11 Angst voor vervuiling. stank en ongedierte "De laatste fase in de opmars naar Rotterdam Gezin met drie gehandicapte kinderen de dupe CDA bijeen Buren tijdens hoorzitting over Stichting Verwerken Tuinafval: mmm Brongers' trilogie voltooid 1 Kampioenen der prachtvinken Drie gewonden door botsing Werkgroep bemiddeling RDM levert banen op Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 november 1983 Door PTT-acties geen rijbewijs Rotterdam De CDA-kamer- kring Rotterdam houdt op vrijdag 25 november een open bare ledenbijeenkomst. De lei der van de CDA-kamerfractie, Bert de Vries, zal ondereer het woord voeren. Bovendien zul len nog enkele parlementa riërs aanwezig zijn, met wie in afzonderlijke praathoeken ge discussieerd kan worden. De bijeenkomst wordt gehouden in de Clauszaal van restaurant Engels en begint om 20 uur. Hoek van Holland De buren van het tuinafvalverwerkingsbedrijf in Hoek van Holland zijn bang voor bodemverontreiniging. Dat bleek tijdens de hoor zitting, die was belegd door het dagelijks bestuur van de Hoekse deelgemeente- raad. Bovendien toonden de buren weinig vertrouwen in de Stichting Verwer ken Tuinafval Westland. SpijkenisseDe inmiddels twee weken durende stakingsactie bij de PTT heeft de familie Simons in Spijkenisse in een lastig parket gebracht. Ergens in die enorme berg poststukken die niet wordt ver werkt, liggen namelijk de aanvraagformulieren die de heer Simons nodig heeft om zijn rijbewijs te la ten verlengen. Het CBR heeft de benodigde genees kundige verklaring afgegeven en alle papieren op de post gedaan. En daar liggen ze nog steeds. Zonder die bescheiden kan men met de twee gehandicapte de heer Simons onmogelijk de geldigheid van z'n rijbe wijs door de Provinciale Griffie laten verlengen. Wat betekent dat hij nu niet mag autorijden, aangezien z'n oude rijbewijs enkele weken terug is verlopen, Voor de familie Simons is dat zeer pijnlijk. ,Het gezin telt namelijk drie geestelijk gehandicapte kinde ren. Ank (18 jaar) en Trudy (11) wonen nog thuis. De 16-ja- rige zoon Henny die ook nog eens een lichamelijk handicap heeft, wordt in Hernesseroord in Middelharnis verzorgd. Ritjes De auto die de familie bezit, is eigenlijk alleen voor de kinde ren aangeschaft, vertelt de heer Simons: „Voor m'n werk heb ik 'm niet nodig. Hij wordt voornamelijk gebruikt om met het hele gezin naar Henny in Middelharnis te rijden. Die knul is gek op autorijden, en dan rijden we daar met z'n al len Flakkee in de rondte." Eenmaal per week staat die rit op het programma. Daarnaast rijdt de heer Simons eenmaal per week andere geestelijke gehandicapten naar hun we kelijkse zwemuurtje. Om met het openbaar vervoer ai te rei zen naar Middelharnis is teza- dochters haast ondoenlijk. Reistijd plus nog een stevig eind te voet kosten zeker twee uur. De heer Simons heeft onder meer de AbvaKavo en de PTT'ers benaderd in een po ging om alsnog z'n papieren in bezit te krijgen: „Iedereen had begrip voor mijn probleem, maar niemand kon me echter helpen," Wettelijk gezien mag de heer Simons dus niet auto- door Ton van der Vliet rijden: „Maar dat kunnen we Henny toch niet uitleggen?" Vandaar dat het gezin toch in de auto stapt om dan maar 2onder geldig rijbewijs de uit huizige zoon met het voor hem zo belangrijke bezoek te ver rassen. Begrip Volgens de heer Van Aken van de politie in Spijkenisse behoeft de heer Simons niet per se bekeurd te worden als hij met een ongeldig rijbewijs wordt 'betrapt': „Ik kan me voorstellen dat voor een der gelijk geval begrip wordt op gebracht, zeker als bij de be trokken instanties is nagetrok ken dat de persoon in kwestie door overmacht zonder geldig rijbewijs zit." Ofschoon de clausules per maatschappij inleverbaar ver schillen, is het in het algemeen wel zc dat de meeste verzeke- rings-maatschappijen tot twaalf maanden na de datum waarop het rijbewijs is verlo pen eventuele schade nog steeds dekken, aldus een woordvoerder van Bassant Verzekeringen in Rotterdam. Zo'n verlopen rijbewijs kan trouwens ook nog andere na delige effecten hebben. Toen de heer Simons onlangs bij een PTT-filiaal in Spijkenisse een cheque wilde verzilveren, ging dat feest niet door: „Het spijt me, maar ik kan u niet uitbe talen", kreeg hij vanachter het De" PTT-actle dupeert de heer Simons en zijn gezin met drie geestelijk gehandi capte kinderen. loket te horen: „...want uw rij bewijs is verlopen..." „De ondergrond voor com- posthopen moet bestaan uit verhard zand met een laag polyethyleen. Een lachertje. Polyethyleen verliest na twee jaar haar bindende kracht en wordt waterdoor- latend", zei N.J. van Heijst uit Voorburg, die grond be2it naast het terrein van het tui- nafvalverwerkingsbedrijf. Van Heijst vreest vervuiling van het oppervlaktewater, stankoverlast en ongedierte. Hij vroeg zich af of het ver werken van afval niet een zaak is van de centrale over heid in plaats van een parti culiere stichting of lagere overheden. Verder wilde hij weten wat de Stichting gaat doen met het eindprodukt (de compost) dat volgens hem chemisch is verontrei nigd. Hij relateerde in dit verband aan onder meer het Uniser-schandaal. Potgrondbedrijf Knijnenburg houdt vol dat een potgrond- bedrijf niet naast een afval verwerkingsbedrijf kan ge dijen. Knijnenburg stelde verder dat hij geen vertrou wen heeft in de werkwijze van de stichting omdat vol gens hem al verschillende malen illegaal is begonnen met werkzaamheden zonder dat daarvoor nog een hinder wetvergunning was ver leend. Een derde grondeigenaar, J.de Waal, ziet veel overlast op zich afkomen door te veel vrachtverkeer langs wonin gen en bedrijven. H.Uitter- hoeve van de stichting, die volgend jaar al wil gaan draaien, stelde, daar tegen over dat uit rapporten van TNO en Heidemaatschappij blijkt dat geen hinder noen vervuiling zal ontstaan voor Met een uiterst gedisciplineerd volgehouden precisie heeft de in Rotterdam geboren luitenant-kolonel E.H. Brongers (54) zijn trilogie 'Opmars naar Rot terdam' voltooid. Met als ondertitel 'De laatste fase' verscheen het derde deel onlangs bij de Uitgeverij Hollandia BV in Baarn, Evenals in de beide voor gaande delen ('De lucht landing' en 'Van Maas tot Moerdijk') volgt de auteur de gebeurtenissen als het ware van minuut tot mi nuut. Aan het werk ligt dan ook een indrukwek kende bronnenstudie ten grondslag alsmede een op merkelijke kennis van lo kale situaties. Brongers, nu docent strate gie en militaire geschiede nis aan de KMA in Breda, is al jarenlang geobsedeerd door de vijf oorlogsdagen in de meimaand van 1940 en die betrokkenheid vond al eerder 2ijn weerslag in een aantal publikaties, zo wel in boekvorm als in tijdschriftartikelen. In april '83 werd hij voor zijn werk onderscheiden met de Prins Mauritsmedai 11e. In het eerste deel van 'Op mars naar Rotterdam' be schrijft hij de geschiedenis van de luchtlandingen tus sen Moerdjk en Rotterdam tot aan het moment waar op Duitse tanks contact maakten met de parachu tisten bij Moerdijk. In het tweede deel laat Brongers zien hoe dit mogelijk werd; het is het relaas van de strijd aan de Maas in Lim burg, in de Peel en van het omstreden opereren van de Franse bondgenoten. Slotfase Het derde deel omvat de slotfase van de strijd op de vierde en vijfde oorlogsdag met als bitter sluitstuk het bombardement op Rotter dam. Daarop volgde de ca pitulatie van Nederland. In 'De laatste fase' staan de gebeurtenissen in Dor drecht en Rotterdam cen traal. In een introductie tot dit boek constateert Bron gers: „In de eerstgenoemde stad speelden zich dramati sche tonelen af tijdens straatgevechten van solda ten tegen tanks. Het gebeu ren in Rotterdam heeft die gevechten overschaduwd en ten onrechte min of meer in de vergetelheid gedrukt." Hij stelt vast dat de in Dor drecht geleden Duitse tankverliezen mede aanlei ding zijn geweest tot het bombardement op Rotter dam. Mussen Vrij uitvoerig schenkt de schrijver aandacht aan de omstreden rol van de luite nant-kolonel Mussert, broer van NSB-leider An ton Mussert en in de mei dagen van '40 kantonne- memscommandant in Dor drecht Over de Neder landse aanval in Dordrecht schrijft hij onder meer: „In de binnenstad bleef een rommelige, onrustige sfeer heersen. De meesten meenden dat de oorzaak door Gijs van Barneveld gezocht moest worden in de door hen van verraad verdachte kanton nemen ts- commandant. luitenant-ko lonel Mussert. Diens pas sieve houding, zijn vaak zonderlinge gedrag en zijn soms voor eigen troepen schadelijke orders, gaven voedsel aan dit wantrou wen." Dit wantrouwen zal zich in de middag van de veer tiende mei ontladen in een voor Mussert dodelijke schietpartij in zijn sinds kort betrokken, nieuwe commandopost in Slie- drecht. Brongers verstaat uitne mend de kunst om data en feiten te brengen tegen een diep-menselijke achter grond en daarnaast als het ware en passant conclusies te .rekken. Zo constateert hij op pagina 81: „Op het moment dat in Den Haag we;d onderkend dat een Duitse pantserdivisie via -.'e bruggen bij Moerdijk en Dordrecht dreigde op te rukker», was Rotterdam een sleutelpunt in onze verdediging geworden. Daar immers lag de enige en laatste rivierhindernis die de vijand misschien nog kon beletten om naar het hart van Holland door te stoten". Feiten Voortdurend duwt de schrijver de lezer met de neus op de feiten. Over de benarde situatie op het Noordereiland onder meer, „De toestand van de bevol king op het Noordereiland was ondertussen steeds slechter geworden. Hoewel dat zonder bezwaar moge lijk was geweest, bleven de Duitsers weigeren ze naar het veiliger Rotterdam- Zuid te laten vertrekken. Kennelijk moesten de be woners hun gijzelaarsrol blijven vervullen. Alleen de overgave van Rotter dam, zo kregen ze vaak te horen, zou een einde aan hun lijden kunnen maken- ".(Pagina's 96 en 97). Met de aanduiding „gijzelaars- rol" geeft Brongers in één woord trefzeker weer wat er aan de hand was. Wan neer hij vervolgens de rol van de „boodschappers" kapelaan Commandeur en Johan van der Mast schetst, maakt hij ook zon der schroom dankbaar ge bruik van een stukje ge dramatiseerde tekst uit Aad Wagenaar's boek 'Rot terdam mei '40' om het menselijk aspect nog eens extra te accentueren. Zorgvuldig preludeert de auteur op de bittere slotfa se, het bombardement. Op pagina 100 beschrijft hij de „koortsachtige activiteit" aan Duitse zijde en hij stelt dan vast: „De gedachte aan een luchtbombardement schijnt toen te zijn ont staan", waarna hij de door Hermann Göt2el als bio graaf van generaal Student opgetekende visie van de generaal op het gebruik van bommenwerpers weer geeft. ^Belastend' Voorts schenkt Brongers uitvoerig aandacht aan wat de Duitse historicus Hans- Luitenant-kolonel E.H. Brongers ...de laatste fase.. Foto Ben Blumörs Adolf Jacobsen publiceerde over het bombardement met betrekking tot de rol van generaal Von Küchler. „Zeer belastend" voor de Duitsers noemt de auteur de tekst van het door Von Kuchler over de radio ge geven bevel, luidend: „Te genstand in Rotterdam dient met alle middelen te worden gebroken. Zo no dig moet met vernietiging van de stad worden ge dreigd en moet die worden uitgevoerd". (Pagina's 104 en 105). Brongers: „Anders dan het door Student beoogde bom bardement (een precisie- aanval met Stuka-duik- bommenwerpers) was uit voering van de „vernieti ging" van de stad geheel in strijd met de geldende oor- logsregels, Het plan mag dan ook zonder meer als misdadig worden bestem peld." Coring In dit laatste deel van 'Op mars naar Rotterdam' gaat Brongers uitvoerig in op de „schuldvraag" in verband met het bombardement. Op pagina 237 stelt hij vast: „Niet bij het 39e Leger korps (van Generalleut- nant Rudolf Schmidt), maar op een hoger en meer door politiek beïnvloed mi lieu vinden we ds schuldi gen van het bombarde ment op Rotterdam." De Nederlandse tegenstand was sterker gebleken dan Hitler had verwacht en daar moest „om zowel poli tieke als militaire redenen" snel een einde aan komen, Brongers: „In overeen stemming met Hitiers wen sen drongen de opperbe velhebber en de chef-staf van het leger (Von Brau- chitsch en Halder) even eens op spoed aan. Het werd overgenomen door de bevelhebbers van Leger- groep-B (Von Bock) en het 18e Leger (Von Küchler). Tot de uitvoerders behoor den in de eerste plaats de luchtmacht van maar schalk Goring." Sleutelfiguren in deze zaak noemt Brongers Göring en de bevelhebber - van de 2e Luchtvloot, generaal Kes- selring. Zij besloten „hoe" het bombardement zou worden uitgevoerd. Bron gers, cynisch: „Het ant woord op de vraag: Hoe, gaf de uitvoering duidelijk te zien." Op pagina 241 constateert de auteur: „Gö ring wilde zijn bombarde ment en vond in Kessel- ring 2ijn medewerk"" Door een niets o1**"- terreuraanval op gerbe vol king kon hij dringend gewenste van de strijd op radicale wijze, onder groot machts vertoon en met de meeste spoed forceren." 'Opmars naar Rotterdam' is een knap stuk geschied schrijving. Brongers weet koel te registreren, maar door het inlassen van per soonlijke ervaringen van betrokkenen, komt ook het menselijk aspect ruim schoots uit zijn diepgaande navorsingen naar voren. de omgeving. De initiatiefne mers, dat zijn alle Westland - se gemeenten plus de veilin gen, garanderen volgend Uitterhoeve een goede af voer van afvalwater naar de rioolzuivering in Hoek van Holland. Rotterdam Van 25 tot 28 november wordt in de Rivièrahal het Rotterdams kampioenschap prachtvin ken gehouden. Vogelvere nigingen uit de Maasstad en omgeving zullen onge veer duizend van zulke vogels inzenden. Het is een onderdeel van de prachtvinkententoon- stelling, welke van vrijdag 25 november tot 4 januari in Diergaarde Blijdorp wordt gehouden. Rotterdam Door een fronta le botsing tussen twee perso nenauto's op de Prins Willem Alexanderlaan zijn drie Capel- lenaren gewond. De bestuur ster van een van de auto's, de 42-jarige L.G. Markies, liep zwaar letsel op aan de borst. Alle gewonden zijn naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Rotterdam Na de massa-ontslagen bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij hebben 158 ex-werknemers via be middeling van perso neelszaken weer ander werk gevonden. Naast de stichting Werkme- taal Rijnmond, die door tijde lijk werk ex-RDM'ers naar vaste banen wil loodsen, is er onlangs een werkgroep be middeling personeel RDM Heyplaat opgericht. Deze werkgroep is erop gericht de ontslagen werknemers aan een vaste baan te helpen. „Het loopt vooralsnog moei zaam", weet Evert van der Schee van de werkgroep be middeling te vertellen. „Sinds de oprichting zijn er tien mensen geplaatst en er loopt nog een aantal contac ten.." De werkgroep heeft een bro chure, waarin mensen met kaderfuncties worden opge somd, gestuurd naar onge veer vierhonderdvijftig be drijven. Het gaat om techni sche, administratieve en toe zichthoudende functies, maar volgens Van der Schee kun nen bedrijven ook vragen naar ijzerwerkers, branders, lassers, plaatwerkers, koper slagers en chauffeurs. „In dat boekje hebben we de opleidingen van de kader functies genoteerd. Voor an dere vakgroepen als ijzer werkers en zo is dat niet zo nodig. Onze ervaring is ech ter dat veel bedrijven ook naar deze beroepsgroepen vragen." Op de brochure hebben vij£- envijftig bedrijven gerea geerd en daaruit zijn tien ba nen voortgekomen. Bij de werkgroep zijn duizend ex- RDM'ers ingeschreven. De "noties van de bedrijven, .ndt Van der Schee nog mi nimaal. „Er zijn dagen dat er niemand belt. We zijn nu be zig om bedrijven op te bellen om ze cp het hart te drukken dat wanneer er vacatures zijn, ze bij ons kunnen aan kloppen." De werkgroep richt zich op permanent werk maar in sommige gevallen kan er een uitzondering worden ge maakt. Van der Schee: „We zijn nu bezig met een bedrijf dat volgend jaar voor hon| derdvijftig mensen werk heeft voor een periode van drie jaar. Dat zullen we niet afketsen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3