef er nog tot 1969. Toen werd er op 26 april begonnen met de sloopwerkzaamheden. Voor de gemeente Rotterdam beteken de het wegbreken van de oude fabriek dat er eindelijk weer een circusterrein beschikbaar ■was. Tot dat moment stonden de circussen op de Sint Jacobs- plaats, een plek waar slechts weinig circusdirecteuren echt gelukkig mee waren omdat de over het viaduct daverende treinen vooral de dieren on rustig maakten. De terugkeer naar de 'veemarkt' werd in circuskringen met instemming begroet. En op 20 juni 19G9 zet te het Franse circus Rancy er als eerste zijn tent op, gevolgd door circus Mullens op 19 au gustus van dat jaar. Alleen cir cus Boltini keek nog even de kat uit de boom en besloot voor alle zekerheid nog maar een keer uiL te wijken naar de Spinozaweg in Rotterdam- Zuid. Ook Jamin verliet Crooswijk door Hans Soeters en verhuisde naar Oosterhout. De fabriek werd gesloopt om plaats te maken voor wonin gen. Tot 1980 bleef het pand nog overeind en werd het als 'trefcentrum' intensief ge bruikt door verenigingen en organisaties. In 1979 werd het gebouw feestelijk gesloten met als hoogtepunt de wedstrijden om de titel 'Sterkste man van Rotterdam'. Waar ooit de snoepjes van 'meneer Jamin' werden gemaakt, wierpen op zaterdag 15 december 1979 tien Rotterdamse krachtpatsers met autobanden, tilden er biervaten boven hun hoofd en trokken er zelfs een complete vrachtwagen van z'n plaats. Het waren de speelse scher mutselingen vóór het grote werk, want kort hierna ging het gebouw tegen de grond. Wéér was een plek waar vele honderden Crooswijkers een groot deel van hun leven had den doorgebracht, geschiede nis geworden... Noodkreet Rond de moderne Rotterdamse stadskern lag in de jaren "stijf- tig een gordel nauw gebouwde, verouderde en soms naargees tige buurten. En daar omheen weer ruimere wijken met veel groen. Leefden we niet in een periode van groot gebrek aan woningen, wij zouden ai lang de moker in de verouderde buurten hebben gehoord. Men wuift de gedachte aan saneren zelfs weg, wanneer daar over wordt gesproken. Als we zien hoeveien nog op 'n woning wachten, zal de eerste zorg moeten zijn het bouwen en niet het brekenzo meldde Het Nieuwe Dagblad op vrijdag 5 november 1954. Ook Crooswijk was zo'n buurt, waarin de roep om sanering was aangezwollen tot een noodkreet. Er was weliswaar sprake van een door de Com missie Woningwaardering uit gebracht interim-rapport waarin criteria voor krotop ruiming waren aangegeven, maar desondanks bleef het sa neren van de wijk een uiterst moeilijke operatie. In het rap port werd het begrip 'basisge breken' geïntroduceerd, waar bij het ging om gebreken aan huizen, die een belemmering vormden voor het leven en de bewoning. Zoals: woningen met een nuttige vloeropper vlakte van minder dan dertig vierkante meter, het ontbre ken van riolering of waterlei ding, gevaarlijke constructies en het ontbreken van vlucht wegen bij brand. Ook de woonomgeving kon basisge breken vertonen, zoals het ontbreken van groen en recre atieruimte, hinder van stank, stof, of overlast gevende be drijven. Het ontbreken van zonlicht, door de richting van de straten en de omliggende bebouwing, speelden in het rapport een belangrijke rol. Een belangrijk doel van de sa nering was het terugbrengen van net aantal woningen per hectare. Er werden plannen t ontwikkeld om de buurt bloksgewijs te saneren, al vreesde men wel dat hierdoor met name het buurtleven zou kunnen worden ontwricht. De bewoners zouden naar andere wijken moeten verhuizen, waardoor de talloze clubs uit een zouden vallen. Vooral het Crooswijkse Volks huis aan de Van Reynstraat 19 trok in die jaren veel buurtbe woners, van kleuters lot be jaarden, die er deelnamen aan de door de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers georgani seerde bijeenkomsten. En juist in een wijk als Crooswijk was de werkloosheid groot. In 1952 waren er van de 6271 werklo ze Rotterdammers er 275 af komstig uit Crooswijk. Van de 18.531 Rotterdammers die on dersteuning kregen, woonden er 732 in Crooswijk. Het ver klaart waarom men bij het verspreiden van de wijkbewo ners* uiterst omzichtig te werk ging. Maar Crooswijk moest op dat moment zo snel mogelijk worden gesaneerd. De situatie was er onhoudbaar geworden. In vergelijking met Rotter dam, waar per hectare sprake was van honderd woningen, stonden er in Crooswijk op elke hectare 131 huizen. Crooswijk telde op dat mo ment 6380 woningen. Hiervan telden 674 huizen niet meer dan één kamer en was er in 1099 woningen niet meer ruimte dan voor twee kamers. Scholen waren er wel, zoals de roomskatholieke bewaarschool aan de Isaac Hubertstraat, de openbare bewaarschool aan de Poolstraat, de christelijke be waarschoot Koningin Wilhel- mina aan de Crooswijksesingel en de Havelozenschool aan de Boezemsingel. In 1956 waren de problemen in Crooswijk nog steeds niet uit de wereld. Op 3 augustus van dat jaar bekeek een krant de situatie in de wijk van dat moment en kwam tot de con clusie dat er in Crooswijk toch al heel wat ten goede was ver anderd. Er is de hele oorlog geen bom gevallen. Misschien valt het ook daarom wei op, dat Croos wijk - meer dan in andere stadsgedeelten het geval is - nogal wat vervallen woningen in zijn straten teltIs het dan misschien een wijk waar ar moede wordt geleden? Bekijkt men de zekere welstand, die de arbeiders op dit moment genieten, dan moet men wel zeggen: neen, armoede wordt er niet geleden. Trouwens het goede humeur van de Croos- wijker doet dat ook niet ver moeden. Hoewel: van dat hu meur merkt men niet veel meer, als men een Crooswijker hoort praten over de omstan digheden waaronder hij en zijn gezin moeten ie ven. We hebben een Crooswijker horen zeggen: 'Als u het mij vraagt vind u hier geen enkel huis dat helemaal zonder gebreken is'. En vanaf dat moment begon Crooswijk te veranderen. Buurtbewoners vertrokken. Oude, verkrotte huizen gingen tegen de vlakte. Op de plaat sen waar vroeger 'monumen ten' stonden als de fabrieken van Jamin, Heineken, het abattoir, de veemarkt en de Koninginnekerk, verrezen nieuwe woningen. Winkels en buurtkroegjes verdwenen. En de buurt kwam in verzet tegen de huren van de nieuwbouw woningen. Maar Crooswijk was Crooswijk niet meer. In ieder geval niet meer het Crooswijk, zoals 't was... Sjanghai met zijn acht miljoen inwoners (en nog eens vier miljoen in de regio) en Rotter dam met in stad én Rijnmond net één mil joen inwoners) zijn ui teraard niet met el kaar te vergelijken. Toch zoek je onwille keurig naar overeen komsten. De belang rijkste is, dat de Hu- angpo-ri vier net als de Nieuwe Maas dwars door de stad loopt. Gelijk is ook, dat beide stadsdelen onevenwichtig zijn gegroeid. De ontwik keling is op de noordelijke oever begonnen en pas veel later, toen daar de ruimte op was, is de uit bouw 'in Zuid' begonnen. Dat levert - evenals in de jaren '50 hier - een gigan tisch probleem rondom de oeververbindingen op. Sjanghai heeft maar éen tunnel met twee rijstroken en dat is veel te weinig. Jaarlijks worden er op de zuidelijke oever tiendui zend woningen bijge bouwd. Dat maakt het dui delijk, dat er iets scheef zit in de verdere groei van de stad. Fiets en trolleybus Er Is nu een tweede tunnel in aanbouw, maar ook met deze twee rijstroken erbij loopt het verkeer vast. En nu is het naar onze begrip pen niet eens druk in Sjanghai. Fiets en trolley bus zijn dé middelen van vervoer. Brommers en scooters zie je er nog niet en de personenauto is voorbehouden aan officie- Ie instanties en staat voorts alleen als taxi ter beschikking. Een onthullend eijfer: per duizend inwoners beschik ken we in Nederland over 305 personenauto's: één auto op de drie Nederlan ders. In China gaat het om 0.06 auto per duizend inwo ners, of te wel één op de ruim 16.500 Chinezen. Ver houdingsgewijs hebben we hier dus 5000 maal zoveel auto's rijden als in China. Het betekent in wezen, dat men China nauwelijks mag toewensen ooit nog eens hetzelfde welvaart speil als hier te bereiken. Het zou alleen de regio Sjanghai al vier miljoen automobielen opleveren, evenveel als er in heel Ne derland rijden.... Als in de jaren '20 Je raakt door de massali teit van het land totaal het gevoel voor verhoudingen kwijt. Dat leidt tot allerlei bespiegelingen, waarvan de meest opdringende is het gevoel, dat men hier nog ónze leefomgeving van de jaren '20 en '30 vindt. Men ziet dat terug in het straatbeeld, in de wijze van huisvesting, het stoken van kolen als bron van verwarming, de in richting van de winkels, de manier waarop het midden- en kleinbedrijf worden uitgevoerd, de (af wezigheid van) mode, het heel bescheiden en bijna kale uitgaansleven, de toe gepaste techniek en machi nes bij de woningbouw en de uitvoering van grote werken. Rotterdams zusterstad Sjanghai heeft als belang rijkste stad en haven van China die, vooral techni sche, achterstand op de westerse wereld nadrukke lijk onderkend. En neem het de stadsbestuurders eens kwalijk, dat ze voor al blij met Rotterdam zijn om er veel van tc kunnen leren. Daardoor is er een uiterst praktische vorm van ont wikkelingssamenwerking ontstaan. Tegelijk met het verblijf van de Rotterdam se delegatie in Sjanghai waren er vijf technici van de Dienst van Gemeente werken daar, die er vier weken bezig zijn geweest hun Chinese collega's bij te praten over de prakti sche toepassing van aller lei nieuwe technieken. Samen in één hotel De Chinezen doen dat heel consequent. De Rotterdam mers verbleven vier we ken in een hotel, maar hun vaste gesprekspartners óók. Zij zagen ook vier we ken lang hun huis niet. De Rotterdamse groep stond onder leiding van de direc teur van Gemeentewerken, ir. Seen van der Plas, zelf (de anderen waren ir. Sïk- ko de Vries, chef construc tie en ontwikkeling en zijn van zijn afdeling Her man Hoos; ir. Hette van Dijk, chef waterbouwkun dige constructies en H. de Koning, medewerker van de afdeling werktuig bouwkunde). Hun verhaal begint met door Koos de Gast een bezoek van enkele Sjanghaise collega's (de dienst publieke werken in Sjanghai heeft tussen haakjes 40.000 man in dienst) aan Rotterdam, die zich kwamen oriënteren op de bouw van tunnels, kademuren, waterzuive ring en bruggen. Dat bezoek is blijven han gen tot de plannen op tafel kwamen voor de bouw van de derde tunnel onder dc Huangpo-rivier, noodza kelijk voor de ontsluiting van nieuwe wijken op de zuidelijke oever. Ir. Van der Plas daarover; de vraag was of die tunnel ook volgens de in China beproefde Schïldmethode moest worden gebouwd, óf dat er een andere moge lijkheid was. Die Schild- methode is heel eenvoudig: met een enorm rond schild met een doorsnee van tien meter graaft men eenvou dig een tien meter brede gang onder de rivier door en bekleedt die met een laag beton. Het is een simpele, maar ook kostbare manier: je moet nogal diep gaan; doordat je geen steile hel lingen kunt toepassen wordt-ie lang (met alle ventilatieproblemen van dien) en de diameter is be perkt; je kunt er niet meer dan twee rijstroken in kwijt. De Rotterdammers hebben hun Chinese collega's in die vier weken ervan pro beren te overtuigen, dat de bouw van de Dapulutun- nel volgens hun afzinkme- thode enorm veel voorde len geeft. De tunnel kan net één meter onder de ri vierbodem komen te lig gen, waardoor hij minder lang behoeft te worden; in een korte tunnel kun je de open opritten toepassen, waardoor de ventilatiepro blemen gemakkelijker zijn op te lossen (kijk maar naar de Botlektun nel). En je kunt de tunnel veel breder maken. Enorm voordeel Dat geeft een gigantisch voordeel: voor de prijs van een lange, smalle tunnel met een beperkte capaci teit volgens de Schïldme thode zetten de Rotter dammers een afgezonken tunnel op papier met twee maal twee of tweemaal drie rijstroken. En geef je er nog tien procent meer aan uit, dan heb je er nog aparte fietspaden naast ook. Het ziet er naar uit, dat de Chinezen gewonnen zijn voor het Rotterdamse idee. Hun moeilijkste punt was tenslotte nog, dat bij de Schildmethode als een mol onder de grond kan wor den gewerkt zonder dat er iemand last van heeft, en dat bij de afzinkmethode voor het op zijn plaats leg gen van de tunnelstukken de rivier voor een deel ge stremd moet worden. Maar ook die hindernis lijkt tc zijn genomen. Tot nu toe heeft Gemeen tewerken zijn - toch kost bare - assistentie als een vriendendienst aangebo den. Het is de bedoeling dat als Gemeentwerken de bouw blijft begeleiden met ontwerpen en toezicht, de kosten daarvan in het tun nelproject worden opgeno men. Aleer m ogelijkh eden Het is duidelijk, dat er niet alleen over tunnels is gepraat. Van het één kwam het ander: Sjanghai is bezig een proefstuk me tro van 500 meter aan te leggen. Dc Rotterdammers hebben ook eens naar een langer traeé gekeken. Er is gesproken over de verwer king van afval en de zui vering van afvalwater, over de houw van bruggen en de aanleg van wegen. Van der Plas: „Tcchnisch- wetenschappelijk zijn de Chinese collega's uitste kend op de hoogte. Ze mis sen alleen de ervaring in de praktijk en die kunnen wij hen leveren. Dat doen we graag. Misschien ope nen we zo ook een deur voor het Nederlandse be drijfsleven. Veel appara tuur en materieel moet toch van buiten China ko men." Het zou mooi zijn als het allemaal doorgaat. Een Rotterdamse tunnel onder de Huangpo in Sjanghai: het zou de eerste afgezon ken tunnel in heel China worden. (Wordt vervolgd) Mb&bRij-UL. Ir. Van der Plas in Sjanghai.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5