ROTTERDAM 15 1 Taxicentrale bezet GRAAG GEDAAN Veertien man stipt bij DWL jtiottcrdam Marathon in teken van y Europese verkiezingen fel WmÊ» Gekraakte woning in brand Stakingen op til bij havenbedrijf en gemeente werken 'Directie en raad van commissarissen moeten verdwijnen' Mr.Elizabeth Schmitz niet naar Voorburg Ij Rotterdams Nieuws1 -ad dinsdag RZ/RV/RY/RW 22 november 19S3 De Stad Rotterdam Marathon 1934 zal geheel in het teken staan van de Europese verkiezingen. Zeke~ is nu ai dat Carlos Lopez, de Tanzaniaan Sjahanga en de c ^olete Finse mara- thonselectie in de vierde editie op 14 april aan de start zullen komen. Voorafgaande aan dat spektake. za! een grote groep Europese politici in het Rotterdamse centrum een mijl afleg gen. Gerard Rooyakkers, de voorzitter van de Stichting Rotterdam Marathon maakte dat gisteravond bekend in Het Oude Raad huis in Hillegersberg. Daar ontving Rooyakkers uit handen van Jules van Raalte en voorzitter Bernie Hoogeweegen de Rotter dam Promotie-prijs 1983. Deze beloning voor een instantie of persoon, die grote verdiensten heeft voor Rotterdam, werd in 1966 ingesteld door de zogenaamde 'Club 25' en voor het laatst uitgereikt in 1980 aan ex-burgemeester André van der Louw. Aan de Rotterdam Marathon op 14 apri! zullen nog slechts 800 atleten kunnen meedoen. In 1985 komt er een volksmarathon op een ander parcours, die volledig in het te ken zal staan van veertig jaar bevrijding. Bij deze bevrijdings marathon kunnen vijf- a zesduizend lopers aan de start ko- Rotterdam: Adviezen Een brand in een gekraakte sousterrainwoning in de Jan Porcellistraat heeft vannacht een pand in as gelegd. De oorzaak van de brand is onbekend. Terwijl de bewoner even afwezig was, greep het vuur snel om zich heen, zodat ook de bovengelegen etages vlam vatten. De woning van het gezin Hooker, bestaande uit vier personen, brandde uit. Ook de 27- bewoner van de tweede etage kon niet meer in zijn woning terugkeren. De brand ontstond rond twee uur vannacht. Na een half uur was de brand meester. gemeentegarantie de prullebak in Rotterdam De adviezen van het bemiddelend orgaan Rohyp over gemeentegarantie gaan op het stadhuis in Rotterdam regelrecht de prullebak in. „Wij trekken ons niets meer aan van die advie zen", aldus een gemeentelijk woordvoerster. Aanleiding tot deze opstelling van het Rotterdamse stadsbe stuur is de financiële strop van ongeveer twintig miljoen gul den die de gemeentelijke schatkist sinds het begin van de jaren tachtig heeft opgelo pen door de explosieve stijging van de zogenaamde executori ale verkopen van woningen. Huiseigenaren die hun beta lingsverplichtingen aan de hy potheekbank met meer kun nen nakomen, worden ge dwongen hun woning te laten veilen. Meestal blijft de op brengst (ver) onder bet bedrag van de nog uitstaande hypo theekschuld. Het verschil wordt betaald door de rijkso verheid en de gemeente, dat wil zeggen, als die gemeente een betalingsgarantie op het huis heeft verleend. Voor de verstrekking van deze gemeentegarantie gaan de ge meenten af op de adviezen die bemiddelende organen geven. Rotterdam vindt dat zij in het schip zit door de adviezen van de Rohyp, een landelijk wer kend bemiddelend orgaan. De adviezen van de Rohyp waren volgens de woordvoerster van de Maasstad op drijfzand ge bouwd, wat moge blijken uit het talrijke aantal executiever kopen in die stad. Eigen normen Het bemiddelend orgaan Ro hyp, dat door het rijk in het Rotterdam Bij het Rot ter d.amse drink waterlei dingsbedrijf DWL zijn gis teren veertien inspecteurs, 'stipt' gegaan. Dat, bete kent dat zij bij het aan sluiten en repareren van het drinkwaternet alle re gels in acht nemen, De actie was al opgeno men in het draaiboek. Verder bleef het Rotter damse actiefront van de ambtenaren stabiel. Wel hebben de bonden defi nitief besloten om in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak van de Rotterdamse rechter in het kort geding rond de AVR. In die uit spraak werd een staking bij het vuilverbrandingrbedrijf uitgesloten. De verwachting is dat het hoger beroep nier eerder dan eind december de voorkomt. leven geroepen is en waarin onafhankelijke deskundigen heten te zitten, weet dat Rot terdam zijn adviezen in de wind slaat. Maar volgens me dewerkster T. Verhoeven is het onjuist om te stellen dat het hoge aantal executieverko pen »n Rotterdam aan de ad viezen van Rohyp te wijten is. „Rotterdam moet iemand de schuld geven van haar eigen soepelheid en dat zijn wij in dit geval", aldus Verhoeven. Volgens haar waren de nor men voor gemeentegarantie in het recente verleden in Rot terdam Jager dan de normen van. de bemiddelende organen. Rotterdam heeft haar eigen normen inmiddels opge schroefd, zo ook de bemidde lende organen. Wie thans voor de aankoop van een woning gemeentega rantie wil hebben, mag daar van tussen de 20 en de 30,77 procent van zijn bruto-jaarin- komen aan woonlasten beta len. Het percentage is afhan kelijk van de hoogte van het inkomen. Overigens wordt 95 procent van de aanvragen om gemeentegarantie positief be oordeeld door Rohyp. Sterilisatie Nu het steeds moeilijker wordt om gemeentegarantie los te krijgen (dalende inkomens, dreigende werkloosheid) pro beren sommige aspirant-hui zenkopers met een medische verklaring van sterilisatie ge meenten van hun blijvende kredietwaardigheid te overtui gen. Dat blijkt uit onafhanke lijk van elkaar gedane uitspra ken van gemeentelijke wooordvoerders in Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer en ook het bemiddelend orgaan Ro- hyp. Vrouwen bannen een relatie van tweeverdieners die geen gemeentegarantie krijgen om dat zij volgens een gemeente te weinig verdienen om in lengte van jaren de lasten van de hy potheek te kunnen dragen, trachten andermaal een garan tie te verkrijgen door te bewij zen dat zij gesteriliseerd zijn. Daarmee kan de vrouw aanto nen dat zij blijft werken. Zo'n bewijs wordt wel geac cepteerd, maar er wordt niet om gevraagd, aldus de woord voerders in Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer en van het bemiddelend orgaan. De vere niging Eigen Huis verricht op het ogenblik een onderzoek naar de vraag of dergelijke sterilisatiebewijzen als voor waarde worden gesteld voor gem een tegarantie. Bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten is niets be kend over sterilisatie-eisen. Ook de Nederlandse Vereni ging van Makelaars heeft nooit gehoord van dergelijke voorwaarden. De Amsterdam se Makelaarsvereniging, die samengegaan is met de lande lijke vereniging, gaat eveneens onderzoeken of onder haar le den om medische verklarin gen wordt gevraagd. Rotterdam De acties van ambtenaren in Rottedam verscherpen nu het overleg tussen minister Rietkerk en de vakorganisaties is vastgelopen. Volgens een woordvoerder van de AbvaKabo zijn er naast de ROTEB en post vanaf donderdag ook stakingen te ver wachten bij onderde len van het havenbe drijf en gemeentewer ken. Voor woensdag zijn amb tenaren van de betref fende onderdelen opge roepen voor de stakings vergaderingen. De Abva Kabo wil om „het verras singseffect niet te verij delen" niet meedelen bij welke onderdelen van het havenbedrijf en ge meentewerken de stakin gen te verwachten zijn. Bij het havenbedrijf wer ken brug- en sluiswach ters al stipt. Bij gemeen tewerken verschillende onderhoudsploegen. Be gin vorige week ging bij deze dienst de stratenma kers voor 24 uur plat. Vanavond vergadert de RET over uitbreiding van de stiptheidsacties bij het openbaar vervoer. Volgens bestuurder Siep Dorenbos staat het nog geenszins vast welke be sluiten zullen worden ge nomen op deze besloten actievergaderïng. Het gesprek gisteren tus sen het streekvervoer en de RET over de gerezen problemen tussen beide heeft geleid tot nieuwe afspraken, later deze week. Vorige week gin gen de streekvervoerders en de RET'ers verhit uit elkaar, nadat personeel van het Rotterdams openbaar vervoerbedrijf besloten had om niet te gaan staken. Bij het theater Picollo is vandaag het personeel stipt gaan werken. Vol gens de AbvaKabo kan die actie er toe leiden dat voorstellingen in het theater later beginnen. Het personeel, onder meer decorbouwers, neemt met name rust pauzes in acht en zal overwerk weigeren. De telefoon centrale draait gewoon door. Alleen bedienen de taxi ondernemers, oftewel de bezetters, nu zelf de mobilofoons. Rotterdam Ongeveer twintig taxi-ondernemers hebben gisteren in de namiddag de Taxi Telefooncentrale (TTC) aan de; Westzeedijk bezet. De klant zal van deze bezetting weinig merken, ornaat de ondernemers-chauffeurs zelf de telefoons en mobilofoons bedienen. Ze zijn van plan de bezetting vol te houden totdat de direc tie en de raad van commissa rissen van de TTC zijn opge stapt. Volgens een van de ac tievoeders werken vierhon derd van zijn collega's mee, zo dat de bezetters in vier ver schillende ploegen elkaar af lossen. Twee weken geleden is de TTC ook door boze taxi-onder nemers bezet. Een gesprek met de gemeente, dat bij de vorige bezetting was toegezegd, is volgens hen vastgelopen. Om dezelfde reden is vorige week vrijdagnacht de Coolsingel korte tijd door boze chauffeurs geblokkeerd geweest. De be zwaren van de chauffeurs richten zich tegen de bedrijfs voering van de TTC. Automatisering De chauffeurs zijn tegen een voorgenomen automatisering, die ongeveer vierenhalf mil joen gulden gaat kosten. Taxi ondernemer en actievoerder Paul Brehm daarover: „Die automatisering moeten wij als ondernemers betalen. Wij heb ben daar het geld niet voor. Onze inkomsten dalen, omdat het aantal ritten terugloopt. In 1982 hadden wij 115000 ritten minder dan het jaar daar voor." Iedere taxi-ondernemer (de vergunninghouder) betaalt momenteel vijftig gulden per week aan de TTC. Dit bedrag wordt binnenkort opgevoerd tot vijfenzestig gulden. De au tomatisering betekent, dat de ritten door een computer on der de chauffeurs verdeeld gaan worden. Alle taxi's zouden dan een beeldschermpje op het dash board krijgen, waarop de op dracht verschijnt. Brehm: „Wij zien daar het voordeel niet van in. Wat maakt het nou uit of ik de opdracht via de mobi lofoon krijg of via een beeld schermpje." Vereniging Ongeveer tweeenhalf jaar ge leden is op een aandeelhou ders vergadering van de TTC besloten, dat de automatisering door moest gaan. De vergun ninghouders vormen de aan deelhouders, dus is volgens de gemeente alles op een demo cratische wijze beslist. Brehm, evenals de andere bezetters, bestrijdt dat. „Ik was op die vergadering aanwezig. Van de 309 aandeel houders, waren er 117 aanwe zig. Bij de stemming over de automatisering was een meer derheid van 78 aanwezigen te gen. Maar toen bleek plotse ling dat er meer dan tweehon derd voorstemmers waren. De afwezigen zouden de voorstan ders hebben gemachtigd ook voor te stemmen. Dat is tegen de regels. Bovendien konden de voorstanders de machtm- gen van. de afwezigen met to nen." De computer voor de automa tisering ts volgens de bezetters al aangeschaft Het is hun be doeling het apparaat tijdens de bezetting uit het gebouw te la ten verdwijnen. De afgelopen twee weken heb ben de taxi-ondernemers een eigen vereniging opgericht. Van de 450 vergunninghou ders in Rotterdam zouden zich er al 350 hebben gemeld, om dat zij niet tevreden zijn over de TTC. De bezwaren betref fen met alleen de automatise ring. Ook de ritten worden volgens de ondernemers niet eerlijk verdeeld De bezetters zijn er wel voor dat er één taxi tele fooncentrale in Rotterdam blijft, maar zij zien meer m een stichtingsvorm dan m de naamloze vennootschap, dat de TTC nu vormt. Blijft over: Schiedam Schiedam/Voorburg Met het benoemen van drs. H.B. Eenhoorn (37) tot burge meester van Voorburg heeft minister Rietkerk zich niet gehouden aan dc voordracht van de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. Deze had de Rotterdamse oud-wethou der mr. Elizabeth Schmitz nummer één op de voor dracht gezet, ondanks dat Voorburg als een typische VVD-gemeente wordt be schouwd. Eenhoorn is iid van de VVD. Hij is thans eerste burger van Schiermonnikoog. Mr. Vrolijk heeft Schmitz ook voor Schiedam boven aan zijn lijstje staan. Door de ontwikkelingen in Voorburg is nu de verwachting gewekt, dat minister Rietkerk er niet omheen kan om mevrouw Schmitz tot burgemeester van Schiedam te benoemen. Vrolijk had die wens duide lijk aangegeven door haar nadrukkelijk tweemaal voor te dragen. Naar verluidt is Vrolijks voordracht van Schmitz voor Schiedam reeds in het kabi net aangemeld en het wach ten is nu op de benoeming. Desondanks zei gistermiddag een voorlichtster van het mi nisterie van binnenlandse za ken, dal de voordracht van de commissaris nog niet eens binnen was. Hierover beslaat in politieke kringen enige hi lariteit* men is bepaald niet in de veronderstelling dat de voordracht ergens op een postkamertje van stakende PTT'ers ligt. Er zijn mensen die onze krant nog met Jf lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. ^dres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleme» moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Po: W, 'sfco di 0OnPiaais- Laurenskerk. Adres,^ f p°stcode; f Tw°°"p> Telefoon alsdank "*vD0Jd ur 'enskerk J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5