13 NWR-accountant heeft géén oordeel over gecontroleerd verslag GRAAG fiEDAAN. Onkruit exposeert E fin ju eerm '•-rïfïlwmuta! Geen mededelingen over onderzoek Ten onrechte betalingen verricht aan ex- bestuursleden Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 november 1983 Als in 1985 kleuterschool en lagere school worden samengevoegd, Is dat al gebeurd met de opleidingen voor kleuterleidster en onderwijzer. De nieuwe pedagogische academie voor liet basisonderwijs, voor het gemak afgekort tot 'pabo', levert éên soort leerkracht af, die moet kunnen werken met kinderen van vier tot twaalf Jaar. Dat is nogal een verandering, weet de directeur van de gemeentelijke pedagogische academie, de heer B.VoskuyL Een gesprek tegen het decor van het nieuwe schoolgebouw voor de pabo, pal achter het metrostation Oosterflank. Nieuwe pabo: ommezwaai van theorie naar praktijk Botterdam Vol trots loopt directeur B.Voskuyi door de nieuwbouw van 'zijn' pabo. Daar achter me trostation Oosterflank verrijst een schoolgebouw waar hij sinds zijn aanstelling als directeur, twin tig jaar geleden, voor heeft gevochten. Jarenlang wisselden hoop en vrees elkaar af, maar nu kan er niets meer mis gaan. Als de bouw niet stagneert zal men in februari over kun nen. Ongeveer 570 studenten zullen dan de oude en vooral verouderde gebouwen aan 'Twee visies Hofstedestraat en Oostervan- straat (PA) en Lange Hille- weg (KLOS) verruilen voor nieuwbouw. risch: Voskuyl is al jaren di recteur van beide scholen, Maar met een bouwkundige en organisatorische samenvoe ging is er nog geen nieuwe pabo. Rotterdam loopt met die nieuwbouw vooruit op de wet telijke samenvoeging van bei de scholen. Vooruitlopen deed de gemeente ook al organisato- „Het zijn twee verschillende werelden die moeten worden samengevoegd", beaamt Vos kuyl. „Twee verschillende vi sies op onderwijs. De wereld van de lagere school, die meer op kennis is ingesteld en de kleuterschool, die beter aan sluit bij de belevingswereld van het kind. Zo is er op die kleuterschool meer aandacht voor de expressievakken." Toch worden volgens de direcJ teur van het opleidingsinsti tuut de verschillen weieens te zeer benadrukt. „Ik bespeur bij het kleuteronderwijs wei eens een overdreven angst voor de cognitieve kant. Vaak laat een jong kind zelf al blij ken dat het aandacht heeft voor cognitieve zaken. Aan de andere kant moet ik zeggen dat leerkrachten uit de eerste klassen van de lagere school veel kunnen leren van de kleuterjuffrouwen. Kleuter en lagere school zullen eikaars taal moeten leren spreken." Bestaat er bij de fusie tussen kleuter en lagere school angst dat de verworvenheden van de het kleuteronderwijs verlo ren gaan, bij de pabo dreigt dat nauwelijks. Althans, volgens Voskuyl: „Op de basisschool zijn kleuterleidsters vaak in de minderheid. Daarom zal het getalsmatig moeilijk worden. Bij de pabo ligt dat heel an ders: beide opleidingsscholen hebben ongeveer evenveel leerkrachten." ,3ovendien is er al een aantal leerkrachten dat op beide scholen werkt. Dus zo groot zal de overgang voor de mees ten niet zijn. Maar ik kan mij voorstellen dat het op andeie pabo's in Nederland wel een probleem kan worden." Zwaarder De nieuwe pabo geeft een op leiding van vier jaar, waar aankomende leerkrachten nu in drie jaar worden geschoold. „Dat lijkt - een uitbreiding, maar is het zeker niet", zegt •Voskuyl. „Je geeft leerkrach ten in feite een dubbele oplei ding en dan blijkt dat je eerder door Richard Stomp tijd tekort komt dan over houdt. De studenten zullen dan ook erg veel zelf moeten doen. De stof zal minder wor den uitgekauwd. Ik denk dan ook dat de opleiding een stuk zwaarder wordt." Al geruime tijd wordt door leerkrachten van pedagogische academie en kleuteropleiding gewerkt aan de pabo van de toekomst. Voskuyl: „Daarbij hebben we een heel duidelijke keus gemaakt voor de prak tijk. De leraren van de oplei dingsscholen komen nog te weinig op de scholen zelf. Het kon voorkomen dat leraren al jaren geen contact meer met de praktijk op de scholen had den, of zelfs helemaal niet in de praktijk van de kleuter- of lagere school hebben gestaan. Die nadruk op de praktijk be tekent dan ook een hele om mezwaai. We zullen zoveel mogelijk aansluiting proberen te krijgen op de praktijk van het Rotterdamse onderwijs..." Die nieuwe richting komt te gemoet aan de kritiek van het onderwijsveld, waar steevast werd gewezen op de geringe praktijkgerichtheid van de op leiding. Voskuyl erkent dat in de toe komstige basisschool een be langrijke rol is weggelegd voor het schoolhoofd- „De positie van de oude bovenmeester is sterk veranderd. Vroeger vol stond het wanneer je als hoofd meer wist dan een onderwij zer, en dus werd er in de hoofd acte nadruk gelegd op schoolse kennis. Toen de oude kweekschool werd omgezet in Pedagogische Academie was de aandacht voor het hoofd schap huilen-met-de-pet-op: hoofden, die er allerlei taken en taakjes bij hadden gekre gen, werden niet op een juiste manier op hun taak voorbe reid. Er werd alleen maar wat gedaan in de vorm van na scholingscursussen." „Een schoolhoofd wordt steeds meer manager, maar het is nog steeds zo dat aan die raa- nagementkant nauwelijks aan dacht wordt besteed in de op- Directeur Voskuyl: nadruk op de praktijk leiding. En ik moet toegeven dat er ook nog te weinig ge beurt aandacht voor is in de nieuwe pabo. Daar zou inder daad meer aan moeten gebeu ren.*' De huidige werkloosheid in het onderwijs verontrust Vos kuyl als ieder ander, maar hij is desondanks niet negatief over de toekomst van 2ijn stu denten. Doordat de opleiding voor leerkrachten in 1984 - overschakelt van drie jaar naar vier jaar, komt er in 1987 bijna geen leerkracht van de school af. Ik denk dat in dat jaar de werkloosheid in het Rotterdamse zo goed als opge lost wordt..." Officier van justitie mr.H.de Doelder heeft gisteren geen nieuwe mededelingen gedaan over het deze week afge ronde recherche-onderzoek binnen woningstichting Onze Woning. Nadat De Doelder al eerder tegenover deze krant had verteld, dat tegen de ex-di recteur en twee bevriende aannemers proces-verbaal was opgemaakt, bevestigde hij dit gisteren per telex. Op de vorige week aan hem gestelde vraag hoeveel geld Onze Woning teveel heeft betaald aan de aannemers, antwoordt de officier van justitie: „Het nadeel van de stichting kan in totaal wor den geraamd op een bedrag van ongeveer 500.000 gul den." Dat gegeven blijkt ook uit het controleverslag van NWR-aaccountant drs.J.J.M.de Schepper. Om precies te zijn: de aannemers zijn bevoordeeld met een be drag van 561.557,82 gulden. Alle aangehouden en in ver zekering gestelde verdach ten in de affaire-Onze Wo ning zijn in afwachting van hun vervolging op vrije voe ten gesteld. Rotterdam „In verband met de geconstateerde gebreken in de administratieve organisatie kunnen wij geen oordeel vormen omtrent de getrouwheid van het vermogen per 31 december 1981 en de resul taten over de boekjaren 1977 tot en met 1981 als ge heel." Dit schrijft drs. J.J.M. de Schepper, registeraccountant van de Nationale Woning raad (NWR), als eerste zin in zijn controleverslag van de iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiHitiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiUiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiüiiiiiiiiiKimjMiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De tentoonstelling van Onkruit, waar onder meer geheime documenten worden getoond, is gisteravond geopend. De papieren zijn in april buit gemaakt bij twee inbraken in bunkers in Noordwijk en Katwijk. Dezelfde tentoonstelling is gisteravond geopend in Amsterdam, Nijme gen en Den Bosch. Veel van het materiaal dat Onkruit exposeert, blijkt al eerder door deze anti-militaristische organisatie bekend 1e zijn gemaakt. De expositie geeft wel een mooi over zicht, van de maatregelen, die de overheid neemt indien er sprake zou zijn van oorlogsdrei ging en welke bevoegdheden de militaire autoriteiten dan krijgen. De expositie duurt tot zater- dagvond. 'iiuiiiiiiiiniiiiiiu!ifjj»]ijiiiiiiujuiu]iiiii]irjiiiij]iuiiiiifnfjiiiiijmii)iiiiMiiiiiiiitiijjiiiiiiiiiijiii]jiiiuiiijjjiii/Niii»iiii/{ja»iiiiJimiiiH/r{iiiHiHiiii( boekhouding van woning stichting Onze Woning over de jaren '77 tot en met '81. Het maken van dat verslag werd de NWR-accountant op gedragen door het nieuwe be stuur van Onze Waning, dat halverwege '82 onder leiding van NWR-directeur N.van Velzen als waarnemend voorzitterorde op zaken is gaan stellen binnen deze Rot terdamse woningstichting met 7.600 woningen. Als een accountant een boek houding moet controleren, is door Kees Jonker het niet gebruikelijk, dat hij een uitgebreide toelichting op zijn controle geeft. Klopt de verslaglegging, dan volstaat de accountant meestal met een opmerking als 'het controle verslag heeft mijn goedkeu ring'. In het geval van Onze Woning ligt dat echter anders. De Schepper heeft een toelichting op zijn 'controlewerk' gegeven van maar liefst zeven Kantjes. Relaties „Deze onzekerheden hebben overwegend betrekking op de juistheid van de kosten, gezien de hechte relatie tussen de di rectie en de leveranciers en de daaraan verbonden gevolgen en het gevoerde manage ment", zo mag blijken uit de toelichting op net controlever slag, dat inmiddels ter goed keuring is voorgelegd aan de gemeente Rotterdam. De ge meente, die zoals elke andere in Nederland een toezichthou dende taak behoort uit te oefe nen op de woningbouwcorpo raties in haar stad. Het werkstuk van de NWR- accountant „uitsluitend be stemd voor de besturende en toezichthoudende organen van uw stichting en de met het overheidstoezicht belaste orga nen"staat bol van de ver wijten aan het adres van het opgestapte bestuur en de ont slagen directie: „Er is sprake van een slechte administratieve organisatie, waardoor onder andere geen inzicht in de volledigheid en de juistheid van de admini stratie is te verkrijgen. Hechte relaties tussen de directie en "opdrachtgevers zijn er de oor zaak van dat bij toetsing van de kosten is gebleken, dat een 'Huisaannemers zijn bevoordeeld' aantal kosten hoger liggen dan aanvaardbaar", aldus De Schepper, die daarmee doelt op de relatie tussen de ex-di recteur van Onze Woning en zijn bevriende relaties: aanne mers uit Portimèo (Portugal), Poppel (België) en Heinenoord (Nederland). „Met betrekking tot nieuw bouw- en renovatieprojecten kan worden opgemerkt, dat forse bedragen voor rekening van uw woningstichting zijn gekomen, doordat bij gunning van de projecten 'huisaanne mers' zijn bevoordeeld. Hier van is 561.557,82 gulden ten laste van de algemene bedrijfs- reserve gebracht." „Voorts zijn aan ex-bestuursle den ten onrechte betalingen verricht en onbetaalde werk zaamheden aan hun woningen uitgevoerd. Deze betalingen en/of werkzaamheden ten be drage van. circa 25.000 gulden zijn tot op heden nog niet af gerekend." Ook de aankoop van het kan toorpand wordt nader toege licht door de NWR-accoun tant: „De aankoop- en nieuw- bouwkosten van het pand Keenstraat 25 zijn dermate hoog, dat mede gelet op de daarin begrepen voorzienin gen en de inmiddels verrichte taxatie, er sprake is van een onverantwoorde investering." En verder. „Met betrekking tot het automatiseringsproject moet geconstateerd worden, dat door de directie contracten zijn afgesloten voor circa 600.000 gulden, terwijl het softwarehouse (de leverancier, red.) volstrekt onbekend is op het gebied van woningcorpo raties. Resumerend moet dan ook geconstateerd worden, dat door het gevoerde manage ment het vermogen van uw woningstichting ernstig is aan getast. Het vorig jaar op stel en sprong opgestapte bestuur krijgt het zwaar te verduren in De Scheppers verslag: „Op 12 maart 1979 is aan u uitge bracht het periodiek controle verslag over de periode 1 janu ari tot en met 30 juni 1978. Blïikens de notulen is dit con troleverslag in het dagelijks bestuur behandeld. Tot onze spijt hebben wij moeten con stateren, dat de in het contro leverslag gemaakte opmerkin gen niet geleid hebben tot ac tie uwerzijds." Oftewel: de ex-bestuursleden van Onze Woning hebben be wust duizenden huurders te veel laten betalen, waardoor de directie, aannemers en be stuursleden zelf geld konden opstrijken ten gunste van zich zelf. Onvoldoende kennis Het controleverslag, waarmee de gemeente nog niet heeft in gestemd, legt ook uit, waarom er sprake was van een slechte administratieve organisatie. Een opsomming: Het ontbreken van vastleg gingen van verantwoordelijk heden; Geen schriftelijk vastgelegde procedures; Het ontbreken van interne controle alsmede bestuurlijke controle; a Onvoldoende kennis van au tomatiseringsprojecten, waar door onder andere de huidige computer slechts ten dele wordt gebruikt, terwijl er te vens onvoldoende controle op de in- en uitvoer van de com- Kuter is, waardoor geen zeker- eid is te verkrijgen over de volledige en juiste verwerking van de administratieve gege vens; In de jaarrekeningen 1977 tot en met 1979 is op uitdruk kelijk verzoek van de directie geen vaste gedragslijn toege past voor verdeelsleutels van de kosten, van het werkappa raat, waardoor onevenredig veel lasten zijn toegerekend aan het onderhoud; Geen bewaking van de on-, derhoudskosten en van het voorcalculatorisch uurtarief ten opzichte van de begroting, waarbij tevens het bestuur niet is geïnformeerd inzake begro tingsoverschrijdingen; Onvoldoende toetsing op - voorlopig gehanteerde huur prijzen en juiste uitvoering - van de toegepaste huurverho gingen terwijl er ook geen in zicht bestond in de opbouw- naar ouderdom van de huur achterstanden." De gemeente Rotterdam buigt zich momenteel over het con-C troleverslag van Onze Wo-",T ning. Ambtenaren bevestigen,^ dat het geenszins de bedoeling. - is, dat ae gemeente zelf (een deel van) de verliezen op zich wil nemen. „Daarvoor moet de woningstichting zelf opdraai en", verteilen de ambtenaren desgevraagd. Zij achten de kans groot, dat er flink zal moeten worden bezuinigd op de bedrijfskostenbegrotmg '84, van Onze Woning. Dat bete- kent, dat het aantal arbeids plaatsen vermindert r zijn mensen die onze krant nog niet I lezenUw beste vrier.i of vriendin misschien. Breng deur even f Ndaö3. verandering in. - Ad, Maak hem ol haar abonnee. Zo gefikst p0sf en goed beloond! Want voor die kleine» w C°de: - moeite krijgt u een telefoonklapper °°nPlaais- Adtea.\ I ^sfcod, *Vooq reIe/0< m Styurd_ l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5