ROTTERDAM o Affiches op ramen van rechtbank mogen niet GRAAG GEDAAN. 1 /fiOAÏ I«ïassagsr-- Inzakkende weg verdrukt gasleiding Minister: kritiek op politie optreden Tele communicatie met rooksignalen Koopman bestolen Top van Slavenburg wekenlang verhoord arm mf/ mm Uitgebrande tanker 'afgezonken' Dordtse Wolwevershaven binnenschepen- 'museum' Research Unilever centraal in Vlaardingen at" auu«-"C^L 'I A*re:,:Z i Rotterdams Nieuwsblad woensdag 14 december 1983 RZ/RV/RY/RW Rijnmond schuift met pslag baggerspecie Krimpen aan den IJssel Ongeveer twintig me ter van de provinciale weg naar Schoonhoven, de G.C. Boos weg, in Krimpen aan den IJssel staat op het punt volledig te bezwijken als gevolg van een sterke 'zetting' van de fundering. En daarbij kan deze funde ring, die bestaat uit een betonnen bak op houten palen, een er onder lig gende gasleiding van de Nederlandse Gasunie lek stolen. De situatie is zo nijpend, zo heeft de provinciale waterstaat vastgesteld, dat er zo snel mógelijk een tijdelijke omleid ings- weg moet worden ge maakt. De provincie heeft er een bedrag van vier ton voor vrijge maakt. Botterdam Rijnmond wil drie mogelijke stortplaatsen voor bag gerspecie Capelle- West, Maaswijk in Spij- kenisse en de bufferzo ne nabij Geervliet— la ten vallen. In ruil daar voor denkt het open baar lichaam aan een nieuwe plaats, de pol der Schuddebeurs in het recreatiegebied Bernis- se. Deze plek kwam niet voor op het actie plan van Rijnmond. De polder Schuddebeurs, nu nog eigendom van Rijnmond, gaat in het plan over naar Rijkswaterstaat. Met dat ruil- tje verwerft het openbaar li chaam een terrein langs de rijksweg Europoort-Ridder kerk, nabij Barend recht. Daar wil Rijnmond een voor zichtige start maken met de verdere aanleg van het Zui delijk Randpark. Maandag zullen drie raads commissies van Rijnmond milieu, recreatie en ruimte lijke ordeningin een ver trouwelijke vergadering zich over de door het dagelijks bestuur voorgestelde aanpak buigen, In dezelfde vergadering komt ook de zogenoemde Put van Zwartewaal aan de orde. Voor deze waterpa dij die tot de rand aan toe wordt volgestort met baggerspecie van de derde categorie, moet het streekplan van Rijnmond worden gewijzigd. Op de 'Put' rust nu nog de bestem ming waterrecrealie. Met de gemeente Brielle heeft Rijnmond volgens een woordvoerder van het open baar lichaam 'in een zeer goed overleg' afgesproken dat in januari de bevolking van Zwartewaal moet wor den gehoord. De stortplaats zal Riet lang daarna in ge bruik worden genomen. Een reeds gereed zijnde milieu- effectenrapportage zou posi tief adviseren over deze plaats. Bij blokkade militair transport Rotterdam Minister Kort hals Altes van justitie heeft zich gedistantieerd van het hardhandig optreden van de Rotterdamse politie op 13 september, waarbij acti voerders op de openbare weg werden gefotografeerd, In schriftelijk antwoord op vragen van dc kamerleden mevrouw Ubels-Veen (EVP) en Lankhorst (PPR) noemt de minister hel onjuist dat bij het fotograferen op hardhan dige wijze is opgetreden. Dat de politie ingreep tegen mensen die protesteerden te- ;^en een transport van Ame rikaanse legermaterialen in West-Europa wordt overi gens niet in strijd met de be staande richtlijnen genoemd. Geen wettelijke bepaling verzet zich tegen het fotogra feren van verdachten in ge vallen waarbij de identifica tie van verdachten proble men zal kunnen opleveren, als het ministeriële ant woord. Rooksignalen uit een 'wig wam' van de PTT-telecom mu ni ca tie, gistermiddag even na enen op de hoek van de Groene Kruisweg en Slinge. Ondanks de moderne com- municatiemiddelen die de PTT in beheer heeft, werkte het eeuwenoude 'telegraaf- systeem' prima. 'Jongens' van de plantsoenendienst, die toevallig in de buurt waren, snelde toe. Zij blusten de in het verlaten tentje het plotseling uitgebro ken brandje. Omdat er vlot werd gehandeld werd voorko men dat honderden kabeltjes uitbrandden, zodat duizenden Rotterdammers in het zuide lijk stadsdeel niet hun tele foon konden blijven gebrui ken. Rotterdam Uit een bestelau to van een marktkoopman is voor tienduizend gulden aan textiel gestolen. De auto stond op het Zuiderterras gepar keerd. Een van de tocht- raampjes was open gebroken. Proces mogelijk pas in najaar 1984 Vervolg van voorpagina 4% Rotterdam Uit het feit, dat president-directeur mr. Piet Slavenburg zelf de 'enveloppen-truc' voor een relatie liet uitvoeren, kan volgens ingewijden worden opgemaakt, dat -4 hij ook degene is geweest, die beval, dat dit unieke zwart-geldsysteem moest doorgaan. r Rotterdam Ambtenaren die in een gerechtsgebouw werken mogen, als de beheerder dat verbiedt, geen protestaffiches voor de ramen van hun werkkamer hangen. De voorzitter van het ambtenarengerecht in Rotterdam heeft dit dinsdag bepaald in een „ambtena- ren-kort-geding,,1 dat was aangespannen door griffier H. van de Velde. Van de ramen van zijn werk kamer waren tijdens de amb tenarenacties tot twee keer toe protestaffiches van de Abva Kabo verwijderd op last van zijn baas, de arrondissements- gnffi er, m cvrou w m r. M va n Kuijk. Zij had als beheerder ingegrepen nadat zij daarover overleg had gevoerd met rechtbankpresident mr.F. Ni- vard. De voorzitter van het ambte narengerecht meent dat de ra men van een gerechtsgebouw niet bedoeld zijn als een medi um voor het verspreiden van meningsuitingen. Hij was het eens met het argument van mevrouw Van Kuijk dat door de protestaffiches bij hei pu bliek twijfel kan rijzen over de onpartijdigheid van de in het gebouw werkzame rechters en dat zij derhalve als beheerder van een rijksgebouw het recht had de voor het publiek zicht bare raambiljetten te laten verwijderen. Mr.De Vries meende dat hier door niet de grondrechten van de griffier zijn aangetast om dat, als hij dat wil, hij thuis raambiljetten kan aanbrengen. Bovendien was het wel toege staan om in de rechtbank op voor het publiek niet zichtbare plaatsen affiches op te hangen, aldus de ambtenarenrechter. Zorgvuldig Op de affiches, die Van de Velde als kaderlid van de Ab vaKabo had opgehangen, was volgens de ambtenarenrechter „op ondubbelzinnige wijze" het standpunt verwoord van de bond in het conflict met de regering over de verlaging van de ambtenarensalarissen. Dit, aldus de ambtenarenrech ter, terwijl de president van de rechtbank in Rotterdam meer dere keren moest oordelen over ambtenarenacties die over datzelfde conflict gingen. Mr De Vries was verder van oordeel dat mevrouw Van Kuijk voldoende zorgvuldig te werk is gegaan. Zij heeft over leg gevoerd met de lechtbank- president en is niet afgeweken van afspraken die die over het aanbrengen van raambiljetten zijn gemaakt tussen de Abva Kabo en het ministerie van justitie. Mr.De Vries zei dat het niet waarschijnlijk is dat in de bo demprocedure, die op dit amb- tenaren-kort-geding volgt, een andere uitspraak zal volgen. Van de Velde kan, als hij de bodemprocedure inderdaad verliest, in beroep gaan bij de centrale raad van beroep in Utrecht. Van de Velde zei na het von nis dat hij zal doorgaan met procederen. Hij vreest name lijk dat de principe-uitspraak van de ambtenarenrechter verstrekkende gevolgen kan hebben bij eyentuele volgende ambtenarenacties. Hij sluit niet uit dat dan ook bij andere rijksgebouwen het ophangen van protestaffiches van de bond verboden kan worden. Rotterdam Bergers van Smit Tak Internationaal Zeedsieep- en Bergingsbedrijf hebben de met olie geladen Griekse tanker Pericles G.C. op 35 mijl ten noorden van Quatar in de Perzische Golf 'afgezonken'. De sleepboot Poolzee heeft het uitgebrande schip naar ondiep water gebracht; een deel van de romp steekt boven water uit. Morgen onderhandelt een delegatie van Smit Tak in Londen met een vertegenwoordiger van de rederij over de eventuele berging van de olie en van het wrak. De Pericles G.C. vloog vrijdag in brand; de 32 opvarenden wer den gered. Dordrecht De Wolwevers haven in Dordrecht wordt een museum voor historische binnenschepen. Zo'n twintig oude bedrijfsvaartuigen waarvan de meeste bewoond worden, zullen een ligplaats krijgen in de eeuwenoude en met vele pakhuizen omzoom de haven. De boten moeten minstens vijftig jaar oud zijn en in redelijke staat verke ren. Er kan een restauratie plicht worden opgelegd. De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren met het plan ingestemd. De voorkeur gaat uit naar zeilende bedrijfsvaartuigen maar ook andere schepen kunnen worden toegelaten. Mogelijk zal het pakhuis Stockholm, dat in vervallen staat verkeert, verbouwd worden tot museum, Ook wordt mogelijk een oud schip op de kade gelegd voor het publiek. Alle schepen in de 'toeristisch attractieve' Wol wevershaven krijgen een lig plaats. De schippers van de Wolwe vershaven hadden aanvan kelijk veel bezwaar tegen het gemeentelijk plan. Ze vrees den een te grote beziens waardigheid te worden. Bo vendien bestond er veel ver zet tegen de opgelegde res tauratieplicht, maar deze is door B en W van Dordrecht versoepeld. De Wolwevershaven mondt direct uit op het rivierenk nooppunt Oude Maas Noord-Beneden-Merwede. Rotterdam Unilever wil de research-afdelingen van Vlaardingen en Ham- burg-Bahrenfeld laten sa mengaan en in Vlaardin gen onderbrengen. Vijftig Westduitse wetenschap pers zullen daartoe naar Nederland moeten verhui zen. Voor het Vlaardingse laboratorium betekent de reorganisatie een verster king van het research-pro- gramma. De invloed ervan op de totale personeelsbe zetting is nog onduidelijk. Het grotere internationale centrum van wetenschap en technologie in Vlaar dingen biedt de mogelijk heid van een breed en ef ficiënt samenwerkingsver- band van teams met spe cialisten uit allerlei vakge bieden. Unilever besteedt jaarlijks achthonderd miljoen aan wetenschappelijk onder zoek. Politie en justitie vermoe den namelijk dat er ie mand binnen de raad van bestuur opdracht gaf de 'enveloppen-truc' voort te zetten, nadat de raad in het vooijaar van 1980 zwart-geldpraktïjken ver- bood. Zoals eerder gemeld werd er nergens echt in gegrepen, Volgens ingewijden moet het of Piet Slavenburg of buiten land-topman drs. Hans Gonggrijp zijn geweest. Zij waren de twee commissaris sen van de Zwitserse vesti ging Slavo Schweiz in Zu rich. Vast staat dat in maart, april en oktober ig80 achtereen volgens drie leden van de raad van bestuur, Piet Sla-'*' venburg, mr. George Hint zen en Gonggrijp, in Ztirieh vergaderden over de werk wijze van het kantoor daar en dat daarna de zwart-geld- praklijken niet of nauwelijks afnamen. Het Zwitserse kantoor, dat overigens ook zelf contant zwart geld aannam, zond ja renlang lege enveloppen, naar Nederland om geldzen dingen te suggereren en zo de fiscus te misleiden. Het geld was daar nooit geweest. Het voordeel was dat de clienten niet, zoals bij andere banken, naar Zwitserland hoefden te reizen om het daar te storten. Zij konden hier hun zwarte geld beleg gen. Rechter-commissaris mr. W, van Veen heeft tot februari de tijd genomen voor het verhoor van de vijf leden van de raad van bestuur. Van Veen heeft een week per verdachte uitgetrokken. Daarna hebben de officieren van justitie mr. H. de Doel- der en mr. R. de Groot nog ruim een maand om te be zien, wie zij zullen vervol- gen. Mogelijk maken zij eer der al namen bekend van la gere bankemployés, die vrij uit gaan. De officieren bekij- ken ook of er clienten van de bank moeten worden ver volgd. Velen hebben de be lasting ontdoken. In elk ge val zal een groot aantal na vorderingen van de fiscus krijgen. Sommigen hebben deze al ontvangen. De kans bestaat dat het Sla-, ven burg-proces pas in het- najaar van 1984 voor de Rot*' terdamse rechtbank plaats-, heeft. Et zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. g Ad; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. °°r demoejf ""enskerl res:^ P«'coc(e f *>SfcodR 's!efooa:_ :Rol 'vrc Craa pij er Een loch tori lier kom ichoi vel: ianp nerc ierlé grip i'an moet van Het boek ..hei furl. jKijk steld Wen jen >urii kade Tocht Ten a >p ir 'li ïs ge duids •een 1 furir Surir Retj zivijg inind ïr v over

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4