18 KUNST RTV Chinees drukwerk in bibliotheek BESTE WENSEN. Zes uur opera van Messiaen Schokkerige wals a lahoketus Eerbetoon aan Maria Callas via satelliet - y DE POST STAAT KLAAR VOOR KERST EN NIEUWJAAR. 'CapitooP over mislukte Eurotop STAD mag DWVAjax niet uitzenden Contacten met Shanghai zeer positief7 i Tentoon stelling over pre- ïslamitische kunst RoRerdams Nieuwsblad zaterdag 10 december 1983 Sint Franciscus van Assisi (José van Dam) temidden van de monniken in de nieuwe opera van Olivier Messiaen. Parijs Zal Messiaens opera 'Saint Francois d'Assise', die in de Parijse Opéra in première is ge gaan, deze eeuw overle ven? Wie kent de twee opera's die César Franck in de laatste jaren van zijn leven heeft gecompo neerd? Franck en Mes siaen: ze staan hier niet ".toevallig naast elkaar. ■Toegewijd christen, meester |van het orgel, invloedrijk le raar: dat alles is Messiaen en dat alles was Franck, Gedu- rende de afgelopen jaren heeft Messiaen voornamelijk gewerkt aan zijn eerste ope ra, gecomponeerd in op dracht van de Pariise Opéra. ITe oordelen naar de reacties .tijdens en na de première zijn de overlevingskansen Ivan Messiaens opera niet groter dan die van Francks l'Hulda' en 'Ghisele'. Alles in |de opera over het leven van Sint Franciscus van Assisi 'lijkt zich te verzetten tegen uitvoeringskansen bii andere operagezelschappen. Het rau- 'zikale idioom is even ondra- -matisch als de tekst. Wagnenanen zien er niet meer tegenop zes uur in een operatheater door te bren- •gen. Maar Wagner had van Beech oven geleerd hoe hij muzikaal materiaal moest variëren. De stijl van Mes siaen daarentegen is geba- 'seerd op contrasterende mu- I zikale blokken waarbinnen heel weinig verandert. En de I tweede acte is waarschijnlijk 'het langste operabedrijf aller tijden. Geen concessie Het tekstboek, dat Messiaen de ondertitel 'Scènes Fran- ciscaines' heeft gegeven, be vat geen millimeter concessie aan wat men in een opera- theater aan drama verw ant. Messiaen heeft zich alleen met zichtbare actie bezigge houden voor zover die de geestelijke ontwikkeling van Sint Franciscus verduide lijkt. Wel zijn er ontroerende mo- men ten. Zoals de scène .waarin de heilige een lepra lijder heeft genezen. Deze 'ontdoet zich van zijn ver band, ongeveer zoals Salomé zich eens van haar zeven sluiers heeft ontdaan. En hij begint te dansen. Messiaen heeft zo'n grote or kestbezetting voorgeschre ven, dat in Parijs, waar het toneel toch niet bepaald klein is, hele blazersgroepen aan de zijkanten, bijna in de Hilversum In het NOS-pro- gramma 'Het Capitool' staat morgenmiddag (Ned. 2, 12.00) de mislukte Europese topcon ferentie in Athene centraal. Onder leiding van Joop van Tijn wordt gediscussieerd door het Europese Commissielid Frans Andriessen, de voorzit ter van het Europees Parle ment Piet Dankert, de viee- 3jresident van Philips C. van er Klugt en publicist Louis Metzemaekers. Amsterdam De Amster damse voetbalclub DWV mag van de KNVB geen medewer king verlenen aan een recht streekse radio-uitzending van de bekerwedstrijd DWV Ajax, die morgen wordt ge speeld. STAD/Radio Amster dam was van plan de wedstrijd in extra zendtijd te verslaan. De KNVB vindt dat zo'n di rect verslag concurrentie bete kent voor andere thuisspelen- de amateurclubs in de regio Amsterdam. Bovendien zou het, volgens de voetbalbond, een precedent scheppen voor andere omroepen. Olivier Messiaen, in februari 1981 gefotografeerd in Den Haag, waar hij een aan hem gewijde concertserie van het Residentie-Orkest bijwoonde. zaal. moesten worden opge steld. En drie Ondes Marte- not, het door Messiaen zo be minde elektronische instru ment, moesten worden aan gesleept. Het koor is van een verge lijkbare omvang. Waar schijnlijk is nooit eerder een door Peter Heyworth Observer-dienst operahuis opgescheept met een dergelijke monsterbezet- ting. Messiaen heeft zich ver zet tegen welke aantasting van zijn werk dan ook, qua bezetting en qua tijdsduur. Wat de dramatische tekort komingen van deze opera ook zijn, de muziek, overwel digend en compromisloos, staat op eigen benen. Het is muziek die volop overtui gingskracht heeft, die ook ver af staat van de suike rachtige traditie die men ge wend is wanneer in Franse opera's religieuze onderwer pen worden behandeld. Olivier Messiaen, één van de beroemdste componisten van deze eeuw, is van daag 75 jaar gewor den. Zijn gezondheid is zwak, maar zijn creativiteit is nog niet verflauwd. Zes uur duurt zijn opera 'Saint Francois d'As sise', waarmee hij het geduld van het van heinde en ver hier- voor naar Parijs ge komen publiek op de proef stelt. Het is zijn eerste en naar hij heeft meegedeeld laatste opera. De held van deze Parijse produktie is de Japanse diri gent Seiji Ozawa, die het enorme uitvoeringsapparaat precies en tegelijk heel soe pel in de hand hield. Het ge beurt maar zelden dat een wereldpremière van een ope ra op een dergelijke manier wordt gedirigeerd. De Belgi sche bariton José van Dam is heel markant in de titelrol en Chri5tiane Eda-Pierre is een prachtige engel. Regis seur Sandro Sequi had wei nig speelruimte, gezien de aanwezigheid van het enor me koor plus een deel van het orkest op het toneel. En gezien de hardnekkigheid van Messiaen waar het de re alisering van zijn voorschrif ten betrof. De decors van Giuseppe Cri- solini-Malatesta zien er, met hun Tumer-achtige tinten, van ver af prachtig uit. Wie wat beter kijkt komt tot de ontdekking dat de technische staf van de Parijse Opéra wel eens orde op zaken mag stel len. Maria Gallas en de tenor Giuseppe di Stefano bij aankomst op Schiphol, gisteren precies tien ]aar geleden Hilversum De zestigste geboortedag van de in 1977 overleden Grieks-Amerikaanse operazangeres Maria Callas wordt morgenavond gevierd met een internatio naal satellietprogramma, dat rechtstreeks via de Duitse ltsland 2, 21.15 23.15) wordt uitgezonden. televisie (Dui Vier grote operahuizen staan via de satelliet met elkaar in verbinding; de Scala in Mi laan, Co vent Garden in Lon den, The Lyric Opera in Chi cago en de Grand' Opéra m Parijs. In elk van de operahui zen brengen internationale sterren een ode aan Maria Cal las. Onder hen Ileana Cotru- bas, Kiri te Kanawa, John Vickers, Placido Domingo, José van Dam en Agnes Balt- sa. Zij worden gedirigeerd door Lorin Maazel (Milaan), Seiji Ozawa (Parijs), Bruno Bartoletti (Chicago) en Sir Co lin Davis (Londen). Via reus achtige beeldschermen kun nen de artiesten en dirigenten eikaars verrichtingen recht streeks volgen. In het programma ook ar chiefbeelden van concerten die 'La Callas' in de jaren 1959-1962 in Londen en Ham burg gaf. Verder zijn er zeld zame opnamen van Maria Cal las als filmactrice te zien. De acteur Michael Wager vertelt over het verloop van Maria Callas' carrière. De uitzending, die in Duits land de titel 'Immer noch Pri madonna!' heeft meegekregen, wordt eveneens live uitgezon den in Italié en Griekenland. Het Franse station Antenne 2 en de Britse BBC zenden het programma tijdens de kerstda gen uit. Rotterdam Aan goede nieuwe stukken voor harmo nie- en fanfare-orkesten be staat een schreeuwende be hoefte. Wie de Donemus-ca- talogus opslaat om te 2ien wat Nederlandse componis ten op dit terrein hebben ge schreven ontdekt dat de vooroorlogse generatie Badings, Frid, Flothuis, Van der Griend duidelijk do mineert. En vrijwel alles wat progressiever klinkt is te moeilijk voor zelfs de verst gevorderde amateurs. 'Wals' van Geert van Keulen zal ook niet zo gauw op het re pertoire verschijnen van har monie-orkesten in Beetsler- zwaag of Schin op Geul. Het is een bikkelhard, schokkerig stuk, waarin de componist de 'hoketus-formule' (een wissel spel van twee instrumentale door Aad van der Ven groepen, waarbij de tonen voortdurend heen en weer springen) gebruikt die we zo goed van Louis Andriessen kennen. De versie die gister avond door het harmonie-or kest van het Rotterdams Con servatorium werd uitgevoerd is trouwens een bewerking van een partituur, die Van Keulen voor het ensemble Ho ketus heeft geschreven. We weten het nu langzamer hand wel met die stukken die geschreven zijn volgens dit procédé. De koekoeksklok hoeft toch ook niet telkens op nieuw te worden uitgevonden. Daar komt nog bij dat deze techniek zich niet bijster leent voor twee grote harmonie-or kesten als die van gisteravond. Het geheel gaat dan log en on beholpen klinken. Dat kon gisteravond zeker niet alleen, zelfs niet voornamelijk wor den geweten aan het ensemble van het Rotterdams Conserva torium en 2eker niet aan diri gent Arie van Beek. Geert van Keulens 'Wals' is overigens al tijd nog karakteristieker dan het weliswaar slim geschreven maar nogal gladde en tierelan- tijnerige 'Frises' voor harmo nie-orkest van de Jacqueline Fontyn. Voor de pauze traden Rotter damse conservatoriumleerlïn.- gen in diverse formaties er was ook een koor bij op in een aantal werken, van Char les Ives. Het is een beetje stil geworden rond deze Ameri kaanse componist, na de zeker in Nederland nogal spectacu laire Ives-hausse in het einde van de jaren zestig en het be gin van de jaren zeventig. Na een periode van ontdekkingen en verrassingen is er kennelijk een zekere gewenning aan het eigenzinnige, soms bizarre van Ives ontstaan. Misschien was die opwinding van vijftien jaar □e Dool on, grot» zaal, Rottarv* dam: »n*»mbla* van hat Rot-* ter dam* Conaarvatorium o.Lvr. Aria van Baak «n Baran^ Schuurman, m.m.v. Charles van Tssaei (bariton); werken van' Ives, Van Keulen en Fontyn. geleden ook een beetje over dreven. Het concert begon met een nogal stuntelige uitvoering van The Unanswered Ques tion'. Wat er op volgde (onder meer 'Over the Pavements" 'The Rainbow', 'General Wüli- am Booth enters into Heaven' en Psalm 90) klonk weliswaar beter, maar het totaal bleef toch wat mat. Dit optreden van ensembles van het Rotter dams Conservatorium had een plaats gekregen in de voor een groot deel aan actuele muziek gewijde serie Z van het Rotter dams Philharmoniseh Orkest. Rotterdam Burgemees ter Bram Peper heeft gis termiddag in de Gemeente bibliotheek in de Hoog straat de tentoonstelling 'Oplage één miljoen, mo dern drukwerk in China' geopend met een rede, waarin vooral de aandacht werd gevestigd op de nau we hand die Rotterdam met China en in het bijzon der met de havenstad Shanghai heeft. Aanwezig was ook de zaakge lastigde van de Volksrepubliek de heer Guo Jie. Nooit tevoren kende China zo'n grote stroom van affiches, boeken, tijd schriften en reclamemateriaal als nu. Het land heeft de deur naar het westen opengezet, er is meer ruimte voor vernieu wing, ontwikkeling en veel vormigheid dan vroeger. Voor de officiële openingsre de, waarin de burgemeester herinnerde aan de 50.000 be zoekers die in oktober bij de Dresden-tentoonstelling zijn geweest („De Rotterdammers hebben duidelijk bewezen dat ze hun nieuwe bibliotheek we ten te vinden") sprak de direc teur van het Museum voor Land en Volkenkunde, dat de expositie heeft georganiseerd, de heer Felix Valk. Deze ze», voordat hij het bij uitgeverij 010 verschenen boekwerk 'Oplage één miljoen' overhandigde aan Peper en Jie, onder meer: „De contacten met Shanghai zijn bijzonder positief ontwikkeld ondanks het ontbreken van een cultu reel akkoord en ondanks de houding van de rijksover heid." Er zijn in Rotterdam deze maand drie tentoonstel lingen en een filmfestival ge wijd aan China. Burgemeester Peper vertelde, dat het komende jaar maat schappelijke, culturele en we tenschappelijke activiteiten worden ontwikkeld in samen werking met Shanghai. De tentoonstelling, die een buiten gewoon belangwekkende in druk geeft van het drukwerk xJ'Jftl ff 'O, - Chinees drukwerk ter propaganda van het bibliotheekwe zen. 'Ik maak een ruimteschip', een decoratieposter in China, is tot 15 januari in de bibliotheek te'zien en zal daar na een tournee maken door Nederland. Tot en met 8 januari is er in de foyer van de Doelen een ten toonstelling over het leven en werken van de havenarbei ders in Shanghai. Er worden hier ook handvaardigheidspro- dukten en rolschiideringen ge toond, vervaardigd door ha venarbeiders. In het kader van de zustersta drelatie met Rotterdam heeft de gemeente Shanghai 62 schilderingen aan de stad Rot terdam beschikbaar gesteld. Voor sociaal-culturele en maatschappelijke instellingen in de stad is het mogelijk gra tis over deze tentoonstelling te beschikken. Informatie; (010) 11.10.55. Op woensdag 28 december tenslotte zijn er om 14.30 uur en om 15.30 uur in het Bibliot heektheater demonstraties Wushu en Taiji: in China bij zonder populaire bewegingsoe feningen, geworteld in de tra dities van het land. ADVERTENTIE De achterstand in de postbestelling is deze week weggewerkt. (Alleen uit het buitenland arriveert nog enige vertraagde post). Wij staan weer klaar voor uw kerst- en nieuwjaars- post. Daarvoor geven wij u graag de volgende tips: Post uw kaarten zo mogelijk vóór 15 december. Maak bij voorkeur gebruik van de speciale brievenbussen voor wenskaarten, die in veel postkantoren staan. Voor kaarten zonder envelop is 50 ct het tarief binnen Nederland en per luchtpost naar andere Westeuropese landen. Kaarten in een open envelop, beschreven met een korte wens, verstuurt u in het binnenland voor 60 ct en per luchtpost naar andere Westeuropese landen voor 70 ct. Denkt u dit jaar weer aan de kinderpostzegels? Ook voor uw wenskaarten geldt: gebruik de postcode. Leiden In het Rijksmu seum van Oudheden in Lei den is gisteren een tentoon stelling geopend van pre-Is- lamitische kunst en voorwer pen uit eigen bezit. Meer dan 650 voorwerpen vormen een overzicht van vijfduizend jaar Iraanse archeologie. Daarmee wordt tevens J. van Lier geëerd, wiens inter nationaal vermaarde verza meling objecten uit Noord en Noordwest-Iran het mu seum onlangs kon verwer ven. Met de tentoonstelling (die te bezichtigen is tot 6 mei) wordt ook vooruitgelopen op de inrichting van een perma nente expositie over Voor- -Azië. Het is de eerste keer dat het museum de schijn werpers richt op zijn waar devolle verzameling kunst en gebruiksvoorwerpen uit het oude Iran, die de grootste collectie op dit gebied in ons land is. J. van Lier verza melde honderen voorwer pen, die met steun van de Vereniging Rembrandt voor ons land konden worden be houden. Het eerste deel van de ten toonstelling is gewijd aan de Elamitische cultuur in Zuid- west-Iran en wordt toege licht met onder andere sculp tuur, aardewerk en inscrip ties uit Susa en Tchoga Zan- bil. Het tweede deel belicht de prehistorie en vroegste geschiedenis van Centraal, West- en Noord-Iran met on der meer keramiek uit Tepe Sialk en Tepe Giyan, bron zen en aardewerk uit Luris- tan, aardewerk uit Ismaila- bad en vondsten uit Salliza- bad. Hoogtepunt is volgens het museum het rijke materiaal uit Amlash, Marlik, Khurvin en Kaluraz. In het derde en laatste deel wordt de centrale plaats uitgewerkt die Iran meer dan tien eeuwen innam onder Perzische, Parthische en Sasanidïsche vorstenhui-^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 10