'De Kortedijk kan zó niet worden gebouwd' Jaar geëist voor gooien brandbom Of STAD r VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSOHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Doorgaand verkeer weg uit Oostwij k I-': Schiedam maandag ook in het donker Schiedam-Zuid: Recreatie op terrein van Tankereleaning Weinig kritiek op afsluitingen Architecten Droog en Poot winnen prijsvraagmaar Wereldwinkel heeft 't druk door acties Inbrekerstrio aangehouden Vuurwerk in beslag genomen Onderdelen gestolen Sigaretten ontvreemd Winkeliers bang voor nog meer omzetdaling □WATERWEE VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 Vlaardingen De gemeente en de bewoners van Vlaar- dingen-Oost zijn het er over eens, dat het doorgaande verkeer uit deze woonwijk moet worden geweerd. Dat bleek tijdens de gisteravond gehouden inspraakronde over de uitvoering van het Verkeerscirculatieplan (VCP) in dit gedeelte van de binnenstad. In grote lijnen konden de be woners zich vinden in de voorgestelde veranderingen: het afsluiten van het Binnen singelviaduct vormde geen punt in de discussie. Ook het aanbrengen van een versper ring tussen het station Vlaar- dingen-Oost en het verlengde van de 2e Van Leyden. van Gaelstraat en Schiedamseweg leverde weinig stof tot discus sie op. Over de manier van af sluiten wordt volgens Theo Eliasberg van gemeentewer ken nog gediscussieerd. Het staat echter vast, dat het een korte sluis wordt, die alleen nog maar kan worden ge bruikt door het openbaar ver voer. Door deze twee afsluitingen moet het voor een route kie zen buiten de woonwijk, om de industriewijken van Vlaar dingen te bereiken. Door een aanvullende bewegwijzering wordt het vrachtverkeer hier op in de toekomst gewezen. De personenauto's kunnen dan op de kruising Schiedamsedijk- /Julianasingel de Oostwijk in rijden. Vrachtverkeer niet: daarvoor geldt een verbod. Voor het noordelijk deel van de Binnensingel blijft de B-sta- tus van kracht. Vrachtauto's bestemd voor de Oostwijk moeten daardoor via de Hof- laan en het westelijk deel van de Schiedamseweg de wijk in rijden. Voor de Emmastraat en de Callenburgstraat wordt eenrichtingverkeer ingesteld. Zo wordt voorkomen dat vrachtverkeer het kruispunt met verkeerslichten bij de Oude Havenbrug ontduikt Enkele bewoners van de Em mastraat, die zich konden vin den in het plan van de ge meente hebben gisteravond een voorstel ingediend om te voorkomen, dat door de Em mastraat onnodig verkeer rijdt. Zij dienden het plan in de Emmastraat tot de Emma- zijstraat voor tweerichtingver- keer open te houden. Hierdoor blijft net parkeertterrein ach ter de Stadsgehoorzaal goed bereikbaar. De VVD-fractievoorzitter Marriëtte Hoogendijk stelde voor in het verlengde van de Galgkade een brug aan te leg gen over de Buitenhaven om de binnenstad nog meer te ontlasten. Volgens verkeers- deskundige Roel Blom hoeft men daar, gezien de kosten, de eerste jaren niet op te reke nen. Vlaardingen. Het architecten-duo Droog en Poot mag elf premie-A-koop woningen op de Kortedijk gaan bouwen. Wethouder Bas Goudriaan onthulde gistermiddag hun naam als winnaar van de prijs vraag. Het bouwplan van Droog en Poot wordt door de gemeente Vlaardingen als creatief, het goedkoopste en meest interessante gekenschetst „Maar ik kan u mededelen", stelde Goudriaan de grote schare omwonenden gerust, „dat de Kortedijk zó niet kan worden gebouwd." Het architecten-duo Droog (derde van rechts) en Poot {ui terst rechts) bij hun maquette van de Kortedijk. Zij worden door de oimwonenden met vragen overstelpt. De omwonenden nabij de Kor tedijk waren in grote getale naar het stadhuis gekomen. Tevreden waren zij over geen van de drie bouwvoorstellen, wat de winnaars aan den lijve ondervonden. Droog en Poot moesten direct al heel wat verontrustende vragen beant woorden. Wethouder Goudri aan was het beginnende archi tecten-duo al te hulp gesneld door te stellen, dat de op- en aanmerkingen in een aange past plan zouden worden ge honoreerd. „Het is een logische gang van zaken", gaf ook Poot, die als kind 2elf zestien jaar lang in de Stadsboerderij op de Korte dijk heeft gewoond, toe, „dat we niet volgens onze schets mogen bouwen. We konden er tenslotte niet echt met de om wonenden en de toekomstige bewoners over praten. Dat is het nadeel van de prijsvraag geweest." De Vlaardingen» rondom het nieuwe bouwproject, maar zij het in minder sterke mateook de beoordelings commissie, vinden de opzet voor elf woningen te krap, te 'steegaehtig' en te hoog, In sa menspraak met de bewoners zullen Droogen Poot nu een nieuwe schets ontwerpen. De eerste paal voor dit project moet volgend jaar worden ge slagen. Vlaardingen De vrijwil ligers van de wereldwin kel in Vlaardingen hebben net extra druk door de ïmbtenarenacties. Veel toeleveringsbedrijven, die tpullen uit de Derde We reld verkopen, werken als sen soort postorderbedrijf. Maar door de PTT-staking stagneren de verkopen nu al enkele weken. Om VJaardingers, die re gelmatig via de post goe deren uit de Derde Wereld kopen bij instellingen zo als SOS Wereldhandel en Abal, ter wille te zijn heeft de wereldwinkel een gro- .*tere voorraad dan normaal ingeslagen. Dat is vooral gebeurd omdat juist in deze periode veel nijver heidsproducten uit de ont wikkelingslanden gretig aftrek vinden als sinter- klaascadeau. De wereldwinkel. Hoog straat 39, is volgende week vanaf dinsdag elke dag ge opend van twee tot vijf en avonds van zeven tot negen uur. Vlaardingen De politie heeft drie Vlaardingers aange houden die worden verdacht van een hele reeks inbraken in woningen en scholen. En van de mannen varië rend in leeftijd van 19 tot 23 jaar— had nog een deel van de buit in huis. Vlaardingen De politie heeft 750 kilo vuurwerk in be slag genomen. Een bewoner van de Vossiusstraat had de partij in huis. Schiedam Onbekenden hebben voor 18.000 gulden motorblokken en bromfietson derdelen buitgemaakt bij een inbraak in een rijwielhandel aan de Halleyweg. De inbre kers kwamen binnen via een luchtrooster. Vermoedelijk hebben ze de onderdelen met een bestelwagen meegenomen. Maassluis Een winkel aan de Heldringstraat is door on bekenden met een bezoek ver eerd. Professioneel werd het ruitje eerst met plakband afge plakt en daarna ingeslagen. Het resultaat was, dat in totaal 32 sloffen sigaretten bleken te zijn ontvreemd. De eigenaar van de Maassluisse zaak was ook vijftig gulden aan wissel geld kwijt. Schïedam/VIaardigen Evenals in Vlaardingen gaat in Schiedam maandagavond de straatverlichting niet aan als protest tegen de korting op de ambtenarensalarissen. Volgens de Schiedamse Abva- Kabo-voorzitter G.Koeten zal niet in alle wijken de straat verlichting uitblijven, maar in ieder geval wel in de binnen stad. Ook de verlichting op de rijksweg wordt niet uitgescha keld, aldus Koeten. „Dat valt niet onder de gemeente, maar onder rijkswaterstaat. Dus daarvan blijven we af," Van winkelierszijde komen woedende reacties, vooral om dat maandag de eerste extra koopavond voor sinterklaas is. In Rotterdam heeft dergelijke kritiek er al toe geleid dat de actievoerders bij net GEB er van hebben afgezien om de stad tijdens de koopavond in het donker te laten zitten. De Vlaardingse AbvaKabo- voorzitter Cor de Zwart liet vanmorgen desgevraagd we ten dat de actie om maandag avond pas om half elf de straatverlichting te ontsteken gewoon zal doorgaan. „We hebben expres vandaag niet genomen, vanwege de koop avond. Maandagavond is een stuk rustiger." Voorzitter Dijkman van Koop centrum Vlaardingen, waarbij de meeste winkeliers in de binnenstad zijn aangesloten, noemt het een erg kwalijke zaak. Hij is er bang voor dat veel mensen, die anders maan dag naar de binnenstad waren gekomen, nu thuis zullen blij ven. „Op een koopavond moet je het toch van de gezelligheid hebben. En dat kan je zonder straatverlichting natuurlijk wel vergeten." Dijkman meent dat de omzet ten van de winkeliers door de ambtenarenacties toch al zijn gedaald. Hij zegt dat het koop- publiek de laatste weken erg terughoudend reageert. „Door de acties bij de PTT weten de mensen niet of ze op tijd hun geld krijgen. In de verkoop van luxe-artikelen zit goed de klad. Ik denk dat het publiek zijn geld voor de dagelijkse aankopen bewaart. Bovendien zijn we voor velen niet meer bereikbaar door de staking bij de HET. En dan nu die actie met de straatverlichting er nog bij." Voorzitter Chris Coppens van Yer winkeliersvereniging Hoog straat-Koopstraat in Schiedam is ook niet erg ingenomen met Copper vreesde al dat een oe actie, maar denkt da de dc.,gelijke actie in Schiedam schade nog wel mee zal vallen. 20u worden gevacrd. „Dit gaat echt te ver. Ik kan me veel voorstellen, maar dit vind ik schandalig." „Wij hebben de winkeliers aangeraden om dinsdagavond pas de eerste sinterklaas-koop- avond te houden. Onze erva ring is dat er op maandag avond toch maar weinig men sen naar de stad komen voor inkopen. Ik schat dan ook dat negentig procent van de win kels dicht zal blijven." Ook Coppens meent dat de winkeliers in Schiedam door de ambtenarenacties met om zetdalingen te kampen heb ben. „Door de stakingen bij de RET lopen we heel wat kopers uit de buitenwijken en uit Rot terdam mis." In de serie Rotterdamse stads- schilderingen van Pieter van den Doel, waarvan we elke week een aflevering plaatsen, komt nóg een schilderij van het Oostplem voor. Maar daar op wordt een situatie aangege ven, die velen zich nog zullen kunnen herinneren. Ditmaal gaat het evenwel om het Oostplein rond 1916, met de molen De Noord als mid delpunt. Beheerder was in die tijd A. van Vliet. Op de molen werd reclame gemaakt voor Zeljra kachelglans^ zakjes fas®* blauw, C A, en Kademakers hopjes", en niemand vroeg zich af of de molen door die recla me minder mooi werd. Er wa ren immers nog zoveel andere mooie plekjes in de stad. Door de poststaking worden waarschijnlijk heel wat reac ties tegengehouden, maar toch vermelden wij -op hoop van zegen- ons adres voor dege nen, die aan die plaats op die tijd een herinnering hebben. Redactie Rotterdam Centraal, Postbus 959, 3000 AZ Rotter dam. Schiedam Iedereen vond het eigenlijk ongelooflijk: uit louter sensatiezucht gooit een jongen een molotov-cocktail door het venster van een woning, juist omdat hij wéét dat dit huis nog wordt bewoond. Aan al de andere slooppanden in de Stationsstraat valt geen lol te beleven. Het is tenslotte niet gemakke lijk iets door met hout dichtge timmerde ramen te gooien. „Het was", verklaarde een 19- jarige Schiedammer gisteren voor de Rotterdamse recht bank, „de bedoeling die Turk, waarvan we wisten dat hij daar woonde, uit te lokken tot een vechtpartij. Als je dat ra cisme noemt, is dat wel waar." Een onbegrijpelijke geschiede nis, die niettemin op 26 juni in Schiedam plaatsvond. Het was éen van de drie aan klachten, die officier van justi tie De Wit de tiener ten laste legde. Naast tal van kleine vandalistische vergrijpen had de knaap ook twee brandbom men in een schoolgebouw ge gooid en had hij een inbraak op zijn geweten. De aanklager eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor- waardelijk. „Hij is zonder meer het zwaar ste geval van vier of vijf jon gens, die hier eerder terecht hebben gestaan", motiveerde De Wit zijn strafmaat. Brandbom De Schiedammer gooide sa men met een ander op de nacht van de zesentwintigste juni een kapot bierflesje met benzine en een lont door één van de weinig bewoonde pan den in de Stationsstraat. Het is dat de molotov-cocktail op de matras van de Turkse jongen, die in de voorkamer sliep, te rechtkwam en dus niet uit el kaar spatte. En ook, dat het gezin bliksemsnel reageerde door het vlammende voorwerp direct op te rapen en het uit huis te smijten. Want anders... „Ik moet er niet aan denken", sprak rechtbankpresident R.C. Lensink-Bosman vol afschuw, „wat er was gebeurd als die bom twee centimeter verder was gekomen. Dan was die jongen volledig geroosterd." Bitter citeerde zij daarop het psychiatrisch rapport, waarin de verdachte onomwonden stelt: „Ik weet toch ook niet, dat die Turk zijn bed in de huiskamer heeft staan. Ais je 2oiets doet, kan ik niet voor de gevolgen instaan." Onbekend De blonde knaap bracht daar slechts tegenin, dat die passage hem „een beetje onbekend voorkwam". De rechter ver der: „Uit het rapport lees ik zo ongeveer dat het iedereen zijn schuld is behalve de zijne. Van enige gêne of schaamte is bij hem geen enkele sprake." En aanklager De Wit: „Wat opvalt is de intense zinloosheid van zijn daden." De advocaat van de Schiedam mer probeerde met een fraai betoog de rechtbank nog iets milder te stemmen. „Achter de facade van zelfverzekerd heid", bedacht raadsman Schneider, „schuilt toch een klein jongetje. Een vrijheids straf vind ik uitstekend, maar twaalf maanden is toch erg veel. Negen maanden lijkt mij beter." Uitspraak op 8 december. Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Zuid vindt dat het terrein van Tankereleaning een recrea tiebestemming moet krijgen, nadat het voor negen miljoen gulden is schoongemaakt. „We moeten er niet aan den ken dat er weer een scheeps- reparatiebedrijf zal worden ge vestigd", schrijft de vereniging in een open brief aan burge meester en wethouders, die naarstig op zoek zijn naar be drijven die zich op het terrein willen vestigen, nadat de gif- en afvalstoffen zijn opge ruimd. De bewonersvereniging wijst erop dat zij jaren achtereen de milieuvervuiling die door Tan kereleaning werd veroorzaakt aan de kaak heeft gesteld. „Op onze verzoeken tot maatrege len werd altijd erg afwachtend gereageerd, maar nu ligt over duidelijk het bewijs op tafel dat wij zeer gegronde redenen hadden om door te gaan", al dus de bewonersvereniging. „Onze acties mogen nu toch wel worden beloond met een milieuvriendelijke bestem ming." Bovendien schrijft de vereni ging het onbegrijpelijk te vin den dat de gemeente geen overleg met haar heeft ge pleegd over de schoonmaako- peratie van het vervuilde ter rein, die inmiddels al is begon nen. In de brief wordt erop ge wezen dat de operatie valt on der de interimwet bodemsane ring, die de mogelijkheid biedt om inspraak aan bewoners te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1