U C0MMEN1MR Britten en Duitsers sterk verdeeld over'The Day After' 4 Kanselruil in Rome j %or sportieve, actieve mensen. Danuta steelt de show in Stockholm 1 i! Troepen VS in februari uit Honduras BOYMANS VAN BEUNINGEN NU OOK BEZET Paus spreekt in Lutherse kerk mededeling hoofdbestuur avvl vereniging voor crematie avvl de paus IS zondag op bezoek geweest bij de lutheranen. In Rome is namelijk een Duitse lutherse kerk en daar heeft hij zelfs gepreekt. De plaatselijke dominee had hem uitgeno digd, zij het niet in de kwaliteit van paus, maar als bis schop van Rome. Op zulke nuances komt het nog altijd aan, want protestanten erkennen in geen geval het pri maatschap van de paus: in dit geval gaat het om wat in Nederland heet 'kanselruil', een geestelijke die bij een andere kerk in zijn woonplaats een preek houdt. Vandaar dat «rê Duitse dominee de paus niet aansprak met zijn for mele titel 'Uwe heiligheid', want dat zou weer teveel van het goede zijn. Het bezoek van de paus werd een 'histori sche gebeurtenis' genoemd, ondanks het plaatselijk ka- rakter van deze kerkdienst. In zekere zin is dat ook zo: in ,elk gevai ging het om een opvallend evenement. OM DAT TE BESEFFEN hoeft men slechts de woorden die „de paus zondagavond sprak, te vergelijken met de beto- vgen die bij voorbeeld zijn voorganger LeoX in 1520 op schrift liet zetten toen hij Luther in de ban deed. Niet mfn- der dan éénenveertig vergissingen had de Augustijner monnik op zijn geweten vond Leo X en hij verdoemde die stuk voor stuk. De boeken en geschriften van Luther dienden te worden verbrand, beval de paus, want ze be vatten ketterij. En Luther en zijn aanhangers werden tot 'hardnekkige ketters' verklaard. Wie hen gevangen wist te nemen, 'verricht een goed werk en zal van ons en de apo- stolfsche stoel een gave en een waardige beloning ontvan gen', aldus meldde de pauselijke bul. LUTHER EN DE zijnen lieten zich evenmin onbetuigd. Op hun beurt verbrandden zij de bul, waarbij Luther verzeker de dal het daarmee niet was afgelopen: ook de pauselijke stoel diende te worden verbrand. Hij moet een heftig man '"zijn geweest, die zich bijtend kon uitlaten. Zo wordt hem een parodie op het Onze Vader toegeschreven, waarin de paus wordt toegesproken: 'Uw rijk komt in de hel, uwdui- i-velse wil moet vergaan'. En in een brief aan paus LeoX schreef hij: 'Het is uit met de stoel van Rome, hij is door Gods onophoudelijke toorn overvallen'. Voor de reforma- tor was het pausdom een zaak van de duivel, waarmee hij zich niet wenste op te houden, integendeel: bestrijding van deze uitwas achtte hij geboden. IN DE 'TAFELGESPREKKEN' van Luther komt een vers voor, waarin over het samengaan van hem en de paus wordt gezegd dat pas 'wanneer de duivel morgen zou ster- ven en de wolf een schaco zou worden', de paus en Luther 'het eens zouden worden. Dat zou echter wel nooit gebeu ren: wie dat nastreeft, verliest alleen maar tijd en geld. Ei- genlijk is er maar één doel: 'so muss der Pabst zugrunde gehen', de paus moet ten onder gaan, aldus het vers. Gis teravond, na ruim vierhonderd jaar, lijkt het onmogelijke ;.een beetje mogelijk te zijn geworden. De paus 2ij het dan als bisschop van Rome kwam bij de navolgers var: Luther op bezoek, niet om ze gevangen te nemen of als -^etters te verdoemen, maar om er op de preekstoel te staan. DE PROTESTANTSE KERKEN van Itajië zijn echter niet on der de indruk van deze gebeurtenis. Zij weigerden een de legatie te zenden, want zij wilden er niet aan meewerken de indruk te vestigen dat de eenheid van de kerk binnen handbereik is. Ze noemen het bezoek een gebeurtenis die op de massamedia is gericht; de indruk wordt gewekt dat er geen verschillen meer zijn of dat die niet meer belang rijk worden geacht. Daarvan is echter geen sprake, aldus de verklaring. Terwijl in de kerk de paus sprak, reikten Ita liaanse protestanten buiten dit stuk uit. Er blijkt uit dat er varingen van eeuwen niet met één bezoek zijn weg te wis- ■•-"teen, vooral niet omdat in die eeuwen over en weer mensen tegen elkaar zijn opgezet en scheidslijnen werden getrok- ken, waaraan velen ten onder zijn gegaan, MEN HOEFT DAARBIJ niet alleen te denken aan brandsta pels en boekverbrandingen, maar ook aan het verdriet dat .«.de fanatici aan beide zijden anderen hebben aangedaan. "De 'gemengde huwelijken' bij voorbeeld: 'Twee geloven ,,op een kussen' kon immers niet, want 'daar slaapt de dui- t.vel tussen', zei men in Nederland. Men verdedigde het ei- -gen geloof met een fanatisme dat mensen kapot maakte, 'omdat men zeker wist: men had zelf de waarheid in pacht. .Gisteren zei de paus in de Duitse kerk in Rome 'in de verte ;een herstel van de eenheid en gemeenschap te zien'. Dat klinkt hoopvol voor de toekomst, maar het kan geen kwaad om eens terug te blikken naar de weg die tot nu is afgelegd. Ö]E WEG IS ER één van hardheid en onverdraagzaamheid, K,waarop andersdenkenden niet werden geduld. Die weg zal eerst moeten worden geblokkeerd, niet alleen tussen ker- njjen, maar ook naar niet-christenen. De 'kanselruil' in ^-'Rome moge een boeiend verschijnsel zijn, een intolerantie *yar> eeuwen kan hij niet ongedaan maken. En daar zal het 3<-naartoe moeten. DE KOK Washinton Dc Amerikaanse troepen in Honduras wor- Wri in februari teruggetrokken naar de Verenigde Staten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekend gemaakt. De Amerikaanse militairen zijn in Honduras in iet kader van de militaire oefening 'Big Pine II'. 5ïet Pentagon zegt dat in januari Viog een grote oefening J^ordt gehouden, waarbij de Amerikanen logistieke steun «uilen verlenen aan 2000 a 4000 Hondurese militairen. De oe fening Big Pine II begon op 12 augustus. •Momenteel bevinden zich nog ongeveer 3000 Amerikaanse militairen in Honduras. Volgens het Pentagon blijven na *et einde van de oefening naast de 59 vaste militaire advi seurs, 60 personeelsleden van een radarstation en 74 militai- "e instructeurs in Honduras achter. {ADVERTENTIE) Munt uit ïn zuiverheid Rctterddms Nieuwsblao maandag i2 Jecember 1933 Bonn/Londen Vijftien mil joen mensen hebben volgens Yorkshire Television zater dagavond in Groot-Brittannie de uitzending van de film 'The Day After' gevolgd. Na afloop was de telefooncen trale van de commerciële tv- maaischappij lange tijd volle dig overbelast. De indruk van een woord voerder van Yorkshire was dat de voor- en tegenstanders van vertoning ongeveer gelij kelijk waren verdeeld. Zeer veel mensen toonden zich ontdaan en zeiden dat het be ter was geweest deze beelden van een nucleaire catastrofe in Kansas City niet te verto nen. Talrijke anderen echter meenden dat het schokkend relaas de moeite waard was geweest. De Westduitsers kunnen smds vorige week de film m 95 bio scopen bekijken. Er staan geen lange rijen voor de bio scopen, maar dat kan ook ko men omdat eerst de kerstin kopen nog moeten worden ge daan. Eigenlijk had de Bondsrepu bliek de première van deze film. want voordat hij werd uitgezonden m de Verenigde Staten werd cr een privé- door onze correspondenten Ewout Janse (Londen) en mr. Bert Tigchelaar (Bonn) voorstelling gegeven voor le den van het Westduitse parle ment en andere genodigden. Tekenend was dal er slechts drie parlementariërs naar de film kwamen kijken Hoe indrukwekkend en schokkend de beelden ook zijn, de reacties in de Bonds republiek zijn verdeeld. De vredesbeweging prijst de film aan als een uiterst belangrijke documentaire, waarin duide lijk wordt aangetoond waar de bewapeningswedloop, de stationering van Pershings en kruisraketten uiteindelijk op zal uitdraaien. Een christen democratische parlementariër gaf, geheel m overeenstem ming met president Reagan, als reactie dat de nieuwe kernwapens juist nodig zijn om een dergelijke ramp. zoals in de film wordt getoond, ie voorkomen. De televisieverto» ning in Groot-Bnttannie werd enige maien onderbro ken door reclame (het leven gaat door) en ook minister van defensie Michael Heselti- ne moest voor een reactie even wachten tot het heil van een zeker parfum, een be paald bier en de bekende soort video-disc was gezon gen. Heseltine had geweigerd m een forum plaats te nemen. Hij wenste alleen een verkla ring af te leggen, omdat slechts dn voor voldoende "te genwicht tegen een eenzijdige film' zou zorgen De minister zat overigens on geveer op de golflengte van de Amerikaanse regering Het forum, waarin onder meer Joan Ruddock (campagne voor kern ontwapening) en de oud-ministqis Doms Healey (Labour) en David Owen (so ciaal-democraat), alsmede de Amerikaanse oud-minister Robert McNamara, liet over wegend tegengestelde gelui den horen. Vooral McNamara maakte indruk: 'Gebruik van kernwapens leidt onherroepe lijk tot escalatie (als in de film getoond) en betekent in feite zelfmoord' Merkwaardig Merkwaardig genoeg is er in de Bondsrepubliek nog geen grote strijd losgebiand over wie nu de film via de Duitse televisie mag gaan uitzenden, het eerste net (de ARD) of het tweede net (het ZDF). Een commentator trok er de con clusie uit dat deze film uel nooit op de Westduit.se beeld schermen zal worden ver toond, ook al omdat het gaat om de verwoesting van een Amerikaanse stad (Kangas City), terwijl Europa, maar voornamelijk We&t-Duitsiand. dan al lang in het nudea.re puin ligt en dat hebben de Amerikanen nog nel live via de televisie kunnen meema ken Wel is er vorige week via het derde net een pro giainrna a.in de film gewijd, waarin ook korte fragmenten waren te zien De komende weken /al er ongetwijfeld weer een tunda men tele dis cussie plaatsvinden op het beeldscherm natuurlijk ook op het derde net. waai in de arte piofcssor de antleie uit legt dat di zo en zo het geheel bij het verkeerde eind heelt Een storm van pi otcst is in de Bondrepubliek over deze film in ieder geval nog niet losgebarsten Beeldende kunste naars staan naakt voor de ramen van het Ste delijk Museum in Am sterdam. Uitgekleed door staatssecretaris De Graaf, laten zij zien, en dat was goed voor een oploopje. Kunstenaars breiden actie uit Amsterdam De beroepsvereniging van beeldende kunstenaars (BBK) wil meer musea bezetten. Aan collega-kunstenaars, zoals musici en acteurs, is gevraagd solidariteitsacties te voeren, zoals een minuut vals spelen tijdens een optreden of een paar regels tekst 'vergeten'. De BBK wil ook dat de kunsta cademies de lessen tijdelijk sta ken, Muse umdi recti es zijn op geroepen hun musea zelf te sluiten. „Doen zij dat niet, dan komen wij wel helpen", aldus voorzitter Henk Rijsinga van de BBK. De protesten richten zich te gen de plannen van staatsse cretaris De Graaf (sociale za ken en werkgelegenheid) om drastisch te bezuinigen op de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR). Na de bezetting van hel Rijks museum in Amsterdam en het Stedelijk Museum in Schie dam, werden gisteren ook het Stedelijk Museum m Alkmaar en het museum Boy mans van Beumngen in Rotterdam bezet. Directeur dr. W, A. L. Beeren van het Rotterdamse museum noemt dc actie 'begrijpelijk'. Hij voelt er echter niets voor Boy mans van Beuningen zelf te sluiten. De directie van hei Vincent van Goghmuseum in Amster dam kooj daarentegen wel voor sluiting om een dreigen de bezetting te ontlopen. De bezetting van het stedelijk mu seum in Groningen is zaterdag beëindigd. De bezettingsaciies zijn op gang gekomen nadat de rege ringspartijen CDA en VVD zich vorige week akkoord ver klaarden met de iets versoe pelde voorstellen van de staatssecretaris. In het eerste plan van De Graaf stond dat kunstenaars in 1984 alleen nog in de BKR konden als ze dit jaar minstens 4Ü00 gulden mei de verkoop van kunstwerken hadden ver diend. Die grens is nu terugge bracht tot 3000 gulden. Boven dien tellen inkomsten uit te kenlessen daarin mee. net als de helft van het inkomen van de eventuele partner. Paus Johannes Paulus II spreekt met de Lutherse predikant Christoph Meyer. Rome Voor het eerst in de geschiedenis van de christelij ke kerken heeft het hoofd van de roomskathoheke kerk, paus Johannes Paulus II, een dienst bijgewoond van de Lutherse kerk. De paus hield een preek, waarin hij onder meer zei: „Wij streven naar eenheid en moeten ons daarvoor inzet ten". De dienst, die werd gehouden m de kerk van de kleine Lu therse gemeenschap in Rome, werd bijgewoond door vier honderd mensen en gedeelte lijk uitgezonden door de tele visie. De federatie van evan gelische kerken in Italië heeft gisteren verklaard dat zij geen delegatie naar de dienst heeft afgevaardigd, omdat zij vrees de dat ten onrechte de indruk zou worden gewekt dat 'de verschillen in geloof niet lan ger belangrijk zijn'. Uitreiking Nobelprijs voor Vrede Oslo "Een sterke per soonlijkheid'. 'Elegant en charmant'. Zo ts Danuta Walesa overgekomen in Oslo, waar zij zaterdag de Nobelprijs voor de Vrede 1983 in ontvangst nam namens haar man Lech Walesa, leider van de verboden Poolse vak bond Solidariteit. Walesa zelf durfde met naar Oslo te komen, uit angst dat de Poolse autoriteiten hem zouden verhinderen naar zijn vaderland terug ie keren. Danuta Walesa, die haar oudste zoon Bogdan (13) had meegenomen, heeft zich bijzonder snel popu lair gemaakt, zowel bij het Noorse volk als bij de honderden journalisten die haar opwachtten. Tij dens een persconferentie antwoordde zij slagvaar dig en met gevoel voor humor op de vragen. Op politieke vragen wil de zij echter niet ingaan Bij de familie Walesa wordt zeJden over poli tiek gepraat, vertelde Danuta. „Mijn man is de gene die beslist en ik ben het met zijn besluiten eens. Het is mijn werk om hoofd van de keuken te zijn", zei Danuta Verzoening Do korte dankrede die Danuta zaterdag uit sprak, was duor haar man geschreven Walesa benadrukte nog eens de eisen van Solidariteit: vrede, rechtvaardigheid en vrijheid van menings uiting voor het Poolse volk. De w-eg naar een betere toekomst voor de wereld gaat volgens Wa lesa via een eerlijke ver zoening tussen tegenstrij dige belangen en niet via haat en bloedvergieten. door onze correspondent Peter Verschoor in Stockholm Lech Walesa zelf heeft gisieren de Poolse autori teiten opgeroepen zijn vakbond te laten helpen bij het oplossen van de problemen waarmee hel land heelt te kampen. Volgens Walesa is een gesprek tussen Solidari teit en het regime moge lijk 'en we hebben er recht op* Walesa dc-txl zijn oproep m zijn Nobel - toespraak, die traditio neel wordt afgestoken daags na de uuiuiking van de Nobel-prijs. Zijn toespraak werd af geleverd bn de Universi teit van Stockholm door een lid van de in Brussel gevestigde afdeling van Sol ïda i*j tei t, Bogda n C i - winsky Walesa zegt dat er geen ander alternatief is dan dat vakbond en militaire machthebbers het een.-, worden. De Nobelprijs winnaar riep tevens op de politieke gevangenen m Polen vnj te laten. Danuta in Oslo met het diploma, behorend bij de No belprijs. ADVERTENTIE In verband met de recente poststaking blijven tot aan de KERST aanmeldingen tegen de oude (voordelige) tarieven mogelijk' Daarna geldt een verhoogd tarief Voor vrijblijvende inlichtingen of toezending folder en aanmeldmgskaarten- tel. 020-991616 Lech Walesa is zichtbaar geemotioneerd bij de rechtstreekse uitzending van de ceremonie in Oslo, die hij in Gdansk beluistert. Postbus 184,1110AD Diemen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3