De 'grote erfenis van Schiedam' is verdwenen SPORT Schiedam huldigt kampioenen Actievoeders hekelen 'papieren solidariteit' BERICHTAAN REKENINGHOUDERS VAN DE POSTGIRO. Streekmuziekschool: 'De groep gaat voor •TL'CHTCOMMISS IE CDA ziet tarieven toch omhoog gaan Fractie leider CDA naar zetel terug gestuurd Door Scheeres liep blokkade nog bijna uit de hand9 lónpa irnr1 Luub Hafkamp reikt sport prijs uit Cor Nieuwenhuizen weer aan de slag VZC handhaaft zich Vlaardingen „Vroeger", weet Hans Mulder, directeur van de nu vijf jaar oude Streekmuziekschool, „vroeger was het en kel Bach, Beethoven en Brahms wat de klok sloeg. De geschiedenis van de school in Schiedam, gold toch als toonaange vend, leert dat een handreiking naar de amateuristische muziekbeoefening ge woon werd verafschuwd. En een elektro nisch orgel, dat werd als een vies ding be schouwd." De directeur noemt het 'de grote erfenis van Schiedam'. - Maar dat, zeg maar, elitaire heeft de Streekmuziekschool in de loop naar het eerste lustrum aardig de kop in we ten te drukken. „Wat wij voor ogen hebben staan", hield Mulder zijn politiek ge hoor, die onlangs in de tame lijk onfris riekende school een commissievergadering belegde, voor, „is muziek voor iedereen." De Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord; de honderdjarige traditie van Schiedam en het jonge muziekleven van Maassluis gingen er aan ten onder. Maar, heroïsch gesteld, her rees Vlaardingen uit hun as. Hans Mulder over de stand van zaken vijf jaar terug; „Er was hier geen gebouw, geen leerling en geen muziekin strument ook." En de cul tuurbewaker van Vlaardin gen, wethouder Arij Maarle veld: „Toen we begonnen, was er zelfs geen directeur." Directeur Hans Mulder: wat wij voor ogen hebben staan, is muziek voor iedereen. Riedeltje In de loop der tijd heeft de Streekmuziekschool echter een aardig riedeltje toe komstmuziek weggespeeld en verwezenlijkt Bach en Brahms zijn niet vergeten, maar, weet Mulder, „de klas sieke sector wordt steeds dunner." De school is tegen woordig veel algemener en richt zich veel meer op alle lagen van de bevolking. „Die breedte-functie", maakt wethouder Maarleveld, die bekent ooit Die schöne blaue Don au op piano te hebben kunnen spelen, duidelijk, „daar gaat het bij ons pri mair om; de jeugd confronte ren met muziek. Er zijn scholen die wel instrumen ten hebben, maar niet weten hoe zij ze vast moeten, hou den. Nou, dat kan eigenlijk niet." Hans Mulder zegt het dan ook met een glunderend ge zicht: de opzet van hem en de Streekmuziekschool kan redelijk geslaagd worden ge noemd. De basis is en wordt nu bereikt: het onderwijs, de door Cock Rijneveen jeugd, volwassenen, terwijl ook aan aspirant-leden voor drumbands en accordeon verenigingen nu een oplei ding wordt verzorgd. Mulder mag dus best tevreden zijn. hoewel hij nog niet al zijn plannen tot een goed einde heeft kunnen brengen. Dissonanten De streekmuziekschool had meer noten op haar zang, die blijkbaar minder goed toon konden houden. De- disso nanten: muziek voor bejaar den, werklozen, migranten en de opleiding van popmu sici. De directeur; „We heb ben met Turken en Palestij- nen een gesprek gehad. Het geluk lachte me toe. Ieder een was geïnteresseerd. En het geluk lachte me nog meer toe, want ik had zelfs een Turkse leraar gevonden. Op 10 oktober ging de in schrijving van start Wat denk je, niet één aanmel ding. „Het is", vult Arij Maarleveld aan, „waarachtig geprobeerd van de grond te krijgen. Maar het loopt dood..." Toch gaat het zeker niet slecht met het muziekonder wijs voor Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Zo bleek een uitvoering van de leerlingen in de Stadsgehoor zaal totaal te zijn uitver kocht. „Onvoorstelbaar", al dus Mulder. „Vijftig ouders moesten op de stoep blijven staan. Konden er niet meer in." Dat 'muziek voor ieder een' al zijn vruchten af werpt, mag duidelijk zijn. Nobel Het is een nobel streven. De wethouder van de grootste Waterwegstad weet echter ook de negatieve aspecten, maar neemt die voor lief. De groep gaat voor, stelt hij ora- onwonden. „Wil iemand in dividueel les, dan moet-ie daar goed voor betalen. Een begaafd kind moet maar naar het conservatorium. En", bedenkt Maarleveld, „als men helemaal van mu ziek bevlogen is, kijken de ouders er toch anders tegen aan." Die moeten dan maar finan cieel wat voor hun kind overhebben, bedoelt de PvdA-politicus daarmee te zeggen. Eerder, toen ook het onderwerp 'centjes' aan de orde kwam, had Maarleveld zijn hart al-gelucht door op te merken: „Er zijn honder den mensen die muziek be oefenen. Maar die maken geen stampij over een duur der pilsje of barwinsten..." Rotterdams Nieuwsblad donderdag 'RW 24 november 1983 Kwijtschelding wordt onderzocht Schiedam De serie CDA- amendementen om enkele ge meentelijke tarieven volgend {'aar niet te verhogen hebben iet in de gemeenteraad niet gehaald. Wethouder Cor van Tilborg hield de raad voor dat er in dat geval een gat van zon kwart miljoen gulden in de begroting voor 1984 zou ontstaan. „We zijn er met pijn en moeite in geslaagd de stijgingen te re duceren tot drie procent. Het inkomstenniveau van de ge meente dient op peil te blijven. Als er een tekort ontstaat, moet je het achteraf weer in halen en daar is de burger ook niet mee gediend." -CDA-woordvoerder Jaap van Katwijk benadrukte, dat er volgend jaar nauwelijks kos tenstijgingen voor de gemeen te zijn en dat de tarieven (be graven, trouwen, brandweer, precario, woonschepen, mark- trechten, riool en reinigings heffing) om de burgers te ont zien volgend jaar niet ver hoogd dienen te worden. „Het kost de gemeente niets. Maar de wethouder wil er geld uit halen, omdat hij op andere punten inkomsten, onder an dere uit het gemeentefonds, kwijtraakt." Wethouder Van Tilborg liet zich niet vermurwen. VVD en PvdA stonden op hetzelfde standpunt, zodat de amende menten van het CDA, die deels werden gesteund door klein links, werden verwor pen. Een amendement van D'66 om voor mensen die een gemeentegarantie aanvragen de kosten te beperken tot een promille van de koopsom, naaide het wel, nadat er op verzoek van het college aan was toegevoegd dat het mini mumbedrag vijftig gulden zou zijn. Het voorstel van Ulfred Bruse- ker (CPN) om te onderzoeken of het mogelijk is gemeentelij ke belastingen voor de minima kwijt te schelden, werd door alle partijen, behalve de WD, gesteund. Wethouder Van Til borg probeerde aanvankelijk de boot af te houden, maar na aandringen beloofde hij begin volgend jaar met een' notitie óver de problematiek te ko- - men. Schiedam Te ruggestuurd door loco-burgemeester Scheeres heeft CD A-fractieleider Aad van Lingen deze week een op- positiedebatje ge staakt. Van Lingen wilde tekeer gaan over de erfpacht kwestie, die voor de PvdA in het so cial istisch-liberale college een gevoe lig onderwerp vormt. Maar hij be landde in oude ar gumenten, die on langs al eens in een commissie tot oe verloos gediscus sieer leidden. Dat was de reden, waarom Scheeres hem nagenoeg af blafte. De loco-bur gemeester riep uit, dat Van Lingen eens moest ophou den met het nabla- ten uit commissie- vergaderingen. Van Lingen liep hierop gedwee naar zijn zetel te rug, zonder Scheeres verder van repliek te die nen. Volgens Scheeres zat Van Lingen er ook helemaal naast. Het ging om een erfpachtkwes tie, die voor zeven tien nieuwe bewo ners van Woud- hoek op een aparte manier geregeld wordt. Zii kunnen de erfpacht slechts voor vijftig jaar af kopen in plaats van voor zestig jaar en Van Linger: vreesde, dat zo'n beleid ten koste van hun rechtspo sitie zou kunnen gaan. De CD A-lei der kwam met ar gumenten, waar Scheeres geen spaan van heel liet. Zo zei Van Lingen, dat het in Schie dam ook wel eens mogelijk is geweest erfpacht voor tach tig jaar af te kopen- En Scheeres vroeg zich af, hoe oud Van Lingen dan wel moest 2ijn, dat hij zich dat nog herinnerde. „Want dat is al jaren en jaren niet voorge komen", aldus Scheeres. 'ADVERTENTIE Helaas zijn wij nog niet in staat alle giro opdrachten te behandelen, zoals u dat van ons gewend bent Zo stagneert ten dele de toezending van de aftekeningen. Wij doen echter ons best om het ongerief voor u zoveel mogelijk te beperken. Wij kunnen u dan ook berichten, dat voor vrijwel al onze klanten het salaris of pen sioen op of rond de gebruikelijke datum op de postrekening zal worden bijgeschreven. Ook zonder de afrekening met uw salaris- of pensioenbijschrijving te hebben ontvangen, kunt u van uw kascheques en girobetaal kaarten gebruik maken. Voor nadere informatie zou u zonodig kunnen bellen me t het administratiekantoor, dat uw postrekening behandelt. Arnhem:085-457711. Den Haag: 070 - 82 40 91 en Amsterdam: 020-5611611 postgiro rijkspostspaarbank Schiedam De dreun kwam hard aan. Ze hadden alles ver wacht, de uitkeringsgerechtigden die gistermorgen met een blokkade van het stadskantoor het Schiedamse ambtenarenap paraat voor een dag wilden stilleggen, uit protest tegen de kor tingen op de sociale uitkeringen. Alles verwacht? Niet dat loco burgemeester Reinier Scheeres de politie zou inschakelen om de blokkade te breken. Scheeres, één van de drie PvdA-wethouders, die nota bene begin deze week instem de met een motie waarin de gemeenteraad zich solidair verklaarde met de 'gerecht vaardige strijd van uitkerings gerechtigden en ambtenaren* tegen het kortingsbeleid van het kabinet-Lubbers. „Met die motie waren wij zeer gelukkig", zegt Cor van der Toorn van de Bond van Uitke ringsgerechtigden Schiedam, die samen met de WAO-werk- groep van de FNV de actie or ganiseerde. „We dachten dat het gemeentebestuur daadwer kelijke solidair met ons was. Maar toen het vanmorgen puntje bij paaltje kwam, bleek Scheeres niet' achter ons, maar tegenover ons te staan", con cludeert hij aangeslagen, toen gistermiddag in buurthuis Oost werd nagepraat over de actie. 'Papieren solidariteit' noemde secretaris Cor Paardekooper van de WAO-werkgroep het „Daar heb je zo een kast mee voL" Lot „In onze naïviteit dachten we dat we op steun konden reke nen, maar het blijkt dat het al leen maar mooie woorden zijn geweest. Begrijpen ze dan niet dat voor veel uitkeringsge rechtigden het water al aan de lippen staat. Ze denken, geloof ik, dat we die acties voor de lol doen. Van een socialistische wethouder zou je toch ver wachten dat hij het met ons eens is." „En dan de actie laten breken door de politie!", schampert Van der Toorn. „De politie, die nota bene solidair met ons is, maar door een uitspraak van de rechter zelf geen actie meer mag voeren." De actievoerders hebben veel waardering voor de rustige wijze, waarop de politie 'onze maten in de strijd' de zaak heeft aangepakt Gewillig lieten ze zich door de 'sterke arm' van de trappen van het stadskantoor leiden, toen bleek dat de loco-burgemeester voet bij stuk hield en zei alleen te willen praten als de ambtena ren naar binnen konden. Paniek Het optreden van loco-burge meester Scheeres betitelt Cor van der Toorn als 'frustrerend en provocerend'. „Hij probeer de toch binnen te komen en stond daarbij zelfs te duwen. Door die man liep de zaak nog bijna uit de hand. Wij waren expres met niet al te veel mensen gekomen om dat te voorkomen. Als die ambtena ren naar binnen hadden ge wild, dan hadden ze toch zo over ons heen gewalst," ver kondigt Cor van der Toorn, die daaraan toevoegt dat ze veel meer uitkeringsgerechtig den op de been kunnen bren gen als het nodig is. „Misschien is het wel paniek voetbal geweest van Scheer es", zegt Paardekooper. „We hopen dat de schok, die wij er van hebben, ook op het stads kantoor speelt Dan kunnen ze alsnog uiting geven aan hun solidariteit." „Want als wij zijn bijgekomen van de emoties en de grote te leurstelling weg is, dan komen er zeker weer acties", kondigt Ccr van der Toom nu al aan. 1 Vlaardingen Jan Bon man, de coach van Fort una Vlaardingen, heeft van de tuch (commissie van de KNVB een voorwaardelij ke schorsing opgelegd ge kregen van twee maanden. De Vlaardingse club kreeg verder een boete van 300 gulden, waarvan 150 gal den voorwaardelijk. Jan Bouman is samen met Hans Stout verantwoorde lijk voor het technische be leid bij de Vlaardingse tweedeklasser. Boaman heeft echter geen trainers- diploma. Stout is wel in het bezit van een diploma. Omdat Hans Stout nogal moeilijk zit met zijn werk, neem Jan Bouman de trai ning- van het eerste elftal op zich. Op zondag doet hij ook de coaching. De KNVB verleende voor die constructie aan het be gin van het seizoen toe stemming. De WON nam echter geen genoegen met de werkwijze en diende een klacht in bij de tuchtcom- missie. Jan Bouman mag nu niet meer alleen de trai ning verzorgen. Hans Stout moet daar in het vervolg altijd bij aanwezig zijn. „We hebben nu de tral- ningstïjden aangepast en daarmee zijn, naar wij ho pen, de problemen opge lost", laat Jan Bouman we ten. „Ik vind het maar een vreemde zaak. Bij Fortuna Vlaardingen werken twee trainers met een diploma. Als Hans Stout niet aanwe zig is, dan neem ik het over. Daar is toch niets fouts aan." Het bestuur en Jan Bou man hebben inmiddels ho ger beroep aangetekend te gen de beslissing van de tuehtcommissie. De dames van handbalvereniging HVK behaalden vorig jaar het kampioenschap in de eerste klasse. De dames worden tijdens de kampioenenhuldiging van Schiedam ook in het zonnetje gezet. Schiedam De gemeente Schiedam huldigt morgenavond in het stadskantoor de plaatselijke kampioenen uitbundig. In totaal worden 20 teams door het gemeentebestuur in de bloemen gezet en treden ook nog eens 13 individuele kam pioenen voor het voetlicht. Naast de huldiging van de kampioenen wordt dit jaar voor de tweede maal de sport- prijs van de gemeente Schie dam uitgereikt. Vorig jaar ging het kleinood naar SVV. De wijze waarop de Schiedamse voetbalvereniging zich nu al jaren weet staande te houden In het betaalde voetbal was voor het gemeentebestuur vol doende aanleiding om de prijs aan de Schiedamse betaald voetbalorganisatie toe te ken nen. Dit jaar hebben de plaatselijke sportjournalisten de voor dracht aan sportwethouder Luub Hafkamp gedaan. Wie de trofee in ontvangst mag ne men, wordt morgenavond be kend gemaakt. Grote afwezigen zijn dit jaar de voetbalvereniging PPSC en de volleyballers van VCS. PPSC presteerde het om twee keer achter elkaar kampioen te worden, maar moest vorig jaar met een bescheiden rol genoegen nemen in de eerste klasse. Dit jaar gaat het buiten verwachting en nemen de Schiedammers een tweede po sitie op de ranglijst in. De vol leyballers van VCS ontbraken de laatste jaren nooit op de huldiging. Vorig jaar nog pro moveerde het team van spe ler/trainer Peter van der Gug- ten naar de eerste divisie, waar het de afgelopen compe titie geen rol van betekenis in kon spelen. Net als met PPSC, faat net dit jaar weer uitste- end met VCS, getuige de eer ste plaats op de ranglijst. Zeven voetbalverenigingen wisten het afgelopen jaar kam pioen te worden en worden dan ook gehuldigd. De vetera nen van Excelsior '20 wisten het landskampioenschap bij de cricketers te behalen en zullen acte de presanee geven in de recreatiezaal van het stadskan toor. Prestaties Bij de individuele sporters springen de prestaties van de gehandicapte sporter Willem Noorduin, lid van De Ooie vaars, er duidelijk uit. Bij het zwemmen is hij op drie onder delen nationaal kampioen en op vier afstanden zelfs Euro pees titelhouder. Als atleet doet hij vervolgens ook nog van zich spreken. Hij is kampioen bij het speerwer pen, discuswerpen en het ko gelstoten, terwijl hij ook nog de beste is op de 200 meter sprint. Van boskvereniging Wim de Haan worden twee le den gehuldigd. Aad Vergouwe en Pleter Mulder (beiden Ne derlands kampioen) worden voor hun prestaties gehuldigd. De volledige lijst met kampioenen Is als volgt: Teams: Voetbal: Firma Hoekloos (kampioen ABC-voetbat- competltle], DR2 (eerste damesteam zaal kam pioen KNVB-afdeling Rotter dam), Excelsior '20 (eerste zaalteam kampioen KNVB-afdellng Rotterdam), GTB (kampioen tweede klasse RVB}, Schledame Boys (kampioen derde klasse RV8). Schiedamse Scheids rechters Vereniging (kampioen zaal- vDeioai district West-2 van de COVS), SVDPVY (kampioen tweede klasse RVB), CrlckotExcelsior '20 veteranen kampioen van Nederland; Honkbal: Herenteam ScnieCam kam- pigen district; Handbal: HVK (dames team kampioen eerste klasse). Kort- bal: Succes (kampioen eerste klasse ardellng Rotterdam); Tannia: TSF (eerste standaardteam gemengd kampioen vierde klasse); Gymnaa- iiak: Arma (damesteam kampioen meerkamp en springwedstrijden); fn- validanaport: De Ooievaars (rolstoel basketballers kamptoen eerste divisie en tafeltennissers kampioen vierde klasse); Karate: Fuji Yama (dames team kampioen aldeiing Kata Kumi- te); Bowling: Musus Sacrum (heren team Buntsma Catering kampioen vijfde klasse); Raddand zwammen: SRB (kampiuoen ülstrrlct vervoerses- tafette met duikpop en kampioen popduiken voor ploegen); Damman: DC Schiedam (herenteam kampioen natioanle tweede klasse); Schakan: Het Zwarte Paard (herenteam kam pioen tweede klasse CRSB): Vlaardingen Cor Nieu wenhuizen heeft zijn werk zaamheden bij Zwaluwen deze week weer hervat. De trainer had van het bestuur van de Vlaardingse vereni ging vorige week vrijaf ge kregen om de rust binnen, de vereniging te herstellen. Twee weken terug werd Cor Nieuwenhuizen telefo nisch met de dood bedreigd, waarop de Zoetermeerder de politie inschakelde. Om de zaak niet verder te laten escaleren achtte het bestuur van Zwaluwen het beter om Nieuwenehuizen een week met verlof te sturen. De oefenmeester heeft ove rigens tal van reacties ge had op de gebeurtenissen. „Van uiterst negatief tot ui terst positief", iaat hij we ten. „We gaan nu weer ge woon door en ik maak het seizoen normaal af. Verder geef ik geen commentaar meer op deze zaak." Zaterdag zal Cor Nieuwen huizen dus gewoon op de bank plaatsnemen als de Vlaardingers in Rotterdam spelen tegen Xerxes. Vlaardingen De jeugd van VZC handhaafde zich in de natio nale divisie op de negende plaats en zal dus ook het volgende jaar uitkomen in de hoogste afdeling zwemmen. In de derde wedstrijd stelde de estafetteploeg het club- en kring record op de vier maal 100 meter vrije slag scherper. Astrid van Irsen, Annemiek van Driel, Carola van den Burg en Marielle de Ligt zwommen de afstand in een tijd van 4.43.5 minuten. Tijdens de ontmoeting sneuvelden liefst 23 persoonlijke records. Meest in het oog sprong de prestatie van Esther Brouwer, die de wisselslag aflegde in 5.39.7 minuten. Een forse vebetering van haar oude record dat stond op 5.59.1 minuten. Marco van Ijzer- loo dook op de 100 meter vrije slag onder de minuut en broer Léon won van aartsrivaal Martijn Tilro. Gouden medailles waren er tijdens de ontmoeting voor: Marco van Driel, Marco van IJzerloo, Astrid van Irsen, Léon van IJ- zerioo en Reinier van der Bend; Zilver voor: Danny van Hees, Reinier van der Bend, Gertine van den Berg, Rick van der Weerd, Anita Koetschen ruiter en Marco van Ijzerloo; Brons ten slotte voor: Esther Brouwer, Gaby van Leenen, Sonja Stein, Mo nique van der Lee en Wouter Hoekstra. De eindstand van de landelijke competitie ziet er als volgt utt: 1 Zeemacht, 2 De Dolfijn. 3 Zeester, 4 HPC. 5 De Zijl, 6 Laga, 7 MZPC, 8 DWK, 9 VZC, 10 De DinkeJ, 11 DZPC, 12 ZPA, 13 VZC Veenendaal, 14 PSV, 15 HZCen 16 Poter i. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3