BUITENLAND Poolse priester tart overheid Finland wapent zich tegen kruisraket i 'Athene laatste kans Gemayel deze week naar Washington Aanslagen in Bagdad RUST KEERT TERUG IN TRIPOLI Uiterst rechtse Spanjaarden herdenken Franco I Walesa 1 mag zelf |naar Oslo Filippino "s eisen vertrek Marcos ter meulen j Isabel Perónnaar Argentinië F Massale betoging in Uruguay Dankert: Syriërs schieten weer op jager YS 'Moskou heeft 117 SS-20's in Azië' Vervroegde verkiezingen op Jamaica Damascus feest om Assad Rotterdams Nieuwsblad maandag 28 november 1983 Buenos Aires Be in Spanje wonende ex-pr fi ll sidente van Argentinië» 5 Isabel Martinez de Pe ll rón, heeft een uitnodi- ging aangenomen van de aanstaand president Raül Alfonsin, om op 10 december in Buenos Aires de feestelijke overdracht van de macht van leger aan burgerij bij te komen wonen» Daarna keert ze weer terug naar Span je. Aan het presidentschap van Isabel Perón werd op 21 maart 1976 een einde gemaakt door een staatsgreep van het le ger, dat het land sinds dien regeert. Verkiezin gen die op 30 oktober gehouden zijn, hebben een duidelijke overwin ning voor Alfonsin en zijn radicale Union Ci- vica opgeleverd. ^illilllHIIIIIIIIIIIIIIlIllllilIllllflIllllllllillllllltlülIllllllIllllUtlIllllltllüUlllllilimtllUIIUIItllüKf Warschau Een Poolse rooms-katholïeke priester» die er door de machthebbers in Warschau van wordt ver dacht 'misbruik te maken van de godsdienstvrijheid', heeft de overheid gisteren vanaf de preekstoel gehe keld en haar tegenstanders geprezen. Pastoor Jeray Po- pieluszko zei tegen ruim tienduizend gelovigen in en buiten zijn kerk van St. Sta nislaus Kostka in Warschau dat de Polen meer steun zouden moeten geven aan landgenoten die om hun po litieke overtuiging vervolgd worden. Fopieluszko sprak tijdens een van de 'missen voor het vaderland' die hij maande- lijks leest en die de boosheid van de overheid hebben op gewekt omdat ze onomwon den kritiek leveren. De mis van gisteren was de eerste sinds de regering de primaat van Polen, kardi naal Glemp, aanzegde dat hij maatregelen moest nemen tegen 69 priesters die zich met politiek zouden inlaten. In zijn prteek liet de pastoor zich niet over deze waar schuwing uit. Wel veroor deelde hij in krachtige be woordingen de behandeling van de kerk door de com munisten sinds de tweede wereldoorlog en het smoren van arbeidersprotesten, vooral die krachtens de staat van beleg in 1981 tijdens het conflict tussen de regering en de vrije vakcentrale Soli dariteit. Popieluszko zei dat Solidariteit 'op weg was naar de overwinning' die zij lang zaam maar zeker zou berei ken. De realiteit van Polen waren, zei de pastoor, Soli dariteit, de dissidente leiders van de maatschappelijke co mités die op hun berechting wachten en de sympathisan ten van de verboden vak centrale die in het buiten land wonen of ondergronds zijn gegaan 'omdat zu niet hun eer willen verliezen door onder voorwaarden uit hun schuilplaats te komen'. Hij vroeg om gebed voor de dissidenten die in voorarrest zitten. Na de preek die door haar openhartigheid groot opzien had gebaard zongen de aanwezigen het lied van de oppositie in Po len, 'God, geef ons een vrij Polen'. Tripoli Voor- en tegen standers van PLO-leider Ar- fat in en rond de Noordliba- nese stad Tripoli zijn nog in afwachting van de pogingen van de voormalige Libanese premier en bekende politicus in Tripoli, Rasjid Karame, om de details uit te werken van een vredesakkoord. Dat akkoord werd vrijdag bekend gemaakt door de Saoedische en Syrische mi nisters van buitenlandse za ken. Het voorziet in een ein de aan de al drie weken du rende onderlinge Palestijnse strijd. Gisteren bleef het over het al gemeen rustig in het noorden van Libanon met uitzondering van enkele artilleriebeschie tingen m het noordelijke deel van Tripoli. Daar bevindt zich de frontlinie tussen de aan hangers van Arafat en de Palestijnse dissidenten ge steund door Syrië en Libië. Arafats woordvoerder Ahmed Abdel Rahman verklaarde gis teren in Tripoli dat Karame iri de komende 48 uur bijzonder heden zal hebben uitgewerkt van de terugtrekking van de strijdende Palestijnse partijen en met alle betrokken partijen zal overleggen. Hij liet weten dat de aanhangers van Arafat instemmen met het akkoord en dat 'de discussie over de bij zonderheden geen beletsel vormt voor de tenuitvoerleg ging- Het leven in Tripoli wordt langzaam maar zeker weer wat normaler. Een aantal win kels is weer open en het is drukker op straat. Op beschei den schaal wordt gewerkt aan de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar het kamp Baddawi. Het was zo rustig in Tripoli dat PLO-leider Arafat zich met een medewerker en een lijfwacht op straat kon vertonen. Madrid Meer dan 50.000 aanhangers van het in 1975 overleden Spaanse staats hoofd Francisco Franco heb ben gisteren in Madrid gede monstreerd voor het 'Fran- quisme' en tegen de nieuwe Spaanse democratie. Franco overleed acht jaar geleden, op 20 november. In Madrid werd het de grootste bijeen komst van uiterst-rechts ge noemd, sinds de socialisten een jaar geleden de rege ringsmacht overnamen. De demonstranten, van wie velen in het uniform van de fascistische Falange-partij, liepen onder een zee van Spaanse vlaggen door het centrum van de Spaanse hoofdstad naar een monu ment ter nagedachtenis van Franco. Daar brachten zij hulde aan Franco en aan Antonio Teje- ro, de Spaanse luitenant-ko lonel die betrokken was bij de verijdelde staatsgreep van begin 1981, en er werden leuzen geroepen tegen de so ciaaldemocratische regering. De demonstratie verliep zon der incidenten. Montevideo Op de omvangrijkste massa bijeenkomst die ooit in Uruguay is gehouden, hebben naar schatting 400.000 mensen gister avond in de hoofdstad Montevideo 'democra tie, vrijheid en werk' geëist. Vier weken na de ver kiezingen ïn Argenti nië en een jaar vóór de beloofde verkiezingen in Uruguay hadden de politieke partijen, ook de verboden linkse, tot de betoging opgeroe pen. De militairen, die het het land sinds 1973 regeren, hadden er toe stemming voor gege ven. De partijen had den zelf een ordedienst ingesteld en politie en leger hielden zich op afstand. Rome Voorzitter Piet Dankert van het Europees Parlement is van mening dat de EEG-topconferentie in Athene, begin volgende maand, de Europese Ge meenschap een laatste kans biedt om uit het slop te ko- door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome men. Dankert zei dit op de periodieke bijeenkomst van het Europese parlementspre- sidium met de nationale par lementsvoorzitters uit de tien EEG-landen, die deze keer in Rome is gehouden- Zijn sombere waarschuwing was een antwoord op de al even dreigende begroetingsre de waarmee de voorzitter van de Italiaanse Senaat, oud-pre mier Cossiga, de bijeenkomst opende. Volgens Cossiga staat het bestaan zelf van de Euro pese Gemeenschap op het spel% Met het oog op de komende' topconferentie plegen intussen de Griekse minister-president Papandreou en de voorzitter van de Europese Commissie, Thorn, in Rome voorberei dend overleg met de Italiaanse regering. Italie verzet zich te gen de besnoeiingen in de landbouwsector waartoe op de komende top in Athene moet worden besloten. Het vindt dat het op deze manier het slacht offer wordt van de 2uivelover schotten die de Europese Ge meenschap buiten Italié's toe doen tot een te kostbare zaak maken. glillllltllllllllllllllllllllllllimiillllllllllllilli^ jl Jakarta Lech Walesa, de leider van de verbo- den Poolse vakbond Soli- dariteit, mag de Nobel- prijs voor de vrede per- =j soonlijk in ontvangst ne- men als hij dat wenst. Dit EE verklaarde de Poolse mi- §1 E= nister van buitenlandse 3 EE zaken, Stefan Olszewski, EE zaterdag in Jakarta tij- s= ES dens een officieel bezoek 3 aan Indonesië. H Op de vraag hoe de Pool- se regering dacht over de 5 toekenning van de No- belprijs aan Walesa, ant- E= woordde Olszowski „We hebben er nota van geno- E EE men. De pers heeft het EE gepubliceerd en vermoe- EE del ijk zal één van Wale- 3 g sa's gezinsleden de prijs in ontvangst nemen. In- =j dien de heer Walesa zelf S de prijs wil ophalen dan 3 jjg kan hij dat natuurlijk EE S doen". Walesa verklaar- 3 3 de eerder deze maand EE niet naar de ceremonie 3 in Oslo te gaan uit angst j= dat hem bij terugkeer de 1 H toegang tot Polen wordt ontzegd. Walesa besloot daarom dat zijn vrouw Danuta, zijn 13 jaar oude 3 zoon, en een bevriend EE EE jou hem in ontvangst zullen EE nemen. Hij is van plan 3 3 het geldbedrag dat aan 3 EE -de Nobelprijs voor de 3 vrede is verbonden, on- 2 EE geveer 550.000 gulden, in 3 een door de kerk te be- 3 heren landbouwfonds EE voor particuliere Poolse 3 3 boeren te storten. EE flllHIIIlllllllllllllllllflllllNIlllltaiUilllllllll Helsinki Finland wapent zich tegen de nieuwe Amerikaanse kruisraketten. Het land heeft een nieuw, vervolmaakt radarsysteem aangeschaft om kruisraket ten te kunnen signaleren die vanaf wateren in de buurt van Noorwegen in de richting van de Sovjet- -Unie zouden kunnen worden afgevuurd en door het Finse luchtruim gaan. Dit heeft de bevelhebber voor het militaire district Uusimaa, kolonel Olli Yki-Jaervi nen, gisteren bekendgemaakt. Wanneer de Finse luchtver dediging kruisraketten ont dekt, aldus Yki-Jaervinen, zal zij proberen ze neer te schieten, Het risico van ont ploffing van de kernkop is er volgens hem niet, omdat hij pas dicht bij het doel wordt geactiveerd. Yki-Jaervinen trad niet in bijzonderheden over het nieuw aan te schaf fen systeem. Het wel een op Zwe- zou Finland voorsprong geven den, dat op het ogenblik voornamelijk afhankelijk is van zijn Saab-vliegtuig 'Vig- gen' voor het onderscheppen van raketten in de vlucht. Bij hun legeroefening in de herfst van dit jaar hebben, de Zweden het vernietigen van een kruisvluchtraket door een Viggen nagebootst. Volgens een gisteren ver schenen artikel in het Russi sche partijblad Pravda is er nog altijd een kans dat de kruisraketten er niet zullen komen. De deur naar een overeenkomst over kernwa pens voor middellange af stand zou nog altijd op een kier staan. De strekking van het artikel was dat de Sovjet- -Unie onder bepaalde voor waarden bereid is de bespre kingen te hervatten. Volgens Pravda moeten daartoe de politieke leiders van de Verenigde Staten en andere NAVO-landen 'hun bereidheid tonen terug te ke ren tot de toestand zoals die bestond voor de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellan ge afstand, dan zal de Sovjet- -Unie daartoe ook bereid zijn', aldus Pravda. Het blad beschuldigde de VS er overi gens van in Genève niet te hebben gestreefd naar een akkoord dat voor beide par tijen aanvaardbaar is. De 48 leiders van het Britse Gemenebest hebben op hun topconferentie in New Delhi (India) gisteren de Sovjet- -Unie en de Verenigde Sta ten opgeroepen tot hervat ting van hun onderhandelin gen. Beiroet/Rome De Libane se president Amin Gemayel zal deze week gesprekken voeren met de Amerikaanse president Reagan om te pro beren een oplossing te vin den voor de controverse rond het Libanees-Israeli- sche akkoord. Dat akkoord van 17 mei. dat door Syrië niet erkend wordt, vormt één van de belangrijkste ob stakels voor een nationale verzoening in Libanon. Na Parijs en Riad is Gemayel gisteren in Rome aangekomen van waaruit hij naar Washing ton zal gaan. Het Libanese staatshoofd zal vandaag wor den ontvangen door paus Jo hannes Paulus II. Morgen zal hij gesprekken voeren met president Sandro Pertini die zich op het ogenblik nog voor een officieel bezoek in Jorda nië bevindt. Er bevinden zich 2.200 Italiaanse troepen in Bei roet als onderdeel van de mul tinationale vredesmacht. Gemayels reis is onderdee van een reeks bezoeken die hi aflegt ter voorbereiding vat de volgende ronde van de con ferentie over nationale verzoe ning lussen de verschillend; Libanese facties in Genève Begin deze maand droegen !dt deelnemende partijen hem op te onderzoeken hoe Libanor het vertrek van de Israëlisch troepen in het zuiden van he land kan bewerkstelligen zon der hel akkoord van mei fc hoeven ratificeren. Het belangrijkste onderdeé van de reis is het onderhout met president Reagan die des week eveneens bezoek krijg van de Israëlische premie Sjamir. Israel en de Verenigd; Staten hebben herhaaldelijk verklaard aan het akkoort vast te houden maar naai wordt verwacht zal Washing ton proberen een compromi te vinden in de gesprekke met Gemayel. Tokio De Sovjet-Unie heeft 117 SS-20-kernraketten gestati^ neerd op 13 laneeerbases in het oosten van haar grondgebied Dit heeft een Japanse krant zaterdag gemeld. Het dagblad Yo- miuri Shimbun berichtte dat de Verenigde Staten dit aan de Ji panse autoriteiten hadden meegedeeld in ruil voor militaire in lichtingen. Naar verluidde zijn er ïn totaal in de Sovjet-Unie 48 SS-20's gestationeerd op 50 bases en zouden er nog 27 extr SS-20-raketten worden geplaatst in het oosten. Moskou zou mt de kernraketten, die een reikwijdte hebben van circa 5000 kit niet alleen China maar ook Japan, Zuid-Korea en de Phiiippij nen bedreigen. Damascus Syrische militai ren hebben gisteren met luchtaf weergeschut het vuur geopend op een Amerikaanse jager dit boven Noord-Li ba non vloog en het toestel gedwongen terug ti keren naar zee. Dat heeft een Sy rische militaire woordvoerdo verklaard. Zaterdag maakte Syrië bekent dat zijn luchtmacht enkele Ame rikaanse straaljagers had ver dreven die boven Syrische stel lingen in Libanon vlogen. In Washington zijn de Syrischs berichten inmiddels beide ont kend. ze er van ver- Agenten van de oproerpolitie slaan in op in een hoek gedreven betogers dachten met benzinebommen te hebben gegooid. Manilla Meer dan 120.000 mensen hebben gisteren op de Filippijnen tijdens een mars in de hoofdstad Manilla aangedrongen op het vertrek van president Marcos. In het hele land hadden gisteren bijeenkomsten plaats ter gelegenheid van de verjaardag van de vermoorde oppositielieder Aquino, Bij ongeregeldheden in verscheidene plaat sen zijn volgens de politie en ziekenhuizen zeventien mensen gewond Kingston De Jamaicaanse premier Edward Seaga heeft gisteren vervroegde algeme ne verkiezingen voor zijn land aangekondigd. Het land zal nu op 15 december naar de stembus gaan, twee jaar eerder dan stond gepland. Volgens Seaga is tot de ver vroegde verkiezingen beslo ten omdat het de huidige re gering, mits zij wordt herko zen, langer de tijd geeft om het ingezette programma voor economische herstel, uit te werken. Seaga's Arbeiderspartij won in 1980 met groot verschil de verkiezingen van de Natio nale Volkspartij van Jamai ca, die het land de acht jaar daarvoor regeerde. Parijs Een Iran-gezinde groepering zegt twee aanslagen in Bagdad te hebben ge pleegd. De groepering, die de aanslagen meldde aan het Franse persbureau AFP, zegt dat aanhangers in auto's gevuld met explo sieven een militair hoofdkwartier en het hoofdbureau van politie in de Iraakse hoofd stad hebben opgeblazen. Volgens de man die belde kwamen bij de aanslag op het hoofdbureau van politie 90 mensen om en viel bij de aanslag op het mili taire hoofdkwartier een onbekend aantal slachtoffers. Het Iraakse persagentschap ci teerde een 'officiële bron' die het bericht ont kende. Damascus Voor het eer sinds gezegd werd dat ziek was is de Syrische pre dent Assad gisteravond wét voor de Syrische televfc verschenen. Op het momer dat dat gebeurde werd over in de stad door soldaten in' lucht geschoten. Een televisie-omroeper ve klaarde vervolgens dat bevolking van Damascus straten op was gegaan om; dansen. Assad heeft een op ratie ondergaan en zou voc uitgang maken. Eerder w verklaard dat hij een blind darmontsteking had. Ass heeft het ziekenhuis waa schijnlijk nog niet verlaten ADVERTENTIE br: bu D€ zoi 61- de; (de ku 'n Leuk SïnMdee, deze moderne paraplu in Itë populaire Buggy model Ka* uit diverse streepdessins w 100% nylon Nu maar liefs: 40% goedkoper' vanish voor buggy MODEL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 14