OTTERDAM De 'vrolij ke' restauratie van een deftig historisch museum WÊmSmM Eerbetoon aan vergane Biesbosch in mei '84 voor publiek open Agniesebuurt bom onder coalitie en college imzmzzMffiSA aafea te» 'Schielandshuis moet nieuw symbool van Rotterdam worden'' 1 TWEEDELIG MUSEUM DOOR AANKOOP RESTAURANT F L fc 1 Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 3 december 2983 Rotterdam „Rotterdam zit met een complex", zegt Jan Janssen, „en daar moe ten we maar eens doorheen breken." Janssen is vormgever van het Schielandshuis, het voormali ge museum Boymans-Van Beuningen, dat op dit moment een ingrijpende restauratie on dergaat en in 1986 aan het pu bliek zal worden geopenbaard. Om twee redenen werkt Jans sen mee aan de verwording uan het nieuwe Historisch Mu seum. Zijn vriend, Dolf Mey erman, directeur van het His torisch museum, zit in het pro ject en Janssen wil dat rare complex van Rotterdam nu eens uit de wereld helpen. Het complex. „Ja, Rotterdam heeft de grootste haven van de wereld, maar we vergeten dat daar ook een stad aan vast zit", vertelt hij in de bouw keet, wiebelend op de kruk van de arehiteet. ,,YVe hebben ons eigenlijk nooit verdiept in het cultureel bezit van de stad. De haven en het bombardement stonden centraal. Laten we niet meer sentimenteel doen over de we deropbouw en naar andere dingen kijken. Ons cultureel bezit bijvoorbeeld. Voor mij moet dit gebouw de historie van de stad gaan verbeelden. Een nieuw symbool in de plaats van Zadkine, want Rot terdam heeft wel degelijk weer een hart. Met alle respect door Karin Ku ij pers voor de mooie foto- en pren tenboeken over het oude Rot terdam, maar we kunnen ook eens gaan kijken naar de paal woningen van Piet Blom of de nieuwe bibliotheek." Het lijkt een tegenstrijdige op vatting voor iemand die bezig is aan de vormgeving van een historisch museum, maar Jans sen zet dat direct recht: „Een historisch museum hoeft hele maal niet ouderwets te zijn. Je kunt met moderne uitgekien de methodieken een hele mooie samensmelting vormen met de oude collecties die je tentoon stelt. Zeg maar dat er elke monumentale zaal van het toekomstige Schielands huis een telefooncel moet staan, van waaruit je je met de actualiteit in verbinding kunt stellen. Op die manier kun je juist andere dingen die in Rot terdam zijn gebeurd op een speelse manier aan de orde stellen." Janssen heeft in Rotterdam al meermalen bewezen dat zijn ideeen niet zomaar spontane uitingen zijn en blijven. Hij was onder meer betrokken bij de tot standkoming van de 'i Dubbelde Palmboom, het mu seumschip de Buffel en het ha- venkretenproject. Collecties Het Schielandshuis is in 1665 naar ontwerp van Jacob Lois en Piecer Post gebouwd en geldt heden ten dage nog als een van de mooiste zeventien de eeuwse monumentale pan den in Nederland. Een felle brand verwoestte in 1864 het interieur. In 1981 ïs men met de renovatie gestart. Een pro ject van vijf jaar. Pas in 1986 zal het Schielandshuis in de oorspronkelijke vorm, maar inhoudelijk aangepast (de pol dermannen van het gelijkna mige hoogheemraadschap zui len we er niet meer terugvin den). officieel worden geo pend, De restauratie zal zo'n grove negentien miljoen gulden kos ten. „Veel geld natuurlijk", zegt Jan Janssen, „maar daar SOWS k Het Schielandshuis zoals dat er in 1980 uit zag. (inzet links boven) Links directeur Dolt Meyerman en naast hem vormgever Jan Janssen, (inzet rechts boven) Jan Janssen... 'het moet nu maar eens afgelopen zijn met dat symbool van Zadkine. Rotterdam heeft wel degelijk weer een hart'.... krijgen we toch iets ontzet tends moois voor. Ik vind dat mensen niet altijd vergelijkin gen moeten maken in de trant van 'met dat geld zouden we ook dit en dat kunnen doen'. Rotterdam beschikt dan echt over een heel mooi historisch museum. Er is niet gedacht van *veel steden hebben een historisch museum, dus moe ten wij er ook een hebben. Nee, het zijn beslist geen dorpscollecties die wij gaan tentoonstellen. Het is een gele genheid om de unieke collec ties die de stad bezit en nu in diepe kelders verborgen lig gen, in de openbaarheid te brengen. In grote wereldste den wordt je eigenlijk op elke hoek geconfronteerd met een stukje historie. Rotterdam heeft dat niet, maar dat krijgt nu gedaante in het nieuwe Schielandshuis." En Dolf Meyerman, directeur van het Historisch Museum, vult aan: „Het is een diepte-in vestering, niet voor vandaag of morgen, maar die geldt voor een hele lange tijd." 'de Pappegay' Het monumentale pand krijgt er twee nieuwe verdiepingen bij, die na de brand in 1864 niet meer zijn aangebouwd. Met wat hang- en sluitwerk is destijd een glazen dak ge maakt als noodvoorziening. De bovenste verdieping wordt de cultuur-historische afdeling. Hier wordt het dagelijkse le ven geëxposeerd van de Rot terdammers in de zeventiende eeuw. Dolf Meyerman, directeur van het Historisch Museum, somt de collecties op. „Een grote textielverzameling, munten en penningen, schilderijen van Rotterdamse kunstenaars uit die tijd, een prachtige glas- werkverzameling, speelgoed, eetgerei, costuums, archeologi sche bodemvondsten in Rot terdam. Alles wat in letterlijke en figuurlijke zin de structuur bepaalde van de stad, willen wij gaan weergeven. Voor de mensen moet dit museum een gelegenheid zijn om even uit de werkelijkheid van alledag te vluchten en je kunt kiezen welk tijdperk. Geen populair of elitair museum, maar een museum waarmee we met kwaliteit het publiek confron teren. We willen niet de popu laire drol uithangen en ook niet de keurige heer met stip jesdas." Jan Janssen vervolgt: „Er be staat nog steeds een beeld dat je met een vieze broek en een boodschappentas het museum niet binnen kan gaan. Ik hoop dat, wanneer straks het Schie landshuis open is. de arbeider tussen de middag hier even binnenwandelt en zich op z'n gemak voelt. Daarom wil ik mijn idee van vormgeven tot het einde toe bewaken. Want iedereen zegt dat hij er ver stand van heeft. Over de aan leg van leidingen heeft nie mand het, maar zodra er een maquette op tafel komt, die ik dan gemaakt heb, weet ieder een het beter, heeft die een be tere kleur blauw en noem zo maar wat op." Verrot Naast de cultuur-historische afdeling, komen er een biblio theek een historische afdeling, waar het bestuurlijke aspect aan de orde komt, een kunst historische afdeling en op de begane grond "de Pappegay'. Dit was de oude stadsherberg en Meyerman en Janssen zijn zeker van plan du ie handha ven. Het pand is bij de start in 1981 in een verwaarloosde toe stand aangetroffen. Muren wa ren verrot, de vloeren waren verzakt, kortom het museum was een gevaar voor het pu bliek. „Het museum moet ook een multifunctioneel gebouw zijn zoals dat tegenwoordig heet, maar weliswaar aangepast aan de waarden die er zijn", vindt Meyerman. „In de tuin die via een galerij te bereiken is, ko men ook tentoonstellingen. Maar ik kan me ook voorstel len dat Poetry International hier wordt gegeven." Volgens de directeur is het Rotterdamse publiek zeer ge ïnteresseerd in musea. „Kijk maar naar projecten als de Dubbelde Palmboom en de Buffel, die jaarlijks door zo'n honderdduizend mensen wor den bezocht. Dat er nu minder bezoekers komen, ligt niet aan de mensen maar aan de poli tiek door de entreeheffing." wjiiiuiiuiriMOJiLUiMjyuun /u\m\uur i nun -a -, i Almkerk Huib den Tuin der kan het de laatste dagen amper bijbenen. De verwe zenlijking van zijn ideaal, een heus Biesbosch-museum, js plotseling zeer dichtbij ge komen. Met stevige steun van de gemeente Werken dam kon de stichting, waar van Den Tuinder al jaren de stuwende kracht is, het voorheen vermaarde kal koenrestaurant De Brabant se Biesbosch op de kop tik ken. De zieltogende eetgele genheid kostte de stichting een slordige vijfhonderddui zend gulden- Werkendam (iedere inwoner heeft er wel iets met de Biesbosch te maken of te maken gehad') legde ruim twee ton bij. Volgens Den Tuinder zal de stichting ondanks het feit, dat nog enige niet nader door hem genoemde sponsors over de 6rug zuilen komen, nog zo'n driehonderdduizend gulden boeten lenen om alle plannen te kunnen realiseren. „De lig ging van dit complex is echter zó uniek, zo vlakbij de Panne- koek, dat we deze kans nooit voorbij mogen laten gaan", teeent hij. „We zullen de ko tlende jaren prioriteiten moe ten stellen. Sommige ideeen kunnen pas later van de grond komen, maar goed het begin is w nu." De door hem aangeduide Pan nekoek is de polder, waarvan de stichting al jaren geleden een lap van ongeveer twintig hectare op de kop wist te tik ken. Want in de ogen van Den Tuinder kan je alleen van een Biesbosch-museum spreken als 'naast' een gebouw in de open lucht de griend- en rietcultuur herleeft. „In een gebouw kan je met foto's en werktuigen een aardig beeld geven van de vroegere bezigheden in dit ge bied, maar het is pas af als je ook de werkelijkheid kunt to nen," De Pannekoek, gelegen vlakbij de spaarbekkens van de Rotterdamse drinkwaterlei ding, heeft sinds 1975 een aar dige gedaanteverwisseling on dergaan. Van een al behoorlijk verwilderd stuk Biesbosch hebben twee oud-griendwer- kers, die bij de stichting in dienst zijn, in een oogwenk de vroegere karaktertrekken van het veel bezongen oord tot nieuw leven gebracht. Uitge strekt over enkele hectare ligt er een zorgvuldig onderhou den stuk griend, dat voortaan om de drie jaar wordt gekort wiekt. Bovendien heeft het duo een eendenkooi weten te reproduceren en verscheen ai een tuin met tientallen soorten wilgen. Ook een stukje riet herrees, terwijl voorts al een aak ligt afgemeerd. Of in dit deel van het museum het getij zal weerkeren, is nog een open vraag. Den Tuinder leeft al geruime tijd met het idee om een ingenieus water keringssysteem te laten aaleg gen waar de oude Biesbosch pas écht zal herleven. (Het ge tij verdween na de afsluiting van het Haringvliet in 1970 en daarmee verdween automa tisch de griend- en rietcultuur, die zonder eb en vloed ten dode was opgeschreven). Fi nancieel lijkt een snelle reali sering van het plan niet be paald voor de hand te liggen. Den Tuinder: „We zullen, een maal draaiend, nog wel meer aanpassingen doorvoeren. Het is niet in een keer helemaal af." De stichting, die tenminste vier man in vaste dienst zal moeten hebben, hoopt op korte termijn het benedengedeelte van het verworven restaurant te verpachten en op die ma- door Willem van der Kooi] nier extra inkomsten te krij gen. Boven kan dan het vooral door Den Tuinder lang verbei de museum verschijnen. Voorts zal vrijwel zeker een deel van het verworven pol dergebied worden afgestoten, omdat het parkeerterrein nu niet zo'n uitzonderlijke om vang meer behoeft te hebben. Aan materiaal voor de inrich ting van het museum geen ge brek. Zijn werkkamer in het gewestelijk arbeidsbureau van Almerk is al jaren gevuld met de meest uiteenlopende spul len uit vervlogen tijden. De secretaris van de stichting kreeg omstreeks 1960 oog voor de toen al tanende bekoringen van de Biesbosch, toen het Almkerkse arbeidsbureau werd aangewezen als arbeids- Een rijkelijk gevulde werkkamer van Den Tuinder getuigt van zijn voorliefde voor de Biesbosch voorzieningenbureau voor de ontluikende Delta-werken. Daarvoor was in grote hoe veelheden griendhout nodig. De griendcultuur, die in 1958 al op de laatste benen liep, moest nieuw leven worden in geblazen en dat bracht Den Tuinder in contact met de mannen, die jarenlang weer en wind hadden getrotseerd om het hout te lijf te gaan. „Ik heb er met de neus bovenop gestaan en dan dringt het tot je door: dit gebeuren in de Biesbosch moet voor het nage slacht bewaard blijven." Het eerbetoon aan de noeste werkers moest in de vorm van een museum worden gegoten, zo wist de Biesbosch-mirmaar zeker. Tegenslagen werden hem echter geenszins be spaard. Procudurele schermut selingen met allerlei instanties 'effenden' het pad naar de Pannekoek. Zo kwam Domeinen Rentambt in Breda op een gegeven ogen blik met een pachtsom voor het polder-deel van negendui zend gulden per jaar. „Onbe taalbaar", oordeelde de stich ting. Er kwam een oplossing, waar na zich nieuwe strubbelingen voordeden toen het toenmalïgc- CRM-ministerie bepaalde dat er zevenhonderdduizend gul den zou gaan richting Drim- melen om daar een bezoekers centrum te realiseren. Weer kwam het Biesbosch-museum op de tocht te staan. Den Tuin der gaf zich evenmin niet ge wonnen, omzeilde ook deze klip en ziet dan toch het doel dagen. Vooral dankzij de on verwachte steun van Werken dam. Vandaar dat vermoede lijk volgende maande officiële naam van de stichting een verandering zal ondergaan naar stichting tot instandhou ding van de Biesbosch en de griend- en rietcultuur. Eén verkeerd gebruikt woord wordt aangemerkt als oorzaak van de mis lukking van de poging, die burgemeester Bram Peper half oktober heeft ondernomen om de breuk tussen VVD/CDA en PvdA te lijmen. Peper ontwikkelde toen een bliksemactie. Hij riep de fractievoorzitters bij elkaar en legde hen een reeks feiten voor, waaruit kon blijken, dai alle partijen in de Rotter damse raad uit zijn op normaal raadsverkeer. 'Doe weer gewoon', zo riep hij uit zijn verant woordelijkheid van raadsvoorzitter, de kif tende partijen toe. Dat betekende voor VVD en CDA dat zij weer aan het werk ïn de raadscommis sies zouden gaan deelne men, en voor de PvdA dat bij de eerstkomende noodzakelijke verande ring in het college van B en W VVD en CDA in het gesprek over de ver vulling van vakatures zouden worden betrok ken. Eén verkeerd woord. Pe per noemde zijn aanbeve lingen 'uitgangspunten'. Hij had moeten zeggen: 'binnen deze randvoor waarden'. Het woord uit gangspunten suggereert, dat je er nog over kunt praten, wat aan kan ver anderen. Toen bleek, dat het om randvoorwaarden ging en onderhandelen uitgesloten was, voelden VVD en CDA zich voor het blok gezet. Het feest ging niet door. Wellicht had Peper meer tijd moeten nemen. Mis schien had er meer tijd en ruimte voor enig na denken en een gesprek moeten worden gescha pen. De mislukking was in elk geval voor een aantal raadsleden een fikse dreun. De conclusie kan alleen zijn, dat er ïn de betrok ken partijen wel indivi duele raadsleden zijn, die een eind willen maken aan de verlammende wij ze, waarop de raad nu opereert, maar dat bin nen de totaliteit van de fracties de politieke wil ontbreekt een streep on der het conflict te zetten. Het geharrewar duurt nu te lang. Het doet het raadswerk schade. Het is ïn het belang van de stad, dat daaraan snel een ein de komt. Voortzetting van het conflict lost niets op cn dient geen enkel belang meer. Daarover zijn vriend en vijand het eens. Binnen geen enkele frac tie bestaat echter bereid heid een concessie te doen. VVD en CDA hand haven hun eis tot genoeg doening: beëindiging van de commissïeboycot komt pas aan de orde als er een wethouderszetel ter beschikking staat. De PvdA wijst elk gesprek in die richting hooghar tig af. Het beroep van Peper op het gezonde verstand had een uitweg kunnen zijn om zonder gOLtt'fjtèy er- lies voor Wie "dan ook (de be trekkingen tussen d\c partijejn in de rp*il ie normafit^erenü. Nu zowel de PvdlA, als» üe VVD, als het CBjA zo op 'rijn pen is (blijven staan, is «ae conclusiV gerechtvaar digd, dat geen v;vu de fracties echt viiJI deze toe stand af wil. Wat indivi duele raadsleden daar over van tijd tot tijd zeg gen ten spijt. Het wachten ïs dus op de ontploffing van deze coa litie tussen PvdA, D*66 en klein links: PPR, PSP en CPN. Het lijkt er in tussen op, dat het wach ten niet zolang meer hoeft te duren. Tot nu toe heeft de PvdA 'klein links' nog kunnen paaien met vergaande te gemoetkomingen in het wijk- en welzijnsbeleid. Maar de afgelopen we ken hebben PPR, PSP en CPN zich in zodanige ter men over het beleid van het college (lees de PvdA) uitgelaten, dat men zich kan afvragen af de in het programak koord afgesproken ge- doogsteun nog wel be staat. De samenwerking mag dan niet opgezegd zijn, de kritiek ïs zo fun damenteel. dat hij verder gedogen vrijwel uitsluit. Er is in de eerste plaats de ernstige wrevel over het feit, dat B en W zelfs maar het plan hebben ge had een kort geding te gen actievoerende ambte naren aan te spannen. Bij Ttlein links' preva leert de verantwoorde lijkheid van de gemeente als werkgever van 23.000 ambtenaren, die het sta kingsrecht eerbiedigt, bo ven de behartiging van het enkele belang van 500.000 Rotterdammers, die te lang gebukt gaan onder de gevolgen van de acties (hoe gerechtvaar digd ze van oorsprong ook waren). Veel ingrijpender nog is het conflict tussen de coalitiepartners over het functioneren van de deel gemeente Centrum- Noord. Daarin heeft de PvdA zich compleet in de nesten gewerkt. Bij de aanvang van deze raadsperiode verwierf de PvdA de gedoogsteun van 'klein links' met o.a. de toezegging, dat in de deelgemeente Centrum- Noord een draagvlakon derzoek zou worden ge houden. Dat onderzoek viel negatief uit. Maar nu weigert de PvdA daaruit de consequentie te trek ken. Hooguit wil de PvdA-fractïe bij wijze van compromis de Agnie sebuurt uit Centrum- Noord lichten. Daarvoor zou met steun van 'klein links' een raadsmeerderheïd zijn geweest. De VVD legde daar politiek heel uitge kookt een tijdbom onder door liever de deelge meente Centrum-Noord op te offeren aan 'klein links', dat uiteindelijk opheffing nastreeft, dan door Koos de Gast. de bewonersorganisatie Agniesebuurt haar zin te geven. Want daarmee zet .je de bijl aan de wortel van het deelgemeentebe- stel. Het begint met de Agniesebuurt, het gaat verder met Proveniers wijk en Liskwartier en het eindigt met de Car- nissebuurt, Oud-Charlois en de Tarwewijk. Het ge west van de PvdA floot onder druk van de ach terban bij de verschillen de deelgemeenten de PvdA-fractie terug. Die moet nu maandag kiezen voor óf een breuk met 'klein links' (PPR en PSP gaven al een schot voor de boeg), óf een ge schil met het gewest, wat in die partij ook nogal wat betekent. In wezen staat nu al het voortbestaan van de eoa- litie op het spel. Het ge west moet welbewust dat risico hebben genomen. De vraag is of de PvdA- fractie het ook aandurft. Want opbreken van de coalitie betekent inder daad onderhandelen over een ander college Daaruit moet ook de ver bazingwekkende houding van wethouder Henk van der Pols worden ver klaard. Hij mag de gees telijke vader van het wijk- en deelraad wezen worden genoemd. Het ligt hem aan het hart ge bakken. Loyaliteit aan de opvat tingen van je partijgeno ten is een goede eigen schap. Maar hoever moet je daarmee gaan Zover dat je je eigen geestelijk goed, dat het deelgemeen- tcnbestel voor Van der Pols is, aan uitholling blootstelt Het offer ten behoeve van de Agniese buurt is niet tot eén op zichzelf staand geval af te grendelen. Een conces sie van deze orde is geen offer meer, maar een aan slag op je geloofwaardig heid als bestuurder. Men kent Van der Pols als een integer man. Juist daarom verbaast het, dat hij tot zó ver gaande concessies bereid is. Het wordt bar moei lijk de gedachte weg te dringen, dat de instand houding van deze coalitie meer te maken heeft met de werkgelegenheid bin nen het college, dan met de geloofwaardigheid van politici. Het wordt een spannende week.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3