Nuvu'sani Nieuw uniform geen onverdeeld succes Visserij museum verrast door extra bezuiniging a m, VLAARDINGS DAGBIAD SCHIEDAMSGHE C0URAN1T NIEUWE WATERWEG COURANT Huurverhoging over tien jaar gespreid Vakbond stapt uit economisch overleg mÊ0^% llfer St*x ft 'Crematorium moet, ondanks tekorten' Fietser aangereden Lentefeest: Windt u het allemaal nog leuk?' Fietsende vrouw beroofd Verkeerslichten soms overbodig Venters brengen lek in APV aan het licht Vogels gestolen Braaf aan afspraak gehouden' e; DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 Ook commissie financiën akkoord Schiedam De Crematorium- vereniging Nederland heeft B en W schriftelijk laten weten, dat zij de conclusies van D'66- raadslid Adri Reijnhout over de te venvachten tekorten van een Schiedams crematorium onderschrijft. Directeur G. Brussaard van de CVN doet een ernstig beroep op de ge meente Schiedam om de bouw opnieuw in overweging te ne men. Maar gisteravond gebeurde dat reeds in de commissie finan cien en ook hier zag men er, in navolging van de commissie ruimtelijke ordening, geen heil in om terug te komen op het besluit. Reijnhouts notitie werd door ieder lid met com plimenten overladen, waar mee de commissie financiën in de ogen van A ad van Lingen (CDA) al stijlvoller discus sieerde dan wethouder Zijde veld een dag eerder had ge daan. Zijdeveld had gezegd dat de cijfers van Reijnhout niet deugden, zonder zelf met af doende cijfermateriaal aan te komen zetten. De houding van Zijdeveld wekte ook gisteravond in de commissie van wethouder Van Tilborg nog tot verontwaardi ging. Ulferd Bruseker (CPN) zei zich geërgerd te hebben aan de notitie van B en W waarin een je stond opgeno men over de aantallen crema ties in de loop der jaren. Die grafiek toonde een stijgende lijn in het aantal crematies, maar gaf volgens de CPN een volstrekt vertekend beeld.-De CPN en de PSP/PPR noem den de grafiek van B en W 'beledigend' voor de raadsle den. De PvdA/VVD-coalitie liet met enige trots weten de zwakke plek in het D'66-be- toog gevonden te hebben. Uit gaande van meer crematies, redeneerde Aad Wiegman (PvdA), zullen er minder be grafenisseri zijn. Dat verkleint het exploitatieverlies op de al gemene begraafplaats en com penseert wellicht een verlies op het crematorium. Bruseker en Reijnhout stelden, dat juist dit betoog twee zwak ke plekken aantoonde. In de eerste plaats verwachten zij geen stijging van het aantal crematies, want zij gaan ervan uit dat wie zich wil laten cre meren, dat niet laat afhangen van het bestaan van een cre matorium in Schiedam. In de tweede plaats zeiden zij, dat, als het cremeren dan toch mocht toenemen en er minder begraven wordt, het dan niet uitmaakt waar het crematori um staat. Wordt het verlies op de begraafplaats verkleind, dan komt het de gemeente be ter uit als er geen verlies op het crematorium bij komt. Overigens stelt de Rotterdam se wethouder Ries Jansen in een brief aan het PvdA-ge- weest Zuid-Holland, dat de kosten van een begraafplaats weinig beïnvloed worden als het aantal te onderhouden gra fakkers kleiner wordt. Winkeliers gelukkig Vlaardingen De winkeliers aan de Van Hogendorplaan en de Dirk de Derdelaan kunnen opgelucht ademhalen. De gemeente zal de huur van hun redelijk goedkope pan den niet in vijf, maar in tien jaar optrekken met 26,5 pro cent. „Erg goed nieuws", zegt de woordvoerder van de winkeliers aan de Van Hogendorplaan. De beide winkeliersverenigingen hadden in brieven aan de gemeenteraad fel geprotesteerd tegen de verhogingen. Weliswaar zijn hun ruimten vrij goedkoop, zo geven zij zelf toe, maar het economisch tij is ongunstig, aldus de winkeliers. „Die huurverhogingen kwamen erg ongele gen." De commissie economische zaken kon zich de problemen van de massaal naar het stadhuis gekomen winkeliers wel voorstellen. Alle partijen stemden in met het plan, om de huurverhoging niet over vijf, maar over tien jaar te spreiden. En de winkeliers zeiden: „Daar zijn wij bij zonder gelukkig mee." De agenten in hun nieuwe outfit kregen heel wat bekijks Vlaardingen Het nieuwe uniform voor de surveillancedienst van de politie wordt niet door iedereen als een verbetering ge zien. Dat het waterafstotende pak in het dagelijks gebruik de politieman beduidend meer bewegingsvrijheid geeft, staat voor iedereen buiten kijf. „Je kunt er gemakkelijker mee onder een auto kijken of ergens inklimmen", stelt de Viaardingse inspecteur van politie Meijer ter illustratie. Anderzijds onderkent hij dat de naar Amerikaans voorbeeld gemodelleerde outfit agressie ver oogt dan het vertrouwde blauwe pak. Dat komt vooral omdat het pistool nu duidelijk in het oog springt. Dat is vol gens Meijer evenwel pure noodzaak. „Het nieuwe pistool voor de politie, de Walther, is veel groter dan het oude wa pen. Het is ondoenlijk de Wal ther onder het oude pak te dragen." De recherchedienst is evenmin in zijn nopjes met het nieuwe gezicht van de politie. Voor hen wordt het een groot pro bleem de uit de kluiten gewas sen Walther onder het burger pak te verbergen. Inmiddels is negentig procent van de surveillancedienst 'aangekleed'. De vrouwelijke agenten zullen nog enkele we ken moeten wachten. Hun blauwzwarte bloussons zijn nog niet klaar. FNV laakt wanbeleid Maassl uisse wethouder Meeuwissen gaat nog praten met zijn CNV-collega in de werkgroep, maar hij zegt te verwachten, dat die het overleg niet zal opschorten. „Die vinden dat er altijd nog gepraat kan worden." Wethouder Van der Knaap was zowel gisteren als vandaag niet bereikbaar voor commen taar. Maassluis'De FNV-vertegenwoordigers zijn uit de gemeentelijke werkgroep voor de haven en economi sche activiteiten in Maassluis gestapt. Zij hebben geen zin om nog langer het „wanbeleid van wethouder Van der Knaap te legitimeren", aldus districtsbestuurder Theo Meeuwissen. De FNV'ers zullen hun grieven uit de doeken doen in een brief aan de gemeenteraad. De werkgroep, waarin de bon den en plaatselijke onderne mers zijn vertegenwoordigd, adviseert wethouder Izaiik van der Knaap als het gaat om eco nomische aangelegenheden en de haven van Maassluis. De manier waarop Van der Knaap de resultaten van dat overleg naar buiten brengt in vergaderingen van gemeente raad en commissies zint de FNV'ers echter helemaal niet. Meeuwissen: „Hij schermt steeds maar met dat overleg, dat gebruikt hij te pas en te onpas." Do bestuurlijke kwaliteiten van de wethouder zijn volgens de FNV'ers ver onder de maat. Hoewel Van der Knaap van de gemeenteraad tijdens de be grotingsbehandeling 250.000 gulden loskreeg voor sociaal- economische activiteiten, doet de wethouder volgens hen lang niet voldoende. „Ondanks die nieuwe financiële moge lijkheden wat de man doet lijkt nergens op", zegt Meeu wissen." De gemeenteraadsleden kun nen binnenkort een brief van de FNV-afdeling Zuid-Holland zuid verwachten, waarin alle problemen die de bond met de werkgroep heeft worden uit- Schiedam Een 56-jarige Rotterdammer is gistermorgen met een hersenschudding naar het Claraziekenhuis in zijn woonplaats gebracht, nadat hij op de 's-Gravelandseweg was aangereden. De Rotterdammer reed in de richting van het Plein 1940- 1945 en wilde linksaf slaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan oprijden. Hij ver leende echter geen voorrang aan een achteropkomende auto. die werd bestuurd door een 36-jarige Schiedammer. De fietser werd geschept en belandde enkele meters verder op het wegdek. Lentefeest in Passage: een en thousiast gevierd jubileum. Vlaardingen Een 60-jarige Viaardingse vrouw is dinsdag avond op hei Liesveldviadukt beroofd door een andere fietser, die haar inhaalde. De ongeveer 20-jarige dader rukte in het voorbijgaan de witte plastic handtas weg vanonder de bagage drager van de vrouw, die in de richting van de Markgraaflaan het viadukt afreed. In de handtas zaten onder meer kaarten en hangers van UniceffYTas en inhoud zijn samen iets meer dan honderd gulden waard. Een ieder die inlichtingen kan verschaf fen over het voorval wordt verzocht de recherche van de Viaar dingse politie te bellen (343229). (ADVERTENTIE) MII.I) CHOICE lOHACCOS KI SC, SIZE MILD Cl 10ICE TOBACCOS KINO &I2E «IC» CKW§sra° Schiedam Op sommige plaatsen in Schiedam zullen de verkeerslichten worden uitge schakeld. Een onderzoekje van gemeentewerken moet aan het licht brengen, waar het groen helemaal voor niets op rood springt en waar het uilschake len tijdelijk kan gebeuren, bij wijze van experiment. De ge meente denkt door te bezuini gen op de verkeerslichten on geveer 4000 gulden te kunnen besparen. Vier jaar geleden vond al eens een onderzoekje plaats. Toen is besloten om een aantal stop lichten niet meer de volle 24 uur per etmaal in werking te laten. Nu meent gemeentewer ken, dat hel nog minder kan. Het is nog niet bekend, op welke plaatsen de Lichtinstal laties verdwijnen. Schiedam „Dat had ze be ter achter de gordijnen kun nen doen." bromde presenta tor Jacques Hölzken. toen Rietje Konings, voorzitter van Lentefeest, alle leden van muziekgroep The Fami ly bedankte met een zoen, een omhelzing en een grote bos bloemen. Hölzken was daar eigenlijk jaloers op. Het publiek bij de viering van het koperen jubileum van Lentefeest vond het prach tig. Toen Rietje klaar was en opnieuw tot een daverend applaus maande, klonk dat in het tjokvolle Passagethea ter oorverdovend. Het was toen al halverwege de feestmiddag en nog net voor dat lm ca Marina op de plan ken zou komen vroeg Hölz ken: „Vindt u hel allemaal nog leuk tot zover?" En opnieuw: handgeklap. „Ja hoor." riepen alle toeschouwers. Het waren vooral oudere dames, soms vergezeld van jongere vrou wen, die in Passage het jubile um van de stichting Lente/eest mee beleefden. Bij de uitgang stonden de kerststukjes al klaar, die de toeschouwers meekregen. 's Avonds was er bij Lente feest aan de Broersvest nog een receptie, die even druk be zocht werd. Schiedam Om het onge wenst venten met drukwerk aan banden ie leggen willen B en W van Schiedam een lek in de Algemene Politieverorde ning dichten. Directe aanlei ding voor de aanpassing van de verordening vormen „slinkse praktijken van figu ren die argeloze burgers geld afhandig proberen tc maken." In Schiedam werden onlangs onder het mom van een goed doel ansichtkaarten en ver jaardagkalenders aan de man gebracht. Verkopers sugge reerden daarbij, dat door de aankoop van een set ansicht kaarten de behandeling van zieke zeehondjes zou worden ondersteund. Met de huidige APV in de hand hebben B en W onvoldoende mogelijkheden dergelijke praktijken een halt toe te roepen. De verordening biedt namelijk geen aanknopingspunten om het venten met gedrukte stuk ken te verbieden of er een ge meentelijke ontheffing aan te koppelen. Met die mededeling op zak was het voor de verko pers van de kaarten en kalen ders gemakkelijk de aspirant kopers te overtuigen van het legale karakter van hun werk wijze. De machteloosheid van de Schicdamse politie heeft te maken met het in de grondwet verankerde recht op vrijheid van meningsuiting. Met hel opstellen van de APV is niet onderkend dat deze vorm van colportage daar niet onder valt. Hoewel er volgens B en W wel degelijk sprake, is van bedrog, zouden daaraan juridische complicaties kleven, zo wordt op het gemeentehuis inge schat. Door aan de verkoop van dergelijke producten een ontheffing te verbinden meent Schiedam voortaan preventief te kunnen optreden. Vlaardingen Uit de voliè re in park 't Hof in Vlaardin gen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag t%vee goudfazanten en vijftien grasparkieten gestolen. Het hangslot van de volière werd verbroken. De vogels zijn honderd gulden waard. Vlaardingen Het Vlaardings Visserijmuseum is hoogst verbaasd over de beslissing van de ge meente om de begroting voor dit jaar niet goed te keuren. Er zou meer bezuinigd moeten wor den. „Een raadselachtige brief", aldus directeur Joop van Dorp, die ervan overtuigd is dat het museum het door de gemeente gevraagde be drag al heeft bezuinigd. De artotheek, het Hollandiagebouvv en het Vis serijmuseum moesten samen in 1984 een ton aan bezuinigingen op tafel leggen. Het grootste deel daarvan, 65.000 gulden, kwam voor reke ning van het museum. De gemeente verlangt nu nog meer bezuinigingen, maar Van Dorp be grijpt dat niet. „Een ton is een ton", redeneert hij. „Wij hebben ons braaf gehouden aan de af spraak", zegt Van Dorp, die de brief van de ge meente overigens nog niet ondeibgen heeft ge kregen. „We "hebben maanden zitten rekenen om die afschuwelijke bezuinigingen te kunnen uitvoeren, zonder dat daar ontslagen aan te pas kwamen." Het bedrag, dat de gemeente vroeg, was al bijna tien procent van het budget van het museum. Het museum was 'apetrots', dat de bezuinigings operatie gelukt was. Maar sinds gistermorgen wordt er al weer druk gerekend, om te komen achter de reden van hei verschil van mening tussen de gemeente en het museum. „Ik kan de situatie nog niet overzien", aldus Van Dorp. Het is allemaal erg verward. Als het museum extra bezuinigingen doorvoert, zouden de drie instellingen samen op een korting van meer dan een ton komen. Van Dorp, niet begrijpend: „Dan komen we veel te hoog uit." Maar voorlo pig denkt hij dat het museum weinig kan ge beuren. „Wij hebben aan het verlangen van de gemeente voldaan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1