14 KUNST RTV Dirigent dringend gewenst mineraalwater een nieuw etiket s& L EEN REVOLUTIE VAN 45 SECONDEN Surinaamse dichter ;Dobru overleden SPA mineraalwater: - natriumarm. - aan de bron gebotteld het laagste gehalte f m aan mineralen. St& Op Kunstenaar in Amerika met commercial 'op tv Dampende improvisaties van Marvin Peterson SOURCE BARISART BRON Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 november 3983 Wassenaar Een sterspotje van een kunstwerk is dat niet net zoiets als een pak Omo in een museum? Die vraag dient zich aan bij het initiatief van de Wassenaarse kunstenaar Bas van der Poll. Twee maanden gele den heeft hij met een opmerkelijke stap de afstand verkleind die tussen kunst en commercie ligt. Enkele malen per week zendt Henri Rem mers in zijn programma 'Holland on Satelli te' in de Verenigde Staten van kust tot kust een reclamespotje uit waarin Van der Poll zijn werk aanprijst. In het Engelstalige pro gramma dat wekelijks door miljoenen wordt bekeken, komen voornamelijk onderwerpen aan bod die een binding met Nederland hebben. De reclameboodschappen, die wor den uitgezonden zijn bijna allemaal van Ne derlandse bedrijven. Tussen KVT-tapijt, Sorbo-huishoudeïijke producten, de KLM en Samsom Data Systems is Bas van der Poll (in Amerika VanderPoll) een vreemde eend in de bijt: een kunstenaar op het glad de pad van de commercie. Ook de pers in de Nieuwe "Wereld signaleert de vernieuwende verkooptactiek van de Wassenaarder met verbazing. Een krant uit Texas: 'Van der Poll heeft in 45 seconden een revolutie in de kunstwereld te weeg gebracht". In het spotje laat de kunstenaar zien hoe de ets, (The Human Figure - A) die hij te koop aanbiedt tot stand komt De camera volgt Van der Poll vanaf het moment dat hij in zijn woning op een landgoed aan de Wasse naarse Buurtweg de eerste studies van het model maakt tot hij zijn werk voltooit met het zetten van zijn signatuur. De ets (oplage 10Q, formaat 100 bij 70 cm.) wordt voor $350,- aangeboden. De kunstenaar is niet in het minst aange daan door de vergelijking met de wasmidde- lenindustrie. „Je moet het meer zien als een soort Groiseh-filmpje. Ik heb geen enkel be zwaar tegen deze manier van werken. Als professioneel kunstenaar moet je verkopen, dat is onderdeel van je werk, Het beeld van de kunstenaar die op zijn zolderkamertje zit te werken en alleen leeft voor de kunst, dat heeft niets met de werkelijkheid te maken. Je moet niet schijnheilig doen over het ver kopen van je werk. Het is gewoon je boter ham, daarom ben je ook beroepskunste- Galeries Het idee om de kunstkopers via de beeld buis te benaderen werd niet louter en alleen uitgewerkt met het oogmerk om zo snel en zo veel mogelijk etsen te verkopen. Met zijn actie wil Van der Poll vooral aantonen dat er voor de kunstenaar andere wegen zijn om werk te verkopen dan via de traditione le circuits waarin de galeries een zeer domi nerende rol spelen. Hij wil daarmee berei ken dat de kunstenaar zich zowel financieel als artistiek kan behoeden voor de vaak overheersende invloed van de galeries. Van der Poll: „Naar mijn mening krijgen goedverkopende stromingen onevenredig veel aandacht. Er zijn in Amerika en Enge land grote galeries die de trend dicteren. Bas van der Poll is een Wassenaars kunstenaar, werkend lid van Pulchrï Studio. Hij werd opgeleid aan de Ko ninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag en was werk zaam als graficus aan het Pratt Graphics Center in New York, Sinds 1976 geeft hij les aan de Koninklijke Academie. Zijn werk bevindt zich in Nederland se en buitenlandse openbare en parti culiere collecties. Hij exposeerde in Den Haag, Amsterdam, Berlijn, Brussel, Basel, Rome, Mexico City, New York en San Francisco. Wat zij mooi vinden komt in de galeries. En dat wordt gekocht ook. Het gevolg is dat veel kunstenaars gaan maken wat de gale ries willen hebben. Als dat gebeurt ben je eigenlijk een kunstenaar kwijt. Vormen die buiten het circuit vallen, moeten ook aan dacht krijgen. Het gaat dus niet om het ver kopen alleen. Daar venvacht ik ook niet 20 veel van. Of kunst via een commercial ver koopbaar is, heb ik me altijd afgevraagd. Dat was voor mij ook niet de belangrijkste kant. Ik wil het systeem aan de kaak stel len". Ook in Nederland is de rol van de galeries bepalend, omdat zij net als in het buitenland de belangrijkste verbinding met de kopers vormen. De artistieke en economische af hankelijkheid van de galerie gaat ook ge paard met hoge kosten. Percentages van 40 tot 60 procent die van de opbrengst van een door Casper Postmaa kunstwerk aan de galeriehouder moeten worden afgedragen, zijn heel normaal. De actie van Van der Poll op de Amerikaanse TV heeft dan ook de vorm van een experi ment dat beoogt het vaste afzetpatroon in de kunstwereld te doorbreken, „Het is niet zo", zegt hij, „dat ik een com mercial heb laten uitzenden om daarmee voet aan de grond in Amerika te krijgen. Ik heb lang genoeg daar gezeten om te weten dat dat op die manier absoluut niet lukt. Ik heb geprobeerd me zo zelfstandig mogelijk te presenteren. De kunstenaar moet meer de aandacht van het publiek hebben. Die pro vocerende houding is in Amerika ook goed begrepen. Dat blijkt uit de reacties die ik onder meer van een aantal kranten heb ge had". Vraag blijft natuurlijk hoe lucratief het is voor een kunstenaar om op deze dure wijze te adverteren op een markt waar hij geen bekendheid geniet. „Dat is een risico dat ik neem", erkent Van der Poll, „maar het is gewoon iets dat ik wilde doen. De één koopt een auto en ik doe dit. Ik denk niet dat ik daar nu erg veel mee verdien, maar er zijn al een aantal reacties binnengekomen. Al leen is het nu afwachten of er ook wordt ge kocht". Prijs De prijs van het 45 seconden durende spotje, dat in het totaal 28 maal wordt uitgezonden, valt alleszins mee. Alle bijkomende kosten meegerekend is hij ongeveer 2Q.Q0Q gulden kwijt. Dat kon voor dat realtief lage bedrag omdat 'Holland on Satellite' net van start ging en Remmers daardoor bereid was iets meer te doen dan wellicht noodzakelijk was. Zo zond hij ter inleiding van de spot een do cumentaire uit, gewijd aan het werk van Van der Poll. Ook financiële steun van een Sponsor heeft bijgedragen tot de verwezen lijking van het proleet. Niet het gehele fi nanciële risico wordt dus door Van der Poll gedragen. Tijdens de ontwikkeling van het idee om kunst via de buis te gaan verkopen, is eigen lijk geen moment rekening gehouden met de mogelijkheden op de Nederlandse televi- Bas van der Poll: „Ik zag hel eerlijk gezegd na het NOS-Journaal niet zo erg zitten". STRIP van boven naar onderen: Van der Poll aan het werk. Een serie handelingen uit de spot sie. Dat medium is bewust overgeslagen. Van der Poll: „De levensvatbaarheid van het idee leek me in Amerika veel groter. Wij zijn wat behoudender, terwijl de Ameri kanen spontaner reageren. Ik zag het eerlijk gezegd na het NOS-Journaal niet zo erg zit ten". NwJertard# Congresgebouw, Den Haag: AmBterdams Phll- harmoniach Orkest oJ.v. Tho mas Sandertmg, m.m.v. Jesn- Yves Thibaudel (piano); wer ker» var» Haydn, Saint-Saëns en Rimski-Korsakov. door Aad van der Ven Den Haag Het wordt er ■voor het Amsterdams Phil- 'harmonisch Orkest allemaal '•niet duidelijker op. Opgaan in een opera-orkest of toch 'de handhaving van een min of meer zelfstandige taak, 'waarop de Tweede Kamer heeft aangedrongen? Wan neer komt er een nieuwe chefdirigent en wie mag dat wel worden? Wat dat laatste betreft: het overleg dat nodig is om op de mocratische wij2e een nieuwe dirigent te kiezen vergt ook bij het APhO veel tijd- En het or kest heeft als het tenminste inderdaad zelfstandig blijft functioneren dringend be hoefte aan een dirigent die musici en publiek iets te ver tellen heeft. Niet aan welis waar vakkundige, maar niet bijster kleurrijke gastdirigen- ten als Thomas Sanderling, die nu al net 20 oud lijkt als zijn vader, de beroemde Kurt San derling, ex-dirigent van de Philharmonic van Leningrad. In een werk als Rimski-Korsa- kovs 'Sheherazade' merk je niet alleen wat een dirigent, maar ook wat een orkest waard is. Dat laatste misschien niet eens zozeer technisch, maar wel qua karakter en qua alertheid. Vooral als het gaat om de kwaliteiten van al die blazers, die zulke dankbare solx hebben in het quasi-exoti- sche genre waarop Rimski- Korsakov zo dol was. Dit stuk speel je niet zomaar van een-twee-drie in de maat En het APhO moet nu een maal flink worden opgepookt, anders gebeurt er te weinig. Dit was een technisch voor treffelijke, maar niet zo boei ende, weinig karakteristieke uitvoering. Een handicap was bovendien het ontoereikende spel van concertmeester Kees Kooper in de belangrijke vioolsolo. Naast 'Sheherazade' en Haydns symfonie 'met de pau kenslag' (precies, smaakvol, maar ook weer te weinig spiri tueel gespeeld) stond het vijfde pianoconcert van Saint-Saëns op het programma. Dat bood gelukkig de mogelijkheid de formidabele Franse pianist Jean-Yves Thibaudet (begin twintig) te beluisteren. Alle opwinding rond Koningin Eli- zabeth-prijswinnaar Volondat ten spijt, zijn landgenoot Thi baudet heeft meer te bieden. BIM-huia, Amsterdam; Marvin Peterson en The Sunrise Ochestra'. Amsterdam Als het op het maken van afspraken aankomt, is het met be paalde Amerikaanse jazz muzikanten nog steeds sukkelen. Concerten die op het laatste moment worden afgezegd, bezet tingen die niet kloppen: de sterren moeten wel erg gunstig staan en de wind deze kant opwaaien, wil een optreden van die mu zikanten gewoon door gaan. Een voorbeeld: in het BIM- huis was deze week het kwartet van drummer Bea ver Harris aangekondigd. Die kwam dus niet en in plaats daarvan trad het 'Sun rise Orchestra' van trompet tist Hannibal Marvin Peter son aan. Dezelfde Peterson die een aantal jaren geleden ook al onverwacht een optre den verzaakte. Met sommige jazz-musici zit het zo: ze kó men wel, je moet alleen maar afwachten wanneer. Enfin, Marvin Peterson als remplacant voor Beaver Har- ris bleek bepaald geen onge lukkige keuze, 'Hannibal' zoals hij vaak wordt genoemd werd een jaar of tien gele door Willem Bruring den immers bij een wat breder publiek bekend door zijn do minante rol in het toenmalige Gil Evans-orkest. door zijn technische capaciteiten en door zijn krachtige trompet spel. Maar vooral door dat laatste en die reputatie bleek nog geenszins achterhaald. Want Peterson heeft de be schikking over een kracht en een energie die in de trompet wereld hun weerga niet ken nen en hij wil dat weten ook. Meteen al in het eerste num mer maakte Marvin Peterson duidelijk in v/elkehoek van de jazz hij ongeveer gesitueerd dient te worden: in de contrei en waar ritmische en vriende lijke thema's worden omge vormd tot dampende improvi saties. Driftig met de voeten stampend, plaatste hij een reeks loeiharde, venijnige tril lers en scheurende uithalen die maar- één doel leken te hebben: zo opzwepend moge lijk musiceren. Dat lukte moeiteloos, zodat hij er, zonder adempauze, in het volgende stuk nog eens extra gemoti veerd tegenaan ging. Een weinig subtiele benade ring, toegegeven, maar voor dat werk beschikt het Sunrise Orchestra over de voortreffe lijke pianist Ron Burton. Hoe wel ook hij meer forse dan flu welen klanken liet horen. De spaarzame windstiltes waren dan ook niet van instrumenta le, maar van vokale aard. Daarvoor tekende Petersons vrouw Pat, die met veel stem buigingen een versie van 'God bless the child' presenteerde, zonder echter al te veel te boeien. Zodat haar man maar weer snel en vooral krachtig orde op zaken stelde. t?i ^.Paramaribo/Den Haag De ■'Surinaamse dichter en politi- .cus Robin Ravales, beter be kend onder het pseudoniem Dobru, is op 48-jarige leeftijd /in een ziekenhuis in Parama- '."ribo overleden. Dobru was één der kleurrijk- ~stÊ figuren uit de Surinaamse l literaire wereld. Hij was een van de eersten die net Sranan tongo (Surinaamse taal) zonder ^folkloristische bedoelingen ge bruikte in proza en poezie. Hij genoot zowel in Suriname als de Caribische regio erken- r»ng- '-'Dobru was een vooraanstaand ":lïd van de Partij Nationalisti- - sche Republiek (PNR) van ad- vocaat mr. Eddy Bruma. Hij '-"speelde een belangrijke rol in v bet politieke proces vooraf gaand aan de onafhankelijk heid van Suriname en droeg, Vmede door zijn literatuur, in mate bij tot het hiermee '/samenhangende bewustvvor- *"'dingsproces van het Sunnaam- "'se volk- Dobru was van 1973 'tot 1977 lid van het parlement en werd minister van cultuur het eerste kabinet Chin a ?-Sen, na de staatsgreep van 25 Prfebruari 1980. Dobru was ge trouwd on f -id twee kinderen ADVERTENTIE Hl WCE BARISART BRON Eauminéraknaurme \&n n^menatriumarrn ieensd. traneraalwarer. SASMMOKttttNVCÉ -BSQyABUOW:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6