Oppositie boycot overleg over beleidsprogramma Ill liLlïéSSK VVD en PvdA in raad poeslief voor elkaar Dv66: Bij de wilde spinnen af m Politie rolt jeugdbende op Duin kerken-s laatste raad Bouw crematorium nu toch begonnen VLAARDINOS BflGBtU SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nel is de achtste Liberalen slikken verkeersplan Scheepswerf De Haas werkt op halve kracht Experiment ONS met tv- kanaal3 Zwaar gewond door aanrijding Sociaal instituut in actie tegen liquidatie Buitenhavenweg bij Koemarkt afgesloten Vereniging legen milieubederf ook tegen crematorium WATERWEG DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 Vlaardingen Eén van de laatste daden in de gemeente raad van de nu vertrokken ge- meentesecretaris Nico Duin kerken is gisteravond het bin- v nenleiden in de raadzaal van •Ihet nieuwe raadslid Nel Kes- ter (D'66) geweest. Kester is de opvolger van Don Rodriguez, die uit de raad stapte omdat hij de politiek /niet meer kon verenigen met Zijn drukke werk in de stads- vernieuwing in Rotterdam. Vorig jaar zag het er al naar uit, dat Nel Kester in de raad zou komen, toen er vanuit de ledenvergadering fikse kritiek '-kwam op het functioneren van *-de toenmalige fractievoorzitter Rodriguez. De leden meenden dat hij niet genoeg aandacht aan het raadswerk besteedde en vonden dat hij maar beter -kon opstappen. Rodriquez be- loofde beterschap, maar na enige tijd besloot hij zelf het - raadslidmaatschap op te ge ven. Ron Molenaar werd toen al fractievoorzitter van de twee mansfractie van D'66 en nu -heeft Nel Kester dus de plaats van Rodriguez ingenomen. Door de komst van Nel Kester is het aantal vrouwelijke raadsleden op acht gekomen. In totaal zijn er 35 raadsleden. Een kus van haar dochtei ije Vlaardingen De PvdA en VVD kunnen het uitste kend met elkaar vinden. Kwamen beide partijen on langs al tot overeenstemming over de verdeling van de wethouderszetels, tijdens de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering waren beide partijen poeslief voor elkaar. Met geen woord repte de VVD over het verkeerscir culatieplan voor de binnenstad, waarvoor een kre diet van 50.000 gulden moest worden verleend om de plannen verder uit te werken. Dc* VVD bombardeer de het verkeersplan indertijd tot inzet van de verkie zingen, maar deed gisteravond in de gemeenteraad ter wille van de goede verstandhouding met de nieu we coalitiepartner of er niets aan de hand was. Er was mets te horen van de kritiek, die voorheen steevast werd geleverd op de plannen. ..Waar blijf je nou, Buiva", riep Remi Poppe (SP) uit. „Dit VVD- standpunt heeft niets te maken met dat van voor de verkiezingen", hield hij VVD-woordvoerder Floor Quasi voor. Ron Molenaar lD'66) benadrukte dat de VVD 180 graden was gedraaid. „Voor de verkiezingen wilden ze een democratisch genomen besluit (het verkeers plan. red.) nog terugdraaien." En tot de PvdA:,, Mijn complimenten hoor." Hei enige dat de VVD op het raadsvoorstel had aan te merken was dat er niet overduidelijk m stond dat de plannen in nauw overleg met de raadscommissie voor verkeer zullen worden ontwikkeld. Via een amendement, dat alleen werd gesteund door de PvdA, dwong de VVD af dat de commissie niet slechts een "panklaar" voorstel krijgt opgediend, maar dat ze ook mag meekijken m de 'keuken' var» de planvorming Alle overige partijen waren tegen. "Wethouder Ct-es Bot (CDA) speelde gisteren al een oppositierol. Hij vroeg zich af of de VVD voortaan bij ieder raadsvoorstel uitdrukkelijk vermeld wil zien dat de raadscommissies zo nauw bij de planvor ming worden betrokken. „Teveel mensen sn de keu ken is ook mei goed.'' Maassluis De directie van de Scheepsbouwwerf en ma chinefabriek H.de Haas BV uit Maassluis heeft voor veertig personeelsleden op de werf werktijdverkorting gekregen. Sinds maandag werkt men op halve kracht. Het is voor het eerst dat de werf hiertoe moet overgaan. Er is volgens direc teur H.de Haas geen reden tot paniek. „De wintermaanden en de economische recessie dwingen ons er toe", aldus De Haas. De scheepswerf richt zich hoofd zakelijk op reparatie en slechts voor een klein gedeelte op nieuwbouw. Voorlopig geldt de werktijdverkorting voor een periode van zes weken. Of daarna opnieuw werktijdver korting wordt aangevraagd, durft De Haas nog niet te zeg gen. „Het mogelijk, dat het perso neel eerder voor hele dagen aan het werk kan. De winter maanden zijn altijd wat slap en normaal wordt dat opgevan gen door nieuwbouw. Dat is ons nu nog niet gelukt." Vol gens De Haas wordt nog on derhandeld met verschillende opdrachtgevers. „De slechte tijd moet even worden opgevangen. Dan kun nen we in die periode het per soneel óf thuis, óf in de kanti ne laten zitten. Wij kiezen dan voor het eerste." Schiedam Abonnees van de cai kunnen vanaf maandag 19 december hun televisietoestel afstemmen op het nieuwe tv- kanaal 3. Via dit kanaal wordt informatie verstrekt, die be trekking heeft op het beheer van het Schiedamse kabelnet. Dat wordt verzorgd door het cai-bedrijf (centrale antenne- inrichting) van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Volgens ONS-voorlichter Mari Dingenouts wordt een onder zoek ingesteld naar de verdere mogelijkheden met het kanaal, waarmee voorlopig voor de duur van één jaar geexperi- menteerd wordt. Bij een ver dere ontwikkeling spelen fi nanciële en politiek maat schappelijke factoren een rol, aldus Dingenouts. De uitbreiding van het net met kanaal 3 heeft geen ta riefsverhoging tot gevolg. Wel moeten technische aanpassin gen worden verricht in het cai-ontvangststation. Het ka naal is in Schiedam te ontvan gen tussen de zenders Duits land 1 en België Vlaams. Abonnees met een tv-toestel, dat acht of minder voorkeuze- toetsen heeft, kunnen erop af stemmen, mits zij een van de reeds beschikbare zenders la ten vervallen. Hiertoe moet men wat knopjes omdraaien in •het regelkastje. Ook abonnees, van wie de tv meer dan acht voorkeuzetoetsen heeft, moe ten die handeling verrichten, maar zij kunnen kanaal 3 op een niet gebruikt kanaal af stemmen. Vlaardingen Een 18-jarige inwoner van Viaardingen is vanmorgen zwaar gewond naar het zieken huis Dijkzigt in Rotterdam vervoerd, nadat hij met zijn auto tegen een kraanwagen was gereden. De Vlaardinger reed op de Marnixlaan in de richting van de Maassluissedijk en wilde de Marathon- weg oversteken. Hij merkte te laat de van rechts naderende kraanwagen op, die werd bestuurd door een 28-jarige Maassluizer. De Vlaardinger moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Vlaardingen „Nu maakt u mee wat u nog nooit heeft meegemaakt. Het woord is aan de ge meentesecretaris." Met deze woorden leidde bur gemeester Fred van Lier gemeentesecretaris Nico Duinkerken (61) in, die gisteren voor het laatst een raadsvergadering bij woonde omdat hij per 1 ja nuari met de vut gaat. In zijn toespraak zei de schei dende gemeentesecretaris, die anders in de gemeenteraad een zwijgende rol vertolkt, dal er in de dertien jaar dat hij zijn functie bekleedt maar weinig is veranderd. „De men sen zijn hetzelfde gebleven, al leen de technische hulpmidde len zijn veranderd. En toen ik kwam had de gemeente ook voortdurend geldgebrek." Hij waarschuwde de raad voor de ontwikkeling die gaande is dat de rijksoverheid bevoegd heden overhevelt naar de ge meenten. „U moet wel denken dat iedere verandering gericht dient te zijn op versterking van het gemeentebestuur", sprak Duinkerken, die liet doorschemeren dat hij vindt dat dat niet altijd zo is. Ook liet hij zich bezorgd uit over de verhoogde rechtsbe scherming voor de burger, die zich verongelijkt voelt door de overheid. „De wet-Arob en de ombudsman zijn goede zaken, maar er schuilt het gevaar in dat destructieve elementen de kosten in hoge mate verhogen. Dat zal in de toekomst zeker uw aandacht vragen." Namens de gemeenteraad sprak Rien Lensvelt (SGP) de scheidende gemeentesecretaris toe. Hij memoreerde dat de toenmalige burgemeester Heusdens in 1970, bij de beëdi ging van Duinkerken als ge meentesecretaris had gezegd dat Vlaardingen in de tachti ger jaren zou zijn uitgegroeid tot een gemeente die de 100.000 inwoners ruimschoots was gepasseerd. „Meneer Duinkerken, is dit nu het resultaat van dertien jaar werken als gemeentesecreta ris?" vroeg Lensvelt, die daar aan toevoegde dat het om een grapje ging. Duinkerken kwam daar later op terug met de woorden: „Je kon toen mensen inhuren die de hoop volle verwachtingen van een gemeentebestuur in een rap port vastlegden tegen een be paald honorarium en dat is nog steeds zo." Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft een serie van vijftig misdrijven kunnen oplos sen door een grote groep jongeren, in de leeftijd van 14 tot 21 jaar, aan te houden. Het onder zoek startte in oktober toen een vrouw bij een tasjesroof gewond raakte. Naar aanleiding daarvan én nog een andere straatroof werden verschillende verdachten aangehouden. In totaal werden 23 jongeren ge pakt en verhoord. Zo werden in totaal vijftig misdrijven opgelost, cue uiteen nepen v«m net stelen van fietsen en bromfietsen tot het stelen van auto's en auto-onderdelen. Ook werden re gelmatig autoruiten vernield. Ook gingen zij regelmatig aan de haal met ge stolen kleding en en werden uit kantines en kelderboxen levensmiddelen ontvreemd. Ook hebben zij zich schuldig gemaakt aan vernielin gen. Tegen de 23 jongeren is proces-ver baal op gemaakt Schiedam Hoogst verbaasd is de begeleidingscommissie van het Instituut Sociaal Raadslieden, dat B en W bui ten haar om overleg voeren met de stichting Maatschappe lijk Werk Schiedam om tot een integratie te komen. De begeleidingscommissie, die het instituut aan het Broers- vel d bestuurt, kan zich voor stellen dat een herstructure ring van de sociale hulpverle ning in Schiedam nodig is. Dan zouden eerst alle activi teiten geïnventariseerd moe ten worden, zodat een goede discussie hierover kan worden gevoerd, aldus voorzitter Mar cel Houtkamp in een brief aan B en W. „Het gaat naar onze smaak echter te ver, als buiten mede weten van de eerst betrokke ne. namelijk onze commissie, en vooruitlopend op de ge noemde inventarisatie en dis cussie, door het gemeentebe stuur stappen worden onder nomen, die rechtstreeks afste venen op liquidatie van het Instituut Sociaal Raadslieden te Schiedam, zonder dat ook maar één deugdelijk argument daartoe wordt aangevoerd," schrijft de begeleidingscom missie aan B en W. Pas nog stelde het instituut twee nieuwe raadsvrouwen aan. Vlaardingen De onderhandelaars van PvdA en VVD, die in beslotenheid werken aan een nieuw beleidspro gramma, hoeven er niet op te rekenen dat de andere frac ties deelnemen aan een overleg, vooraf gaande aan de ge meenteraadsverga dering. PvdA en WD hadden zo'n bijeenkomst na de afronding van de on derhandelingen wil len uitschrijven, om te horen hoe die an dere fracties denken over het resultaat. D'66, CDA en SGP/RPF mei- den desgevraagd, op die bij- senkomst absoluut niet te zul len verschijnen. Zij proteste ren met die boycot tegen het feit, dat zij bij de eigenlijke on derhandelingen niet betrok ken zijn geweest. De SP en de CPN/PSP hebben al eerder te kennen gegeven, niet mee te doen aan de onderhandelin gen. Ron Molenaar (D'66) toont zich zeer geïrriteerd over het idee van de onderhandelaars, om na de afronding van de be sprekingen alsnog een bijeen komst met alle raadsfracties te organiseren over het beleids programma. „Het is bij de wil de spinnen af. Op het laatste moment mogen we er ook nog iets over zeggen. Nee hoor, naar die bijeenkomst ga ik ze ker niet. Ais we opmerkingen over dat beleidsprogramma hebben, dan komen we er wel in de betreffende raadsverga dering mee." CDA-leider Schriel is precies dezelfde mening toegedaan. „Ik heb geen enkele behoefte aan die vergadering met alle fracties. We komen wel met onze kritiek in de raadsverga dering: die is daar voor. Dat gaan we niet van tevoren in een onderonsje doen." SGP/RFP-fraclieleider Rien Lensvelt: „Al nieieen toen ik die verklaring las riep ik uit: daar ga ik zéker niet heen! Ik vind het minderwaardig, de manier waarop de andere frac ties worden behandeld. Bene den alle peil; dit is in het ver leden nog nooit vertoond. De VVD heeft altijd zoveel kri tiek gehad op de coalitiepartij en, maar wat hier gebeurt ts nog veel erger. Ik kan me goed voorstellen dat er ook binnen de PvdA en de VVD mensen zitten, die dit vertoon goed zat zijn," Fractieleider Kees van der Windt van de PvdA, die van de felle kritiek van met name D'66 en het CDA nog niet had gehoord, reageerde vanmor gen geschokt op de voorgeno men boycot. „Het zou zeer jammer zijn als men zich zo zou opstellen. Wij hechten erg aan dat overleg vooraf. En dat hoeft wat mij betreft zelfs niet slechts één bijeenkomst te worden: als we er in een keer niet uitkomen schrijven we meer vergaderingen uit. Onze bedoeling is om te proberen in de raad met een beleidspro gramma te komen, dat door meer partijen dan alleen PvdA en VVD wordt gesteund." Van der Windt veronderstelt dat het nuttig is, de andere fracties nog eens te benaderen om dui delijk te maken, dat het over leg zeker niet als formaliteit is De heistelling staat er. Met de bouw van het crematorium nabij de Poldervaart is nu begonnen. Schiedam De bouw van het Schiedamse crematorium is gisteren toch begonnen. Hoe wel twee raadscommissies vol gende week nog zullen verga deren over het D"66-voorbtel om alsnog van de bouw af te zien, zette de Bredase aanne mer Welling Wiercx giste ren de heistelling m werking. Wegens de aard van het ge bouw en de omgeving het crematorium komt naast de aula van de algemene begraaf - plaatsheeft de gemeente Schiedam de bouwstart geen ceremonieel tintje gegeven, zo als doorgaans het geval is btj eerste palen De ingang van dc begraafplaats is tijdelijk ver legd naar de oude ingang, aan de Vlaüidingerdijk. D*66-raadshd Atlri Reijnhoui vreest, dat de bouwstart psy chologische gevolgen kan heb ben, als volgende week zijn berekeningen van de financië le gevolgen ter vergadering komen. Reijnhout: „Men zul nu eerder geneigd zijn te zeg gen: ach, wij zijn al begonnen, laat nu maar doorgaan." Hij heeft echter namens B en W de verzekering gekregen, dat het in principe niet uit maakte of de bouw opgeschort werd of al begon. Mocht de ge meente terugkomen op het be sluit het crematorium te laten bouwen, dan moet de aanne mer toch schadeloos worden gesteld en dan maakt het met uit, of deze al een paar palen in de grond heeft gezet of niet, aldus Reijnhout. Wethouder Van Tilborg heeft hem toegezegd het crematori um te bespreken in de com missie financiën, volgende week woensdag. Daags ervoor vergadert üe commissie ruim telijke ordening Ook aan wet houder Zijdeveld vraagt het D'66-ra ad slid de kwestie op de agentia te zetten. „Nu het m de commissies komt, is het met noodzakelijk een extra raads vergadering aan te vragen", aldus Reijnhout, die al steun toegezegd had gekregen van de verdere oppositie in de Schiedamse gemeenteraad. Schiedam De industrie langs de Buiten havenweg zal komende week niet bereik baar zijn via de Koemarkt. Autoverkeer zal zijn weg moeten zoeken via de Nieuw-Mathenesserweg en de Maasdijk, langs de oude werf van Gusto. Dat geldt ook voor automobilisten, die willen parkeren op het voor malige Vrom-terrein achter café t Sterretje. De omleiding zal vooral ge volgen hebben voor trans porten naar de glasfabriek, distilleerderij De Kuyper en het magazijn van Vroom Dreesmann. Schiedam Met stijgende verontwaardiging heeft de Vereniging Tegen Milieube derf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) de afgelopen week de ontwik kelingen gevolgd rond het Schiedamse crematorium. Bep Schotting, bestuurslid van de VTM, constateert verbijsterd dat de gemeente tot de houw overgaat, zonder dat er nog een raadsbesluit over wordt genomen. Tegen zo'n besluit had de VTM hoogstwaarschijnlijk beroep willen aantekenen. Nu ech ter Ls er geen mogelijkheid meer tot verzet. „Bij ons was helemaal niet bekend, dat het plan al zo vastgelegd was", zei me vrouw Schotting gister avond. Van D'6G-raadsIid Adrï Reijnhout, die probeert de bouw alsnog te verhinde ren wegens de financiële ge volgen voor Schiedam, kreeg het VTM-bestuurslid te ho ren dat een raadsbesluit al een jaar of tien geleden moet zijn genomen. De reden, waarom de VTM in beroep had willen gaan, is de te verwachten luchtver ontreiniging. Mevrouw Schotting: „Ik begrijp niet, waarom dit aspect helemaal buiten de discussies is geble ven. Het crematorium komt vlakbij de volkstuinders van Vijfsluizen te staan, maar ook heet dicht bij de woonwijk Nieuwland. Ik weet van andere crematoria, zoals in Rotterdam-Zuid en Ockenburg, dat zij buiten de bebouwde kom staan, maar dat de inwoners van Lom- bardijen en Rijswijk vaak klagen over stank. Ik weet I wel dat dit een gevoelig punt is, maar het gaat om feiten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1