Openstellen 9 oortjes9 weer stap dichterbij Waterkering in Zuid gaat meter omhoog Bedrijf tegen afsluiting van Binnensingel GRAAGGEDAAH Schiedamse oude wijken moeten beroepskrachten inlevere 60N VLAARDINBS DAGBLAD SCHSEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gigantisch karwei duurt anderhalf jaar Gift voor Zontax Scholieren gaan natuur bestuderen Drie ton voor ladderwagen Vlaardingen wijzigt horecabelasting Flatwoning uitgebrand Geen subsidie voor Gewestelijk Orkest 1 f □WATERWEG DINSDAG 6 DECEMBER 1983 Vlaardingen/ Schiedam Het openstellen van de 'oren', de aansluiting van de Schiedamse Vlaardingerdijk en de Vlaar- dingse Mr. L.A. Kesperweg op rijksweg 19 (A4) is weer een stap dichterbij gekomen. Ge deputeerde staten van Zuid- Holland hebben, bovenop het bedrag dat zij al eerder gaven. een extra subsidie van drie ton toegezegd. "Geweldig", is de reactie van een Vlaardingse ambtenaar op het nieuws. En zijn Schiedam se collega zegt: „Wat ons be treft beginnen we morgen." Het wachten is nu nog op een bijdrage van het rijk. Door de extra bijdrage van GS is de to tale subsidie die Zuid-Holland in de aansluiting steekt nu op ruim 1,1 miljoen gulden geko men. Vlaardingen draagt de meer kosten bij, die nodig zijn om te komen tot de 'brede variant'. Dat biedt de mogelijkheid om, behalve de aansluiting richting Kethelplein, later ook nog een aansluiting te maken in de richting van de Beneluxtun- nel. De 'smalle variant', waar Schiedam een tijdlang voor stander van is geweest, is door Vlaardingen altijd tegengehou den. Het bedrag dat Vlaardin gen zal moeten bijpassen ligt naar schatting tussen de 1,1 en 1,6 miljoen gulden. „Het rijk moet nu ook ja zeg gen", aldus de Vlaardingse verkeersdeskundïge Roel Blom. „En daar ziet het wel naar uit." Blom vermoedt, dat het ministerie snel over de brug zal komen, omdat met het project veel werkgelegen heid in het geding is. De ge deeltelijke aansluiting wordt gemaakt ter hoogte van Vijf sluizen. Intussen hebben de departe menten Schiedam en Vlaar dingen/Maassluis van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel er bij de gemeenteraad van Vlaardin gen op aangedrongen, dat er nu spoedig een beslissing over de kwestie wordt genomen. Namens de leden spreken de departementen hun verontrus ting uit over 'het zeer trage verloop in deze voor het be drijfsleven zo belangrijke zaak'. „De huidige situatie geeft voor veel bedrijven, vooral voor die bedrijven die gevestigd zijn in het Vlaar dingse industriegebied-Oost en Schiedam-West, een enorme kostenverhoging. Het zou voor deze gebieden een zeer gunsti ge oplossing zijn ais deze oren opengesteld zouden worden." Opbouwwerk verbijsterd ïZf '- f Het Julianapark is een van de fraaiste 'natuurobjecten' met planten en dieren in de stad. Scholieren zullen er een aardige excursie aan hebben. Schiedam. Nog deze maand wordt begonnen met het op Deltahoogte brengen van het laatste stuk waterkering langs de Nieuwe Waterweg. Het gaat om hei gedeelte tus sen Havendijk en Buitensluis (Schiedam-Zuid). In de toe komst moet het deel tussen Buitensluis en Rotterdamse- dijk (industriegebied Mathe- nesse) 4nog worden aange pakt. De meeste Schiedamse dijken hebben inmiddels de vereiste hoogte, maar bij het stuk, dat nu onder handen wordt ge nomen, bestaat nog steeds overstromingsgevaar bij har de westerstormen tijdens springvloed. Binnenkort start men met de uitvoering van het deel tus sen de Havendijk en de Bui tensluis. De nieuw aan te leg gen dijk komt te liggen langs de Voorhaven en krijgt een hoogte van 4,95 meter boven NAP. De hoogte van de hui dige waterkering bedraagt slechts 3,70 meter boven NAP. De nieuwe Deltadijk krijgt een bijzondere constructie. Er is gekozen voor een betonnen bak op palen. Voor de con structie zijn zo'n duizend pa len van twintig meter nodig en duizend ton stalen dam- wand. Als de dijk gereed ist wordt er een rijweg op aan gelegd. Het rioolgemaal op 't Hoofd verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt een ondergronds gemaal in de buurt van de Rijnstraat. Tijdens de uitvoe ring van het werk zullen op de Hoofdstraat stalen dam- wanden dienst doen als tijde lijke waterkering. Het karwei neemt circa an derhalfjaar in beslag. Het in grijpende werk zal vooral voor omwonenden de nodige ongemakken veroorzaken. Ook het verkeer zal regelma tig worden omgeleid. Vlaardingen Het trans portbedrijf Lensveld uit Vlaardingen heeft bij het gemeentebestuur van Vlaardingen geprotes teerd tegen de afsluiting yan de spoorwegovergang in de Binnensingel, welke maatregel onderdeel uit maakt van het verkeers circulatieplan voor de Oostwijk. Die verbinding wordt door de medewer kers van het transportbe drijf, dat is gevestigd in de Waterleidingstraat, veel vuldig gebruikt voor woon-werkverkeer, aldus drs. T. van Herk van het bedrijf. Lensveld vindt de voorgeno men afsluiting daarnaast ook in strijd met de Havennota, die enige tijd geleden werd uitgebracht. Gezien de ver dere activering van het ha vengebied die daarin wordt voorgestaan begrijpt d? on derneming niet, dat naast de reeds moeilijke bereikbaar heid van het gebied voor vrachtverkeer ook het woon werkverkeer nu wordt be lemmerd. In een brief aan het gemeen tebestuur schrijft het trans portbedrijf, dat de ongeveer honderd werknemers na de afsluiting van de Binnensin gel-overgang via het cen trum zullen, moeten rijden, hetgeen extra verkeersop stoppingen zal geven bij de spoorwegovergang in de Oosthavenkade, of via een nog grotere omweg vanuit Schiedam naar het industrie gebied moeten rijden. „Wij begrijpen uw argumen tatie de Oostwijk te willen ontlasten van een teveel aan doorgaand verkeer, maar wij zien niet in dat dit ook zou moeten betekenen dat de di recte verbinding vanuit deze wijk met ons industriegebied zou moeten komen te verval len", aldus het transportbe drijf. <1. Vlaardingen Het Zonnehuis in Vlaardingen heeft sinds kort de beschikking over een 20genaam.de Zontax. Dat is een busje, waarmee invalide bewo ners kunnen worden ver voerd. Het voertuig kon worden aan geschaft uit de opbrengst van de pas gehouden grote fancy- fair en een gift van 5000 gul den van Frans Kuil party- en cateringservice BV. Het bedrijf schonk dit bedrag ter gelegen heid van het koperen jubileum van de onderneming. Schiedam „De natuur slaapt. Slaapt de natuur?" De constatering is bij nader inzien zo logisch niet. Dat moet on derzocht worden en daarom is onder dat motto vandaag een schoolproject van start gegaan, dat de hele winter zal voortdu ren, Scholieren van het basis onderwijs in Schiedam zullen in de komende periode onder andere de boerderij van Lans bergen in park Kethel bezoe ken, waar in de stal een edu catief centrum is ingericht. Talrijke onderwerpen komen, ook buiten de excursies om, in de klas aan de orde. De les brief laat veel aspecten zien van wat doorgaans onder na tuur verstaan wordt, maar het kan natuurlijk zo gek niet we zen of het is natuur. De scho lieren zullen zich in eerste in stantie vooral richten op die zijde van de natuur, waarin de mens niet voorkomt, dat wil dus zeggen: planten en dieren bestuderen. Toch zal later het schoolproject ook het 'overwinteren' van mensen aan de orde komen. Verder zijn er onderwerpen zoals hei draaien van de aarde rond de zon en het drijven van ijs op water, die door de scholieren besproken zullen worden. Vandaag gingen leerlingen van De Ouverture en de Jan Ligthartschoo! als eersten op excursie. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad moet morgen avond 320.000 gulden beschikbaar stellen voor de aanschaf van een nieuwe ladderwagen voor de brandweer. De huidige ladderwagen is negentien jaar oud en reserveonder delen zijn nauwelijks meer te krijgen. Omdat met Schiedam is afgesproken samen een grote ladderwagen te gaan gebruiken, is een nieuw voertuig met een ladder van slechts achttien meter voldoende. De brandweer heeft gekozen voor een Daf-brand- weerauto met een Riverco-ladder. De nieuwe auto kost 330.000 gulden, maar de gemeente gaat er vanuit, dat de oude brand weerauto 10.000 gulden oplevert. Schiedam Er komt geen opbouwwerker meer in Sehiedam-Noord. De formatieplaatsen in Schiedam- Centrum en -West komen te vervallen. De twee overblijvende opbouwwerkers, Anton van Bijnen in Schiedam-Öost en Armand van Puyvelde in Schiedam-Zuid, moeten komen tot een taakverde ling, zodat zij de vier oude wijken kunnen beman nen. In de langverwachte discussie nota, die de gemeentelijke af deling CSJ (cultuur, sport, jeugd) vlak voor Sinterklaas avond het licht heeft doen zien, staat dat het opbouw werk niet meer die belangrijke plaats inneemt, die er drie jaar geleden nog aan werden toege dacht. De afdeling CSJ rekent meer op vrijwilligerswerk. Op het professionele opbouwwerk, dat tot taak heeft wijkaetivi- teiten te ondersteunen, bege leiden en stimuleren, kan .dankzij vrijwilligers een ton worden bespaard, blijkt uil de nota. De inhoud hiervan heeft de SS WO verbijsterd. Deze stich ting draagt zorg voor het op bouwwerk in de vier oude wij ken. Voorzitter Jaap Nies- waag: „Dit is botte-bijl werk. Zonder enige inspraak komt CSJ met een plaatje, waar ik vreselijk veel moeite mee heb. Moeten onze opbouwwerkers nu als vliegende kiep over de wijken uitzwermen? Dat is toch achterlijk?" Volgens Nieswaag loopt het opbouwwerk in Oost, Zuid en West voortreffelijk, Br zijn veel vrijwilligers actief in de stadsvernieuwing, het wel zijnswerk (clubhuizen) en in alieriei nieuwe initiatieven, maar Nieswaag wijst er wel op dat al die actieve wijkbewo ners zich wel concentreren rond de opbouwwerkers, die vanuit hun specialistische ken- iis van organisatie voor on dersteuning zorgdragen. Denk de opbouwwerker weg en er vallen heel veel activiteiten stil, vreest Nieswaag. De SSWO-voorzitter noemt met name Schiedam-West, waar bij langdurige ziekte van Kees van Mil diens plaatsver vanger René de Jongh 'razend actief' is. Aanvankelijk zou De Jongh al per I januari de ziek tevervanging moeten beëindi gen, maar na protest van de SSWO werd dat drie maanden uitgesteld. Na 1 april zouden Van Puyvelde of Van Bijnen de helft van hun werkdag in West moeten doorbrengen. Nieswaag stelt, dat hier auto matisch het 'voortreffelijke* opbouwwerk in Oost en Zuid onder moet lijden en dat West ook niet meer tot zijn recht komt, Nieswaag; „De ambtenaren krijgen van bovenaf de ver plichting te bezuinigen en gaan dan over tot lukraak kniuoen. Maar ik snap niet dat Jaap Nieswaag zij dit doen. Zij weten best wel dat dit onverantwoordelijk is." Als voorzitter van de SSWO zegt hij: „Ik kan zo toch geen verantwoordelijkheid meer dragen over het opbouwwerk? Ik zit als vrijwilliger toch voor Jan Joker aan de bestuursta fel, als de gemeente hiermee doorgaaL?" Nieswaag ergert zich er mate loos aan, dat de gemeente pas kritisch is gaan doen over op bouwwerk, toen er bij de stichting samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord (SSSN) problemen over kwamen. Het leidde in die wijk tot ontslag op slaande voet van de op bouwwerker. In Noord wil de gemeente geen opbouwwerker meer aanstellen, maar een lei dinggevende buurthuiswerker. Dat is goedkoper. Het systeem- Nieuwland, waar de wijk vere niging en de werkgroep Wo nen Leven actief zijn en een speciale opbouwwerker voor de minderheden een belangrij ke doelgroep zal aantreffen, zou ook in Noord toegepast moeten gaan worden. Nieswaag (hoewel de SSWO niets met die wijken te maken heeft) denkt in het algemeen dat enthousiasme van vrijwil ligers heel belangrijk is, maar dat een opbouwwerker onmis baar is om aan al die goede be doelingen concreet richting te geven. De afdeling CSJ gaat er echter van uit, dat clubhuis werk al voldoende bijdraagt tot de mondigheid der burge rij. Nieswaag wil een apart ge sprek met weihouder Haf kamp. Hij rekent verder op de politieke partijen om in te grij pen. Hij herinnert zich hoe de PvdA twee jaar geleden bij de algemene beschouwingen vooral voor verbetering m het welzijnswerk pleitte, terwijl nu het PvdA/VVD-college volgens hem naar een ver slechtering neigt. Vlaardingen De Vlaarding se gemeenteraad neemt mor genavond officieel het besluit de drank- en horecabelasting te wijzigen en een schijven ta rief in te voeren. Tijdens de begrotingsbehande ling dienden de liberalen hier voor een motie in, die vol doende steun kreeg. De nieu we rekenmethode voor de drank- en horecabelasting brengt de gemeente 12,000 gul den minder op. Overigens wordt er bij het ministerie van Economische Zaken vanuit ge gaan, dat met ingang van i ja nuari deze belasting wordt af geschaft. Mocht dat niet het geval zijn, dat treedt in Vlaar dingen de 'nieuwe' drank- en horecabelasting op 1 januari in werking. Cafés gaan voor elke vijftig li ter sterke d rank, die wordt verkocht. 7,50 gulden belasting betalen. De slijters moeten voor de eerste achtduizend li ter sterke drank drie gulden belasting betalen. Voor elke achtduizend liter meer wordt de belasting met twee kwartjes verhoogd tot een maximum van vijf gulden bij dertigdui zend liter of meer. Schiedam Afgelopen nacht is een woning aan het Sibeli- usplein in Schiedam uitge brand. De twee bewoners van het appartement op de vierde etage werden in hun slaap verrast door het vuur, maar konden zich in veiligheid brengen. Hoewel de brandweer de brand met vier blus wagens be streed, kon niet worden voor komen dat het interieur in vlammen opging. De woning erboven liep rookschade en de woning eronder waterschade op. De bewoners van het uitge brande appartement zijn voor lopig bij familie ingetrokken. Vanmorgen was nog niet be kend wat de oorzaak van de brand was. B en W Vlaardingen: Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardin gen voelen er niets voor terug te komen op het besluit om de subsidie aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland per 1 januari te beëindigen. De ge meenteraad besloot in novem ber tot het stopzetten van de subsidie, wat de de gemeente een voordeel van 31.000 gul den per jaar opleven. Eind november heeft het Ge westelijk Orkest het gemeen tebestuur in een brief ver zocht, alsnog subsidie te willen geven tot 1 mei volgend jaar. Het bestuur van het orkest wees in de brief op het feit, dat de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State het provinciebestuur heeft gelast de subsidie tot I mei voort te zetten. Daarom is het gemeentebestuur van Vlaardingen verzocht, de sub sidiering ook nog enkele maanden voort te zetten. Het Vlaardingse college ziet daar echter weinig heil in en stelt de gemeenteraad daarom voor op het verzoek niet in te gaan. Zie ook de kunst/RTV pagina Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naarn verandering in. 4^ Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en goed beloond! Want voor die kleine. ^°stcode a'°*rn>-v. dis moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. erzilverd v°Or d, lU,'deb°n woo rd '"oej/e Ur van ij©/ u*4raar;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1