14 Onderwijsbond stapt naar rechter 'Hoe het werkelijk met de familie weet het rijk niet' LIJNBAAN-WINKELIERS KLAGEN OVER HUREN 'Politiek zal nu regering moeten corrigeren' r 'Keiharde gegevens' uit onderzoek sociale minima Sfeer in Rotterdamse raad totaal verziekt Rattengif als moordwapen Rotterdam De breuk in de coalitie tus sen PvdA en CPN lijkt definitief. Op de tweede dag- van de begrotingsbehandeling in de Rotterdamse raad maakte het com munistische raadslid R. van Veldhuizen duidelijk, dat, wat de CPN betreft, de grenzen van het aanvaardbare zijn be reikt. Schrapt het college de bezuinigingen op het wijkwelzijn niet, dan kan de CPN niet langer meedoen. 'Simons gaat te verin registratie stakers wsËÈmrmÊmmwMËmMmm, Arrestaties in moordzaak bij gokhuis Rotterdams >..euwsfcdad donderdag S december 1983 RZ/RV/RY/SW Vervolg van voorpagina Rotterdam De resultaten van het onder zoek bij de sociale minima komen voor wethouder Wim van der Have niet als een verrassing. „We hebben deze signalen ai vaak genoeg gehoord, maar het zijn nu kei harde gegevens, die we bij de regering op tafel leggen." Aanleiding voor het onderzoek van de sociale dienst is de toenemende schulden- en woonlasten- problematiek onder de uitkeringsgerechtigden. De koopkracht van de sociale minima is in discussie. In drie jaar tijd is het koopkrachtverlies van de minima opgelopen tot 6,5 procent. Volgens de Rotterdamse sociale dienst word; de politieke discussie bij het rijk over de minima ge voerd op basis van statistische rekenmodellen en houdt men onvoldoende rekening met de sociale en economische feiten in huishoudingen, aldus de onderzoekers. 'Hoe het werkelijk met de familie Splinter gaat, weet het rijk nietaldus de onderzoekers. Het rijk zou uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid eerder de vraag 'Kan men er redelijk van leven' moeten stellen. Om in de sociale en economische situatie van de minima meer duidelijkheid te brengen, heeft de Rotterdamse sociale dienst in september elfhon derd 'echte minima' (echtparen 1445,75 gulden per maand, een-oudergezinnen 1301,15 gulden en al leenstaanden 1012 gulden per maand), in tien ge meenten ondervraagd. Medewerking verleenden Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Apel doorn, Schiedam, Zeist, Maastricht en Lelystad. Woonlasten In het voorlopige rapport (want er zijn nog meer gegevens onderweg) komt de sociale dienst tot op merkelijke resultaten. De alleenstaanden en de een-oudergezinnen (meestal de moeder) zitten re latief gezien het meest in de knel. Dertien procent van de ondervraagden kwam uit Suriname, de Nederlandse Antillen, Turkije of Marokko. De vaste lasten omvatten de huur en de energie. Deze lasten samen maken voor een kwart van de huishoudingen meer dan veertig procent van het inkomen uit. Zeven procent van de ondervraag den is zelfs meer dan de helft van het inkomen kwijt aan de woonlasten. Voor de overige vaste lasten als teietoon, met-ver goede ziektekosten, luister- en kijkgeld, contribu ties, vervoer, krant, verzekeringen en schoolgeld zijn ruim driehonderd ondervraagden per maand meer dan vijftien procent kwijt. Naast deze vaste lasten, die de minima volgens de sociale dienst weinig kunnen beïnvloeden, heeft de helft nog te maken met schulden, waarop ge middeld 145 gulden per maand moet worden afge lost. Alles bij elkaar moet de helft van de sociale minima meer dan vijftig procent van het netto-in komen afdragen voor vaste lasten. Voedsel Dc meeste ondervraagden hebben schuld bij een postorderbedrijf, vermoedelijk omdat men daar over langere tijd kan betalen. Een bijna even hoog aantal heeft schuld bij de sociale dienst. Volgens de onderzoekers dateert een deel van de schulden uit 'betere tijden' en wordt men nu, na de daling van het inkomen, geconfronteerd met betalingsmoeilijkheden. De bijstandswet laat wei nig ruimte over /oor hulp bij schuldproblemen, constateert de sociale dienst. Het rijk spreekt nog steeds over een reserveruim te in de bijstandsnorm, alsof er bij de minima nog iets te sparen is, stellen de onderzoekers. „Schuld is een harde aanwijzing dat een huishouden met een minimuminkomen door de bodem van de be staanszekerheid is gezakt. Als men daar niets aan doet, zal de sehuldproblematiek zich logischerwijs verergeren, omdat de aflossing van een schuld maandelijks nog een deel van het inkomen vast legt." De bezuinigingen op de inkomens worden voorna melijk doorgevoerd op voedsel en kleding. De meeste onderzochte huishoudingen zullen eind dit jaar opnieuw een eenmalige uitkering ontvangen, Daarvan zal het grootste deel worden besteed aan kleding, overige artikelen, vervanging duurzame artikelen, de energierekening en voedsel. Van der Have over rapport sociale dienst: Rotterdam „Dat de sociale minima in een beroerde situatie zit ten, wisten we door ervaringen van de so ciale dienst. Nu is echter met keiharde gegevens aangetoond dat de bodem is be reikt." Wethouder voor sociale zaken, Wim van der Have, heeft vannochtend de balans van de sociale minima in tien ge meenten aangeboden aan me vrouw Kraaieveld-Wouters, lid van de vaste-kamercom- mïssie voor sociale zaken. De cijfers liegen er niet om. Van der Have: „Het blijkt nu dat niet tien procent, maar veertig procent van de minima te ma ken heeft met schulden. De marges voor de gemeenten om iets te doen aan hun situatie zijn minimaal. Wel hoop ik dat door Karin Kuipers de regering dit rapport zal meenemen in de besluitvor ming en nu eindelijk rekening zal gaan houden met de mini ma. De politiek moet de rege ring nu corrigeren." Vanmiddag zal er in de ge meenteraad een motie over de instelling van een schuldsane ringsfonds op tafel worden ge legd. In dat fonds, dat als waarborg dient voor de aflos sing van schulden van de mi nima, blijkt de 250.000 gulden te weinig. „Elke lastenstijging zal nu ten koste gaan van het stukje kaas", aldus Van der Have. „De 3,5 procent verho ging van het gas, de 3 procent korting op de uitkering, de ei gen bijdrage voor rechtshulp en ziekte zullen, als deze plan nen worden doorgevoerd, lei den tot een extra last van zo'n 78 gulden per maand en dat gaat dan af van die gemiddel de 650 gulden die de minima over hebben. Dat betekent niet 3 procent koopkrachtver lies maar 10 procent De wethouder is geen voor stander van extra gemeentelij ke inkomen. „De inkomenspo litiek is een zaak van de rege ring. En als ik iedereen hon derd gulden zou geven, ver zacht je het beleid van dit ka binet en krijg je rechtsonge lijkheid met andere gemeen ten. Er is trouwens ook geen geld voor. Als je alleen al kijkt naar de stijging van het aantal eenmalige uitkeringen in 1981 waren dat er 29.000; dit jaar zijn dat er bijna 50.000 zitten wij ook aan de limiet. Dat schuldsaneringsfonds is bedoeld om de minima zoda nig uit de schulden te halen, dat zij maandelijks toch nog iets moeten betalen, maar de kredietbank neemt die schuld over en de sociale dienst staat borg. Ook de terugvordering van de onroerend-goedbelas- ling is zo'n zaak waar de ge meente de minima toe kan aansporen. Het is wel kassa voor ons, maar het kan voor hen weer een beetje verlich ting betekenen." Van der Have vindt het huidi ge inkomensbeleid van de re gering verkeerd: „Ze zijn nu hard bezig om twee soorten Nederlanders te kweken; de niet-werkenden, die onder het bestaansminimum zakken, en de werkenden". Breuk tussen PvdA en CPN niet meer te lijmen Hoogbouw rond de Blaak ...volop belangstelling.... (Luchtfoto: Henk van Wes tering) Rotterdam De belang stelling voor flats en wol kenkrabbers neemt weer toe. Dat is een van de conclusies van een bijeenkomst over 'hoogbouw in de stad', die gisteren werd gehouden in het Rotterdamse Bouwcen trum. De mensen keren zich weer at van de romantiek en de kleinschaligheid van woonerven en kiezen voor het wonen op grote hoogten, zo bleek op de bijeenkomst in het Bouwcentrum. Men constateerde dat be stuurders, bouwers en ande re betrokkenen al naar deze hernieuwde belangstelling voor flatbouw handelen, maar dat de beleggers voor alsnog achterblijven. Volgens de directeur stads ontwikkeling in Rotterdam, ir. A.W. van Hattum, is er ook in Rotterdam een markt voor torenbouw. Hij schatte de behoefte in de Maasstad op pakweg honderd van der gelijke woningen per jaar. Omdat hoogbouw alleen haalbaar is wanneer regel matig terugkerende huurver hogingen worden opgelegd, is er voornamelijk belang stelling van mensen die het financieel kunnen opbren gen. Van Hattum denkt aan tweeverdieners zonder kin deren met een hoog geza menlijk inkomen. Rotterdam De Huurderscommissie Lijnbaan zegt in een nota aan de Tweede Kamer en aan de minister van economische zaken dat het midden- en kleinbedrijf bij het uitblijven van een nieuwe wet voor huur en verhuur van be drijfsruimten, of van een wijziging van de hui dige wetgeving met rampzalige gevolgen zal worden geconfronteerd. De uit winkeliers van het Lijnbaan-kwartier bestaande commissie wijst erop. dat de econo mische macht van de verhuurder groter is dan die van de huurder een situatie die wel enigs zins ondervangen is door de huurbescherming. „Verzuimd is evenwel een systeem van huur- pnisvorming wettelijk vast te leggen, dat is af- ges'temd op" de fundamentele beboette van huurder en verhuurder. Het systeem zou zo soepel moeten zijn dat het ook conjunctuurbe wegingen kan verdragen", aldus de nota. Zo'n systeem zou moeten voldoen aan de vol gende eisen: het langlopende karakter van het huurrecht en het volgen van de ontwikkeling van de zogenaamde markthuurprijzen, dat op gedragen moet worden aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Volgens de commissie krijgen de huurders steeds meer te maken niet indexering van de huurprijzen. Dit kan de komende jaren leiden tot een verdere inkrimping van de detailhan del, zo schrijft de commissie. Rotterdam De 59-jarige Rotterdammer, die op verden king van poging tot moord is aangehouden omdat hij gepro beerd zou hebben zijn vrouw te vergiftigen, heeft gebruik gemaakt van een ratten- en muizenverdelgingsmiddel. De 62-jarige vrouw van de man verdacht haar echtgenoot van de vergiftigingsp raktijken toen zij zich niet goed voelde. De vrouw is zonder tussen komst van een arts recht streeks naar de politie gestapt. Wethouder drs. R. den Dun nen, de ontwerper van het col lege, zei daarop, dat de CPN zijn positie bij het aangaan van de coalitie blijkbaar verkeerd heeft ingeschat. „Die positie is er een van 21 tegen twee", stelde hij aan het eind van de avond keihard. *s Middags nog had Den Dun nen de CPN fors de mantel uitgeveegd. „De CPN miskent de corrigerende invloed van de raad op het college. Ze be licht alleen de negatieve za ken, een opstelling, waarvan ik wel eens ziek wordt. Het is geen bestuurderspartij, maar een vertegenwoordiging van deelbelangen. De schuld leg gen bij de regering en het grootkapitaal is mij te eenvou dig", aldus de wethouder. PvdA-fractievoorzitter J.H.A. Henderson had de CPN erop gewezen, dat de coalitie bereid is een deel van de bezuinigin gen op het wijkwelzijn in te slikken. Er is besloten één mil joen gulden minder op het wij kwelzijn te bezuinigen en een ton minder op het stedelijk welzijn en bovendien is er voor een half miljoen gulden aan nieuw welzijnsbeleid op gevoerd. Vergeefs offer De heer Henderson wees erop, dat het enige alternatief voor de PvdA een coalitie met CDA of VVD is en liet vervolgens met enkele sneren van deze twee partijen niets heel. Daar mee was de toch al uitermate slechte sfeer in de gemeente raad helemaal verziekt. VVD-woord voerder W, Bag german mengde zich in de dis cussie met de opmerking, dat de PvdA blijkbaar de Agniese- buuri tevergeefs aan de coali tie heeft opgeofferd in de dis cussie over de deelgemeente Centrum-Noord. Wat raadslid Van Veldhuizen een eerste stap in de goede richting noemde op het punt van de deelgemeenten, was voor wet houder Den Dunnen en de PvdA duidelijk de laatste stap in de verkeerde richting. Heel geemotioneerd ging de heer Baggerman in op de sne ren van de heer Henderson aan het adres van de VVD. Punt voor punt legde hij uit, hoe de VVD jarenlang loyaal aan het gemeentebeleid heeft meegewerkt, initiatieven heeft genomen, die de PvdA nu voor zichzelf claimt en niet de partij is, waarmee volgens de PvdA niet samen een goed be leid is te maken. „Als de PvdA een combinatie met CDA en VVD geen alternatief vindt, bindt die partij 2ich wel heel sterk aan klein links", besloot hij. Geen excuus Ook de PSP had een forse aanvaring met de VVD. Vol gens C. Oostervvijk gaf die par tij steun aan speculanten en samenzweerders tegen de mensheid. Hij was niet bereid die opmerkingen op verzoek van de heer Baggerman in te slikken en maakte ze met 2ijn uitleg van die woorden alleen maar grievender. De opmer king van de VVD, dat de hele raad, ook de VVD, indertijd een motie van de communiste Heiltje de Vos tegen kernwa pens had ondersteund, deed de 'pacifist' af met de opmerking: „U bent toch voor kernwa pens." Rotterdam De Rotterdamse onderwijsvakbond Abop stapt in een conflict met wethouder Hans Si mons naar de rechter. De bond noemt het onaan vaardbaar dat leerkrachten die zich tijdens de jong ste stakingsactie niet als werkwillig hebben gemeld, op hun salaris zullen worden gekort. In de visie van de bond mogen alleen die mensen worden gekort die zich als staker hebben gemeld. De gemeente Rotterdam heeft alle leerkrachten in de stad gevraagd om een formulier in te vullen als zij op de actiedag van 17 november hebben gewerkt. Rotterdam vermoedde dat de stakers niet bereid wa ren zich te melden en vroeg dus de werkers zich te laten registreren. Rotterdam baseerde zich op eerdere stakingsacties waarbij de Abop de stakers had opgroepen zich niet bij het gemeentebestuur te melden. Volgens de bond was er toen echter sprake van een geheel andere si tuatie, en waren de leerkrachten nu wel bereid zich als staker te melden. Nu zijn er in Rotterdam leerkrachten die op de ge wraakte 17e november wèl hebben gewerkt, maar door Richard Stomp die niet bereid zijn om dat schriftelijk aan de wet houder te melden, omdat zij een werk-meiding prin cipieel onjuist vinden. Die leerkrachten zouden vol gens de Abop ten onrechte de dupe worden van de handelwijze van wethouder Hans Simons. De onderwijsbond vindt bovendien dat de wethouder door zijn handelwijze twee groepen leerkrachten (stakers en werkwilligen) tegen elkaar uitspeelt. „Het lijkt wel of hij de groep niet-stakers betrouw baarder acht dan de stakers", aldus de bond. Een aantal bij de bond aangesloten leerkrachten gaat de gerechtelijke procedure tegen de gemeente aan spannen. Aanvankelijk wilde de Abop de zaak in een proefproces aan de orde stellen, waarbij de twee par tijen de zaak aan de rechter zouden voorleggen. Wet houder Hans Simons was echter niet lot zo'n proef proces bereid, vandaar dat nu bij de ambtenaren rechter een echte procedure zal worden aangespan nen. Onderwijswethouder Hans Simons en de FNV-on- derwijsbond liggen al geruime tijd overhoop over de registratie van stakers. Rotterdam De politie heeft twee Joegoslaven (25 en 35 jaar) aangehouden in verband met de moord op hun 27-jarige landgenoot Ali Misini zaterdag bij een illegaal gokpand aan De Kromme Elleboog. De ar restaties werden verricht in Rotterdam en Brussel. Gebleken is dat de twee man nen met Misini en nog twee anderen een overval wilden plegen op het gokhuis. De ar restanten hebben verklaard dat zij het schot hebben ge hoord en Misini hebben zien vallen. Wie het schot heeft af gevuurd, is nog onduidelijk. Wel staat vast, dat het wapen dat Misini bij zich had, niet het moordwapen is geweest. Rotterdamse rechercheurs vertrokken eerder deze week naar Brussel voor een onder zoek, omdat Misini daar de laatste tijd verbleef.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4