COMMENTAAR 'Andropov knapt op' Senor Heineken is een andere zaak De nieuwe loten liggen klaar. Laat de kurken maar vast knallen. De jungle in Athene GOUDZWAARD PRAAT MET CDA- DISSIDENTEN SPAANSE POLITIE LAAT HOLLANDSE CRIMINELEN AAN COSTA DEL SOL ONGEMOEID IBM 'Gemeenten ontzien inwoners' Danuta Walesa mag naar Oslo De meeste kans in de Staatsloterij, -st* BONN KOOPT GEVANGENEN IN DDR VRIJ :ER was EEN tijd dat het begrip 'Europa' tot bezieling op- riep: direct na de Tweede Wereldoorlog werd de eenheid van het oude werelddeel als een groot ideaal gekoesterd, een ideaal dat eindelijk werkelijkheid kon worden. Europa thans echter is: ruzie over de melkproduktie Qn overeen x- aantal andere aangelegenheden. Typerend gisteren in Athene was een opmerking van Mitterrand: 'In Frankrijk Is de melkproduktie een onderdeel van de beschaving, wij zijn geen grote melkfabriek'. Een duidelijke verwijzing naar de moderne zuivelmethoden in Engeland en Neder- land. Och, aan De Gaulle wordt de verzuchting toege schreven: 'Hoe kan men regeren over een land als Frankj- rijk dat zoveel soorten kaas heeft?' I WAT IS ER van Europa geworden? Het Europa der vaderlan- den, volgens het model van generaal De Gaulle? Het Euro- pa der zakenlieden? Van de melkveehouders? Van de ha ringvissers? Het lijkt vooral het Europa der werklozen ge worden. Verwacht wordt dat het gemiddelde percentage in de Gemeenschap volgend jaar bijna elf procent 2al zijn. Nederland steekt bij dit ongunstige getal nog weer ongun stiger af: het percentage zal hier mogelijk tot zeventien procent oplopen. De economische groei in de Gemeen schap wordt voor volgend jaar op anderhalf procent ge schat, aanzienlijk minder dan in de Verenigde Staten en Japan, waar gerekend wordt op ruim vier en drie procent. Het economisch herstel zegt de EEG-commjss^ in Brussel is 'uiterst broos' en daarnaast is er vergele ken bij Amerika en Japan sprake van een grote techno logische achterstand. -/ 'UITERST BROOS': het kan ook de karakteristiek zijn van het hedendaagse Europa. De bezieling is er uit, de Ge meenschap is een structuur geworden, waarin het natio nale eigenbelang voorrang boven de gezamenlijkheid heeft gekregen. Misschien kan dat moeilijk anders. De lid staten hebben stuk voor stuk te maken met grote proble men, zoals in Nederland blijkt. Op allerlei fronten toost worden ingeleverd en dat levert grote spanningen op- Wanneer nu de Europese Gemeenschap nog weer éen ex tra-factor in het inleveringsschema vormt, wordt de be reidheid om idealen op langere termijn te koesteren auto- matisch minder. - LEIDT DIT TOT EEN terugkeer naar 'nationalisme'? Opper- j vlakkig gezien: ja. Maar deze aanduiding is te globaal en j ook te ideologisch. Het 'nationalisme' oude stijl verhief dè glorie van het eigen land tot een soort religie, tot uiting ko- mend in een overdreven verering van allerlei nationale symbolen, f nclusief leger en vloot en met de uitdrukking van Mitterrand in gedachten zelfs de melk. Nu is er niet zozeer sprake van een agressief nationaal bewustzijn, maar meer van nationaal egoïsme. Men zou het misschien 'neo-nationalisme' kunnen noemen, een nieuwe vorm, niet gericht op expansie en geldingsdrift, maar op 'houden- wat-je-hebt'. 'plT NEO-WATIONALISME gaat dwars door de bestaande partijen heen. in vroeger jaren waren bi] voorbeeld descL clalisten sterk internationaal georiënteerd, dat was een dwingende eis voor de arbeidersbeweging om tot een sterke macht uit te groeien, die over de grenzen heen de zelfde idealen wilde verkondigen. In tijden van crises ech- f ter trok men zich binnen de nationale grenzen terug, zoals j. vooral bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog bleek. Zo stemde de machtige Duitse Socialistische Partij in voor de oorlogskredieten. In Engeland heeft Labour zich altijd verzet tegen het Britse lidmaatschap van Europa en in Frankrijk toont de socialist Mitterrand zich In Europese zaken nog gaullistischer nationaal dan De Gaulle. ^DE TIJDEN VAN een nationalistische strijd om de 'hegemo nie' in Europa een strijd die eeuwenlang veet bloed heeft gekost zijn waarschijnlijk voorbij. Het neo-natio nalisme binnen de Gemeenschap is niet militaristisch, maar binnen het huidig Europese bestel Is het niet minder gevaarlijk. Het heeft iets van ontbinding In zich, terwijl het toch een illusie is te menen dat de Gemeenschap zou kun nen verdwijnen. In dat geval zou het nationaal egoïsm4 zich weer snel ontwikkelen tot de oude vorm, weliswaar zich vermoedelijk niet meer in gewapende conflicten ui tend, maar wel in handelsoorlogen. 5 PREMIER LUBBERS verklaarde zondag dat hij naar dé Atheense topconferentie was gekomen voor Europa zelf. Hij voelt zich kennelijk nog verbonden met de idealen, zor als die dertig jaar geleden werden beleden door Robert Schuman, Spaak, Joseph Bech en Beyen om enkele na men te noemen. Naties zijn echter als indivtduën: in een woedend gevecht om het bestaan gewikkeld, reageren ze dienovereenkomstig. Wie daarbij eigen normen en eigen r idealen vergeet, valt terug in de jungle. De conferentie in Athene lijkt een beetje op die jungle, ongeacht alle gecivili seerde schijn. Zelfs Lubbers kan er niet vergeten dat Ne derlandse melkveehouders grimmig over zijn schouder meekijken. Hij zal het met zijn idealen niet makkelijk heb ben. DEK OK lamburg De Russische pre sent en partijleider Joeri An~ kopov neemt waarschijnlijk iver een week zijn functies feer op. De Westduitse rege- tngswoord voer der Peter Bö- lisch heeft dit verklaard te- [enover het Westduitse boule- 'firdblad 'Bild am Sonntag'. tonisch zei volgens het blad, lat de Bondsregering over in- ormatie beschikt, dat het met e gezondheidssituatie van An- trapov nu beter gaat. bidropov is al maanden niet het openbaar verschenen. De tweede verplichte zitting per jaar van de Opperste Sov jet (parlement) van de Sovjet- -Unie. die normaal in novem ber wordt gehouden is in de afgelopen week uitgesteld tot een uiterste datum in het jaar, 28 december. Als de Sovjetleider ook .dan niet weer op het toneel ver schijnt, zo zeiden waarnemers, dan zou dit betekenen; dat hij 2ieker is dan tot dusverre werd aangenomen of kunnen wijzen op een machtsstrijd binnen het Kremlin, K - Rotterdams Nieuwsblad maandag 5 december 1983 wmm In Torremolinos bezat Rob G. de Valkenburg Bar. Fuengirola De vele Hol landse criminelen die aan de Costa del Sol neerstrijken van wege het in vele opzichten prettige klimaat leiden in Zuid-Spanje letterlijk en fi guurlijk een bruin leven. Nie mand vraagt waar hun peseta's vandaan komen, ais ze ze maar alsjeblieft hier uitgeven. De zon schijnt, het stikt van de Hollandse kroegen waar ze el kaar bij een goed glas Heine ken en een sateetje ontmoeten en bovenal: de Spaanse politie laat hen ongemoeid. Dat wil zeggen, zo lang ze ter plaatse niets strafbaars uithalen. En dat doen ze dus inderdaad niet, al was het alleen maar vanwege de hardhandigheid van de politie en de griezelig slechte reputatie van de hui zen van bewaring. Die vele penoze-jongens zijn dus net gewone toeristen. En als ze telkens niet langer dan drie maanden aaneengesloten in Spanje zijn (anders moeten ze een verblijfsvergunning aanvragen), niet betrokken ra ken bij verkeersongelukken en geen aangifte doen van bij voorbeeld diefstal van hun portemonnee, dan is er bij de plaatselijke politie geen enkele registratie te vinden over de in Holland beruchte porno-bazen, bankovervallers, onroerend- goedzwendelaars en drugdea lers. 'v De eerste op zonnige oorden gerichte concentratie van* in het leven 'geslaagde' crimine len begon jaren geleden aan de Franse Cóte d'Azur, waar ove rigens Juan-les-Pins zich op nieuw in de belangstelling mag verheugen. Van Frank rijk trok het circus steeds zui delijker: via de Spaanse Costa Brava naar de Costa del Sol. Voor de Nederlandse politie staat vast dat landgenoten daar betrokken zijn bij de han del in drugs, met name hasj. Waar het gaat om cocaïne, meestal afkomstig uit Zuid- Circus Amerika, ligt het werkterrein van een aantal Nederlandse criminelen in Miami, in het subtropische Florida. 2e doen niks9 Eén van de rechercheurs van de afdeling 'internationale misdrijven' van de Policia Na- cional in het Spaanse Malaga zegt: „Er komen, onder de tienduizenden toeristen, nog G.'s tweede huis steeds heel veel Hollandse zware jongens naar de Costa del Sol. Vroeger was het Mar- bella, daarna Fuengirola en nu is het verzamelpunt een beetje aan het verschuiven naar Tor remolinos. Hier doen ze niks, dus we laten ze met rust", al dus de sub-comisario. door Paul Weststrate Den Haag Gemeenten hou den steeds meer rekening met de teruglopende inkomens van hun inwoners. Dit zei directeur Donia van Konsumenten Kon- takt zaterdag voor de VARA- -radio. De gemeenten voeren volgens hem een sociaal tarie ven- en belastingbeleid. Dik wijls worden heffingen kwijt gescholden. Konsumenten Kontakt heeft een onderzoek ingesteld naar de tarieven en belastingen bij honderd gemeenten. Geconsta teerd is dat meer dan een half miljoen Nederlanders in zo'n zestig gemeenten in aanmer king komen voor kwijtschel ding van de onroerend-goed- belasting. „De gemeenten zijn gevoeliger dan de regering. Het gemeentelijk beleid staat in schril contrast tot het kabi netsbeleid", zei Donia. Rotterdam vormt volgens de directeur een uitzondering. PvdA-wethouder Van der Pols zou gezegd hebben dat met een kwijtscheidingsbeleid tweede rangs burgers worden ge- creeerd. Bovendien zou het praktisch niet uitvoerbaar zijn. Donia nodigde de Rotterdamse wethouder uit om eens een kijkje in Amsterdam te gaan nemen „waar ze er echt wat aan doen". Warschau De vrouw en de zoon van de Poolse vakbonds leider Lech Walesa hebben een paspoort gekregen voor Noorwegen, waar ze op 10 de cember in Oslo namens Wale sa de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst zullen nemen. .Natuurlijk zou ik graag zelf gaan", gaf de leider van de verboden vakvereniging Soli dariteit zaterdag toe. Maar hij zei niet van gedachten te zijn veranderd en in Polen te zul len blijven. Walesa verklaarde eerder bevreesd te zijn niet naar zijn land te kunnen te rugkeren. ADVERTENTIE Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-47 74 34. „De zaak-Heineken echter, dat is wat anders! Daarvoor is via Interpol een verzoek tot assis tentie gekomen". Meer daar over wil hij absoluut niet kwijt, zeker niet nu voor een onderzoek ter plaatse Holland se collega's zijn gearriveerd. „Mijn baas vreest dat alles wat we vertellen, ook algemene in formatie, over de Hollandse criminelen hier, het onderzoek in deze ontvoeringszaak in de war kan sturen", zo bezweert hij. In 'El Pinillo', het urbanisatie project bij Torremolinos, waar Robbie G. woont, één van de gearresteerde hoofdverdach ten, is het politie-optreden van de afgelopen week hèt ge spreksonderwerp. Vorige week woensdag al, op de dag dat Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer in alle vroegte waren bevrijd, omsin gelde de Policia Nadonal Rob- bies's villa met twintig man, allen uitgerust met de hier ge bruikelijke pistoolmitrailleurs. Telefoontje Slechts de tuinman bleek thuis. Hij kon de heren niets wijzer maken, zodat bij het toegangshek rechtsomkeert werd gemaakt. Die ochtend had G. een telefoontje uit Ne derland ontvangen dat in zijn Amsterdamse woning was in gebroken. Telefonische na vraag leerde hem echter dat de daders deel uitmaakten van de hoofdstedelijke recherche! Daarop zo gaat het verhaal heeft hij zelf de Amster damse politie gebeld. Sterker nog: toen hij daar hoorde dat hij werd gezocht, zou hij zelfs hebben aangekondigd dat hij zo snel mogelijk naar Holland zou komen. Waarop men hem 's avonds laat op Schiphol in derdaad kon aanhouden. Nettie, de vrouw met wie hij al jaren samenwoont, werd die avond door de politie van Ma laga nog een uurtje op het bu reau verhoord. Volgens ken nissen is ze Rob vrijdag nage reisd naar Holland, „omdat ze hei in huis niet meer uithield". De Amsterdamse politie heeft ook haar gisteren aangehou den. Bonn De Bondsrepubliek heeft 83 Oostduitse gevange nen vrijgekocht. Hoeveel voor hun vrijlating is betaald, werd, zoals gebruikelijk, niet meege deeld. Volgens de Internationale Vereniging voor de rechten van de mens in Frankfort gaat het voornamelijk om politieke gevangenen die in de gevange- nis van Chemnitz werden vastgehouden. Sinds 1964 heeft de Westduitse regering naar schatting 20.000 Oostduitse gevangenen vrijge kocht, In totaal was hiermee ongeveer ruim één miljard gulden mee gemoeid. Grieks plan bedreigt veehouders Vervolg van voorpagina Athene In het voorstel-Papandreou, dat de Griekse eerste minister giste ren deed op de driedaagse conferentie van leiders van EEG-landen, wordt de garantieprijs voor de melk vanaf komende lente beperkt tot een hoeveelheid die moet liggen tussen 98 en 100 miljoen ton. Daarboven zou dan voor het eerst een zware heffing ten laste van de veehou ders komen. Zodat melk nog maar ruwweg een kwartje per liter opbrengt. Berekeningen van het Ne derlandse Landbouwschap leren dat bovenstaand plan de gemiddelde veehouder in Holland tien mille van zijn inkomen zou kosten. Premier Lubbers meent dan ook dat veehouders die na 1981 nog hebben uitge breid nu niet plotseling fi nancieel afgestraft mogen worden. Kennis Deze topconferentie lijkt tot nu toe meer op een vergadering van landbouwministers. De ab solute besluiteloosheid van de EEG-leiding is nu dan zo ver gekomen dat haar hoogste poli tici, zonder veel kennis van za ken of interesse voor de tech nische landbouwproblemen, zich daarover toch moeten bui gen. Onmiddellijk na aankomst gaf premier Lubbers al te verstaan niet hier gekomen te 2ijn om puur voor eigenbelangen te vechten. „Ik ben voor Europa en zal als zodanig optreden". Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) toonde zich gisteravond dan ook bezorgd over het nieuwste compromis dat de oorspronkelijke doel stelling uitholt om 7,5 miljard gulden te snoeien in de land bouwuitgaven. Bezuinigingen Volgens Van den Broek heb ben gisteren Griekenland, Ita lië, Frankrijk en Luxemburg al aangeduid uitgezonderd te moeten worden van de rem op de melkproduktie. Zowel de woordvoerder van de Europese Commissie (dage lijks bestuur EEG), als bonds kanselier Kohl en premier Lubbers hebben hier te ver staan gegeven dat overeen stemming over bezuinigingen in de landbouw pas effect heeft wanneer men het óók eens is over de toekomstige fi nanciële opzet van de EEG en extra BTW in een dan met Spanje en Portugal uitgebreide Gemeenschap. In de late avonduren bood president Ka- ramanlis de gasten van deze eerste Europese topconferentie op Griekse bodem een schitte rend diner aan. Volgens de woordvoerder van premier Thatcher zou het van daag 'een heel zware dag' wor den. Den Haag Een groep 'kerkelijken en maat schappelijk georgamseer- den' rond de ex-CDA*er Goudzwaard gaat eind fe bruari praten met de CDA-dissidenten Schal een en Dijkman. Dat heeft prof. Goudzwaard zater dag aangekondigd in het VAR A-radioprogramma 'In de Rooie Haan'. Hij zei te verwachten dat de CDA-fractie in de Twee de Kamer Scholten en Dijkman binnenkort uit de fractie zal stoten. De CDA-dissidenten heb ben met Goudzwaard en andere gelijkgezinden ge sprekken gevoerd over politieke samenwerking. Goudzwaard is uit het CDA gestapt, omdat hij het niet meer eens was met de politieke koers van die partij. Hij was een van de belangrijkste au teurs van het allereerste CDA-partijprogram ma 'Niet bij brood alleen'. Bundeling Prof. Goudzwaard denkt niet zozeer aan de oprich ting van een nieuwe poli tieke partij, als wel aan de totstandkoming van een krachtige bundeling van mensen uit EVP. CDA en milieugroepen. Goud zwaard noemde ook aan sluiting bij PvdA of EVP of samenwerking met het 'Groene Platform' als mo- felijkheid. Dijkman en choken voelen niets voor een federatie met de 'Groenen', omdat die zich voor de Europese verkie zingen hebben verbonden met PSP, PPR en CPN. Goudzwaard vindt dat in de naam van de eventueel te vormen federatie het begrip 'sjaloom' moet voorkomen. Daarin komt volgens hem tot uitdruk king dat het niet alleen gaat om de vrede, maar ook om het recht van de zwakken in de samenle ving en de zorg voor de natuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9