Bewoners dreigen met blokkade Bezwaren bewoners van tafel geveegd VIMIDIN6S DA6BLA0 SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBfljiï Slachthuis lijdt ton verlies Schiedam wil schade Tankercleaning via de rechter verhalen College doorbreekt bemiddelingspoging 'Kethelweg moet veiliger' Goudriaan maakt 'winnaar' bekend van nieuwbouwpïan stads lllilllllillllllllllllllllllllllllllll Maassluis' duo bp heterdaad betrapt Auto tegen boom Vinger afgezaagd Vlaardingen: 40 woningen rijker □TOTHIWEG WOENSDAG^ NOVEMBER 1983 Vlaardingen „Ais er niets svordt gedaan, aan de onveilige verkeerssituatie op de Kethel weg". dreigden de bewoners in de Vlaardingse commissie ver keer, „dan sluiten wij 'm zelf af." Op 11 november vond een ongeval plaats op de Kethel weg waarbij een 16-jarige scholiere de dood vond. Vol gens het verkeerscirculatie plan wordt de weg in '85 of '86 minder druk door afsluitingen van Emaus en Voorstraat, maar zo lang willen de bewo ners niet wachten. De politici ook niet, bleek gisteravond. Bewoners hebben bedrijven benaderd om hun vrachtwa gens niet meer over de door scholieren druk gebruikte Ke thelweg te sturen, chauffeurs werd gevraagd hun snelheid aan te passen. De bewoners zijn tot de conclusie gekomen, schrijven zij in een brief aan de politici, „dat er maar wei nig mensen luisteren." Het vrachtverkeer op de Kethel weg blijft. „Het is wettelijk niet verboden. We kunnen er niet tegen optreden", zei Gijs Bierling, hoofdinspecteur van politie. Wethouder Bas Goudriaan en zijn verkeersambtenaren wer den door de raadsleden over stelpt met suggesties om iets aan de onveilige situatie te doen. Éénrichtingsverkeer op. de Kethelweg tussen Van Ho-' gendorphan en Verkadesingel Directeur: 'Niet ongunstig Schiedam Het Openbaar Slachthuis Schiedam heeft in 1982 een verlies van bij een ton geleden. In het jaarverslag noemt directeur M. B. ten Have deze situatie niet ongun stig, gezien het feit dat het slachthuis het jaar daarvoor nog met een tekort van 335.000 gulden zat opgescheept. Dat komt ook omdat zich meer werk aanbood. Deze verbeterde positie is te danken aan de enorme toena me van kalver-slachtingen, die voornamelijk voor het buiten land was bestemd- Toch schrijft slachthuis-directeur Ten Have: „Omdat het hier om grote aantallen ging, was aanpassing vaak moeilijk en aanleiding tot wrijvingen." Daarmee doelt hij op het om- switchen van varkens- naar kal ver-slachten. In vergelijking met 1981 gin gen vorig jaar vijftienduizend dieren meer onder het mes in Schiedam. Daaronder bevon den zich 13.726 kalveren, wat driemaal zoveel is als in 1981. De resterende 'winst' veroor zaakten de schapen, waarvan er 4*500 meer werden geslacht. Hoewel dat alles extra werk tot'gevolg had, blijft het Open baar Slachthuis een bedrijf in de rode cijfers. De arbeidsplaatsen, die twee uit dienst tredende werkne mers achterlieten, gingen zo doende verloren. Ten Have: „Door de financiële nood is be slist beide formatieplaatsen niet meer te bezetten, waar door het exploitatietekort la ger is uitgekomen." Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan maakt morgen bekend welk ontwerp voor de nieuwbouw op de Vlaardingse Kortedijk zal worden uitge voerd. Drie architecten, Lan- gezaai, Barkema en Droog- 'Poot, is gevraagd een plan voor deze kaalslag aan de Kor- tedijk op eigen kosten te ont wikkelen. Het bouwplan dat in de prijzen gevalt, wordt morgen middag op het stadhuis bekend gemaakt. Gebleken is, stellen B en W, dat de prijsvraagvorm, hoezeer die ook van de Vlaardingse in spraak afwijkt, de regels geen geweld hoeft aan te doen. Deze manier, bedacht door de projectgroep Centrum, bleek een verademing, voegen B en W er aan toe. De plannen bevatten tien tot twaalf premie A-koopwonin- pn. De drie jonge architecten hebben al vaker met voorstel len bij de gemeente aange klopt, maar vielen tot nu toe steeds uit de boot. en een vrijliggende strook voor langzaam verkeer von den de CDA'ers de beste oplos sing. Willem Kwakkelstein (PvdA) vroeg of de gemeente, vooruitlopend op de uitvoering van het VCP, Emaus en Voor straat alvast kon afsluiten. „Laten de automobilisten dan maar een stukje omrijden in het belang van de kwetsbare verkeersdeelnemers", meende hij. Twee maanden gaat het nog wel duren, voor de ambtelijke verkeersgroep met plannen komt om de weg veiliger te maken. Verkeersingenieur Jan van Loosbroek zegde toe een knelpuntenanalyse van de Kethelweg, die toch al plaats zou vinden, eerder uit te voe ren. „We zijn weer eens met de neus op de feiten gedrukt", zei Kwakkelstein. „De Kethelweg is voortdurend onderwerp van gesprek en er worden steeds lapmiddelen gebruikt om het probleem op te lossen. De situ atie van nu kan niet nog jaren blijven duren." De bewoners waren het daar mee eens. „Als u niets doet, voorspellen wij nog meer slachtoffers." De Kethelweg, die volgens bewoners en politici snel veiliger moet worden gemaakt. Schiedam De gemeente Schiedam wil via de rechter proberen de negen miljoen gulden, die het schoonmaken van het ernstig verontreinigde terrein van Tankercleaning kost, te verhalen op moederbe drijf Transol, dat in het bezit was van het aandelenpakket van de failliete onderneming in Schiedam-Zuid- „De vervuiler hoort te betalen. En niet de overheid", aldus wethouder Reinier Scheeres. „We schakelen een advocaat in en die zal alle mogelijkhe den onderzoeken om de scha- Politie ingezet tegen actievoerders Schiedam Met politiedwang heeft loco-burgemeester Reinier Scheeres rond kwart voor elf een blokkade gebroken, die actievoerende uitkerings gerechtigden voor de ingang van het stadskantoor uitvoerden. Om zeven uur vanochtend bezetten actievoerders van de Bond voor Uitkerings gerechtigden Schiedam (BUS) en de FNV/WAO-groep de stoep van het stadskantoor. Toen loco-burgemeester Rei nier Scheeres rond kwart voor acht met de sleutel in de hand toegang eiste, werd hem die toegang geweigerd. De uitke ringsgerechtigden protesteer den met de actie tegen de voorgenomen kortingen op hun uitkering. Een poging van de zijde van de politie om tot een compro mis te komen, leek aanvanke lijk succes te hebben. Even over half tien probeerde een van de stafmensen van de po litie, die duidelijk maakte de actie van de uitkeringstrek kers zeer goed te begrijpen, met de bezetters de afspraak te maken, dat met een delegatie van het college van B en W in het stadskantoor een gesprek aangeknoopt zou worden. Vol gens zijn voorstel zouden al leen de delegaties van de beide partijen het stadskantoor bin nen mogen; ambtenaren zou den in afwachting van het re sultaat buiten moeten blijven. De actievoerders, die al eerder aan Scheeres duidelijk hadden gemaakt wel te willen praten, maar dan niet in het stadskan toor, voelden wel wa' voor dat compromis, maar nog voor ze er onderling over konden overleggen liet een andere po litieman weten dat het ge meentebestuur onverwijld toe gang eiste en dat ook de 600 ambtenaren naar binnen zou den moeten. Teleurgesteld „Als de deur open gaat, dan gaat niet alleen het college van B en W naar binnen, maar óók de ambtenaren", aldus Scheer es. De actievoerders waren verbijsterd en teleurgesteld over het doorbreken van de poging om tot overeenstem ming te komen. Ze hielden voet bij stuk, ook toen Scheer es rond half elf, toen inmid dels al de nodige geünifor meerde politie was gearri veerd om de blokkade te bre ien, nóg een concessie deed: wel een gesprek met het colle ge van B en W, maar met op voorhand de harde toezegging dat na een half uur de deuren 20uden worden geopend. kantoor weg gevoerd Reconstructie Westlandseweg: 'Verbetering' De actieleiding en het college in gesprek. Paardekamp (geheel links) en Verkerk (midden) maken Scheeres en Posthoorn namens de uitkeringsgerechtigden duidelijk, dat er niemand naar binnen mag. „Waar moeten we dan" nog over gaan praten? Over de kleur van de koffie?", scham perde de actieleiding. Pogin gen van CPN-raadslid Eef Collé om de zaak in der minne te schikken, liepen op niets uit. Daarop kwam rond kwart voor elf alsnog de politie in ac tie; arm in arm met de agen ten, die zich verontschuldig den voor het feit dat ze ook maar waren gestuurd, werden de actievoerders van de trap pen naar beneden gevoerd. Er werd geen enkele vorm van verzet gepleegd. Loco-burgemeester Reinier Scheeres: „De gemeenteraad heeft zich maandag weliswaar solidair verklaard met acties tegen het regeringsbeleid, maar er is ook duidelijk bijge zegd dat niet elke vorm van actie kan worden getolereerd. Dit is zo'n actie die echt niet kan." Vlaardingen Twee knapen uit Maassluis zijn gisternacht rond één uur door Vlaardingse agenten op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren auto's open te breken. In de Hoeve- buurt stonden de twee jongens, 18 en 21 jaar, aan wagens te 'rommelen', zoals de politie meldt. Het duo bleek in het bezit van inbrekerswerktuig. Vlaardingen Bezwaren van bewoners van de Floreslaan, tegen de reconstructie van de kruising Westlandseweg-Ma- rathonweg in Vlaardingen. werden gisteravond in de commissie verkeer in een lang betoog door het hoofd bouw en woningtoezicht Molenaar tegengesproken. De bewoners vrezen schade aan hun huizen en meer geluidsoverlast en stank van de drieduizend au to's, die de Marathonweg na de reconstructie meer krijgt te verwerken. „Wij kunnen uw klachten niet onderschrijven", zei Molenaar. De commissie was ingenomen met het plan, het eerste grote werk uit het verkeerseircultie- plan, dat uitgevoerd gaat wor den. „Een hele verbetering", vonden ze. Demissionair wet houder Bas Goudriaan, met een glimlach: „Met dit plan zijn we zes jaar bezig geweest. Het heeft stormen doorstaan en dan val je over een planne tje voor vijftien huizen." Goudriaan en de commissiele den vonden het begrijpelijk dat de bewoners aan de Flo reslaan klachten hadden en met bezwaarschriften waren gekomen. Maar terecht von den ze het niet. Molenaar: „Door de groene golf voor het vrachtverkeer blijft het geluid binnen de wettelijke normen. De stankoverlast van optrek kende auto's zal ook afne men." De bewoners zijn ook bang dat de scheuren in hun huizen door de toename van het ver keer over de Marathonweg er ger zullen worden. „Die scha de, als die er is, kunt u niet Op ons verhalen", zei verkeers- deskundïge Roel Blom. „U kunt het besluit eventueel bij de Kroon ter vernietiging voordragen. Dat gebeurt in deze gemeente wel vaker." de te verhalen. In juridische zin zal het muisje nog een staartje hebben Daarbij zal Transol zeker niet over het hoofd worden gezien." Hoewel het een publiek ge heim is dat Tankercleaning in handen was van Transol. zal het een hele kluif voor de ge meente worden om juridisch hard te maken dat Transol aansprakelijk ;s voor de ernsti ge verontreiniging van hei terrein in Schicdatn-2uid Re gelmatig is chemisch afval dat vrijkwam bij het schoonmaken van schepen op de grond ge loosd en bovendien staan her en der lekke tanks en bakken met verontreinigd afvalwater en olieresten. Ondanks diverse waarschuwingen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond is Tankercleaning jarenlang met de illegale prak tijken doorgegaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente 2al onder meer via de Kamer van Koop handel worden geprobeeid de rol van Transol aan te tonen Ook de boekhouding van het failliete Tankercleaning zou mogelijk aanwijzingen kunnen bevatten over de directe be trokkenheid var. Transol. „Dat zal een moeilijke zaak worden. Het is een tendens van de laatste jaren om met al lerlei bv's de wetten te ontdui ken en daar is vaak moeilijk de vinger achter te krijgen", aldus de gemeentewoordvoer der. Zo waren op het terrein in Schiedam-Zuid drie bedrij ven gevestigd: Tankercleaning bv en Tankeleanmg United cv en Petroslob bv, waar dezelfde mensen de leiding hadden Wethouder Reinier Scheeres deelde gisteravond in de ge meenteraad mee dat het mi nisterie informeel al heeft toe gezegd het leeuwendeel van de schoonmaakkosten van het terrein voor zijn rekening te nemen. Om die reden zal Schiedam voor hel nemen van juridische stappen nauw over leg voeren met de landsadvo caat „Een zwarte bladzijde in de geschiedschrijving van Schie dam", zo omschreef PvdA- raadshd A ad Wiegman de Tankercleaning-affaire. Ulfred Bruseker (CPNj viel hem bij cn merkte op dat dc bewoners- vereniging Schiedam-Zuid ge lijk heeft gehad met de acties om hei bedrijf uit de wijk te krijgen „Dit soort wanbeleid via all Ier] ei constructies met bv-tjes schijnt nog steeds te kunnen m deze maatschappij En de gemeenschap dreigt weer met de kosten te worden opgezadeld." Schiedam Een 26-jarige Schiedammer is vanmorgen om half vijf op de Nieuwe Dam laan ter hoogte van sport hal Margriet tegen een boem geknald. De man had teveel gedronken Het slachtoffer werd door een voorbijganger uit de zwaar be schadigde auto gehaaid Toen de politie aankwam, scharrel de hij nog steeds in de buurt van de auto rond. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar hij de bloedproef onder- Schiedam Een 32-jarige Rotterdamse werknemer van Wilton- Fijenoord is gister morgen bij een bedrijfsongeval een stukje van een vinger van zijn linkerhand kwijtgeraakt Hij werd naar het Dijkzigtzie- kenhuis overgebracht. De man wilde een kunststof plaat bewerken op de vlak- bank. De plaat viel echter om en zijn linkerhand kwam op de draaiende delen van de vlakbank terecht. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen heeft er in november 47 wonin gen bij gekregen. Aan de Robert Sehumannring kwamen 38 huizen van Patrimonium's Woningen gereed en op de Oostha- venplaats werd het restant afgebouwd. Aan de 2e van Leijden Gaelstraat vielen echter 2es woningen aan de slopershamer ten prooi. Eenzelfde lot was een pand aan de Kortedijk be schoren. Momenteel wordt er nog aan 565 huizen gewerkt, te weten 283 woningwet-, 263 premie- en 19 ongesubsi dieerde woningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1