Paal Maasdamsestraat in boterzachte grond 'Derde wethouder PvdA gecompenseerd in portefeuilles' WD: aanvulling op windmolenplan Sjtortzaak in Arcade File door botsing en gladheid VLAARODIGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vrachtauto zakt door Koemarktbrug Maassluis mist half miljoen kuub aardgas 'ZandworsteiT Ambtenaren mogen vitrine vullen Winkeliers vragen Dam af te sluiten Verkeer bijna drie uur gestremd Arbeiders solidair met ambtenaren Mariëtte Hoogendijk: Gedenkstenen voor de molens te duur Kleuterschool blijft nog "n jaar en nu Elektriciteit II Krijn Wijnstekers De eerste 'zandworsten' zijn op het strand van Hoek van Holland ge plaatst. De plastic ge vaarten. ter versteviging van het strand, zijn vijf tien meter hoog en tien meter breed. De 'zand worsten' moeten verdere afslag voorkomen. Het werk wordt betaald van de 300.000 gulden, die door gemeente Rotter dam beschikbaar is ge steld. De stukken van tien me ter worden aan elkaar ge zet over een lengte van ongeveer vijfhonderd me ter van begin tot het eind van de rij consumptieten ten. Het karwei moet bin nen vier weken gereed zijn. Er bestaat overigens verschil van mening over de periode dat de zand zakken stand zullen hou den. Als golfbreker zou den ze vrij lang kunnen fungeren, maar op ande-. re punten weer kwets baar zijn. Auto'is en mo toren Kunnen er niet overheen rijden, maar ook bromfietsen moeten worden geweerd. Tijdens de zomermaanden zal worden geprobeerd de zandzakken af te dekken met een flinke laag zand. De strandexploitanten hadden aanvankelijk lie ver een stalen damwand gehad, maar dat was te duur. Bovendien meen den deskundigen dat het geen goede oplossing zou zijn omdat het zand voor de damwand teveel zou wegslaan, waardoor enorme gaten konden ontstaan. Schiedam Gebouw Arcade aan de Lange Haven wordt ver bouwd. Het verenigingsgebouw, dat vorig jaar leeg kwam ie staan en ook leeg bleef, nadat de nieuwe stichting Arcade '82 zichzelf weer ophief, krijgt een ander aanzien: er heeft zich een sportzaak gevestigd. De grote zaal wordt omgetoverd in een sportzaal en van enige omzet van dranken is (nog) geen sprake. De nieuwe 'eigenaar' heeft tenminste geen plannen in die rich- ting. Volgens een ambtenaar van de gemeentelijke afdeling al gemene zaken moet hooguit aan een barretje worden gedacht voor de Jdanten van de winkel. Maasland De rijbaan van rijksweg 20 in de richting Westerlee bij Maasland is van morgen rond acht uur enige tijd gestremd geweest. Door gladheid waren enkele auto's tegen elkaar gebotst. Volgens de politie waren er geen ge wonden te melden en bleef de schade beperkt tot enkele ge deukte auto's en glasschade. VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 Vlaardingen Het VVD-rap- port over het gebruik van windenergie is op verzoek van de fractie zelf voorlopig weer l ingetrokken. Het stuk, waarin aanbevelingen stonden om in de Broekpolder een of meer 1 grote windmolens te plaatsen, lom op die manier goedkope electriciteit op te wekken, stond op de agenda van diver- I se raadscommissies. De VVD heeft het college van B en W verzocht de bespreking van dat plan nog enige tijd uit te stellen, omdat er een aanvul ling in de maak is. Binnenkort komt de fractie met een tweede rapport, waar in wordt ingegaan op allerlei cijfermatige aspecten. In dat aanvullende rapport zal het plan ook op een belangrijk on derdeel gewijzigd worden. Aanvankelijk had de VVD- fractie de windenergie willen gebruiken om 900 woningen en enkele bedrijfsgebouwen in Holy van electriciteit te voor- zien, maar daarvan is de frac tie afgestapt, omdat inmiddels is gebleken dat dat niet haal baar is. Nu willen de VVD'ers de opgewekte stroom recht streeks aan het electriciteitsnet leveren,, zodat minder stroom hoeft te worden ingekocht en heel Vlaardingen er nut van zou hebben. Op het plan van de VVD is in middels van diverse kanten vernietigende kritiek geko men. Volgens directeur Pinkse van het energiebedrijf is het opwekken van energie' door middel van windmolens niet rendabel. De kosten zouden niet opwegen tegen de op brengsten. Volgens VVD'er Wim van Klink wordt in het nieuwe rapport aangetoond, dat het wel kan. „Volgens onze bere keningen kunnen de investe ringen binnen zeven jaar zijn terugverdiend. Daarna gaat zo'n windmolenpark pure winst opleveren." De VVD wil het plan nu pas opnieuw in bespreking geven als het nieuwe college van B en W is aangetreden. Schiedam Het vroegere PvdA-raadslid Krijn Wijn stekers, thans voorzitter van bouwvereniging Een dracht, heeft gistermiddag om half vier de eerste paal geslagen voor 15 eenkamer woningen aan de Nieuwe Maasstraat, hoek Maasdamsestraat. De bouwlocatie staat recht tegenover de plaats, waar Eendracht bejaar denwoningen bouwt. Hier stond vroeger de Bethel- kerk. Wijnstekers hanteerde de heis telling voorzichtig en vaak hoefde hij het touw niet te la ten vieren. De paal verdween met een sneltreinvaartje de bodem in. Boterzacht was de grond, alleen wat dieper in de grond werd meer weerstand gegeven. Aannemer is de SSN, namens welke directeur Cees Bokx gistermiddag een cadeau aan Eendracht overhandigde, en architect is Nol Heuvel horst, die bij wethouder Cor van Tilborg aandrong op het inschakelen van Schiedamse architecten door de gemeente lijke overheid. Dat gebeurde in het vereni gingsgebouw van het Neder lands Verbond Ondernemers Bouwnijverheid (NVOB) aan de Hooikade. Wethouder Van Tilborg ging hier in op het 70- jarig bestaan van Eendracht, die rond dit jubileum nu al de derde eerste paal voor een bouwproject sloeg: Bethelkerk, Hoofdstraat, Maasdamsestraat. Hij verwachtte dat decentrali satie bij het rijk automatisch betekent, dat de gemeenten meer taken kunnen doorschui ven naar woningcorporaties. Van Tilborg had het niet over zijn ideeën omtrent de organi- Vlaardingen De vitrine in de oude hal van het stadhuis, jarenlang gevuld met archeo logische vondsten gedaan ïn de Westwijk, is leeggemaakt. Burgemeester Fred van Lier Vil het aan de inventiviteit Van de ambtenaren overla ten om voor die glazen kast jeuke exposities te bedenken. De vitrine wordt meteen een kerobject voor de leerlingen ^an de scholengemeenschap Beneden Maas, die het vak etaleren op hun rooster heb ben staan. „Ambtenaren die £en uitstekend idee hebben boeven dus niet bang te zijn, dat ze de vitrine ook zelf boeten inrichten", aldus de afdeling voorlichting, die de vitrine onder z'n hoede heeft gekregen. Dat doen de leer lingen van Beneden Maas. satiestructuur van de SSSW, waarbij Eendracht is aangeslo ten. Dat Wijnstekers de eerste paal gisteren sloeg, hield verband met zijn jarenlange betrokken heid bij de bouw van HVAT- woningen, dat zijn een- en tweekamerwoningen. Wijnste kers was hiervoor actief in een speciale commissie van de Na tionale Woningraad. Schiedam De Dam in Schie dam is tot hèt eind van het jaar op zaterdag tussen acht en vijf uur afgesloten voor het verkeer. B en W van'Schie dam hebben hiertoe besloten op verzoek van de winkeliers op de Dam. De Dam wordt di rect ten oosten van de Vlaar- dingerstraat afgezet met een hek. Schiedam De Schie damse Koemarktbrug heeft gistermiddag van kwart over drie tot zes uur potdicht gezeten, na dat een vrachtwagen met aanhanger door de brug was gezakt. Dat brugdeel werd over een lengte van twee meter vernield. De omleidingen zorgden voor een „onrustig ver keersbeeld" in de Schie damse binnenstad, aldus hoofdinspecteur Jan van Hof. De 50-jarige chauffeur van de trekker met op legger moest uitwijken voor twee bussen, een die in de richting van de Koemarkt ging en een die daar vandaan kwam. Het rechterachterwiel van de trekker, waarvan de aanhanger beladen was met 26 ton aluminimumbrood- jes, kwam op het voetgan gersgedeelte terecht. Dat deel van de brug was daar niet op berekend, de trek ker zakte door de brug en kwam vast te zitten. De aanhanger moest afgela den worden voordat de trekker weggesleept kon worden. De Koemarktbrug, verbinding in een hoofd ader voor het Schiedamse verkeer, moest worden af gesloten. De eerste repara ties duurden tot zes uur. Daarna kon alle verkeer weer gewoon gebruik ma ken van de brug. Maassluis Maassluis mist 500.000 kubieke meter aardgas. Waar die hoeveelheid is gebleven, is volgens wethouder Izaak van der Knaap niet te achterhalen. Hij heeft dit gis teravond gezegd in antwoord op vragen van Joke van Rest (CDA). Er zijn nieuwe gasmeters aangebracht en het hele leiding net Is nagespeurd op lekken. Volgens Van der Knaap zijn wel enkele kleine lekken opgespoord, maar daarmee is dat kolossale verlies van aardgas niet verantwoord. Van der Knaap denkt nu aan fraude. „We moeten er serieus rekening mee houden. Onlangs heeft in een weekblad een uitgebreide reportage gestaan, hoe een gasmeter kan wor den stilgezet", aldus de wethouder, die van plan is de mete- ropnemers de straat op te sturen om binnen afzienbare tijd bij alle aansluitingen in de gemeente de meter te laten op nemen. „Dan moet het verschil boven tafel komen", zegt de wethouder. Vlaardingen De bedrijf- sledengroep (BLG) van de Industriebond FNV van de Vlaardïngse bedrijven Wind mill, Unilever en Vlaardin gen Oost Bedrijven hebben zich solidair verklaard met de acties van ambtenaren en uitkeringstrekkers. „Zodra die het onderspit moeten del ven zijn de arbeiders in de industrie aan de beurt", al dus de verklaring van de drie groepen. De BLG's vinden dat de ar beiders in het bedrijfsleven niet aan de kant kunnen staan bij de acties. „De uitke ringsgerechtigden krijgen als meest kwetsbare groep de zwaarste klappen op te van gen", aldus de verklaring. „We moeten beseffen, dat veie mensen die nu nog werk hebben morgen van een uitkering rond moeten komen." De BLG's zijn solidair met de ambtenaren die voor hen het spits afbijten, „ondanks het ongemak dat de acties met zich mee brengen." Vlaardingen Fractieleidster Mariëtte Hoogendijk van de VVD vindt dat het feit dat de PvdA in het nieuwe college een wethouder méér dan de liberalen zal krijgen, voldoende wordt gecompenseerd door de portefeuilleverdeling. „Het aantal wethouders is niet alleen van belang; de porte feuilles zijn dat ook. Op dat punt is de PvdA ons voldoen de tegemoetgekomen", aldus de VVD-fractieleidster. Hoogendijk zei dit tijdens een vraaggesprek met haar en met de PvdA'er Kees van der Windt tijdens de proefuitzen- ding van Radio Rijnmond, die gistermiddag wera uitgezon den vanuit café De Steeg aan de Hoogstraat in Vlaardingen. Tijdens het gesprek liet ook Van der Windt weten dat het er 'positief uit gaat zien'. „Er Schiedam Op initiatief van de Stichting de Schiedamse mo lens worden op de Broersvest de plaatsen waar vroeger molens hebben gestaan aangegeven. De reacties op het initiatief zijn po sitief. Secretaris F. Geerdes en coördinator J. Gunne weg houden zich ermee bezig. De contouren van de molens De Meyboom, de Batavier, de Een dracht, de Washington en de Witte worden in de straatstenen zichtbaar gemaakt. Met het cirkelmotief van de Batavier werd vorige week dinsdag begonnen. Door middel van informatiepanelen en plaquettes moet de histo rie van de molens worden vertelt. De Schiedamse kunstenaar A. Castelein heeft een ontwerp ge maakt voor een gevelversiering, die op de blinde muur recht te genover het Wv-kan toortje moet worden aangebracht Dat ge beurt ter herinnering aan de Meyboom. waren moeilijke punten te overwinnen: het aantal wet houders en de verdeling van die portefeuilles, maar we heb ben er alles aan gedaan om tot elkaar te komen. Tot nu toe is dat uitstekend gelukt," Van der Windt merkte nogmaals op, dat de onderhandelingen nog dit jaar zullen worden af gerond, en dat het nieuwe col lege in januari kan worden ge ïnstalleerd. Grooiste schilderij Tijdens de radio-uitzending werd ook Annet Braat aan het woord gelaten, een van de ini tiatiefneemsters van het Grootste Schilderij van Vlaar dingen. Zij klaagde erover, dat de 250 deuren die tal van Vlaardingers hebben beschil derd na de expositie tijdens hei Haring- en Bierfeest nooit meer ergens te zien waren ge weest, en dat er ook nog geen duidelijkheid is over wat er mee gaat gebeuren. „Ik wil er vanaf! Ik wil niet met het ge voel blijven rondlopen dat ik nog ergens 250 deuren heb staan!", merkte ze tijdens het gesprek op. Zie ook pagina 19 Schiedam Het raads besluit tot verhoging van de elektriciteïtsta- rieven heeft in Schiedam geleid tot schriftelijke vragen van de CDA* raadsleden Aad van Lin- gen, Piet Roosen en Jaap van Katwijk. Volgens het CDA moet het be sluit, dat ïn navolging van Rotterdam op maandag 21 no vember door de raad werd ge nomen, nietig verklaard wor den. Het CDA en ook de CPN, D'66 en de PSP/PPR hadden er bij de coalitie van PvdA en VVD op aangedrongen het agenda punt een maand uit te stellen, totdat er uit Den Haag meer bekend zou zijn over de maxi male tariefsverhogingen voor 1984. Er was sprake van, zei de oppositie, dat Rotterdam terug zou moeten met de tarieven, omdat er te veel berekend zou zijn, maar loco-burgemeester Scheeres wilde hier niet aan. Rotterdam ging omhoog en Schiedam moest contractueel mee, redeneerde hij, en een maand uitstel zou ertoe leiden dat de minister de tarieven niet op tijd kon goedkeuren, De oppositie vreesde dat de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) dan extra werk krijgt door het te veel betaalde geld van bedrijven en burgerij weer terug te moeten betalen. Dat was een maand uitstel wel waard. Het CDA drukt B en W nu alsnog de circulaire onder de neus, die staatssecretaris Van Amelsvoort over de tarieven schreef en waarvan CDA-frac- tieleider Van Lingen al repte tijdens de novembervergade- ring. Het CDA leidt nu uit de circu laire van Van Amelsvoort af, dat Schiedam te ver is gegaan met de tariefsverhogingen. Voor het CDA vormt dit aan leiding B en W te vragen, of het raadsbesluit nu niet ver nietigd moet worden. Ook wil men de gevolgen weten voor de klein- en grootverbruikers van de elektriciteit, die de ONS levert. Schiedam Kleuterschool Koningin Wiihelmïna gaat helemaal nog niet het gebouw aan de Leliestraat 10 uit. Daar kunnen de gemeente, de stadsvernieuwers en het opbouwwerk nu wel van uitgaanmaar de vereniging voor christelijk onderwijs te Schiedam weet zelf officieel nog van niets. „En wij besturen die kleuterschool tochyaldus mr. H. Snoep, voorzitter van de vereniging. „En zolang wij niets weten, gebeurt er ook niets. De kleuterschool heeft een ontheffing om nog lot 1 augustus 1985 aan de Leliestraat in Schiedam-Zuid te vertoeven. Samen met de Sint Wülibrordusstichting voor het katholiek onderwijs heeft de vereniging van mr. Snoep medewerking van de gemeente gevraagd voor nieuwbouw, maar een locatie en de kosten hiervan zijn nog geen onderwerp van gesprek. Tn Schiedam -Zuid vraagt men zich af, wat er nu moet gebeuren. Men had het schoolpand al vrijwel vol bestemd voor activiteiten rond stadsvernieuwing en opbouwwerk. CDA wil raadsbesluit nietig verklaard zien

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1