ROTTERDAMS NIEUWSBLAD S» Definitief rijkssteun voor stukgoedsector GRAAG .GEDAAN. T arachand Kataria weer in ziekenhuis Buschauffeurs ZWN heffen staking op éi ii Raad van bestuur spreekt van 'enkele honderden' Op Voorne en Putten en Rozenburg n'Afp 7 .uë hkaTava Nj.'jAkï— 'mm »,Til Subsidie van 57,5 miljoen Man in borst gestoken Infectie doorkruist plannen ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 Vakbond: Bij Amfas duizend banen weg Rotterdam „Bij Amfas gaan meer banen verloren dan de aangekondigde enkele honderden. Je moet eer der aan duizend denken dan aan honderd." Dit zegt, na enig aandringen, vakbondsbestuurder Wim Siebe van de dienstenbond FNV. Het is de enige conclusie, die uit de analyse van de vakbondsbestuurder valt te trekken. „Duidelijk is", zo stelt Siebe, „dat de al in ontwikkeling zijnde reorganisatieplannen bij Amfas, ondanks de plotselinge overname van de verzeke ringsgroep door Nationale Ne derlanden, gewoon doorgaan. Alleen al deze beoogde inte gratie van werkmaatschappij en en stafafdelingen binnen het Amfas-concern levert een verlies op van enkele honder den banen". Dat althans, heeft de voorzitter van de raad van bestuur, Van Bussel, aange kondigd. Bij een simpele reor ganisatie echter zal het niet blijven, vervolgt Siebe. Lo gisch redenerend voorspelt hij in het kader van de op stapel staande reorganisatie een ver dere samenvoeging tussen en kele afdelingen van Amfas en Nationale Nederlanden. „En in dat verhaal zit ook besloten dat verliesgevende afdelingen door een zachte dood sterven of verkocht zullen worden." Waarmee hij impliciet een ex tra verlies aan banen voor spelt. Desastreus Aanvankelijk voelt Wim Siebe er niets voor uit te roepen dat de sociale gevolgen 'desastreus' zullen zijn. „We moeten nog in gesprek niet de raad van be stuur. Als ik nu roep, duizend banen staan op het spel, krijg ik straks te horen: zie je wel, de bonden zijn uit op onrust. door de invoering van arbeids tijdverkorting op langer ter mijn bij Amfas enkele honder den banen extra worden ge schapen. Ondanks de afgesloten cao bij de verzekeringsmaatschappij en gebeurt dat nu nog in on voldoende mate, vindt Siebe. „Het blijkt nu overduidelijk, met al die overnamen en fu sies in deze bedrijfstak, dat ook de verzekeringsmaat schappijen zijn genoopt om se rieuzer om te gaan met een in strument als arbeidstijdver korting. Ook moeten zij mee werken aan een verdergaande arbeidstijdverkorting en af spraken over de effecten er van en de controle erop. Ais de heren tenminste hun maat schappelijke verantwoordelijk heid begrijpen". door Nico de Vries Willen de vlam in de pan, Dat imago wil ik niet opgeplakt knjgen." Hoe het verder met de over tollige werknemers zal moeten is Wim Siebe vooralsnog duis ter. „Wij weten nog van niets. Een toegezegd onderzoeksrap port van de gewijzigde struc tuur heeft ons nog altijd niet bereikt. Het gesprek over de overname, involge de SER^fu- siegedragsregels, moet nog ko men." Voor hem staat vast dat Amfas en de Nationale Neder landen zich geenszins gebogen hebben over de personele con sequenties van de overname, „Men was bang voor een even tueel bod door buitenlandse maatschappijen. Om dat te ver kom en ïs in grote haast, zonder om te kijken naar de sociale gevolgen, de Amfas ge kocht. Daar hadden ze maar liefts 360 milj'oen gulden voor over. De uitgangspunten voor sociaal beleid ontbreken in de intentieverklaring." De uitspraak van de raad van bestuur („De voorgenomen re organisatie gaat onverminderd door") heeft hem met afschuw gevuld. „De Nationale Neder landen is beslist geen armlasti- 8e onderneming. Het moet toch mogelijk zijn om met hun financiéle buffer de Amfas in rustig vaarwater te krijgen. Dat zowel uit commercieel als uit sociaal oogpunt het beste," Commercieel gezien is dat vol gens Siebe een verbetering yan het pakket verzekeringen ut de 'schadepoot en leven'. „Daar is wel een diepgaande analyse van de samenstelling en effectiviteit van de 'schade sn ievenportefeuille' voor no dig om een beleid te maken om voor die sectoren de markt uit te breiden. Want bij leven- en schadeverzekering zijn nog groeimogelijkheden. Van Bus sel heeft duidelijk gemaakt dat ueze twee poten nog in de kern gezond zijn. Een beter verkoopbaar 'produkt1 leidt volgens hem tot de noodzaak van meer werk en betere ren- tabiliteit. Bovendien kunnen Brielle De buschauffeurs van de ZWN op Voorne-Putten en Rozenburg zijn vanmorgen weer uitgereden en zullen voorlopig niet meer staken. In een nogal verhitte vergade ring op de vestigingsplaats in Spijkenisse is de directie van de ZWN na veel aandringen bereid gevonden binnen een maand de chauffeurs helderheid te verschaffen en oplossin gen aan te dragen voor de problemen die er de laatste tijd zijn bij de buschauffeurs. „Het ging", aldus de heer A. NieuwJand van het actiecomité, „niet meer zo zeer om de drie procent korting op ons salaris maar veel meer om de regioleiding. Gistermorgen werden de stakende chauffeurs door de politie bezocht met de mededeling dat zij een oogje in het zeil moest houden omdat de directie onenigheid verwachtte tussen de stakers en de werkwilligen. De stakende groep chauffeurs die zich daar helemaal niet van bewust was, nam dat niet en nodigde met alle moeite de directie uit om te komen praten. Dat gebeurde gistermiddag in een vergadering die ruim twee uur duurde. De stakende buschauffeurs hebben scherpe kri tiek op de regioleiding van de ZWN, die volgens de heer Nieuwland probeert om de verstandhouding van de chauf feurs onderling te ontwrichten. Door de regioleiding zou ge steld zijn dat de chauffeurs elkaar onderling intimideerden. Urenlang hebben de chauffeurs geprobeerd de directie dui delijk te maken wat er mis is in het arbeidsproces in de regio Voorne en Putten. De uiteindelijke toezegging van de direc tie is dat binnen een maand de chauffeurs een antwoord krij gen op hun vragen. Actie voerder NieuwJand heeft er geen al te hoge verwachtingen van maar wil het antwoord van de directie wel afwachten voordat er eventuele nieuwe acties ondernomen worden. „Hei ging dus al lang niet meer om die drie procent, want die zijn we toch kwijt. Maar door de span ningen van de afgelopen veertien dagen waarin we niet ge reden hebben staan ook de chauffeurs op scherpmaar tot een escalatie is het niet gekomen aldus Nieuwland, die ver wacht dat niet alle dienstdoende chauffeurs zullen opkomen on?dar een aantal van hen een paar dagen rust wil hebben om bij te A'o/nen van de ondergane spanningen. Rotterdam Het rijk stelt definitief 57,5 miljoen be schikbaar voor de sane ring van de stukgoedsec tor in de havens. Negentig procent hiervan komt ten goede aan Rotterdam en Amsterdam. Staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) heeft hierover overeenstemming bereikt met de structuurcommissie stukgoedoverslagbedrij- Op grond van de regeling kan een subsidie van 18 procent worden verleend voor het verharden en aanpassen van terreinen, de koop, verbetering of bouw van loodsen en be drijfsgebouwen, de aan schaf of aanpassing van kranen met een hefver mogen van minstens 17,5 ton, van moderne laad- en losapparatuur en andere transportmiddelen en van het verwerven of aan brengen van roll on/roll off-faciliteiten op de kade. Volgens de werkgeversor ganisatie SVZ zijn die werkgevers redelijk tevre den met de regeling, die ingaat met terugwerkende kracht tot 20 november 1981. Dat betekent dat in vesteringen die in de tus sentijd in deze sector zijn gedaan en die m de mil joenen guldens lopen, ook onder de subsidie kunnen vallen. Niet tegemoet is gekomen aan de wens van de werkgevers om hon derd procent van de subsi die voor Rotterdam en Amsterdam te bestemmen. Rotterdam De 25-jarïge Vlaardinger Y. Safma is gisteravond op de hoek van de Nieuwe Binnenweg 's Gravendijkwal met een mes in rijn linkerborst ge stoken. Hij zag nog kans enkele honderden meters te iopen. Ter hoogte van de Schietbaanstraat viel hij op straat neer. Hij is naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. waar hij een spoe doperatie moest onder gaan. De politie kent de juiste toedracht van de steekpartij nog niet, omdat het slachtoffer niet in staat was een verklaring af te leggen. Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin g misschien. Breng daar even f Ra<tm: verandering in. m Adtes. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Postco en goed beloond! Want voor die kleine* yy ej - moeite krijgt u een verzilverd Oonplaais.-. miniatuur van de n0leB'm., ma«ndaboa niet Laurenskerk. "'enslcei-L ""uarvande£i 'Ad ndres; I p°sicod«r_ i j Te'e/oon;_ «f Kermis is kleur, en meer dan ooit heeft het werk van Pieter van den Doel zin, die naar een zwart/wit foto van Berssenbrugge een stukje kermis reconstrueerde en door veel zoeken en na vraag in de juiste kleuren kon neerzetten. Het gaat om de laatste kermis op de Veemarkt van Rotterdam, augustus 1907. Op de voorgrond is een ijs- cowagentje te zien met 'spatsies' van 1, 2, 3 en 5 cent, rechts een zuur wagen, T" UuSils r', i, waar het begrip 'zuur' zo ruim werd genomen, dat er niet alleen zure bommen, maar ook zuurstokken te koop waren. De attractie er achter zou een draaimolen kunnen zijn, hoewel we een oplopend plankier menen te zien, dat niet bij een draai molen past. Lang en bitter is de kermis- strijd in Rotterdam geweest, maar men heeft er natuur lijk ook persoonlijke herin neringen aan. Zoals steeds zouden we het zeer op prijs stellen, als men die op schrift zou willen zetten en doorgeven aan redactie Rot terdam Centraal, postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Rotterdam Tarachand Ka taria, de 53-jange Indiër die op 15 november in het Dijk- zigtziekenhuis is geopereerd aan zijn hart, is met een wondinfectie weer in hei zie kenhuis opgenomen. Kataria was al weer enkele dagen bij zijn dochter thuis waar hij op krachten probeerde te ko men. De sportleraar uit het Indiase stadje Gurgaon was voor vakantie bij zijn doch ter, toen hij ernstig ziek werd. Een snelle hartopera tie was noodzakelijk, maar omdat de man niet over de financiële middelen beschik te, werd een actie op touw gezet. Samen met cardiologen uit het Zuiderziekenhms wist de Ver eniging Voor- en Nazorg Hart patiënten op zeer snelle wijze de benodigde 17.000 gulden op tafel te krijgen. Bijna 450 par ticulieren hebben hiervoor geld gestort op een ijlings geo pende rekening- Op het eerste gezicht leek de operatie uitste kend verlopen. Enkele dagen na de ingreep gaf dc sympa thieke man al gymnastiekles aan mede-patienten. Het laat ste onderzoek in Dijkzigt wees ook uit dat het hart weer uit stekend functioneerde en dat hij naar zijn dochter kon gaan Kataria moest op 20 december terugkomen voor een laatste controle, „Hij rekende er vast op dat hij daarna naar huis terug kon keren", zegt voorzitter Cor Hemelsoet van de vereniging. „Maar donderdagavond voelde hij zich niet zo lekker. De dok ter is gekomen en enkele uren later lag hij weer in het zie kenhuis. Zoals het nu te over zien is zal het minimaal tien Kataria...inmiddels ontstfa- gen... dagen gaan duren voordat hij weer ontslagen wordt. Maar zijn wens, om met kerstmis weer by zijn vrouw te kunnen zijn, zal zeker niet in vervul ling gaan." Dankbaar Ondanks dat blijft Kataria een uiterst dankbaar man, die nog steeds niet helemaal kan be seffen wat er allemaal gebeurd is „Hij loopt over van dank baarheid", benadrukt Hemel soet „En zegt ook constant dat hy het niet kan begrijpen. In deze moeilijke tijd, dan toch zoveel warmte van de mensen, dat kan htj maar niet begrij pen." Cardioloog Dick Kruijssen van het Zuiderziekenhuis over de onverwachte opname: „Het is niet ongebruikelijk dat er een infectie bij komt Het hart is zich aan het heretellen en dan kunnen dergelijke complica ties optreden Wal ik begrepen heb, is zijn hart wel sterk. La ten we maar hopen dat het een oppervlakkige infectie is, dan zou hy na een dag of tien wel weer ontslagen kunnen worden." Inmiddels is het mi nimum-bedrag wat noodzake lijk was voor de operatie al lang binnen De vereniging heeft in totaal 21.968 gulden opgehaald Van dat bedrag gaat sowieso 20 000 gulden naar Dijkzigt. Maar nu Kataria andermaal moest worden op genomen in hei ziekenhuis zal het nu opgehaalde bedrag met toereikend zijn. Cor Hemelsoet: „Wy kunnen nog steeds geld gebruiken. Nog afgezien van het feu dat die tien dagen ziekenhuis betaald moeten worden heeft Kataria hier ook schulden moeien ma ken Die zijn door de omstan digheden opgelopen tot acht duizend gulden. Wij zouden die onkosten, die de man moest maken zonder dat hy daar iets aan kon doen, ook graag willen vergoeden." Als de sportleraar echter zal terugkeren naar India volgt het volgende probleem. Door dat sociale wetten tn dat land niet bestaan, is Kataria inmid dels door zijn werkgever ont slagen. De periode dat hij nu weg is is voor de werkgever gewoon te lang. Het houdt dus in dat de man, en met hem zijn gezin, zonder inkomsten zit. Dick Kruijssen: „Wij heb ben als Nederlanders nu al zo vreselijk veel gedaan voor die man, dat we nu eens gaan pro beren iets via de ambassade te regelen. Want het is natuurlijk onrechtvaardig dat deze man zijn baan kwijtraakt door om standigheden. waar hij niets aan kan doen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1