18 ROTTERDAM Uitstel uitspraak ontslag directeur van Onze Woning GRAAG GEDAAN. HUBS mm mm EBBjgl !!l5SsiSl Jieuwe berekï Gemeente signaleert meer ziekteverzuim i'ÖOJV i Sint bij Witte Bedjes Klein linksberaadt zich op coalitie Prijs verhoging ster abonnementen Nieuwe schepen voor Nedlloyd en Smit Tak Straf rechtelijk onderzoek nog niet afgerond I - erdra,««LrDS"e I I i' 'i' 'i i'1' ITOMPB iSHBtggggaaaiffl aw mi KJSjjSWSS Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 2 december 1983 RZ/RV/RY/RW Met een mengeling van geluk en vrees wordt Sinterklaas door pakweg duizend kinderen ontvangen op het Witte-Bed- jesteest, het jaarlijks terugke rende festijn voor geestelijk en/of iichamelijk gehandicapte kinderen, dat gisteren voor de 25e keer werd gehouden. Tai van bekende en minder be kende artiesten gaven belan geloos hun medewerking om het feest voor de ktnders te doen slagen. Maar hoe mooi Lee Towers oak zong, hoe en thousiast Hans van Witiigen- burg ook presenteerde, zij konden voor de kinderen niet in de schaduw staan van die ene heilige met die vele Pieten, die aan het eind van de och tend de zaal van de Rotter damse schouwburg binnen schreed. Rotterdam De fractie van PSP en PPR in de Rotterdamse raad heeft zijn coalitiegenoten van de PvdA een schot voor de boeg gegeven: 'klein links' is diep geschokt in het ver trouwen in zijn coalitiegenoten. Hoewel PPR en PSP gewoon voor de opheffing van de deel gemeente Centrum-Noord zijn waren Els Boxhoorn en Nelis Oosterwijk bereid het compromisvoorstel van de PvdA te steunen, waarin alleen de Agniesebuurt uit Centrum-Noord wordt gelicht. Die motie kon met de steun van PvdA en 'klein links' in de raad de meerderheid halen. De gewestelijke vergadering van de PvdA, die zich zo dui delijk vóór deze coalitie én het programakkoord heeft uitge sproken, is echter tegen aanneming van deze motie. (De PvdA-fractie bepaalt nu maandag haar standpunt). PPR en PSP zeggen, dat de uitspraak van de gewestelijke vergadering van de PvdA betekent, dat men weinig over heeft voor het in standhouden van de coalitie. De fractie van PPR en PSP moet zich nu beraden over de impasse. De vraag rijst welke consequenties uit de houding van de ge westelijke vergadering dienen te worden getrokken. Aldus de verklaring van Elx Boxhoorn en Nelis Oosterwijk. Middenstand en horeca gaan fors meer betalen Botterdam Middenstanders in de binnenstad en an dere winkelcentra, de horeca en de bewoners van een gezinswoningen en luxere flats zullen volgende jaar aanzienlijk meer onroerend-goedbelasting gaan beta len. De verhoging kunnen oplopen tot twintig proeent. Dit is het gevolg van een an dere berekingswijze van de waarde van onroerend goed, die de gemeente volgend jaar gaat invoeren op grond van gewijzigde wettelijke vereis ten. Via een factorenstelsel, waarbij gekeken wordt naar ligging, kwaliteit en de aard- /soort onroerend goed, wordt de economische waarde van het onroerend goed vastge steld. De nieuwe berekeningswijze heeft ook tot gevolg dat huur ders verhoudingsgewijs een groter aandeel van de onroe rend goedbelastïng gaan beta len. Daarmee wordt een verla ging van het eigenarenaandeel mogelijk gemaakt. Het tarief voor h uu rders/gebruikers blijft gehandhaafd op 15,60 gulden per omgerekende een heid van tien vierkante meter, terwijl het tarief voor de eige naren verlaagd wordt van 33,30 gulden naar 31,25 gulden. Die verlaging van het eigena- rentarief moet de gemeente toestaan, omdat anders de op brengst van de eïgenarenbe- lasting de wettelijk vastgestel de limiet 15 procent van de uitkering uit het gemeente- fonds— ver zou overschrijden. De nieuwe regeling zou Rot terdam veel geld kosten, mede omdat de uitkering uit het ge meentefonds omlaag is gegaan, en daarom heeft Rotterdam van het rijk gedaan weten te krijgen dat de overschrijding van de limiet over een aantal jaren mag worden afgebouwd. Rotterdam De prij zen van de Rotterdamse 2- en 3-sterabonnemen- ten voor het openbaar vervoer zijn nu gelijk aan de landelijke tarie ven. Tot voor kort hadden enkele grote steden nog zogenaamde uitzon.de- rlngstarieven voor abonnementhouders, rhaar met ingang van 1 december gelden de landelijke tarieven. De prijsverhoging geldt alleen voor 2- en 3-ste- rabonnementen. Alle andere tarieven blijven hetzelfde. De nieuwe prijzen be dragen 16,50 en 24,50 Meer aanslagen Wethouder van financiën, dr.J.M. Linthorst, zei gisteren 'niet ontevreden' te zijn met dit onderhandelingsresultaat.1 Het alternatief zou zijn, zo zei hij, een nog grotere afwente ling op de huurders. Omdat onder de nieuwe rege ling aanzienlijk meer onroe rend goed voor een vrijstelling in aanmerking zou komen, willen B en W de vrijstellings grens van veertig naar dertig vierkante meter verlagen. Daardoor zullen volgend jaar achttienduizend Rotterdam mers meer een aanslag in de bus krijgen dan voorheen. Tot nu toe vielen 50.300 woningen onder de vrijstelling, dat wordt nu 32.600. Ontzien De stadsvernieuwingsgebieden wil B en W blijven ontzien. Daarom wordt de 'factor situe ring' voor deze gebieden laag gehouden. Volgens wethou ders Linthorst kunnen veel bewoners van de vooroorlogse etagewoningen zelfs een verla ging van de onroerend-goed belasting tegemoet zien, die kan oplopen lot vijftig procent. Het college stelt voor de jaar lijkse tariefsverhoging voor de onroerend-goedbelasting vast te stellen op twee procent. De netto-opbrengst voor de ge meente zal echter door de nieuwe regeling anderhalf miljoen gulden Jager zijn dan vorig jaar. De totale bruto-op- brengst van de onroerend- goedbelasting is begroot op 187,5 miljoen gulden. De eerste aanslagen zullen na de zomervakanties van 1984 in de brievenbus vallen. Rotterdam Het vorige week opgerichtte Comité voor uitke ringsgerechtigden uit de Afri ka andcrwijk/Bloemhof heeft gisterenmiddag tot half vijf de sociale dienst aan de Hilledijk bezet. De werknemers van de dienst schaarden zich achter de actie van het comité, dat protesteert tegen de plannen van de regering ook te korten op uitkeringen. Besloten werd massaal een aanvraagformulier in te vullen voor een uitkering van 300 gulden. Deze formulieren zul len op 2 januari op het stad huis worden aangeboden. De gemeente is in alle gevallen verplicht de aanvragen in be handeling te nemen. Omdat de personeelsleden van de sociale dienst geen actie kunnen voeren, omdat dan mensen dubbel getroffen wor den, was de bezetting voor hen een ideale mogelijkheid ook uit protest te stoppen met wer ken. Daarvoor in de plaats trad de eigen band, de SOOS- band, op. „Uitkeringsgerechtigden kun nen geen actie voeren omdat daarvoor eenvoudig de midde len ontbreken", aldus Koos Altink, woordvoerder van de bezetters, „Het enige wat we I De Nedlloyd Van Neck De Orca Rotterdam Twee wereld wijd werkende Rotterdamse rederijen hebben vandaag elk een nieuw schip in de vaart gebracht: Nedlloyd Lijnen stelde het containerschip Ned lloyd Van Neck in dienst en Smit Tak Internationaal Zees leep- en Bergingsbedrijf deed dat met het bergingsvaartuig Orca. De werf van Van der Giessen- de Noord in Krimpen aan den IJssel bouwde de Nedlloyd Van Neck als eerste van een serie van drie 183 meter lange schepen, die elk een capaciteit hebben van 1.444 containers van 20 voet lengte. De Ned lloyd Van Neck (23.700 ton draagvermogen), het eerste schip dat op stapel werd gezet in de eind vorig jaar in ge bruik genomen bouwloods van de werf, gaat varen in de Ned- Uoyd-dienst tussen West-Euro pa cn West-Afrïka. Het is nog niet bekend in wel ke diensten de twee zuster schepen Nedlloyd Van Noort en Nedlloyd Van Diemen zul len worden ingezet. De eerste is vorige maand te water ge gaan en in april '84 vaarklaar. De andere, die over vier tot vijf maanden van stapel loopt, wordt in juli volgend jaar in de vaart gebracht. De Orca is voor Smit Tak een volledig nieuw type bergings vaartuig. Het vijftig meter lan ge schip, dat ook geschikt is voor allerlei offshorewerk (duikonderzoek, het plaatsen van ankers en dergelijke), werd gebouwd door de Gro ningse werf Barkmeijer Stroobos. De bemanning zal uit zeven man bestaan, maar er is extra accommodatie voor nog eens dertig mensen aan boord. De Orca (motorvermo gen 2.000 pk) zal voorlopig in het Noordzee-gebied worden ingezet. guide; kaart den voor een week- lijk een 2- en een 3-ste- rabonnement Voor een maand- en een jaar kaart zijn die bedragen respectievelijk 51 of 77 gulden en 51' gulden. 510 en 770 Rotterdam Kantonrech ter mr. H.D.M. Dolk heeft gisteren de uitspraak ïn de ontslagprocedure van de ex-directeur van woning stichting Onze Woning uit gesteld tot 12 januari '84. Eerder had hij in oktober de uitspraak al eens uitge steld. Reden voor dit tweede uit stel: De kantonrechter heeft kort geleden van de officier van justitie een brief ontvan gen, waarin staat, dat het openbaar ministerie nog een definitieve conclusie zal moeten trekken uit de resul- taten van het strafrechtelijk onderzoek. Als gevolg van dat strafrech telijk onderzoek, dat twee weken geleden door het re chercheteam van het minis terie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer (VROM) is afge rond, is de ex-directeur ver dacht van omkoping, ver duistering van geld van Onze Woning en valsheid in geschrifte. De ex-directeur van de wo ningstichting heeft niettemin wel zijn vorig jaar aangezeg de ontslag aangevochten bij de kantonrechter. Fraude-verzekering De huidige directie van wo ningstichting Onze Woning hoopt de verduisterde gelden waarmee de ex-directeur, zijn bevriende aannemers-re laties, ex-bestuursleden en enkele werknemers zich ver rijkt zouden hebbente kunnen terugkrijgen via haar fraude-verzekering. Het gaat hier om een collectieve verzekering, die de gemeente Rotterdam heeft afgesloten ten behoeve van leden van de FRWC, Federatie van Rotterdamse Woningbouw corporaties. Welk bedrag Onze Woning zal claimen, is nog niet pre cies bekend. De schade-for mulieren moeten nog wor den aangevraagd. Aanneme lijk is, dat de claim zeker meer dan een half miljoen zal bedragen. Volgens bere keningen van een accoun tant van de Nationale Wo ningraad bedraagt de som geld, die de ex-directeur te veel betaalde aan de be vriende aannemers alleen al 561.557,82 gulden. Onder de vrolijke klanken van de SOOS-band werden overal in het pand de formu lieren ingevuld. wel kunnen doen is bijvoor beeld zo'n formulier invullen. Wij hopen bovendien dat niet alleen wij dit doen maar ook uitkeringsgerechtigden uit an dere wijken." Daarvoor zullen leden van het comité binnenkort de andere wijken in gaan. Inmiddels zijn dergelijke acties al gepland in de Agniesebuurt en Hillesluis. Het is de bedoeling dat op 2 ja nuari het stadhuis ook bezet zal worden door de actievoer ders. Rotterdam Het aantal ziektedagen bij sommige gemeen telijke diensten in Rotterdam blijkt verder te stijgen. Het landelijke beeld met betrekking tot ziekteverzuim vertoont juist een daling. „Een aantal ambtenaren meldt zich wel erg snel ziek. Dat is natuurlijk individueel, maar het speelt mee in het percentage ziekteverzuim", aldus G.Kraijswijk, chef personeelszaken van het woningbedrijf in een ge meentelijk informatieblad. Volgens Kraijswijk het stijgende ziekteverzuim bij zijn dienst te maken met het feit dat gemeen tepersoneel in te genstelling tot werknemers in de marktsector niet zo bang hoeven te zijn om hun baan te verliezen als gevolg van veelvuldig ziek zijn. „Ik denk dat mensen in het bedrijfsle ven duidelijk bang zijn geworden om zich ziek te melden. Dat verklaart mogelijk het feit dat het afgelopen jaar het aantal ziekmeldingen in de marktsector met 2,2 procent is teruggelopen." Kraijswijk constateerde ook dat de controle van het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (GAK) strenger is dan de controles van de Gemeentelijke Geneeskundige Diensten. „Ik hoorde laatst van een arbeidscontractant, die door het GAK wordt gecontroleerd, dat ze zich op vrijdag had ziek gemeld en al op zaterdag controle kreeg. Binnen ons bedrijf is die controle niet strenger geworden. Integen deel, de eenvoud van het systeem werkt voor een deel remmend om weer snel aan het werk te gaan." Overigens wordt volgens Kraijswijk het stijgende ziekte verzuim bij de gemeente Rotterdam ook in de hand ge werkt door de druk op ambtenaren in verband met bezui nigingen en automatisering. Verder is er sprake van nogal wat ambtenaren, die wachten om afgekeurd te worden en van een aantal patiënten dat langdurig ziek is. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even J ^am; verandering in. ^dres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst i p( en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd i miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. *>stcod, W0 G kWariJ,is?he&{Sch het «actf,»,- ^Plaatr Adre$:^ Teleio0n. 8 SfUurdebi EmvMUIW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4