Economie krabbelt overeind Politie schermt Damita Walesa af ||\y VANDAAG WATERWEG VS-jagers botsen boven Noordzee Tekeningen Erfenis voor personeel van supermarkt Nederlander dood in Spaanse cel Ruding overtuigt EEG Eén piloot vermist Zevenduizend gevangenen in Kenia vrij Merry Kissmas Particuliere verzekering ziektekosten mag 6% hoger ROTTERDAM AIRLINES Tekeningen in Franse grot 25.000jaar oud Moskou erkent problemen met Saljoet-7 i; M Geschiedenis Drukkers Buitenlanders Dood Kasparov Aankoop Zonder kassa Zadkine eS! W 4" ROTTERDAMS nTeUWSBLAD lEEMma ROmgESMS fERKE TRIJ NIEUWSBLAD UITGAVE S1ITHOFF PERS COOLSINGEL 67 S „«BSSB®1 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A DE KOK EN MR K J. DE BRUIJN 121STE JAARGANG NR. DECEMBER 1983 18 PAGINA'S LOSSE NUMMERS fl.0.£ Barcelona Een 31-jarige Amsterdammer die enkele dagen geleden in Spanje werd gearresteerd, omdat hij verdovende midde len zou hebben gesmokkeld, is zondag dood aangetroffen in een politiecel in Bar celona. De justitie in Barcelona zal een on derzoek instellen naar de omstandigheden die tot zijn dood hebben geleid. Volgens de politie heeft de verdachte zelf moord gepleegd. Tevergeefs is op de Am sterdammer hartmassage toegepast. Leiden Alle personeelsleden van de supermarktketen Hoogvliet hebben duizend gulden belastingvrij gekregen uit de nalatenschap van de onlangs overleden oprichter van de zaak. J.L. Hoogvliet, Hoogvliet bv, gevestigd in Leiden, heeft veertien supermark ten in Zuid-Holland, onder meer in Den Haag, Voorburg, Gouda, en Wassenaar en Monster. Er werken in totaal 306 mensen. Oprichter Hoogvliet liet hen een bedrag na van 350,000 gulden. Brussel De Europese Commissje, het dagelijks bestuur van de EEG, stemt nu volledig in met het Ne derlandse economische be leid. „Het is natuurlijk allemaal nog niet briljant Toch zet de verbetering door van de Ne derlandse export, de invoer, de binnenlandse consumptie en ook de economische groei. Voor West-Duitsland geldt dit nog in versterkte mate, ook in 19B4 en dat is weer gunstig voor Nederland". Dat verklaarde., minister van financiën. Ruding in Brussel na afloop van beraad met Mildenhall Twee Amerikaanse jagers van het type A-10 Thunder bolt zijn gistermiddag voor de Engelse oostkust ter hoogte van Great Yarmouth in volle vlucht op elkaar gebotst. Eén piloot redde zich per schietstoel en werd uit zee opgevist. De vlieger van het tweede toestel wordt vermist. De toestellen maakten een opleidingsvlucht van af een Amerikaanse luchtmachtbasis in Oost-En- geland. Milj oe nenstrop Nairobi De Keniaanse pre sident Daniel Arap Mol heeft gisteren amnestie verleend aan zevenduizend gevangenen, die voor het merendeel voor kleine vergrijpen vastzaten. De president besloot daartoe in verband met de viering van twintig jaar onafhankelijk heid. In juni had Kenia al bijna 8.500 gevangenen vrijgelaten. Zie verder pagina 2. voor stads vernieuwing door onze correspondent Jan Werts in Brussel zijn collega's. Hij signaleert dat kritiek van de Europese autoriteiten, dat Nederland de bestedingen teveel zou Ja- ten inzakken, nu helemaal verstomd is. Ruding heeft daartoe zowel in de vorige vergadering twee maanden geleden als gisteren de nieuwste cijfers over de Ne derlandse economie toege licht. De Nederlandse bewindsman onderstreept dat het om be perkte verbeteringen gaat. „Maar als je met je economie onder of bij de nulgroei zit, dan is een procentje méér erg belangrijk. Je gaat daar mee dan immers weer voor uit. Het is net als bij het zei len wanneer de wind keert". Ruding is ook blij met de re cente toename van de Neder landse import. Den Haag De premies voor particuliere ziektekostenverze keringen mogen per 1 januari met gemiddeld zes procent worden verhoogd. Volgens het ministerie van economische zaken houdt dit verband met de voor 1984 verwachte ont wikkeling van kosten, alsmede met een na-calculatie over dit jaar. Als er geen eigen risico is, mag de premie maximaal zes pro cent omhoog. Voor verzeke ringen met eigen risico zijn twee regelingen mogelijk. Bij ongewijzigd eigen risico in 1984 kan de verhoging maxi maal variëren van 6,9 procent hij een eigen risico van 250 gulden tot ten hoogste 10,2 procent bij een eigen risico van 3000 guldon of meer. Bij wijziging van het eigen ri sico mogen rowei de premies als 'de eigen r^icobedragen toet maximaal zes procent worden verhoogd. De Amerikaanse presidents vrouw Nancy Reagan omhelst Mr. T„ de potige vechtersbaas B.A. Barracus uit de tv-serie 'The A-Team', die gedeeltelijk gekleed is in een Kerstman- pak. Ze waren bezig met de voor bereidingen voor het jaarlijkse kerstfeest van het Witte Huis voor kinderen van leden van het corps diplomatique. Botterdam Een enorme strop bedreigt het Rotterdamse stadsvernieuwingsproces. Tot 1988 zullen de woningbouwcorporaties een be drag van 30,7 miljoen gulden minder ter be schikking hebben. Dat is het gevolg van de op stapel staande aan passingen van de rente op leningen, die in de jaren zestig door het rijk tegen gunstige rente percentages zijn verstrekt. Er moet nu 'norma le' rente voor worden betaald. De gunstige leningen, de zogenaamde objeetsubsi- dies, werden uitgegeven voor de financiering van woningwetwoningen, waarvan de bouw meer dan twintig jaar geleden begon. Na tien jaar werd het rentepercentage bijgesteld; nu, weer tien jaar later, volgt een herziening tot een normaal percentage. Volgens een berekening van Rotterdamse ambtena ren zal dat de sociale huisbazen tot '88 ruim dertig miljoen kosten. Woningstichting Lombardijen krijgt volgend jaar reeds een flinke financiële klap te ver werken, Andere corporaties zullen evenmin ge spaard blijven. De toekomst van de Maasstedelijke stadsveen ie u- door Kees Jonker ADVERTENTIE Me! moderne Boeing 737-200 dagelijks 2t naar Londen. Vertrek 07.55 en 18.05 uur. 0p vr. en 20. naar Innsbruck. RESERVERINGEN 010-377055 of bij uw IATA reisagent. Warschau Met een kor don van politieagenten en veiligheidstroepen heeft het Poolse bewind gisteren de terugkeer van Danuta Walesa afgeschermd om te voorkomen dat die zou uit groeien tot een pro-SoIida- riteitsbetoging. Danuta kwam terug uit Oslo met de Nobelprijs voor de "Vrede die aan haar man Lech is toegekend, Het vlieg veld van Warschau was vol ledig afgegrendeld voor het publiek. Lech Walesa en huispriester Henryk Jan- kowski mochten wel het vliegveld op om Danuta op te halen. Walesa wordt intussen in de Poolse kranten consequent 'een knecht van Reagan' ge noemd. In de regeringskrant schreef regeringswoordvoerder Urban (onder het pseudoniem 'Waar nemer') gisteren opnieuw een tel artikel tegen Walesa. Vol gens Urban deed Walesa zijn oproep aan Washington tot be ëindiging van economische sancties op verzoek van Was hington omdat de Amerikanen 'hebben ingezien dat deze poli tiek een fiasco werd'. De op roep van walesa zou slechts zijn bedoeld opdat de Amen- kanen zonder gezichtsverlies weer de handel met Polen kunnen hervatten. Aanhouding In Polen hopen zich de laatste dagen de berichten op over aanhouding van leden van So lidariteit, ondermeer op de Le- nin-scheepswerf in Gdansk, waar Walesa werkt. De arres tanten zouden geijverd hebben vooreen 'geheim bedrijfscomi- té' van Solidariteit. In heel Polen zijn de* veilig heidsmaatregelen verscherpt, waarschijnlijk in samenhang met de oproep van de onder grondse vakcentrale om op 16 december, verjaardag van de arbeidersopstand van 1970, vreedzaam te betogen. Honderden leden van de Poolse militia hebben het vliegveld van Warschau voor de aankomst van Walesa's vrouw Danuta, die in Oslo de Nobelprijs voor de vrede namens haar man in ontvangst nam, hermetisch afgegrendeld. wing is er door deze ambtelijke 'ontdekking' die gisteren is toegelicht in een intern overleg met het ministerie voor volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM1 een stuk somber der gaan uitzien. De gemeente had er min of meer op gerekend, dat de reserves van corporaties, die (nog) geen actieve rol in de stadsvernieuwing heb ben gespeeld, aangewend zouden kunnen worden voor het renoveren van slecht onderhouden wonin gen. Dat lijkt nu grotendeels niet te kunnen door gaan. Negatief Al eerder heeft Rotterdam bij het rijk geprobeerd om de objectsubsidies voor een langere periode te waarborgen. Maar VROM reageerde negatief op het verzoek. „De rijksregeling biedt geen mogelijkhe den bijdragen te verstrekken in een eventueel na delig exploitatietekort als gevolg van rente-aanpas sing in het 21e jaar", zo zegt het ministerie. Verteillac In Verteillac bij Penguc-ux in hel zuid westen van Frankrijk zijn 25.000 jaar oude grotteke ningen ontdekt. Volgens de geleerden gaat het om een belangrijke wetenschappelijke vondst, omdat de grot behalve tekeningen van dieren resten bevat van men selijk leven dat zich waarschijnlijk eveneens zo lang geleden heeft afgespeeld. De grot is gevonden door een amateur-speleoloog die de door een grondverzakking vrijgekomen ingang ont dekte. Ir. Frankrijk zijn tot op heden ongeveer 120 grotten met wandtekeningen gevonden. De beroemd ste is die van Lascaux, die in september 1940 werd ont dekt. De tekeningen daar zijn 14.000 jaar oud. Moskou'Russische ruimtevaartdeskundigen hebben gisteren tijdens een persconferentie in Moskou beves tigd, dat in september de draagrakel is ontploft van het ruimtevaartuig dat een vervangingsploeg naar het ruimtestation Saljoet-7 moest vervoeren. De twee Sovjet-kosmonauten die zich aan boord be vonden, wisten zich in veiligheid te brengen door hun capsule van de draagraket af te stoten. Bovendien had de Saljoet-7 met een brandstoflek te kampen. Russische ruimtevaartfunctionarissen hadden tot nu toe ontkend, dat er problemen waren. Beide kosmo nauten, Wladimir Ljachov en AÏeksandr Aleksandrov, keerden 23 november na een verblijf van 149 dagen in de ruimte op aarde terug, 50 dagen later dan de bedoe ling was. Volgens het hoofd van het opleidingscentrum Sjatalov is het ruimtestation nu weer in orde. Begin volgend jaar zal een nieuwe ploeg naar de Saljoet vertrekken, Eén van de bemanningsleden is^een Indiër. t Sri® Niet alleen over het 'goed of fout' zou de ge schiedschrijving moeten gaan over de tweede wereldoorlog. Pagina 3 Een Britse rechter heeft de drukkersstaking van morgen verboden. De bonden willen ech ter toch doorzetten. Pagina 4 De Tweede Kamer wii dat kleinkinderen van buitenlanders die zich in Nederland hebben gevestigd, bij hun geboorte automaisch Ne derlander worden. Pagina 5 „Als we geluk hebben schieten de soldaten van Khomeiny ons meteen dood. Maar eerder zuilen ze ons in de gevangenis gooien en ons martelen". De angst van twee Iraanse vluchte lingen in Nederland. Pagina 7 De Russische schaker Gari Kasparov heeft nog één punt nodig om zich te plaatsen voor de finale van het kandidatentoernooi. In de tweekamp tegen Viktor Kortsjnoj nam Kaspa rov een beslissende voorsprong: 5Vè—3VL Pagina 15 Raadslid Eef Collé wil dal de gemeente Schie dam kunstwerken aankoopt van plaatselijke kunstenaars om hen uit de bijstand te hou den, Daardoor mogen de kunstenaars in de BKR blijven en is de gemeente uiteindelijk goedkoper uit. Pagina 11 Wethouder Cor van Tilborg (stadsvernieuwing) en Eddy Karrenbelt, projectambtenaar voor Schiedam-Zuid, hebben gistermiddag het eer ste van drie projectbureaus geopend. Daar kunnen bewoners van de oude wijken terecht met vragen over stadsvernieuwing. Pagina 13 Burgemeester Peper heeft de suggestie ge daan het beeid van Zadkine verder naar de Rotterdamse binnenstad te verplaatsen als permanent symbool voor de opstelling van het gemeentebestuur en als centraal punt voor activiteiten voor de vrede en tegen de toene mende bewapening. Pagina 14 Droog en perioden met zon. Middagtemper- tauur 3°. Matige, aan de kust krachtige wind. Morgen veel bewolking maar droog, 4°, mati ng wind. van 25.000 jaar geleden zijn in een Franse grot gevonden. In letterlijke zin is dal 'oud nieuws'. Maar tegelijk van grote waarde. Het Rotterdams Nieuwsblad: beide kanten van de zaak. k stuur mij hel Rotterdams Nieuwsblad* Sport- I bijlage UIT'bijlage Zaterdagbijiage I plaatselijke editie U dagen gratis op proef. Naam Adres f Postcode Plaats Telt In een oper. enveloppe ronde: postzegel opsturen L~T3000 VB Botterdam 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1