'Deze week van beslissende betekenis" Stormschade bezorgt brandweer wachtlijst Schiedam schrapt 77 arbeidsplaatsen Vormingscentrum half omgewaaid 9Windmolenpark niet rendabel' VLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT GEEN BONUS BIJ WILTON Twee arrestaties na branden in Lekstraat Jongen in drijfzand Zeeschip op drift richting Vlaardingen Onderhandelingen PvdA/VVD: ewond bij aanrijding MAANDAG 28 NOVEMBER 1983 Schiedam De storm heeft twee lokalen plus de voorgevel van het vormingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord zon dagochtend finaal tegen de vlakte geslagen. De complete voorzijde van het houten ge bouw werd onder het beukend geweld eenvoudig met de grond gelijk gemaakt Het ver oorzaakte heel wat sensatie aan de Louis Raemaekerstraat ia Scbiedam-Nieuwland, waar het houten vormingscentrum staat. Vier lokalen staan nu na de storm nog overeind. Het centrum gold als een noodgebouw, dat hier en daar niet al te stevig was, zo weet een oud-leerling uit eigen er varing te vertellen. „Als een kaartenhuisje stortte het in mekaar", aldus inspecteur Cor van Dongen van de Schiedam- se politie, die urenlang in de weer was om de verkeersvei ligheid te bewaken. Ondertus sen werd het puin zoveel mo gelijk geruimd. Vanochtend iwamen de twee betrokken aannemers, Aleman uit Schie dam en een ondernemer uit Hardtnxveld-Giessendam, de schade opnemen. Volgens An neke Geubels van het vor mingscentrum zou in de loop van de middag wel duidelijk worden hoe groot het schade bedrag is. Van drie lokalen van hel vormingscentrum bleef geen muur overeind. Schiedam Een elf jarig Rotterdammer- tje is zondagmiddag om vier uur tot aan zijn middel in het drijfzand gezakt. Hij was op de Nieuwe Haven aan het spe len, terwijl zijn ou ders in een woning vlakbij op visite wa ren. Bij de benzine pomp tegenover de tapijthandel Ton van de Berg trof hij een put in het wegdek aan, waar hij in ging staan. Toen bleek dat de bodem zeer dras sig was. De brand weer werd tijdig gea larmeerd en kon het jongetje bevrijden, waarna de GGD eer ste hulp toepaste. Sleepboten voorkomen ravage aan Deltahotel Vlaardingen De rivierpolitie heeft zondagochtend om half zeven met inzet van vier sleepboten ternauwernood voorkomen, dat het losgeslagen zeeschip Atlanta bovenop het Vlaardingse Deltahotel zou varen. Vlaardingen Deze week zal van beslissende betekenis zijn in de onderhandelingen van PvdA en VVD over de orming van een nieuw eol- *ge van B en W, zo ver wachten beide partijen. Uit èen verklaring, die de onder handelaars dit weekend heb ben uitgegeven, blijkt dat men wederzijds een duidelijk standpunt heeft ingenomen over het aantal wethouders 'dat het nieuwe college van B en W zal moeten tellen, en over de verdeling van de portefeuilles. De fracties zul len deze week hun fiat aan die verdeling moeten geven, alvorens de onderhandelin gen verder gaan. Uit de verklaring valt op te maken, dat de onderhande lingsdelegaties nog geen overeenkomst hebben weten de bereiken over deze be langrijke kwestie. In de ver klaring wordt meegedeeld dat 'redelijke vorderingen' worden gemaakt in de inten- (aardingen Zowel de di- t èteur van het bedrijf ge meentewerken als die van de errergie- en waterleidingbe drijven zetten beiden grote raagtekens bij een windmo lenpark in de Broekpolder, j $iet rendabel", is hun oor- Hl- De VVD'ers Wim van link en Jan Elants bepleitten zq'n park in een in augustus verschenen nota. Vees terughoudend", advi- &rt GEWB-directeur ir. W.F. Pinkse. Directeur J.G. Gerrit- ze van gemeentewerken vindt dat de gemeente beter de mo gelijkheid kan bekijken, om loedkopere energie op te wek ten met behulp van warmte krachteenheden. Gerritze wil it. er een werkgroep wordt gesteld die die mogelijkheid ïat onderzoeken. Dat biedt volgens hem meer kans op rendement dan een windmo lenpark. Aan het door de VVD voorge el de windmolenpark in de roekpolder zijn volgens Ger ritze teveel economische en technische risico's verbonden. „Windenergie wordt door de natuur kosteloos geleverd, maar het is een vrij dure aan gelegenheid om dat om te zet ten in bij voorbeeld elektri sche energie", zo tekent Pink- se aan bij de VVD-nota. De directeur van het GEWB betwijfelt of de gemeente voor het project wel subsidies zal krijgen. Van Klink en Elants gaan daar in hun nota van uit. Het project is nauwelijks uniek te noemen, vindt Pinkse. En juist als een project uniek is bestaat de kans op een extra subsidie van het rijk. Hij wijst op soortgelijke projecten in Friesland en Noord-Holland. Pinkse verwacht dat een ge meentelijke instelling als het GEWB sowieso niet voor een subsidie in aanmerking komt. Mocht de gemeente toch be sluiten om een experiment uit ie voeren met windmolens, dan is de Broekpolder daar voor inderdaad de beste plek, meent Pinkse. sieve besprekingen, om de van elkaar afliggende stand punten te overbruggen. „Ar gumenten zijn uitgewisseld over het aantal wethouders en de verdeling van porte feuilles", zo wordt het voor zichtig omschreven. „Indien beide fracties akkoord gaan kan een voorlopige afron ding worden gegeven in de besprekingen over de porte feuilles." De kwestie van het aantal wethouders en de portefeuil leverdeling worden in de on derhandelingen het eerst aangepakt. Pas als de beide partijen daar overeenstem ming over hebben weten te bereiken en in de praktijk zal dat het belangrijkste struikelblok blijken te zijn wordt begonnen met het op stellen van een beleidspro gramma. De verwachting is dat, als de onderhandelings delegaties door de eerste pro blemen heenkomen, het sa menstellen van een gemeen schappelijk programma niet zo'n gigantisch knelpunt meer zal zijn. In de gezamenlijke brief aan de andere fracties in de ge meenteraad melden de beide partijen, dat de bedoeling is de onderhandelingen nog voor de kerstvakantie af te ronden. Het nieuwe college van B en W zou dan in de ja- nuari-raad geïnstalleerd kunnen worden. De bulkcarrier was aan cte overkant van de Nieuwe Wa terweg, bij de kunstmestfa- briek UKS, op drift geraakt en ging met woeste vaart op het hotel aan de Maasboulevard af. „Het was een dubbeltje op zijn kant", aldus wachtcom mandant Blaauw van het Vlaardingse politiekorps. De wind joeg het schip zo voort, dat het al over de helft van de Waterweg was, voor de rivierpolitie er met twee poli- tieboten en vier slepers aan kwam. Toen moest nog gepro beerd worden het motorschip, dat recht op het hotel Delta Crest afkoerste, te keren. Het lukte allemaal net op tijd, maar het was bij nacht en ontij een spectaculair huzarenstukje van de rivierpolitie. „Er had een geweldige ravage kunnen ontstaan, als het niet gelukt was", aldus adjudant Van de Wierd van de Vlaar dingse politie, die zelf aan de kant moest toezien hoe de col lega's van de rivierpolitie alles in het werk stelden om de 'dolle' Atlanta tegen te hou den. Als de bulkcarrier het Deltahotel had geramd, had de hele waterzijde van het hotel kunnen instorten, vreesde de politie. De portier van het Deltahotel werd gealarmeerd om zonodig de hotelgasten in veiligheid te brengen. Ook de bewoners van de villa achteraan de Maasboulevard, waar oud-bur gemeester Kieboom woonde, werden gewaarschuwd. Toch brak er geen paniek uit. „Onze meeste gasten sliepen nog", al dus directeur Marcel Otte en zijn rechterhand Ab van der Heiden, „maar wij waren pa raat om in te grijpen als het echt ernstig was geworden. Voorlopig namen wij het zeke re voor het onzekere: wij kon den volstaan met het ontbijt te serveren in een ander vertrek, aan de kant van het vaste land." Volgens Van der Heiden, die er gisterochtend bij was, scheidden slechts enkele tien tallen meters de Atlanta van het Deltahotel. „Maar wat is zo'n afstand met een storm van die kracht? Het scheelde een haartje", zei hij. Schiedam De werkne mers van Wilton-Fije- noord krijgen dit jaar geen bonus, een soort dertiende maand, uitgekeerd. De mi nister van economische zaken, Van Aardenne, heeft in een brief bena drukt dat, indien de bonus toch wordt betaald, de werf geen rijkssteun zal krijgen om uit de surséan ce van betaling te komen en op eigen benen, los van RSV, verder te gaan. Alleen als Wilton, dit jaar met winst afsluit mag de bonus, die circa vijf pro cent van het bruto-jaarsa- laris bedraagt, worden uit gekeerd, aldus de be windsman. De directie van de Schie- damse scheepswerf heeft inmiddels laten weten dat ook een voorschot op de bonus van vijfhonderd gulden, waarop de onder nemingsraad had aange drongen, volgende maand niet zal worden uitbetaald. Op aandrang van de be drijf sledengroep van de industriebond FNV gaat de ondernemingsraad nu onderzoeken of het toch mogelijk is af te wijken van het dictaat van de mi nister. De inhouding van de bonus is de vakbond en ondernemingsraad in het verkeerde keelgat gescho ten, omdat het een in breuk is op de arbeids voorwaarden waar hele maal niets tegenover staat. Ook de Wiltonvrouwen, het comité dat is opgericht toen het voortbestaan van de werf in het geding was door het RSV-debacle, is weer in actie gekomen. In pamfletten worden vrou wen van werknemers van Wilton opgeroepen om morgenavond naar café de Amstelbron in Schiedam te komen om daar te be spreken wat voor actie er kan worden gevoerd om de bonus toch uitbetaald te krijgen. Een ravage werd aangericht in nieuwbouw woningen in stadsuit breiding Woudnoek- Noord. Schiedam Een 66-jarige inwoner uit Hoogvliet werd met een kkenfractuuri en een licht hersenschudding naar het zieken- iüs vervoerd nadat de auto waarin hij zat in de flank werd ge- akt door een andere auto. Het ongeluk gebeurde zondagmid dag even na een uur op rijksweg 20. De auto, waarin de man zat, werd bestuurd door zijn echtgenote, die na een inhaalmanoeu vre te snel naar rechts stuurde, zodat de ingehaalde auto het voertuig van de Hoogvlïetse in de rechterflank ramde. Schiedam De politie heeft twee jongeren van 15 en 17 jaar gearresteerd naar aanlei ding van de uitslaande brand, ■die vrijdagavond de rooms-ka- tholieke parochie van de Hei lig Hartkerk in Schiedam- Zuid bedreigde. De jongens tabben meer brandstichtingen bekend in slooppanden aan de Lekstraat. Hier moest de brandweer driemaal optreden. De eerste keer werd de wo ning van opbouwwerker Ar- j&and van Fuyvelde, één van laatst bewoonde panden, door overslaande De derde maal 'eepte de felle wind de vlammen op tot gevaarlijk dicht bij de parochie en de Te lefonische Hulpdienst Vermoedelijk worden de twee arrestanten deze week voorge leid aan de officier van justitie, die al eerder met Schiedamse brandstichters te maken kreeg. Eén van de rechtzaken hierover vond donderdag plaats. De eis was een celstraf van 1 jaar, maar de rechter heeft nog geen oordeel uitge sproken. De brandweer gaf vrijdaga vond groot alarm. Ondanks het slechte weer liep de Lek straat vol met belangstellen den. De vlammen laaiden zeer hoog op. Het dak van de bran dende sloopwoning stortte ge deeltelijk in. Waterweg De brandweer in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is vanaf zaterdag nacht vier uur tot vanochtend aan één stuk door bezig om stormschade te verhelpen. Op een gegeven moment ontstonden gisteren in de loop van de dag zelfs wachtlijsten, omdat de brandweer in de twee grootste Waterweg steden niet overal tegelijk kon ingrijpen. Op honderden plaatsen inde drie gemeenten veroorzaakten wegwaaiende dakpannen en omgerukte boomstammen voor vele tiendui zenden guldens schade. De gevaarlijke situa tie bij het Deltahotel in Vlaardingen en het neerploffen van het regionale vormingscen trum in Schiedam waren de klapstukken, maar daarbuiten stelden de politie, de brand weer en het gemeentelijk woningbeheer in de drie steden lange dagrapporten samen van plekken, waar stormschade ontstond. Op de Buys Ballotsingel in Schiedam werd een boom ge veld, die drie geparkeerde auto's in één klap total-loss sloeg. In Woudhoek werd voor enkele tonnen schade aangericht. 3n een aantal ge vallen bezweken pas gemet selde muren, compleet met kozijnen, onder het geweld. Een bouwlift, die aan het Hekelaarpad stond, waaide om en vernielde de pui van een woning. Aan het Riet veldpad verdween in een aantal gevallen het venster glas uit sponningen. De rui ten kwamen op de weg te- brandweer gister ochtend een boom In stukken, die in Schiedam bovenop drie auto s was beland recht. Aan de Stoeienmat- tershof verdwenen de daken van dertig woningen. De re gen had hierdoor vrij spel. De politie moest ook een Schiedammer helpen, omdat zijn auto, een eend, op het Bachplein was omgewaaid. De motorkap van het voer tuig ging'er daarna, dankzij de wind, alleen vandoor. In Vlaardingen sloegen dek platen vanaf schepen in de Koningin Wilhelmmahaven. Een gedeelte van het Mes- schaertplein in Vlaardingen zag letterlijk roodbruin van de kapotgevallen dakpannen, die van het dak waren gebla zen. De politie kreeg meldin gen binnen van verontruste stadsgenoten, die klaagden over omgewaaide bomen, schuttingen, verkeerszuilen, zelfs op hol geslagen keetwa- gens en ook ingewaaide ra men en een afgebroken spoorboom bij de Maassluis- sedijk. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Volgens politiewoordvoerder J.J. van der Heiden waren er in Maassluis evenmin ernsti ge incidenten. „Hier en daar een tak, maar verder niet dat je zegt, jongens, wat erg", al dus Van der Heiden. Hij noemde opwaaiend grint en dakpannen als belangrijkste schadeveroorzakers. min Schiedam In de nieuwe om buigingsvoorst ellen van B en W wordt uitgegaan van een vermindering van het ambte- narenbestand met 77 arbeids plaatsen. Dit inleveren van de werkgelegenheid moet in 1988 bereikt zijn. Op voorhand gaan B en W er van uit, dat reeds volgend jaar 42 arbeidsplaatsen kunnen verdwijnen. Dat zal niet via gedwongen ontslagen gebeu ren. - Er worden vacatures niet opgevuld en ook zullen ver trekkende ambtenaren, onder anderen zij die van de VUT gebruikmaken, niet automa tisch worden opgevolgd. B en W noemen het verlies van arbeidsplaatsen onvermij delijk. Het college spreekt van een 'uiterste streven' om de werkgelegenheid zo min mo gelijk aan te tasten. Als het ambtenarenbestand over vijf jaar wordt teruggedrongen, spaart de gemeente daarmee geld uit, naar verwachting vier miljoen gulden, waarmee volgens B en W dan weer nieuwe werkgelegenheid kan worden gecreëerd. De ombui ging op die manier dwingt tot een betere verdeling van het werk. B en W wijzen erop, dat het aantal ambtenaren in Schie dam jarenlang alleen maar is gegroeid. In 1975 telde de ge meente 1403 formatieplaatsen, in 1982 was dat aantal al 1518 geworden. Met de over vijf jaar beoogde vermindering van 77 blijft de gemeente dus altijd nog boven het peil van 1975 zitten, zo blijkt uit het collegevoorstel, dat dit week end aan alle raadscommissies, medezeggenschapscommissies en het Georganiseerd Overleg is gestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5