Tob Jobs door vechtlust bekend geworden Nederlander bezuinigt radicaal Liever om de twee jaar een echte vakantie Spoorverkeer in de war door muisje Presentatrice cursus Spaans in blootblad 0 Yredesvrouw houdt vol Leerlingen vaak niet beoordeeld op prestaties Terughollen 'I MENSEN Redactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 november 1983 Pilar Alcon In volle schoonheid over zeven pagina's: zo is de actrice Pilar Aeon, die voor Teleac de cursus Spaans presenteert, in het Kerstnummer van Playboy te zien. De Spaanse heeft eerst wel even geaarzeld, voordat ze tot dit besluit kwam. „Maar", zegt ze, „de Teleac kijkers zijn geen twaalf meer. En de vrouwen zullen hun mannen toch niet gaan verbieden om een cursus Spaans te volgen?", voegt Pilar er aan toe. De cursus Por Favor heeft zoveel belangstelling gé trokken, dat veel mensen het cursusmateriaal niet op tijd in huis hebben gekregen. Daarom gaat Teleac in januari alle lessen herhalen. Als de dag van gisteren herinneren ze zich nog hoe het begon. Vooral het wachten op het aller eerste telefoontje is hen bijgebleven. De opluch^ ting ook toen het uitein delijk kwam: de eerste klant die zich meldde bij het Rotterdamse advies bureau Tob Jobs. Het is deze maa.-d tien jaar geleden dat directeur Zoë Ouwehand-Reïd met haar rechterhand Cis van Gelder de sprong in het diepe maakte. „Met geleende meubels", lachen ze. „Al leen de schrijfmachine van ons". Het werven en selecteren van topsecretaresses en ma- nagement-assistenten is het specialisme van het bureau, dat inmiddels is uitgebreid met meer personeel en een indrukwekkende klanten kring heeft opgebouwd. Hoewel de tijd tegen zit, zeggen de vrouwen: „Wij Hoewel de eerste kruisraketten al in Engeland zijn gearriveerd, houden de vredesvrouwen bi] de luchtbasis Greenham Common nog steeds de wacht. Deze vrouw heeft haar gezicht beschilderd als protest tegen de plaatsing van de kernwapens. Een ronddartelend muisje dat op de zenuwen werkte van een sein wachter heeft deze week het Britse spoorverkeer in de war gestuurd. Sein wachter Trevor Hockham sloeg op de vlucht voor de muis die in zijn seinhuis rondliep en legde het belangrijke baanvak Portsmouth-Brighton stil, waardoor een vertraging van twaalf uur ontstond. Hockham is nu naar een ander seinhuis gestuurd. De Britse spoorwegen overwegen tuchtmaatregelen. „Het kan zijn dat hij allergisch is voor muizen of iets anders mankeert. We zullen zien", aldus een woordvoerder. Hockhams vrouw Susan verzekert dat haar man dol is op dieren. 'Behalve muizen', zegt zij. zijn niet ontevreden. Je moet wel meer doen om op drachten binnen te halen, nog meer vechtlust hebben. Maar daar ontbreekt het ons niet aan". Zoë Ouwehand, Engelse van geboorte, wilde na tal van banen in het buiten land in Nederland iets nieuws beginnen. Ook Cis van Gelder liep met ideeën rond. Bij hun eerste toeval lige ontmoeting kwam dit ter sprake en een plan was snel gemaakt. Zoë: „Vanaf de eerste dag is de combinatie goed ge weest. We hebben alles zelf gedaan en zijn nog steeds zelf-doeners. In een klein bedrijf als dit moet je bereid zijn om naast je vak als ad viseur ook andere dingen aan te pakken". Maar advies uitbrengen aan de opdrachtgever blijft hun belangrijkste taak. Zo'n op drachtgever is op zoek naar iemand voor de functie van bijvoorbeeld chef de bu reau, directie- of marketin- gassistent of een topsecreta- resse. Cis van Gelder: „Wij gaan er naar toe en praten uitge breid over het bedrijf, hoe het in elkaar zit. We vragen een duidelijke omschrijving van het werk. Ook willen we precies weten aan welke eisen iemand moet voldoen. Vooral voor de baan van topsecretaresse proberen we van zowel de kandidaat als de toekomstige baas een goed beeld te vormen. Baas secretaresse is een twee eenheid. Er moet optimaal worden samengewerkt op die plaats". Vervolgens maakt Tob Jobs een profielschets en plaatst een advertentie. De voorse lectie doet het bureau, uit de vier kandidaten die over blijven moet het bedrijf zelf kiezen. Zoë Ouwehand (rechts) en Cis van Gelder Op zo'n advertentie stro men tegenwoordig de brie ven binnen. „Toch is er bij na nooit iemand bij die werkloos is", vertelt Zoë Ouwehand. „Meestal zijn het mensen die een stapje verder willen of al een poos bij een bedrijf zijn en iets anders zoeken". En: „Ik vind het leuk om vrouwen op bepaalde plaatsen te krijgen. Maar er blijkt een gat te zitten tussen topse cretaresses en academisch gevormde vrouwen. Het is moeilijk om voor het mid denkader vrouwen te vin den". Het adviesbureau is inmid dels zo bekend dat zowel Zoë Ouwehand als Cis van Gelder geregeld worden ge vraagd om cursussen te lei den. „Het is belangrijk om je gezicht te laten zien, maar de factor tijd", zucht Zoë Ouwehand. „Het werk slurpt je op. Voor een klein bedrijf als dit moet je een soort duizendpoot zijn. Alle elementen van een groot bedrijf spelen hier ook in beperkte mate een rol". Als het beide vrouwen echt te veel wordt, reageren ze het af met een fikse lachbui, vertellen ze. „Dat is vaak onze redding geweest. Het is goed dat je zoiets kunt in een gespannen situatie". Zoë tot slot: „Ik heb een soort gedrevenheid. Het is moeilijk voor mij om din gen los te laten. Je moet voortdurend keuzes maken tussen werk en thuis, want ook de kwaliteit van het le ven is voor mij ontzettend belangrijk". Leerlingen worden vaak niet beoordeeld op hun prestaties. Al in de eerste klas van de lagere school gaan leerkrachten bij voorbaat van uit dat jongens betere leerlingen zijn dan meisjes. Dit concludeert de Nijmeegse onderwijssocioloog Peter van der Kley die een onderzoek heeft gehouden naar de relatie tussen onderwijs en maatschappelijke ongelijkheid. Van der Kley schreef er een proefschrift over, waarop hij volgende week donderdag promoveert. Voor zijn onderzoek, dat hij in 1976 is begonnen, maakte de socioloog ruim vierduizend video opnamen van alledaagse scènes in de eerste, tweede en derde klassen van verschillende lagere scholen. Volgens de onderzoeker blijkt uit het video materiaal onder meer dat leerkrachten onderscheid maken tussen 'goede' en 'slechte' leerlingen, terwijl dit weinig te maken heeft met leerprestaties. De leerlingen worden volgers de socioloog behandeld op basis van geslacht en het milieu waar ze vandaan komen. Om de situatie in het onderwijs te verbeteren, moeten opleidingen aankomende leerkrachten beter op hun taak voorbereiden, zo meent de onderzoeker. NBT-directeur J.A.T. Cornelissen: teleur gesteld. De Nederlandse vakantieganger be zuinigt radicaal. Hij besteedt hetzelf de bedrag als vorig jaar of hij gaat he lemaal niet. Liever eens in de twee jaar een echte vakantie, dan twee keer karig op reis, vindt de Nederlan der. Dat is een van conclusies van het laatste Continu Vakantie Onderzoek, dat het Ne derlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT), samen met het bureau Interact, vier keer per jaar houdt De laatste "gegevens hebben betrekking op juni, juli en augustus. In die periode worden ongeveer tweederde van alle Nederlandse en buiten- ies geh „Veel mensen willen alleen maar een va kantie zoals ze die gewend zijn geweest. Ie mand die altijd naar een bungalow ging, voelt er niets voor om in een caravan of een tent te gaan zitten. Als de bungalow te duur wordt, slaan we een jaartje over, is een veel gehoord argument", aldus NRIT-dtrecteur drs. J.A.M. Zom. Zorgelijk Hij is niet zo verbaasd over de reactie van de Nederlandse vakantieganger op de eco nomische recessie en de bezuinigingen. Zor gelijker is hij over het feit dat in de zomer maanden het aantal vakanties in Nederland vzowel de korte (2 tot 4 dagen) als de lange (5 dagen en meer) met I2Q.OOO, ofwel 2 procent, terugliep. Zorgelijk, ondanks het gegeven dat aantal vakantiegangers iets toe nam. «Het zat er natuurlijk wel in als je weet, dat in de zomermaanden de binnen- én buiten landse vakanties afnamen met drie procent. Vrijwel iedereen verwachtte dat er minder "mensen naar het buitenland zouden gaan. Dat is dan ook uitgekomen. Een daling van 8 procent, hetgeen vertaald in cijfers 370.000 vakanties minder betekent". En hij vervolgt: „De recessie houdt niet op bij de grens, dus het is logisch dat er op den duur ook minder binnenlandse vakanties komen. Maar het is maar de vraag of we die - daling al dit jaar hadden mogen verwach ten". Zom noemt de oorzaak van die daling echt .verontrustend: het aantal zomervakanties in vaste stacaravans liep terug met niet minder dan 20 procent „Want we praten hier over een harde kern van vakantiegangers. Veel Nederlandse kampeerbedrïjven zijn afhan kelijk van deze groep. Als die nu afkalft, ziet het er naar uit dat die bedrijven snel in de moeilijkheden komen". Oorzaken voor het uit de gratie raken van de vaste stacaravans zijn vooral de reis- en de stakosten. Het is wel leuk om ieder weekeinde naar de caravan te gaan, maar de benzine-kilometers moeten iedere keer weer worden betaald. „Het gevolg is dat steeds meer mensen min- door Rien van den Anker der van de sta-caravans gebruik maken. Andere jaren werd de caravan nog wel eens uitgeleend aan familie of kennissen, maar dat is ook aanzienlijk teruggelopen. De kos ten voor een staanplaats blijven ieder jaar stijgen en het gebruik wordt minder. Het zit er dan ook dik in dat een grote groep besluit om de stacaravans maar op te geven". Twijfels Onderzoekingen hebben al aangetoond dat het aantal stacaravanbezitters dit jaar vijf procent lager was dan vorig jaar. Bovendien bleek aan het begin van het seizoen dat tus sen de 20 en de 30 procent van die groep al twijfels had 'of het nog wel zo leuk was om het hele seizoen weer naar die vastgelegde caravan te gaan'. Al met al betekenen de cijfers een bittere pil voor het Nationaal Bureau voor Toeris me, dat op zijn minst zal moeten toegeven dat de oproep 'Lekker weg in Nederland' geen succes is geworden. Vorig jaar bleef 57 procent van de Nederlandse zomertoeristen in het eigen land, dit jaar was dat percenta ge 58 procent. Een mager resultaat en directeur J.A.T- Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme is dan ook teleurgesteld. „Het valt zwaarder tegen dan we hadden gedacht Na tuurlijk wisten we dat het zou komen, maar in eerste instantie pas in '84/'85", aldus de NBT-topman, die altijd nog positieve aspec ten blijft zien. „Dat verlies komt vrijwel uitsluitend door de daling bij de stacaravans. De andere lo- giesvormen komen er positief uit. Soms een stijging van 10 procent. Bij de hotelover nachtingen zelfs een stijging van 50.000". Concurrentie Volgens hem kunnen de jongste cijfers niet zo maar terzijde worden geschoven. „We zitten natuurlijk niet alleen op de wereld. Ook andere landen stimuleren acties met oproepen, dat je ook in hun land zo lekker weg kunt gaan. Vooral de buurlanden zijn erg concurrerend gaan werken en dus zul len we hier ook eens iets aan de prijzen moeten gaan doen". NRIT-directeur Zom verder: „En bij dit al les mogen we ook de invloed van de mooie zomer niet vergeten. Als het weer minder was geweest, waren de cijfers slechter uitge vallen. Maar we hebben nu drie mooie zo mers gehad en met een beetje kansbereke ning zit dat er volgend jaai dus niet in". Die mooie zomer 'verkleurt' trouwens ook de statistieken, waarin het uitgavenpatroon van de toerist wordt uiteengezet. In totaal gaven alle Nederlanders 107 miljoen gulden minder uit op de binnen- en buitenlandse vakantie dan vorig jaar. De Nederlanders die naar het buitenland gingen, bezuinigden ruim 2Q0 miljoen, maar dit verlies werd ten dele gecompenseerd door landgenoten die aan ons strand bleven bakken. Zij brachten in totaal 100 miljoen meer in hei laatje. Badplaatsen Ook de bestemming binnen de landsgrenzen werd beïnvloed door vele dagen zonne schijn. De belangstelling voor de Noordzee badplaatsen steeg met drie procent en een andere jaren zo aantrekkelijk gebied als de Veluwe, arm aan water, kreeg vier procent minder bezoekers. In het buitenland stegen alleen België 3 en Denemarken 2 in populariteit. West-Duitsland en Spanje bleven gelijk, maar Oostenrijk (- 3 Frankrijk (- 2 en Italië {- 2 hadden de afgelopen zomer minder Nederlanders over de vloer. NBT-topman Cornelissen meent dat de overheid erg voorzichtig moet worden om steeds maar weer groeiende bedrijfssectoren aan te pakken. „Een toeristenbelasting is zo'n voorbeeld. Maar dat is één kant van de zaak; je kan je ook de vraag stellen: wie kan Fred flacke De mooie zomer 'verkleurde' de statis tieken. er staits nog 12UU gulden betalen voor een week een bungalow voor zes personen?" Keuze Volgens Cornelissen zal de reiswereld zich ook moeten beraden of er niet afgestapt kan worden van all-in prijzen. „Geef de toerist de kans om een basisprijs te betalen en laat hem zelf een keuze doen over al dan niet gewenste extra voorzieningen". „Het binnenlands toerisme zal volgend jaar moeilijke tijden gaan doormaken", conclu deert drs. Zom droog, maar hij voegt er opti mistisch aan toe, „algemene acties voor va kanties in het eigen land blijven echter zin vol, maar dan moet wel de seizoenrecreatie op peil worden gehouden. Touroperators zullen zich moeten gaan werpen op goedko pere, kortere buitenlandse vakanties en ver zorgde vakantie met als logiesmiddel de tent". Leuke cijfers allemaal. De een gaat een jaar tje niet, de ander voor hetzelfde bedrag als vorig jaar. Een derde gaat iets minder ver en de vierde gaat gewoon een paar dagen, korter. Schrijnender is dat de tendens van Nederlanders die helemaal niet op vakantie gaan, doorzette: deze zomer 43 van de 100, vorig jaar waren dat er 42. Nog even, en de helft van de Nederlanders blijft thuis. Die Gullit woensdagavond. Goed warm gehad natuur lijk, maar misschien zit de Feyenoord-dokter er van daag wel mooi mee: shirtje uitgetrokken bij drie graden boven nul en meteen lichte longontsteking omdat er ook nog, midden op het veld even een lezing voor de buis moest worden gehouden. Maar ja, Frankrijk vrijwel gehaald, dat maakt het goed. Je zal mij er niet over horen hoor, over zo'n striptease. Maar die Andere gewoonten, die de camera óók zo meedo genloos signaleert. Heb ik het nou mis, of nemen ze nog hand over hand toe, de laatste jaren, die demonstra ties? Nou hebben we dat op-de- knieën - voor-het-hek-na -het- scoren al gehad, Willy of Renê heeft zich met dat ge- steiger ook al een vaste plaats verworven, shirtje wisselen na de zege, vreugde betonen na het scoren, oké, dat mag, deden ze vroeger ook al en bovendiendaar zit nog risico in voor jezelf. Verkouden, of bedolven od der medespelers en meteen geblesseerd. Maar Hilversum heeft nog een heleboel méér zwak toneel op z'n geweten. Vroeger, bij voorbeeld, stond een keeper alleen maar te schelden als hij er, na zwak ingrijpen van verdedigers, eentje door had moeten la tenEn dat vonden we op de tribune zelfs ook nog maar zo zo, want ja, -iedereen maakt wel eens een fout, nietwaar? En als zo'n doel- man nou helemaal foutloos 'Doelwachters', of 'trouwe portiers' zo heetten ze in die dagen nog bloosden een beetje, of bleven nog een paar tellen genietend in het gras liggen ais ze een won derbaarlijk mooie redding hadden verricht (een zoge naamde 'save') en trapten, volstrekt van slag door de glorie, de bal vervolgens nogal zwak het veld weer in. Nu niet meer. Zij plukken met één hand een schot uit de bovenhoek en zullen daarom nog tientallen jaren beroemd zijn, maar in plaats van de uittrap slim te benut ten, stellen ze zich in hun doelgebied op en beginnen als razenden te schelden en te tieren tegen hun mede spelers. Ik vrees, dat die showmisplaatst als zij al is, ook de bescheidener doellie- den wordt opgedrongen als Reitsma of Walker zich met hun apparatuur hebben ge ïnstalleerd. Nu kan men tegenwerpen, dat keepers op zich nogal lichtgeraakte, aan heftige gem ceds wisselingen ten prooi vallende heerschappen zijn, die ook nagelbijtend en hun vrouwen uitscheldend door het leven gaan ('het be- staót niet, dat die man kee per is', zei Ernst Happel eens, toen hij de doodbe daarde heer Pieters Graaf land voor het eerst langer dan vijf minuten meemaak te), maar ook anderen zijn sinds de tv raar gaan doen. Dat zijn de degelijke verde digers van vroeger, die thans meer dan ooit tot oprukken worden gedwongenomdat er, op last van de oefenmees- ters, voor hen 'gaten worden getrokken' waar ze dan 'in moeten duiken'. Die brave jongens, shirt netjes in de broek, kousen nog vlak on der knie, stevig postuur, goed kopwerk in de achter ste lijn, schieten dan net naast. En dan komt het: ze lopen, nee hollen terug naar hun plaats. Met een verbe ten gelaatsuitdrukking, van 'jammerboys, maar er weer tegenaan' of 'kijk, ik versaag niet', zoiets. De camera volgt ze, vele me ters lang, en ze weten dat natuurlijk. Want gewóón is het niet. Wie net naast schiet, pech heeft, door het noodlot wordt getroffen, die slaat van onbegrip de han den voor de ogen of heft ze ten hemel, kijkt nog eens waar de bal nu precies in de fotografen verdween, en sloft terug. Ja, slóft, de eer ste tien meter zéker. Vroeger keek men nog eens een paar maal nadrukkelijk naar de schoen, die het wel licht had begeven, maar met het materiaal van tegen-i woordig liikt dót wat over4 dreven. Net zo overdreven als dat stoere terughollen] Heren verdedigers, doe, ais laatste overblijfsel van een mooi verleden, gewóón...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7