VOP kan renovatie tien huizen vergeten Hervormde kerk vernieuwt blad Van der Knaap: 'Gebruik cai-geld is discutabel' Subsidies verdwijnen Proefuitzending Radio Rijnmond niet op kabel VIAAROINGS DAGBLAD SEHIEDAMSCHE SBMBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Taart van AbvaKabo Reijnhout (D'66): 'Twee jaar niet bezuinigen' Ben W Maassluis zegt beleidsplan toe Boze Goudriaan: 'Dit gaat te ver' ffoe f'hjfl warm Bas Goudriaan: 'Niet nog eens naar het ministerie' 'n School van 10.000gulden Burgemeester Van Es: geen extra commissie WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 Hoek van Holl. -f.f De ruim dertig gezinnen in plan Oost, die zondag tijaeiijk moesten worden geëvacueerd na de bommelding bij AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur, hebben gistermorgen namens de ambtenarenbond alle een forse taart gekregen. „Onze verontschuldigingen voar de overlast die u hebt ondervonden", zo stond op het begelei dende kaartje vermeld. Schiedam Het maandblad Hervormd Schiedam wordt een tweewekelijkse periodiek op ander formaat, waarin de centrale kerkeraad van de hervormde ties wil gaan opnemen. gemeente Schiedam ook ad verten- Voorlopig blijft de ruimte voor advertenties beperkt tot één van de acht pagina's. Nochtans wordt een abonne ment duurder; dat zal stijgen van 25 naar 35 gulden per jaar. Dat heeft A.P. Kappetein na mens het college van kerk voogden aan de lezers meege deeld. Hervormd Schiedam, zoals dat gisteren verscheen, was het laatste nummer in de oude uit voering. In het blad deelt me vrouw E. van de Boon-Poot mee, dat zij het scribaat van de wijkgemeente Bethelkapel na tien jaar zal neerleggen, wat ook te maken heeft met de re organisatie in de kerk. Cen trum-Oost en Bethelkapel gaan samen één wijkgemeente vormen; scriba zal zijn J. Han- newijk. Diaken wordt P. Poot. De oude pastorie aan de Wil lem de Zwijgerlaan is door de hervormde gemeente ver kocht. Van de koopsom wordt een aanzienlijk deel besteed aan de herbouw van de Be thelkapel aan de Oude Maas straat. Maassluis „Het ge bruik van de winst v«n de cai om de begroting voor volgend jaar slui tend te maken is een ui terste", hield wethouder Izaak van der Knaap gis teravond de Maassluise raadsleden voor. „Ik geef toe dat die oplossing dis cutabel is." Wethouder Van der Knaap moest gisteravond deze ma noeuvre van B en W verde digen en zei dat er geen al ternatief was om de begro ting sluitend te maken. Maassluis ontvangt jaarlijks 58.000 gulden van andere gemeenten voor de levering van cai-signalen. Het nu ge bruikte bedrag maakt deel uit van de in totaal 580.000 gulden, die Maassluis over tien jaar ontvangt. Volgens Van der Knaap was het niet bezwaarlijk dit bedrag te gebruiken, omdat het aantal aansluitingen op de cai 16 procent hoger ligt dan 5 jaar geleden bij de start was becijferd. Boven dien waren alle reserves van het cai-bedrijf op peil. Zelfs met deze uitgave is het nog mogelijk straks het programma-aanbod van de cai te vergroten voor een tariefsstijging van vijftig cent per maand. Volgens Van der Knaap wordt in Maassluis het laagste cai-ta- rief van Nederland bere kend en ligt het zeven tot acht gulden onder dat in buurgemeenten. B en W van Maasluis heb ben gisteravond aan de ge meenteraad toegezegd bin nen een half jaar met een beleidsplan te komen, dat is gemaakt aan de hand van de meerjarenbegroting. Burgemeester John van zei dit toe tijdens de beant woording van de vragen, die door de politieke partij en waren gesteld tijdens de maandagavond gehouden algemene beschouwingen. De VVD had een motie van die strekking ingediend, die was ondertekend door alle raadsfracties. Alleen had den de plaatselijke liberalen gevraagd het beleidsplan te baseren op het Programma op Hoofdzaken. Over het bevriezen van de vergoeding voor de raadsle den wilde Maassluis eerste burger geen uitspraak doen. De PvdA had maandag avond een motie ingediend de vergoeding voor het vol gend jaar gelijk te laten blijven aan die van dit jaar. De motie was ondertekend door de VVD, de PvdA, de PPR/PSP en D'66. Wel zei burgemeester Van Es, dat het college zich zou neer leggen bij een beslissing van de raad. „Nu mag u ra den wat er gaat gebeuren", hield hij de aanwezigen voor. De beantwoording door B en W viel niet bij alle raadsleden in de ssnaak. „Het college heeft veel vra gen en opmerkingen van ons laten liggen", mopperde PSP-raadslid Truus Achter berg. De fracties hebben van avond de mogelijkheid op de beantwoording te reage ren. Zij hebben daarvoor elk twintig minuten. Poppe klapt uit de school over bungalow- terrein Vlaardingen „Dit kén toch niet", sta melde PvdA'er Ge rard Boender. Zijn mederaadslid Remi Poppe deed in de commissie stadsont wikkeling een voor stel van orde. „De verlaging van de erf pachtcanon voor het bungalowgebied in Holy-Noord, die op de besloten agenda staat, wilde ik graag openbaar behandeld hebben", klapte Pop pe uit de school. „U gaat vèr buiten uw boekje, meneer Pop pe", beet Goudriaan hem toe. Hilariteit op de publie ke tribune en stomme verbazing bij de raads leden waren het gevolg van de zet van Poppe, die met zijn 'voorstel van orde' het onder werp op de besloten agenda openbaar maak te. „Ik zal dit opnemen met de voorzitter van de gemeenteraad", sprak wethouder Gou driaan dreigend tot Poppe. Die voorzitter, burgemeester Fred van Lier, zei in de voorlaat ste raadsvergadering, waarin het college ten val kwam, al dat het hem hinderde dat som mige raadsleden wei eens buiten hun boekje gingen. „Als u hét over mij hebt", zei Poppe toen, „en u vindt dat ik buiten mijn boekje ga, dan moet u mé" maar schorsen." Poppe bleef van me ning, dat verlaging van de erfpacht met elf pro cent openbaar moet worden behandeld. „Het gaat om gemeen schapsgelden. Als die erfpacht wordt verlaagd en de huizen mogen duurder worden, dan kunnen de projectont wikkelaars dat geld zo in hun zak steken", al dus Poppe. „Bovendien stond er niet op dat het vertrouwelijk is." Ook Nijpels wil af van Schiedams crematorium Belangrijkste thema op de energie-avond van gisteren in Schiedam-Zuid was voor de wijkbewoners wel, hoe zij hun stookkosten effectief kunnen terugdringen. Er kon over al lerlei vormen van energiebesparing gepraat worden, zoais ook over opwekking van gratis energie (wind, water en lucht), want een dele gatie van de Hoekse stichting Energie Anders was daar speciaal voor gekomen. Maar be langrijkst was: hoe houden wij ons huis warm, zonder dat wij ons biauw betalen Met die vraag zat iedereen. Het waren vooral bewoners van het deel tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk, die met die vraag kwamen. Daar speelt het stookpro- bieem ook flink, zo bleek gisteravond, want de hele buurt is er gerenoveerd in een tijd, dat isolatie nog niet op grote schaal werd toegepast. Niet dat men het huis uit tocht, maar verwarmen is duur. Uit Maassluis kwamen bewoners, die zelf ge ëxperimenteerd hebben met isolatie en daar goede ervaringen mee hebben opgedaan. Vlaardingen „Stedebouwkundig is het een vermor zeld plan", zei bewoner Lode Dortland gisteravond in de commissie voor stadsontwikkeling over de renovatie van 89 huizen in de Vettenoordsepolder. Tien huizen aan de P.K. Dros- saartstraat vallen buiten de re novatie, omdat het rijk daar voor volgens wethouder Bas Goudriaan geen geld beschik baar wil stellen. „Ik weiger naar het ministerie te gaan voor tien huizen", zei wethou der Bas Goudriaan zeer beslist, zich daarmee het ongenoegen van de VOP op de hals halend. Oorspronkelijk ging het bij de laatste renovatiefase in de VOP om 114 huizen. De duur ste werden eruit gehaald en toen bleven er 99 huizen over die volgens de projectgroep ge renoveerd moesten worden. Bij het ministerie kon Goudri aan naar zijn zeggen echter maar toestemming krijgen voor de renovatie van 89 hui zen. Schiedam Intrekking van een aantal subsidies is één van de vele maatregelen, die B en W van Schiedam voor ogen staan om doelmatig te kunnen bezuinigen. De subsidies, waarvan in eerste instantie wordt voorgesteld deze in te trekken, betreffen de Centrale Discotheek in Rotterdam, de Culturele Raad Zuid-Hol land, de slapende vereniging Centraal Wonen Schiedam, de op te heffen stichting Stadsherstel Schiedam (SSS), de Nederlandse vereniging tot bescherming van voetgangers (NVBV) waaruit PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf voortkomt, en het Ge westelijk Orkest Zuid-Holland. „Het was leuker geweest als we ze allemaal hadden kun nen doen", zei demissionair wethouder Goudriaan. „Maar er is geen andere keuze." Dat het ministerie wel geld had voor 89, maar niet voor 99 huizen, dat wilde er bij de VOP-delegatie, die naar het stadhuis was gekomen, niet in. „Dan moet er maar wat meer druk achter gezet worden", vond Dortland. „Je kunt niet zomaar een streep door een rij huizen zetten," Goudriaan bleef er echter op hameren, dat het een illusie zou 2ijn te denken, dat de gemeente toe stemming krijgt om alle 99 huizen te renoveren. De com missie ging uiteindelijk achter de wethouder staan, en keurde het krediet voor de renovatie goed. „Het enige hinderlijke", vond Goudriaan, „is het verschil in huren." De huur voor de gere noveerde huizen wordt onge veer 240 gulden, voor de nieuwbouwhuizen bijna 400 gulden. „Dat kan toch niet, zo vlak naast elkaar", vond SP'er Remi Poppe. Maar daar moest de commissie zich bij neerleg gen, meende Goudriaan. Schiedam Het door kunste naars gekraakte schoolgebouw Oude Kerkhof 10 zal in 1985 worden verkocht, als het aan B er, W ligt. Het is een pun je uit de waslijst van bezuinigin gen, die aan de gemeenteraad en de mezeggenschapscommis- sies op voorhand worden voor gesteld. Afstoting van het schoolpand kan de gemeente 10.000 gulden opleveren, dat is althans het aangegeven streef bedrag. Ook is het denkbaar, dat de gemeente overgaat tot verkoop van boerderij Land vreugd in Groenoord. Als er voor dit ontmoetingscentrum geen be tere kostendekking komt, ligt afstoten binnen de mogelijkhe den. Kennelijk is Landvreugd goedkoop, want de om bui gingslijs t geeft slechts 5000 gulden aan. De huisdrukkerij van het stadskantoor gaat over naar bedrijfsgemeenschap Schie- mond, waardoor de WSW on langs verloren gegaan werk zal kunnen terugwinnen. Be sparing: 96.000 gulden in 1988. Voor Eet Zakkendragershuisje, dat cineast Jan Schaper na het gerestaureerd te hebben van de gemeente huurt, wordt weer eens van een huurverho ging gesproken, maar dat is een gevoelig punt en de ge meente geeft dan ook geen concreet cijfer aan: het is voor-, lopig een post 'pro memori'. Schiedam WD-fractieleider Gerard Verhuls- donk is bereid tot een serieuze herbezinning op de bouw van een crematorium in Schiedam. Hij wacht dan wel 'nieuwe argumenten' van D'66- raadslid Adri Reijnhout af. dat Nijpels en dus Keijnhout nu gelijk hebben, wat nog niet betekent dat wij toen on gelijk hadden. Maar ik vind dat je in de politiek best een stap terug mag doen," De WD-fractieleider wil zon der beraad met zijn fractie niet ingaan op de suggestie van Reijnhout om Welling Wiercx schadeloos te stellen, waardoor Schiedam met een eenmalige uitgave van de pro blemen af is, maar hij 2egt 'met belangstelling* de D'66- argumenten af te wachten, „En dan zijn wij realistisch ge noeg en ook in het college zitten realistenom de kri tiek van Nijpels en die een mansfractie te toetsen aan het Schiedamse beleid. Ik geef toe dat dat nodig kan zijn. Reijn hout is vanuit zijn functie bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten natuurlijk veel be ter geïnformeerd dan wij sim pele raadslieden." Commentaar van Reijnhout: „Mijn werk bij de VNG heeft daar niets mee te maken. De VNG is de Vereniging van Ne derlandse Crematoria niet." De kritiek van Reijnhout op een Schiedams crematorium is gelijk aan de kritiek, die lan delijk VVD-leider Ed Nijpels deze week in Groningen uitoe fende op de 'wildgroei' van nieuwe crematoria. Nijpels zei dat in zijn hoedanigheid van voorzitter van de stichting Voorlichtingscentrum Crema- toriuinbauw. Te veel cremato ria bezorgen elkaar grote ver liezen, redeneerde Nijpels, en Schiedam vond hii het meest frappante voorbeeld van boe het niet moet. Het ergert Nijpels en Ver- hulsdonk zegt zich dat te kun nen voorstellendat Schie dam een crematorium wil bou wen, terwijl er op enkele kilo meters afstand (in Overschie) het met openbaar vervoer be reikbare crematorium Hofwijk is, dat dit jaar een verlies zal lijden van naar ruwe schatting een half miljoen gulden. Als het Schiedamse plan doorgaat, loopt dat verlies alleen maar op. Bovendien twijfelt Nijpels aan de winstgevendheid van het Schiedamse crematorium. Dat deze voorziening er ook voor Vlaardingen en Maassluis zal zijn, neemt die twijfels bij de VVD-leider niet weg. Maassluis Burgemeester J.van Es denkt niet dat er in Maassluis een nieuwe raads commissie in het leven wordt geroepen. Hij zegt dat in re actie op de bnef van de Commissie Bodemonderzoek van de Wijk vereniging Steen dijk polder, die gister avond aan de leden van de raad en aan B en W is uitge deeld. De brief, waarin wordt gevraagd over to gaan tot de oprichting van een dergelijke commissie ts gis termorgen officieel bij de ge meente Maassluis binnenge komen. Volgens burgemeester Van Es is er een aantal bezwaren tegen het opzetten van een dergelijke commissie aan te dragen. „In de eerste plaats vallen milieuzaken als deze al onder de verantwoorde lijkheid van een wethouder en hebben we geen commis sie die zo specialistisch bezig is. In de tweede plaats schept de instelling van een derge lijke commissie precedenten. Met welk recht kan de ge meente straks de komst van een tweede of derde specia listische commissie tegen houden, als burgers daar mee komen?" Volgens Maassluis' eerste burger zouden de raadsleden met echt geluk kig zijn met de komst van een dergelijke commissie. „Er wordt door de raad nu al aangedrongen op het door lichten van de verschillende functionele raden als de Sportraad en de Culturele raad." De brief wordt eerst door B en W behandeld en vervol gens m de bestaande raads fracties en de raad. Schadeloos Of het plan voor een Schie dams crematorium nog terug geschroefd wordt, is zeer de vraag. De aanbesteding heeft al plaatsgevonden,"Nog dit jaar zal volgens een gemeentelijke woordvoerder het Bredase be drijf Welling Wiercx begin nen met de bouw, naast de aula van de algemene begraaf plaats. Volgens Adri Reijnhout, D'66- raadslïd in Schiedam, zou de gemeente er goed aan doen het contract met Welling Wiercx te beëindigen. De bouw van het Schiedamse cre matorium mag dan al aanbe steed zijn; Reijnhout vindt dat de bouw om financiële rede nen niet mag doorgaan en daarom zou de aannemer scha deloos moeten worden gesteld. „Dat is dan een eenmalige uit gave; vooruit maar. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Als het crematorium er komt, gaat dat tonnen op jaarbasis kosten. De investe ring alleen al is 3,5 miljoen. Moet je eens nagaan, wat Schiedam met dat geld alle maal kan doen. Je hoeft bij wijze van spreken twee jaar niet te bezuinigen! Je zou er andere leuke dingen mee kun nen doen, bijvoorbeeld het kwijtscheldingsbeleid inzake gemeentelijke belastingen vorm geven." Ruiterlijk Verhulsdonk: „In wezen heeft Reijnhout gelijk. Het is niet nodig in elke stad een crema torium te zetten. En toen ik dat Reijnhout pas in de ge meenteraad hoorde zeggen, vond ik daar wel iets in zitten. Dat wil ik ruiterlijk bekennen. Kijk, toen wij ertoe besloten, tien jaar geleden, was dat in een tijd dat het gemakkelijk kon. Het is dus eigenlijk zo. Vlaardingen Veel Vlaardingse informatie, gesprekken met beken de of onbekende perso nen, nieuwsflitsen, het regionale weer, ver keersinformatie en veel muziek: dat zijn de in grediënten van de proefuitzending, die de nieuwe regionale om roep Radio Rijnmond morgenmiddag tussen vijf en zes uur zal uit zenden. De proefuitzending wordt rechtstreeks van af locatie uitgezonden. In café De Steeg aan de Hoogstraat in Vlaardin gen wordt een presenta tiedesk neergezet- De uitzending wordt ge maakt om alle techni sche apparatuur nog eens te testen, maar speelt ook een rol in de opleiding van de redac tie, die Radio Rijnmond sinds kort in dienst heeft. De proefuitzending is in de gehele regio van Rot terdam te beluisteren op de FM-band, op de fre quentie 93,4 MHz. Dat is ook de frequentie waar de regionale omroep vanaf 21 december dagelijks ge bruik zal maken In Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zal de proefuit zending morgen nog niet via de cai-kabel te beluis teren zijn. Volgens voor lichter Mari Dingenouts van de nutsbedrijven in Schiedam is nog geen fre quentie op de kabel vrijge maakt. Datzelfde is in Maassluis het geval. Er wordt aan gewerkt om die frequentie op de kabel wel in gereedheid te hebben als de definitieve uitzen dingen in december begin nen. In het Waterweggebied kunnen geïnteresseerden de proefuitzending dus wel horen via niet op de cai aangesloten ontvan gers. Wie niet over een 'losse' radio beschikt kan de radio-aansluitkabel los maken uit het verdeelkas te aan de muur. Door die losse aansluitkabel, die wel in de radio moet blij ven zitten, als provisori sche antenne te gebruiken zal de uitzending in de meeste gevallen goed hoorbaar zijn. In Rotterdam is Radio Rijnmond al wel via de kabel te horen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1