ROTTERDAM 17 Molukse wijk voelt zich genomen na inschakelen ME Volkstuinders'Het mag geen elitetuin worden Twee debuten Beelden van Chabot 'Bedrogen gediscrimeerd en gewantrouwd 'Er zijn hier zat mensen, die het geld nog maar nel kunnen opbrengen Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 3 december 1983 Capelle aan den IJssel Bedrogen, gediscrimineerd of gewantrouwd. De circa 1100 bewoners van de Mo- lulSe gemeenschap in Capelle aan den IJssel voelen zich in elk geval fors genomen door het gemeentebe stuur van de groeikern. Onder welke noemer zij hun gevoelens moeten schuiven, na het besluit van burgemeester Luigi van Leeuwen met het oog op een ontruiming vorige week de mobiele eenheid in te schakelen, weten zij eigenlijk niet. De Moluk- kers laten in ieder geval duidelijk merken dat die zet provocerend is overge komen. Aanleiding vormde een conflict tussen de Moluk- kers en de Capelse wo- ningbouwstichting SVW over een fiks opgelopen huurachterstand, dat uit mondde in een kort ge ding. De bewoner, die uit zetting boven het hoofd hing, verloor het geding echter. Volgens de bewo ners mogen huurachter standen slechts worden berekend tot 1 juli, de da tum waarop de complete gemeenschap in actie is gegaan. De SVW daaren tegen vorderde een be drag, waarin de maanden na juli ook zijn opgeno men. Spelletje Een zeer onverstandige han deling van de burgemeester als hoofd van de politie. Dat zeggen zowel het actie-comi té als de wijkraad van de Molukkers over het inscha kelen van de ME. Het vertrouwen in het hoofd van de gemeente heeft door deze 2et een forse knauw ge kregen. De bewoners hebben het gevoel dat het gemeente bestuur een spelletje met hen heeft gespeeld. „Wij hebben de gemeente meerdere malen te verstaan gegeven dat er niets zou ge beuren," reageren leden van het actiecomité. „Maar wat zien we? Zeker tien busjes met ME-mannen, die zich verdekt rondom de wijk op stellen. Dat was absoluut niet door Evelien Baks nodig. Als de wijkraad zegt, dat zij de situatie in de hand heeft, dan is dat ook zó. We hebben het bewezen." Door het incident voelen de Molukkers zich nog meer ge motiveerd hun actie tot het bittere einde door te zetten. Zij zullen deze pas beëindi gen als de in een protestnota verwoorde eisen zijn inge willigd. Deze behelzen onder meer een drastische verlaging van de maandelijkse woonlasten, die op dit moment door een groot deel van de gemeen schap niet meer kunnen worden opgebracht. Daar naast vechten zij voor het verkrijgen van rechten voor ex-KNlL-mïlitaïren, die aan het begin van de jaren vijftig op militair dienstbevel naar Nederland zijn overgebracht. Gesterkt Vooralsnog hangt ruim twin tig bewoners van de wijk ontruiming boven het hoofd. Hierbij gaat het om oude vonnissen, die de woning stichting nu wil proberen te laten uitvoeren. Leden van het actiecomité en de wijkraad van de Molukse gemeenschap. De gemeenschap zal in geen geval ontiuiming toestaan. Er zal worden geprobeerd een regeling aan te gaan over oude huurschulden, waarbij de actie niet wordt betrokken. „Door deze hele toestand voelen wij ons in ons streven nog meer gesterkt," verkla ren enkele woordvoerders van de wijk. „Van jong tot oud wil nu vechten voor een menswaardiger bestaan. Wij laten ons echt niet kisten." De Molukkers willen niet worden vergeleken met an dere minderheden in de sa menleving. „Door de ge schiedenis hebben wij een band met de Nederlandse re gering, die niet zomaar opzij kan worden geschoven. Dat wil ze misschien wel, maar we zullen ervoor zorgen dat dat niet gebeurt. De KNI- L'ers hebben rechten, die moeten worden erkend." Het verkrijgen van deze rechten is de basis van de ac tie, die inmiddels vanuit Ca pelle aan den IJssel is over gewaaid naar andere Moluk se wijken in ons land. De Molukkers voelen zich meer en meer bedrogen door overheidsinstanties. In Ca pelle geldt dat al sinds 1972, het jaar waarin zij het barak kenkamp aan de Groenedijk verlieten om hun intrek te nemen in de nieuwbouwwijk in Capelle-Oostgaarde. Het begin van een decennium, waarin de gebreken aan de huizen voor steeds meer el lende zorgden. Ook dit speelt mee in de ac tie. Gezien de grote verzak kingen in de wijk met alle gevolg ;n vandien en de vele gebreken aan de woningen, vinden de Molukkers dat zij een veel te hoge huursom mo-iten betalen. Barakken Maandelijks wordt circa 1000 gulden aan woonlasten neer geteld. Het gemiddelde inko men van de wijk bedraagt daarentegen niet meer dan 1400 gulden. „In onze wijk leven veel oudere KNIL-mi- litairen", zegt het actiecomi té. „Daarnaast heerst onder de Molukkers een hoog wer- keloosheidspercentage. Na tuurlijk zijn er mensen onder ons, die het wel goed hebben. Maar het gaat om de meer derheid, die niet meer weet hoe zij moet rondkomen elke maand. Wij hebben nooit ge vraagd om deze dure wonin gen. Wat ons betreft, mogen ze morgen weer barakken plaatsen. Dan hebben we in elk geval geld om een nor maal leven te kunnen lei den." Sinds het begin van de actie maken de Molukkers geen huur meer over aan de SVW, maar storten maandelijks 150 gulden op een speciale reke ning, waarvoor zij een eigen administratiefonds hebben opgericht. Zodra hun wonin gen onder beheer komen van Rijksdomeinen, één van de eisen van de Molukse wijk, wordt dit geld aan de nieuwe huiseigenaar overhandigd. Uitspraak De gemeenschap wacht nu tot de Nederlandse regering eindelijk een uitspraak doet over de positie van de Mo lukkers. „Door ons hier naar toe te halen, heeft de over heid verantwoordelijkheid voor ons genomen. De rege ring moet dan ook voor ons opkomen. Zeker nu velen van ons in. grote moeilijkhe den verkeren," aldus de Mo lukkers. Het wachten is op dit mo ment op een gesprek met de minister van Binnenlandse Zaken. Burgemeester Van Leeuwen heeft de minister in een brief hier om ge vraagd. Joop Mooij, Johan Broek en Ary Tuitef (v.Ln.r.) voor volkstuintjes in de Zuidbuurt: Wie het meeste geld heeft, komt echt niet het eerste aan de beurt..." Vlaardingen Ze zitten gedrieën rond het tafeltje in de zelf opgeknapte kantine geschaard. Joop Mooij, Ary Tuitel en Johan Broek, drie gelukkige bezitters van een Vlaardings volkstuintje op het Vlaardingse com plex Zuidbuurt. Ze zijn niet boos, dat niet, maar in op dracht van de voorzitter voelen zij zich wel geërgerd. Volkstuintjes duur? Ben je gek, dat valt best mee. De drie mannen zijn het dan nog uitermate eens. Later blijkt die eensgezind overigens duidelijk tanende. Maar... over eén ding blijft hun standpunt onaantastbaar: „Het is echt niet zo", vertelt tweede-voor zitter Broek, „dat degene met het meeste geld het eerst aan de beurt komt voor een tuin tje." 2o is dat, en Mooij en Tui tel knikken bevestigend. Dat volkstuintjes voor de ge wone man ergens zes hoog achter onbetaalbaar dreigen te worden, zien ze niet zitten. Broek: „Wanneer er een tuin tje vrij komt, taxeren we de opstal. En dat moet de opvol ger betalen. Er is nu een tuin tje vrijgekomen, dat kost geen cent. Enkel de pacht hoeft te worden betaald. Daar staat dus ook niets op; is gewoon een kaal stuk grond," 'Alsjeblieft' „Met een huisje erop", doet Tuitel een duit in het zakje, „wordt het natuurlijk duurder. Wij taxeren het en dat kan die nieuwe accepteren of niet. Zijn we bij elf mensen aangekomen en pas de twaalfde zegt: 'Alsje blieft hier heb je het bedrag], ja, dan gaat het geld tellen..." Aan de gezichten van de twee andere leden van de Vereni ging van Volkstuinders Vlaar dingen te zien een niet zo wel kome opmerking. „We hebben een wachtlijst van honderd mensen. Zeg je nee, dat kan ik niet betalen... dan sta je echt niet gelijk op honderdeen", verduidelijkt se cretaris Mooij. Tuitel weer: „Een aspirant-lid vertellen we: je bent pas over vier, vijf jaar aan de beurt. Ga vast sparen, want de mogelijkheid bestaat dat je een huisje van acht a tienduizend gulden wordt aan geboden." Johan Broek gooit het over een andere boeg. Belangrijk, roepen ze in koor. Een mooi voorbeeld hoe het toegaat bin nen de vereniging. „Mijn zoon", zegt de volkstuinder dan, „heeft drie jaar op een door Cock Rijneveen tuintje gewacht. Toen hij aan de beurt kwam, had-ie net een reis geboekt; zijn geld voor een vakantie gereserveerd. Die moet natuurlijk niet denken, op dezelfde plaats op de wachtlijst te blijven staan. Zo ver gaan we nu ook weer niet." Twistpunt De vraag, wat nou de gemid delde prijs voor een leuk volkstuintje met een simpel optrekje bedraagt, blijft een twistpunt. Broek: „Zo'n 2.500 gulden." Maar Ary Tuitel: „Het bedrag ligt hoger. Als je vandaag de dag een huisje bouwt, ben je tienduizend gulden kwijt." Broek weer, ditmaal onder steund door Mooij: „Als ik 2.500 gulden voor mijn opstal krijg, knijp ik mijn handen dicht." Tuitel dan: „Ik denk dat je ge middeld vierduizend gulden kwijt bent, maar het is moei lijk schatten." „In ieder geval", bedenkt Jo han Broek, die al elf jaar een tuintje in de Zuidbuurt heeft, „gaan we niet boven de tien duizend voor de overnamekos ten. We willen er geen elite- tuin van maken. Dat is u toch wel duidelijk?" Echt uitgepraat raken ze niet over dit onderwerp. Het zit het drietal duidelijk dwars. „Het hoeft echt niet zoveel te kos ten", probeert Broek. „Met een beetje ehhh... hoe noem je dat... zelfwerkzaamheid ja, kom je een heel eind. Wat ha len ze tegenwoordig niet uit containers." Maar toch. „Ieder huisje", haakt Joop Mooij in, „dat de laatste vier jaar hier is gebouwd, zit tegen de tiendui zend gulden aan." Van de zogenaamde hobby tui nen, die Vlaardingen in Holy uitgeeft en waarvoor nu nieu we plannen bestaan, zijn de heren op leeftijd niet zo'n voorstander. De krachtterm die de vice-voorzitter over ta fel gooit, kan zelfs beter niet aan het papier worden toever trouwd. Het maakt hun opvat ting evenwel zeer duidelijk. Die hobby tuintjes zijn veel te kostbaar: er moet ruim twee keer zoveel geld voor betaald worden als de leden van de volkstuïndersverening voor bun lapje grond moeten neer tellen. Ary Tuitel: „Hoe wil je dat verkopen, twee gulden vijftig per vierkante meter? Dat wordt gewoon te duur. Er zijn hier al zat mensen, die hei geld maar net kunnen opbren gen." Wanneer de gemeente de pacht van de volkstuintjes tot de hoogte van de hobbytuinen zou optrekken, voegt Tuitel daar aan toe, „zijn er mensen die het niet meer kunnen be- talen.^Zijn *t ook geen 'volks'- tuinen meer, hè?" Verweer „Als je een caravan koopt, sta je ook voor tweeduizend gul den in de stank en de file", verweren de anderen zich, waarna zich de eerdere discus sie over wat nu wel of niet te duur is weer wordt gevoerd, Johan Broek: „Wanneer ik al mijn rekeningen bij elkaar op tel. kost mijn tuintje me toch niet meer dan een tientje per week. Dus..." „Ik wil", zegt hij, „nog één keer benadrukken: het is niet zo wie het meeste geld heeft, die komt het eerste aan de beurt." Tuitel: „Je moet echt vier, vijf jaar staan ingeschreven. Ben je dan eerste op de lijst en ga je niet akkoord met de prijs, dan komt gewoon nummer twee aan de beurt." De drie volk stuinders knikken weer In stemmend. Zo is het en niet anders. w door Rob Vermeulen Ets van Anda Kouwenhoven. De tentoonstelling die op dit moment te zien is in het mode-atelier van Marij Dols en Henk Brejaart, La Secu- rezza, is in twee opzichten de eerste. Zowel voor het jonge bedrijfje, dat sinds een jaar op een aparte manier exclusieve en eigentijdse kleding aan de vrouw wil brengen en dat nu combi neert met beeldende kunst, als ook voor de kunstenares voor wie het een debuut is. Wat de exposante betreft: Anda Kouwenhoven is een 26-jarige Rotterdamse, die in 1981 afstudeerde aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Sindsdien houdt ze zich bezig met grafiek, voornamelijk etsen er is op de expositie één litho te zien. Haar werk heeft tot nu toe minder aandacht gekregen dan het verdient. De oor zaak daarvan kan zijn, dat het niet zo snel toegankelijk is: op het eerste gezicht spreekt hel moeilijk aan. Doorkijken is nodig om in de hoekige, droge lijnvoe- Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam: 'As pecten van de beeldhouw kunst' met o.a. Henk Cha bot. Geopend: ma. t/m za. 10.00—17.00, ZO. 12.30 17.00 uur. T/m 4 decamber. Galerie Kunst-»-, J.W. Friao- laan 70, Vlaardingen: Henk Chabot, schilderijen. Geo pend: za. en zo, 14,00 18.00 uur, T/m 18 decem ber. De Rotterdamse beeldhou wer en schilder Henk Cha bot {18941949) ss een van die kunstenaars, die hei slachtoffer zijn geworden van ondeskundige verering. In de jaren vijftig en zestig bereikte hij in de kunstwe reld een soort onvrijwillig heldendom, als gevolg van een combinatie van beschei denheid, een kraakhelder oorlogsgedrag en andere persoonlijke eigenschappen. Zijn werk werd hoog gepre zen, maar nooit viel hem een werkelijk verantwoorde kritiek ten deel. Met als ge volg dat Chabot in de latere decennia onverdiend vergeten raakte. De Dienst Verspreide Rijks collecties heeft nu gepro beerd dat enigszins goed te maken, door van Chabots beeldhouwwerken voor zover deze de oorlog en de vergetelheid overleefd heb ben een expositie samen te stellen. Die is nog tot en met zondag te zien in het Stedelijk Museum Schie dam, een goede plek aange zien niet ver daarvandaan in de Vlaardingse galerie Kunst+ tegelijkertijd een collectie van Chabots schil derijen is te 2ien. Wat de beelden betreft: al een korte wandeling door de ene zaal waar die staan opgesteld is voldoende om te beseffen hoe jammer het is dat Chabots werk nog maar zo zelden te zien is. De sculpturen, voorname lijk mensenfiguren, zijn te gelijk materieel aards zelfs: de voeten vergroeien met de massieve onder grond en springlevend. Het materiaal, voornamelijk harde houtsoorten, maar ook beschilderd gips en La Sicurezza, Burgemeester Meineszlasn 98 B, Rotter dam: Anda Kouwenhoven, grafiek. Geopend: di. t/m zo. 10.00 18.00 uur. T/m 17 december. ring van de etsen hun schoonheid te ontdekken. De mensen die bijna al het werk bevolken ontlenen die schoonheid niet aan hun ui terlijk, maar aan hun tra giek: ze zijn gefrustreerd en triest, maar drinken en dansen intussen vrolijk door, tegen beter weten in. Binnen die eigen stijl van Anda Kouwenhoven ver rassen enkele etsen die een heel ander onderwerp heb ben: sierlijke vrouwen schoenen. Ze wijken zó af van de rest, dat alleen een gevraagde toelichting van de kunstenares ze kan ver klaren. En die luidt, at even verrassend: „Ik heb om het jaar plotseling de hevige drang om een paar schoe nen te tekenen..." Boer van teakhout, door Hendrik Chabot (1934) steen, is bij Chabot volko men onderworpen, De meeste beelden zijn glad, ze vertonen geen spoor van de gebruikte gereedschappen. De vormen zijn op de keper beschouwd karikaturaal, wat aan de expressief pose rende naakten en stugge boerenlijven iets droogko misch geeft. Dat effect wordt echter tegengewerkt door dat springlevende: het zijn wel degelijk mensen die zijn uitgebeeld, mensen met een innerlijk, dat ondanks de vervormde uitbeelding onmiskenbaar overkomt. Dat dualisme komt op een andere, misschien nog wel sterkere manier tot uiting in Chabots schilderijen. De mensen, dieren en dode dingen die er op te zien zijn hebben altijd twee kanten, twee aspecten. Dat blijft niet bij opvallende tegen stellingen als 'goed en kwaad' of 'uiterlijk en in-, nerlijk'. Elk schilderij heeft een aparte bestudering no dig om zijn inhoud prijs te geven, iets waaruit niet al leen de gecompliceerdheid van de kunstenaar blijkt, maar ook zijn grote vaar digheid in het subtiel weer geven van onnoembare din gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5