Vlaardingen moet zelf 1,1 miljoen bijpassen I Ook Rijnmond I wijst bouwplan Marktaf Schrijversbuurt: alleen voor '83 huurverhoging Onderzoek naar gevolgen van wonen in gifwijk OJC-bestuur mikt op leegstand in Schiedam-Noord VLAARD1NGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuwe secretaris eerlijk en vlijtig' Inbreker vlucht voor vrouw (92) 1ÜIpi ËSIÉÈês Ili PvdA trekt wethouders toch over de streep Reconstructie Westlandseweg: Nieuwbouw Poldervaart van de baan MEDEDELING PvdA neigt ook over tot kwijt schelding Wagen rijdt dijk af DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 Vlaardingen Ook het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft vernietigende kritiek geuit op het ge wraakte bouwplan voor de Markt/Maassluissedijk in Vlaardingen, waar uiteindelijk het college van B en W over is gestruikeld. Volgens Rijnmond is de bouw vergunning volstrekt ten onrechte verleend, en moet eerst een zogenaamd voorbereidingsbesluit genomen worden, dat aangeeft dat een nieuw bestemmingsplan in de maak is, alvorens de bouw van start kan gaan. Dan nog zou een zogenaamde artikel-19 procedure nodig zijn om goedkeuring voor het plan te krijgen. AI in een vroeg stadium, nog ruim voor de raadsver gadering waarin de wethouders naar aanleiding van het plan naar huis werden gestuurd, heeft Rijnmond bij B en W om opheldering gevraagd over het feit dat het plan voor 15 woningen niet in het bestemmings plan paste. Het Vlaardings college schreef op 4 okto ber een brief terug waarin werd beargumenteerd, dat het plan wel degelijk in de geest van het bestem mingsplan past, maar daar is Rijnmond het volstrekt niet mee eens. Op de betreffende plek zouden alleen eengezinswoningen gebouwd kunnen worden of an dere bebouwing, zoals een café, kantoorruimte of iets van dien aard. Een meergezins-woongebouw past vol gens Rijnmond absoluut niet in het bestemmingsplan. Rijnmond heeft bij de beoordeling van het plan ook rekening gehouden met de architectonische en histo rische omgeving van de Markt. Conflict bewoners en Patrimonium lijkt opgelost Vlaardingen Patrimoniums Woningen (PW) in Vlaardingen heeft positief gereageerd op het voorstel, de huurverhogingen voor de schrijversbuurt (complex 6) in de binnenstad, voor 1981 en 1982 te laten vervallen. Reden voor de weigering van de be woners is het achterstallige onderhoud aan de woningen. Met Ingang van 1 januari 1983 zou echter de huur mogen worden verhoogd met het wet telijke percentage van 1982. PW heeft wel als voorwaarde gesteld, dat alle bewoners ak koord moeten gaan met deze regeling. Hiermee lijkt een eind te ko men aan de al geruime tijd sle pende conflict tussen de wo ningbouwvereniging en de huurders. Als nu overeenstem ming wordt bereikt stijgen de huren, die nu tussen de 190 en 220 gulden liggen, met zes tot tien procent. Complex 6 omvat de woningen aan de Huygens- straal, de Henriette Roland HoLsistraat, de Brederostraat en delen van de Vondelstraat en de Groeneweg. De wonin gen zijn in 1947 gebouwd. Door veel bewoners is in 1981 bezwaar gemaakt tegen huur verhoging, omdat er naar hun zeggen sprake was van achter stallig onderhoud aan de wo ningen. De bewoners werden in hun bezwaren in het gelijk gesteld door de huurcommis sie. PW tekende beroep aan tegen de uitspraak bij het kan- Schiedam De nieuwe gemeentesecretaris van Schiedam, mr, A. G. H. Gorissen, is gisteravond officieel benoemd. Hij leg de de eed af ten overstaan yan de gemeenteraad. Dat is een noodzakelijke for maliteit; anders zou Goris sen op 1 december niet aan het werk mogen, me moreerde loco-burgemees ter Scheeres uit de ge meentewet. De huidige gemeentesecre taris, mr. Melis Blok, gaat eind deze maand weg en hij krijgt dan een af scheidsreceptie aangebo den. Ook de benoeming yan Gorissen, die gisteren in soberheid plaatsvond, wordt nog wat uitbundiger gevierd, beloofde Scheer es. Dat 2al op 19 december plaatsvinden, als de raad weer vergadert en het jaar afsluit. Gorissen legde de eed af, dat hij 'eerlijk en vlijtig' zal zijn. Nadat hij de kring der raadsleden was bin nengeleid, zei Scheeres dat hij met opzet van 'binnen leiden' had gesproken, „hoewel u al binnen wès. Maar ik dacht: voorleiden heeft bij u een heel andere betekenis." Gorissen vyerkte immers tot nu toe bij het kantongerecht in Dordrecht. tongerecht ïn Schiedam. Deze heeft nu opnieuw de bewoners in het gelijk gesteld voor het weingeren van de huurverh- goging over 1981. De Schie- damse kantonrechter heeft bij voorbaat al gezegd PW in het gelijk te stellen als de bewo ners weer bij hem zouden ko men voor de huursverhoglng over 1982. De bewoners van complex 6 vinden het niet reëel om de huurverhoging over 1982 te accepteren, omdat PW pas in november vorig jaar afspraken heeft gemaakt met een aanne mer over het wegwerken van het achterstallig onderhoud en daaraan pas in januari van dit jaar is begonnen. De bewoners van complex 6 zijn door de bewonerscommis sie inmiddels schriftelijk op de hoogte gebracht. Donderdag avond wordt in buurthuis De Haven een mondelinge toe lichting gegeven over de stand van zaken. Ook moeten de be woners dan kenbaar maken of zij al dan niet akkoord gaan met de huurverhoging met in gang van 1 januari '83. Vlaardingen Een 92 jaar oude vrouw heeft gistermid dag in Vlaardingen een inbre ker op de vlucnt gejaagd. De man had aan de achterzijde van de woning in de Juliana- singcl een raam geforceerd en sloop door het huis rond. Toen hij echter op de bejaarde moe der van de bewoonster stuitte, koos hij direct het hazepad en vluchtte door de voordeur. In een pand aan het Emma- plein sloegen onverlaten wel hun slag. Betaalcheques en sie raden vormden de buit. Men kwam binnen door een glas- in-lood ruitje in te slaan. Op dezelfde wijze werd ook een woning op de Mozartlaan be zocht, Twee portemonnees en een metalen kistje met vijf honderd gulden bleken ont vreemd. PvdA-Ieïder Brouwer (finks) en raadslid Arie Verlinde (rechts) tegen loco burgemeester Scheeres; „Solidiar zijn, Reinïer!" Steendijkpolder onder voorbehoud akkoord Maassluis Nog deze week gaat in de Maassluisse Steendijkpol der een onderzoek van start naar de psychische en sociale gevol gen, die bewoners van een gifwijk ondervinden. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) heeft hier opdracht voor gegeven. De commissie bodemonder zoek Steendijkpolder, waarin de bewoners van de op ernstig vervuild havensltb gebouwde wijk zijn verenigd, werkt on der voorbehoud mee. Zij stelt zich op het standpunt dat deze bevindingen naar de gevolgen bij de bewoners niet mag lei den tot vertraging van het na dere onderzoek naar mate, waarin de bodem in de wijk giftige stoffen bevat. Om die reden heeft men mi nister Winsemius laten weten dat pas zal worden meege- Schiedam solidair met actievoerders "iM :]iÜJ De Burgemeester Pruissingel, die momenteel zwaar wordt belast met doorgaand (vracht-)verkeer, zal in de toekomst minder druk kunnen worden. Vlaardingen De ingrij pende reconstructie van het kruispunt Marathon- weg/Westlandse weg, na bij de op- en afritten van rijksweg 20, maakt goede kansen om inderdaad ge realiseerd te worden. Het rijk en de provincie heb ben toegezegd, de helft van de werkzaamheden te subsidiëren. Vlaardingen zal uit eigen middelen de rest moeten bijpassen: een bedrag van 1,1 miljoen gulden. Als de gemeenteraad daar vol gende maand mee instemt kan het oorspronkelijke, meest vergaande plan worden uitge voerd, waarbij de T-kruising wordt 'omgekeerd'. Momenteel is er voor verkeer dat van de rijksweg afkomt een door gaande route naar de West landseweg, waarbij de Mara- thonweg de zijpoot van de T vormt. Na de reconstructie wordt het verkeer vanaf de rijksweg juist automatisch de Marathonweg opgeleid: wie de Westlandseweg op wil zal daar bewust voor moeten kiezen. Door de operatie, die de basis vormt voor de uitvoering van het verkeei scireuiatieplan in het centrum, zal onder meer de Burgemeester Pruissingei sterk worden ontlast van door gaand vracht- en ander ver keer. De Marathonweg wordt daarentegen wel meer belast, maar daar is deze weg veel meer op berekend dan de Pruissingel. Voor de reconstructie zijn twee verschillende plannen ontwikkeld. Naast het oor spronkelijke plan, dat het meest vergaand is, is er ook een vereenvoudigde versie ge maakt waarbij de huidige situ atie op het kruispunt min of meer ongewijzigd blijft, en waarbij het verkeer door het veranderen van de aansluiting op de rijksweg en het plaatsen van een verkeersinstallatïe meer naar de Marathonweg wordt geleid. Het college van B en W verwacht van die ver eenvoudigde maatregelen slechts een marginaal effect: reden waarom aan het ingrij pender en duqrdere plan wordt vastgehouden. Over de plannen zijn inmid dels al de nodige bezwaar schriften binnengekomen. Volgens het college zal het met geluidsoverlast, trillingen en hinder door uitlaatgassen erg meevallen, als op de Mara thonweg meteen een 'groene golf' wordt gerealiseerd. Schiedam De kansen op een open jongerencen trum (OJC) in Schiedam-Noord zijn allerminst ver keken. Maar dat het centrum in nieuwbouw komt, is uitgesloten. Het plan om aan de Poldervaart te bou wen is financieel onhaalbaar geworden. De PvdA is er nu voor om te zoeken naar bestaande ruimte in Schiedam-Noord. Dat was een suggestie, die het OJC-bestuur zelf heeft aangekaart. Die houding van de stichting Open Jongerencentrum Schiedam-Noord oogstte gisteravond veel bewonde ring en waardering van de gemeenteraadsleden. De stichting had zich gerealiseerd, dat nieuwbouwpro jecten in een tijd van almaar bezuinigen een fictie zou worden. Bovendien liet het OJC weten, dat zo'n peperduur plan (het project-Poldervaart was begroot op anderhalf miljoen gilden) niet ten koste mag gaan van andere groeperingen. Truus de Nijs (PvdA) en Gerard Verhulsdonk (VVD) zwaaiden het OJC lof toe om die stellingname. En de beloning was, dat wethouder Hafkamp de toezegging deed de kwestie in de commissievergadering van 13 december te bespreken. Mogelijk wordt dan bekend, of het OJC in een vrijkomend schoolgebouw kan worden ondergebracht, Truus de Nijs noemde als goed voorbeeld de bestemming van de Mastenbroek- school voor de jongeren uit Nïeuwland. Zij had ken nis genomen van de wensen van Sehiedamse jonge renwerkers om meer wijkgericht te werken. Boven dien zijn er bij OJC's in andere gemeenten (Vlaar dingen, Maassluis) problemen met onder andere de beheersvorm geweest. De Nijs greep de gelegenheid »4n de situatie rond het jongerenwerk in Schiedam-Noord meteen aan de orde te stellen. Sinds het OJC de oude muziekschool aan de Mozartlaan moest verlaten, is de stichting dakloos. Dat motiveert de betrokkenen niet, zei het PvdA-raadslid. Zij liet de opvang van randgroepjon geren in een pandje aan de Churchillweg/Bachplein buiten beschouwing, omdat dit welzijnswerk van specifieke aard is, maar wat het verdere jongeren werk betreft is Noord nog steeds een stiefkindje, vond Truus de Nijs. „Het jongerenwerk in Noord zit op een dood spoor en wij kunnen niet volstaan met alleen begrip op te brengen voor de situatie," zei zij. Zij bepleitte een spoedige aanstelling van een nieuwe jongerenwerker, als opvolger van Jaap van der Graaf, die bij de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) ontslagen werd. Schiedam De gemeen teraad van Schiedam is so lidair met de strijd van uitkeringstrekkers en ambtenaren tegen het kortïngsbeleid van het ka- binet-Lubbers. Die strijd wordt gerechtvaardigd ge noemd. Het selectief kor ten zet volgens de Sehie damse gemeenteraad be volkingsgroepen tegen el kaar op, waardoor van een sociaal beleid en een effectieve aanpak van de economische crisis geen sprake kan zijn. Zo staat het in een motie, die gisteravond door de raad werd aangenomen en die ter kennis wordt gebracht aan de rege ring, de Tweede Kamer en de vakorganisaties. De fracties van CDA en VVD in de ge meenteraad waren tegen; zij verklaarden zich solidair met het regeringsbeleid. Het was gisteravond PvdA- fractieleider Gé Brouwer, die op de proppen kwam met de motie, die mede ondersteund werd door PSP/PPR, CPN en D'66. Ook de drie PvdA-wet- houders gingen met de motie mee, waardoor een meerder heid in de raad tot stand kwam. Dit was een opmerke lijk besluit van de PvdA-wet houders, want met name loco- burgemeester Reinier Scheeres heeft zich eerder herhaalde malen op het standpunt ge steld, dat van stakende en ac tievoerende ambtenaren even tueel salaris zou worden inge houden. Vooral klein links sprak daar om van een doorbraak binnen de PvdA. Het lijkt ondenk baar, dat het college van B en W - met een PvdA-meerder- heid nu salaris zou inhou den van dezelfde ambtenaren, van wie de strijd 'gerechtvaar digd' wordt genoemd De mo tie werd dan ook gezien als een belangrijk keerpunt, waarbij de PvdA-fractie haar weihouders over de streep trekt. De publieke tribune zat gister avond voor meer dan de helft vol met actievoerders, vooral van de Bond van Uitkerings gerechtigden Schiedam, die vorige week in het Passage- theater een bijeenkomst hield waar tweehonderd Schiedam mers aanwezig waren. Er steeg gisteravond enkele malen een luid applaus op, ook toen CDA'er Van Lingen het had over 'a-sociaai beleid van de regering'. Van Lingen bedoel de overigens het tegengestelde. In verband met de staking bij de poste rijen laten wij weten dat post (advertenties en redactionele kopij) voor deze krant ook kan worden bezorgd op het kantoor in Vlaardingen, Brede Havenstraat 6. De directie werkt, wanneer de bewinds man het licht op groen zet voor dit onderzoek dat al en kele maanden geleden van start had moeten gaan. Boven dien zet de bewonerscommis sie vraagtekens bij de presen tatie. Voorzitter H. Woudstra- „Het is toch dwaas dat er al advertenties staan, waarin en quêteurs worden gevraagd voor het onderzoek, terwijl de bewoners van niets weten Dat heeft heel wat deining in de wijk gegeven." Minister Winsemius hoopt uit te vinden wat er omgaat in de bewoners van een gifwijk. De onderzoekers van de Institu ten voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit, voor Longitudinaal Beleidsonder zoek (beide in Amsterdam) en voor Maatschappelijk Werkon- derzoek in Den Haag hebben opdracht gekregen na te gaan welke psycho-soeiale aspecten een rol spelen. Ook zullen zij bekijken hoe het contact tus sen bewoners wordt beïnvloed door het wonen in een gifwijk. In de Steendijkpolder gaat het vooral om de vraag hoe bewo ners tn eerste instantie reage ren, nadat zij hebben verno men dat hun woningen op verontreinigde grond zijn ge bouwd. Er worden sehrtftelij- ke enquêtes gehouden, maar ook zullen de onderzoekers vraaggesprekken in de wijk houden. Stapeltje amendementen van CDA Schiedam De PvdA-fraetie helt over naar het CPN-stand- punt. dat het in Schiedam mo gelijk moet worden gemeente lijke belastingen voor de mini ma kwijt te schelden In 1978 zag de PvdA hier nog geen praktische mogelijkheden toe, maar wellicht zijn enkele be zwaren inmiddels weggeval len, zei P vd A - woord voerd er Aad Wiegman gisteravond iaat. vlak voordat de raadsver gadering geschorst werd tot vanavond acht uur. Wiegman is met CPN-leider Bruseker van mening, dat B en W een voorstel voor kwijt schelding moeten doen. dat in januari ter sprake kan komen bij de begrotingsbehandeling. Hier toonde Bruseker zich zeer tevreden over Hij had een no titie vervaardigd, waarin hij van veel andere gemeenten in Nederland opsomde hoe daar belastingen kwijtgescholden worden voor die mensen, die de woonlasten nauwelijks meer kunnen betalen Vanavond vergadert de ge meenteraad verder. Men heeft nog zeventien agendapunten af te werken en de voorstellen om de watertarieven en. de be lastingen en retributies voor 1984 vast te stellen komen als eerste aan bod. Wethouder voor financien Van Tilborg begint met de beantwoording van opmerkingen, die hier over gisteravond gemaakt zijn. Dan wordt het collegestand- puot over kwijtschelding dui delijk, als ook over een stapel CDA-amendementen om en kele tarieven (begrafenis, trouwen, brandweer, woon schepen, precario, marktrech- ten. riool- en reinigingshef fing) te bevriezen. Ook ligt er een motie van D'66-raadslid Reijnhout om voor hypotheek nemers bij de gemeente de le ges te stellen op één promille van de koopsom van hun huis. Vlaardingen Een 43-jarige Vlaardmger is gisteren rond middernacht met zijn auto van de Maassluissedijk afgereden. Hij was op weg richting Vlaar dingen, toen hij voor een te genligger moest uitwijken. Daarbij raakte de man van de dijk en belandde tegen een lantaarnpaal. De zwaar beschadigde wagen moesten worden weggesleept; de bestuurder kwam met de schrik vrij. Naar de identiteit van de andere automobilist wordt nog gezocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1