WATERWEG Nader onderzoek Steendij kpolder kost half miljoen ACHTERGROND SPORT 13 Arnold Lobman weet wat Zwaluwen kan 'Goed werk is sneller dan geknoei' Schaak toernooi Ik kan er iets opbouwen9 Norm in Vertol honderd keer overschreden 5 !fes=~ Meer zenders op Maassluise cai Snackbar bestolen Vragen over extra huizen in De Hoek Laatste VOP-renovatie mijlpaal voor Goudriaan VZC tweede Kersttoernooi Mahorokan Bart Sio - herkiesbaar Jan Könemann-1 zonder kaartenr EGS te sterk voor Ooievaars V'. De grond van deze wijk In Steendijkpolder, die verontreinigd is. Alleen onderzoek kost ruim een half miljoen. Maassluis Op verzoek van PvdA-raadslid Anton Wu- strow wordt de bodemveron treiniging in de Vertowijk in Steendijkpolder binnen twee weken in de raadscommissie voor Ruimtrl'ike Ordening be sproken. [- roeg dit gister avond tijui de raadsverga dering aan wethouder Izaak van der Knaap. Aan de raads leden was voor het begin van de vergadering door de Com missie Bodemonderzoek Ver towijk I (i.o.) een rapport aan geboden, dat is gemaakt door de Wetenschapswinkel van de Technische Hogeschool in Delft. Uit het rapport blijkt, dat de grond onder de huizen Glan- zerij 27 en 31 zeer sterk is ver ontreinigd met olie. Het grondmonster, dat was geno men onder nummer 27, bevat te 50 gram minerale olie per kilo. De grond onder nummer 31 bevatte maal liefst 90 gram olie per kilo. Volgens de richt lijnen van het ministerie van VROM komt grond, waarin tussen een tiende en een halve gram olie per kilo voorkomt, al in aanmerking voor sane ring. De norm is dus honderd voudig overschreden. Drempelbedrag Wethouder Van der Knaap deelde aan de raad mede, dat mogelijk al binnen veertien dagen wordt begonnen met het nader onderzoek in de Steendijkpolder. Daarover is contact geweest met Rijn mond. Het stond voor hem in elk geval vast, dat nog in de cember wordt begonnen. Maassluis moet niet alleen een drempelbedrag van 200.000 gulden betalen, maar ook nog eens tien procent van de kos ten voor haar rekening ne men. Dat komt neer op een bedrag van 302.600 gulden. „Een bijzonder hoog bedrag", meende mr. Pieter Hoogen- raad (PvdA). „Alleen voor de Steendijkpolder is de gemeen te aan onderzoeken al een half miljoen kwijt, zonder dat er ook maar een korrel zand is opgeruimd. Ik ben bang dat het milieu ons nog eens nekt. Het reinigen van de.Steendijk polder gaat erg veel kosten. De schattingen lopen uiteen van dertig miljoen gulden voor het hele gebied tot een miljoen gulden per woning, zoals in Lekkerkerk. Daarom hebben wij er in de commissie bij het college op aangedrongen in Den Haag om meer financiële middelen te gaan vragen." Maassluis kent op dit moment negen plaatsen, waar de grond is verontreinigd. Drie anderen zijn 'verdacht'. Anton Wiegel kon na SO jaar geen 'nee' meer zeggen Schiedam Het boekje moet volgend jaar af. Dan is Anton Wiegel een kwart eeuw be stuurslid van bouwvereniging Eendracht, een mooie gelegen heid om de historie van de op één na grootste woningcorpo ratie in Schiedam te vertellen. Liefst had Wiegel zijn geschie denisboekje dit jaar uitge bracht willen zien. Eendracht bestaat immers zeventig jaar, passend moment om terug te zien in de tijd. Maar de geschiedschrijving moest worden opgeschort, want eerst ging er kennis ver loren en later leidde de plan nenmakerij in de bouw af. De bekende Eendracht-bestuur- der Gerrit van Toor overleed dit jaar, bovendien ging Een- drachts jubileum van zeven decennia gepaard met een bouwnijverheid die men al leen van jonge dynamische clubs zou verwachten. Drie eerste palen gingen in 1983 de grond in. Drie bouw projecten gingen van start. Eendracht bouwt nu aan de Korte Haven, de Hoofdstraat Anton Wiegel op de bouwplaats aan de Hoofdstraat: jongeren wor den hier opgeleid tot allround- bouwvakkers. en de Maasdamsestraat, hoek Nieuwe Maasstraat. Het tweede project heeft Wie gels persoonlijke voorkeur, maar dat is geen wonder, want hij stond aan de wieg hiervan: het Eendraeht-bestuursiid, te vens voorzitter van de SSSW waarbij alle vijf corporaties zijn aangesloten, sloeg de eer ste paal en startte daarmee of ficieel de stadsvernieuwing in Schiedam-Zuid. „Ik woon al 56 jaar in Zuid, waarvan 50 in ae Lekstraat. En al 24 jaar zit ik in het be stuur van Eendracht Een be vriende relatie zei: je moet er toch een keer doorheen. Sla nou die eerste paal eens. Toen kon ik geen nee meer zeggen." Daar komt bij, dat het com plex-Hoofdstraat een zoge naamde leerlingbouwplaats is. „En daar ben ik geweldig voor. Jongeren in de bouw toelaten, hen de kneepjes van het vak leren. Niet knoeien, heb ik gezegd, want goed werk is sneller dan geknoei. Als je knoeit bij woningbouw, moet je blijven herstellen. Daar gaan wij bij Eendracht altijd V2n uit." Wiegel heeft de in druk, dat het complex aan de Korte Haven van uitstekende kwaliteit is. Zeventig jaar Eendracht, daar zit veel stof in. De woelige vergaderingen over de Gusto- wijk, waar in kleine huisjes gezinnen met twaalf kinderen woonden, „de kinderen slie pen er onder de grond." Wie gel: „Daar zat onze huur schuld, terwijl die huizen veel en veel goedkoper waren dan in Nieuwland, toen nog de Hongerput genoemd, omdat die flats zo duur waren." Maar dat komt allemaal in zijn geschiedenisboek te staan. Dat loopt vanaf de oprichting tot aan het gifschandaal in de Bo- tenbuurt, inclusief die drie pa len, die op zichzelf een unicum betekenden voor Eendracht. „Want nog nooit sloeg een Eendracht-bestuurder een eer ste paal voor een eigen project. Wel voor Schiedam Vooruit of voor Sint Jozef, en Van Toor heeft een keer een officiële steen gelegd," zegt Wiegel. Maar met het jubileum kwa men de klappen... Raad akkoord Maassluis De Maassluise ge meenteraad heeft gisteravond groen licht gegeven voor de uitbreiding van de cai met tien televisieprogramma's en acht FM-programma's. De vergro ting van het programma-aan bod kost de Maassluise abon nee slechts 35 cent per maand méér dan nu. De signalen wor den in de toekomst aange voerd vanuit Naaldwijk, waar het antennepark staat van de cai van Westland. Met deze uitbreiding zit het plaatselijke kabelnet niet vol In de toe komst is nog uitbreiding tot dertig televisiekanalen moge lijk. Alleen de fractie van de PSP/PPR stemde tegen het voorstel. Jaap van der Griend en Truus Achterberg hadden daarvoor hun redenen. Hun bezwaren spitste zich toe op de vraag of er wel voldoende be langstelling is. Twee maanden proeftijd vond Van der Griend „het kweken van behoefte bij de kijkers." Een tweede bezwaar vond het PPR-raadslid de auteursrech ten. Van der Griend voelde die als een zwaard van Damo cles boven het hoofd van de plaatselijke aangeslotenen hangen. „Nu zijn we goedkoop uit, maar de financiële gevol gen zijn nog met bekend. Die kunnen oplopen tot een kwar tje per kanaal per maand." De huidige abonnees, die zich niet wensen te abonneren op het uitgebreide pakket, hoe ven niet te worden aangeslo ten. Doordat een kastje wordt aangebracht ontvangen zij al- li-t-n hu vude program ma-aan bod. In nieuwbouwwijken wordt alleen het uitgebreide programmapakket aangebo den. Het sperren kost kost de gemeente tussen de 140 en 350 gulden per aansluiting. PvdA'er Robert Punt en CDA'er Wil van Dinter "vroe gen het college te bezien of het cai-systeem geschikt kan wor den gemaakt voor het twee- richtïngverkeer: ten behoeve van de alarmering van bejaar den. Wethouder Izaak van. der Knaap gaat de mogelijkheden na. De uitbreiding omvat de tv- zenders BRT 2, RTBF 1, WDR 3, teletekstondertiteling van Nederland 1 en 2, BBC 1. BBC 2, Anglia, Channel 4 en een info-kanaal. Op de kabel zijn voortaan Belgische en Westduitse FM-zenders te ont vangen. Maassluis Een inbreker heeft vannacht uit een snack bar aan de Zuidvliet in Maas sluis veertienhonderd gulden, 65 sloffen sigaretten en tien pakjes shag meegenomen. De dader kon binnenkomen via de onbewoonde bovenverdie ping, waar hij een dakraam forceerde. Hoek van Holland De deel- raadsfractie van D'66 heeft het dagelijks bestuur van Hoek van Holland schriftelijke vra gen gesteld over de woning bouwlocatie Ruyterstraai/Dirk van den Burgweg. Volgens het bestemmingsplan zouden er langs de Dirk van Burgweg zes woningen gebouwd wor den, maar Eurowomngen BV biedt er nu al acht te koop aan D'66 wil weten hoe deze wijzi ging tot stand is gekomen en waarom de commissie voor ruimtelijke ordening niet bij de verandering betrokken is geweest. Ondertekenaar W de Groot vraagt verder inzicht tn de stand van zaken bij de ex ploitatieberekening, die hoort bij het betreffende bestem mingsplan. Waarschijnlijk zal er, tijdens de vergadering van de Viaar- dingse gemeenteraad van avond o£ morgenavond, nau welijks iets over worden op gemerkt: over de vierde en laatste fase van de renovatie van de Vettenoordsepolder. Debatten, zoals die in het verleden plaatsvonden rond de gigantische opknapbeur ten in de oude woonwijk zijn inmiddels verleden tijd: het is al haast een routineklus geworden. Hoewel elke renovatiefase in de VOP zijn eigen kernpun ten en knelpunten heeft ge had zijn de grote lijnen steeds gelijk. De woningen worden grotendeels afgebroken: al leen enkele muren blijven overeind, en binnen die om kadering maakt aannemer Henk van der Waal er met zijn mensen een modem, aan de eisen des tijds aangepast huis van. Met grote tekorten voor de gemeente op de re- novatieprijs: dat wel. Want inmiddels heeft de gemeente raad honderdduizenden gul dens uit de algemene midde len moeten bijpassen om het project te kunnen realiseren. Er is een andere reden, waarom het aannemen van het raadsvoorstel vanavond of morgenavond een bijzon dere betekenis heeft. Door dat besluit zal de gemeente raad immers de stadsvernieu wing in de wijk, wat het re novatieproces betreft, afron den. En dat betekent een mijlpaal voor de VOP, maar zeker ook voor wethouder Bas Goudriaan die in zijn wethouderscarrière, sinds 1975, al heel wat met de VOP te stellen heeft gehad. De resultaten van de inspan ningen van ambtenaren, ■wijkbewoners en bestuurders staan in schril contrast met de oorspronkelijke plannen die voor de wijk werden ge maakt. In het begin van de wethoudersperiode van Gou driaan haalde hij zich de woede op de hals van de wijk met het omstreden Actieplan voor de Vettenoordsepolder, een stadsvernieuwingsplan waarin slechts ruimte was voor renovatie op zeer be tegenop het nippertje. Zou het zijn verworpen, dan zou Goudriaan zijn opgestapt. Hij stond er vierkant achter: het was het maximaal haalbare. „We waren helemaal uitge studeerd. Ik ben ervan over- door Paul Houkes perkte schaal, en waarbij een groot deel van de huizen in het oude deel van de wijk te gen de vlakte 20U moeten. Er was ook vanuit de politiek grote weerstand tegen dat plan: het voorstel haalde het in de gemeenteraad met onder meer enkele eigen fractieleden van Goudriaan tusgd dat het niet anders kan in de Vettenoordsepolder", zou Goudriaan in januari 1977 nog zeggen. Uiteindelijk is het echter toch volkomen anders gelopen. Vooral dank zij enorme inspanningen vanuit de wijk zelf. maar ook dank zij de financiële injec ties die de gemeenteraad 2elf wilde geven, kon uiteindelijk heel wat méér gerenoveerd worden dan in dat Actieplan was voorzien. Achteraf moest zelfs Goudriaan toegeven, dat er toch meer mogelijk was dan toen was aangenomen En zo is de VOP nu, op nog enkele plekken na die in de toekomst van nieuwbouw moeten worden voorzien, bij na klaar. Met het aannemen van de vierde renavatiefase is een bijzondere mijlpaal be reikt. Een eenmalige mijlpaal overigens, Het staat immers wel vast, dat grootscheepse renovaties zoals die in de VOP zim en nog worden uit gevoerd in de toekomst niet meer kunnen, in andere de len van de stad. De vierde VOP-fase zou om financiële redenen wel eens de laatste hoogwaardige renovatie kun nen zijn, die Vlaardmgen kan uitvoeren. Maar dat heeft niets met de inspannin gen van Goudriaan of de projectgroepen te maken, Rotterdams Niejv/sbhd w oe ".odder RW 7 dec&TTibo' iQBS Schiedam In zaJencen- trumn 'Irene' aan de Nieuwe Haven m Schiedam wordt za terdag het jaarlijkse Irene- schaaktoernooi gehouden. Aan het toernooi doen zowel club schakers als huisschakers mee. De indeling van de poules wordt gemaakt naar speel- sterkte. De spelers worden ingedeeld in groepen van zes. Er worden vijf ronden gespeeld, waarbij men per persoon per partij een half uur bekendtijd krijgt- Per groep zijn er drie prijzen be schikbaar. Inschrijven kan bij Mario van Kleef, Johan Straussplein 82 in Schiedam. Telefoon: 010- 70.70.93. De jeugd kan ook aan het toernooi meedoen. Voor Inlichtingen kan men terecht bij F. Groene weg. Telefoon: 010-70.12.15. De ciubschake-rs die mee willen doen, moetem 2icb deze week opgeven -De huis- en jeugd schakers run nen zich zaterdagmorgen hok nog in de zaal opgeven. Het toernooi gaat om 9 45 uur v&ü, start. De organisatoren v&rn-acntcr.. dat zo'n zestig schakers uit de Pandstad zullen deel nemén Rob Lutz, de beheerder van het zalencentrum, zal rond 16 30 uur de rpijzen aan de di verse winnaaars ui'reiken t&'-r m Een opstootje bij ZwaluwenPPSC. Arnold Lobman, toen nog in dienst van het Schiedamse PPSC, leverde met zijn ploeg twee 'veldslagen' tegen zijn zijn nieuwe vereniging Vlaardingen Opluch ting bij Arnold Lobman. Na een jaar noodgedwon gen niets doen, kan hij de volgende zomer eindelijk weer als trainer aan de slag. Hij heeft het gemist, het trainen. Was dan wel actief als bestuurslid van de WON, afdeling Rijn mond, maar toch, de drang om zelf weer aan de slag te gaan, bleef overheersen, Na het gedwongen ontslag bij 's-Gravenzandse SV het Ar nold Lobman zich een tijd lang niet zien op de voetbal velden Hij wilde tot rust ko men. de klap die hij te incasse ren kreeg verwerken: „Als ze door Chris Woerts naar mij hadden geluisterd bij VGravenzandse SV, dan was er niets aan de hand geweest. De club wilde hogerop, nu, daar is wel een professionele instelling voor nodig, die ont brak bij sommige spelers. Ik had de uitdaging graag aange gaan. maar kreeg daar uitein delijk de mogelijkheid niet voor." blikt Lobman nog even terug op die voor hem zo nare periode En dat, nadat hij juist twee zeer succesvolle jaren had meegemaakt bij het Schiedam se PPSC. dat hem de kans gaf om te debuteren als trainer. Een gouden greep bleek ach teraf Zwaluwen en PPSC speelden toen in dezelfde afde ling Heroïsche gevechten wa ren het op Thurlede en aan de Zwaluwen! aan Emotibnele duels die van zeer grote in vloed bleken op het verdere verloop van de competitie. Toen ook groeide de bewonde ring bij Zwaluwen voor de mens èn trainer Lobman. Toen eenmaal bekend werd. dat Cor Nieuwenhuizen Zwa luwen zou verlaten, was het contact snel gelegd. Zeker na dat de spelersgroep de naam van Lobman nadrukkelijk had laten vallen Ambiance Lobman: „Ik kreeg een seintje, dat Zwaluwen mij wel als trai ner wilde. Ik ben een aantal malen gaan kijken. Om sfeer te proeven, de spelersgroep te analyseren en de ambiance mee te maken." Eén gesprek met het bestuur was vervol gens voldoende om te beslui ten definitief voor de zater dagvereniging te kiezen „Ik kan er iets opbouwen," kijkt Lobman alvast vooruit. „Ik weet dat de dub terug wil naar het oude niveau Het speelt nu alweer een aantal ja ren in de tweede klasse en net wil niets liever terug naar het hoogste plan. Dat is oen uitda ging voor mij. Je kunt met verwachten dat zoiets m een jaar plaats zal vinden. Ik heb een contract voor een jaar, maar in principe zijn we een periode van drie jaar overeen gekomen. In die tijd kan ik iets neerzetten." Arnold Lobman gaat zich bij Zwaluwen uitsluitend bezig houden met de A-seleetie. Ik wil prestatiegericht werken Moet ik mijn aandacht verde len over meer elftallen, dan gaat dal ten koste van de A-se- lectie, Ik heb daar met het be stuur over gesproken en er wordt dus een opvolger aange trokken voor de vertrekkende Ton van der Leije Tevreden De spelersgroep is tevreden met de keus van het bestuur. De spelers mochten ook een profielschets maken en vrijwel iedereen noemde de naam van Arnold Lobman: „Er stonden maar weinig namen op het lijstje, weet routinier en steunpilaar sinds jaar en dag Maarten Keizerwaard „Uiter aard die van Arnold maar ook die van Ton van der Leije Tot nu toe heb ik alleen maar positieve reacties gehad op zijn aanstelling. We kennen hem natuurlijk wel een beetje. We hebben vaak tegen hem ge speeld en dan krijg je toch een bepaalde mdruit Op mij kwam hij heel positief over De prestatie ruat voorop en dat is bij een vereniging «iK Zwaluwen gewoon noud/ukv- lijk. Daarnaast is hij gewooZi een hele sympatieke man Ook Maarten Keizervaaid ui'" derschnjft de doelstelhug vah het bestuur zo snel mogelijk terug naar de t eis te xJcjssc.. „Daar moeten wc inderdaad naar toe werken Ik hoop dut we deze spelersgroep intp*t kunnen houden Ais we weer een grote toeloop v<m buiten, f krijgen, dan vereist dat wiet een aanpassing Vlaardingen De jeugdploeg van het Vlaardingse VZC reikte tijdens de nationale win ter clubkampioen sc happen naar de tweede plaats. HPS uit Heemstede toonde zich de sterkste en AZPC uit Amers foort legde beslag op de derde plaats Rick van der Weerd, Marco van Driel, Wim Aalders en Ri chard Fortuin verbeterden het kring- en clubrecord op de vier maal 50 meter vrije slag in een tijd van 2.30.4 minuten. Op de schoolslag verbeterde Sonja Stem haar persoonlijke record. Zij kwam uit op een tijd van 43.2 seconden. Een kring- en elubrecord was er ook voor de meisjes estafette ploeg op de rugslag. Astnd van Irsen. Annemiek van Driel. Carola van de Burg en Manel- ie de Ligt zwommen de af stand m 5 28.0 minuten. Maassluis Het tradïtonele kersttoernooi van budo-sportvere- nigmg Mahorokan uit Maassluis wordt zaterdag 17 december af gewerkt Tijdens het toernooi wordt tevens de judoka van het jaar bekend gemaakt. Voor die onderscheidng komt die judoka in aanmerking, die zich het afgelopen jaar nadrukkelijk heeft onderscheiden. Niet alleen waar het de prestaties betreft, maar ook in de omgang en de instelling. In de Olympiahal aan de Rozenlaan wordt om 9.30 uur begon nen met het toernooi. De jeugd van 4 tot en met 6 jaar komt dan aan de beurt. Daarna volgen de leeftijdsklassen 13 tot en met 16 jaar en 7 tot en met 8 jaar. Om 15.00 uur is dan het hoogtepunt van de dag, de bekendmaking van de judoka van het jaar. Een kwartier later worden de wedstrijdjuaoka's gehuldigd, waarna de finales van het toernooi worden gehouden. In de avonduren Is er verder nog een zaalvoetbaltoemooi. Maassluis Bart S.o, de v»kh - /liter van zeil plank vereniging Delfland, stelt /i<h tiid'-ns de algemene leden vcrg.ider.ng van de Maassluise vet omging herkiesbaar als "ooi/mei Tn dens de vergadt ring v.te. iij dag J6 december treden Et! tic Groot, Pieter Vermeuien en Cor Vroon af al.s bestuur-J.il Zij stellen zich met herkies baar Carma van Mairewijk cn Pe ter Persoon worden door het bestuur kandidaat gesteld om de vakatures op ie vullen N«» afloop van de ledenvergade ring. die wordt gt houden m zaal 'De Kajuit aan dt rentf- cohuslaan, wordi nog een filin vertoond Schiedam SVV er Jan K<" nemann raakte gisierin ik- twt-e gele kaarten kv.iji die hem na een volgt nde be keu - ring beslist een ichoj-,mg had den opgeleverd Overigen' blijven zijn ploi gmakkti? Henk Dirven, Mark Wottc en Jeffrey Oost nog op twee 'prenten' staan De schorsing van Rob K'.ebei' zat er d.; weekeinde ai op. terwijl Ri chard Dercks zondag Ltgèri Vi tesse zijn serie van vijf uitslui tingen voltooit Schiedam Ook tegt-n EGS uit Eindhoven waren de bas ketballers van invalidensport- veremgtng De Ooievaars niet opgewassen. De Schiedamse ploeg leed een forse nederlaag Het duel was eigenlijk al na acht minuten beslist EGS ging fanatiek van start en keek te gen een 20-6 achterstand aan. De Eindhovenaren toonden geen clementie en drukten door De Ooievaars bleef op zes punten staan, terwijl EGS er zestien aan het totaal toe voegde. Hierna kon De Ooie vaars pas iets terug doen. 52- 13. In de tweede helft bleven de Schiedammers geconcentreerd spelen, waardoor EGS het moeilijker kreeg. In de buurt van EGS komen, was er ech ter niet bij. De ploe-* uit Bra bant ging de laatste ijf mxrvx- ten weer een full-press speï©» om te proberen de grens tftÉE honderd punten te overschgn* den. Dat zou niet lukken:?^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3