ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Overleg waterstaat met Booy Clean stukgelopen Kunstenaars bezetten museum Schiedam RET: Geen ww'ers als controleur VANDESIAO 'Politie confronteerde verdachte ten onrechte met buurtbewoners' Rotterdam krijgt geld voor groot onderhoud Ombudsman: Varen zonder loods wordt strafbaar Personeel:Mensen welkommaar met dienstverband Jansen vraagt Schiedam: „Schrap dat crematorium' RAL mag opnieuw niet naar Las Palmas ZATERDAG 10 DECEMBER 1983 Rotterdam Het overleg tussen Rijkswaterstaat, de gemeente Rotterdam en het tank-schoonmaakbedrijf Booy Clean over de positie van dat bedrijf in de Rotterdamse haven, is stukgelopen volgens een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat vrijdag meegedeeld. Knelpunt is dat Booy vol gens het ministerie onvoldoende wil bijdragen aan een noodzakelijke schoon- maakoperatie van de Geulhaven, waaraan het bedrijf is gevestigd. Rijkswaterstaat heeft onlangs voor maximaal 45 miljoen gulden beslag laten leggen op een bankrekening en op goe deren van Booy omdat er daar van wordt uitgegaan dat Booy de voornaamste vervuiler is geweest van de Geulhaven door illegale lo zingen. Volgens de woordvoerder van het departement zal Booy bin nenkort worden aangezegd de Geulhaven zelf schoon te ma ken. Gebeurt dat niet dan zul len de overheden het doen op kosten van het bedrijf. Booy was in eerste instantie bereid twee miljoen gulden op tafel te leggen voor de naar de rriening van het bedrijf nood- -zakelijke schoonmaakkosten. -Zowel Booy als Rijkswater- ^tiat hebben in het overleg 4ïun stellingen enigszins afge- Jrwakt. Beide partijen willen ;ébhter niet zeggen welke con cessies zij hebben gedaan. «"raadsman van Booy Clean, hir, B. Veldhoven,' betreurt het dat nu een totaalplan dat Booy Clean op tafel heeft j voor de eigen rol in de niet kan doorgaan. Bijzonder heden over dat plan wil hij echter niet geven. Booy zal be gin volgende week bekend maken welke stappen het be drijf na het mislukken van het overleg zal nemen. Minister Smit van verkeer en waterstaat heeft de activiteiten bij Booy die betrekking heb ben op de schoonmaak van binnenschepen (circa 20 pet), onlangs vrijwel ten dode opge schreven door aan te kondigen dat de huidige lozingsvergun ning voor het afvalwater (WVO) zal worden ingetrok ken en dat een nieuwe, waar voor al een aanvraag was in gediend, niet zal worden ver strekt. De minister stelde ook dat Booy geen deel mag uitmaken van een door het Rijk gesubsi dieerde ontvangst- en verwer kingsinstallatie voor tankres- ten uit zee- en binnenschepen, waaraan in Rotterdam al jaren wordt gewerkt. Tot nu toe is de belangrijkste activiteit van hêt bedrijf het reinigen van tankinstallaties op land. Daarop is onlangs een nieuw overleg gestart tussen Rijks- Rotterdam De Nationale Ombudsman heeft een klacht ge grond verklaard van het Justitieel Klachtenburo (JKB) te gen de politie over het onnodig lang confronteren van een verdachte man met buurtbewoners. De Ombudsman meent, dat de confrontatie onbehoorlijk was en dat er onvoldoende rekening is gehouden met de belangen van de klager, een Turkse man. De politie moet een verdachte zo snel mogelijk naar het bu reau afvoeren, luidt het oor deel. Het incident speelde zich af op woensdag 25 augustus in Rot terdam. Twee politiemensen kregen van een vrouw op Voor schepen met gevaarlijke stoffen Den Haag In de toekomst kunnen kapiteins van sche pen die gevaarlijke stoffen vervoeren, bestraft worden wanneer ze geen loods ne men bij het binnenvaren van Nederlandse vaarwegen. Het kabinet heeft gisteren beslo ten de Loodswet 1957 hier voor te wijzigen. Tot nu toe is het zo dat de in die wet opgenomen loodsplicht in feite alleen inhoudt dat men verplicht is loodsgeld te beta len. Geen enkele kapitein hoeft echter per sé ook een loods aan boord te nemen. Als de wetswijziging van kracht is geworden, kunnen kapiteins van bepaalde catego- rieh schepen echter voor de rechter worden gedaagd, wan neer ze zonder loods in- of uit varen. Het is de bedoeling dat door de Wetswijziging kapiteins van schepen met gevaarlijke stof fen aan boord zwaarder onder druk komen te staan om ge bruik te maken van de dien sten van de loods. Het kabinet vindt dit van groot belang voor een veilige afwikkeling van het scheepvaartverkeer. straat te horen, dat haar doch tertje van vijf jaar enige tijd geleden sexueel was misbruikt door een onbekende man. Ook had hij andere kinderen sexu eel betast en een kennis van de vrouw onzedelijke voorstel len gedaan. De vrouw had wel een vermoeden wie het was en meldde dit aan de politie. Het ging om een man uit de buurt. De politiemensen besloten naai» de betreffende woning te gaan. De moeder, de kennis en bet dochtertje liepen ook daar heen. Eenmaal vlakbij het huis hiel den de agenten een Turkse man staande, die aan het sig nalement voldeed. Zij vroegen hem naar zijn paspoort en za gen, dat hij in zijn polstasje ook een stiletto had. Hij werd aangehouden op verdenking van ongewenst handwapenbe- zit en aanranding. Vervolgens moest hij plaatsne men in de politiewagen. Tien tallen buurtbewoners kwamen er op af. In de directe omge ving werd de man geconfron teerd met de twee betrokken vrouwen en het kind. Duide lijk werd in de chaos, dat hii n»"et de dader was. Het geheel duurde zo'n twintig minuten. Toch werd hij daarna naar bu reau Maashaven gebracht, waarhij nogmaals werd gecon fronteerd met de vrouwen en het kind. De uitslag was het zelfde. De man kreeg alleen een proces-verbaal voor het mes. Volgens het JKB voelde hij zich te kijk gezet voor de hele buurt, terwijl hij onschuldig was. Hij en zijn familie wer den later niet meer aangeke ken, aldus het JKB. De man trok zich de gebeurtenissen zo erg aan, dat hij zich kort daar op ziek meldde op zijn werk. Deze toestand duurt nog steeds voort. Het JKB: „Hierbij moet men bedenken, dat een bui tenlandse werknemer in de re gel een wankele relatie heeft met de buurt." waterstaat, gemeente Rotter dam en het bedrijf, omdat Booy Clean met de gemeente Rotterdam in vergevorderd stadium van overleg was over de voorwaarden waarop de Geulhaven schoon gemaakt zou kunnen worden. Het verschil van mening tus sen Booy Clean en Rijkswater staat over de schoonmaak van de zwaar verontreinigde Geul haven gaat met name over de hoeveelheid lichte bagger en slib. Booy ging er van uit dat 20.000 kubieke meter voldoen de zou zijn. Rijkswaterstaat hield het in eerste instantie op 300.000 kubieke meter. Rotterdam Voor groot on derhoud aan vooroorlogse huurwoningen in 1984 en 1985 kunnen Rotterdam en Den Haag respectievelijk maximaal 28,3 miljoen en 10,3 miljoen gulden in de wacht slepen. Bovendien krijgen beide plaat sen geld voor het restaureren van monumenten: Rotterdam zeventig miljoen en Den Haag zes miljoen, Schiedam krijgt voor dergelijke restauraties en bedrag van acht miljoen gul den. De bedragen vormen een deel van de 95 miljoen, die de over heid in 1984 en 1985 uittrekt voor verbetering van de werk gelegenheid in de bouw en de 68 miljoen voor (woon)monu- mentenzorg. Van de 95 mil joen komt 44 miljoen in Zuid- Holland terecht. De bewoners van de huurwo ningen die van het geld wor den opgeknapt, krijgen geen huurverhoging. In een aantal gevallen gaat wel het zoge naamde huuraanpassingsstel- sel werken. Zoals eerder gemeld, zijn aan nemers verplicht voor de pro jecten gebruik te maken van zeventig procent werklozen die minimaal een jaar uit het arbeidsproces weggeweest zijn. Gemeenten moeten plannen vóór 1 september volgend jaai indienen. De kosten per wo ning moeten minimaal 5.000 gulden bedragen en hooguit 30.000 gulden. Uit de 95 mil joen wordt tweederde deel van de opknapkosten betaald. De rest moet de gemeente of de woningcorporatie op tafel leg gen. Ook al is er in Delfshaven veel veranderd en veel bedorven, het geheel heeft nog steeds een schoonheid en een verstilde sfeer, die van alle eeuwen is. Pi et er van den Doel beeldde Delfshaven in 1905 uit, met Voorhaven en Aelbrechtskolk en rechts De Dubbelde Palm boom, waar onlangs een expo sitie van Van den Doels werk is gehouden. Kortgeleden zijn een paar oude, verlaten pandjes volledig in elkaar gezaktelders in Delfshaven hangt een muur zó sterk over, dat alleen de muur- ijzers er nog enig verband in lijken te houden. Naast dat ge bouw zouden de fundamenten van een gesloopt pand worden verwijderd, maar het gevaar voor ae werklieden wordt te groot geacht en er gebeurt dus op dit moment niets. We moe ten er toch wat zuiniger op zijn... Over Delfshaven zelf is ook in deze krant veel geschreven; we zouden het evenwel erg op prijs stellen, als men echt per soonlijke herinneringen aan dit unieke stadsgedeelte op pa pier zou willen zetten. Gaarne richten aan redactie Rotterdam Centraal, postbus 959. 3000 AZ, Rotterdam. Schiedam Twaalf kuns tenaars houden sinds gis teravond het Stedelijk Mu seum in Schiedam bezet. Als zij steun krijgen van solidaire vakbroeoers zul len zij volgens beeldend kunstenaar Theo de Pree volgende week ook Boy mans van Beuningen gaan bezetten; maar gisteren was het Rotterdamse mu seum voor de kleine groep kunstenaars vooralsnog te groot. De kunstenaars in Schiedam kwamen gistermiddag recht streeks over van de Nacht wacht-zaal in het Amsterdam se Rijksmuseum, die nog door collega's bezet wordt gehou den. Zij keken aanvankelijk lelijk op hun neus, toen zij het Schiedamse museum op de Hoogstraat binnen wilden gaan want daar was een recep tie in volle gang ter gelegen heid van de benoeming van commissaris Piet van den Hengel tot korpschef van de Schiedamse politie. Vrijwel het gehele politie-apparaat van die gemeente was in gezel schap van tientallen genodig den in het museum aanwe zig. Het handvol kunstenaars zag er weinig heil in temidden van alle aanwezigen bekend te maken, dat zij de boel bezet hadden, want het grotendeels geüniformeerde gezelschap had hen waarschijnlijk be schouwd als kwajongens. Daarom trok men zich even terug met de Schiedamse loco burgemeester Rein ter Scheeres en museumsecretaresse Clara Stroman, die voor de afwezige directeur Hans Paalman waar neemt, om te overleggen hoe de bezetting zou gaan verlo pen. Afspraken werden niet gemaakt. Volgens Robert Rog geveen, woordvoerder van de kunstenaars, onder wie de Schiedammers Peter Landauer en Inge van Haastert, stond het museum niet onsympa thiek tegenover de actie. Van Paalman wisten de kunste naars dat hij groot voorstander is van behoud van de beelden de kunst regeling (BKR). En juist tegen afbrokkeling van deze regeling door staatssecre taris De Graaf wilden de kunstenaars met hun bezetting demonstreren. Het Schiedamse museum werd uitgekozen, niet omdat het zo groot is, maar omdat de Cobra-collectie be roemd is en het aanspreekt als zo'n museum dan dicht blijft. Overigens wordt Cobra in Schiedam lang niet permanent tentoongesteld. Volgens kunstenaar Jentius Hogendijk is het Haagse Van Goghmuseum gisteren uit soli dariteit dichtgegaan, hoewel in zijn ogen hierin meespeelt dat de kunstenaars het anders zelf wel gesloten hadden. De kuns tenaars in Schiedam overwe gen vandaag een kerstboom te kopen om naast hun slaapzak ken in de museumzalen te zet ten. Rotterdam De personeelsvertegenwoordiging- van de RET is fel gekant tegen het plan van het PvdA-kamerlid Van Castricum om werklozen bij het openbaar vervoer in te zetten als controleur. Het al lopende werklozenpro ject bij het Rotterdamse ver voersbedrijf zit de medezeg genschapscommissie nu reeds huizenhoog. De honderd vijf tig pas aangetrokken vervoersas- sistenten nemen volgens de commissie taken van metro- en sneltrambestuurders en van controleurs over. De Veredelde' tramconduc teurs zoals de PvdA die wil, gaan volgens de commissie exact hetzelfde werk doen als de ouderwetse conducteurs, waarvan de laatste twee deze zomer de actieve dienst nood gedwongen hebben verlaten. Bezwaren die de commissie te gen het al lopende werklozen- project heeft, zijn door het col lege van B en W gepasseerd. B Schiedam/Rotterdam De Rotterdamse wethouder Ries Jansen wil met spoed onder handelen met zijn Schiedam se collega's Zijdeveld (ruim telijke ordening) en Van Til- borg (financiën) in een po ging de bouw van een cre matorium in die gemeente te verhinderen. De bouw is reeds gestart, maar in de oppositie van de Schie damse gemeenteraad zijn stemmen opgegaan de aanne mer naar huis te sturen en schadeloos te stellen. Met een schadeloosstelling van de Bre dase aannemer Welling en Wiercx is 320.000 gulden ge moeid, Gisteravond sloot Jan sen niet uit, dat Rotterdam hier een deel van wil meebeta len, want realisatie van het Schiedamse crematorium bete kent voor de Rotterdamse cre matoria Hofwijk en Zuid een nog forser verlies. Jansen wil hierover echter eerst spreken met Zijdeveld en Van Tilborg. „Maar uit het feit dat ik ga on derhandelen kan je al iets af leiden", zei Jansen gisteren, nadat hij contact had gehad met Adri Reijnhout, D'66- raadslid van de gemeente Schiedam. Deze heeft bereke ningen gemaakt, waarvan de juistheid inmiddels is beves tigd door de stichting Voor- lichtingscentrum Crematori- umbouw in Den Haag. Uit die berekeningen blijkt, dat de twee bestaande crematoria in Rotterdam, maar ook het nieu we in Schiedam, voor tonnen verlies per jaar komen te staan. Jansen heeft hier vorige maand het gewestelijk bestuur van de PvdA op gewezen. Hij vroeg hierbij om medewerking om Schiedam te overtuigen. Twee crematoria hebben vol gens Jansen voldoende capaci teit. Dan nog zijn er verliezen. Een derde erbij, zo dicht in de buurt, maakt de situatie in twee bezuinigende gemeenten alleen maar erger, aldus de Rotterdamse wethouder. en W lieten weten dat het pro ject een 'politieke opdracht' is, waarbij de directie en perso neelsvertegenwoordiging geen enkele zeggenschap hebben. Overigens zegt de medezeg genschapscommissie dat werk lozen bij de EET 'meer dan welkom* zijn, maar wel in een geformaliseerd dientsverband. „Het mag niet zo zijn dat be staand werk wordt overgeno men door goedkopere werk krachten. Dat zou een onder mijning van de toch al magere arbeidsvoorwaarden beteke nen", aldus voorzitter Cor Bennes van de AbvaKabo- fractie bij de RET. Hij vreest dat het ministerie van verkeer en waterstaat -de geldschieter van het Rotter damse openbaar vervoer- via het project een bezuinging op personeelskosten tracht bin nen te halen. Bennes: „De werklozen krij gen op hun uitkering honderd vijftig gulden. Dat levert een verschil op van een kleine vijfhonderd gulden met de werkelijke lonen. Daar wordt weliswaar tweeëndertig uur voor gewerkt. Maar ongetwij feld zal straks worden gepoogd om op deze manier een loons verlaging voor het totale per soneel voor elkaar te boksen". Volgens Bennes hanteert het ministerie van sociale zaken voor de instelling van het werklozenpoject exact dezelfde argumenten, die de perso neelsvertegenwoordiging in 1978 gebruikte om stationsbe ambten op de metrostations te handhaven. Die functie moest toen verdwijnen orndat de RET moest bezuinigen om de verlenging van de metro- en sneltramlijn naar Capelle mo gelijk te maken. „Nu zegt het ministerie het zelfde als wij destijd; het pu bliek heeft recht op informatie en begeleiding, er dient een preventieve controle te zijn en er een meer gerichte controle zijn. Toen was het niet nodig en wat zien we nu: vervoersas- sistenten die in burger instap pen om te controleren en die reizigers de gewenste informa ties verstrekken", zegt Bennes. Overigens meent de medezeg genschapscommissie van de RET dat 'zwart en grijs rijden alsmede vandalisme' het best bestreden kunnen worden met het vroegere systeem van con troleren, waarbij plaatsbewij zen bij het in- en uitstappen worden gecontroleerd. „De controles en gerichte overval len van nu is in wezen dwei len met de kraan open", aldus Bennes. Rotterdam Rotterdam Air Lines (RAL) heeft opnieuw geen toestemming gekregen, om een chartervlucht naar Las Palmas (Canarische Ei landen) uit te voeren. De on geveer 40 passagiers die via Christoffel Reizen een va kantie op Grand Canaria hadden geboekt, zijn gisteren en vandaag met toestellen van de KLM naar de zon ge vlogen. Vorige week zaterdag heeft di recteur And ré Verlinden van de RAL de eerste op het pro gramma staande chartervlucht geannuleerd, omdat de Spaan se autoriteiten op het laatste ogenblik weigerden landings rechten te verlenen. Uit een telegram van ziin agent in Ma drid heeft Verlinden gisteren begrepen dat Spanje in begin sel geen bezwaren heeft tegen de retourvluchten die de RAL elke zaterdag wil uitvoeren. De beide ambtenaren die de vergunning met hun handte kening moeten bekrachtigen, zijn echter de afgelopen week niet op hun kantoor geweest in verband met de beide vlieg tuigongelukken bij en op de luchthaven van de Spaanse hoofdstad. Ztj worden daar pas maandagmorgen weer ver wacht. Volgens Verlindens vertegen woordiger is hun afwezigheid er de reden van dat de nieuwe luchtvaartmaatschappij de be loofde vergunning niet op tijd heeft gekregen. De aanvankelijke afwijzing van het verzoek om landings rechten voor Las Palmas had volgens de Spanjaarden te ma ken met het feit dat Verlinden te laat om toestemming voor de chartervlucht had verzocht De RAL-direcleur ontkent dit. Hij heeft de vergunning op 11 november aangevraagd, ruim schoots binnen de voorge schreven periode.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1