KUNST RTtf 7 Nedly Elstak viert feest Moordend kwartet van Wolf Geïnspireerd klarinetspel Yoortaan twee Nederlandse j azzprij zen Cannon-groep wil Tuschinski overnemen Vivienne Newport boeit vier uur Wisselvallige muziek van Jan Brandts Buys tér meulen 150 TROS besluit het jaar 1 met André Opera van Messiaen over St. Franciscus Studiedagen over popcultuur Sowj et-Unie beheerst piano wedstrijd Etmaal pianospel ■\o7 ito-' Rotterdams Nieuwsblad maandag 28 november 1963 Amsterdam De grootste verrassing bij de jaarlijkse toekenning van de Boy Edgar-prijs is meestal niet eens wie hem krijgt, maar waarüm. Véhaf het moment dat deze Grote Prijs voor de Nederland se jazz en geïmproviseerde mu ziek voor het eerst werd uitge reikt twintig jaar geleden, hipieette toen nog Wessel Uc- fcen-prijs zijn er immers twijfels geweest over het doel van deze trofee. Het ene mo ment was er sprake van een aanmoediging, het andere mo- BIM-Huis, Amsterdam: king Boy Edgar-prija aan Nedly Elstak, met onder anderen Wil lem Breuker, Paradise ned Orchestra. FOTO RECHTS: Nedly Elstak...aarts vader van de Neder landse avantgarde- jazz... FOTO ONDER: Walter Wierbo- s...aanstormend ta lent... door Willem Bruring ment van een bevestiging en soms, zoals in 1981 bij pianist Guus Janssen, was het een. combinatie van die twee. Voor Nedly Elstak, de winnaar van ditjaar, betekent het de bekro ning van een hele lange earriè- re,Idat is in elk geval wèl dui delijk. Intussen heeft die merkwaar dige tweeslachtigheid de Stichting Jazz en Geïmprovi seerde Muziek in Nederland de beheerster van de prijs kennelijk aan het denken ge zet' En met succes, want tij- detis de uitreiking van het Wolkers-plastiek en de bijbe horende cheque aan Elstak werd bekendgemaakt dat er vogrtaan twee prijzen zullen worden toegekend. Een Oeuvre-Prijs en een Podi um-Prijs en die laatste drie duizend gulden groot zal speciaal bedoeld zijn ter stimu lering van aanstormend talent. Waarvan Nederland een rui me voorraad heeft, zoals trom bonist Wolter Wierbos, die volgende maand dan ook als eerste de Podium-Prijs in ont vangst mag nemen. Met de Oeuvre-Prijs daarentegen lijkt de Stichting zich weer nieuwe moeilijkheden op de hals te hebben gehaald, want wie na Elstak en zijn negentien voor gangers nog een muzikant weet met een bekronenswaar- dig ceuvre mag het zeggen. Zelden is er overigens zo te recht een jazz-prik ü'fgereikt als aan Nely Elstak. Ei er was dit weekeind dan nok .,11e re den om feest te viuen. Deze 51-jarige pianist, trompettist en componist moet immers be schouwd worden als de aarts vader van de Nederlandse avantgarde-iazz. En als zoda nig is het nalve vaderlandse muzikantenbestand aan hem schatplichtig. Hoewel dat aan het muzikale gedeelte van het feestje nauwelijks te merken was, want dat stond voorna melijk in het teken van El- staks eerste invloeden en jong ste ontwikkelingen. Zo produceerde een sextet met onder anderen Willem Breu ker aangepast en vooral vrolij ke bebop-klanken en liet het 22-koppige Paradise Regained Orchestra een selectie horen uit Elstaks 'Paradise Lost and Regained'-suite. Een verhelde rend uittreksel, want na een wat aarzelende première, vo rig jaar, bleek die suite te zijn uitgegroeid tot een uiterst fraai en evenwichtig werk stuk. Een compositorische col lage die nieuwe richtingen in. de geïmproviseerde muziek kan aangeven. Nog éven en Nedly Elstak komt ook in aan merking voor de Podium- Prijs. Hilversum André van 5 Duin leidt de t v-kijkers op H oudejaarsavond mei een f§ ruim tweeeneenhalf uur E durende party het nieuwe Ej jaar in. De tnstuif, waarin Van Duin praat met politici, ar- tiesten en omroepmedewer- kers, wordt van 23.15 2.00 rechtstreeks uitgezon- den vanuit het RAl-ge bouw in Amsterdam. André van Duin aiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiinnuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiitiiiiiiiiuifiir? Amsterdam De Amerikaans/Israëlische Cannon-groep heeft interesse getoond om het Tuschinski-concern over te nemen, dat sinds 1974 eigendom is van de Engelse Rank-or- ganisatie. Er wordt op het ogenblik onderhandeld over de verkoop van aandelen. Rank wil al geruime tijd van het Nederlandse bezit af. Niet zo lang geleden moest een af slanking bij Tuschinski wor den doorgevoerd om de verlie zen terug te dringen. Het mo menteel 330 werknemers tel lende concern bestaat uit Tu schinski Theaters, dat in vier grote steden in de randstad 31 zalen exploiteert, Tuschinski Distribution en NOVA, dat on der meer de films van United Artists, Paramount, MGM en Universal verhuurt. Enige tijd geleden verving Rank de laatste nazaat van de oorspronkelijke oprichters, R. Gerstanowitz, door de Britse directeur James Whittell, die opdracht heeft de Nederlandse tak te saneren. De Cannon-groep is een nog jonge onderneming die haar wortels heeft in Israël. De twee directeuren, Menachem Golan en Yoram Globus, ver plaatsten enkele jaren geleden hun werkterrein naar de Ver enigde Staten en produceerden daar een groot aantal films die aanhaakten op successen, maar van beduidend mindere kwaliteit waren, reden waar om het overgrote deel van de Cannon-films met in Neder land te zien was. Pas sinch, kort weet Cannon bekendere sterren te contracteren. De Dienstenbond FNV heeft inmiddels geëist, dat er aan de hand van de gesloten arbeids plaatsenovereenkomst bij de overneming geen gedwongen ontslagen mogen vallen. HOT-Theater, Den Haag: Com pany Vivienne Newport met Trigger'. Regie en toneelbeeld: Vivienne Newport. Muziek: eol- 'H?nter der Schegne Cberfrisat slch eln Ochae1. Regie: Vivien ne Newport. Muziek: Satie, Armstrong, Tucker. Tekah Sa tie. Begeleiding: Peter Lemb (piano). Herhaling: vanavond in Rotterdam (Theeter Zuidpfoin). Moment uit 'Hinter der Scheune überfrisst sich eine Ochse' zap de Vivienne Newport Company. Den Haag Met Vivienne Newport kon men tijdens het HOT Dansfestival vier uur lang on der de pannen zijn, Dat dan middels een ge combineerde voorstelling van twee werken van het, gezelschap van Newport: 'Trigger' en 'Hin terder Scheune überfrisst sich ein Ochse'. Een hele zit, maar een boeiende ervaring. Zeker voor mensen die van literair bewegings-theater houden. Trigger' staat niet alleen voor de trekker van een pistool, maar ook voor snel handelen, actie. In het werk van Vivienne Newport betekent dat een verzameling van korte, flitsende scènes. Te flitsend soms om je te realiseren wat er ge beurt. De bedoeling van de choreografe met 'Trigger' was, haar zucht naar avontuur te bevredigen, onbetreden paden te volgen en risico's te ne men. Dat resulteert in hollende en dansende, lachende en woedende mensen. Met thema's als eefzucht, wrak, geilheid en bekrompenheid. Dit alles ondersteund door een vindingrijk decor, waarin de sluizen in de achterwand veranderen van nissen in celdeuren en de zes kale schotten op'het toneel van een café-toog tot een beklaag denbank worden. Dit alles speels neergezet en overgoten met een sausje van musical songs als 'Singing in the rain'. Teksten en muziek van Eric Satie vormen de basis van 'Hinter der Scheune überfrisst sich ein Ochse'. Aangevuld met de swingende klan ken van Louis Armstrong en de wat wrange, levenswijze liedjes van Sophie Tucker. Op en tussen twee podia bewegen zich drie vrouwen en een man (de pianist). Zij beelden een voorbije tijd uit in surrealistische taferelen. 'X-' door Caroline Willems Een leven dat voor de vrouwen in deze uit wachten en nietsdoen bestond. De een slaat van wanhoop de nagels in de wand, een ander gooit zich onophoudelijk in volle lengte op een sofa, terwijl de mannen zich in hun krijtstreep-kos tuums aan een vrolijk dansje wagen. Hoewel men soms niet aan de indruk kan ont komen dat tekst en handeling weinig met el kaar van doen hebben, kan men alleen bewon dering opbrengen voor de intentie en concen tratie waarmee de drie actrices/danseressen Florence Bonnefont, Finola Cronin en Coral Lebleboojian de personages tot leven wek ken. Diligentls. Den Haag: Jullllard Kwartel; werken van Mendels sohn, Woll en Mozart. Den Haag Het Juillïard Kwartet uit New York, dat al biina veertig jaar bestaat (maar alleen de eerste violist is nog dezelfde) en dat in die jaren vele honderden composities heeft gespeeld, heeft in dit sei zoen voor het eerst het strijk kwartet van Hugo Wolf op het repertoire genomen. Dat zegt al genoeg. Niet over het Juilliard Kwartet, maar over de mate van bekendheid van de bewuste compositie van Wolf. Want Hugo Wolf mag dan wat zijn liederen betreft tot de belangrijkste componis ten uit de tweede helft van de vorige eeuw worden gerekend, andere werken van zün hand zijn vrijwel vergeten. Dit afge zien van de Italiaanse serenade vopr kamerorkest, die we nog geregeld horen, vooral in de bewerking voor strijkkwartet Veel is het ook niet wat Wolf verder heeft gecomponeerd: het eerder genoemde strijk kwartet in d, het nogal pom peuze, Liszt-achtige symfo- pisfh gedicht 'Penthesilea' vol Sturm und Drang' en de opera 'Der Corregidor'; dat is het wel ongeveer. Elk van die werken heeft iets bijzonders, iets eigen zinnigs ook. Het kwartet, een moordend stuk van tegen de vijftig minuten, is een wonder lijke synthese van de late Beet hoven-kwartetten en van Schubert. 'Entbehren solist du, solist ent- behren' (uit Goethe's 'Faust') staat er als motto boven. De Faust-achtige gespletenheid, het conflictkarakter is evident, door Aad van der Ven vooral in het grillige eerste deel. Op een wat gewoner' scherzo volgt een langzaam deel, dat met Lohengrin-ach- tige akkoorden begint en dat als geheel van een heel bijzon dere diepzinnigheid is. Won derlijk, deze ingekeerde mu ziek vol onverwachte, progres sief klinkende wendingen. Wonderlijk vooral, als we ons realiseren, dat dit gecompeerd is door iemand die amper twintig was. De finale heeft weer een meer aards karakter, met grote contrasten tussen markante en lyrische thema's. Er bestaat voor zover op dit moment valt na te gaan maar één plaatuitgave van het werk: die van het La Salie Kwartet, vijftien jaar oud. Beter dat dit ensemble realiseerde het Juilli ard Kwartet het turbulente, conüict-achtige karakter van het werk. Beter ook bleek het Juilliard Kwartet opgewassen tegen de technische problemen en de weerbarstige schrijfwij ze. Niet alleen voor de spelers één van de moeilijkste strijkkwar tetten uit de hele literatuur, dit kwartet in d, ook voor de luis teraars. Maar wie er zich door heen heeft gegraven is een be langrijke ervaring rijker. De heren Mann, Carlyss, Rho des en Krosnick hadden voor nog een onbekend programma onderdeel gezorgd: Variaties en Scherzo opus 81, twee delen waaruit een strijkkwartet had moeten groeien als de compo nist niet voor die tijd was ge storven. Mendelssohn op zijn best, deze met een geweldig elan gespeelde stukken. De uit voering van Mozarts kwartet KV 465 (met de bijnaam 'Dis sonantenkwartet') was even magnifiek, even voorbeeldig. De toegift, het scherzo uit De- bussy's kwartet, ook. Zoveel ja ren aan de top blijven, zoals het Juilliard Kwartet: dat is een heel bijzondere prestatie. De bas José van Dam en de tenor Kenneth Rïegel In gebed, met op de achtergrond zingende nonnen: de generale repetitie van Olivier Messiaens eerste, lang verwachte opera 'St. Franciscus van Assisi', die vanavond in de Parijse 'Grand Opéra' in wereldpremière gaat. Gemeen Ie museum. Den Haag: programma gewijd aan Jan BrandI» Buy»; Sonja van Lier (sopraan), Eleonora Pameijer (fluit), Leo van Doeselaar (pia no) en het Mondriaan Kwartet. Radio-uitzending van KRO op nader te bepalen datum. Den Haag De familie Brandts Buys: een lange rij na men, waarvan de meeste in het Nederlandse muziekleven vrijwel vergeten zijn, op twee na: die van de Bach-specialist, dirigent en clavecinist Hans door Peter Visser Brandts Buys en die van zijn oom, de componist Jan Brandts Buys (1868—1933). Ook Jan Brandts Buys dreigt in vergetelheid te raken. Zijn buste, dié men lange tijd in Salzburg (waar de componist geruime tijd woonde) kon be wonderen, is spoorloos. Geluk kig kan men een kopie ervan zien op de tentoonstelling, die in het Gemeentemuseum aan deze componist is gewijd en waar men onder meer manu scripten, brieven en fotomate riaal aantreft. Gelukkig Het het museum het niet hierbij: gistermiddag kwam in de mu seum-aula muziek van deze 'Einzelgènger' tot klinken. Volgens de mening van vio list-musicoloog en voorvechter van de Nederlandse muziek Willem Noske, die over zijn werk schreef, was de hier ge presenteerde selectie uit het werk van deze Nederlander maar ten dele representatief voor het beste deel van dit grote oeuvre. Als dit zo is, dan staan ons nog wel wat verrassingen te wach ten. De grootste verrassing i Jan Brandts Buys kwam nu direct aan het begin: de 'Sizilianische Serenade' uit circa 1908 is een muzikale vol treffer, waarvan alleen al de inzet lang nawerkt. Een com positie, die een veelheid van invloeden kent Strauss, Wolf, maar ook Debussy en Chausson! maar toch iets onmiskenbaar eigens heeft, vooral in de delen met serena dekarakter in en een meester werkje als het flitsende presto. In de andere werken wissel den 2eer sterke en zwakkere momenten elkaar af, waarbij genoemde karakteristieken ook hier typerend bleken. De in Oostenrijk bekende opera componist Die Schneider von Schdnau') hoorde men in som mige van zijn fraaie liederen: 'Mauskatchen' en het subtiele 'Nachtstuck'. Een merkwaardige combinatie van Nederlandse en Slavische elementen troffen we aan tn de Danswijzen opus 17 (circa 1896) voor piano, waarbij de laatste zelfs n^ai het chanson neigt. Lichtere toetsen zijn trouwens meer in dit geva rieerde oeuvre te vinden, in drie liederen met fluit komt naast Wolf en Richard Strauss zelfs Kurt Weill even om de hoek kijken Misschien zou het totale con cert een sterkere indruk heb ben achtergelaten, als de uit voeringen niet zo braaf had den geklonken. De sopraan Sonja van Lier en pianist Leo van Doeselaar kwamen een enkele keer even los van de materie, maar het Mondriaan Kwartet speelde met name het toch al niet overal sterke 'Weihnaehtsqumtett' mot fluit veel tc plichtmatig Eri daar kan deze muziek én de mu ziekliefhebber niet tegen. Den Haag De samenleving kan beter worden begrepen als wetenschappers zich wat meer bezig zouden houden met de alledaagse cultuur. Daarom hebben het Haags Gemeente museum en het Studium Ge nerale van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam onder de titel 'Popcultuur, de vormge ving van ons dagelijks leven' twee studiedagen georgani seerd. Ze omvatten een lezingen reeks met discussies en ten toonstellingen op 9 december in Rotterdam en de volgende dag in Den Haag. De studiedagen zijn bedoeld 'om meer bekendheid te geven aari een academisch studieveld als televisieseries, popmuziek en voetbalwedstrijden, waar menig sociaal-wetenschapper een blinde vlek heeft voor zijn eigen alledaagsheid'. Inleiders zijn onder anderen prof. mr. Henk van Maarse- veen, hoogleraar staatsrecht, over het politiek overwicht van de officiële kunst, en mu seumdirecteur drs. Theo van Vel zen over museum en mas sacultuur, alsmede Wim Knuist van het Sociaal en Cul tureel Planbureau, Flip Bool, Onno Mensink en Henk O ver duin van het Haags Gemeen temuseum, letse Meij van hel Nederlands Kostuummuseum, Ad de Jong van het Nederland Openluchtmuseum. Willem de Blécourt van 'Nederlands Volksleven', de wetenschap pers Chris Vos uit Rotterdam, Vladimir Btna uit Leeuwar den, en Louis van Elderen uit Tilburg en de student Wim van der Plas. Parijs De 17-jarige Rus Sta nislas Boenin heeft gister avond als jongste deelnemer de eerste prijs gewonnen op de 19e internationale pianowed strijd Marguérite Long-Jac- ques Thibaud in Parijs. Er wa ren 33 deelnemers uit 13 lan den. Boenins landgenote, de 26-jari- ge Jania Aoebakirowa, kreeg de tweede prijs, de derde prijs was voor de 18-jarige Frans man Hervé Billaut. De vierde en vijfde prijs wa ren opnieuw voor Russen: Alexander Fomenko en Wla- dimir Winnitski. Een Chinees, Dan-Wen Wei, eindigde als zesde. Santiago Tweeenveertig jonge pianisten hebben in de Chileense hoofdstad Santiago met een piano-marathon het feit gevierd dat hun befaam de landgenoot en 'collega' Claudio Arrau onlangs tach tig jaar geworden is. In het centrum van Santiago waren twee vleugels opge steld waarop de 42 pianisten om de beurt gedurende 24 uur het verkeer trachtten te overstemmen met werken van onder anderen Chopin, Schubert en Beethoven. De marathon trok duizenden be langstellenden. ADVERTENTIE Veel keus... Diverse stramiens in veie ma ten en met verschillende af beeldingen Te borduren met DMC Mouime zijde of gobelin wol uit de prijsklasse van t/m A&jSS" Nu vanaf Cobeim wo! m vele Kleuren per streng voor 70 ct. dmc mouime zijde oer streng voor 95 ct. De Poelen, Rotterdam: Botter dame Philharmoniach Orkest oJ.v. Edo de Waart, m^n.v. Blaf Douwee (klarinet); werken van Mendsliaohn, Mozart en Schu mann. Rotterdam Mozarts bekoor lijke klarinetconcert in A KV 581 was het enige nieuwe aspect in het programma dat het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest gistermiddag on der leiding van Edo de Waan ten gehore bracht. Het werd voorafgegaan en gevolgd door uitvoeringen van ae ouverture Een midzomernachtsd room van Mendeissob en Sehu- manns Vierde symfonie, waar aan vorige week in deze krant al aandacht is besteed, door Chris van Raay Solist in het klarinetconcert was Sjef Douwes, sinds 1980 eerste klarinetist van het Rot terdams Philharmonisch Or kest. Zijn weergave was een voortreffelijke proeve van in strumentaal meesterschap en geïnspir "rde muzikaliteit. Hij vertolkte de solopartij spran kelend en fijn afgewerkt in de hoekdelen, maar nog boeien der welhaast was de zangerige expressiviteit in het verstilde Adagio, waarin Douwes zijn instrument zacht en verleide lijk liet klinken. Het publiek liet zich zonder bedenken meenemen in de stroom van dit ontspannen musiceren. Het in kleine be zetting spelende orkest heeft onder leiding van Edo de Waart de afwisselend hel op lichtende <*n ingetogen koe rende toon van het solo-instru ment zorgvuldig opgevangen m een genuanceerd en lijn doorwerkt orkestraal klank beeld. Het werd duidelijk dat hier van een dialoog tussen ge lijkgestemden sprake was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3